STADSNIEUWS Kwiek en vief Bloempjesdag Men&Mjftonó: Laatste Nieuws ZONDAG 7 JUNI FA MARRINGA PLEIN 35 esposi; DELIA STAT C1TTA DEL VATIC AND 1936 N.V. Glasfabriek Leerdam De sociale film GROOTE MEERDERHEID VOOR BLUM ZONDAG 7 JUNI 1936 het orgel der groote Kamer van koophandel Bij ieder en allen, bij groot en bij klein, Moet 't H.L-bloempje HET eereteeken zijn Herwonnen Levenskracht FMIUVEM UTMHSS Van der Velde zal een regeering vormen Het wielercriterium te Scheveningen KERK Zcmerconcertfen ten bate van het Orgel-fonds BURGERLIJKE STAND ^em. Zwem- en badinrichtingen Hm HERWONNEN LEVENSKRACHT Stelt nu de daad De feestelijke opening van de Julianabrug te Zaandijk Zaandam RADIO-SPECIALISTEN Nederlaag-wedstrijden Nobelsbeker DAMMEN Jubileumwedstrijden Neder- landsche Dambond Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. ANTHONY FOKKER Door zijn personeel gehuldigd Tragedie van Fort Jefferson ARMA VERIT .TiS (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Worden de vuren 15 Juni gedoofd? ROTTERDAM EN REGEERING Uit de jilm „De gevangene van het Haaieneiland"De doodelijk gewonde Abraham Lincoln na. den aanslag in den schouwburg Voorstel tot toepassing tariefs verlaging in de haven JEUGDIG BRANDSTICHTER GEARRESTEERD Onder den invloed van de brand- verhalen gekomen Ontzaglijke drukte langs den Boulevard Felle strijd in de laatste ronden Op 13 April 1935, dus ruim een jaar geleden, gaf de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" in de Groote Kerk een concert, georga niseerd door de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, ter gelegenheid van de ontvangst öer jupy voor de internationale bloementen- toonatélling „Flora". Naar aanleiding van deze uitvoering uitte een der Haarlemsche critici zijn geestdrift over den Prachtigen klank dien een koor in onze onvol prezen Groote Kerk ontwikkelen kan en stelde in dit verband zelfs voor dat „Zang en Vriend schap" zijn voorjaarsconcert definitief zou om- vormen tot een zomerconcert in de Groote Kerk. Natuurlijk is dit mogelijk, schrijft ons het bestuur der Liedertafel, maar daarmede zou slechts een begin gemaakt zijn met het benut- Jpn der vele mogelijkheden, welke de Groote Kerk als concertruimte beidt. Als vaste kern bcr Zomer-Kerkconcerten bestaan slechts de hiet genoeg te waardeeren orgelbespelingen door °hzen stadsorganist George Robert. En toch, hoeveel muziek is er niet, instru mentale zoowel als vocale, die juist in de kerk Pas volkomen tot haar recht komt! Ook de luisterenden zijn in de Kerk anders dan in een concertzaal; zij komen onder den indruk dier majesteitelijke omgeving. Hier is geen gedachte aan succes, applaus of aan de persoonlijkheid öer uitvoerenden, hier is slechts één ding; de Pure wijding der muziek zelve. Het is dan ook te betreuren dat des zomers m de Groote Kerk niet geregeld koor-concerten begeven worden. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" was voornemens midden Juni wederom een concert te geven in de proote Kerk, om den stoot te geven tot de mstelling van een jaarlijks wederkeerende reeks ïomeruitvoeringen in de Groote Kerk, beurte- jmgs te geven door zangvereenigingen uit Haar- °m en andere steden. Het regelen en propa geren van een serie dergelijke uitvoeringen z°u een even schoone als dankbare opgave zijn v°°r een speciaal daartoe te vormen comité, in samenwerking met de V.V.V. en andere plaat- selijke vereenigingen. Aan het te geven concert zouden, behalve het Koor, hun medewerking verleenen onze stad- Êenooten de zangeres Annie Woud, de violon- pclliste Hendrica Hessels en de organist George Hobert. In verband met de boven omschreven bedoeling van het concert zou een eventueel atig saldo dienstbaar gemaakt worden aan een lader te bepalen zaak van publiek belang. Zoo was dus de oorspronkelijke opzet. Nu is echter, slechts enkele weken voor het oncert, bekend geworden dat op 14 Juni a.s. mist 25 jaar verloopen zullen zijn sinds de in- telling dar avond-orgelbespelingen in de Groo te Kerk. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk zilveren mbiieum door onzen stadsorganist op passende y'ze herdacht dient te worden en wel in de mste plaats door het geven van een herden- hgsconcert in de Groote Kerk, waarvan de atum echter ongeveer zou samenvallen met 'en van het door „Zang en Vriendschap" ge projecteerde concert. Besprekingen, dienaangaande gehouden tus sen den heer Robert, de dames Annie Woud e" Hendrica Hessels en het bestuur der Liécter- tafel, hebben er toe geleid, beide initiatieven te c°mbineeren in dien vorm, dat nu op Woens dagavond 17 Juni a.s. aan de burgerij van Haar- 1<!m en omstreken in de Groote Kerk een con- °ert zal worden aangeboden door Annie Woud, hendrica Hessels, George Robert en het koor Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend- Schap". Op voorstel van den heer Robert zullen de baten van dit concert besteed worden aan een bQel clat elk rechtgeaard Haarlemmer wel zeer ba aan het hart moet liggen: de stichting van fonds tot restauratie van het kerkorgel, et muzikale hart der Groote Kerk, dat, zooals geH5ld, in 1938 200 jaar zal bestaan. Twee eeuwen lang heeft het zijn plicht gedaan en zUn onvergelijkelijke kwaliteiten gedemonstreerd, '"aar het moet worden onderhouden en ook p'ugepast aan de eischsn van den tegenwoor- °'Sen tijd! Modemiseering en uitbouw van het 'Ustrument is volgens den heer Robert dringend "°odzakelijk. >,Zang en Vriendschap" prijst zich gelukkig baast het propageeren der geregelde Zomer- -borconcerten in de Kerk tevens te mogen Medewerken aan cis behartiging van een ander U Uitstek Haarlemseh belang: het tot stand Komen van een restauratie-fonds voor het °rgel. „Zang en Vriendschap" hoopt, dat, indien de boe van geregelde 'Zomer-koorconcerten in de Groote Kerk ingang vindt, ook andere koor- Oveenigingen in de toekomst zullen meclawer- eh aan den groei van dit fonds, zoodat in 1938 hs prachtige orgel zijn tweede eeuwfeest op 'sterrijke wijze zal kunnen vieren. eerstvolgende zitting der Kamer van jC°phandel zal gehouden worden Dinsdag 16 "Ui, des namiddags te acht uur, in het Ge- cUw Nassaunlein 46, Haarlem, Na afloop dezer vergadering zal den leden °elegenheid worden gegeven, de nieuwe locab elen der Kamer te bezichtigen. Geboren' 5 Juni C. A. J. KokHenneman, z.; -Juni j. J. ColletWarnaar, z.; 5 Juni M. J. meringChabot, d.; 4 Juni M. v. Rotterdam ^visser, d.; 4 Juni J. H. KleinWerner, d. en a" 6 Juni E. G. Anspach—Diermanse,2 d.; JUni G. M. MeijnckensDingenouts, z. Overleden: 5 Juni M. E. HurkmansTeeuwen, G i-, Brouwersvaart; 4 Juni H. v. Uden, 73 j., Indiëstraat; 5 Juni F, de VriesViehoff, J Hendrik Roozenlaan: 6 Juni J. de Geus. gb j., Seringenstraat; 6 Juni B. J. v. Liemt, i, Verwulft. oJh het tijdvak 15 Mei1 Juni 1936 zijn in gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 539 baden genomen, verdeeld als volgt: 20 Boutvaart: abonné's 1235 heeren, 1109 dames; ets. baden 119, 112; 10 ets. baden 526, 526; eenigingsbaden 86, 71; schoolbaden 854, 509; is n Sb e „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw Ce'eekt hij ln 80.000 gezinnen, waar hij steeds C(.b trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 Per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per lü ®'- Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) ct. per reareL kostelooze baden 3492, 3531, totaal 6312 heeren, 5858 dames. Delft: abonné's 2534 heeren, 2316 dames; 20 ets. baden S3, 107; 10 ets. baden 330, 366; ver- eenigingsbaden 6, 12; schoolbaden 917, 579; totaal 3889 heeren, 3380 dames. Een week lang hebben vooraanstaande bur gers de aandacht der burgerij gevestigd op den speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht". Vandaaj? is de dag gekomen: vandaag zullen de collectanten een bescheiden aanval op uw beurs wagen. Indien het thans nog noodig is, iets ter aanbeveling van deze collecte te schrij ven. dan willen we nog wijzen op het voorbeeld van den H. Vader zelf, die op 5 April j.l., den dag dat in geheel' Italië geld werd ingezameld voor het werk tot bestrijding der t.b.c., Zijn plechtigen zegen gaf aan allen, die aan de campagne deelnamen. Laat dit