Witte Fokker van Schiphol naar Abessinië t. V Van Zeeland reeds geslaagd De zwakheid van Genève Een complot tegen Dr. Brüning? Het nieuws van heden AVONTUURLIJKE TAAK VOOR F Vila T oestand verbetert In Frankrijk Ongeregeldheden in Spanje DE NEGUS VIA PARIJS NAAR GENÈVE 18 De opmarsch der Kanton-troepen De stakingen in België DE BAROMETER ^ip_™ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 11 JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19990 Baron von Rosen en Captain Ma- rius Brophil gaan met bij zondere opdracht Hulp aan Ethiopische vluchtelingen Baron von Rosen Heden wordt in talrijke fabrieken het werk hervat Communist te Malaga doodge schoten; algemeene staking afgekondigd Onlusten in Spaansch-Guinea? Het Britsche „theelek Geen vervolging van hen, die er bij betrokken zijn Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| nuntii De vermoedelijke samenstelling der regeering Talrijke autoriteiten sloegen de manoeuvres gade van de Tsjechische luchtvloot welke in Praag werden gehouden Eenige leden van den Volkenbond zijn niet bereid geweest hun rol te spelen Hertog van Gloucester brengt een bezoek aan Haile Selassie De terugreis van de Queen Mary Rede van Sir Samuel Hoare Een nieuw tandem, welke dezer dagen in de Lonriensche straten te zien was. Niet meer achter elkaar, doch naast elkaar! Wat de arrestatie van een Gestapo- agent aan het licht bracht De Mount-Everest, 's werelds hoogste berg, heeft bezoek van een Engelsche expeditie. Het ziet er echter naar uit, dat ook deze expeditie er niet in slagen zal den top te bereiken Anti-J'apansche studenten-demon stratie te Nanking Beloven Staking in de diamantindustrie omvat 1000 arbeiders Ook te Luik staking HAGELSTORMEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Speciale berichtgeving) In loods C en D op Schiphol staan twee vliegtuigen van het type Fokker Vila. Reeds eenigen tijd wachten zij op een bijzondere bestemming. Beide toestellen wer den destijds gekocht door een Eiilgelsche, Lady Gladstone, en door haar geschonken aan de Abessinische Vereeniging in Lon den voor Roode Kruis-doeleinden. Dezer dagen zal een dezer toestel len met een speciale opdracht naar Abessinië vertrekken, be mand door baron von Rosen en Capt. Brophil. Twee merkwaardige figuren vertoeven in verband daarmee op Schiphol. Baron von Rosen, die, zooals men weet, Dinsdagochtend in de Lappland bij de noodlanding te Malmö ternauwernood aan den dood ontsnapte, heeft als piloot der Zweedsche ambulance in Abes sinië reeds van zich doen spreken. Hij is een lange, blonde Scandinaviër, nog jong en iet- Wat verlegen in zijn doen en laten. Geen man °ok van veel woorden. Von Rosen is een neef Van den Fruisischen Minister-President, Gene- Val-Oberst Göring, wiens overleden eerste Vrouw Karin, zooals men weet, een Zweedsche Was. Captain Marius Brophil vras hoofd der transportleiding van de Ethiopische ambu lance. Hij stond in dienst van de oude regee ring te Addis Abeba. Pas enkele weken ge leden keerde hij in het vaderland terug. Von Rosen en Brophil zullen thans met een der P VHa-toestellen naar Abessinië vertrek ken met een drievoudige opdracht. Allereerst zullen zij pogingen in het werk stellen, om de nog vermiste deelen der Zweedsche en Noorsche ambulance op te sporen. Verder hebben zij tot taak langs de oude Ethiopische grenzen zoo mogelijk hulp te verleenen aan Abessinische vluchtelingen, die zich nog voor de Italianen verborgen houden. Eindelijk zul len