Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Conferentie der Kleine Entente mmmiiniiiiiiHiiiiniiimiiiiinimnwimiiiHiiniwiiiimiiniHimimmnnniiiiiimniiiiiiiiiiiniiiniiiiiig DINSDAG 9 JUNI 1936 gfwiiiniiiiiinnniniiinniiiiniiiiiiniiniinmiiiinniiniiiinniTTnniiiimwiiiimin»ninwiniminnmiiiniiHmHg ^"uiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiimiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiininRiiuü SIERTEELT-PERIKELEN Schuld en boete LEVEN IN DE BROUWERIJ! Feest week in Groote Houtstraat en Anegang VOOR DEN KANTONRECHTER De leerling-chauffeur Automobilisten en alcohol Teraardebestelling jhr. Ch. F. v. d. Poll Hengelaars op stap Gevonden dieren en voorwerpen SCHAKEN H. S. G. 1Wilhelm Steinitz 1 Ziekenhuisgeheimen De carrière van een knappen chirurg De operatie in de film „ZieJcenhuisgeheimen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Officieel communiqué Exploratie in Nieuw- Guinea Opsporing en ontginning van delfstoffen CONTINGENTEERING VAN DRAADNAGELS De fabriek te Zuilen Ir. J. P. van Lonkhuyzen gehuldigd Bij zijn aftreden als directeur van de Ned. Heidemaatschappij Ijzergaas Electriciteitsmeters onder de IJkwet Een desbetreffend voorstel ingediend BEDIENDE VERDWENEN Met ©en bedrag van 360. SCHAKEN TOURNOOI TE DRESDEN Aljechin en Bogoljubow winnen LAWNTENNIS Frankrijk verliest van Joego Slavië Pallada en Puncec winnen van Destremeau en Boussus DuitschlandArgentinië 50 OostenrijkBelgië 4I IerlandZwitserland 32 WIELRENNEN Bartali wint de Ronde van Italië Olmo bezet de tweede plaats Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. V&ndervelde niet geslaagd Tribune tijdens parade ingestort NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De schuld was er, kleine schuldigheidjes, die een somber licht wierpen op de algemeen men- schelijke verdorvenheid, des te erger nog, wijl er in dit geval een zeker aantal wettelijke voorschriften en administratieve manipulaties waren ingesteld, die kennelijk het doel beoog den, het den belanghebbenden zoo gemakkelijk en eenvoudig mogelijk te maken. De Haarlemsche Kantonrechter heeft er een geheele middagzitting aan besteed, geduldig luisterend naar menschen, die zeiden, dat zij er niets van begrepen, integendeel in de mee ning hadden verkeerd, dat zij aan hun ver plichtingen hadden voldaan. Aldus gaven zij tenminste voor; want achwie kan de diepste diepten peilen van het hart van een, die voor den Kantonrechter staat? De verdachten-verdedigers waren voor het meerendeel Heemskerksche bollenkweekers, die in het vorige seizoen zonder vergunning tul pen en narcissen hadden geteeld, ofwel eer. grooter aantal bloembollen hadden gekweekt dan hun door de sierteeltcentrale was toege staan. De kantonrechter vroeg en beraadslaagde met den Ambtenaar, met getuigen en deskun digen; baande zich een onverschrokken weg door de krypto-terminologie van het bloembol- lenbedrijf en door de ordonnantiën der voor melde centrale. De Ambtenaar las in zijn requisitoir de con clusie voor van uitvoerige berekeningen, hoe groot de winst dan eigenlijk wel geweest was, die verdachte zoo-en-zoo dankens zijn illegale handelwijze had opgestreken. Bedroeg dit „onwettig voordeel" b.v. f 46.98. dan eischte het O. M. een geldboete van f 55. om het uitgesproken poenale karakter van de straf te onderstrepen, door altijd even dieper dan het genoten voordeel in de beurs van den delinquent te graven en hem zoo voor ai- tijd een heilzamen schrik in te boezemen. In de meeste gevallen vonniste de Kanton rechter conform den eisch; ook in het geval van den Heemstedenaar, die zelfs niet in da termen gekomen zou zijn om teeltrecht te verkrijgen en die daarom veroordeeld werd tot een geldboete van f 300.of 30 dagen ver vangende hechtenis. Een bloemenkoopman uit Hillegom, die al leen maar wat rommel had gekweekt om de bloemen te kunnen verkoopen, kwam er ge nadiger af. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 12. De behandeling van een tweetal gevallen, die den Kantonrechter niet konden overtuigen van schuld of onschuld, werd tot nader order uit gesteld. De Groote Houtstraatvereeniging organiseert van 1320 Juni een reclame-week met attrac tie voor het publiek. De Anegang-vereeniging heeft thans beslo ten in aansluiting daarmede eveneens een bij zondere winkelweek in dezelfde periode te hou den. Nadere mededeelingen zullen daarover nog volgen. Maandag stond voor den Haarlemschen kan tonrechter terecht een 22-jarige garageknecht uit Amsterdam, die op 26 April, zoo niet de schuldige, dan toch de verantwoordelijke per soon geworden was van een ernstig verkeers ongeluk op den Haarlemmerstraatweg te Haar lem. Zijn jongere broer bestuurde onder zijn toe zicht een auto, omdat hij nog niet in het bezit was van een rijbewijs. Juist op een gedeelte waar de straatweg opgebroken was, wilde de adspirant-chauffeur een woonwagen passeeran. Waarschijnlijk schatte hij hierbij den afstand verkeerd, want hij kwam in botsing met een tegenligger. De bestuurder hiervan liep bij de botsing nogal kwetsuren op en had thans neg hinder van een onwilligen pols. De ambtenaar van het O. M. vond den druk- sten interlocalen verkeersweg van ons land weinig geschikt voor experimenten van een leerling. Hij eischte een boete van 15 subs, vijftien dagen hechtenis. In verband met de nog te vergoeden schade was de Kantonrechter bereid deze betrekkelijk geringe boete op te leggen. Een 37-jarige handelsreiziger uit Amsterdam had zich te verantwoorden omdat hij op 14 April als bestuurder van een auto door Bever wijk gereaen had onder den invloed van alco hol. Twee marechaussees hadden verdachte te Velsen zien rijden op den Wijkerstraatweg in de richting van de pont. Omdat het achter licht niet brandde gingen de marechaussees er achteraan en troffen den auto aan op de pont. Om het verkeer niet te belemmeren, verzoch- tën zij den bestuurder, dien zij ter rechtzitting herkenden als verdachte, aan de overzijde van het kanaal terzijde van oen afrit te wachten, om daar proces-verbaal op te maken. Aan de overzijde ging verdachte er met vol gas vandoor. Toen de marechaussees later een onderzoek instelden naar den automobilist, kwamen zij te weten, dat verdachte den avond had door gebracht in een café aan de Breestraat. Op de pont hadaen de marechaussees niets van dranklucht of andere verschijnselen bemerkt, Toevallig was er echter betreffende verdachte een klacht ingediend door den heer, die zich door zijn optreden beleedigd voelde. De moeilijkheid van het geval was, hoe het bewijs te leveren, dat verdachte onder den in vloed gechauffeerd had. Het eerst werd de caféhouder v. d. H. ge hoord, die bij het vooronderzoek verklaard had, dat verdachte bij het vertrek „een paar be hoorlijke glazen bier op had". Ter rechtzitting bleef van deze verklaring niet veel over en ver klaarde de caféhouder, dat verdachte een fleschje limonade, twee bier en twee koffie ge bruikt had. Een employé van een garage aan de Bree straat had verdachte bij de benzinepomp ge holpen. Ook deze had bemerkt, dat verdachte gedronken had. Een heer, die toevallig langs de benzinepomp kwam, werd door verdachte nageschreeuwd en