De Vliegende Hollander op Schiphol gehuldigd AANTREKKELIJK CIJFER- EN LETTERSPEL De Pinksterreis der V.K.P. Schaakrubriek Om w&e.kf££tnpje RIDDER INDE ORDE VAN DEN NED. LEEUW jÉll wÊ. i iSf l..i...ÉW I „EEN FIJN EXEMPLAAR A W* I ill iü ,1) ZONDAG 7 JUNI 1936 Fokker herdenkt en dankt allen die in die 25 jaren hem steun en medewerking gaven Feestelijke middag bij stralende zon Tonnis eerste vlucht Fokker spreekt Het luchtfestijn Naar Parijs in den mooisten tijd van het jaar DQODELIJK ONGELUK TE HILVERSUM Meisje door auto overreden AMSTERDAM-RIJNKAlNlAAL IPl/7\i 1 ONS PRIJSRAADSEL Zoowel in proza als in poëzie lieten onze puzzelaars van hun instemming blijken Het maandelijksche kruiswoordraadsel De oplossing Het nieuwe raadsel KNOEIERIJ BIJ DE POLITIE Verschillende arrestaties gedaan De ziekte van den Gouverneur- Generaal In het stralend zomerweer zijn Zaterdagmiddag duizenden naar het feestelijk bevlagde Schiphol getogen, om er mee te vieren het 25-jarig vlieger-jubileum van den grooten Anthony Fokker. En onder hen was een uitgelezen gezelschap van voor aanstaanden uit den lande, die ge tuigen waren van de huldiging van den luchtvaartpionier, die bij deze gelegenheid door H. M. de Konin gin werd benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Schiphol beleefde dezen middag weer een ;ijner hoogtijdagen. Autobussen, touringcars, ;axi's, particuliere auto's, extra booten voer den in de eerste middaguren van alle zijden de belangstellenden aan, ongeacht nog de zeer velen de Jeugd vooral die zich per fiets naar Schiphol begaven. Zoowel bij als op het vliegveld was men volkomen berekend om den stroom van bezoekers te verwerken en het verkeer op de nog onvoltooide toegangswezen te regelen. Marechaussees assisteerden daarbij de politie. Schiphol was in feeststemming. Overal vroolijk uitwaaiende vlaggen in de zon, zo- mersche menschen op de voor het publiek gereserveerde gedeelten, groote groepen, die werden rondgeleid en boven alles uit schier •ononderbroken het motorgeronk van de gaande en komende HJntoestellen, rond vlucht-machines, militaire en sportvlieg- tuigen. Ook op de wegen en dijken rondom hadden tal van nieuwsgierigen zich opge steld, om van ver iets te zien van de lucfht-demonstraities. die het hoogtepunt van den middag zouden vormen. De officieele genoodigden en dat waren ez enkele honderden vereenigden zich tevoren in den grooten Fokker-hangar, die met vlaggen, palmen, bloemen en tapijten in een groote feestzaal was herschapen. In het miduen, op een podium, prijkte een replica van Fokker's eerste vliegtuig de Spin, waarmee hij den grondslag legde van zijn roemrijke loopbaan. Om de propeller van het thans zoo primitief schijnend vliegtuigje was een krans gehangen. Voor het toestel was het spreekgestoelte op gericht, omringd door een weelde van bloemen en bloemstukken in warme zomersche kieuren. Rondom in den hanger waren enkele typen van oude Fokker-toestellen geplaatst, o.a. ook het door hem geconstrueerd» zweefvliegtuig, waarmee hij zich in 1922 als eerste met auto kracht liet opsleepen. Staande in een halven cirkel om het spreekgestoelte volgden de ge noodigden dicht opeen de nu volgende huldigingsplechtigheid, welke verliep in een spoedig schier ondraaglijke temperatuur, maar nochtans een recht hartelijk karakter droeg. In den hangar waren aanwezig om. de verte genwoordiger van H. M. de Koningin, kapitein luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningan, de Minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, leden van den Raad van Stare, van de beide Kamers der Staten Generaal, hooge mi litaire en civiele autoriteiten, vertegenwoordi gers van de regeeringsinstanties op luchtvaart gebied, van de burgerlijke luchtvaart, sport- en militaire vliegers en particulieren uit velerlei kringen. Later op den middag kwam ook bur gemeester dr. W. de Vlugt. Allen werden in een inleidend woord welkom geheeten door den heer J. E. van Tijen, onder-directeur der Fokker fabrieken. Minister van Lidth de Jeude was de eerste spreker, die geestig herinnerde aan de eerste vlucht van den jeugdigen Tonny, n.l. door het venster van het schoollokaal, te Haarlem, waar h{j voor straf zat opgesloten. Later zijn er andere vluchten gevolgd. Maar toen als on derdeel van onverdroten succesvollen arbeid, 23 jaren lang, welke Anthony Fokker maakte tot den eerste en grootste der luchtvaart pioniers. Onder daverend applaus deelde de Minister mede dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer Fokker te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw De volgende spreker, ir. J. E. F. de Kok, wees er op, hoe de K. L. M. haar opkomst en eersten bloei, behalve aan haar kranige piloten, heeft te danken aan de goede, betrouwbare, door Fokker gebouwde machines. Spr. hoopte dat Fokker nog tal van nieuwe types op de markt kon brengen en dat zijn aandeel in de Neder- landsche leveranties grooter mocht worden dan de laatste Jaren het geval was. De vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Amsterdam, mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder voor de Handelsin richtingen, deed mededeeling, dat het ge meentebestuur den heer Fokker wegens zlfn vele verdiensten de zilveren medaille van de stad Amsterdam heeft toegekend. In naam van den heer Plesman die pas later per Koetilang uit Parijs arriveerde sprak de heer P. Guilonard, onder-directeur der K. L. M. Spr. herinnerde er aan, hoe de samenwerking tusschen den Jubilaris en de K. L. M. ai van 1919 dateert, dat volgens luchtvaartbegrippen al van ouden datum is. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. den heer Fokker een album aan met foto's van de belangrijkste momenten uit de geschiedenis der K. Lv M. En dan stond Fokker zelf op het podium, lachend met glinsterwitte tanden in zijn rood-verbrand gezicht, dat altijd wat vreemd aandoet boven het plechtig-zwart van zijn jacket. Een hartelijk applaus be groette hem. Tegen zijn reputatie in sprak Fokker lang, héél lang, in zijn dank allen omvattend, die hem in zijn loopbaan ter zijde hadden gestaan. Nadat hij zijn erkentelijkheid had betuigd je gens H. M. de Koningin, Die opnieuw blijk heeft gegeven van Haar belangstelling in de luchtvaart, memoreerde Fokker zijn medewer kers van vroeger en nu, zijn personeel allereerst, de vliegers die zlfn machines hadden gevlogen en zijn faam verbreid. Met eerbied gewaagde hij van Immelmann, von Richthofen, Boehl- cke, Udet, de beroemde Duitsche oorlogsvliegers, maar ook van de piloten, die, onbekend, nog dage lijks hun plicht doen op de verkeers- routes. Fokker huldigde piëteitvol de helden der lucht in oorlog en vree; allen, die zijn duizenden toe stellen in al die jaren hadden be mand, levenden en dooden. Ontroerend was Fokkers dank aan zijn be jaarde moeder die aan de radio in de glorie van haar zoon deelde aan de nagedachtenis