zij trachten leden van de Engelsche zen- hing in Abessinië, die worden vermist, terug te vinden. De wit-geschilderde F Vila behoudt op deze avontuurlijke vlucht de Nederlandsche regis- tratie-teekens P.H.E.H.F. De opdracht aan Von Rosen en Brophil werd verleend door de Abessinische Vereeniging in Engeland in overleg met de Ethiopische legatie. Captain Brophil was ook tegenwoor dig op het groote tuinfeest, dat onlangs door het Ethiopische gezantschap in South Ken sington werd gegeven. Hier had hij een on derhoud met Keizer Haile Selassie. Bij de voorbereiding van deze vlucht is uit voorzorg het grootste stilzwijgen be tracht. Ook het juiste tijdstip van het vertrek wordt nog geheim gehouden Deze maatregelen zijn gegrond op een ervaring, welke ons uit zeer betrouwbare bron werd bevestigd. Op het eind van het vorig jaar, dus toen de oorlog in Ethiopië nog in vollen gang was, is op Schiphol aan een voor hulpverleening in Abessinijj bestemd vliegtuig sabotage gepleegd. In een reserve benzinetank was cement gegoten. Den schuldige heeft men niet kunnen ont dekken, maar voor de toekomst is de waakzaamheid vergroot. Zoo zal dus het vertrek van Von Rosen en Bronhil met hun F Vila van Schiphol onver wachts en zoo onopvallend mogelijk geschieden. Omtrent de bestemming van het andere toe stel, dat voor de Abessinische Vereeniging is aangekocht, is nog geen beslissing genomen. RIJSSEL, 10 Juni (Reuter). In het geheele Noorden is een ontspanning van den toestand hierkbaar. Een in de wolindustrie tot stand gekomen regeling heeft tot gevolg, dat 15.000 arbeiders het werk zullen hervatten. Te Valenciennes hebben 5000 arbeiders het tterk hervat. Ook te Havre is de toestand beter. Men ver- Wacht, dat morgen weer verscheidene fabrie ken zullen kunnen worden geopend. Daarentegen wordt gemeld, dat het tech nische personeel van de Compagnie Generale Transatlantique vanmiddag in staking is ge gaan. 1100 arbeiders hebben de werkplaatsen "ezet. Ook te Bordeaux is het nog niet geheel hormaal. Verschillende fabrieken zijn er nog •■symbolisch" door het personeel bezet. MADRID, 10 Juni. (D. N. B.) Te Malaga is hedenmorgen de communistische afge vaardigde Rodriguez, lid van den gemeen teraad, op straat overvallen en neergescho ten. Kort daarop is een aanslag op den lei der der anarcho- syndicalisten gepleegd. Deze werd door zes kogels getroffen en le vensgevaarlijk gewond. Men vermoedt, dat het hier een wraakneming ker communisten betreft in verband met den °verval op Rodriguez. De vakvereenigingen hebben naar aanleiding van de bloedige inciden ten opnieuw de algemeene staking te Malaga afgekondigd. Te Ronda heeft de tot het Volksfront be- hoorende burgemeester bepaald, dat binnen 24 uur alle heiligenbeelden van de huizen moeten worden verwijderd. Te Malaga is een textielfabriek wegens so ciale moeilijkheden stilgelegd. De autoriteiten hebben bepaald, dat nog 13 weken lang aan het 1.400 sterke personeel de volle loonen moeten worden uitbetaald. MADRID, 10 Juni. (Reuter). Er doen hier ge ruchten de ronde, volgens welke in Spaansch- Guinea onlusten zouden zijn uitgebroken. De arbeiders van Fernando Poo, een eiland voor de kust, zouden een aanval hebben gedaan op het paleis van den gouverneur en zich hebben mees ter gemaakt van het stoomschip dat den dienst op het vaste land onderhoudt. Deze geruchten worden met reserve weerge geven, doch niettemin herinnert men er aan, dat de kruiser „Bias de Lezo", die op weg was naar de