Gommans algemeen kampioen op den weg De onlusten in Palestina New-Yorksche Bears De spanning in China PELLEN AARS WINT BIJ DE PROFS DINSDAG 9 JUNI 1936 Britsche troepen uit een hinder- laag door Arabieren beschoten Oproep tot het volk van Egypte Botsing tusschen Nanking en Kanton onvermijdelijk geacht De Paus naar Castel Gandolfo Italiaansch-Duitsch accoord ontkend Wel gaat Italië zich meer met de Europeesche politiek bemoeien Socialistische partij in Zwitserland Militaire credieten en de goud franc Onrust in Spanje Weer dood en bij politieke botsingen De Koningin op Schiphol Ter uitgeleide van Haar gasten In- en uitvoer over Mei B, J. VELDHUIS OVERLEDEN Stichter van het Holland-Huis te Brussel ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Via Duitschland naar Genua BOERDERIJ AFGEBRAND WIELRENNEN Van de driehonderd deelnemers, die te Hoogerheide startten, bereikten slechts ongeveer twintig de finish Een moeilijk en zwaar parcours FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 8 Juni 3TJ4-% Door verschillende factoren werd de stemming gunstig beïnvloed WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN JERUZALEM, 8 Juni. (Reuter). Gister avond z|jn detache renten Britse he politie - troepen uit een hinderlaag beschoten. Op hun kampen bij Hebron, Jenin, en Nabloes werd geschoten, doch niemand werd getroffen. De manschappen beantwoordden het vuur. In den afgeloopen nacht zijn vijf bommen geworpen in de tuinen van de meisjes school te Gaza. In de oude stad van Jeruzalem is heden een bom geworpen, waardoor 17 Arabische boeren werden gekwetst. Twee hunner verkeeren in em- stigen toestand. LONDEN, 8 Juni (D. N. B.) Naar uit Palestina gemeld wordt hebben gisteren op standelingen getracht een spoorbrug in de na bijheid van Jeruzalem in de lucht te doen vliegen, toen een personentrein naderde. Toe vallig werd de aanslag echter verijdeld. De machinist had argwaan gekregen en bracht oen trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een mederijdenden agent van politie een onderzoek op de brug deed instellen. Daarbij bleek, dat drie groote gaten in het metselwerk waren geboord, welke gevuld waren met dyna miet. Een delegatie van Palestijnsche Arabieren is in Egypte aangekomen teneinde te collectee ren ten gunste van de Arabische beweging in Palestina. De delegatie heeft een oproep aan het Egyp tische volk uitgevaardigd, waarin gewezen wordt op de door de Joodsche immigratie, die begun stigd wordt door de mandaat-mogendheid, drei gende gevaren en waarin het Egyptische volk wordt uitgenoodigd, den Palestijnschen broe ders te hulp te komen, wier vreedzame beweging van legitiem protest veranderd in een revolte, tenèevolge van de bloedige onderdrukking. SJANGHAI, 8 Juni. (Reuter.) Generaal Cita, de Japansche militaire attaché, is naar Nanking vertrokken om met de leden der regeering de gebeurtenissen in Zuid- China te bespreken In officieele kringen te Nanking erkent men, dat de toestand in het Zuiden ernstig is en geeft men als zijn meening te kennen, dat een botsing tusschen Nanking en Kan ton vrijwel onvermijdelijk is. NANKING, 8 Juni. (Reuter.) De Kanton- neesche dictator Tsjen Tsji Jang is hier aan gekomen om met Tsjang Kai Sjek te confe- reeren. Gemeld wordt, dat de Zuidelijke legers op 15 Juni met den opmarsch naar het Noor den 'zullen beginnen, doch de centrale regee ring hoopt er de Kantonneezen alsnog van te kunnen overtuigen, dat de genomen maatrege len voldoende zijn om aan de Japansche agres sie het hoofd te kunnen bieden. Men meent te veten, dat de opperbevelhebber van de pro- vinei Kwangsi, Li Soeng Jen, en zijn collega Pai Tsjoeng Hai, die bekend staan vanwege hun vijandige gezindheid jegens Nanking, Tsjen Tsji Tang ertoe trachten te bewegen handelend op te treden. In tegenstelling met de berichten uit Hankau, volgens welke twee divisies der Zuidelijke troe pen Hoenan zouden zijn binnengetrokken, ont kent Kanton officieel, dat zijn troepen Hoenan zijn binnengerukt. VATICAAN-STAD, 8 Juni. (Stefani.) Naar alle waarschijnlijkheid zal Paus Pius XI den len Juli a.s. zich voor een zomerverblijf naar Cas tel Gandolfo begeven. Opdracht werd reeds ge geven, de pauselijke vertrekken van de zomer residentie in orde te brengen. ROME, 8 Juni. (Reuter.) Verantwoordelijke