van zijn vader, die toch den onhandelbaren zoon hielp ter verwezenlijking van zijn buiten- nissig ideaal en gelukkig nog gezien heeft hoe alles goed terecht kwam. Aan zijn ooms, voor al den juist overleden heer Eduard Fokker, die hem eveneens zoo krachtig had gesteund en die Maandag naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht. Hartelijke woorden voor zijn concurrent Kool hoven, woorden van groote waardeering en bewondering ondanks een enkel meenings- verschil voor directeur Flesman ónzen Plesman, het zijn nog enkele namen die wij aanstippen uit de lange, lange rij, die Fokker trouw en eerlijk memoreerde, voor ieder een woord van hulde, van dank, hen allen erken nend als direct of indirect deel hebbend aan den groei der luchtvaart. Vermelden wij ten slotte nog uit Fokkers rede de mededeeling, dat hij als bijdrage voor de goede ontwikkeling van het luchtvaartver- keer de belangstelling der bevoegde instanties heeft gevestigd op de eischen, waaraan z.i. in de toekomst de luchthavens moeten voldoen. Fokker's Spin, of zooals hij zelf zegt: zijn Spinne, kon Zaterdagmiddag wegens den sterken wind geen demonstratievlucht maken zoodat men althans een idee kreeg, hoe dit voorwereldlijk insect zich gedroeg. Grappig was het toen Van Nijenhoff het reed tot onder de vleugels van de Arend, de beste demonstratie van den vooruitgang dier 25 jaren. Hierna vingen de luchtdemonstraties aan, welke geheel in het teeken stonden der Fokker producten. Als eerste verhieven zich in de lucht het befaamde vliegtuig uit den wereld oorlog de D VII en het eerste verkeerstoestel de F 2, die rustig hun rondjes vlogen, hoog te gen den met ijle windveren doortrokken hemel. Den modernen tijd vertolkten de Jachtvliegtui gen van de J. A. V. A. en het escadrille van den Marine-vliegdienst, die schitterende staaltjes formatievliege\ ten beste gaven. Het hoogtepunt van den middag was de kunstvlucht van Fokkers nieuwste jachtvlieg tuig, de D 21, dat als een klewang door de lucht klieft, stijgt en omlaag schiet als een felle roofvogel. Met een zweefvliegdemonstra- tie werd het festijn besloten, dat slechts één teleurstelling had gebracht: het niet vliegen van de Spin in verband met den sterken wind. Van Nijenhoff taxide er mee langs het publiek Waar voor velen Paschen en Hemelvaart ver regend waren, meende de Ver. Kath. Pers er goed aan te doen, haar lezers in de gelegenheid te stellen van Pinksteren eenige mooie, genotvolle en prettige dagen te maken. Van Vrijdag tot Dinsdag naar Brussel, Parijs en Versailles een prachtig program, dat op vlotte en aangename wijze werd afgewerkt en zelfs begunstigd werd door heel wat mooier weer dan 't in het vader land geweest is. Zoo werden deze dagen van een lichte, frissche blijheid, geheel in den geest van Parijs zelf, en werden zij tot een Pinkster uitstapje, dat aan de deelnemers de grootste vol doening schonk. Te Roosendaal troffen de meeste deelnemers elkaar, en toen in Brussel het gezelschap com pleet was, sprak de leider aan het diner een har telijk welkomstwoord, waarbij hij verklapte, dat een jonggetrouwd paar deze V.K.P.