Kanarische eilanden, naar Fernando Poo is gedirigeerd. Antonio Ramiro Perez, de leider van de soci alistische groep van Aznalcasar, is te Sevilla door verscheidene revolverschoten gedood op het oogenblik, dat hij zijn huis wilde binnen gaan. Francisco Alonso, een partijgenoot van Perez, die in zijn gezelschap verkeerde, werd ernstig gewond. LONDEN, 10 Juni (Reuter) Sir Donald Somervell, de attorney-general, heeft vanmid dag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij be sloten heeft degenen, die bij het „theelek" be trokken waren, niet te vervolgen. Voor de debatten in het Lagerhuis over het verslag van het tribunaal zullen J. H. Thomas en Sir Alfred Butt verklaringen afleggen. In parlementaire kringen acht men het ze ker, dat zij als Lagerhuisleden zullen aftreden. j| Verwachting: Zwakke tot matigen. Noor- delijke tot Noordwestelijken, waarschijn- H lijk later verder krimpenden wind, gedeel- |j telijk bewolkt, weinig of geen regen, zelf- =5 de temperatuur. Verdere vooruitzichten: Vrij zacht, doch =f wellicht regenachtig weer. BRUSSEL, 10 Juni. Van Zeeland heeft Woensdagmiddag een aantal vooraanstaande politici ontvangen, o.m. Jules Hoste, directeur van het „Laatste Nieuws", wien hij de por tefeuille van Onderwijs heeft aan geboden. De heer Hoste heeft deze aangenomen op voorwaarde, dat hij de portefeuille zou afstaan, indien er een geschikter functio naris voor te vinden zou zijn. De nieuwe regeering Van Zeeland zal ver moedelijk als volgt zijn samengesteld: Ondervoorzitter van den Raad van minis ters, minister zonder portefeuille, Vandervelde; Openbare Werken, Van Isacker; Landbouw, De Schrijver; Koloniën, Rubbens; Openbaar Onderwijs, Jules Hoste; Binnenlandsche Zaken, Bovesse; Financiën, Max Léon Gerard; Arbeid en Sociale Voorzorg, Merlot; P. T. T., Arthur Wauters; Economische Zaken, De Man; Buitenlandsche Zaken, Spaak; Landsverdediging, Generaal Gilleaux. Daar de heer Hayoit de Thermicourt. pro cureur van het beroepshof van Brussel de portefeuille van Justitie heeft geweigerd, zal voor dezen post een andere functionaris moeten worden gezocht. Donderdagavond zou de nieuwe regeering definitief vastgesteld zijn. LONDEN, 10 Juni (Reuter). In Abessini sche kringen te Londen wordt te kennen ge geven, dat de Negus voornemens is op weg naar Genève eenigen tijd te Parijs te ver toeven om er zich te onderhouden met ver tegenwoordigers van de Fransche regeering. De Hertog van Gloucester heeft een parti culier en niet-formeel bezoek gebracht aan den Negus als erkentelijkheid voor de gast vrijheid hem indertijd bewezen, toen hij als vertegenwoordiger van den Koning de kroning van den Negus bijwoonde. Prinses Tsahai, de dochter van den Negus, heeft vanmiddag de zitting van het Lager huis bijgewoond. LONDEN, 10 Juni. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Queen Mary van New York naar Cherbourg in vier dagen en 16 uur een snelheid van gemiddeld 28.74 knoopen per uur heeft ontwikkeld. LONDEN, 10 Juni (Reuter). Sir Samuel Hoare, Lord der Admiraliteit, heeft gister avond voor de Cambridge Union een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Volkenbond en de wereld nog veel kondien leeren van de traditie, er varing en geest van het Britsche gemeene- best van volkeren. Het succes van dat gemeenebest is te dan ken geweest aan het feit, dat ieder lid een tweevoudige trouw in acht nam, nj. jegens zijn eigen Dominion en jegens het Rijk als geheel. De zwakheid van Genève is de af