uitgescholden voor al wat mooi en leelijk was, naar later bleek om de eenige reden, dat hij op een schuldenaar van verdachte leek, zoodat deze zich in den per soon vergiste. De vierde getuige, die geconstateerd had, dat verdachte onder den invloed was, was een voet ganger, ciie in de Breestraat bijna door ver- dachtes wagen omvergereden was, bij het be wuste café. Deze getuige wist echter alleen te zeggen, dat die automobilist van de postuur van verdachte was. Van het gezicht had hij dien avond niet veel gezien. Slechts verdachte zelf zeide, dat hij „twee biertjes" gedronken had. Hij was volkomen in staat geweest goed te rijden, hetgeen ook door geen enkele getuige bestreden werd, behalve den laatsten dan. Ook een getuige a décharge verklaarde in dien zin. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen verdachte een strenge straf, daar hij reeds 2 maal eerder voor hetzelfde feit veroordeeld was. De eisch luidde drie weken hechtenis met een jaar ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot veertien dagen met een jaar ontzegging. Onder zeer groote belangstelling had Maan dagmiddag op de openbare begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer jhr. Ch. F. v. d. Poll. Jhr. v. d. Poll, die den hoogen leeftijd van 81 jaar bereikte, heeft de laatste 17 jaren in Hollenfels in Luxemburg gewoond, doch voor dien tijd was hij een zeer bekende figuur in Haarlem en Heemstede; en dan vooral in de industrieele wereld en die van de sport. Hij was directeur der van ouds bekende katoen- fabriek aan den Kinderhuissingel, maar ver huisde omstreeks 1905 naar Bosbeek in Heem stede. In talrijke vereenigingen heeft de overledene een vooraanstaande plaats ingenomen. Geen wonder, dat beien den overledene naar zijn laatste rustplaats wilden vergezellen. On der hen merkten wij o.m. op jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem, jhr. J. P. W. v. Doom, burgemeester van Heemstede, wethouder dr. E. A. M. Droog, den Gem. Secretaris N. Vos, den gemeente ontvanger jhr. R. W. L. F. van Muhlen, den Belgischen gezant den heer Maskens, den heer mr. S. H. Vening Meinesz, oud-griffier der Prov. Staten, den heer G. S. de Clerq, oud-secr. der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, den heer jhr. mr. Teding van Berk hout Sr., oud-directeur der Twentsche Bank en jhr. Teding' van Berkhout Jr., directeur der Twentsche Bank, gen.-majoor G. Reumer, jhr. A. E. de Bye Dolleman, directeur der Haarl. Hypotheekbank en vele anderen. Verder oud- personeel uit Heemstede en personeel uit Hol lenfels. Nadat het stoffelijk overschot, onder een schat van bloemen, in de aula was geplaatst, ging ds. G. Barger allereerst voor in gebed, waarna hij een korte toespraak hield en o.m. zeide: Wij dragen straks een oud man ten grave, die behoorde tot de sterken. Hij was een man van de sport, maar ook en vooral een man van actief medeleven in de wereld van handel en industrie. Maar bovenal mag hier genoemd wor den zijri onbaatzuchtigheid. Hij heeft zijn roe ping, om tot steun te zijn van anderen, zooals de Apostel Paulus dit reeds verlangde, ten uit voer gebracht. Dit is de ernst des levens, maar het geeft ons ook rust. Christus stierf en is opgestaan ten eeuwigen leven, ons ten voor beeld, moge dit de familie een steun zijn bij dit afscheid. De zoon van den overledene, jhr. mr. A. v. d. Poll, zeide dat het de wensch van zijn vader was, dat er aan het graf niet gesproken zou worden. Hij voelde zich gedrongen een woord van dank te zeggen aan alle aanwezigen en aan hen die reeds tevoren hun sympathie getoond