kringen ontkennen het bestaan van een Ita- haansch-Duitsch niet aanvals-verdrag of een Italiaansch-Duitsch militair bondgenootschap, zooels in het buitenland was meegedeeld. Zij voegen hieraan toe, dat Italië voornemens is zich meer actief bezig te houden met de Euro peesche aangelegenheden. In dezen geest heeft men besloten goede be trekkingen met alle landen te onderhouden zonder zijn lot met dat van eenig land in het bijzonder te verbinden, ten eincte een stabiel politiek evenwicht in Europa te verzekeren. ZüRICH 7 Juni. (Reuter). Het congres der Zwitsersche socialistische partij heeft met 8 stemmen meerderheid en tegen het voorstel van het bestuur besloten de militaire credieten welke thans aan het parlement ter goedkeu ring worden voorgelegd te weigeren. De mees te bestuursleden zijn dientengevolge afgetre den. Het congres sprak zich bijna eenstemmig uit tegen devaluatie van den Zwitserschen franc. MADRID, 8 Juni (D.N.B.) Zondag hebben weer verschillende politieke botsingen plaats ge had. In Orense werd iemand gedood, terwijl twee personen levensgevaarlijk gewond werden. Aanleiding tot het gevecht werd het feit, dat fascisten „leve Spanje" hadden geroepen, het geen door communisten met revolutionnaire leu zen was beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde doodgeschoten. Te La Coruna zijn de gemeen telijke arbeiders en beambten in staking gegaan. Te Malaga staakt een deel van het spoorweg personeel, zoodat verscheidene treinen niet kon den vertrekken. Strenge ordemaatregelen waren Maandag middag op Schiphol genomen en wel naar aan leiding van de omstandigheid, dat H M. de Koningin, die haar twee gasten, den graaf en de gravin van Athlone, die de plechtigheid hadden bijgewoond van de onthulling van het monument van H. M. de Koningin-Moeder in Den Haag, uitgeleide deed, ruim een half uur op Schiphol vertoefde. Met de „Sperwer" van de K.L.M. zijn de beide gasten naar Londen vertrokken- Het hooge gezelschap arriveerde met twee auto's. Ter ontvangst waren op Schiphol aanwezig de burgemeester dr. W. de Vlugt, de onderdirec teur van de K.LM. de heer P. Guillonard, de stationschef de heer F. .Thomson en de haven meester de heer H. F M. Dellaert. Na een oogenblik in het nieuwe restaurant van de luchthaven vertoefd te hebben begaf H. M. zich met haar gasten naar het platform, waar de „Sperwer" voor het vertrek gereed stond. Een hartelijk afscheid volgde, waarna de graaf en de gravin van Athlone in de machine stapten, het gewone lijntoestel, waarin de an dere passagiers voor Londen reeds hadden plaats genomen. Tot de machine zich in de lucht ver hief bleef H. M. de vertrekkenden nog eenige oogenblikken nawuiven. De Koningin onderhield zich vervolgens nog eenigen tijd met den burgemeester. Kort daarna vertrok H. M. naar Het Loo. Het bezoek van Hare Majesteit droeg een streng incognito karakter. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud er. zilver) over Mei 1936 76 millioen (v.m. 81 millioen) De waarde van den uitvoer beliep over Mei 53 millioen (v.m. 57 millioen). Het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over Mei 69,3 (v.m. 70,8). De invoervan goud en zilver over Mei beliep 7.436.450 en de uitvoer 47.459.777. Te Amsterdam is Maandagavond overleden in den ouderdom van 68 jaar de heer E. J. Veldhuis, tot voor tenige maanden voorzitter van de Vereeniging tot het stichten en instand houden van Holland-Huizen in het buitenland. De heer Veldhuis, die zich steeds op het ge bied van het tentoonstellingswezen heeft bewo gen, was lid van de regeeringscommissies voor de Nederlandsche afdeeling bij de internationale tentoonstellingen te Londen in 1908, te Brussel in 1910, te Gent in 1913 en te Antwerpen in 1930. In 1923 stichtte de overledene het Holland- Huis te Brussel, van welke instelling hij de or ganisator en de spil was. Zijn gezondheidstoestand noopte hem in het begin van dit jaar het voorzitterschap van de vereeniging, die het Holland-Huis te Brussel onder haar leiding heeft, neer te leggen. De heer Veldhuis was officier in de Orde van Oranje Nassau, commandeur in de Orde van Leopold II en bovendien gerechtigd tot het dragen van vele buitenlandsche orden. In verband met den onzekeren toestand in Frankrijk heeft de