-reis had uit verkoren tot huwelijksreis! Deze mededeeling ontlokte aan het gezelschap een daverend: „lang zullen ze leven!" Een interessante wandeling door Brussel werd besloten met een bezoek aan het Vlaamsche Huis, waar vele portretten en muurversieringen herinneren aan Vlaanderens strijd, die thans nog even fel voortduurt, wat o.a. te zien was aan menige verkiezingsreclame Een stralende ochtendzon zag het gezelschap aan een vroeg ontbijt; welgemoed werd de lange reis naar Parijs aanvaard', en beloond door den eersten aanblik van de hooggelegen Sacré Coeur. Na de lunch in het voorname, rustig en toch in het centrum gelegen hotel, trok het gezelschap er reeds spoedig op uit om de eerste indrukken van de wereldstad op te doen. De imposante pa leiscomplexen van het Louvre, de onafzienbare promenade door de Tuilerieën-tuinen, dé Place de la Concorde, de Champs Elysées tot de Place de l'Etoile, waar de Are de Triomphe het mid delpunt vormt van een ster van twaalf prachtige avenues, de wandeling langs de Seine met haar monumentale bruggen, de Eiffeltoren met zijn onvergelijkelijk panorama, dat alles gaf een grootsch beeld van dit centrum van cultuur, waar het kloppend leven van heden wortelt in het grootsch verleden. Per métro ging het ge zelschap vervolgens naar de Magasins du Lou vre, een bezienswaardigheid op zichzelf. De avond werd gewijd aan de boulevards, waar men lang nog niet uitgekeken kwam! De Hoogmis op Pinksteren in de Notre Dame was ongetwijfeld een der hoogtepunten van de reis. In de volle pracht en luister onzer rijke li turgie droeg onder de historische gewelven de kardinaal van Philadelphia een pontificale H. Mis op. Omgeven door prelaten en Malthezer rid ders schreed Z. Em. door de beroemde kerk en droeg hij onder den subliemen zang van een groot jongens- en mannenkoor de H. Mis op aan het te midden der geloovigen geplaatste al taar. Voor ieder onzer een schoone indruk voor het leven. Na de lunch volgde een uitgezochte, zeer uit gebreide autotour door geheel de stad, met be zoek aan de voornaamste monumenten, waarop, na een zeer verzorgd diner, des avonds weer een bezoek aan de boulevards aansloot. De tweede Pinksterdag voerde van de Sacré Coeur via het Louvre naar Versailles. Waar de reizigers het meest van genoten, is moeilijk te zeggen. Het aanschouwen van Frankrijks votief- kerk, den onmetelijken rijkdom van 't Louvre, de pracht en de grandeur van het koningsslot en zijn tuinen, dat alles bracht de deelnemers aan deze reis in een oprechte stemming van dank bare waardeering voor de V.K.P. die hier aan haar lezers eenige dagen van groot genot en plezier bezorgt, die in geen verhouding staan tot de waarlijk onbegrijpelijk lage reissom. Aan het slotdiner werden dan ook hartelijke dank woorden gesproken. De nachttrein voerde allen, na nog een laatsten gezelligen avond, naar het vaderland terug. Voor hen zal voortaan het woord „Parijs" geen vage klank meer zijn! H. K. Op den Loosdrechtschen weg te Hilversum is gistermiddag te zes uur de 21-jarige mej. C. Pistoors, woonachtig te Amsterdam door een uato gegrepen en gedood. Het meisje was met kennissen per fiets uit Amsterdam gekomen om in Loosdreicht het week-end door te brengen. Bij een kruising van het rijwielpad met den weg heeft zij, zonder acht te slaan op het verkeer, den rijweg over gestoken. Zij werd door een auto gegrepen en op slag gedood, zulks ten gevolge van een gebroken halswervel. Het lijk is naar de Noorderbegraafplaats ver voer d. Den autobestuurder A. K„ te Hilversum wo nend, treft geen schuld. Bij het uitbaggeren van het kanaal Amster damBovenrijn zijn de dijken verzakt, zoodat de werkzaamheden aan dit kanaal gestaakt moesten worden. Ook de sluiswerken bij Vrees wijk zijn vrijwel geheel stilgelegd. Een groot aantal arbeiders is daardoor werkloos gewor den. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan: Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM No. 15. N. Wortel te Amsterdam. Eerste publicatie. abcde f g n Wit begint en geeft mat in drie (3) zetten. PROBLEEM No. 16. Dr. A. Meurs. 9e Bijzondere vermelding British Chess Fe deration 1934-35. abcde f g Wit begint en geeft in twee zetten mat. Oplossingen gelieve men vóór den 19en Juni in te zenden. Waarschijnlijk dat de tweezet van dr. Meurs sommigen oplossers meer moeite zal kosten dan het oplossen van den heden ge plaatsten driezet, TOURNOOI TE MOSKOU. In onderstaande partij nam Botwinnik het initiatief tot een buitengewoon onstuimigen aanval op den koningsvleugel, die Fiohr tot bijna voortdurend defensief spel dwong. Op fraaie wijze wist zwart op den 24en zet een voor hem op dat moment ongunstigen dameruil te voorkomen. Wegens de talentvolle verdedi ging van Flohr, kon Botwinnik slechts remise bereiken. West-Indische verdediging. Wit: Flohr. Zwart: Botwinnik. I. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Fgl—f3, b7—b6; 4. Pblc3, Rc8—b7; 5. Rel—g5, h7—h6; 6 Rg5h4, Rf8b47. Ddl—c2, 0—0; 8. e2—e3, d7—d6; 9. Rfl—d3, Pb8—d7; 10. 0—0, Rb4xc3; II. b2xc3, g7g5. (Fel gespeeld)12. Rh4g3, Pf6h513. Pf3d2, f7—f5; 14. f2—f4, Pd7—f6; 15. Rd3e2, Dd8e8; 16. f4xg5, h6xg5, 17. Tal el, Pf6e4; 18. Fd2xe4, Rb7xe4; 19. Dc2d2, Ta8-d3; 20. Re2-f3, Ph5-f6; 21. h2-h4: g5-g4; 22. Rf3—dl, e6—e5! 23. Rdl—b3, c7—c5; 24. Tel— dl. (Dreigt dxe5 met dameruil); 24PfB— h5; 25. Kglh2, De8e7; 26. d4xe5, d6xe5; 27. Dd2e2, Td8xdl28. Rb3xdl, Kg8h8; 29. Rg3 —el, Tf8d830. Rdl—c2, Re4xc2; 31. De2xc2, f5—f4; 32. Dc2—f5, g4—g3t; 33. Kh2—h3, Ph5— g7; 34. Df5—g4, De7e6; 35. e3xf4, e5xf4; 38. Dg4xe6, Pg7xe6; 37.Kh3—g4, Kh8—g'7; 38. Kg4 —f5, Kg7—f7; 39. Kf5—e4, Kf7—g6; 40. TfJ— hl, Kg6—h5; 41. Ke4—f5, Td8—g8; 42. Thl—gl! Te8e743. Kf5—f6, Te7—e8; 44. Kf6—f5; Te8 e7. Remise. R. K. Schaakclub „D'Ivoren Toren" te Hilversum. Deze kort geleden opgerichte schaakclub heeft een tweelig doel: de beoefening van het schaakspel en het steunen van jeugdwerk. Het laatste doel wordt bevorderd door een gedeelte der contributie aan de R. K. Jeugdcentrale af te dragen. Secretaris is de heer D. J. W. Janse, Jacob Catsstraat 43 te Hilversum. Oplossingen. Van probleem no. 9 (J. P. Coppens te Am sterdam) 1. Rf4 dreigt 2. Dc4 mat. Het aardige miniatuurtje heeft een econo misch rein mat en twee blokkaden door den zwarten raadsheer op d3 en d5. In het probleem no. 10 (Willy May) behoort op a6 een zwarten pion te staan, om de platte nevenoplossing Txb5 te verhinderen. 1. Df3 dreigt 2. Dxd5 mat; Rc4 of Rc8, 2. De4 mat; Pd4. 2. Pg6 mat. De twee halve pins op de 5-lijn functionnee- ren tegen de verdedigingszetten Rc4, Rc6 en Pd4. De laatste variant wint belangrijk aan schoonheid, omdat te gelijk het zwarte paard op c3 en het witte paard op f4 ontpend worden. Zwarte interferentie door 1Pe7; 2. Pdf7 mat. Goede oplossingen van 9 en 10 ontvingen wij van: J. B. Renckens, G. A. Timmermans, Bern. J. Thiel, L. van den Bergh, J. van de Abeeien, Jac. Zomerdijk, Chr. J. Brandjes, P. Versteeg, A. van der Star, J. P. Coppens (auteur van no. 9), J. de Haan E. J. de Koning, A. L. Itens, J. Deurlo, C Hartog en J. ten Kroode, allen te Amsterdam; A. Trompetter te Ter Apel; A'nt. A. Haarmans en A. Pigmans te Utrecht; B. H. M. Stevens te Heemstede; N. P. A. Velzeboer en Jac. v. d. Hoogte, Theologicum te Warmond; J. Grollenberg te Nijmegen; J. v. d. Rijdt te Eindhoven; D. Janse en L. P. Kioelewij te Bloemendaal; J. A. Rohde te Oude Niedorp; J. P. Rietbergen en Adr. Puthaar te Arnhem; J. C. Nobels te Baarn; M. J. Mees te Amers foort; Bert Smit te Zeist (bravo Bert!) en Y. en Th. Keijzer en D. J. W. Janse te Hilversum; p. Andriesma te Heerlen; W. Hoekstra, W. A. j. de Mol en A. Oldenburg te Haarlem; W. J. Snelder en F. de Leeuw te Laren (N.