De stakingen in Frankrijk 1 Transfer met Duitschland w I De instortingsramp te Boekarest 0 i I Vliegongeluk in Joego Slavië M Het nieuws van heden Door duizeligheid bevangen NOG NIET AFGELOOPEN DE FRANSCHE MINISTER RAAD HEDEN BIJEEN Schrijven van Otto van Habsburg Duitsche eischen aan Engeland? DE BAROMETER VZREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 9 JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTICSTE JAARCANC No. f9986 In Noord-Frankrijk staken meer dan honderdvijftig duizend mijnwerkers Marinewerven bezet te Duinkerken ft, Nieuwe wetsontwerpen zullen worden besproken Conferenties met Eden? Poncet naar Parijs Handel in verdoovende middelen „Ik ben gereed op elk uur naar huis terug te keeren" Krankzinnige steekt huizen in brand Driehonderd agenten te New-York achtervolgen den pyromaan i Vliegtuig komt midden in de stad Dubrovnik terecht; vele men- schen in brand gevlogen Vijf dooden, dertien zwaar gewonden Phenen Negus geeft heden een receptie Zevenhonderd personen uitgenoodigd Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillli^ Protocol en reisovereenkomst te Berlijn onderteekend Van Zeeland bij den Koning Communistisch complot ontdekt in Bulgarije Veertien menschen gedood, 184 gewond; koning Carol nam zelf aan het reddings werk deel Ontzettende paniek In verband met zijn troonsbestijging heeft koning Faroek van Egypte in de straten van Cairo onder de armen geld laten verdeelen. Raadgeven Felle campagne voor teruggave der Duitsche koloniën Pastoor Galama rijdt met zijn auto in een sloot 1.491.201 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 8 Juni (Reuter) De ,,al- ^emeene bond van de Fransche productie heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt me degedeeld, dat tijdens de onder handelingen met de werknemers afgevaardigden gemakkelijk over eenstemming kon worden bereikt over de vakvereenigingsvrijheid en de arbeidersafvaardigingen. Wat de loonsverhooging betreft kon niet onmiddellijk overeenstemming bereikt worden, hetgeen nog moeilijker werd door de eischen betreffende 40-urenweek en uitbetaling van loon tijdens vacanties. De kwestie is derhalve ter scheidsrechterlijke uitspraak voorgelegd aan den eersten minister, die het aanpassings- cijfer voor de loonen heeft vastgesteld. Sedert hedenmorgen is de algemeene staking in de bouwbedrijven in het gebied van Parijs een feit geworden. Alle categorieën bouwvak arbeiders hebben het werk neergelegd en be zetten de werkplaatsen. In Rouaan zijn weer 1700 arbeiders van textiel- en papierfabrieken in staking gegaan. De toestand blijft rustig, nergens hoeft te worden ingegrepen. Tusschen de vertegenwoordigers van partijen in het bouwbedrijf is in principe overeenstem ming bereikt aangaande de bestudeering van regionale overeenkomsten. In de provincie constateert men nog hier en daar een uitbreiding van de stakingsbe weging. In het district Havre is de staking met 2000 man uitgebreid, terwijl er in de districten Nevers en Hazebroek 1090 stakers bij zijn gekomen. Het Zaterdag j.l. door de drie mijnwerkers organisaties in het Noorden uitgevaardigde stakingsparool is hedenmorgen in het geheele steenkolenbekken door de mijnwerkers opge volgd. 150.000 arbeiders zijn boven den grond in sta king. De meeste schachten en fabrieken worden bezet gehouden. