De stakingen in Frankrijk De gespannen toestand in het Verre Oosten Vliegtuig veron gelukt Het nieuws van heden De Kerkstrijd in Duitschland LANGZAME AFLOOP ENGELANDS VLOOT STORM OVER MOSKOU OORLOG EEN FEIT? DE BAROMETER 1 mm VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 9 JUNI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BEZOEKT DE RESIDENTIEWEEK Ook bij de verzekeringsmaatschap pijen wordt gestaakt Optreden tegen woeker Ontspanning te Lyon Frankrijks Defensie Coördinatie van Departementen Overleg met Engeland Nationale verdediging in Zwitserland 235 millioen francs voor versterking Republikeinsche conventie te Cleveland Candidaat voor presidentschap dient gekozen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniij mimi De Joodsche haven Tel Aviv is een der brandpunten van de onlusten in Palestina Zelfs de draagezels worden in Jeruzalem aan een streng onderzoek onderworpen. Britsche militairen zoeken naar wapens Het Kwangsileger is al opgerukt naar Hoenan Tsjang Kai Sjek maant tot kalmte Nabij Linz ontspoorde de sneltrein Ween enParijs. Vijf personenrijtuigen toerden vernield, waarbij drie personen werden gedood en zeer vele gewond Engeland en Amerika nemen voorzorgsmaatregelen Opvatting van Tsjang Kai Sjek Vervolging van Duit- schers in Rusland Zweedsch toestel botst tegen een schuur bij een noodlanding Eén doode en vele gewonden De nieuwe Belgische regeering Van Zeeland accepteert Intern, gemeenten congres Herdenkingswoord ter eere van wijlen dr. Wibaut TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG 19987 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het orgaan der katholieke werklieden verboden Een kruis in plaats van een vlag Koude in Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VAN 6 TOT EN MET 15 JUNI Woensdag: Militaire Wandeling Grenadiers en Jagers; Kinder feesten; Mannenkoor G.E.B., Binnenhof en Crescendo voor Pulchri Studio; Tooneel, Revue, etc. (Zie officieel programma). PARIJS, 8 Juni. (Reuter) De gebou wen van zeven verzekeringsmaatschappijen worden thans door het personeel bezet ge houden. Er is een overeenkomst tot stand gekomen in de corporatie voor openbare en particuliere werken in de omgeving van Parijs. Besloten werd Dinsdag het werk op de werven weder te hervatten. PARIJS, 8 Juni (Reuter). De metaalbe- werkingsgroep uit het Parijsche district deelt mede, dat gisteren het personeel van eenige fabrieken de gebouwen heeft ontruimd of het werk hervat heeft. De kleermakers (sters) heb ben echter besloten de staking algemeen te maken. Naar men verwacht zal het personeel der Wagons Lits besluiten het werk Woensdag te hervatten. In de Provincie heeft de stakings beweging zich in de streek van Rouaan uitge breid, vooral in de textielindustrie. Gisteravond staakten meer dan 35000 personen in het de partement beneden-Seine, waarvan 27000 in de omgeving van Elbeuf. In de streek van Vierzon is overeenstem ming bereikt in 10 porceleinfabrieken en daar werd het werk heden hervat. PARIJS, 9 Juni. (A. N. P.) Uiteraard staat in de ochtendbladen de ontwikkeling van de stakingsbe'weging in het middelpunt van de belangstelling. Ondanks de principieele over eenstemming, die tot stand is gebracht, is toch het afnemen van de stakingsbeweging niet overal even geleidelijk ingetreden. Weliswaar is vooral te Parijs een ontspanning ontstaan, maar de werknemers keeren toch nog slechts langzaam naar hun werk terug. Men heeft dan ook den indruk, dat het nog wel tot het einde van deze week zal duren, alvorens de beweging geheel ten einde zal zijn. Het totaal aantal stakende mijnwerkers in Noord-Frankrijk wordt geraamd op 400.000. In Belfort is bijna volledige overeenstemming bereikt tusschen werkgevers en werknemers, in andere provinciesteden breken echter steeds weer nieuwe stakingen uit. In Parijs is vooral in talrijke kleinere bedrijven spoedig overeen stemming tot stand gebracht, zoodat het werk hervat kon