Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS De middenstand in nood GRONDWETSHERZIENING CENTRALE RAAD BIJEEN De spanning in het Verre Oosten De stakingen in Frankrijk WOENSDAG 10 JUNI 1936 grniiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinrnininnininnnmminimiiiininimnnniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniinniiiiiiiininmiiig ^uuiiiiiuiiiiitiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuuuiiiiuiuumiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinira Th. G. C. Hooij f Een nijver werker en goed katholiek FAILLISSEMENTEN Rectificatie C. L. F. SARLET Afgetreden als consul van den A.N.W. B. HET VREESELIJK GEBEUREN TE HEEMSTEDE PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De heer Van Kessel lid Moeder doodde het kind in razernij (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Crediteurenlij st SA: De Lapland, het trotsche F 22-toestel dat gistermorgen na den start op het vliegveld van Malmö is verongelukt Rapport is Maandagavond vastgesteld Dr. Falconer heeft pech Hij zit te Manilla ongeduldig te wachten op een schip of een vliegtuig De oorlogsschulden Witboek te Londen gepubliceerd Scherpe aanvallen op verschil lende soorten inkoop combinaties |Nog eens: de vestigings- eischen V estigingseischen Japan verzekert neutraliteit Bootwerkers bezetten buiten- landsche schepen Relletjes te Thorn FRAUDE MET STEUNGELDEN Hiilegomsch ambtenaar in hooger beroep Z. H. EXC. MGR. N. STAM Naar Londen vertrokken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wijlen de heer Th. G. C. Hooij Dinsdagmiddag omstreeks half vier is te Haarlem in den ouderdom van bijna 62 jaar overleden cis heer Th. G. C. Hooij, R. K. lid der Provinciale Staten van Noord-Holland voor den Statenkieskring Haarlem. Reeds eenige jaren liet de gezondheid van den heer Hooij te wenschen over en dit noopte hem zelfs twee jaar geleden zich uit zijn zaken terug te trek ken. Langzaamaan is zijn toestand achter uitgegaan en enkele malen dreigcie reeds het ergste. In het be gin van dit jaar werd hij van de H.H. Sa cramenten voorzien, maar daarna kwam een gunstiger wen ding, totdat nu in de laatste weken de pa tiënt steeds zwakke'- werd, en gisteren de dood een einde maak te aan zijn zeer# ar beidzaam en vrucht baar leven. De heer Hooij werd te Alkmaar geboren. Nadat hij eenige jaren in Indië was geweest, kwam hij in het jaar 1896 naar Haarlem, waar hij bedrijfsleider werd van de afdeeling gedis tilleerd van de toen welbekende brouwerij, wijn- kcoperij en distilleerderij der firma B. Lans. Langzamerhand gingen de zaken in zijn han den over en met zooveel succes voerde hij zijn bedrijf, dat hij niet minder dan vier winkels in Haarlem stichtte, waarvan die aan de Kleine Houtstraat in het jaar 1920. Bewonderenswaardig waren de arbeidslust en de arbeidskracht van den heer Hooij, die zich nooit of te nimmer heeft gespaard. Nadat hij den heelen dag had gesjouwd voor zijn bedrijf, wist hij des avoncis en als het moest in den loop van den dag nog tijd te vinden om op sociaal en politiek terrein te arbeiden. Ge durende tien jaar was hij lid van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond; gedu rende 5 jaar tevens redacteur van het orgaan van den R. K. Volksbond „De Volksbanier". Gedurende 16 jaar was hij lid van den ge meenteraad van Schoten, waarvan drie jaar wethouder. Van 1918 tot 1920 was hij zelfs com mandant van de Schotensche Burgerwacht. Gedurende 15 jaar is hij voorzitter geweest van den Ned. Bond van Groothandelaren in Gedis tilleerd en vele jaren vice-voorzitter van het Centraal Verband van den Handel in Gedis tilleerd. Van 1918 af maakt hij deel uit van de Provinciale Staten van Noord-Holland en tien jaar lang was hij lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Haarlem. Nadat de heer van Liemt wethouder van Haarlem ge worden was, bekleedde hij het voorzitterschap van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel. Bij de laatste verkiezingen stelde hij zich niet meer voor een herbenoeming beschikbaar. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 9 Juni de volgende faillissemen ten uitgesproken: G. W. Kors, timmerman, wonende te Haarlem Langendijkstraat 10 zwart. Curator: mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. J. J. Bruineberg, handelaar in petroleum, wo nende vroeger te Wijk aan Zee, thans te Be verwijk, Duinweg. Curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. B. van Vliet, caféhouder, wonende te XJmuiden gem. Velsen, Breesaapstraat. Curator: mr. O. H. van Wijk te Heemstede. A. E. Gros, handelende onder den naam A. E. Gros en Co., aannemer, wonende te Rijk, ge meente Haarlemmermeer, Sloterweg 35. Cura- trice: mevr. mr. C. L. Vis-Sanders te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten: mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven is het faillissement wegens gebrek aan actief van: G. H. M. Kosters openbare koopvrouw, ge huwd met M. J. v. d. Linden, wonende te Zaan dam, Skagerrak 26 (Maison Truus Kosters). Curator: mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Vernietigd op grond van verzet is het faillis sement vas: Jos. Lampe, handelaar in heeren- confectie, wonende te Hillegom. Curatrice: mej. C. H. Deknatel te Haarlem. Definitieve surséance van .betaling voor den tijd van 6 maanden, ingaande 6 Mei 1936, werd verleend aan: de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, gevestigd en kantoorhouden- de te Heemstede, Heerenweg 7T b. Bewindvoer der: mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Definitieve surséance van betaling voor den tijd van 6 maanden, ingaande 15 April 1936, werd verleend aan: Martin Cornelis van der Wal, koopman, wonende te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal, zaak drijvende te Heem stede, Heerenweg 77b. Bewindvoerder: mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Definitieve surséance van betaling voor den tijd van T maanden, ingaande 15 April 1936, werd verleend aan: P. T. Gevers, boekhandelaar wonende te Hillegom, Burgemeester Pontstraat 41. Bewindvoerder: mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Ten onrechte is op 2 Juni j.l. medegedeeld, dat op dien dag door de Rechtbank alhier zou zijn uitgesproken het faillissement van Herman Thoolen Hzn., bloemist, wonende te Overveen, gem. Haarlem, Rollandslaan 67; curator; mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. 1 De heer C. L. F. Saralet alhier heeft be dankt voor het consulschap van den Alg. Ne- derl. Wielrijders Bond voor de gemeente Haar lem, opdat jongere krachten deze vrij om vangrijke taak voortaan zouden vervullen. Met een enkele onderbreking bekleedde hij deze functie sedert 17 April 1906. Tevens heeft hij neergelegd het plaatsver vangend Afdeelingsconsulschap voor de provin cie Noord-Holland, waartoe hij in Decemocr 1931 werd benoemd. Hp blijft nog stemgerechtigde, waartoe hij in 1908 is gekozen. In zijn plaats is tot consul benoemd de heer Mr. L. L. F. André de la Porte, Lorentzplein 13; in de vacature van plaatsvervangend Afdee- lingsconsul wordt in October a.s. voorzien. De opvolger van den heer Hooij als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland is de heer J. G. van Kessel, wonende in Tuindorp te Overveen, lid van den Haatrlemschen gemeente raad. De heer Van Kessel werd 12 September 1880 te Overveen ge boren, was in het bloe- mistbedrijf werkzaam en kwam later in den fruithandel. In 1918 werd hij lid van den Bloemendaalschen ge meenteraad en na de annexatie lid van den Haarlemschen ge meenteraad. Hij is be stuurslid van tal van organisaties, o. m. heCL voorzitter van dsn Ned. J. G. van Kessel R K Bond van handelaren in aardappelen, groenten en fruit, lid van verschillende adviescommissies voor tuinbouwcrisismaatregelen, bestuurslid van de R. K. Middenstandsvereeniging Bloemendaal- Overveen enz. Gisteren meldden wij, dat het 1-jarig zoontje der familie K„ wonende te Heemstede, uit een raam der eerste verdieping gevallen zou zijn, tengevolge waarvan de arme kleine overleed. Bij de politie rees de vraag of hier soms mis daad in het spel zou zijn. Wij vernemen thans het volgende: De man en de vroüw leefden reeds lang in onmin en de hevigste scènes speelden zich dan af. Ook Maandagmiddag was het echtpaar weer aan het kibbelen. In een aanval van razernij heeft de moeder toen het kind beet gepakt en uit het raam gesmeten. De kleine leefde nog, doch overleed spoedig in het Diaconessenhuis. Politie en justitie werden door de buren ge waarschuwd, waarna Dr. Hulst gistermiddag sectie op het lijkje verrichtte. De vrouw is naar een inrichting voor gees teszieken vervoerd. Een ander kind is den dans ontsprongen, daar het dien middag niet thuis was gekomen. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement N.V. Handelsbur. C. Uylenhoed, in electr. en radio- artikelen te Haarlem. Deze lijst telt 110 credi teuren waarvan twee met betwistbare vorderin gen. Het totaal passief bedraagt f 163.298.44, waarvan preferent f 19.342.87 en betwist f 20.264.80. De baten zijn nog niet volledig be kend. ff i. Naar wij vernemen, is het rapport van de Staatscommissie voor de partieele herziening van de Grondwet Maandagavond vastge steld. Na de onderteekening hebben de leden, de secretaris en de adjunct-secretarissen zich vereenigd aan een maaltijd in het hotel De Ouiie Doelen te Den Haag, hun door den voorzitter, den Minister van Binnen- landsche Zaken, aangeboden. Zooals men weet, maakt de Amerikaan dr. Falconer een wereldreis door de lucht, welke hij in twintig dagen dacht te volbrengen. Voor den tweeden keer heeft de ondernemende journalist evenwel tegenslag ondervonden. Het eerste deei van de reis was volkomen naar wensch ver- loopen. De „Hindenburg" bracht hem naar Duitschland én met de K.L.M. reisde hij naar Penang op Malakka, waar hij op tijd aankwam. Maar in Penang moest dr. Falconer vier dagen wachten op 't toestel, dat hem naar Hongkong zou brengen. In Hongkong kon hij geen vlieg tuig charteren naar Manilla en eenmaal op de Philippijnen aangekomen, blijkt het, dat de China Clipper van Pan American Airways geen passagiers vervoert. Zoo zit de Amerikaan nu op het strand van Manilla ongeduldig te wachten op een schip of een vliegtuig dat hem over den oceaan zal brengen naar zijn vaderland. LONDEN, 8 Juni (Reuter) Een heden avond te Londen gepubliceerd witboek bevat de teksten der correspondentie gewisseld tusschen de regeering der Vereenigde Staten en de Brit- sche ambassade te Washington inzake de En- gelsche oorlogsschuld. Op 22 Mei j.l. richtte het Amerikaansche staatsdepartement een nota tot den Britschen ambassadeur, welke een opsom ming inhield van de bedragen, die sinds 15 Juni 1933 schuldig zijn, incl. den termijnvan 15 Juni 1936, krachtens de schuldovereenkomst van 1923, onder herhaling van de bereidwillig heid der Amerikaansche regeering om elk voor stel te bespreken, dat de Britsche regeering inzake de betaling wenscht te doen. Uit de opsomming blijkt, dat Engeland op 15 Juni a.s. een bedrag schuldig is van 85.670.765 dollar. De ontvangst van de nota en van de opsomming bevestigend, heeft de Britsche ambassadeur, Sir Ronald Lindsay, geantwoord, dat de Britsche regeering in haar nota van 4 Juni 1934 de redenen heeft omschreven, waarom zij tegen haar zin genoodzaakt was de betalingen op t« schorten. Den Haag, 9 Juni. De tijden zijn moeilijk voor den middenstandMen zou zoo veel ge daan willen zien en men ziet zoo weinig. Wat er gebeurt moet de regeering onder den hoog- sten politieken druk worden afge perst, doch ten volle bevredigen dergelijke afgedwongen maatregelen nooit. Wat heeft men gehad aan de bedrijfsradenwet, aan de wet op de verbindendverklaring van onderne mersovereenkomsten, aan het mid- denstandscrediet? Men heeft ge redeneerd: beter iets dan heelemaal niets en daarom deze wetten, zoo onvoldoende als zij waren, aange nomen. Doch daar moet een eind aan komen. Wanneer straks het. vaste lasten-ontwerp gedenatureerd door allerlei wijzigingen in stem ming komt, zal het worden verwor pen! Van halve maatregelen heeft de fractie genoeg en de mid denstand denkt er evenzoo over! Zij duldt de halfheid óók niet lan ger. Zij zal achter de partij staan. Met deze ontboezeming opende de heer E. Stumpel de 55ste vergadering van den Centralen Raad der diocesane Hanze in het Bisdom Haar lem, die hedenmorgen, nadat de geestelijke ad viseur van