Reorganisatie van het spoorwegbedrijf KWIEK EN VIEF New-Yorksche Beurs ONVEILIG ABESSINIË DONDERDAG 11 JUNI 1936 Bandieten belegeren een plantage, Italianen brengen hulp De onrust in Palestina De Arabische leiding gereorga niseerd Mussolini ontlast Geruchten over verdere regeerings- wijziging Badoglio niet meer naar Afrika? Zwitserland en de Sovjet-Unie Motta verzet zich scherp tegen een officieele erkenning Republikein sch Partij congres in Amerika Felle aanvallen op Roosevelt Schuschnigg en de Duce Wat bespraken zij? Engeland en Duitsch land Britse he belangstelling op de Noordzee gericht Beloften van Degrelle Regeering voor minstens tien jaar Twee Fransche onder officieren gedood Door een kleurling neergeschoten Zal het Zweedsche kabinet aftreden? Dorp door brand verwoest Voorgesteld wordt de S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. De Nederlandsche Spoorwegen De Staat brengt een offer Verkiezingen in Lithauen Een kalm verloop FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN Vaste stemming met een neiging tot oploopen der no teeringen. Laatbeurs bracht overwegend aanbod en uit breiding der affaire. Koers- peil zakte en het slot was verdeeld. WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Juni MARKTNIEUWS ADDIS ABEBA, 10 Juni (Reuter). Naar aan leiding van een dringend verzoek om hulp, over gebracht dcor een koerier, is een Italiaansch vliegtuig over een plantage te Assala, nabij het Zwai-meer in het land van Aroessi, gevlogen en heeft contact tot stand gebracht met een Britschen theeplanter, Harris genaamd, die met de twee N ederlandsche gebroeders Len- nartz en den Tsjechischen planter Franz met zijn vrouw en twee kinderen reeds vier weken door Abessinische Sjifta's (bandieten) belegerd wordt, zoodat de levensmiddelenvoorraad thans uitgeput is. Allen zijn zeer verzwakt door ontbering en slapelooze nachten. Daar hun munitie ook op raakt, zullen zü het waarschynlijk niet veel langer tegen de belegeraars kunnen uithouden. Naar aanleiding van een dringend verzoek van den Franschen consul, die voor de Neder landers en Tsjechen verantwoordeiyk is, is een Italiaansch vliegtuig gisteren over de plantage gevlogen en heeft daar een brief van de Fran- sche legatie laten vallen. De Italianen zouden thans overwegen een ge motoriseerde hulpexpeditie uit te zenden. In- tusschen hebben zy beloofd, dat met korte tus- sc henpoozen vliegtuigen zullen worden gezon den om de Sjifta's te verjagen. JERUZALEM, 10 Juni (Reuter). De Arabie ren houden zich bezig met de reorganisatie van de leiding hunner beweging als gevolg van het uitwijken van verscheidene leiders. Jamal Hoossein, leider der politieke partij en lid van de Hooge Arabische Commissie zal in gezelschap van eenige vooraanstaande Arabieren naar Londen gaan. Bijna alle Arabische bladen zijn verboden. Het verkeer per spoor en op den weg wordt scherp gecontroleerd. De Arabische staking duurt reeds 50 dagen. De Joden werken. Te Jeruzalem is het kalm. ROME, 10 Juni (Reuter) Volgens geruchten, die echter met reserve moeten worden opgeno men, zou Mussolini voornemens zijn ook de door hem beheerde portefeuilles v. Oorlog, Marine en Luchtvaart af te staan, gelijk hy dat gisteren heeft gedaan met de portefeuilles van Buiten- iandsche Zakten, Koloniën en Corporaties. De thans in genoemde departementen werkzaam zynde ondersecretarissen, generaal Frederico Baistrocchi, admiraal Domenico Cavagnari en generaal Giuseppe Valle, zouden ministers wor den, tenzy de departementen