worden. Terwijl moeilijkheden in de financieele wereld vermeden zijn, doordat de bankbedienden aan het werk zijn gebleven, zijn gisteren wel 10.000 employé's van verzeke ringsmaatschappijen in staking gegaan. Zij heb ben de bureaux der firma's bezet. Ook de Parij sche kleermakers zijn van plan vandaag in staking te gaan. Bij de Messageries Hachette is nog geen overeenstemming bereikt, zoodat nog geen kranten naar de provincie konden worden verzonden. Ofschoon de levensmiddelenvoorziening van Parijs geen oogenblik ernstig gevaar geloopen heeft, zijn toch de prijzen hier en daar sterk gestegen, zoo zelfs, dat de politie in ruim 200 gevallen heeft moeten ingrijpen en proces-ver baal heeft opgemaakt. PARIJS, 9 Juni (Reuter). Het vervoer der groote dagbladen naar de provincie is gisteren avond nog door de bladen zelf verzorgd In de staalindustrie te Lyon hebben de arbeiders het werk hervat. Hun eischen zijn ingewilligd. Hedenochtend is de expeditie der Parijsche bladen naar de kiosken in de stad en de banlieu op de normale wijze geschied. Ook met het personeel van de Messageries Hachette is thans overeenstemming bereikt, zoo meldt men nader, waarop het werk is hervat. BORDEAUX, 9 Juni (Reuter). Alhier zijn de arbeiders van de scheepsconstructiewerkplaat- sen in staking gegaan. Twee duizend werklie- len hebben kalm de werkplaatsen bezet. Daar entegen zijn de gewone metaalarbeiders weer aan den arbeid gegaan. PARIJS, 8 Juni. (Reuter, A.N.P.) De staats courant van heden bevat een decreet, waarbij de minister van Nationale Verdediging en Oor log belast wordt met de coördinatie van het optreden der Departementen van Oorlog, Ma rine en Luchtvaart. De coördinatie beoogt onder meer het gebruik van de lanöl-, vloot- en lucht strijdkrachten, instelling en uitvoering van be wapeningsprogramma's, industrieele mobilisatie, besparing der uitgaven van nationale verdedi ging, onderzoek der problemen met betrekking tot de uitwerking van internationale conven ties op bewapeningsgebied. Het decreet stelt onder voorzitterschap van eten minister van Nationale Verdediging en Oorlog een blijvende commissie van nationale verdediging in, die tot uitsluitende taak heeft de studie van deze kwesties. De commissie be staat uit ten eerste den minister van Marine en Luchtvaart, ten tweede maarschalk Pétain, ten derde de hoofden der generale staven van le ger, marine en luchtvaart, en ten vierde even tueel hooge functionarissen, die met het alge meen beheer der drie departementen van na tionale verdediging belast zijn. PARIJS, 9 Juni. (A.N.P.) De minister van Suitenlandsche Zaken, Delbos, is voornemens alle diplomatieke vertegenwoordigers van Frank rijk in Europa in de eerstvolgende dagen na elkaar naar Parijs te ontbieden, teneinde zich door hen op de hoogte te laten brengen van den huidigen politieken toestand in Europa. Op 26 Juni zal Delbos zich waarschijnlijk be- Beleid door den eersten minister, Léon Blum, naar Genève begeven, voor de raadszitting. Te voren echter, zoo melden de bladen, zal de mi nister in persoonlijk contact treden met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, waaraan temeer belang wordt gehecht, daar in het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, in overeenstemming met Léon Blum, het voornemen schijnt te bestaan in de kwestie van het Abessinische geschil in nauwe overeen stemming met Engeland op te treden. De „Oeuvre" is van meening, dat de ontmoe ting tusschen de beide ministers in Folkestone of Boulogne zal kunnen plaats hebben, terwijl andere bladen Parijs noemen als plaats voor de besprekingen, aangezien ook Léon Blum met Eden zou willen spreken en hij in verband met de parlementaire en regeeringswerkzaamheden voorloopig de hoofdstad niet zal kunnen ver laten. De „Petit Parisien" gelooft, dat de bijeen komst nog vóór 20 Juni te Parijs is vastge steld. Naar de Dardanellenconferentie in Montreux op 22 Juni zal niet de minister van Buiten