voorbeeld ook spreken tot ons, Ka tholieken van Haarlem. Laten wij thans, nu wij met onze gezinnen staan aan het begin van een nieuwen zomer, met al zijn zonneschijn en vreugden, blijde het offer brengen voor onze broeders, wier leven door de duistere wolk van een slepende ziekte verduisterd wordt. Laat de offervaardigheid van allen die wolken verdrij ven, laat zonneschijn doordringen tot het leven van onze ongelukkige medemenschende zegen van den Allerhoogste zal rusten op het werk èn op degenen, die daaraan medewerken. Het PLAATSELIJK COMITé In de door het bestuur der Zaansche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer gehouden ver gadering met vertegenwoordigers van corporaties die bereid zijn haar medewerking te verleenen bij de feestelijke opening van de nieuwe brug over de Zaan deed de voorz., de heer F. A. Caron mededeeling van de door het bestuur der Z. V. V. V. ontwikkelde plannen, welke in groote lijnen hierop neerkomen: De dag van 2 Juli a.s. moet zoo mogelijk een Zaansche feestdag worden. Schoten dienen vrijaf te hebben, terwijl dit ook voor tal van anderen het geval dient te zijn om alle nummers tè kun nen doen.slagten. De bedoeling is, de kinderen op te stellen langs den weg dien de Prinses met gevolg naar de brug zal passeeren, waarbij de diverse Padvinders (sters) -organisaties b.v. als afzetting zullen dienst doen. Deze route zal door vlaggen en guirlandes en eventueel gevelversieringen een zoo feestelijk mogelijk aanzien gegeven worden. De brug zelf zal in vlaggentooi komen en van eerepoorten worden voorzien. Andere jeugdgroe- zullen liederen ten gehoore brengenweer een andere groep zal een groote hoeveelheid ballon nen oplaten op het oogenblik dat de Prinses de officieele openingsplechtigheid verricht. Tevens is het de bedoeling op het plein voor de brug concerten te geven door Zaansche muziek- vereenigingen, ook. des avonds, gevolgd door e'en vuurwerk. Vereenigingsgroepen krijgen gelegenheid zich langs den weg op te stellen; sportvereenigingen te water zullen demonstraties geven. Ook is ge dacht aan vliegdemonstraties, het maken van films en radio-rsportages, aan het Roode Kruis en de Reddingsbrigade. Het is de bedoeling, de geheele versiering 4 dagen intact te laten. Voor de uitvoering van dit omvangrijke pro gramma, boden alle aanwezigen spontaan hun medewerking aan. Allereerst is noodig' het vormen van een fonds om de kosten te bestrijden. Daarvoor zal een be roep op de burgerij worden gedaan door middel van circulaires. Slaagt de inschrijving dan kun nen alle plannen in dadten worden omgezet. Het definitieve programma wordt allereerst ter goedkeuring voorgelegd aan de burgemees ters van Zaandijk en Zaandam. Als secretarissen voor de diverse commissies treden op: Voor alles wat op het water georganiseerd zal worden: de heer D. v. d. Schoor, Dubbele Buurt 3, Wormerveer. Telefoon 81578. Voor alles wat de jeugd aangaat: de heer C. L. Hoekstra, Goudastraat 29, Wormerveer. Tele foon 81945. Voor de brug versiering, -verlichting en lucht- demonstratiesde heer J. J. Dinkelberg, Sta tionsstraat 59, Koog aan de Zaan. Telefoon 81450. Voor de straatversiering': de heer B. C. Ooms, Zeemansstraat 32, Zaandam. Telefoon 3938, tot welke commissies men zich eventueel recht streeks voor deelneming en verdere inlichtingen kan wenden. Haarlem, 4 Juni 1936. AANPASSEN! Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaand stukje ln Uw blad te willen opnemen. Gelukkig: Nederland Is op den goeden weg, de aanpassingspolitiek mist haar doel niet. Mr. Trip heeft het zelf gezegd. „Het valt niet te ontkennen, dat ln ons land een verbetering nog slechts in zeer geringe mate te bespeuren is". Nou ja, we zijn toch ook pas een jaar bezig hé, en het redden van een vader land is geen karweitje van een paar dagen. En we kunnen toch ook nog best wat aanpassen. 