nog zouden wor den ineengesmolten tot een departement van Nationale Verdediging. Starace, aldus deze ge ruchten, zou minister van Binnenlandsche Za ken worden, welke portefeuille ook door den Duce wordt beheerd. PARIJS, 10 Juni. De ,Jntransigeant" publi ceert een onderhoud, dat maarschalk Badoglio aan den Romeinschen correspondent van het blad heeft toegestaan. Ten aanzien van de vraag van den correspondent, wanneer de maarschalk naar Atessinië dacht terug te keeren, antwoord de deze, dat hij hieromtrent nog niets kon me- dedeelen. De correspondent had evenwel de in nerlijke overtuiging, dat Badoglio niet naar Oost-Afrika zal terugkeeren. BERN, 30 Juni. (DNB.) In den Nationalen Raad zyn heden debatten gehouden over de betrekkingen van Zwitserland tot de Sovjet unie. Bondsraad Motta hield een rede, waarin hy zich fel keerde tegen een officieele erken ning van de Sovjet-Unie. Het Zwitsersche han delsverkeer zou er weinig voordeel van hebben. België en de Ver. Staten, die de Sovjet-Unie erkend hebben, meenden, dat hieruit groots voordeelen voor den handel zouden voort vloeien. Hun doel is echter niet bereikt. De Derde Internationale slingert de brand fakkel in West-Europa. Zij neemt deel aan de vorming van het Volksfront, tracht revoluties in Brazilië Argentinië en Uruguay te ontke tenen, zocdat de Russische gezant zelfs Monte video verlaten moest. Niet alleen Zwitserland weigert verder de Sovjet-Unie officieel te er kennen. Ook Nederland. Portugal en Joego slavië volgen dezelfde politiek. Motta drong er daarom op aan de voorstellen om de Sovjet- Unie te erkennen, af te wijzen. CLEVELAND, 10 Juni. (A.N.P.) Gelijk gemeld wordt heeft de eerste dag van het republi- keinscbe partycongres reeds aan het licht ge bracht, dat gouverneur Alf. M. Landon uit Kansas de meeste kansen heeft candidaat te worden gesteld voor het presidentschap. Gis teravond heeft de Partijdag nog een zitting sehouden. waarin Senator Frederick Steiwereen belangrijke redevoering uitsprak. Steiwer, die genoemd wordt als de waarschynüjkste candi daat voor het vice-presidentschap, oefende scherpe critiek uit op het bewind van Roosevelt, zeggende dat de Vereenigde Staten gedurende meer dan drie jaren een regeering hadden ge had zonder politieke moraal. Spr. bestreed de directe concurrentie van de Regeering in het zakenleven, aangezien daarby het geld van het volk gebruikt wordt om het bezit van een deel van het volk te vernielen. Dit is de eenige regeering in onze geschiedenis geweest, zoo riep Steiwer uit, die weloverwogen het particu liere crediet heeft benadeeld, het vertrouwen heeft verwoest en het kapitaal heeft geïntimi deerd. Ook de New Deal ontkwam niet aan de critiek van Steiwer, die er op wees, dat in twaalf jaar Republikeinsch bewind de belastingen vijf maal waren verlaagd, terwyi op het oogenblik van het verdiende weekloon op zijn minst een dagloon afgestaan moet worden aan de regee ring. De Platform-commissie heeft haar werkzaam heden tot uitwerking van een program, dat aan de kiezers voorgelegd zal worden by de presidentsverkiezingen in November a.s. aan gevangen. De supporters van Landon beloven reeds thans „gezond geld", zonder dat zy daar by melding maken van een terugkeer tot den gouden standaard. Overigens schijnt ook in het verkiezingsprogramma der Republikeinsche partij het valutaprobleem, naast steun aan den landbouw, een der voornaamste punten te zul len uitmaken. Over geen van beide problemen bestaat tot dusverre echter nog overeenstem ming. WEENEN, 