landsche Zaken, maar een hooggeplaatst amb tenaar van den Quay d'Orsay vertrekken. BERN, 8 Juni. (Reuter) De Nationale Raad heeft met 110 tegen 53 stemmen 235 millioen francs gevoteerd, welke de Bondsraad tot ver sterking der nationale verdediging had aange vraagd. De socialisten stemden tegen. Zij hadden 500 millioen gevraagd, waarvan 235 millioen voor het leger en de rest voor de economische ver dediging bestemd zouden zijn. CLEVELAND, 9 Juni. (Reuter) Alhier is he den de Republikeinsche Conventie begonnen, waarvoor de stad in feestdos is gestoken. Dui zend afgevaardigden moeten den candidaat voor de presidentsverkiezingen in November aanwij zen. Gouverneur Landon, die wordt gesteund door de Hearst-bladen, blijft de groote favoriet, doch tegen dezen candidaat van den republikein- schen rechtervleugel vereenigen zich thans twee anderen, t.w. de senatoren Borah en Van den Berg, die meer liberaal gezind zijn. Als outsider kan ten slotte Frank Knox, een dag bladuitgever uit Chicago worden beschouwd. De conventie zal het vraagstuk hebben op te lossen, hoe de republikeinen, met zóó uiteen- loopende elementen, toch als eensgezinde partij aan de verkiezingscampagne kunnen deelne men. Reeds is een ernstig verschil van meening gerezen aangaande de politieke leuzen der par tij. Een deel der republikeinen is voor her stel van den gouden standaard, terwijl een an der de stabilisatie van den dollar op de huidige pariteit verlangt. Hoover en Landon willen een grondwetswijziging om zoo noodig de staten te machtigen werktijden en loonen te regelen; Borah en Van den Berg zijn daar tegen. Uit New York is een groote delegatie aange komen, waarvan, naar wordt beweerd, zestig van de negentig stemmen op Landon zullen worden uitgebracht. Een kras staaltje van schimpkunst heeft de schrijver en journalist H. L. Mencken ten beste gegeven, die in een interview met een Reuter- correspondent verklaarde- „Wat het land noo dig heeft is een idioot. Nadat het te lijden heeft gehad onder een teveel aan denkbeelden tijdens de New Deal heeft het een president zonder ideeën noodig. Iemand van den vijfden rang, zooals Landon, zal daarvoor wel geschikt zijn." LONDEN, 9 Juni (Reuter) De slagkruiser Repulse, die te Portsmouth, waar hij drie jaar heeft gelegen, gemoderniseerd is, is van En geland vertrokken om zich bij de Middelland- sche zeevloot te voegen. S VERWACHTING: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, toenemende be- wolking, weinig of geen regen, later toe- nemende regenkans, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 770.3 te La Coruna. Laagste barometerstand: 740.7 te Seydisfjord. Ej Zon op 4.41 - orider 9.17 - Licht op 9.47 Maan op v.m. 0.08 onder v.m. 8.58 Laatste kwartier 12 Juni MOSKOU, 8 Juni. (A.N.P.) Boven Moskou heeft zich een zware storm ontketend, waar door talrijke straten werden overstroomd en het auto- en tramverkeer gestremd werd. De materieele schade is aanzienlijk. KANTON, 9 Juni. (Reuter) Volgens een bericht uit Nanking in de provincie Kwang- si, heeft het hoofdkwartier van het Kwang- si-leger bevel tot mobilisatie gegeven en medegedeeld, dat de betrekkingen met Ja pan verbroken zijn. Uit Hongkong wordt gemeld, dat vier divisies van het leger van Kwangsi zich geconcentreerd zouden hebben te Kiyang, 50 mijl ten Zuid-Westen van Hengtsjau. Zij zouden dus tot 40 mijl in Hoenan zijn bin nengedrongen. SJANGHAI, 9 Juni. (Reuter) Te Amoy zijn 15 oorlogsschepen der Nankingregeering aan gekomen. Verklaard wordt, dat het hier den gewonen zomerkruistocht betreft. KANTON, 9 Juni. (Reuter) Vertegenwoordi gers van de provinciën Yoenan, Kweitsjau, Foekien en Stetsjoean zijn hier aangekomen voor het voeren van besprekingen met gene raal Tsjen-Tsji-Tang. Men acht de houding dezer provincies onzeker, doch gelooft, dat de meeste der militaire leiders gaarne van de gelegenheid gebruik zullen maken om zich te gen Tsjang-Kai Sjek te wenden. NANKING, 9 