Rotterdamsche Lloyd be sloten den Donderdag 11 Juni as. in aansluiting om 't ma. Dempo vertrektkenden boottrein van Den Haag via Duitschland naar Genua te doen loopen, geheel volgens dienstregeling van den Nederland-expres, n.l. vertrek Den Haag (S.S.) 15.30, vertrek Utrecht 16.26 uur, vertrek Arn hem 17.18, aankomst Genua 11.40 uur. Het ma. Dempo zal na Marseille Genua aan- loopen, in verband waarmee het vertrek van Marseille een dag wordt vervroegd en gesteld op Donderdag 11 Juni 17 uur. Het vertrek van Genua zal geschieden Vrijdag 12 Juni, zoo spoedig mogelijk na aankomst van den boottrein. Maandagmorgen omstreeks tien uur is door tot nu toe onbekende ooi-zaak brand uitgebro ken in de kapitale boerderij van den landbou wer A. Munters nabij Nieuwe Tonge. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur, waarin de brand ontstaan was, in een oogwenk in lichter laaie stond. De brandweer uit Oude Tonge, die het vuur met twee stralen aantaste, was den brand spoedig meester en wist 't woon huis te behouden. De motorspuit uit Nieuwe Ton ge, die ook verscheen, behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. Te Hoogerheide werden Maandag de wielerkampioenschappen van Nederland op den weg verreden, die bij de amateurs, on afhankelijken en professionals, resp. gewon nen werden door Gommans, Braspenning Jr. en Pellenaars. Algemeen kamDloen werd de amateur Gommans uit Reuven, die het 135 K.M. lange traject aflegde in 3 uur, 56 min., 51 sec. In totaal startten des middags om een uur driehonderd renners, amateurs, onafhankelijken en professionals, allen natuurlijk bezield met den vurigsten wil om te zegevieren! Maar reeds vrij snel dunden de gelederen, doordat reeds in de eerste ronde tientallen met een lekken band aan den kant van den weg stonden en een hevige valpartij op 2 K.M. afstand van den start een groot aantal deelnemers tot opgeven dwong. Spoedig probeerden enkele renners uit het peloton weg te komen, maar zoo gemakkelijk was dat niet op het uiterst moeilijke parcours. Toch gelukte het een drietal renners na onge veer 8 kilometer om weg te komen. Het waren de amateurs Gommans, van Gageldonk en Schipper, die elkander uitstekend aflosten en meter op meter op het peloton uitliepen. Zoo hadden deze amateurs reeds na twee ronden (27 kilometer) een voorsprong van een halve minuut op een groep, die zich weer van het groote peloton had afgescheiden. Vermelding verdient het uitstekende rijden van Pellenaars, die reeds spoedig na den start pech kreeg, maar op de hem eigen vasthoudende wijze stug door trappend langzaam maar zeker zijn achterstand reduceerde en na de tweede ronde al weer in de tweede groep zat. „Klasse" overwint vele moeilijkheden In de derde ronde werd door de tweede groep en het peloton een geweldige achtervolging op de leiders ingezet. Wel is waar verdedigden de drie kranige amateurs zich op fraaie wijze, maar zij konden toch niet verhinderen, dat na drie ronden, dat wil zeggen op ongeveer een derde van den wedstrijd, de tweede groep op ongeveer dertig seconden genaderd was, terwijl de ❖oor sprong reeds bijna een minuut had bedragen. In deze tweede groep ontdekten wij o.a. Pel lenaars, Nuyten en den amateur Demmenie uit Rotterdam, die kortgeleden in Parijs zoo uit stekend heeft gereden. Op ongeveer 200 meter volgde het peloton met de van Schendels, Mid delkamp, van der Ruit, Valentijn, Bogaert en vele, vele anderen. Een tweetal renners werkte zich uit de tweede groep los. Het waren Pellenaars en Weemaes, die de anderen achter zich lieten en den achter stand op de drie leiders inzetten. Weemaes kon al vrij snel het tempo niet volgen en viel met de anderen terug in het peloton, terwijl in de vijfde ronde Pellenaars de drie leiders bereikte. Alsof dat nog niet voldoende was, zette hij er een geweldige spurt in. Daar konden de drie leiders niet tegen op en zij moesten, na ongeveer twee kilometer getracht te hebben het tempo bij te houden, Pellenaars alleen laten gaan, die langzaam maar zeker zijn voorsprong vergrootte. Bij het einde van de vijfde ronde was Pelle naars 25 seconden voor op van Gageldonk, Schippers en Gommans, terwijl dezen weer 50 seconden voorsprong hadden op een groep van vijf renners waaronder Stuyts. Albert van Schendel had nabij Ossendrecht