Den Haag, rector Brink, een H. Mis had opgedragen in de kerk van de H. Theresia, bijeen kwam in de groote tuinzaal van het ge bouw „Amicitia". De talrijke afgevaardigden be groetten deze woorden met groote instemming en applaudisseerden toen de voorzitter met een opwekking tot meer medewerking van de af- deelingen met de actie van het hoofdbestuur, zijn openingswoord sloot. In een vlotten start werd de afwerking der agenda onmiddellijk daarna ingezet. Meegedeeld werd om. dat het bestuur binnen enkele dagen een commissie zal installeeren, die het euvel der spaarzegelkassen zal onderzoeken en rap port zal uitbrengen over de vraag op welke wijze aan deze instellingen, die den middenstander groote schade toebrengen, doordat zij zich tus schen hem en den consument schuiven en op die manier een deel van zijn rechtmatige ver diensten in hun zak steken, op welke wijze aan deze instellingen een eind kan worden gemaakt. Het jaarverslag van den heer Th. Dresmé werd ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan dankte de voorzitter hem en den heer J. Bakker, directeur van het diocesaan Bureau voor hun arbeid in het belang van den midden stand verricht. In de vacature van den heer T. Luyckx werd na breedvoerige discussies de heer P. Keysper uit Alkmaar tot lid van het hoofdbestuur gekozen. Bij de behandeling van de voorstellen der afdeelingen kwamen verschillende actualiteiten uit het middenstandsleven aan de orde. Sassenheim wilde het bestuur op het hart drukken bij de regeering aan te dringen op verlaging der personeele belasting op het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Het bestuur wees er op, dat deze kwestie niet ressorteert onder de bevoegdheid der regeering, doch verlegd werd naar die der gemeentebesturen. Met deze in stanties wordt intusschen onderhandeld. Van drie kanten tegelijk kwam een aanval tegen de inkoopcombinaties der agrarische vak- vereenigingen, die zich niet bepalen zal tot het coöperatief inkoopen der bedrijfsbehoëften, doch ook in allerlei huishoudelijke behoeften trach ten te voorzien. In de vergadering zelf vonden deze aanvallen op dergelijke instellingen, teie het middenstandsbedrijf afroomen, nog bij ver schillende afdeelingen krachtige instemming. Men ging zelfs verder en viel ook de prak tijken van het Rijksinkoopbureau aan. Men klaagde er over, dat zelfs schoolbesturen en dergelijke gebruik maakten van de coöperaties der boeren. De voorzitter wees er op, dat de georgani seerde middenstand ten aanzien van deze kwes tie geen enkele macht bezit. Hier staan andere machten tegenover hem en kan alleen door overleg iets worden bereikt. In deze richting wordt het uiterst mogelijke gedaan. Een van de leden wekte op tot grooter soli dariteit in het negeeren van instellingen als het Rijksinkoopbureau. Hiermee werd het zwarte punt geraakt. Inderdaad, onderstreepte de voorzitter, de middenstanders zelf saboteeren nog veel te vaak de actie van hun eigen bond; onder mijnen nog te zeer hun eigen belangen door zelf te koopen in warenhuizen en door zelf steun te verleenen aan instellingen die hun belangen bestrijden. Om van deze kleine kapitteling te bekomen ging de vergadering korten tijd uiteen tot het nuttigen van een koffiemaaltijd, waarna om twee uur de resteerende voorstellen werden af gehandeld. In de discussies naar aanleiding van deze voorstellen werd o.m. aangedrongen op technische verbetering van de Middenstands krant. De solidariteit van de middenstanders onder ling kwam vervolgens op de proppen. Het gaat nog steeds niet naar wensch met het instituut der voorschotfondsen, door den Bond en de afdeelingen ingesteld tot het verstrekken van voorschotten aan noodlijdende standgenooten. Dat die instelling noodig is wie zal het be twijfelen! Méér dan enkel onmiddellijke finan- cieele nood wordt daardoor, gelenigd, verklaarde de heer Peters; daar kan een heel gezin van opfleuren, de energie kan opveeren kortom hier kunnen honderden menschen persoonlijk mee geholpen worden. Door op deze wijze den standgenoot de helpende hand te bieden, kan de middenstander een groot stuk naastenliefde beoefenen. Hoe nu deze