'k Heb toch onlangs nog een kind van een werklooze met een sinaasappel zien loopen. Als dat van den steun af kan is het toch niet on juist, dat Mr. Trip zegt: „Dat de steunverleening steeds geschiedt in zoodanigen vorm, dat de aan passing aan een lager le\ensnlveau daardoor wordt bevorderd, kan bezwaarlijk worden volge houden". Wie zal dat kunnen ontkennen? Ons levensniveau ligt nu eenmaal ver beneden den sinaasappel, tenminste het ware, het juiste le vensniveau. Ik steek zulke dingen niet onder stoelen en banken en heb deze uitspraak van mr. Trip dadelijk aan een werkloozen vriend overgebracht. Maar hoe gaat dat.... Stank voor dank! Hij zei onmiddellijk zulke leelijke woorden aan het adres van Mr. Trip, dat ik het noodig vind hem even op zijn plaats te zetten. Per slot van rekening past zoo'n groote mond niet voor een man, die niet eens werkt en rondloopt ln een pakje, dat hij nog %'an een ander heeft ge kregen. In leder geval ls'mr. Trip een man, die door zijn plaats in deze maatschappij zulke din gen kan en mag zeggen. O zoo. „Nederland zal in sneller tempo moeten voort gaan met de aanpassing. Hiertoe ls het eerste vereischte, dat een leder, hetzij openbaar lichaam hetzij particulier bedrijf, op korten termijn door bezuiniging en versobering zijn eigen huishou ding in orde brengt en houdt". Wat valt er tegen een dergelijke verstandige opmerking ln te bren gen? Ik heb het dadelijk aan mijn vrouw laten lezen, die maar steeds bij haar ouden kruidenier blijft, terwijl Simon de Wit veel goedkooper ls. Maar hoe zijn vrouwen.... Nijdig vroeg ze, of ik het bezuinigen vond, als die man moest gaan stempelen. Ze zei, dat ik maar liever geen siga ren moest rooken en presenteeren- op mijn ver jaardag. En als je nu weet, dat de regeering Juist met spul en moeite die sigarenindus'trie ln orde wil gaan brengen, ls dat toch minstens vuile sa botage, om nu zoo maar den afzet te gaan in krimpen! Als menschen als Mr. Trip al hun best doen de zaken in orde te krijgen, past het een eenvoudig man als mij niet, den boel weer ln de war te schoppen,,.pok al is het tot persoonlijk voordeel. Ik heb maar eens in de provisiekast gesnpffeld en opgemerkt, dat ln ieder geval pln- da'p, dadels, sardientjes, Amerikaansche appels en' zulk goed kan worden afgeschaft. Maar nu kreeg ik te hooren, dat we den import moesten steunen om den export mogelijk te maken Ze willen In andere landen onze waren wel heb ben, mits ze ons ook wat mogen leveren. Logisch, hé, want daar hebben ze ook van alles te veel Ja, hoe moet dat nou? Toen heb ik gedacht, dat we niet een klein beetje maar veel moeten aan passen, zooveel, dat we alles veel en veel goed kooper kunnen leveren dan de andere werklui ln de andere landen. Als je maar goedkoop genoeg leveren kunt, koopen ze wel, dat zie je aan de Japanners. Wat drommel, wij zijn toch zeker be schaafde Europeanen! Als ze daar kunnen aan passen aan een laag genoeg gelegen niveau, dan kunnen wij het toch zeker ook! En dan stoppen we de anderen vol met onzen export. Dan draaien hier alle fabrieken weer en we krijgen vanzelf de oude welvaart terug. Dan moeten die anderen maar weer zien, dat Ze nog een beetje lager aanpassen dan wij. Ma^r dat z\' ze niet glad iztten, want wat we hier in Holland doen, dat doen we goed! Ook aanpassen. Spreek me niet tegen, asjeblieft, want Mr. Trip De H. i'W HHP'S HAARLEM TEL, 16823 B.V. „D.E.S." heeft zich Vrijdagavond toch de meerdere getoond van het 2de zestal van „Java" (Amsterdam) en won met 88 caramboles. Hieronder de uitslagen KohierJ. Nobels 186—200 Kohlmeierv. d. Hoek 125100 DanielsJ. D. Ronde 10087 MonneeOut 60100 HellingWesseling 97100 HoogeveenDekker 5275 l'jtaal Vorige stand 620—662 505—551 Eindstand 1125-1213 Dinsdagavond komt in ,,Hof van Holland" a. d. Groote Markt het eerste zestal van H.E.T.E.Y. op bezoek. De eindstand van den jubileum wedstrijd van den Nederl. Dambond tweede klasse groep A (groep Haarlemsche Damclub) luidt als volgt: 1. J. J. Aling, Heemstede 6 5 1 0 11 2. L. Kisch, Zandvoort 6 4 11 9 3. G. Bakker, Haarlem 6 2 2 2 6 4. B. Henneke, Haarlem 6 2 2 2 6 5. J. Kuntze, Haarlem 6 2 13 5 6. A. Smit, Haarlem 6 0 3 3 3 7. W. J. A. Matla, Haarlem 6 0 2 4 2 In deze groep eindigede de 1ste secretaris dér Haarlemsche Damclub, de heer J. J. Aling, onge