Z7 ■a De moord in den IJpolder DE 4e SEPTEMBER NIJMEEGSCHE SOCIALE STUDENTENDAG DINSDAG 9 JUNI 1936 Prof. dr. J. A. Veraart over het d evaluatie-vraagstuk DE STABILITEIT VAN DE POU-DU-CIEL Men gaat voort met proeven nemen Grondwetsherziening Rapport zou gereed zijn en spoedig gepubliceerd worden R. K. S. P. IN WEST-BRABANT EN ZEELAND Een landdag te Bergen op Zoom in September e.k. DE NIEUWE SPELLING Van honger hand bedreigd? Veertig jaar ridder M. W. O. Sociale Studiedag te Seppe Prof. mr. dr. Ch. Raaymakers S.J. over de ordening in het economisch leven ZOETW ATERVISSCHERIJ Tot verleening van steun overgegaan Radio-berichten voor de haring- visscherij Haagsche gemeente raad Voorstel tot aankoop van den Dierentuin verworpen VOORLICHTINGSWERK Organisatie der cursussen besproken NIEUW HEEMSCHUTRESTUUR Vet- en spek-exporteurs Op heeterdaad betrapt Berucht inbreker zat in de huis kamer onder de tafel Huzaar bij oefeningen verdronken Van een drijfzak gegleden en in de gracht omgekomen AANSLAG TE DEN BOSCH Dader tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld DIEFSTAL VAN RIJWIEL- PLAATJES Wederom een arrestatie te Groningen STOOMPONTEN VERKOCHT Zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen? Prof. Waterman 25 jaar ingenieur UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Kon. Ind. Landmacht G rond belasting DOOR PETER BARON Prof. dr. J. A. Veraart hield op den Maandag gehouden Nijmeegschen Socialen Studentendag ter inleiding van het aan de orde gestelde on derwerp een algemeen oriënteerende beschou wing over het vraagstuk der devaluatie. Een volkomen geoorloofd wetenschappelijk Uitgangspunt is, volgens spr., de herstelde wel vaart van het Nederlandsche volk. In Nederland moeten alle krachten erop ge richt zijn om tot een zoo spoedig mogelijk her nemen van de oude, machtige internationale economische positie, de positie van 1890 tot 1914, te komen, de positie, waarmee Nederland en Indië als producenten van grondstoffen en edele fabrikaten, vrachtvaarders en handelaren, on danks alle misère van groote volksdeelen een onvergelijkelijke wereldplaats hebben inge nomen. In deze positie ontmoeten wij het geld als een misschien aan velen antipathieke, maar daarom niet minder reëele economische groot heid. Hier is misschien de waarschuwing in te sluiten, dat de machtige geldgroep evenmin als eenige andere belangengroep invloed moet krij gen op de staatsmacht en dat zij als neven- regeering met alle ten dienste staande midde len moet worden geweerd. Het geld is niet meer de dienaar der ruil- transacties in reëele goederen en diensten. Het is steeds meer geworden een zelfstandige eco nomische macht. Alles heeft geleid tot de ervaring, dat het geld een heerscher, een tiran werd. Geld werd gezocht als bondgenoot in den economi- schen strijd van volk tegen volk een strijd, als alle strijd tot schade van de volken en de menschengemeenschap. Maar midden in zulk een gigantischen strijd naar ahsolute normen zoeken is een onmoge lijkheid. Als land na land een middel van in zich bedenkelijken aard grijpt, kan voor een land, het meest huiverig voor avonturen als het onze, het uur slaan, om wille van lijfs behoud hetzelfde middel te gebruiken. Wat in 1931 zeer waarschijnlijk een weldaad Was geweest voor ons volk in zijn geheel zij het ook met groote schade voor verschillende groepen is dit misschien niet meer in 1936. Er is sindsdien al weer zooveel in het inter nationaal economisch leven veranderd. De han delspolitieke positie van land tegenover land is door handelsverdragen en clearingsystemen al weer grondig gewijzigd. Prof. Eijskens van Leuven devaluïst wees er nadrukkelijk op en alle gegevens hebben het sedert zijn Haag sche rede bevestigd dat de devaluatie voor den export van België niets heeft beteekend. Het is wel zeer de vraag, of devaluatie voor ons thans nog poorten zou openen, die sedert het begin der wereldcrisis werden gesloten. De koopkacht van groote deelen onzer be volking is geweldig besnoeid. Is het mogelijk, Zonder groote ellende, daar nog aan toe te voe gen een nieuwe vermindering van die koop kacht, door een stijging van prijzen, hoe gering de devaluïsten die ook meenen te mogen voor stellen? Voor devaluatie blijft pleiten dat aanpassing Van binnenlandsch en buitenlandsch prijsniveau (vooral nu een energiek aantasten van