hadden. Dank bracht spr. vooral aan het dienst personeel, zoowel in Heemstede als in Hollen- fels. De wijze waarop u, aldus spr., mijn vader gediend hebt, zullen wij niet vergeten. De Hengelaarsvereenigingj „Tusschen het Riet" hield Zondag haar jubileumwedstrijd ter herdenking van het dertig jarig bestaan. Met twee groote booten van den heer Feye vertrok men met ruim 400 personen naar Akersloot, waar de strijd om de grootste visch te vangen om 11 uur begon. Gezien het slechte weer was de vangst zeer slecht te noemen, maar niet tegenstaande dat werden de prijzen toch ver- vischt. De uitslag zal op de eerstvolgende le denvergadering bekend gemaakt worden. Na in Purmerend nog ruim een uur vertoefd te hebben was het einde spoedig nabij. Om 7 uur kwam het geheele gezelschap in een pret tige stemming aan. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen, ceinturen en autoped. Poli tiebureau, Smedestr.; boek (Duitsch), Kauling. Voorhelmstr. 40 rd.; bril, Brow, Dutrysstr. 4: étui, inh. rozenkrans, v. Huis, Oranjestr. 135; idem, v. Strien, Leidschezijstraat 11 zw.; hond. Kennel Haarlem, Amsterdamsche Vaart 320; honden, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; hoes voor res. autoband, Linterman, Reigerstr. 100; jas, v. Donselaar, Bakkerstr. 51; idem, Stroes, Pegasusstr. 50; idem, Harre, Vooruit- gangstr. 89; rijwielketting' met slot, Politiebur. Smedestr.; katten, Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt; R. K .kerkboek. Lemmers, Kokstr. 7; portemonnaie met inhoud, Koopman, Borneo- straat 15; idem, Klooster, Scheperstr. 42; idem, Formanoy, Ted. v. Berkhoutstr. 26; idem, Heier, le Zuid-Polderstr. 74; pannen, Vellinga, Javastr. 27; portemonnaie met inhoud, Lem mers, Kokstr. 7; rijwielplaatje, Hoenderdos. Schotersingel 149, idem, Klaassen, Ooievaar straat 11; rammelaar, Kion, De Clercqstr. 75; riem, v. d. Meij, Teijlerstr. 38; schaar, v. d. Bos, Schroder v. d. Kolkweg 201, station Santpoort; kinderschoentje, Politiebur., Sme destr.; tasch met inhoud, Huberts, Siriusstr. 15; idem, Brongers, Lindenstr. 44; zak, inh. aardappelen, Zuiderbaan, Pijnboomstr. 137. In het clublokaal van 't Haarlemsch Schaak gezelschap had bovenstaande wedstrijd om het tweede klasse kampioenschap van Nederland plaats. Zooals te verwachten was, had deze wedstrijd een zeer spannend verloop. Een der partijen was vooruitgespeeld, doch afgebroken. Langen tijd ging de strijd gelijk op, het kwam zelfs op 33 en 44 te staan en de voorloo- pige uitslag werd 54 voor de Haarlemmers. De volledige uitslag luidt: H S.G. IWilhelm Steinitz (R'dam) G. KrooneW. J. Mühring A'A I A. G. DavidsonH B. Engelsman 10; B. v. d. Vel denW. Geyser 01; G. BollebakkerJ. van Dongen G. de BruinG. Boersma 10; J. H. MarwitzC. F. de Ronde 0-1; H. K. VeurmanW. H. Ensing 01; A. C. de Groot A. L. de Gelder afgebr.; A. Stevenhagen C. J. F. Böttcher 1—0, Ph. Th. Stol—jhr. J. H. van Holthe tot Echten 10. Voorloopige uit slag 54. De Amerikaansche titel van deze film is „So ciety Doctor" en ontleent zijn bestaan aan de pogingen, die een rijke en zonderlinge jonge weduwe als patiënte van een ziekenhuis onderneemt om een jongen en bekwamen chi rurg tot modedokter te bombardeeren. Natuur lijk heeft zij bedoelingen. Zij dwéépt met den held, maar de held niet met haar. Die voelt meer voor een verpleegstertje, dat echter haar verknochtheid aan een zijner collega's schijnt te willen geven. Maar de liefdesaffaire raakt op den achtergrond, doordien zich vakaffaires voor doen, die allereerst om afwikkeling vragen. De chirurg is n.l. een agressief