wezigheid van dezen tweeden vorm van trouw geweest. Het wereldgevoel is nog niet voldoende ont wikkeld. De regeeringen waren derhalve naar Genève gegaan zonder eensgezinde begin selen en gemeenschappelijke gevoelens van trouw, zooals die de vereenigde Dominions en Engeland verbinden. Misschien zou de tweede vorm van trouw jegens de wereld te zijner tijd nog komen. Ten aanzien van het probleem der collec- tieve veiligheid zeide Hoare: „wij moeten in de wereld door de phrases heenzien en het feit, dat in het laatste half jaar naar voren is ge komen, is, dat niet alle leden van den Vol kenbond bereid zijn geweest hun rol te spelen en vooral niet hun rol op tijd te spelen. Ik hoop, dat een der resultaten, dat uit de moeilijkheden en teleurstellingen, die wij heb ben ondervonden, zal voortvloeien, zal zijn, dat wij onze aandacht zullen schenken aan de zwakheden, die de Volkenbond heeft ge toond te bezitten, en dat wij ons best zullen doen om voor de toekomst een geneesmiddel daartegen te vinden. Ik voor mij zou slechts mijn meening om trent aan te brengen veranderingen willen uitspreken, nadat ik een zoo volledig mogelijk onderzoek naar het verleden zou hebben in gesteld en de gelegenheid zou hebben gehad de toekomst met de vertegenwoordigers der Dominions te bespreken. Ik geloof voor mij zelf, dat het Britsche Rijk een gemeenschap pelijke politiek ten aanzien van den Volken bond moet volgen en dat wij geen wijzigings voorstellen moeten doen, voordat het zeker is. dat wij in het Rijk zelf tot een zoo volledig mogelijke overeenstemming zijn gekomen. Daarom zou ik dit waarschuwend woord tot u willen richten: ,,Laat ons voorzichtig te werk gaan en laat de voorstellen, die wij te Genève zullen doen, gesteund worden door een imperiale politiek BERN, 10 Juni (Havas). Het Zwitsersch telegraaf agentschap meldt, dat men onlangs te Zürich een agent van de Gestapo heeft gearresteerd en dat vandaag officieel is medegedeeld, dat men hier te doen heeft met Hugo Romer uit Dortmund, die ervan beschuldigd wordt een poging te hebben gedaan een actie op touw te zetten jegens een hooge persoonlijkheid van het vorig regiem in Duitschland, die indertijd te Zürich in een kliniek werd verpleegd. Romer werkte samen met een anderen even eens uit Dortmund afkomstigen Duitscher Eduard Muller. Deze werd in Nederland gearresteerd. Hij werd te Zürich door den met het onderzoek be lasten rechter ondervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te zijn geweest en tezelfdertijd vertrouwensman van de katholieke actie, zich in Frankrijk aan spion- nage te hebben schuldig gemaakt en militaire inlichtingen naar Duitschland te hebben ge> zonden. Tenslotte bekende hij dat zijn inlichtin gendienst zich uitstrekte tot den persoon, waarvaai hierboven sprake is en dien hij on schadelijk wilde maken. Men bevestigt, dat deze persoon Dr. Brü ning zou zijn, de vroegere Rijkskanselier. KANTON, 10 Juni. (Reuter.) Bevestigd wordt, dat de Zuidelijke troepen in Zuid-Hoenan op rukken. Het gros van het Kwangsi-leger nadert Hengtsjau, De troepen van Kwantoeng worden tegen 15 Juni hier verwacht. Daarna zullen beide legers gemeenschappelijk tegen Tsjangsja optrekken. Volgéns een bericht uit Peiping heeft generaal Soeng-Tsjeh-Yoean, de president van den Autonomen Raad van Hopei en Tsja- har. het voorstel van Kanton, om troepen uit Hopei en Tsjahar tegen de Japanners te doen optrekken, afgewezen. Naar uit Nanking wordt gemeld, hebben dui zend Chineesche