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Niettemin worden in enkele mijn schachten te Carvin en Ostricourt ingenieurs en kantoorpersoneel op de kantoren door de sta kers gevangen gehouden. Men verwacht, dat spoedig een accoord tot stand zal komen, waardoor het conflict zal worden beëindigd. Er is een accoord tot stand gekomen tusschen de di^ctie der vervoermaatschappij „Messa- geries Hachette" en een personeelsdelegatie. Het personeel heeft zich verbonden het werk te hervatten, zoodra de definitieve overeenkomst zal zijn geteekend. Vanmorgen hebben havenarbeiders te Duin kerken hun kameraden verboden te werken en de hekken gesloten, zoodat niemand de haven kon verlaten. Te half tien hebben 2.000 arbei ders der marine-werven de terreinen bezet en het werk neergelegd. De havenbassins werden door middel van vaartuigen afgesloten, zoodat de scheepvaart stil ligt. De Poolsche jeugd heeft den staatspresident Moscicki ter gelegenheid van zijn tien-jarig jubileum een groote huldiging bereid PARIJS, 8 Juni (Reuter) De ministers en onderstaatssecretarissen zullen morgen om half elf»in kabinetsraad bijeenkomen. De bespreking zal gewijd zijn aan de voltooiing der wetsont werpen, welke in den middag bij het bureau der Kamer zullen worden ingediend en die betrek king hebben op de organisatie van den arbeid en verschillende sociale hervormingen. PARIJS, 8 Juni (Reuter) De minister van Buitenlandsche zaken Delbos, die een langdurig onderhoud heeft gehad met Leon Blum in te genwoordigheid van Leger, den secretaris-gene raal van den Quai d'Orsay en Corbin, den Fran sehen ambassadeur te Londen, heeft daarna e'en onderhoud met Blum alleen gehad. De aanwe zigheid van Leger en Corbin in het eerste onder houd doet vermoeden dat men de mogelijkheid van een bespreking met Eden heeft overwogen over den internationalen toestand en de voorbe reiding van de a.s. zitting van den volkenbonds raad. Dienaangaande door de journalisten onder vraagd, weigerde Delbos iets te zeggen. PARIJS, 8 Juni Volgens de „Journal" zou ds Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet. naar de Fransche hoofdstad reizen om met de leden der nieuwe regeering, in het bij zonder den minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, van gedachten te wisselen. GENÈVE, 8 Juni. (Reuter.) Vanmorgen is de diplomatieke conferentie, die belast is met de uitwerking van een wetsontwerp ter bestrijding van den handel in verdoovende middelen, ge opend onder voorzitterschap van den Neder- landschen gedelegeerde mr. J. Limburg; 42 staten zijn vertegenwoordigd. LONDEN, 8 Juni. De „Daily Herald" publi ceert een bericht uit Weenen, volgens hetwelk Aartshertog Otto van Habsburg een schrijven heeft gezonden aan het Tiroolsch dorpje Mun ster, dat den troonpretendent kortgeleden tot eereburger heeft benoemd. In dit schrijven zegt Aartshertog Otto: „Het is hoog tijd voor een beslissende actie. Ik ben gereed op elk uur naar huis terug te keeren en Oostenrijk zijn oude eenheid, zijn oude kracht en zijn oude welvaart weer te geven. „Ik alleen vertegenwoordig het legitimisti- sche beginsel, vastgelegd door God, boven alle worstelingen en boven allen wedijver. „Tengevolge van het ontbreken van een hoog ste macht is er een voortdurende strijd om de macht in den staat. „De concentratie van alle krachten is noo- aig. Ik zou dit tot stand kunnen brengen met de hulp van God, want ik ontleen mijn titel aan geen enkele groep". NEW YORK, 8 Juni. (Reuter.) Een pyromaan heeft grooten angst onder de huurders van de armenwoningen in New York verspreid. Na een reeks branden van Zaterdag en Zondag, is de hrandstichter vanmorgen vroeg reeds weer aan het werk geweest, en heeft zeven woningen te Harlem en Brent in brand gestoken. Een der bewoners werd gedood, elf werden gewond. Vijfenzeventig behoeftige gezinnen zijn door deze laatste wandaad getroffen. Driehonderd politieagenten nemen aan de vervolging van den krankzinnige deel. V M». v In Swinemünde werd een vlootrevue gehouden. Duizenden bezochten de U-booten, die in de haven lagen BELGRADO, 8 Juni (DNB) Naar uit Dubrovnik (Ragusa) gemeld wordt, is daar vandaag door het neerstorten van een militair vlieg tuig. een ernstig ongeluk gebeurd. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak stortte van twee militaire vliegtuigen die boven de stad cirkelden, er een plotseling neer en kwam midden in de stad terecht. Het sloeg te pletter op een huis, waarbij de tank van het toestel ontplofte. De brandende benzine stroomde in de nauwe straten, die in verband met het drukke middagverkeer vol mer.schen waren. Vele voorbijgangers geraakten in brand en stoven als brandende fakkels uiteen Drie personen verbrandden ter plaatse, ter wijl 13 met verschrikkelijke brandwonden naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Vier hunner verkeeren in levensge vaar. Het huis, waarop het vliegtuig terecht is gekomen, is geheel uitgebrand, terwijl drie andere huizen ernstig door het vuur werden beschadigd. Het schijnt slechts aan het directe ingrijpen van de brandweer en de volkomen windstilte te danken te zijn, dat de brand niet een voor de geheele stad Dubrovnik rampzaligen omvang heeft aangenomen. De lijken van den piloot en den waarnemer van het vliegtuig zijn geheel verkoold uit het tot een vormlooze masisa aaneengesmolten vliegtuig geborgen. Dp aan Grebbeberq LONDEN, 8 Juli. (Reuter). De Negus zal mor gen een receptie geven in de tuinen der Abes- sinische legatie te Londen. Er zijn bijna 700 personen uitgenoodigd. Verwachting; Zwakke tot matigen, Noordwestelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Op den 5den Juni heeft te Berlijn de onderteekening plaats gehad van het tusschen Nederland en Duitsch land gesloten transferprotocol en de tegelijkertijd gesloten reisovereen komst. Van Nederlandsche zijde had de teekening plaats door H. Ms. gezant, graaf van Limburg Stirum, en van Duitsche zijde voor den Ministerial- direktor aan het Auswertiges Amt, dr. Ritter. BRUSSEL, 8 Juni. (Reuter.) Koning Leo pold heeft Van Zeeland ontvangen. Van Zeeland heeft den Koning, die hem verzocht heeft een kabinet te vormen, be denktijd tot morgen gevraagd. Hij zal mor genochtend zijn antwoord geven. SOFIA, 8 Juni. (Stefani) Opnieuw is een uitgebreide communistische samenzwering in Constantza ontdekt, in verband waarmee de politie 100 personen heeft gearresteerd. BOEKAREST, 8 Juni. Zoorls reeds in het kort gemeld, is tijdens een parade in de Roemeensche hoofdstad een tribune, waar dui zenden menschen dicht opeengepakt zaten, ingestort. Volgens Reuter zijn hierbij 14 personen gedood en 184 gewond. Koning Carol verliet onmiddellijk zijn loge, juist tegenover de ingestorte tribune en spoedde zich naar de plaats van de ramp, aldus meldt United Fress nog aan de „Telegraaf". De gevolgen van de instortingsramp waren ontzettend. Met alle mogelijke middelen trachtten de aanwezige autoriteiten een alge- heele paniek te voorkomen, waardoor het aan tal slachtoffers nog slechts zou kunnen stijgen. Koning Carol zelf nam de leiding bij het reddingswerk. Alle beschikbare middelen werden gerequireerd om de slachtoffers zoo snel mogelijk te vervoeren. In de zieken huizen, waar de gewonden werden onder gebracht, speelden zich hartverscheurende tooneelen af. De bladen, die in verband met de feestelijk heden niet zouden verschijnen, gaven ai spoe dig extra-edities uit, die in de geheeie stad gretig gekocht werden. Reuter meldt nog, dat de meeste gewonden, die in de ziekenhuizen werden opgenomen, het vrij goed maken. TRANSFERPROTOCOL EN REISOVEREEN KOMST MEI DUITSCHLAND ONDERTEE KEND. De stakingen in Frankrijk nog niet afgeloopen. Botsing tusschen Nanking en Kanton onver mijdelijk geacht. Koning Leopold verzoekt