heer met zeer mo derne wetenschappelijke opvattingen, die dage lijks in botsing komen met den banalen direc teur, in werkelijkheid meer een vleier der rijk ste patiënten dan een dienaar der wetenschap. Onze jonge held nu opereert tegen alle beve len in een ernstig gewonden jongeling, redt diens leven, doch verliest zijn baantje. Dan komt bovenvermelde rijke lady op de barricade om den vechtjas haar aanlokkelijke voorstellen te doen en hijaccepteert, niet van harte, maar uit baloorigheid. De verpleegster echter, die zich meer en meer van haar ware liefde be wust wordt, weet hem de oogen te openen en hij laat de rijke relatie schieten. Maar nog steeds loopt hij met zijn ontslag rond en de toe komst ziet er weinig rooskleurig uit. Wat doet echter de Voorzienigheid? Een gangster komt het ziekenhuis binnenstormen met de onsmake lijke bedoeling een verpleegden doodsvijand om hals te helpen en aangezien de chirurg zich in zijn bekende agressiviteit ook ditmaal met an dermans zaken bemoeit, worden hem een paar kogels in het veege lijf gejaagd en nu is het zijn beurt om zich op de operatie-tafel neer te vlijen. Het is natuurlijk een moeilijk geval, dat, om eerlijk te zijn, alleen door hemzelf kan op gelost worden. Dit is de algemeene opinie van de vele beroemde belangstellenden, die om hem heen staan. Niemand durft de operatie aan, tot eindelijk zijn collega in de wetenschap en de liefde zich bereid verklaart onder leiding van den patiënt zelf de taak te verrichten. Aldus geschiedt en terwijl de heldendaad zich voltrekt, lezen de zieke oogen van den gewonde de diep ste geheimen op het gelaat van zijn verpleeg stertje. Wat moeten wij nog meer vertellen? Alles komt in orde, letterlijk alles. De held geneest, krijgt de vrouw, die hem toekomt en wordt bo vendien directeur van het ziekenhuis. De gang ster had geen beter oogenblik kunnen uitkie zen. De film, die doet denken aan „Mannen in 't wit", doch minder strak van handeling is, laat zich aangenaam zien en bevat menig boeiend moment, zoodat volwassenen hun tijd niet ver doen, wanneer zij naar „Ziekenhuisgeheimen" gaan kijken. WfT' s In de woestijn. Stommeling, ik heb je nog zoo gezegd, dat die waterplas een fata morgana was, maar jij moest en zou er natuurlijk toch inspringen. BOEKAREST, 7 Juni (Reuter). Alhier wordt het volgende communiqué gepubliceerd: Heden heeft in het kasteel Scroviste een tweede conferentie plaats gehad, die vier uur heeft geduurd, tusschen koning Carol, presi dent Benesj en prins Paul van Joego-Slavië. Tevens werd aan de conferentie deelgenomen door den voorzitter van den ministerraad Tata- rescoe, den minister van Buitenlandsche Zaken van Roemenië, Titoelescoe en den minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, Krofta. Alle problemen, die aan de orde van den dag zijn, werden in de bijeenkomst bespro ken. Er werd geconstateerd, dat aangaande al deze problemen een volmaakte overeenstem ming van zienswijze bestaat en dientengevolge werd ook een volledige gemeenschappelijkheid van actie overeengekomen. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende machtiging tot het sluiten van overeen komsten als bedoeld in art. 5a der Indische mijnwet met de te 's-Gravenhage gevestigde N.V. Mijnbouw Maatschappij Nederlandsch Nieuw Guinea, voor de opsporing, en ontginning van alle delfstoffen, genoemd in het eerste lid, sub a, van artikel 1 dier wet, in terrein, gele gen in de residentie Molukken. De ontwerp-overeenkomst betreft een tweetal terreinen tot een totale uitgestrektheid van 5.827.900 H. A. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, draadkrammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad merkt de minister Maandagmiddag vond te Arnhem de huldi ging plaats van ir. J. P. van Lonkhuyzen, af getreden directeur van de Nederlandsche Hei demaatschappij. Behalve de leden van het hul digingscomité waren vele autoriteiten en ge- noogdigden uit alle deelen des lands tegenwoor dig. De heer A. W. J. G. Baron van Nagell, voor zitter van de maatschappij, heette de aanwe zigen welkom. Van Lonkhuyzen, aldus spr., is een knap, krachtig en minzaam directeur ge weest, die de maatschappij tot bloei heeft ge bracht. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer E. Bergsma, sprak den directeur toe: Een openlijke hulde mocht niet achterwege blijven omdat uw bescheiden figuur niet in de schaduw mag blijven nu een belangrijk deel van uw le ven is afgesloten. Het werk dat u heeft verricht mag niet onopgemerkt blijven. Dat zou niet in het algemeen belang zijn. Vooraanstaande per sonen wilden gaarne medewerken aan het voor bereiden van de huldiging. Uit alle deelen des lands kwamen bereidwillige toezeggingen. Het is een moeilijke taak, aldus spr., uw ver diensten volledig te schetsen. Het terrein van uw werkzaamheid is nauwelijks te overzien Ook buiten uw ambtsgebied hebt gij uw groote verdieftsten. Spr. noemde o.a. het werk van de ruilverka veling op welk gebied de afgetreden directeur een pionier is geweest. De vischkweekerijen wer- d-n uitgebreid. De zalmteelt werd krachtig be vorderd. Het belang van wetenschappelijk on derzoek is door u steeds ingezien en warm ge steund. Ook op het gebied van de fruitteelt is er veel ten goede veranderd door uw toedoen. De gevaren die de houtteelt bedreigden zijn door u steeds onder de oogen gezien en bestre den. Ook de verdiensten op het gebied van droog legging, drainage etc. werden door spr. ge schetst. De eischen van schoonheidsbehoud wer den niet schouderophalend voorbijgegaan, al kon het natuurschoon niet altijd ontzien worden. Spr. wenschte den directeur nog vele jaren toe van levenslust en werkkracht. Velen, aldus spr., schonken bij het afscheid een gift of hun naam. De som zal u in staat stellen een wensch te vervullen. Het boekwerk „Nederland in beeld" werd aan geboden. Mogen de beste wenschen u vergezel len. (Applaus). Er werd nog gesproken door den heer van Dissel, directeur van Staatsboschbeheer te Utrecht, die minister Deckers vertegenwoordig de. De dank van de Regeering werd door hem overgebracht. Ir. van Lonkhuyzn dankte degenen die geko men waren om hem te huldigen. Spr. wees er op dat hij krachtig is gesteund in zijn werk door den voorzitter, het dagelijksch bestuur, commissarissen en ambtenaren van de maatschappij. Wij ondervonden, aldus spr., de trouwe ver diensten van alle leden der maatschappij. Spr. dankte voor het album fiet de handtee- keningen en zeide het op hoogen prijs te stel len. Ook voor het geschenk en het boekwerk dankte spr. ten zeerste. Tenslotte dankte hij alle aanwezigen, in het bijzonder het comité. Allen werden in de gelegenheid gesteld den directeur persoonlijk de hand te drukken. Daar na werden ververschingen rondgediend. Bij de huldiging waren om. tegenwoordig de heeren H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, de wethouders v. d. Sand, Bakker en Rademakers en de gemeente-secretaris van Arn hem dr. J. Kipp. Voorts mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de K. N. A. C. en prof. Visser uit Wage- ningen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart op, in verband met de vraag van