slagen op de eerste plaats en zal nu uitkomen in de demi-finale tusschen de eerstaankomenden der verschillende groepen in het district Noord- Holland. De eindstand der jubileumwedstrijden van den Nederlandschen Dambond (hoofdklasse groep „Het Oosterkwartier*')georganiseerd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van den Ne derlandschen Dambond, luidt als volgt: 1. J. P. van Eyk 5 3 2 0 8 2. Aebe de Jong 5 3 117 3. J. Poppen 4 12 14 4. J. Kroon 5 12 2 4 5. J. Balk 5 0 3 2 3 6. J. van Looij 4 10 3 2 In deze groep kwam J. P. van Eyk ongesla gen op de eerste plaats aan en zal nu uitkomen in de demi-finale tusschen de verschillende lei ders der overige hoofdklasse-groepen in het dis trict Noord-Holland. Voor Zaterdagmorgen in de Nederl. Vlieg- tuigenfabriek aan den Papaverweg de gewone werkzaamheden aanvingen, verzamelden de di- reqtie en het personeel zich in de groote fa- brieksruimte, teneinde den heer A. G. H. Fokker een hartelijke en spontane huldiging te bereiden ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als vliegtuigconstructeur en vlieger. Voor een der nieuwe Fokkerproducten, een 2- motorigen bommenwerper op drijvers voor de Ne- derlandsche Marine was een podium opgesteld met een achtergrond van palmen en omgeven door een 'haag van bloemen en toen de heer Fokker, mét daverend applaus begroet, op dit podium had plaats genomen, sprak de heer Senus hem namens het personeel toe. Uit aller naam bood spr. hem een zilveren model aan van de „Spin". Nadat Ir. J. Roosenschoon met een korte toe spraak namens de oudgedienden nog een tweede passend geschenk had aangeboden, dankte de heer Fokker voor deze treffende hulde. Als jubilarisgeschenk kondigde de heer Fok ker, behalve gratificaties voor het personeel, de stichting aan van een pensioenfonds. (Bijzondere correspondentie) In deze kolommen is wellicht meer dan el ders aandacht gewijd aan het inzicht, dat de filmkunst er niet is, om het gedachte loos amuseeren der menschheid tot eenig doel te hebben. Naast den eisch, dat de rolprent niet schadelijk zij, geen deugniet met onder mijnenden invloed, blijven wenschen te over naar artistieke en andere kwaliteiten. Wen schen te over envrome wenschen he laas voor een zoo belangrijk deel! Maar daar naast mag en moet men prijzen, als er geprezen worden kén, niet alleen om een episodische persoonlijke prestatie, een eenling onder de films, die hier of daar onze bewondering zou gaande maken, maar ook wanneer zich catego risch eens iets goeds laat vaststellen. En dit laatste is toch maar zeer zeldzaam het geval. Intusschen: hij deugt niet, die geen oog heeft voor de uitzonderingen en die altijd alles over één kam scheert! Dus zij hier verklaard, dat zich ten aanzien van de Amerikaansche film een verschijnsel voordoet, dat behoudens de onvermijdelijke reserve verheugend mag heeten. En wel in het opzicht van het steeds meer baanbrekend besef van een sociologische taak. Dat dit besef tevens onverwijld gepaard zou gaan aan een opvatting van die taak, zoo als w ij dat gaarne zouden zien, is een tweede. Maar het verschijnsel als zoodanig is toch al lerminst van onwaarde en mag gesignaleerd worden. Al zal Hollywood voorloopig nog wel tot in lengte van dagen voortgaan met wonderlijke reizen te ondernemen naar de gebieden eener bodemlooze fantasie, daarnaast komen steeds meer producten, welke getuigenis afleggen van een zin voor realiteit, een weergeven van wat onder het (Amerikaansche) volk leeft, wat het denkt en wat het blijkt te beseffen. Het ge vaar van zulk een barometerachtig systeem' is niet denkbeeldig. Maar men kan niet leven van het zien van gevaren alléén. Hier wordt, althans g e z o c n t naar een contact, dat niet volstaan wil met „Eye- and ear-entertainment" en het kan niet worden ontkend, dat onder deze vrij veelvuldige pogingen ook enkele zeer geslaagde en voortreffelijke voorkomen. Thans heeft één dezer companies, de 20th Century-Poxfilm Corp., de tragedie van Fort Jefferson ter verfilming uitgekozen, welke fiim onder den titel „De Gevangene van het Haaien- eiland" naar