10 Juni (Reuter) Volgens mede- deelingen van meestal goed ingelichte zijde zou Mussolini zich bij het onderhoud, dat hij met bondskanselier Schuschnigg gehad heeft, be reid verklaard hebben al zijn invloed by Hitler aan te wenden om deze tot formeele erkenning van de Oostenrijksche onafhankelijkheid te be wegen. Indien Duitschland een dergelijke belofte zou willen afleggen, zou Mussolini zich daar voor garant willen stellen. De concessies, die Oostenrijk in ruil daarvoor aan Duitschland zou kunnen toestaan, zouden slechts betrekking kunnen hebben op een alge- meene amnestie, die zoo vaak door Duitschland naar voren is gebracht, en op een beroep tot politieke samenwerking met de Duitsch-gezin- de Oostenrijkers, dit laatste onder voorwaarde, dat zy zich loyaal tegenover de Oostenrijksche regeering toonen. De groote moeilijkheid bij dit alles is het feit, dat het niet gemakkelijk zal zijn, van Duitsch land een belofte van niet-inmenging te ver krijgen. Schuschnigg zal, naar men gelooft, een dergelijken weg dan ook slechts met de grootste omzichtigheid inslaan. PARIJS, 10 Juni (Reuter). Naar aanleiding van een artikel van Bywater in de Daily Tel. constateert Pertinax in de ,,Echo de Paris" dat, anders dan men gewoonlijk meent, En geland den Middellandschen Zeeweg niet lan ger beschouwt als de voornaamste slagader van het Rijk. Volgens Downingstreet zou het nationaal-socialistische Duitschland in de toekomst slechts te vreezen zijn, voorzoover het de „lage landen aan de Noordzee" zou bedreigen. Men zou zich niet langer ongerust maken over de uitbreiding van den Duitschen invloed in de richting van Triest en het op dringen van het pan-germanisme in Midden- Europa. Velen zouden daarin zelfs een waar borg tegen Italië zien. LONDEN, 10 Juni. (A. N. P.) De Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft een onderhoud gehad met den leider der „Rexis- ten", Léon Degrelle. Deze verklaarde hem om. het volgende: „Ik streef er naar, een nationale en sociale verzoening tot stand te brengen door middel van myn nieuwe party. De oude partyen zyn steriel en hebben niets opbouwends aan te bie den. Wij willen een regeering vormen, die op zyn minst 10 jaar zal kunnen bestaan'. Teneinde den noodigen steun te verkrijgen voor onze partij, willen wy een intensieve pro- paganda-actie openen, en zal ik een populair dagblad oprichten dat in het Fransch en het Vlaamsch zal verschijnen, met het doel, de ar beidersklasse te bereiken. Wat de functie.van het parlement aangaat, zyn taak behoort strikt te worden beperkt tot een controle over de begrooting. Een zitting van twee maanden is daarvoor voldoende. De regeering moet alle macht gegeven worden, noodig voor het uitvoeren van haar plannen. Wij willen ook kiesrechthervorming, met in begrip van vrouwenkiesrecht. Ons doel zal zijn, politici te vervolgen, die betrokken zyn geweest by schandalen, wy zul len ook wetten invoeren voor sociale hervor mingen. PARIJS, 10 Juni (D. N. B.) In Reselauil, een klein inboorlingendorp in de nabijheid van Constantine in Algiers, zyn gisteravond in het bivak van het vijftiende regiment Senegal- schutters door een plotseling krankzinnig ge worden kleurling-soldaat twee Europeesche enderofficieren doodgeschoten. Vervolgens joeg de ongelukkige zichzelf een kogel door het hoofd. STOCKHOLM, 10 Juni (Reuter). Na de hef tige debatten, die in den Rijksdag gevoerd zijn over de kwestie der nationale verdediging ver wacht men volgens het agentschap Stefani, dat het huidige ministerie Maandag zal moeten af treden. TALLINN. 