een lekken band gekregen en kwam ongeveer vier minuten na Pellenaars voorbij de start plaats. Rustig rijdende vergrootte „den Pel" zijn voor sprong. Inmiddels kwam in de tweede groep ook een verandering, want van Gageldonk weigerde den kop te nemen, omdat hij erg vermoeid was, terwijl de anderen eveneens een kleine inzinking kregen. Een aantal renners, die uit het peloton waren weggevlucht, gelukte het toen bij de drie amateurs te komen en na de zesde ronde had Pellenaars een voorsprong van 1 min. 20 sec. op de eerste groep. Dertig seconden daarna volgde een tweede groep en weer dertig seconden later kwam het peloton in een lang sierlijk lint. Bij het ingaan van de zevende ronde moest ,van Gageldonk, die zoo uitnemend had gereden, op geven. In de tweede groep werd inmiddels de achter volging op Pellenaars ingezet. Om beurten los ten de renners elkander af, met slechts één doel voor oogen: het Pellenaars zoo onaange naam mogelijk te maken. Het moet dan ook als een speciale verdienste van „den Pel" worden beschouwd, dat gedurende de geheele zevende ronde hij slechts een zestal seconden van zijn voorsprong verloor. Na zeven ronden was Pellenaars dus nog steeds voor. In de tweede groep, die op onge veer 1 minuut, 5 seconden kwam, zagen wij o.a. van der Ruit, Braspenning Jr., van Schijn- del, Buyk en Gommers. Ver daarachter kwamen diverse groepen en heel ver weg reed Anton van Schendel. Zijn broer, Albert van Schendel, die pech had gekregen, had reeds, voordat de helft van den wedstrijd was verreden, opgege- ven. In de achtste ronde kreeg Pellenaars echter een geweldige inzinking. Moeizaam trapte nij voort en hij begreep, dat het in zijn eigen be lang was zich in de groep, die achter hem aan kwam, te laten opnemen, waardoor hij dan niet alleen het verdere werk zou behoeven te doen. Pellenaars bleef dus aan den kant van den weg rijden totdat cie andere renners eraan kwamen en gezamenlijk met hen ging hij de negende ronde in. De leidende groep bestond toen uit van der Ruit, Strobbe, van Schijndel, Gommans, Pellenaars en Braspenning Ir. Deze zeven renners kregen gezelschap van de amateurs Saarloos en Schoenmakers, die de tweede groep hadden veriaten. Op een minuut passeerde Gommers langs de startpjeats en tien seconden later Middelkamp en Roeken- Geen wonder, dat de spanning bijzonder groot was en sikeen buitengewone belangstelling aan den dag legde voor het verloop van de laatste ronde. In deze 13 Kilometer probeerden verscnil- lende renners onophoudelijk te demarreeren. De jeugdige Braspenning nam enkele tieutallen meters, maar de anderen lieten hem niet gaan, Gommans probeerde het even later en daarna van Schijndel, maar al deze pogingen -aiiden geen succes. Het was dus de sprint, die de beslissing moest brengen, een sprint, die op buitengewone felle wijze betwist werd, een sprint, waarbij de ren ners zich zoo gaven, dat zelfs met de kleine groep valpartijen niet konden uitblijven. Van der Ruit kwam met zijn voorwiel tegen het achterwiel van den voor hem rijdenden Pelle naars aan en tuimelde in volle vaart over den grond. De amateur Gommans had inmiddels echter de keurige prestatie geleverd als eerste over de finish te gaan voor Pellenaars, zoodat de uitslag ais volgt luidt. Beroepsvenners: 1. Pellenaars, 2. van Schijn del, 3. Gommers. Amateurs; 1. Gommans, 2. Saarloos, 3. Schoenmakers. Onafhankelijken: 1. Braspenning Jr., 2. Roe ken, 3. Martens. Den uitslae van den geheeien wedstrijd (dus profs, amateurs en onafhankelijken) laten wij voor de goede orde eveneens volgen. 1. Gom mans, tijci 3 uur 56 min. 51 sec.; 2. Pellenaars; 3. Saarloos; 4. Schoenmakers; 5. v. Schijndel; 6. Gommers; 7. Strobbe; 8. Braspenning Jr.; 9. v. d. Ruit; 10. Roeken; 11. van Amsterdam; 12. de Groen'; 13. Lauwers-, 14. Stuyts; 15. v. d. Einde; 16. Martens; 17. v. Gerven; 18. Kleinen; 19. Marcus; 20. Slikker. We kunnen na dezen prachtig geslaagder, wegwedstrijd niet anders zeggen, dan dat de kampioenstitels in goede handen zijn terecht gekomen. Pellenaars is de held van dezen weg wedstrijd geweest. Alleen al door zijn moedige rijden vanaf de derde ronde verdient hij ten volle den kampioenstitel, terwijl ook bij de ama teurs en onafhankelijken de besten de zege hebben behaald. Zooals gewoonlijk