de vaste lasten voorloopig wel van de baan schijnt) moei lijk anders te verkrijgen is en dat internationale stabilisatie wel op geen andere wijze schijnt te kunnen worden voorbereid. Op twee punten vestigde spr. nog in het bij zonder de aandacht. Vooreerst op de moreele zijde van het vraagstuk. Hierbij wordt ontzaglijk overdreven. Volgens spr. wordt de zedelijkheid Van het geldstelsel uitsluitend door de eischen van het algemeen belang bepaald. Tenslotte wijst spr. er op, dat men toch vooral de beteekenis van het vraagstuk niet moet overschatten. Het heil van Nederland hangt hiet af van de beslissing: al of niet devaluatie. He nieuwe inschakeling in het internationale Wereldverkeer, de bestrijding van den grootsten gruwel, de werkloosheid en zooveel meer zijn te bereiken met den kloeken arbeid van een re geering, die de geheele en zeer groote kracht Van Nederland op economisch gebied organi seert en ordent. Op dit gebied is, helaas, door onwil en onkunde ontzaglijk veel verzuimd. Haarheen te stuwen, is de taak der economische Wetenschap, wier analyse de mogelijkheden in overvloed aanwijst. De Nederlandsche Vereeniging ter beoefening der Kleine Luchtvaart schrijft ons: Door samen- Werking van de heeren Ir. A._G. van Baumhauer Van den Rijks-studiedienst voor de Luchtvaart, to. Schulz, student aan de Technische Hooge- school te Delft, M. Yominicus, van dfen Bussche, Volontair bij eerstgenoemde dienst en den tech- hischen dienst van de Nederlandsche Vereeni ging ter beoefening der Kleine Luchtvaart, is het thans gelukt na vele proefnemingen en be rekeningen om een weg te vinden, waarlangs zeer Waarschijnlijk met succes gezocht kan worden baar verbetering van de langs-stabiliteit van het Pou-type, speciaal de Nederlandsche Pou, de P. H. E. D. O. Na het beëindigen van de eerste proeven met het model van de 2 H.-E. D. O., is er een ver gelijkende studie gemaakt tusschen de gelijksoor tige proeven, genomen te Amsterdam, Issy-les- Moulinaux in Frankrijk en te Lwow, in Polen. In de eerste plaats viel bij vergelijking van de tabellen op, dat hoe minder de voorvleugel de achtervleugel bedekte, hoe grooter de langs-sta biliteit werd. Vooral sterk kwam dit uit bij de te Lwow genomen tunnelproeven. Dit gegeven werd onderzocht by verschillende stand'en. De gevonden stabiliteit bleek te Lwow het grootst te zijn, waar men de onderlinge bedek king van de vleugels het kleinst had genomen. Naar aanleiding hiervan is de mogelijkheid onderzocht, of het doende was een der vleugels te verschuiven, aan een bestaand toestel. Bij de P. H.-E. M. kon dit geschieden met de achter vleugel en wel door een afstand van den ach terrand tot den tweeden langsligger. Aan e'en model is het vanzelf sprekend veel gemakkelijker uit te voeren en dit is dan ook gedaan en met dit veranderde model zijn weer enkele provisorische proeven genomen, waarvan het resultaat bevredigend is, maar nog niet vol maakt. Nieuwe proeven zullen moeten bewijzen of een nog verdere verschuiving van de vleugels een absoluut gunstige uitkomst zal geven. De stbiliteit is door deze verschuiving aanmerkelijk verbeterd, voorzoover dat althans is na te gaan aan een, in een tunnel opgehangen model, maar is nie tvolmaakt. Mocht het verder verschuiven noodig blijken, dan geeft dit aan een bestaana toestel natuurlijk ernstige complicaties, daar men niet tot in het oneindige daar mee kan doorgaan. Giften voor de proeven in den timnel en voor de eventueele verbouwing van de toestellen kun nen worden gestort op gironummer 114879 van de administratie van de Ned. Ver. ter beoefening der Kleine Luchtvaart (ten name van W. J. Daan, Amsterdam). Naar het „Handelsblad" ter oore komt, zou Maandag de Staatscommissie tot voorbereiding der Grondwetsherziening het door haar opge maakte rapport onderteekenen. Er zou een vier tal minuerheidsnota's aan toegevoegd worden, loopende over het vraagstuk der drukpersvrij heid, de kwestie van de revolutionnaire volks vertegenwoordigers, de schadeloosstelling voor het Tweede Kamerlidmaatschap en de eventu eele instelling van de functie van Staatssecre taris. De kans schijnt groot te zijn, dat men het daarheen zal trachten te leiden, dat het rap port met de bijbehoorende nota's zeer spoedig openbaar zal worden gemaakt en publicatie hiervan niet zal wachten op vaststelling door de regeering van