Juni. (Stefani) Er verluidt, dat generaal Kita, de Japansche militaire at taché, binnenkort een belangrijk onderhoud zal hebben met Tsjang Kai Sjek over het Ja pansche garnizoen en den Japanschen handel in Noord-China. TOKIO, 9 Juni. (Stefani) De kruisers Va- koeme en Iwate zullen onder bevel van vice- admiraal Yosjida vandaag een kruistocht aan vangen naar Noord-Amerika. LONDEN, 9 Juni. (A.N.P.) Naar uit Hong kong gemeld wordt, zijn in verband met den bekenden toestand in Zuid-China voor de be manningen der in de Zuid-Chineesche wateren liggende Britsche en Amerikaansche oorlogs schepen de verloven voor het zich aan land begeven ingetrokken. Naar verluidt zouden de troepen van het garnizoen Hongkong gereed staan voor alarm en onmiddellijk naar Shanghai kunnen vertrekken, ingeval de toestand aldaar zich nog mocht toespitsen. NANKING, 8 Juni (Reuter). Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft voor de eerste maal een officieele verklaring over den toestand in China afgelegd. Hij erkende de meeningsverschillen tusschen Nanking en Kanton en zeide te hopen, dat de leiders van Kwangsi en Kwantoeng geen burgeroorlog zouden ontketenen of hun onaf hankelijkheid uitroepen. De kwesties van oorlog en vrede, aldus de maarschalk, behooren uit sluitend tot de bevoegdheid van de centrale regeering te Nanking. Binnenkort zal een ple naire zitting van het centraal uitvoerend comité worden gehouden om den toestand te bespreken. Tsjang Kai Sjek zeide te hopen, dat de Zuide lijke provincies daar sterk vertegenwoordigd zouden zijn. NANKING, 8 Juni. (Reuter) Tsjang Kai Sjek heeft een beroep op het volk gedaan, om zich achter de centrale regeering te scharen en op zijn hoede te zijn ten aanzien van onjuiste be richten. Hij verklaart er van overtuigd te zijn, dat de leiders van Kwantoeng en Kwangsi geen zelfstandige buitenlandsche politiek zullen voe ren en geen burgeroorlog zullen ontketenen. Hij deelt tenslotte mede, dat de comité's der Kwo- mintang de kwestie zullen bespreken, of China zijn traditioneele politiek moet blijven volgen dan wel tot gewapenden weerstand tegen de Japansche agressie moet besluiten. KOWNO, 8 Juni. (A.N.P.) Het blad „Lietu- vow Aidas" meldt, dat talrijke Duitscherc die in Rusland wonen het land verlaten wegens de vervolgingen waaraan zij van de zijde der Sovjet-regeering bloot staan. In Duitschland zouden kampen zijn opgericht om deze vluchte lingen te ontvangen. Uit Stockholm meldt Reuter, dat een vliegtuig van den geregel- den dienst tusschen Malmö en het vasteland is neergevallen. Een Amerikaan werd gedood en de an dere inzittenden, allen Scandina- viërs, gewond. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat het neergestorte vliegtuig een A. B. A.-machi ne is, een Zweedsch lijntoestel. Kort na den start te Malmö haperden de mo toren en de piloot besloot een noodlanding te maken, waartoe hij een klein terrein uitkoos. De ruimte schijnt daar te beperkt te zijn ge weest, waardoor het toestel in botsing kwam met een schuur. De botsing was zoo hevig, dat een der in zittenden, een Amerikaan, gedood, één pas sagier zwaar gewond en 9 andere passagiers licht gewond werden. Ook de vier leden van het bedienend personeel werden licht gewond. Het verongelukte vliegtuig is de „Lapp- land". De „Lappland" is een vier-motige F. 22, die den dienst onderhoudt tusschen Nederland en Scandinavië. Deze lijn wordt om de maand door de A. B. A. en door de K. L. M. gevlo gen. Gistermiddag was de „Lappland" van Schiphol vertrokken, om vandaag van Malmö via Kopenhagen naar Amsterdam terug te vlie gen. Het ongeluk moet geschied zijn kort na het vertrek van Malmö. Wij vernemen voorts dat hedenmiddag de dienst naar Scandinavië zal worden waarge nomen door de K. L. M. Te 5 uur vertrekt de „Papegaai", eveneens een F. 22. BRUSSEL, 9 Juni (Reuter) Van Zeeland heeft de opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering aangenomen. In een interview heeft