was de regeling uitstekend en de N.W.U. kan met voldoening terugzien op dezen fraaien sportleven dag. Vermelding ver dient, dat van de meer dan 300 deelnemers slechts ongeveer twintig renners den wedstrijd uitreden, wel een bewijs hoe zwaar het parcours was. Des ochtends werd het wegkampioenschap voor veteranen verreden. De uitslag was: 1. D. Vermeulen, 2. L. van Hal, 3. W. Schermer, 4. J. Braspenning, 5. C. Broeders, 6. H. Draayer, 7. F. van Akeleyen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance var. betaling: d.d. 28 Mei 1936 is benoemd tot bewindvoerder in de surséance van betaling van J. Star Bar... kweeker te Rijnsburg, mr. F. K. Reysenoach de Haan, Leiden, met bepaling: 1. dat schuldvorde ringen ten aanzien waarvan de surséance werkt bij den bewindvoerder moeten worden ingediend, uiterlijk op 25 Juni 1936; 2. dat ter raadkamer van het palels van Justitie te Den Haag op Vrij dag 10 Juli 1936, dés n.m. te 2.30 uur over het aangeboden accoord zal worden geraadpleegd en beslist. Verzocht door de N.V. Drukkerij en Uitgevers Mij. „De Vliit" in liq., gevestigd en kantoorhou- dende te Arnhem; schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt, m'oeten bij den be windvoerder mr. F. Visser te Nijmegen worden ingediend, uiterlijk 15 Juni 1936. Beslissing over het ter griffie gedeponeerde accoord: Maandag 29 Juni 1936 des n.m. te 2 uur in raadkamer der rechtbank te Arnhem. d.d. 5 Juni 1936 is aan W. J. T. Haitsma Muiier, handelaar in metalen, wonende te Amsterdam, zijn zaak drijvende aan den Ouden Schans 69-71 aldaar onder den naam „Surle Muller" (voor heen Surie Lingeman)(Procureurs mrs. Cb J. F. Karsten, F. Heemskerk, R. H. Dijkstra en E. W. K. Cox), definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van zes maanden, met be noeming van mr. J. C. P. Vrij, advocaat en pro cureur te Amsterdam, tot bewindvoerder. d.d. 5 Juni 1936 voorloopig verleend aan de N.V. Zeepfabriek Frans Duller en Compagnie N.V., gevestigd en kantoorhoudende te Korter,- hoef (procureur mr. p. H. F. van Vloten, kan toorhoudende te Amsterdam). Bewindvoerder: mr. A. M. C. Persenaire, advocaat en pocureur te Amsterdam; verhoor: 22 Juli 1936, des n.m. te 2 uur, in raadkamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Failliet verklaard: 5 Juni: L. P de Bakker, particuliere, Rotter dam, Nw. Binnenweg 320 c. J. Remkes, Rotterdam, Banierstraat 27b. A. J. van der Weyden Jr., Wagenmaker, Gouda, Nieuwsteeg 9. AMSTERDAM, 8 Juni Eierveiling Cen trale Markt Heerengracht 23 52-53 kilo f 2-2,5, 56-57 kilo f 2.35, 57-58 kilo f 2.40, 58-59 kilo f 2.45, 59-60 kilo f 2.0, 60-61 kilo f 2.55, 61-62 kilo f 2.60, 62-63 kilo f 2.65, 64-65 kilo f 2.75. Aanvoer: 82.000 eieren. (Stemming vlug. ROERMOND. 8 Juni. Coöperatieve eiermijn. Aanvoer 5.600.000 stuks. Kippeneieren (export) 2.102.80 per 144 stuks. Eendeneieren 2.202.50 per 100 stuks. AMSTERDAM. 8 Juni. Tabak. Doorsnee Taxa tiën van 6.526 pakken, aangekndigd bij inschrij ving op 12 dezer. N.V. Deli Maatschappij: 335 pn. Deli Maatschfj/M/1 163»/2, 172 pn. Deli Maatschij /M/l A 71, 132; 460 pn. Deli Maatschij/P/1 220, 194 pn. Deli Maatschij/P/1 A 80(/2, 178i/2; 242 pn. Deli Maatsehij/M K/Langkat/1 116(4, 138 pn. Deli Maatschij/M K/Langkat/1 A 46, 91; 705 pn. Deli Maatschij/K/2 185; 422 pn. Deli Maat- schij/S R/Deli/2 162(4, 292 pn. Deli Maatschij' S R/BDeli/2 153, 211 pn. Q/Deli/A 35, 299 pn. Q/Deli/P 60(4, 149 pn. Q/Deli/A B 51, 57 pn. Q/Deli/D T 36(4, 199 pn. Q/Langkat/PB 46(4, 153 pn. Q/Langkat/Q M 44, 48; 388 pn. Senembah Maatschij/P/2 163; 659 pn. Senembah Maatschij/ S/Langkat/2 182(4. Dell Batava MaatsichappiJ N.V.: 423 on. Deli' Ba M-/T L/l 148(4; 187 pn. Deli Ba MijlT L/H 67; 841 pn. Deli Ba Mij/Pa- dang Brahrang/2 164. BREDA, 8 Juni. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd in - totaal 92 stuks vee, t.w. 30 stuks hoornvee, 61 biggen, en 1 paard. Prij zen: biggen 1014. Vette vaarzen per oond ge slacht le kwal. 2629, idem 2e 23—25; vette koelen per pond geslecht le kwal 8426, idem 2e 22—23, idem 3e 20; stieren le kwal. 23—25, idem 2e kwal. 20—22. Handel: De handel in vet vee was redelijk goed. De prijzen blijven zoo war, gelijk aan vorige week. De biggenhandel was goed. graannoteering LIVERPOOL. 