10 Juni. (A. N. P.) Het dorp Dikei- kino, naby de Sovjet-Russische grens, is door een zwaren brand verwoest. Verscheidene per sonen zyn in de vlammen omgekomen. De brand heeft zich meegedeeld aan een aangrenzend bosch en dreigt ontstellende afmetingen aan te nemen. Ingediend is een ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. In de memorie van toelichting herinneren de ministers van Waterstaat en van Financiën er aan, dat reeds in 1927 de overkapitalisatie op grond van te geringe afschrijvingen is becyferd op rond 229 millioen. Sedert dien is deze overkapitalisatie veeleer grooter dan kleiner ge worden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts enkele millioenen guldens beperkt ge bleven en nu de productieve waarde der spoor wegen blijft dalen, is allengs een toestand ont staan, welke grondige herziening onvermijdelijk maakt. Vooreerst is het noodig, de taak die de spoorwegen te midden van andere verkeers middelen hebben te vervullen, opnieuw en zoo goed mogelijk te bepalen. Voorts zal verbetering moeten worden ge zocht in eenvoudiger en overzichteiyker con structie van het bedrijf, in bevrijding van nog overgebleven te onereuze exploitatiecontracten, en niet het minst ook in leniger en minder gebonden bedrijfsvoering, die een goede aan passing waarborgt aan de diensten van andere vervoersondernemingen. En eindelijk zal ook herziening in financieel opzicht niet zyn te ontgaan, nu mede door de ontwikkeling der techniek de gebruikswaarde der spoorwegen zoodanig is gedaald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer Kan dekken, en de waarde van het actief door het totaal bedrag der schulden belangrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben de Regeering ge leid tot de overtuiging, dat het wenschelijk is, S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. De Nederlandsche Spoorwegen", terwijl S.S. en H.S. zouden moeten worden geliqui deerd. En aan de obligatiehouders en aan hen, die aan S.S. of aan H.S. geld op schuldbekentenis hebben geleend, zal gelegenheid worden gebo den, hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen tegen Staatsobligaties. De rentevoet der nieuwe Staatsobligaties zal voor alle te converteeren spoorwegleeningen gelijkelijk op 3 pet. worden gesteld. De Staat zal een offer brengen door in de eerste plaats de Staatsspoor wegen, welke zoowel naar de gekapitaliseerde huur als volgens het bedrag, dat thans nog ter zake van spoorwegaanleg in de Staats schuld aanwezig is, een waarde van rond f 100 millioen vertegenwoor digen, in de nieuwe N.V. Neder landsche Spoorwegen in te brengen tegen overgifte van een bedrag van f 10 millioen aan aandeelen. Hier door komt op de balans een be drag van f 90 millioen beschikbaar, dat aan de afschrijvingsrekeningen kan worden toegevoegd. Voorts ziet de Staat zijn bezit ver minderen, doordat het in 1921 op zijn aandeelen op naam gestorte bedrag van f 4.950.000 bij de liquidatie zal blijken verloren te zijn. In het wetsontwerp vraagt de regeering de machtigingen, welke zy behoeft, ten einde het plan te kunnen uitvoeren. KOWNO, 9 Juni (D.N.B.) De verkiezingen voor de Lithausche Sejm zijn heden, den eer sten stemdag, rustig verloopen. De deelneming van de kiezers zou vrij gering geweest zyn. In Kowno en eenige andere plaatsen zou heden slechts 25 tot 30 percent van de kiezers zijn opgekomen. Op het platteland zou dit percen tage nog lager geweest zijn. Opgegeven door v. d. Graaf Co.. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rectificatie: Ten omechte is op 2 Juni 1.1. medegedeeld, dat op dien c,ag door de Rechtbank te Haarlem zou zijn uitgesproken het faillissement van Herman Thoolen Hzn„ bloemist, wonende te Overveen, gemeente Haarlem, Rollandslaan 67; curator mi. A. C. F. Hendrikse, Haarlem. Surséance van betaling: d.d. 4 Juni 1936 voorloopig verleend aan P. J van de Veerdonk, aannemer, wonende te Eind hoven. Bewindvoerder: J. A. P. Cornellssen, ac countant, wonende te Eindhoven. Behandeling. Vrijdag 26 Juni 1936, des n.m. te 12.30 uur in het Paleis van Justitie te Den Bosch. Een ontwerp- accoord is ter griffie gedeponeerd. d.d. 5 Juni 1936 voorloopig verleend aan An- toon Becker, aannemer te Mussel (Onstwedde). Bewindvoerder mr. H. F. A. Reltsma, advocaat en procureur te Stadskanaal. Verhoor: credltemen en requestrant: Vrijdag 19 Juni 1936 des v.m. te 11 uur in het Paleis van Justitie te Groningen. Er is geen ontwerp-accoord gedeponeerd. Surséance van betaling: F. Boersertia, gewoond hebbende te Groningen, thans wonende te Mep- pel. By beschikking d.d. 5 Juni 1936 is bepaald dat het verhoor hetwelk vastgesteld was op 19 Juni 1936, niet zal plaats vinden, voorts, dat schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de sur- s onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw preekt hy in 80.000 gezinnen, waar hy steeds sen trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per .egel. Betrekkingen (eervraaed en aangeboden) V) ct. per regel. séance werkt, uiterlijk op 26 Juni 1936 bij den be windvoerder mr. L. D. Vorstman te Meppel moe ten zijn ingedenid; dat over het aangeboden accoord zal worden geraadpleegd en beslist in raadkamer in het Paleis van Justitie te Assen- op Vrijdag 17 Juli 1936, des v.m. 10 uur. d.d. 5 Juni 1936 voorloopig verleend aan A. Jonkers, wonende te Schiedam en J. Wols, wo nende te Rotterdam, tezamen het bouwbedrijf uitoefenende onder de firma A. Jonkers J. Wols, gevestigd te Schiedam (procureur mr. C. Vermaas Rotterdam). Bewindvoerder mr. W. R. Emmen Riedel, Rotterdam. Een ontwerp accoord is ter griffie gedeponeerd. Aan P. T. Gevers, boekhandelaar, Hillegom, Burg. Pontstraat 41 is d.d. 9 Juni 1936 definitieve surséance van betaling verleend voor den tijd van 7 maanden, ingaande 13 April 1936. Bewind- verder mr. T. A. M. A. van Löben Seis, Haarlem. Aan M. C. van der Wal, koopman, Aerdenhout gem. Bloemendaal, zaak drijvende te Heemstede, Heerenweg 77 B, is definitieve surséance van be taling verleend voor den tijd van zes maanden, ingaande "15 April 1936. Bewindvoerder: mr. F. J. D. Theyse, Haarlem. Aan de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maat schappij, gevestigd en kantoorhoudende te Heem stede, Heerenweg 77d is d.d. 9 Juni 1936 defini tieve surseance van betaling verleend voor den tijd van zes maanden, ingaande 6 Mei 1936. Be windvoerder: mr. F. J. D. Theyse, Haarlem. Failliet verklaard 8 Juni: Th. A. C. M. Pauwels, winkelbedienda Rijswijk .Z.-H.) Caen van Necklaan 49. P. M. van Disseldorp, banketbakker, Delft, Binnenwatersloot 30. K. Oh. B. Cremer, zonder beroep, Den Haag, Kerkhoflaan 7. G. Chr. C. Schroder, koopman, Voorburg, Halewijnstraat 447. N.V. Hollandsche Eenheidsprijsonderneming „Hepo". Delft, Wijnhaven 23. J. van Dam, koopman, Den Haag, Hoef- kade 786. K. van Os, Rijswijk Z.