daad van naastenliefde moet worden gesteld, daarover sprak de heer J. Bak ker, die meedeelde, dat ten behoeve van het diocesane voorschotfonds een groote loterij zal worden georganiseerd en die de afgevaardigden ter vergadering aanspoorde in de naaste toe komst zoo groot mogelijke activiteit te ont plooien in het verkoopen van de Lodivo-loten. Spontaan bestelde Noordwijk er honderd! Het woord werd vervolgens verleend aan drs. H. Jansen, adjunct-directeur van het Nationale R.K. Middenstandsbureau, die het standpunt van de leiding der organisatie tegenover het ontwerp vestigingseischen uiteenzette. Het ontwerp vestigingseischen bevat een stuk ordening. Ordening nu is geen staats socialisme, geen regeling van overheidswege. In de ordening moet de overheid zich be palen tot het scheppen van de mogelijkheid voor het bedrijfsleven om zelf in eigen huis te ordenen. Dit heeft het ingediende wetsontwerp juist belichaamd. Het is niet de overheid, die hierin normen stelt voor het vestigen van een handels- raad: zij laat dit over aan den middenstand zelf, aan een orgaan van den middenstand, den Middenstandsraad. Deze stelt de eischen en de Kamers van Koophandel voeren ze uit, zuiver op aanwijzing van den Raad. Daarnaast staan echter enkele euvelen. Beter dan de Middenstandsraad zou wellicht een speciaal college uit de bedrijfsgroepen gevormd, de vestigingseischen kunnen ontwerpen. De formuleering der artikelen biedt hier en daar mazen voor een ontduiking. Te veel heeft de ontwerper nog gedacht, dat een regeling slechts als uitzondering tot stand kan komen. Dit alles is onjuist. Niet onjuist is echter, dat dit wetsontwerp geen plaats inruimt aan het behoefte-element. Velen zouden het graag daarin hebben gezien, doch slechts heel enkelen hebben eenig denk beeld ervan hoe het erin had moeten komen. Het behoefte-element is een slagwoord gewor den en een zeer gevaarlijk slagwoord! Inschake ling van de behoefte brengt verstarring in het bedrijf. Men legt den toestand op één bepaald moment vast, insluitend alle onbekwamen, die op dat moment het beroep uitoefenen. Het geeft ook geen garantie voor het belang van den middenstand. Het bedrijfsleven zelf immers kan niet met de uitvoering worden belast; dat biedt te veel gevaren voor groepsegoïsme. Een college, niet uit het bedrijf samengesteld, kan zich ech ter door heel andere inzichten laten leiden, dan strooken met het middenstandsbelang dan is de middenstand in de aap gelogeerd! Tenslotte bestaat er practisch geen mogelijkheid om het behoefte-element in te schakelen, omdat men de behoeften zelf niet kan vastleggen. Iets anders is natuurlijk de mogelijkheid dat de overheid in een bepaalde gemeente bijvoorbeeld, bij al te evidente overbezet ting in een bedrijf, tijdelijk de toetreding tot dit bedrijf zonder meer kan stopzetten. Hierop dringt de middenstandsorganisatie wel aan. Misschien is dit reeds nu moge lijk, doch voor alle zekerheid bepleit men de opname van een dergelijken Sperrtijd in het hangend wetsontwerp. Men bedenke tenslotte bij de beoordeeling van het ontwerp, dat het geen crisismaatregel be oogt te treffen, doch een poging bevat om duur zaam een stuk regeling tot stand te brengen. Het tracht de innerlijke zwakheid van het be drijf te keeren, het te verlossen van de onbe kwamen en zoo het publiek het vertrouwen in den middenstand terug schenken, dat het, dóór den overvloed der onbekwamen, had verloren. Drs. Jansen's betoog mocht intusschen, hoe uitstekend ook opgezet, niet allen overtuigen. Verschillende afgevaardigden drongen tóch nog aan op het opnemen van het behoefte-element. Het bestuur stelde voor, dat deze heeren nog eens onderling bijeen kwamen met drs. Jansen, om te zien of alsnog tot overeenstemming was te geraken. Na het beantwoorden van nog enkele schrif telijk ingediende vragen sloot de voorzitter de vergadering. De deelnemers maakten, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Den Haag, een tocht met autobussen door de stad die, ter ge legenheid van de Residentieweek, in feesttooi stak. „Deze redenen zijn ongelukkigerwij thans nog evenzeer geldig als toen. De Britsche