de door haar in te dienen ont werpen. Volgens de Volkskrant worden maatregelen getroffen om een grooten gewestelijken landdag van de R.K. Staatspartij te houden in Bergen op Zoom voor West-Brabant en Zeeland. Het ligt in de bedoeling dezen landdag omstreeks September te doen plaats vinden. De „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling" hield Zaterdag 6 Juni, onder voorzit terschap van prof. dr. J. J. Salverda de Grave, haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter sprak over den stand der spel lingkwestie op dit oogenblik. Hij heeft hooren verluiden, dat, juist nu, volgens het getuigenis van inspecteurs en directeuren van hoogere burgerscholen, na zooveel jaren van spellingver warring, de zoo noodzakelijke eenheid zich in de scholen heeft gevestigd, deze van hooger hand wordt bedreigd. Tenslotte trok spreker een parallel tusschen de spellingkwestie in Frankrijk en ben onzent en deed uitkomen dat, door de invoering der spelling-Marchant, ons land een voorbeeld voor anderen is geworden. In een motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, betuigde de vergadering haar instemming met den inhoud van een adres, dat door het hoofdbestuur aan den ministerraad was gezonden. Voorts werd aan het hoofdbestuur opgedra gen, zoo mogelijk, dat adres mondeling toe te lichten in een onderhoud met den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Maandagmiddag is in de Prins Hendrik-ka zerne te Nijmegen officieel gehuldigd de heer P. J. van den Wollenberg, die veertig jaar dra ger is van de Militaire Willemsorde, hem inder tijd als soldaat van het Indische leger verleend voor zijn heldhaftig optreden op Atjeh. Hij werd gehuldigd door het gemeentebestuur, door overste De Cock van Leeuwen en door den commandant der Koloniale Reserve, kapitein Van den Berg. Voor de vierde maal werden in het Breda- sche Diocees Sociale Studiedagen georgani seerd, ditmaal in het retraitehuis te Seppe. De studiedagen werden Zondagavond ingezet met 'n plechtig Lof, waaronder Mgr. F. Frencken een toespraak hield over de Katholieke Actie. Spr. betoogde daarin, dat de leek, die deel heeft in de hiërarchie der Kerk, een deel van de priestertaak vervult. De bron, waaruit de kracht voor dit apostolaat moet worden ge put, is de H. Eucharistie. Het was de heer A. B. Michielsen, die als voorzitter van het organiseerend comité de aanwezigen verwelkomde en een uiteenzetting gaf van het onderwerp dezer sociale studieda gen: „Bedrijfsordening" en „Katholieke Ac tie". Nadat besloten was een telegram van hulde en trouw te zenden aan Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, werd het woord gegeven aan prof. mr. dr. CIV. Raaymakers S.J., hoogleeraar aan de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. Prof. Raaymakers had tot onderwerp van zijn inlei ding gekozen: „Ordening van het economisch leven in het algemeen". Na te zijn nagegaan, hoe het liberalisme in de afgeloopen eeuwen gefaald heeft in zijn po gen tot ordening van het economisch leven, zette spr. uiteen, hoe thans getracht wordt en dient getracht te worden naar ordening. In dezen tijd van staatsbemoeiing en mono polies wil men weer terug naar het oude indi vidualisme, dat deze interventie niet kende. Dat dit valsch is, is duidelijk. Het individua listisch liberalisme kent niet de naastenliefde en rechtvaardigheid, waardoor slechts ware or dening kan plaats hebben. Men klaagt over de inmenging van den Staat, maar deze was noodzakelijk, omdat de gevolgen van het individualistisch liberalisme verschrikkelijk waren. De klacht over het op portunistisch optreden van den Staat is ook algemeen. De fout evenwel van de thans ge volgde politiek is, dat zij het begrip Staat en individu verwart. Voor een juiste ordening van het bedrijfs leven is noodig, dat het doel van het bedrijfs leven vast staat. Dit doel kan met de rede worden achterhaald. Vervolgens zal de orde ning algemeen moeten zijn; zij mag niet in onderdeelen van het bedrijfsleven geschieden. Ten slotte zal er voor een doelmatige ordening een differentiatie moeten zijn. Daarvoor zijn de bedrijfsraden de meest geschikte instellin gen. Wij moeten radicaal een anderen weg in slaan en daarbij ons op de eerste plaats er van doordringen, dat het algemeen belang vóór het individueel belang gaat. Een juiste synthese van vrijheid en gebondenheid zal de juiste or dening in het economisch leven brengen. Met een dankwoord aan den inleider door den voorzitter, den heer A. B. Michielsen, werd de eerste dag besloten. 