-H„ Waldeck Pyrmont- laan 28. C. Berg Sr., bloembollenkweeker, Sassenheim, Rusthoflaan 8. J. Koppenol, tuinder, Naaldwijk, Juliana- straat 36. G. W. Kors, timmerman, Haarlem, Langen- dijkstraat 10 zw. A. E. Gros, handelende onder den naam A. E. Gros Co., aannemer, Rijk gem. Haarlem mermeer, Sloterweg 35. B. van Vliet, caféhouder, IJmuiden gem. Velsen. Breesaapstraat. J. J. Briyneberg, handelaar in petroleum. Wijk aan Zee. thans Beverwijk, Duinweg. Vernietigd de faillissementen van A. Weimar, Den Haag; E. F. J. 't Sas, Den Haag; Jos. Lampe, Hillegom; W. Loomans Jzn., Hazerswoude. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van W. Tolsma, Den Haag; G H. M. Kosters gehuwd met M. J. J. v. d. Linden, Zaan dam, Jos. Asselman, Kloosterzande (Hontenisse). 3 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 9 Juni: Helga L. M Russ, s„ Branestad. 10 juni: Mangan, s., Danzig; Freiburg, s„ Java; P. L. M. 13, s„ Huelva; Enggano, s„ Java. Vertrokken 9 Juni: Jola, m.s„ Maassluis; St. Annaland, s„ Londen; Ransdorp, m.s.. Antwerpen. 10 Juni: Mies, m.s„ Aberdeen; Wilma, s„ R'dam. Aangekomen 10 Juni: Queenworth, s„ Newcastle Aangekomen 10 Juni: Balhash, s„ Lennigrad; Imperial Transport, s., Curacao laatst Vlaardin- gen; Noord Stad. m.s„ Fowey. Vertrokken 10 Juni: Rhein, s.. Hamburg; Trito, 8., Belfast via R'dam; Colombia, s„ Hamburg; Venus, s., idem; Perseus, s„ Stettin; Pyrrhus, s., Swanea. AMSTERDAM. Aangekomen 9 Juni: Helga L. M. Russ, Brahaestad, hout, Houthaven, Sydzes Co. 10 Juni: Mangan, Danzig, hout en haver, Houthaven, Lind's Scheepvaartbedrijf; Freiburg. Java, stukgoed, Javakade, Wm. H. Mtiller Co.; P .L. M. 13, Huelva, parriet, Rietlanden, Haven bedrijf De Rietlanden; Enggano, Java, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland. Aangekomen 10 Juni: Balhash, Leningrad, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Imperial Trans port, Curacao laatst Vlaardingen, stookolie. Stei ger Bataafsche Petroleum Mij., Furness; Noord Stad, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij. Aangekomen 10 Juni: Queenworth, Newcastle, steenkolen, Ertskade, Ruys Co. KON. NED. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 9 Juni van Triëst naar Fiume. AJAX, 9 Juni van R'dam te Passages. HEBE, 9 Juni van Cadix naar Sines. HERCULES, 8 Juni van Patras te Piraeus. IRIS, 7 Juni van Cristobal naar Belize. ORESTES, 9 Juni van Limni naar Lefkandi. TRAJANUS. 9 Juni van Lissabon naar Amst COSTA RICA, uitreis, 9 Juni van Kingston (J). ALKMAAR, thuisreis, 8 Juni te Balboa. POSEIDON, Middl. Zee naar Amst., pass. 9 Juni Gibraltar. EUTERPE, 9 Juni van Amst. te Bordeaux. DEUCALION, 9 Juni van Barcelona te Genua. AGAMEMNON, 10 Juni van Triëst te Fiume. COLOMBIA, 10 Juni van Amst. naar Hamburg. VENUS. 10Juni van Amst. naar Hamburg. PERSEUS, 10 Juni van Amst. naar Stettin. ARIADNE, 9 Juni van Kopenhagen te Gdynia. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNVELT, uitreis, 9 Juni van Suez. POELAU LAUT, 11 Juni v.m. van Java te Amst. Verwacht. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, pass. 9 Juni Perim'. ENGGANO, 10 Juni van Java te Amst. POELAU ROEEIAH, uitreis, 10 Juni te Ant werpen. SALAWATI, thuisreis, 8 Juni te Singapore. POELAU BRAS. 10 Juni van Batavia n. Amst. SEMBILAN, uitreis, 9 Juni te Semarang. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, uitreis, 9 Juni n.m. 9 uur van Las Palmas. ZAANLAND, thuisreis. 9 Juni van Bahia. WATERLAND, 12 Juni v.m. 2 uur van Z.-Ame rika te IJmuiden verwacht. SALLAND, uitreis, 10 Juni te Santos. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, thuisreis, pass. 9 Juni Ouessant; wordt 11 Juni v.m. 6 uur te R'dam verwacht. ALCHIBA, 9 Juni van R'dam te B.