eenige leden, dat het productie-programma voor de uitbreiding van de bestaande fabriek te Zuilen zoodanig is vastgesteld, dat, naar de overtuiging van den minister, deze uitbreiding niet behoeft te lei den tot een verplaatsing van werkgelegenheid. In een nota naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van geweven ijzergaas en andere me taalweefsels deelt de minister van Handel. Nij verheid en Scheepvaart mede, dat, alvorens tot afkondiging der contingenteering werd overge gaan, waarborgen waren geschapen, dat niet tot verhooging der prijzen van geweven ijzergaas en andere metaalweefsels zou worden overge gaan, zonder dat hij daarbij wordt gekend. Een te sterke prijsopdrijving behoeft niet te worden gevreesd. De minister meent goed te doen, hieraan toe te voegen, dat deze gedragslijn steeds wordt gevolgd, zoo de toepassing van de Crisisinvoer- wet daartoe aanleiding geeft. Bij nadere nota heeft de minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart verschillende wijzigingen gebracht in het wetsvoorstel tot nieuwe regeling betreffende de maten, ge- wichten- meet- en weegwerktuigen. De strekking van de voorgestelde wijzigingen is in hoofdzaak, de mogelijkheid te openen, ook de electriciteitsmeters onder de werkingssfeer van de nieuwe IJkwet te brengen. Was het aanvankelijk de bedoeling, deze aan gelegenheid nader onder de oogen te zien, de ontwikkeling der omstandigheden heeft de Re geering tot de conclusie geleid, dat er voldoen de aanleiding aanwezig is, de grondslagen voor een overheidstoezicht op de electriciteitsmeters ook in het aanhangige wetsontwerp te regelen. De minister stelt zich voor, dat bij het toe zicht gebruikt zal kunnen worden gemaakt van hetgeen van particuliere zijde ter zake reeds werd tot stand gebracht en dat in verband hiermede, zoo mogelijk, aan reeds bestaande instellingen, welke op dit gebied werkzaam zijn, in de uitvoering der wet een taak zou zijn op te dragen. Maandagmiddag omstreeks half drie werd door een woningbureau te Amersfoort de 18- jarige kantoorbediende K. uitgezonden met een bedrag van circa 360 gulden, dat hij in twee gedeelten aan twee afzonderlijke adressen moest uitbetalen. Aangezien de bediende tegen sluitingstijd nog niet op het kantoor was terug gekeerd, werd navraag gedaan. Hierbij kwam men tot de ontdekking, dat het jongmensch zich in het geheel niet van zijn taak had ge kweten. Aangezien hij ook niet thuis was ge weest, werd de politie in de zaak gemengd. Er werd een onderzoek ingesteld, doch de jongen was onvindbaar. Meegedeeld kan nog worden, dat hij Zondag nacht zeer laat thuis was gekomen en dat hij tengevolge daarvan met zijn ouders hoogloo- pende ruzie heeft gehad. De jongeman was sedert korten tifd op bedoeld kantoor werk zaam. In verband met deze mysterieuze ver dwijning is het signalement van den jongeman via den politie-radio-ornroep bekend gemaakt. Men vermoedt, dat hij met het geld de wijk naar elders heeft genomen. In Dresden is een internationaal schaaktour- nooi aangevangen, waaraan o.a. de ex-wereld kampioen Aljechin deelneemt. Het resultaat van de eerste ronde luidde: Aljechin wint van Helling. Stahlberg wint van Keres. Bogoljubow wint van Engels, Roedl remise met Saemisch. Maroczy—Grob afgebroken. Wat men in Parijs niet had kunnen gelooven en in Agram niet had durven hopen, is wer kelijkheid geworden. Door een 3-2-overwinning heeft Joego-Slavië het sterke Frankrijk op eigen terrein voor de Davis Cup uitgeschakeld. Na den tweeden dag was de stand 21 voor Frankrijk, maar de Joego-Slavische spelers Pallada en Puncee hebben het klaar gespeeld de beslissende enkelspelen reeds tegen Des tremeau en Boussus te winnen. In de demi-finale van de Europeesche zone komt Joego-Slavië nu tegen Oostenrijk uit. De volledige resultaten waren: Boussus verliest van Pallada 26, 62, 36, 2—6. Destremeau sloeg Puncec 36. 