19 uur en 23.15 uur op golflengten 137 en 360 meter. Van het Hospitaal-kerkschip hebben uitzen dingen plaats om 9 uur en 17 uur op golf lengte 163 meter (A.Z.T.). Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij is bepaald, dat steun zal worden verleend aan de zoetwatervisscherij. Aan zoetwatervisschers, die in de zoetwater visscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten toogste f 85 per visscher; aan zoetwatervisschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van be staan vormt, een bedrag van ten hoogste f 50.per visscher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherij- benoodigdheden in den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis- schers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de Crisis-credietbeschikkinp 1936 (drijfwantvisscherij) en/of de crisis-steunbe- schikking 1936 (zalmvisscherij), en aan belang hebbenden in den zin der Zuiderzee-steun wet, die door den rijksdienst ter uitvoering dier wet zijn erkend als IJselmeervisschers. Degenen, die voor steun in aanmerking wen- schen te komen, moeten een verzoek indienen om als georganiseerde te worden toegelaten tot de Ned. Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's Gravenhage. Maandagochtend 8 uur is de reedersvereeniging voor de Ned. haringvisscherij begonnen met haar radio-uitzending van visscherij berichten over het station Scheveningenhaven. Evenals vorige jaren heeft de firma Wed. J. van der Toorn Hzn., te Scheveningen, een ver sterkten luidspreker aan de haven opgesteld, welke de nieuwsberichten over de haven doet klinken. Des ochtends waren veel luisteraars aan wezig om tijdingen uit en van de aanvoer- havens te vernemen. De zendtijd voor visscherijberichten van den politiekruiser HJVÏs. Nautilus is 12 uur, 15 uur, De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag, na uitvoerige discussie, het voorstel van B. en W. tot aankoop van den Haagschen dierentuin, met 21 tegen 19 stemmen verworpen. Voorts werd de herstemming over het voor stel, om in beginsel te besluiten tot opheffing van het instituut der boventallige leerkrachten bij het gewoon lager onderwijs en in de plaats daarvan een aantal kweekelingen met akte werkzaam te stellen. Den vorigen keer staakten hierover te stem men 22-22. De heer Guit (R.K.), die den vorigen keer heeft voorgestemd, verklaarde thans tegen te stemmen, omdat hjj na nadere voorlichting door onderwijsspecialisten tot de overtuiging is gekomen, dat het voorstel niet in het belang van het onderwijs is. Uitgebracht werden 21 stemmen voor en eveneens 21 stemmen tegen, zoodat het voor stel is verworpen. Dezer dagen hield de commissie inzake huis houdelijke voorlichting te 's Gravenhage een bijeenkomst met de leeraressen, die in den af geloopen winter voorlichtingscursussen hebben gegeven. De bijeenkomst mocht zich in een zeer groo te belangstelling verheugen. Ruim 150 leer krachten, uit alle deelen van het land, hadden aan de uitnoodiging der commissie gehoor ge geven. De beteekenis der bijeenkomst werd vergroot, doordat de beide inspectrices van het nijverheidsonderwijs voor meisjes, mej. M. M. A. Michels en mej. J. F. Beumer haar geheel bijwoonden, terwijl ook de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, van zijn belangstelling deed blijken. De vergadering werd gehouden in de huis houdschool voor meisjes aan de Laan van Meerdervoort. Zij werd 's morgens te elf uur met een welkomstwoord van de voorzitster, mej. E. Mesdag, geopend, waarna mej. Michels een algemeen inleidend woord sprak, waaruit duidelijk bleek hoeveel belangstelling de in spectie voor het voorlichtingswerk koestert. Daarna spraken verschillende deskundigen over de organisatie der cursussen. Achtereen volgens voerden het woord: mej. Derksen over de organisatie in het algemeen, mej. Simmer- mans over cursussen in naaien en mej. De Veer over cursussen in kinderverzorging. Deze in leidingen lokten levendige besprekingen uit, waarbij de heer Meyer de Vries gelegenheid vond zijn groote persoonlijke belangstelling en waardeering voor het werk der commissie te uiten. Des middags werd de door de commissie ver vaardigde film over