studenten daar een anti-Ja- pansche betooging gehouden. Zij hebben ver geefs getracht, het Japansche consul-generaal te bestormen. Zij geraakten in botsing met de politie en gendarmerie, doch werden uiteenge dreven. De consul-generaal heeft bij de Nan- kingregeering geprotesteerd, en de garantie ge- eisr.ht dat een herhaling zich niet zal voordoen. Naar het einde der stakingsbeweging in Frank rijk; in vele fabrieken wordt het werk heden hervat. Stakingen in België duren voort; algemeene toestand ongewijzigd. Complot tegen oud-Rijkskanselier Brüning tij dig ontdekt. Opmarsch der Kanton-troepenanti-Japansche studenten-demonstratie te Nanking. Geen vervolging van de personen, die bij het Britsche theelek betrokken zijn. Rede van Hoare over den Volkenbond. De Negus via Parijs naar Genève; hij zal te Parijs eenige besprekingen voeren. Van Zeeland reeds geslaagd? De vermoedelijke samenstelling van het kabinet. Ongeregeldheden in Spanje. Achttien inheemsche werklieden gedood bjj ontploffing in een mijntunnel in Ned.-Indië. Ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf ingediend. Voor-ontwerp van wet tot regeling van perso- neelfondsen. Brand in een papierwarenfabriek te Gouda. Beurs van New-York: Vaste stemming tot laat- beurs, toen het koerspeil zakte. Het slot was verdeeld. „Veel beloven en weinig geven doet kinderen en gekken in vreugde leven" zegt de oud-Hollandsche wijsheid. Maar groote menschen zijn geen kin deren meer en voor 'n goed deel geen gekken, zoodat men met beloften zeer voorzichtig moet zijn. Als men iets belooft, moet men het ook volbren gen. Een man een man, een woord een woord. Daarom moet ge u goed bedenken eer ge iets belooft. Al te velen beloven maar raak, zonder aan een vervulling te denken. Het is ook zoo gemakkelijk om een lastigen vra ger „af te poeieren" met een vage belofte die men toch niet wenscht te houden. Het beloof-maar-r aak systeem heeft echter al heel wat ver trouwen geschokt, heel wat reputa ties naar de maan geholpen. Men moet voorzichtig zijn met het geven van z'n woord. Wat men belooft moet men houden. Heb den moed om neen te zeggen, om iets af te icijzen, doch poog niet iemand zoet te houden met 'n belofte, welke men toch niet wenscht te houden. ANTWERPEN, 10 Juni. Er heeft zich nog geen wijziging in den algemeenen toestand voorgedaan. Op bevel van burgemeester Huysmans zijn alle lamenscholingen van meer dan 5 personen verboden. Een met graan geladen schip werd gelost onder bescherming van gendarmerie en politie. De staking in de diamantindustrie te Ant werpen blijft eveneens voortduren. Wel zijn Woensdag eenige stakers weer aan het werk gegaan, doch daar staat tegenover dat anderen zich bij de staking hebben aangesloten. Men scihat het aantal stakende diamant bewerkers op duizend. De diamantslijperijen worden door politie en gendarmerie bewaakt. Stakers, die samengeschoold waren voor het gebouw van het syndicaat van diamanthan delaren, werden door de politie verspreid. Verdere incidenten hebben zich niet voorge daan. BRUSSEL, 10 Juni (Reuter) De werklie den van drie steenkoolmijnen bij Luik zijn in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooging, maar houden de mijnen niet bezet. In Litauen hebben zware hagelstormen ge woed, die op de velden groote verwoestingen hebben aangericht en verscheidene slachtoffers hebben gemaakt. c^- Stand op Donderdag 1 uur v.m. 760.2. Vorige stand 766.0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1