-Aires. ALDABI, 9 Juni van Hamburg n. R'dam. ROTT. LLOYD GAROET, thuisreis, pass. 9 Juni Point de Galle. DEMPO, uitreis, 9 Juni n.m. 2 uur v. Gibraltar. BALOERAN, thuisreis, 10 Juni van Colombo. HOLLAND-AMERIKA LIJN VEENDAM, 9 Juni van R'dam te New-York. EDAM, 9 Juni n.m. van New-York te R'dam. VOLENDAM, R'dam naar New-Yorlc, was 8 Juni 6 uur 10 n.m. 100 mijlen Z. Van Valentia. DELFTDIJK, 8 Juni v. Seattle te Portland (O.). MIJ. OCEAAN PYRRHUS, 10 Juni van Amst. naar Swansea. EURYMEDON, 9 Juni van Swansea te Liverpool. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, U Juni van Narvik te Vlaardingen verwacht. STAD DORDRECHT. Vlaardingen n. Bagnoli, 9 Juni uit den N. Waterweg. KON. PAKETV. MIJ. TASMAN, 9 Juni vap Port Louis n. Rodriguez. BONTEKOE, 9 Juni van Port Louis n. Lorenzo Marques. BARENTSZ, 8 Juni van Mombassa n. Batavia ROGGEVEEN, 8 Juni van Kohsichang n. Beira. VAN REES, arr. 9 Juni te Sydney. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TABIAN, 7 Juni van Mqglras naar Calcutta. JAVA-NEW-YORK LIJN MADOERA, 9 Juni van Batavia n. New-York. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 10 Juni van O.-Afrika te Rotterdam. MELISKERK, 10 Juni van Hamburg n. Amst. HOLLAND-O. AZIIE LIJN ZUIDERKERK, uitreis, 10 Juni van Suez. SEROOSKERK, uitreis. 9 Juni van Hongkong. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK, 9 Juni n.m'. van Br.-Indië te Rotterdam. DIVERSE SCHEPEN JONGE JOHANNA, Penarth naar Barcelona, pass. 9 Juni n.m. 11 uur Ouessant. LETO. 9 Juni van Port Alfred n. New-York. MIJDRECHT, Londen naar Abadan, pass. 9 Juni Port Said. RIJN, 9 Juni van Helsingfors n. Brahestad. MIDSLAND, 9 Juni van de Tyne naar R'dam ST. PHILIPS LAND, 9 Juni van Kopenhagen te Leningrad. MIJDRECHT, Londen naar Abadan, pass. 10 Juni Suez. THEANO, 9 Juni van Belfast naar Fowey. De Nederlandsche sleepbooten „Humber" en en „Ganges" zullen een dok van Spezia naar Massaoea (Eritrea) sleepen. Amsterdam, 10 Juni. Het thuiskomende Neder landsche s.s. „Springfontein", varende in de Hol- land-Afrlka Lijn, is zoowel ter reede van Duin kerken als Vlissingen geweest, doch in verband met de staking te Duinkerken en Antwerpen, heeft het schip de voor die havens bestemde ia- ding niet kunnen lossen en is naar Rotterdam gevaren', waar het hedenochtend arriveerde. NEW-YORK, 10 Juni (Part.). De stemming in Wallstreet bleef heden aan den vasten kant, hoewel de openingskoersen meerendeels niet behouden bleven, daar winstnemingen de aan vankelijke koerswinsten ten deele teniet deden. De berichten uit Philadelphia betreffende het programma, waarmede de republikeinen den strijd tegen Roosevelt zullen ingaan, maken in Wallstreet een goeden indruk en er bestaat op het oogenblik wat meer optimisme met betrek king tot de te verwachten stemverhoudingen, hoewel niemand zoo ver gaat een nederlaag van den huidigen president te voorspellen. Men meent echter, dat de a.s. verkiezingen het be wijs zullen leveren, dat de positie van Roose velt niet zoo sterk is als dikwijls werd veronder steld en hieruit put men reeds hoop voor de volgende verkiezingen. De berichten omtrent de ontwikkeling van het bedrijfsleven zijn nog steeds opgewekt en uiteraard zyn de verwach tingen ten aanzien van de financieele resul taten, die de ondernemingen in het loopende kwartaal zullen aantoonen, zeer hoog gespan nen. Hoewel algemeen wordt aangenomen, dat de seizoensinvloeden zich binjjen korten tyd zullen doen gevoelen, wordt er op gewezen, dat de