huishoudelijke voorlichting vertoond. Aan hei, eind van den middag vertrokken de deelneemsters in autobussen naar Kijkduin, waar in badhotel „Wilhelmina" de organisatie van het voorlichtingswerk en de mogelijkheden van financieelen steun werden besproken. De Bond „Heemschut" hield Zaterdag, zooals gemeld, in het Amstelhotel te Amsterdam zijn jaarvergadering, waarin tevens het zilveren ju bileum van den Bond werd herdacht. Bfj de bestuursverkiezing zijn tot leden van den bond gekozen: mr. A. Ie Cosquino de Bus- sy, secretaris van het genootschap Amsteloda- num, W. H. Schukking, secretaris van de stich ting Menno van Coehoorn, ir. J. Gratama, be stuurslid der Ver. Hendrik de Keyser, dr. J. A. Bierens de Haan, J. W. Verdenius, tuinarchi tect te Groningen en J. J. Talsma, 'burgemees ter van Eenkum. De aftredende bestuursleden A. A. Kok, J. R. Koning en mr. W. C. Wendelaar werden her kozen. Na een gemeenschappelijke koffietafel werd een boottocht door de Amsterdamsche grachten en havens gemaakt. In den namiddag reci pieerde het bestuur op het texTas van het Am stelhotel In de Eindhovensche en Meierijsche Courant van 7 Maart 1936 kwam het bericht voor, dat op initiatief van den heer Ph. Doornen te Eind hoven was opgericht de stichting Vereeniging Nederlandsche vet- en spekexporteurs, waar van het bestuur werd gevormd door de heeren Ph. Doornen, voorzitter; Jos. Ronnen, secre taris, beiden te Eindhoven en W. Verhoeven te Tiel. Het bericht wekte den indruk, dat de heer Doornen .n contact staat met den minister van Landbouw en Visscherij. Naar wij echter van bevoegde zijde verne men, wenscht de minister van Landbouw en Visscherij geenerlei relatie met den heer Doo rnen te onderhouden. De man, die 's winters de vogels voe dert, wil voor het eerst op zijn balkon ontbijten. In een woning aan de Odulphusstraat te Delft werd Zondag door de bewoners onder de tafel in de huiskamer een man aangetroffen. Met vereende krachten werd hij gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij was in het bezit van inbrekerswerktuigen en bleek te zijn de 42-jarige W., een berucht inbreker, behoorende tot de bende van de Rotterdamsche „zware jongens". Sedert 1914 werd hij herhaalde malen wegens diefstal en inbraak veroordeeld, in 1930 nog tot vijf jaren gevangenisstraf. Maandagmiddag is in de gracht achter de kazerne te Deventer de dienstplichtige huzaar de Haan, uit Friesland afkomstig, bij oefenin gen met den zgn. drijfzak verdronken. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: Des middags hadden oefeningen met den drijfzak plaats. Tijdens deze oefeningen moest de Haan met den zak 't water oversteken. Hij is daarbij te water geraakt. Aanvankelijk wist hij zich drijvende te houden, toen evenwel bleek, dat hij den wal niet zou kunnen bereiken, sprong de huzaar van der Reide te water, om te trachten de Haan op het droge te brengen. De Haan greep v.d. Reide echter bij een der armen, zoodat beiden naar de diepte zouden zijn gegaan, ware het niet, dat de wachtmees ter Mensink te hulp kwam. Hij slaagde er in van der Reide uit den greep van de Haan te 'oevrijden en dook daarna verscheidene keeren, helaas tevergeefs, naar de Haan. Het gelukte eerst later de Haan boven te brengen. Kunst matige ademhaling mocht toen niet meer baten. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch wees in hooger beroep arrest tegen den constructie - arbeider J. W. O. uit Nijmegen, die door de Rechtbank te 's Hertogenbosch veroordeeld was tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens een revolver-aanslag, gepleegd op zijn vrouw en een zekeren J. Vos op 14 September 1935 te Hertogenbosch. Het hof veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf; de eisch was vier jaar. De diefstal op groote schaal van rijwiel plaatjes te Groningen blijft aanhouden. Nadat Zaterdag 30 Mei naar aanleiding hiervan drie jongelieden gearresteerd waren, volgde vorige week Donderdag een arrestatie van twee an dere personen. Maandag is wederom wegens diefstal van rijwielplaatjes een jongeman aan gehouden en wel de 18-jarige A. V., woonachtig te Groningen. De jongen is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Het uitge breide onderzoek duurt voort. Naar wij vernemen zijn de twtee groote stoomponten „Enkhuizen" en „Leeuwarden" voor vervoer van passagiers en spoorrijtuigen der