de bioscopen zal gaan. Het betreft hier een tier zwartste bladzijden uit de Ameri kaansche geschiedenis, stammend uit een tijd perk, waarin de alles vernietigende Burgeroor log het verder voortbestaan der Amerikaan sche natie in doodelijk ernstig gevaar had ge bracht. De ontzenuwing door zulk een zelfstrijd had ondenkbare vormen aangenomen en toen het jaar 1865 den vrede bracht ITssehen Noord en Zuid, was daarmee hoegenaamd nog niets ver beterd in het geschokte moreel van het tóch al zoo enorm verruwde land. Eén monument van rust en inzicht stak torenhoog boven de kol kende massa's uit: Abraham Lincolnen toen deze op 9 April van dat jaar lafhartig vermoord werd, kende de volkswoede geen grenzen meer en maakte een verbijsterde furie zich van de menigte meester. Zóó hevig was dit proces, dat zelfs de rechtscolleges er door geïnfecteerd werden en daardoor alleen is het mogelijk, dat een totaal onschuldig man als Dr. Alexander Samuel Mudd, die part noch deel had aan deze misdaad, veroordeeld werd tot levenslange verbanning naar Fort Jefferson. De naam „Fort Jefferson" zegt niets in een land, zóó rijk aan forten en voorts zal alleen een aardrijkskundige kunnen zeggen, dat „Dry Tortugas" (waarop Fort Jefferson gelegen is) een eiland is in de Golf van Mexico. Dit „Haaieneiland" was het miserabele verban ningsoord, dat als zoovele in tal van landen altijd oneer gedaan heeft aan hen, die meenden, tot zülke excessieve geweldmiddelen toevlucht te moeten nemen. Het ligt niet in de bedoeling van dit opstel,' het verloop dezer film (die de historische fei ten op den voet volgt) te beschrijven, noch, om reeds een critisch oordeel uit te spreken over dit nieuwe product van den regisseur John Ford. Maar wij signaleeren hier het verschijn sel, dat deze productiemaatschappij een onder werp entameert, waarbij geen halfheid geduld kan worden. Het verleden beging een fout en dat wordt allerminst verdoezeld. Integendeel! Als deze film het Nederlandsche projectie doek bereikt, zullen wij haar nog weieens aan een critisch onderzoek onderwerpen. Voor het oogenblik zij volstaan met een aanwijzen van het verschijnsel van een onmiskenbaar verant woordelijkheidsgevoel, dat voor het overige maar al ie zeer ontbroken heeft bij filmprodu centen. Daarom was het nuttig even stil te staan bij een symptoom, datsymptoma tisch moge worden! PARIJS, 6 Juni. (Reuter). De Fransche Kamer heeft met 384 tegen 210 stemmen haar vertrouwen in de regeering-Blum uitgesproken. Door de bewindvoerders der N.V. Glasfabriek „Leerdam" is Zaterdag de volgende mededee ling aan het personeel gedaan: Bewindvoerders deelen hierbij mede, dat de meerderheid van commissarissen en houders van prioriteitsaandeelen nog geen beslissing hebben willen nemen over het door de directie aan de aandeelhouders-vergadering medegedeelde reor ganisatievoorstel. Behalve dit reorganisatieplan is geen ander plan ter kennis van bewindvoerders gekomen. Bewindvoerders meenen daarom het perso neel erop te moeten wijzen, dat de kansen, dat de fabriek na 15 Juni open zal blijven, wel zeer gering zijn geworden. Tenzij vóór dezen datum een reorganisatieplan doorge voerd zal zijn, of aan bewindvoerders het verlies door doorwerken veroorzaakt, gega randeerd wordt, zooals in het reorganisatie voorstel van de direct'e was voorzien, zal na 15 Juni de fabriek gesloten en zullen de ovens gedoofd moeten worden, met alle gevolgen van dien. Voor zoover noodig, wordt hierbij dus aan alle arbeiders de dienstbetrekking opge zegd per 13 Juni 1936. BRUSSEL, 6 Juni. (Reuter) Van der Velde heeft de opdracht tot vorming eener nieuwe regeering aanvaard. Nadat de regeering op 12 Mei aan het. ge meentebestuur van Rotterdam had te kennen gegeven, in beginsel bereid te zijn een extra- bijdrage uit het Werkloosheids-subsidiefonds te verleenen, opdat een tariefsverlaging in de haven van 28 procent zou kunnen worden toe gepast, onder voorwaarde, dat de particuliere havenkosten aanpassing z-ouden vertoonen van ten minste gemiddeld 15 procent, hebben B. en W. van Rotterdam thans den Raad