-H.)C. Ruësdisuêli te Santpoort. De volgende heeren gaven van no. 10 behalve de auteursoplossing, ook de nevenoplossing op: B. H. M. Stevens te Heemstede; N. P. A. Velze boer en P. v. d. Hoogte te Warmond; M. J. Mees te Amersfoort. Correspondentie. L. B. te A. Wij zullen uw eerste drie vra gen hier beantwoorden. Voor de overige vier verwijzen wij u naar de critieken op de pro blemen. Indien u deze met de besproken pro blemen vergelijkt, dan kunt u antwoord op die vragen vinden. „Wat is een probleem?" In zijn standaard werk „Het Schaakprobleem, Ideeën en Scho len" van Weenink (uitg. van Goor Zonen te 's-Gravenhage) gaf de schrijver de volgende rake definitie van het schaakprobleem: ,een eigenaardige schepping vian het menschetijk vernuft, half raadsel, half kunstgewrocht, half scherts, half strakke ernst". Internationale schaakwedstrijden noemt men in den regel tournooien. Het dame-gambiet wordt met den damepion geopend: 1. d2d4, d7d5; 2. c2c4. Als zwart nu den pion c4 neemt, dan is het een aangenomen damegambiet. Slaat zwart den pion niet, dan heet de opening een geweigerd damegambiet. H. B. R. te A. Uw probleem heeft drie drei gingen, te weten: 2. b5 mat. 2. Dc7 mat en 2. Pd8 mat. Dat is voor een eenvoudig probleem stellig af te keuren. De lynafsluiting 1 Pd5 met het daarop volgend mat, zijn zeer goed. Wellicht kunt u met behoud van deze variant het probleem reconstrueeren. Het is noodzakelijk strenge economie in het gebruik van materiaal, zoowel wit als zwart, in acht te nemen. C. K. te B. Uw tweezet is zeer onecono misch bewerkt en niet voor plaatsing ge schikt. Rectificatie. In de vorige rubriek is in de beoordeeling van probleem no. 8 een storende fout geslopen. In plaats van „het thema is om penning van de witte dame", leze men: het thema is ontpenning van de zwarte dame Eenige regels verder wordt gesproken van eer sten of laatsten zet van wit. De lezer zal wel be grepen hebben, dat dit onmogelijk is. Er had moeten staan: eerste- of sleutelzet. ft In poëzie houdt men wel eens van overdrijven, maar toch bleek ons uit verschillende dichterlijke ont boezemingen van onze inzenders, dat zoo'n cijfer-probleem, zooals wij onzen puzzelaars de vorige week Hebben voorgezet, nog steeds erg gewild is. Zeer vele inzenders gewaagden ook in proza van „interessant werk", van .gezellige ont spanning" en van de „verrassingen, die zoo'n puzzle iemand bereidt, als men met verschillen de varianten aardig op weg denkt te zijn, en dan plotseling bemerkt, dat het misloopt" enz. „Een fijn exemplaar! Je zit met mekaar Te zoeken te speuren: Zoo kan 't je gebeuren, Dat gelamenteer Om het akelige weer Geheel wordt vergeten. Ik wil het wel weten iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiHMiiiii minium ii iiiiuiiiiii "ZU OEt=£N£rs ALVA5T \N U£T Z/\kjE.5Dl^kein Yl 4u.CiV. I V» J/MSTJÉ. 