Staatsspoorwegen van Enkhuizen naar Stavoren verkocht aan een Nederlandschen en buitenlandschen kooper. De dienst wordt nog alleen onderhouden door de pasagiersvaartui- geu. Het Amsterdamsche Gerechtshof, onder pre sidium van Mr. Joh. M. Jolles, zette Maandag middag in een extra-zitting de behandeling voort van de strafzaak tegen den 35-jarigen arbeider C. S., die er van wordt verdacht in den nacht van 27 op 28 September 1933 in den grooten IJpolder den boerenknecht Gerrit Ver hoeven te hebben doodgeschoten. De verdediger Mr. H. G. Stibbe zou aan het woord komen. De advocaat-generaal Mr. Reiling had ech ter een verrassing in petto. Na de laatste zitting zijn namelijk nog enkele feiten ter kennis van het O.M. gebracht, ook zijn nog enkele rapporten binnengekomen. In afwijking met zijn gehouden requisitoir, vroeg de advocaat-generaal thans terugwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris, om een onderzoek in te stellen naar de ontvangen in lichtingen. Op verzoek van Mr. Stibbe om van het nieuwe materiaal kennis te mogen nemen, las de presi dent een aanvullend verbaal voor. Een recher cheur heeft na de zitting getuige de J. ge sproken. Deze deelde mede, dat hij van de revolverkwestie meer afwist dan hjj gezegd had, hij zou ook kunnen vertellen wien verd. later de browning had verkocht. Voorts is naar aanleiding van de verslagen in de couranten een getuige op komen dagen, die meer weet te vertellen van den revolversmokkel dien verd. bedreef. Ook hij is door de recherche gehoord en zijn verklaringen zijn in een uit voerig verhaal, dat door den president weid voorgelezen, vastgelegd. Een derde verbaal betreft de verklaringen van iemand die met een hem onbekenden man had staan praten, toen verd. pas vrij was na het vrijsprekend vonnis van de rechtbank. Die onbekende had tegen dezen nieuwen ge tuige gezegd: „Kijk daar gaat de Mop. hij is vrijgekomen. Maar ik zou 'm, als ik wilde, kun nen laten hangen. Ik weet wien hij de revolver heeft gegeven na den moord." Het Hof besloot in het belang van het onder zoek het lezen van de verbalen te staken. Mr Stibbe verzette zich tegen terugwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris. daar hij de nieuwe feiten niet van voldoende belang achtte. De advocaat-generaal handhaafde echter zyn vordering. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president mede, dat het Hof de aan het licht gekomen feiten zwaarwichtig genoeg acht, om de zaak terug te wijzen naar den rechter-com missaris voor een nieuw onderzoek. In verband hiermede werd de behandeling voor onbepaa.- öen tijd geschorst. Dinsdag 16 Juni as. zal het 25 jaar geleden zijn dat prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoog leeraar in de scheikundige technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, met lof zijn diploma van scheikundig ingenieur aan ge noemde Hoogeschool behaalde. Bij K B. van 18 April 1936 is de gouden eere-medaUle, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. toegekend aan: P. C. van TU- burg, voorzitter van de Ned. vereeniging ,.Hoi- landia", te Dortmund en voorzitter van de groep Dortmund van den ,.Ned. Bond in Duitschland". Bij K.B. van 28 Mei 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan G. Hoogervorst, bloemistknecht bij de firma C. J. Speelman en Zonen, te Sassenheim. Bij K.B. van 2 Juni 1936 is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau W. Koning Wz.. directeur van de N.V. Landbouw- maatschappij „De Bathpolders", te RiUand- Bath. Bij K B van 22 Mei 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan H. C. Zijdenbos, wonened te Voorburg, bediende bij den heer G. C. Hek- ker te 's Gravenhage. Bij K.B. van 28 Mei 1936 is verleend de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver aan H. L. Jansen, koster van een R.K kerk te Valkenswaard. By K.B. van 5 Juni 1936 is benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau Mgr. A. A. Suys, pastoor te De Meerwijk. Vicaris van de Heilig-Land-Stichting te Groesbeek. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, A. H. G. Fokker te Amsterdam, directeur van de N.V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek. Bjj K.B. van 22 Mei 1936. is aan den gepen- sionneerden kolonel-titulair van het Kon. Ned. Indisch Leger, dr. P. van Hulstijn, lid van het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsch- Indië, de titulaire rang van generaal-majoor verleend. Bjj beschikking van den minister van Finan ciën is de controleur der grondbelasting H. Vink, toegevoegd aan het hoofd van de con trole te Arnhem, verplaatst naar Zwolle en aangewezen als hoofd van de contróle der grondbelasting aldaar. niltMUIIMlMIlllUMISIM Hij stak weer een sigaret op. De Moordenaar? Waar was hij? Hij haalde zijn schouders op. Voortaan zou hij van al dien last af zijn. Nu iverd hij een heerschap van gemak. Hij behoefde geen vrees meer te hebb'en voor de bank der beschuldigden en voor dwangarbeid. Hij kon zich veilig gevoelen en op zijn lauweren rusten. Press end zou hem eveneens met rust laten. Hij kon Pressland geen afbreuk doen. Hij kon hem niet verraden, omdat hij hem niet kende en de Central Agent had nu het geheele opera tie-terrein voor zich alleen. En Wally meende, dat dat Pressland's voornaamste wensch was. Detuige zijn verraad van Naisuki. Alles te za- inen genomen was het nog zoo dom niet er tus schen uit te knijpen, 't Was veiliger! Veel veiliger. Behalve dat, Wally was niet van zins can er Sijn hachie bij te laten. Op een goed'en dag zou ^essland er toch invliegen, en de man, die daarvoor zou zorgen, was Guest! De Bugatti hield steeds door den weg en Wally staarde voor zich uit, terwijl de koplich- Wn helle straalbundels voor zich uitschoten. Bjj Burgh Heath aangekomen, keek hij weer Sens achterom. Verduiveld! 'n Halve mijl achter hem schitter- dten de koplichten van de Rolls. Drommels! Bryce haalde hem in. Wally boog zich over het stuurrad, terwijl de koude nachtlucht hem langs 't gelaat sneed en in zijn ooren zoemde. Hij be woog den regulator en vermeerderde zijn snel heid met drie K. M. per uur. De verlichte wijzer van den snelheidsmeter bewoog zich onzeker tusschen de cijfers 45 en 50. Hij nam een gevaarlijke bocht op twee wielen. Die verwenschte weg ook naar Brighton. Waar om had hij dien ook genom'en? Iets meer dan veertig K. M. op dien slechten weg was abso luut onveilig. Waarom had hij den weg naar Portsmouth met genomen, fen was hij niet langs de kust naar Newhaven gegaan? Neerslachtig dacht hij aan de Brooklands. Vijf en veertig K.M. per uur. Ha! In een wa gen, die 90 kon loopen zonder brommten. Hij keek weer achterom. Bryce had zijn voor sprong nog niet ingehaald. De inspecteur achter hem hield vastberaden zijn tanden op elkaar geklemd. Vriend Wally zou hem niet zoo gemakkelijk ontkomen als hij wel gedacht had. Snel bere kende hij het voordeel van te stoppen en de po litie langs den weg te waarschuwen de Bugatti op te houden. Maar neen, dat zou de achtervol ging te zeer vertragen. Neen, hij zou 't wel op eigen houtje klaar spelen. Met strak gelaat versnelde hij zijn vaart. Toen Heath gepasseerd was op den hoek van Padworth, raasde de zwarte wagen voort. War ren liet hii links en Banstead Heath rechts lig gen, de blauwe wagen volgde nog steeds en Kingswooü en Reigate lagen in 't verschiet. Wally, die uitstekend chauffeerde, behield zijn voorsprong gemakkelijk. De Clara ir, die nieuw uitgerust was, zou in een oogwenk kunnen vertrekken, zoodra hij met Bryce afgehandeld had. Maar dat onderhoud met dien dommen, alhoewel taaien vtent, zou toch een oponthoud beteekenen. Maar was 't wel zoo? Een schitterend plan schoot hem in zijn gedachten. Waarom niet? Hij moest winnen of verliezen. Hij greep in zijn heupzak en haalde een re volver te voorschijn. Leslie Wace had eens van hem gezegd: „Wally met een revolver beteekent de plotselinge dood van dengene, die hem op de horens springt." Dat was zoo. 't Was een van zijn weinige kun digheden. Het plan was een aanbeveling op zich zelf. Voor hem uit doemde een hooiwagen op. Be hendig draaide hij het stuurrad en schoot langs den wagen, maar zijn spatborden grepen in de wielen van den zwaar voortschokkenden wagen. Een verwensching klonk hem achterna. Newhaven en de Clara II. De Clara II en het vasteland. Als Myra en Leslie in de herberg wa ren, dan konden zij met hem meegaan, als bij overeenkomst; waren zy er niet, dan vertrok de Clara II zonder hen. De Bugatti nam met gemak de lange hel ling, die naar de witte hangbrug over den top van den heuvel leidde, en nadat hy deze be reikt had, schoot ze in een steile spiraal den weg langs, die naar Reigate liep. Toen Wally de laatste bocht nam, vloog zijn wagen zonder waarschuwen op een snelrijdenden wielrijder toe, die, zijn schouders omlaag, in de bekende „race" houding over zijn stuur hing. 