Van Zeeland een kabi net te vormen. Vliegtuig stort midden in de stad Dubrovnik neer; vijf dooden, dertien gewonden. De instortingsramp te Boekarest; 14 dooden, 184 gewonden. Communistische samenzwering ontdekt in Bul garije. Onlusten in Palestina duren voort; Britsche troepen uit een hinderlaag beschoten. In een schrijven van Otto van Habsburg aan het Tyroolsche dorpje Munster verklaart hij zich bereid elk nur naar Oostenrijk terug te keeren. Duitsche eischen aan Engeland inzake de kolo niën? In- en uitvoer over Mei. De Haagsche gemeenteraad heeft het voorstel tot aankoop van den Dierentuin' verworpen- Pastoor Galama met zijn auto in een sloot gereden en ernstig gewond. Berucht inbreker te Delft op hee terdaad betrapt. De moord in den grooten Upolder; zaak voor onbepaalden tijd geschorst. Nederlandsche wielerkampioenschappen op den weg te Hoogerheide. New-Yorksche Beurs: Stemming algemeen beter. O Goede raad is duur, zegt het spreek woord. En omdat men gaarne dure waar voor niets heeft, vragen tal van menschen raad aan anderen. Doch het gevolg geven aan zoo'n verzoek is niet zoo eenvoudig. Want zoo vaak valt een raad niet op goede aarde. Sommigen vragen onze meening doch handelen er nooit naar en doen hun eigen zin. Goed, maar waarom vragen ze ons dan?! Anderen worden boos als men hun een raad geeft, die hun niet aanstaat. Het is o zoo lastig den menschen een raad te geven naar ons eigen inzicht. Bij enkelen zou men geneigd zijn te willen vragen: zeg me maar liever te voren, welken raad je wilt hebben. PARIJS, 8 Juni. (Reutre.) Volgens den Londenschen correspondent van de „Echo de Paris" is het thans zeker, dat de Duit sche regeering niet van zins is op de Brit sche vragenlijst een antwoord te geven, dat door Londen als bevredigend zou kunnen worden beschouwd. Duitschland zou verder besloten hebben, op korten termijn met koloniale eischen te komen, die gebaseerd zijn op cle rede van Hoare, uit gesproken op de Volkenbondsvergadering van verleden jaar, waarin de Engelsche staatsman het recht van alle landen op een aandeel in de grondstoffen erkende. De Duitsche regeering zou te Londen toestemming tot de oprichting van „chartered companies" hebben gevraagd voor de exploitatie der koloniën. Toen de Britsche regeering, aldus de corres pondent, weigerde, zou de Duitsche regeering met den steun van Schacht een felle koloniale campagne hebben ontketend. Zij zou van mee ning zijn, clat de onlusten in Egypte en Pa lestina haar daarbij van dien zouden kunnen zijn. Engeland zou over dit optreden des te verontwaardigder zijn, daar de Duitsche eischen worden gestaafd door maatregelen zooals de recruteering voor het Duitsche leger of den arbeidsdienst in de vroegere Duitsche koloniën in Afrika. Maandagmiddag reed Pastoor Galama uit Deurningen (gem. Weerselo) met zijn nieuwen auto, welke hij zelf bestuurde, over den straat weg van Hengelo naar Oldenzaal. Eensklaps zwenkte de wagen naar links, kwam eerst tegen een boom en daarna in het water van een bermsloot terecht. Voorbijgangers snelden toe en hielpen den Pastoor uit den auto. Een passeerende geneesheer bracht Z.Eerw. per auto naar het ziekenhuis te Hengelo. De Pastoor had een bloedende wonde aan het ach terhoofd bekomen en had waarschijnlijk eenige ribben gebroken. Een plotselinge duizeligheid schijnt hem de macht over het stuur te hebben doen verhezen. De auto werd zwaar beschadigd. BERLIJN. 8 Juni. (D. N. B.) In Mei is het aantal werkloozen verminderd met 272.000 Aan het eind van deze maand bedroeg het totaie aantal 1.491.201. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 761.4 Vorige stand: 763.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1