voorgesteld, om het aanbod der regeering te aanvaarden. Van het particuliere bedrijfsleven kon de toe zegging worden verkregen, dat medewerking zal worden verleend tot verlaging van de parti culiere tarieven met 15 procent, voorzoover deze in redelijkheid nog kan worden geëischt. Als concrete matregelen wordt o. m. voorge steld: Over het tijdvak 15 Juni tot 31 December 1936 een vermindering van 28 procent toe te passen op het havengeld voor zeeschepen en het kadegeld. De vele verhalen over brandstichting te Eindhoven hebben to gevolg gehad, dat de baldadigheid sterk is toegenomen. Vrijdag ontdekte personeel van de Hema in de garderobe voor het personeel, dat de kleeren op een hoop waren gegooid en daaronder pa pier lag te branden. De dader bleek te zijn de 18-jarlge koksmaat P. Beelen. Hij werd gaa-:- resteerd en heeft na een langdurig verhoor be kend, net plan te hebben gehad brand te stich ten, B, is naar Den Bosch op transport gesteld. Over het Zaterdag gehouden criterium te Scheveningen, waarvan wij elders reeds het re sultaat hebben gepubliceerd, kan nog het vol gende worden gemeld: Voor den aanvang van den wedstrijd zijn wij in de ge'egenheid gesteld met een auto het parcours af te rijden. Dat geschiedde een half uur voor het begin en daarbij is ons gebleken, dat het cveral langs den Boulevard ontzag lijk druk was. De toeschouwers zaten of stonden op de terrassen der groote hotels, op de trot toirs 'of hadden zich een plaatsje uitgezocht op de taluds, op de pier en in de duinen. Kortom langs het geheele parcours heersehte een enorme drukte, zooals men dat nog nim mer aanschouwd had. Wat het sportieve ge deelte betreft, bleek ons op onzen rit aldra, dat het parcours verre van gemakkelijk was. Er zaten enkele zeer lastige bochten, met hoeken van 90 graden in, plus aan het andere eind een keerpunt, een zoogenaamde hairpin. Allerlei veiligheidsmaatregelen waren er voorts nog genomen en dank zij ook de uit stekende organisatie verliep alles, zoowel voor als tijdens den wedstrijd zeer vlot. Ongevalle tjes vielen natuurlijk wel voor, maar ze waren toch niet van ernstigen aard, al dacht menig renner, die door een vaipartijtje gedwongen was op te geven, er anders over. Ook viel het te betreuren, dat de Goudsche renner Verschoor het slachtoffer was van een onvoorzichtigen toeschouwer, die plotseling den weg overstak en daardoor nogal onzacht in aanraking met Verschoor kwam. De renner moest tengevolge van deze botsing den strijd staken. Lekke banden zijn nog al eens voorgekomen en als wii een slachtoffer willen noemen, dan is het Jean Aerts, die in de twaalfde ronde plotseling uit het peleton verdwenen was en tot op dat moment een puiken koers had ge reden. Aloert van Schendel, een der Neder landsche deelnemers aan de Ronde van Frank rijk. was ook reeds spoedig achter gekomen dcor een kettingdefect, waardoor hij later moest opgeven. Ook Mctz was reeds na korten tijd van den boulevard verdwenen. De gemiddelde uursnel heid van de eerste ronde bedroeg 41 K.M., rij kelijk hoog, doch dat zou later wel verminde ren, want in de tweede ronde werd een tijd van 7 min. 42 sec. genoteerd. Toen lag van der- Ruit aan den kop van een groot peleton. In de derde ronde begon er wat meer teekening in den strijd te komen. Slaats had n.l. een voorsprong genomen van 200 meter met direct daarachter van Schijndel en Gijzen en als vierde Danneels. Ook nu was de tijd nog zeer snel, nJ. 7 min. 412/5 sec. Fournier staakte den strijd en het was toen dat Albert van Schendel afstapte. Het peleton was inmiddels ver uit elkaar gerukt, doch uit looppogingen hadden voorloopig geen succes. Steeds was er wel iemand te vinden, die allen weer bijeen bracht. Danneels ging na de viei- de ronde aan den kop, terwijl Czukalla (Oos tenrijk) zich weer kon gaan aankleeden we gens bandendefect. Een bandje repareeren kost te op dit parcours te veel tijd en een eenmaal verkregen achterstand kon niet meer worden ingehaald. Dat heeft ook de kranige Spanjaard Prieto begrepen, die veie ronden alleen op meer dan 2 K.M. achter het peleton