8 Juni. Tarwe. Juli 5.7 (4; Oct, 5.6 (4, Dec. 5.5 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever H.V.A. Anaconda Beth. Steel U. S. Steel 271—(4 11414—(4 245 20(4 30%—31 37—(4 Van 4.305 uur Unilever Anaconda U. S. Steel 114 20(4 NEW YORK, 8 Juni. (Part.) Het nieuws uit het zakenleven blijft van een gunstige strek king en van eenige vermindering der activiteit is nog weinig te bemerken. De staalfabrieken werken op het oogenblik onder hoogdruk om de orders voor het einde van de maand gereed te krijgen. De automobielproductie is weliswaar iets gedaald, doch het aantal afgeleverde wa gens wordt toch nog op meer dan 400.000 voor de loopende maand geraamd. Verschillende an dere industrieën zijn nog ruim van orders voorzien. Het aantal tewerkgestelden neemt nog steeds toe, hetgeen de algemeene koop kracht ten goede komt. Daarmede verband houdende worden de omzetten der warenhuizen nog grooter, terwijl men er rekening mee houdt, dat in de eerstvolgende weken een snel ler en krachtiger stijging zal intreden in ver band met de uitbetaling der bonus-uitkeerin- gen. De afzet van electrischen stroom is nog 18 pet. grooter dan verleden jaar. Het ziet er dan ook naar uit, dat het tweede kwartaal voor het bedrijfsleven één der voorspoedigste, wel licht zelfs het voorspoedigste tijdvak zal zijn sinds 1930. De stemming werd voorts gunstig beïnvloed door de vastere houding der goud- valuta's. Staalwaarden waren willig onder lei ding van U S. Steels, die 2 dollar opliepen. Spoorwegwaarden vertoonden over de geheele linie koersstijgingen, hoewel deze beperkt ble ven. tengevolge van de lichte daling van het aantal verladen wagons. Voor koperaandeelen kwamen fractioneel hooger noteeringen tot stand. Automobielaandeelen waren goed prijs houdend. terwijl warenhuisfondsen een kleinig heid aantrokken. Petroleumfondsen konden zich handhaven. Public-utilities verbeterden "n fractie; Amer. Tel. Tel. 1 dollar. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, van electrische uitrustingen, rubbermaatschappijen, vliegtuigaandeelen, alsmede tal van andere fondsen trekken een fractie tot 2 dollar aan Na het eerste beursuur, waarin 190.000 shares verhandeld werden, konden de noteeringen al gemeen verder verbeteren. Nu en dan aan de markt komend materiaal kon gemakkelijk worden opgenomen en van eenigen druk op het koerspeil was weinig te bespeuren. Hoewel in de tweede beurshelft de gunstige stemming bleef gehandhaafd, viel er toch hier en daar eenige reactie te bespeuren, terwijl laatbeurs de stemming eenigszins onrege.-natig werd. Groote koersveranderingen vielen echter gedurende de middaguren niet te registreeren. Staalwaarden werden gunstig beïnvloed door de geschatte verbetering der bedrijvigheid in dezen tas van industrie. Het waren vooral Steels, die van de gunstige stemming profiteer den en uiteindelijk 2 punten hooger oe notee ring verlieten. Zoowel Montgomery Ward als Sears Roebuck waren goed gevraagd. Van de overige atöeelingen vielen chemische waarden op door een vaste stemming voor Allied Che mical. die op pl.m. het hoogste punt van den dag de noteering verlieten met een whist van 3(4 punt. Van de industrials gaven canning- shares een vaste stemming te zien, evenals aandeelen in fabrieken van electriscne uitrus tingen. Bij de aandeelen in fabrieken van land bouwwerktuigen ware het Case Treshing, die na ruim 4 punten winst te hebben bedongen, een gedeelte hiervan laatbeurs moesten af staan. Automobielwaarden gaven meerendeels slechts Kleine voordeelige verschillen te zien, doch Mack Truck boekten een winst van ruim 1 dollar. Spoorweg-, koper-, luchtvaart- en le vensmiddelenwaarden, zoomede equipmentsha- res en public-utilities waren goed prijshoudend. Olie- en tabakswaarden waren lichtelijk ver deeld. De omzetten bedroegen 690.000 shares. Slotkoersen Juni Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. G Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Conner Atchison Tooeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshins Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp. Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5(4 Young Deieware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera) Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern. Nikkei Intern. Tel. fir Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra) North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Uuion Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 5 ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 8 Juni 4 16.90 7-87% 13.64 32.32 18.76 25-221/2 67.56 5.0121/32 6.58% 40.28 8 6 5 4 198% 195 1943/4 195 128% 127 127 1271/s 35% 35 343/4 343/s 77% 76 76 76 166% 16p 1643/4 165% 93% 933/4 94 93% 22% 217/s 21% 213/4 33% 33% 323/4 32% 70% 70% 69% 70 18 17% 17% 17% 52 507/s 50% 503/4 123/4 12% 12% 12% 161% 158% 158 158 39 38 38 37% 58 573/4 57%§ 58% 1% 1% 1% 1% 933/4 933/8 923/4 927/8 4% 4% 4% 4% 333/g 32% 32 313/4 28% 28% 28% 28% 307/s 307/s 30% 24 231/4 23% 23% 39% 383/4 383/g 39 56% 563/g 55% 56 143% 1423/8 14.0% 1413/g 161 1607/g 160% 160% 19% 193/g 187/g 18% 38%. 377/a 37% 37% 617/8 61% 611/g 603/4 24% 23% 23% 233/4 147/g 143/4 141/4 14% 207/g 20% 20% 20% 843/4 833/4 83% 831/4 467/8 463/a 46% 46 13% 13% 13% 13% 38% 377/g 371/2 37% 2% 2% 2% 2% 4% 43/8 4% 4% 43% 42% 417/g 413/4 33% 33 33% 33% .24% 23% 23% 231/4 35% 34% 34% 34 263/g 26% 26 25% 233 231 230% 233 30% 30% 301/4 30% 39% 39% 39% 39% 41% 40% 40% 41 43% 43 41% 413/4 11% 11% 113/s 11% 73% 713/4 71% 711/8 16% 16% 16% 16% 13 123/4 13 123/4 32% 321/s 31% 31% 157/g 153/g 15% 15% 15% 153/g 15 15% 58% 58% 58 58% 151/4 15 15 15% 125V3 125 1257/g 1251/8 23% 23% 23 23 61/4 63/g 6% 6 71/4 71/4 273/4 271/8 263/4 27% 618/8 591/4 59 59% 793/4 79% 78% 773/4 112 110% 1093/4 1091/3 49% 49 49% 481/4 Slotk. Juni 8 6 5 Brussel 16.94 16.92 16.91 Rome 7.87 7.86% 7-87 Madrid 13.68 13.64% 13-64% Bern 32.41 32-30 32.31 Weenen 18.78 18.75 18.76 Oslo 25.12% 25.20 25-20 A'dam 67.69 67.58 67.57% Londen 4.993'/32 5-01% 5.01% Parijs 6.597/g 6.58% 6.583/g Berlijn 40.31 40.28 40.27 8 Juni 6 Juni NEW YORK, 8 Juni 8 Juni 6 Juni Rubber Standaard Juli 15.78-- 15-66-f Dec. 15.97-f 15.86-f Sept. 15.88-- 15.76-f Jan. 16.00- - 15-89 Oct. 15.89-f 15.79-- Mrt. 16.08-f 15.96-f Mei 16.16-— 16.04-f Katoen Juli 11.63-- Oct. 10.88-- Dec. 10.84-- Tin Loco 43.121/2 Suiker Juli 2.84-85 Sept. 2.81-82 Nov. 2.78-79 Koffie (Rio) Juli 4.61- Sept 4.75 Dec. 4.89-- Mrt. 4.95 1163Jan. 10.85-- 10.77-78 10 83-85 Mrt. 10.84-— 10.76 10 78-— Mei 10.8610.80- 43.50 Termijn 42.80 43.25 2.82-83 Dec. 2.74-76 2.74 2.79-80 Jan. 2.54-56 2.54-56 2.74-76 Mrt. 2.53-55 2.53-55 Mei 254-56 2.54-56 4 56-- 4.69-- 4 84-- 4.91 ■- Juli Sept. Dec Mrt. Mei (Santos) 8.25- - 8.40 8.50- - 8 57 8.62 817-19 8.33- - 8.45- 8.52 8.57 8 Juni 6 Juni Tarwe Juli 84-84Va 84% Juli 24% -- Sept. 843/4-% 84%-85 Sept. 251/4 Dec. 86s/4-7/8 87-871/8 Dec. 26s/,.- CHICAGO, 8 Juni 8 Juni 6 Juni Haver Maïs Juli 60% - - 6OV4 - - Sept576/a 57% - Dec. 52% 52% Reuzel Juli 10.10 10 10 Oct. 10 02% Sept 10.15 IO.I21/2 Dec. 9.55 Rogge Juli 53% - - Sept 54 Dec. 551/4 24% 25% 26% 533/4 541/a 55% 10.05 9.45 8 Juni 6 Juni Tarwe Mei 76% - - 77% - Juli 771/8 - - 78V, Dec. 77% 78% - WINNIPEG, 8 Juni 8 Juni 6 Juni Gerst Mei 35% 363/, Juli 341/2 351/4 - Oct. Rogge Mei 41 Juli 421/g Dec. 42% - - Haver Mei 311/8 Juli 29% 41% - 42% - 42% - Lijnzaad Mei 1.411/4 Juli 1371/3 Oct. -. 1.43% 1.401/, 31s/, -— Oct. 30 - - gedaan en laten, t bieden. S nominaal. Amsterdam, 8 Juni. De Engelsche sleepboot „Marin II", arriveerde gisteren van Southampton hier in de haven, gesleept door de sleepboot „Contesh". Het schip zal bij Verschure ét Co. Scheepswerf en Machinefabriek eenige reparatie ondergaan. Na ongeveer 10 dagen hoopt men met de werkzaamheden gereed te zijn. Bij Verschure Co.'s Scheepswerf en Machine fabriek werd "oor het Havenbestuur vau Casa- blanco gebouw een drijvende bok, met een hef vermogen van 150 ton. De bok heeft vandaag hefproeven gedaan en zal in den loop van de volgende week naar de bestemming vertrekken BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 7 Juni: Fauna, s., Hamburg; Stary Bolshevik, s., Archangel (voor Zaandam), Jola, m.s„ Swansea; St. Annaland, s., Newcastle (vor Velsen); Sukhóna, s., Leningrad Ivor Vei- sen); Berenice, s., Kopenhagen; Jaarstrom. s., W. Afrika; Vliestroom, s., Huil; Crynssen, s. Ham burg; Colombia, s., W.-Indië; Mies, m.s„ Londen (vor Wormerveer); Barneveld, s.. Hamburg; Am- stelstroom, m.s., Leith; Contest, sleepboot. South ampton, met de sleepboot Marion II, op sleep touw; Starling, s„ Londen; Varmdö, s., Oxelosuna (voor Velsen). 