regeering wenscht, dat ik u mijn waardeering betuig wegens uw verzekering, dat de regeering der Ver. Staten bereid is elk voorstel inzake de betaling te bespreken, dat gedaan mocht wor den, Ik heb opdracht u op mijn beurt te ver zekeren, dat de Britsche regeering gaarne de onderhandelingen zal heropenen, wanneer de omstandigheden zoodanig zijn, dat de hoop op een bevredigend resultaat gewettigd is." LONDEN, 8 Juni (Reuter). Met betrekking tot de publicatie van het Witboek inzake de oorlogsschuld aan Amerika wordt tot goed be grip gepreciseerd, dat de Britsche oorlogs schuld aan de Vereenigde Staten met den ach terstand tot aan 15 Juni a.s. in totaal be draagt 668.474.071.88 Dollar. Het bedrag van 85.670.765 Dollar vertegenwoordigt de halfjaar- lijksche betaling met samengestelde interest welke op 15 Juni as. vervalt. SJANGHAI, 9 Juni De Japansche consul- generaal te Kanton Kawai, heeft heden een onderhoud gehad met den leider van de Zuid- Westelijke provincies, Tsjen Tsji Tang. Kawai verzekerde daarbij, dat de Japansche regeering de meest stricte neutraliteit zal handhaven en tevens waarschuwt voor een ophitsing van het volk tegen Japan. Eventueele ongelukkige inci denten zouden ernstige gevolgen kunnen heb ben. In Chineesche kringen te Hongkong twijfelt men aan de door Japan beweerde anti-Japan sche stemming in de Zuid-Westelijke provin cies. Men wijst er op, dat in Kwangsi thans nog talrijke Japanners als adviseurs werkzaam zijn en dat aldaar nog steeds een uitgebreide wapenhandel met Japan wordt onderhouden. ROUAAN, 9 Juni. (Reuter) Hedenmiddag hebben de havenarbeiders het werk neergelegd en vier Fransche schepen, alsmede een Let- landsch en een Zweedsch schip bezet. Na een protest van de consuls van Letland en Zweden bij den prefect tegen deze bezetting, wilde de politie de schepen, die als buitenlandsch ge bied worden beschouwd, met geweld ontrui men, maar de havenarbeiders verlieten de vaartuigen toen uit zich zelf. Men meldt, dat buitenlanders zich in de staking hebben gemengd en de rol spelen van uitdagingsagenten. Op verschillende personen zijn vuurwapenen bevonden. De regeering waarschuwt de arbeiders tegen de opruiers. WARSCHAU, 9 Juni (D. N. B.) Volgens een officieel bericht is het gisteren bü de ontbin ding van een optocht in Thorn tot botsingen gekomen tusschen stakers en politie. Eenige deelnemers aan den optocht werden gewond; een hunner, die zware kwetsuren had bekomen, is overleden. Vier personen zijn gearresteerd. Er wordt een streng onderzoek ingesteld naar degenen, die verantwoordelijk zijn voor de on rust onder de bij Openbare Werken aan het werk gestelden. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen den 35-ja- rigen ambtenaar J. B. V., ex-hoofd van den dienst van steunverleening te Hillegom, die we gens verduistering en valschheid in geschrifte door de Rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Hem is ten laste gelegd, dat hij in totaal f 300.toebehoorende aan de gemeente Hil legom, heeft verduisterd. Voorts zou hij op verschillende steunuitbeta- lingsstaten achter de steunbedragen valsche handteekeningen hebben geplaatst van verschil lende personen, om te doen voorkomen alsof die bedragen werkelijk waren uitbetaald aan die werkloozen. Burgemeester mr. D. F. Pont verklaarde, dat verd. voor zijn taak als administrateur niet was berekend. Een rijksambtenaar, die te Hillegom gedeta cheerd is geweest, om toe te zien op de uit voering van de rijkssteunregeling, verklaarde van den burgemeester alle medewerking te heb ben ondervonden. Anders was dit echter ten opzichte van de beide wethouders en den directeur van Pu blieke Werken. De sfeer deugde daardoor niet en ook administratief heerschte er verwarring en nonchalance. Het reclasseeringsrapport, dat over verdachte is uitgebracht luidt gunstig. De Procureur-Generaal mr. J. Versteeg re- qüireerde bevestiging van het vonnis. Arrest 23 Juni. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam is gistermiddag per K.L.M.-Vliegtuig naar Londen vertrokken voor een bezoek aan het Moederhuis te Mill Hill.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4