reed, doen tenslotte den strijd moest staken. Na de vijfde ronde kwam Jean Aerts het eerst door (tijd 8 min. 2 4/5 sec.). Na de resde ronde was het Horemans (7 min. 581/5 secj, die het eerst de finish passeerde. Inmiddels waren er al weer uitvallers te Doteeren Zoo zagen we A. Vaessen niet meer en ook van den Heuvel volgcte dit voorbeeld, terwijl de eenige Zuid-Afrikaan Kisling uit den koers genomen moest worden wegens een te grooten achterstand. In de zevende en achtste ronde lag Gommers steeds vooraan en de kranigpe Brabander heeft vooral in het micöengedeelte van den wedstrijd keurig gereden. Na de ne gende ronde kwam Jean Aerts het eerst door. De tijd was inmiddels al teruggegaan tot 8 min. 12 see. Op tie helft van den afstand na 50 K.M. la gen de volgende zeven renners aan het hoofd: Jean Aerts, Gommers, Vervaecke, de beide Bi- dot's, Duerlco en Vv'. Vroomen. Dus slechts twee Nederlanders, die op dat moment een rol in den strijd om Te leiding speelden. De tijd bedroeg toen 1 uur 19 min. 42 2/5 sec. Deze groep oleef geruimen tijd bijeen. Na de elfde ronde lag Vervaecke vooraan, terwijl bekend gemaakt werd, dat Ehmer, van Rossum, Poot jes, Heslinga, Schippers, Pipoz en nog enkele anderen hadeten opgegeven. Na de twaalfde ronde kwamen slechts zes man door, waarvan W. Vroomen het eerst. Jean Aerts, de wereld kampioen, die tot i u toe zoo schitterend ea in prachtigen vorm had gereden, ontbrak. Een lekke band had hem parten gespeeld. H\j kwam zich later beklagen. Het criterium was volgens hem veel te groot. Men had te weinig repara tie-gelegenheid daarvoor en als men een lekken band had kon men direct wel opgeven. Hij was echter niet de eenige die verdween. Zoo zagen we de beicte Braspenning's niet meer, Magne, Speyker, van der Heiden, van der Eist en Stob- bink ondergingen hetzelfde lot. Voorloopig was de koers nu aan de buitenlanders. Le Greves kwam na de 13e ronde en Dan neels bij de I4cte ronde het eerst door, maar in de 15e ronde was er slechts een groot pe leton, waaruit Marinus Valentiju als eerste langs de jury ging en daarachter uiteengeval len de overigen. Valentijn viel in de 16e ronde en zag zich genoodzaakt den strijd te staken. Le Greves kwam weer als eerste door, gevolgd door den Oostenrijker Max Bulla, die. voort durend in de voorste gelederen had gelegen. Na de 17e ronde bleek het Slaats te zijn, die een moedige uitlooppoging had ondernomen en met vijftig meter voorsprong passeerde hij met Bulla als tweede en Vietto als derde en direct daarachter het geheele peleton, dat overigens door de talrijke uitvallers al aardig gedund was. Want weer noteerden wij namen die niet meer terugkwamen: Antoine van Schendel, Pelle- naars, Vluggen, Van der Horst en Danneels. In de drie laatste ronden werd fel gestreden. Nog steeds was de uitslag onzeker en na iedere ronde zou een nieuwe leider voorbij kunnen komen. Na de 18e ronde was het Vietto met Dictus als tweede en Bulla als derde en na de 19de ronde wederom Vietto, daarna Bulla, Hore mans, Dictus en Vervaecke, dus geen enkele Nederlander bij de voorste groep. Maar juist in de laatste ronde bleek nog alles mogelijk te zijn. Pijnenburg, die met Wals steeds in de hoofdgroep was blijven liggen, kreeg een halve ronde voor het einde een lekken .band; pech. Slaats en Van der Ruit gingen er tusschen uit, namen een kleinen voorsprong met den Fransch- man M. Bidot. Daar wij geen 100 meter uitzicht hadden, hebben wij het incident, dat het minder prettige slot tot gevolg had, niet kunnen waar nemen, maar Van der Ruit ging met tien meter voorsprong door de finish, terwijl Slaats den Franschman royaal op de streep klopte. Terwijl Van der Ruit met een krans omhan gen reeds zijn eereronde reed en overal luide werd toegejuicht, kwam de Jury bijeen. Slaats had een protest ingediend, waarvan wij het resultaat reeds elders hebben vermeld. Het ls op deze wijze een minder sportief einde geworden. Het was de eenige dissonant in dit fraaie wielerfestijn, dat zeker het volgend jaar herhaald zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3