62, 75, 0—6, 9—7. Borotra en Marcel Bernard sloegen Kukul- jevic en Mitic 86, 75, 46, 36, 63. Destremeau verliest van Fallada 16, 61, 6—8, 4—6. Boussus verliest van Puncec 63, 16, 64, 5—7, 1—6. Duitschland won te Berlijn met 41 van Argentinië en komt nu tegen Ierland uit voor de demi-finale der Europeesche zone. De resultaten waren Von Cramm sloeg del Castillo 60, 66, 6—4, 6—1. Henkei sloeg Zappa 61, 61, 6—3. Von Cramm en Henkei sloegen Zappa en Del Castillo 6—1, 6—2, 6—3. Denker verliest van Zappa 63, 06, 62, 1—6, 1—6. Henkei sloeg del Castillo 60, 61, 62. Oostenrijk won te Weenen met 4—1 van België en komt voor de halve beslissing tegen Joego-Slavië uit. De resultaten waren: Bawarowski sloeg van den Eynde 63, 36, 4—6, 6—3, 6—2. Von Metaxa sloeg Lacroix 36, 63, 64, 2—6, 6—3. Bawarowski en von Metaxa verliezen van Lacroix en de Borman 6—2, 68, 57, 36. Von Metaxa sloeg van den Eynde 6—3, 46, 6—3, 6—2. Bawarowski sloeg Lacroix 64, 63, 119. Ierland won te Dublin met 32 van Zwit serland en komt nu tegen Duitschland uit. De uitslagen waren als volgt: Rogers sloeg Maneff 62, 63, 3—6, 36, 6—0. Mac Veagh verliest van Fisher 16, 63, 8—6, 0—6, 2—6. Rogers en Mac Veagh sloegen Fisher en Sterner 5—7, 6—4, 6—1, 6—4. Rogers verliest van Fisher 63, 26, 36, 2—6. Mac Veagh sloeg Ellmer, 63, 36, 64. 11—9. De voorlaatste etappe van de Ronde van Italië ging over een afstand van 200 K.M. van Gardone naar Salsomaggiore. Bartali toonde zich hier onbetwist de sterkste en won in den tijd van 7 uur, 9 min., 35 sec. In den tijd van 7 uur, 9 min., 54 sec. kwamen tegelijkertijd aan Di Paco, Piemontesi, Del Cancia en Olmo. Met deze overwinning legde Bartali nog meer den nadruk op zijn leidersplaats in het algemeen klassement. De laatste etappe werd vervolgens verreden van Salsomaggiore naar Milaan. Reeds dadelijk nam Bartali de leiding, doch bij de afdaling vanaf den top van den berg Suluta del Penito wisten de overige renners zich weer bij hem aan te sluiten. In den eindsprint won di Paco tenslotte deze 235 K.M. lange laatste etappe in den tijd van 8 uur, 25 min., 5 sec. Met gering verschil werd Olmo tweede. Deze uitslag bracht echter geen verandering in het algemeen klassement en het eindresultaat was dan ook, dat Bartali met een totaaltijd van 120 uur, 12 min., 30 sec. de Ronde van Italië had gewonnen voor den wereld-uurrecord houder Olmo, die met een tijd van 120 uur, 15 min., 6 sec. de tweede plaats bezette. Derde werd Canavezzi met 120 uur, 20 min., 29 sec. BRUSSEL 8 Juni (Reuter). Vandervelde zal zich naar den Koning begeven om hem mede te deelen, dat het hem niet mogelijk is een nieuwe regeering te vormen. Het gerucht gaat, dat Van Zeeland vervolgens weder zou worden ontboden. BOEKAREST, 8 Juni (Reuter). Tijdens de groote parade ter gelegenheid van den 6en ver jaardag van de restauratie zijn op het terrein twee tribunes, waar een groot aantal toeschou wei's opeengepakt zat, ingestort. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn, maar, te oordeelen naar het aantal zieken auto's, dat spoedig ter plaatse verscheen, zijn een gffoot aantal personen gewond. Er ver luidt, dat ruim 100 personen naar het zieken huis zijn overgebracht. De parade werd niet onderbroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4