't Geschuur van schavende spatborden volgde, een gesmoorde kreet en een vloek weerklonken, maar ongedeerd kroop de wielrijder even later uit den greppel, waarin hjj geslingerd was en woedend balde hij zyn vuisten. „Verwenschte gek, om zóó te rijden. Wist ik zijn nummer maar, lammeling!" Treurig keerde hij zich om, teneinde de naar binnen gewrongen cirkelboog van zijn voorwiel te bekijken. De Bugatti raasde voort. Voor hem weerklonk de schrille stoomfluit an 'n naderenden goede rentrein. Achter hem het snorten van de ach tervolgende Rolls, dat flauw gedragen door den wind tot hem doordrong. Met een geweldige vaart wist de Bugatti het kruispunt te bereiken vlak daarop vielen de boomen neer en vloog nu in dolle vaart op den tunnelachtigen ingang van het stadje Reigate toe, die donker en kil voor hem lag. Bryce, die aanmerkelijk gewonnen had, stopte met knarsende remmen en wachtte vol ongeduld tot de eindelooze goederentrein voorbij was. Toen de weg weer vrij was, reed hij verdér en zeven of acht minuten later dan Wally reed hy onder den tunnel door. 't Stadje Reigate, dat in rust gedompeld was, werd geenszins verrast door het razend geronk van die twee auto's, die in vliegende vaart kwa men doorgesnord. Zeker weer van die Ameri- kaansche snelheidsmaniakken! Geef ze d'r zin! Vervolgde en vervolger snorden verder door het donkere Woodhatch en Hookwood, om Po- vey Cross te bereiken, terwijl de ronkende zui gers de nachtelijke rust verstoorden en de wielen geweldige stofwolken achter zich opjoegen. Horley lieten zij links liggen, en toen zij Low- field Heath voorby reden, bedroeg de afstand tusschen hen nog slechts driehonderd meter, terwijl zij nog drie K.M. van Crawley verwijderd waren. Wally vloog eenige ijzeren poorten voorby, en hjj vermoedde, dat deze den toegang vormden tot een landhuis, dan reed hij langs een muur, die doodliep in een met gras begroeid stukje grond. Plotseling haalde hij de remmen aan en gierend stond de wagen stil. Hij keerde zich op zyn zitplaats om, nam zijn revolver en opende het vuur op de twee vurige oogen van de Rolls, die nu dicht achter hem zat. De eerste drie schoten doofden de lichten aan weerszijden van den nog rijdenden wagen, die nu opeens langzamer begon te rijden. De vierde kogel boorde zich in de kap en de vijfde ver splinterde de voorruit tot gruizelementen. Flauw hoorde hij zoo iets als een verwensching en zag hij, hoe de Rolls geweldig slingerde. Al kon 'hij alles niet in bijzonderheden na gaan, toch kon hij het wel gissen, en met een lach bracht hij zyn auto weer op gang en snorde voort naar de prachtige bosschen van Tiigate, die bij zulk licht niets van hun schoonheid ver toonden. Achter zich liet hij een chaos. Bij het eerste schot had Bryce haastig naar de rem gegrepen. en zyn vaart was al geminderd toen de vierde kogel dooi- de kap vloog. Toen de vijfde kogel de voorruit verbrijzelde, hief hij instinctmatig zyn armen omhoog om zijn hoofd te beschermen, doch het stuurrad draaide met een ruk mee en de wagen botste tegen een der ijzeren poorten. Door de vaart vloog de poort open en de wag gelende wagen hield plotseling na een hevige botsing stil. Een van de poortdeuren hing scheef in haar hengsels. De auto was het grintpad over, door den begroeiden hellingkant van een park, gere den, waar hij een vreeselijke verwoesting aan richtte. Bryce was tien seconden voordat de kop van den wagen zich met geweld in den knoesti- gen stronk van een ouden olm had geboord, met wanhoop op zijn gelaat overeind gesprongen. In zijn volfe lengte belandde hij in het stukje tuin, dat vóór zijn komst een veelbelovend rots park was. De tien minuten, die daarop volgden, luisterde Mac Pherson, de hovenier van het kasteel, een lantaarn in zijn hand, naar den onafgebroken stortvloed van verwenschingen, dan volgde een kleine pauze, waarna de batterij een serie scheldwoorden lanceerde. Mac Pherson was een Schot, 't Liet hem dus koud. „Wa's hier aan de hand?" kwam hij verstoord op den wagen toe. „Uwedele wil me dat wel 's gauw verklare? 't Zal 'm heuge, wat je hier hebt uitgericht! Ai!!" en zijn oog viel op den door ploegden par kr and. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3