Van Zeeland ver klaard.' „Ik heb in beginsel aangenomen een regeering te vormen, maar thans moet ik zien of het mogelijk is en onder welke voorwaarden men een gemeenschappelijk program zou kun nen opstellen, beantwoordend aan de eischen van dit oogenblik en aan mijn persoonlijke opvatting inzake de te overwinnen moeilijkhe den. Ik heb de overtuiging, dat het de beste manier van werken is, eerst eenheid te ver krijgen over een welomschreven program. Ik hoop snel te kunnen wterken, en misschien van avond of morgen met de oplossing te komen." BERLIJN, 8 Juni (D.N.B.). Te Berlijn werd Zondag het Internationale Gemeentencongres geopend in tegenwoordigheid van den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken dr. Frick. Zes en dertig staten nemen aan het Congres deel. De nieuwe president G. Montagu Harris opende de zitting met een herdenkingsrede ter eere van den gestorven president dr. Wibaut. Het congres verhief zich ter eere van den overledene van zijn zetels. Van Zeeland heeft de opdracht aanvaard om een kabinet te vormen. In Frankrijk is een commissie van nationale verdediging gesticht. Zwitserland besteedt 235 millioen tot verster. king der nationale verdediging. Te Cleveland kiezen de Amerikaansche repu blikeinen heden hun candidaat voor het pre sidentschap. Het Katholieke weekblad Duitschland verboden. „Kettelerwacht" in De stakingen in Frankrijk zijn nog niet afge- loopen, al is er ontspanning. Ook het personeel der verzekeringsmaatschappijen is in staking gegaan. Delbos, de nieuwe Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, wil overleg met Enge land. Het Kwangsileger is de provincie Hoenan al binnengerukt. Is de oorlog met Japan een feit? Exposé aan de Staten-Generaal aangeboden over de richtlijnen voor de economische samen werking tusschen Nederland en Ned.-Indië. Opgericht is een R.K. Handelshoogesehool- Fonds. Moordaanslag te Santpoort- O Men meldt ons uit Berlijn: In de afgeloopen week hebben weer ver schillende Katholieke Persorganen hun verschijnen moeten staken, o.m. de „Kette lerwacht", de vroegere „Westdeutsche Ar- beiterzeitung", het orgaan van de Katho lieke werklieden-organisaties, dat thans nog een oplage had van 150.000 exemplaren. Na het verdwijnen van Michael" was de „Kettelerwacht" het best geredigeerde Katho lieke weekblad van Duitschland. Het feit dat dit blad in de laatste drie jaar geen enkele maal door de Gestapo verboden werd, is wel het beste bewijs, dat het thans geen zin heeft om te trachten den nu getroffen maatregel te motiveeren als zou het blad „poli tiek katholicisme" plegen. Naar aanleiding van de H. Sacramentspro cessie die, zooals gebruikelijk is in Duitschland, ieder jaar met groote plechtigheid gehouden wordt, hebben verschillende Duitsche bisschop pen aanwijzingen gegeven dat Katholieke Ver- eenigingen, die wegens het verbod van de Ge heime Staatspolitie zich niet in gesloten for maties met hun kerkelijk gewijde banieren in het openbaar mogen vertoonen, toch als gesle ten eenheid aan de Sacramentsprocessie mogen deelnemen. In plaats van hun vlag zullen zü een Kruis meedragen in den stoet of zullen zij zich scha ren onder de kerkelijke banieren. Deze maatregel der Duitsche bisschoppen is uitgevaardigd, daar enkele geestelijken, ten einde conflicten met de Nationaal-Socialisten te vermijden, den niet zuiver godsdienstigen ver- eenigingen verboden hadden om in gesloten formatie aan de processie deel te nemen. De bisschoppen van Beieren hebben zelfs de Katholieke organisaties uitgenoodigd om met hun banieren aan de Processie deel te nemen. DUGSBURG, 8 Juni. Tengevolge van de aanhoudende regenbuien en de ongewoon he vige koude van de vorige week, zijn op de Lech-vlakte 220 schapen, deel uitmakende van een ongeveer 1000 schapen tellende kudde, wel ke pas geschoren was, omgekomen. 77777; Stand op Dinsdag 1 uur n.m,: 763.1 Vorige stand: 763.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1