8 juni: Delphinus, s., Gothenburg; Ceres. s„ Hamburg; Rhein, s„ idem; Pyrrhus, s., Java; Kir- sten, s., Boulogne (voor Velsen); Trito, s., Fowey; Lingestroom, s., Bristol. Vertrokken 6 Juni: Wilbo, m.s., Londen. 7 Juni: Beocinlight, s„ Corpus Chrlsti. Aangekomen 8 Juni: Flandria, s., Gothenburg: Harriet, s., Bristol; Boekelo, s., Rouaan; Texei- stroom. s., Liverpool. Vertrokken 8 Juni: Centesh, sleepboot, Gra- vesend; Embla s., Stockholm. Vertrokken 8 Juni: Centesh, sleepboot. Grave- send; Embla, s„ Stockholm. AMSTERDAM. Aangekomen 6 Juni: Wilbo, m.s., Deventer, stukgoed, Steiger H.A.L., Kampman. 7 Juni; Fauna, Middl. Zee, stukgoed Surina- mekade. Verg. Cargadoorskantoor; Jola, Swansea, steenkolen, j. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Han del Mij.: Colombia, W.-Indië, stukgoed. Sun- namekade, Vraohtmail; Berenice. Kopenhagen), stukgoed en hout, Levantkade, Verg, Carga doorskantoor; Jaarstroom, W.-Afrika, stukgoed, Handelskade, Holland-Afrika Lijn; Vliestroom, Huil/stukgoed Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Crynssen, Hamburg, stukgoed, Surlnamekade, Vrachtmail; Amsteistroom, Leith, stukgoed. Han delskade, Holl. Stoomb. Mij.; Barneveld. Ham burg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Con test. sleepboot, Southampton, Werf Verschure, met de sleepboot Marion II op sleeptouw: Star ling, Londen, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport Cy. 8 Juni: Delphinus, Gothenburg, cellulose Han delskade, Verg. Cargadoorskantoor; Ceres, Ham burg, stukgoed, Sumatrakade. Verg. Cargadoors kantoor; Rhein, Hamburg, stukgoed. De Ruyter- kade. Van Es van Ommeren; Pyrrhus, Java laatst Liverpool, stukgoed, Borneokade, Meyer Co's Scheepv. Mij.; Trito, Fowey, stukgoed en klei, Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor; Linge- strom. Bristl, stukgoed en steenkolen, Handels kade, Holl. Stoomb. Mij. Aangekomen 8 Juni: Mercator, m.s., Schwel- gern, repareeren. Kromhout Germaan. m.s„ Groningen, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden; Flandria. Gothenburg, stukgoed, Zee burgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Boekelo, Rouaan, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Hariret, Bristol, bunkeren, J. P. Coenhaven. idem; Texelstroom, Liverpool, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, thuisreis, 6 Juni n.m. 5 uur tan Rio Janeiro. AMSTELLAND, 7 Juni van Amst. te Hamburg. SALLAND. uitreis, 8 Juni te Rio Janeiro. MONTFERLAND, uitreis, pass. 6 Juni Finisterre. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX, R'dam naar Middl. Zee, pass. 7 Juni Dungeness. AMOR, uitreis, 6 Juni te Curacao. BAARN. 5 Juni van Ariea naar Mollendo. DEUCALION, 6 Juni van Vigo te Barcelona. GANYMEDES. R'dam naar Middl. Zee, pass. 7 Juni Dungeness. HEBE, 6 Juni van Alicante naar Malaga. HERMES. 6 Juni van Consatnza te Istanboui. ODYSSEUS. 6 Juni van Setubal naar Cadix. ORESTES. 6 Juni van Izmir naar Limni. PLUTO, 7 Juni van Kopenhagen te Stettin. POSEIDON, 7 Juni van Algiers n. Carthagena. STELLA, 6 Juni van Algiers te Alexanarië. THESEUS, Stettin naar Amst., pass. 7 Juni n.m. 8 uur Brunsbuttel. TIBERIUS, Middl. Zee naar R'dam, pass. 6 Juni Gibraltar. TRAJANUS, 7 Juni van Malta te Lissabon. ULYSSES, 7 Juni n.m. 3 uur van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 5 Juni van Curacao naar Puerto Cabello. VULCANUS, R'dam naar Middl. Zee, pass. 7 Juni Dungeness. FAUNA, 7 Juni van Middl. Zee te Amst. COLOMBIA, 7 Juni van W.-Indië te Amst. BERENICE. 7 Juni van Kopenhagen te Amst. CRYNSSEN, 7 Juni van Hamburg te Amst. BARNEVELD, 7 Juni van Hamburg te Amst. CERES, 8 Juni van Hamburg tê Amst. TELAMON, 6 Juni van Para te Callao. BODEGRAVEN, uitreis, 5 Juni van Callao. CLIO, 5 Juni van Pacific Kust te Baiboa. ASTREA, 5 Juni van New-York n. W.-Indië. AGAMEMNON, 8 Juni van Napels te Venetië. HERCULES, 8 Juni van Patras naar Piraeus. NÉREUS, 7 Juni van Amst. te Gothenburg. HEBE, 7 Juni van Alicante te Malaga ARIADNE, 8 Juni van Amst. te Kopenhagen. ORESTES, 7 Juni van Izmir te Limni. COSTA RICA, uitreis, 6 Juui van Cristobal. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 7 Juni 1 Dungeness,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2