15 51NT INICOL&A5 £Q NU MAAQ niet &AN MEEDOET GAAT DUlThCULANO DDZElCDE. KANT OD AIS 5PANJÉ Sr" SOMMIGE UAA&5CUE MUIZEN U&QQEN EEN LANGE STAADT AAN BOOaO VAN DE "(pUEEN MAQV DADDON MUNUEED.KUNT U ME DEN WEG WUZEN NAU ZEE DQ.GOE.BBELS 5PDAK DEN BANVLOEK UIT OVECi DE SPOEEKKODEN IN ID.LANQ ALSOC EO DAAO NOG MENSCWEIH zon -die ouaveiN 5P9SKEN. Dat cijfer- en letterspel vond ik zóó fijn, Dat m'n huisarrest pret gaf in plaats van chagrijn". Om de goede oplossing te krijgen moest men voor de cijfers 1 tot en met 15 achter eenvolgens de letters r.a.m.p.v.s.t.e.g.l.k.d.n.o.i nemen, om dan het volgende uitgewerkte kruiswoordraadsel te krijgen: ramp vast egaal, kaste de. kemel, er eng.vol.eem treeplank e e n n a t verspelen pop. lor. ram ar. motie, ge renet, neder knap dolk De vier uitgeloofde prijzen vielen bij loting ten deel aan: H. MUNNINK, Hofstraat 8, Enschede Mej. A. VAN STEENDEREN, Beukstraat 11, Utrecht. J. VAN DE VEN, Vogelenzangscheweg 364, Vogelenzang (N.-H.) JAC. ZOMERDIJK, Hudsonstraat 931, Amsterdam (W.) Als nieuwe opgave geven wij als Juni- nummer een kruiswoord-raadsel volgens het hieronder volgende schema: Van links naar rechts: 1. malheur, 6. zang van 4 personen, 11. staat kundige partij, 12. tijdperk, 13. familielid. 15. sprookjesfiguur, 16. rivier in Siberië, 18. klein vertrek, 20. vaste kooper, 22. toespijs, 23. voor zetsel, 24. Europeesch gewest, 25. persoonl. voomaamw., 26. ernstig, buitengewoon, 29. steekwerktuig, 31. plaats in Gelderland, 33. soort onderwijs, 34. Belgische badplaats, 36. plaats in Gelderland, 37. vierhandig dier, 39. Rijks-instelling, 40. Europeesche republiek, 43. hoofdstad van die republiek, 46. in de eerste plaats, 47. dag en nacht, 48. oudgediende, 50. zoeker, 52. bijwoord van plaats, 53. kern, 54. familielid, 56. Rijks-Normaalschool, 57. voed sel, 58. boosheid, afgunst, 60 wordt door vuur veroorzaakt. 62. enzoovoort, 63. lengtemaat, 64. zwervende volken, 65. heen en terug, 66. lidwoord, 69. loods, 71. vlaktemaat, 73. noten naam, 74. riviertje in Utrecht, 76. gravin uit het Hollandsche Huis, 77. familielid, 79. reeds, 80. trans, ronde toren, 81. Europeesch gebied. Van boven naar beneden; 1. lofdicht, 2. persoonl. voomaamw., 3. stuk land, 4. bergplaats, 5. hooggeplaatst militair, 6. schietgat, 7. klaar, geëindigd, 8. deel van fiets of auto, 9. voorzetsel, 10. kinderspeel goed, 11. schaal van weekdieren, 14. onge huwde vrouw, 17. veerkrachtige stof, 19. plomp en zwaar. 20. vogel, 21. duivenwoning, 22. be zit van den boer, 27. diefstal en plundering, 28. plantensoort, 30. kleingeld, 32. behoeftige, 34. trottoir, 35. edelgesteente, 37. bloem, 38. kleur, 41. bedorven, 42. op de wijze van, 44. loofboom, 45. verfrissching, 48. koopman, 49. naar den regel, in goeden staat, 50. schoeisel, 51. latje, 55. eenhoevig dier, 59. naaldboom, 60. slee, 61. deel van een schip, 62. vrouw uit den Bijbel, 67. roem, hulde, 68. rustplaats, 70 in secteneter, 72. wiel, 74. voegwoord, 75. per soonl. voomaamw., 77. voorzetsel, 78. familie lid. Onder de inzenders van een goede oplossing worden natuurlek weer vier aardige prijzen verloot. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Rusdaelstraat 60, Utrecht. PAMEKASAN, 6 Juni. (Aneta). In het regent schap Soemenep zijn een agent van de veld politie en twee agenten van de bestuurspolltie gearresteerd wegens omkooperij. BUITENZORG, 6 Juni. (Aneta.) De toestand van den Gouverneur-Generaal is zeer vooruit» gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6