uitkeering van den bonus aan oudstrijders een groot tegenwicht zal kunnen vormen, zoo dat de achteruitgang minder scherp zal zyn. Staalwaarden waren goed pryshoudend en ver toonden over het algemeen slechts geringe koers verschillen. Spoorwegaandeelen waren meeren deels wederom goed gestemd, waarbij Atchison Topeka's op den voorgrond traden door een stijging van bijna 2 punten, welk avans echter slechts ten deele behouden kon blyven. Koper fondsen daarentegen waren eenigszins aarze lend en moesten hier en daar een fractie af staan. Daarentegen bleef de vraag naar waren- huisaandeelen aanhouden en opnieuw kon voor deze fondsen een hooger koerspeil worden ge registreerd. Aandeelen in fabrieken van land bouwwerktuigen waren willig, waarby Case Treshing ruim 2 punten opliepen. Chemische fondsen daarentegen lagen nauwelijks prijshou dend. American Can bleven op peil, evenals petroleumfondsen en aandeelen in fabrieken van electrische uitrustingen. Amer. Tel. Tel. hadden van winstnemingen te lijden na het krachtige avans van gisteren. Public-utilities bleven op peil. De omzetten hadden eenige uit breiding ondergaan; gedurende het eerste beurs- uur werden 350.000 shares omgezet. By inkrimpenden handel vertoonden de notee ringen in de tweede beurshelft aanvankeiyk weinig koersfluctuaties, hoewel er eerder een neiging tot oploopen viel te bespeuren. Laatbeurs ecriter nam het aanbod overwegend de over hand, hetgeen gepaard ging met een uitbrei ding der affaire. Over de geheele linie zakte het koerspeil in en het slot was verdeeld. Staal waarden werden niet beïnvloed door de gun stige afleveringen over de maand Mei door de U. S. Steel Corp. Deze bedroegen 984.000 ton, tegen 599.000 ton in dezelfde berichtperiode van 1935 en 980.000 ton in de maand April van 1936. De afleveringen over de maand Mei zyn de beste sinds 1930. De stemming voor de betref fende afdeeling was aan den luien kant, met uitzondering van Bethlehem Steels, die zich goed konden handhaven, terwijl het slot iets onder de hoogste koersen van den dag kwam te lig gen. Autompbielwaarden waren goed pryshou dend, terwyl voor General Motors goede vraag bestond en zij met 'n winst van 1 pCt. op het hoogste punt van den dag de noteering ver lieten. Sporen waren eveneens aan den vasten kant, doch meerendeels met slechts fractioneele voor- of nadeelige verschillen. Vast gestemd waren aandeelen in fabrieken van landbouw werktuigen en van de chemische waarden Du Slotkoersen Juni 10 9 8 6 Allied Chemical 197 198 198% 195 American Can Co. 129% 129% 128% 127 Am. Car. F.dry 36 353/4 353/4 35 Am. Smelt. Ref. 77% 77% 77% 76 Am. Tel. C Tel. I68I/2 170% 1665/b 165 Am. Tobacco B. 95% 95% 93% 933/4 Am Waterworks 231/s 23% 22% 217/g Anaconda Conner 331/2 33% 336/8 33% Atchison Topeka 721/a 72% 70% 70% Baltimore Ohio 18% 18% 18 17% Bethlehem Steel 52% 523/4 52 507/g Canadian Pacific 12% 12% 12% 123/8 Case Treshing 164 162% 161% 158% Chase National B. 40 39 39 38 Ches. Ohio 58% 58% 58 57% Chicago Rock Isl. IV2 1% 1% 1% Chrysler Corp. 95% 95% 933/4 933/g Cities Service 4% 4% 41/8 .41/g Consol Gas N.Y. 34% 34% 333/g 32% Continental Oil 29% 29 287/g 28% 7 Dawesl. 307/g 307/g 5% Young 23% 237/8 24 23% Deleware Huds. 41 40 39% 383/4 Douglas Aircraft 57% 57% 56% 563/g Dupont de Nem. 146 144% 143% 142% Eastman Kodak 162 162 161 1607/g EL Bond Sh. 20% 21 19% 19% General Electric 38% 38% 38% 377/g General Motors 633/8 62 617/8 61% Good Year 24% 24% 24% 23% Hudson Motor 147/8 143/4 14% 143/4 Illinois Central 21% 21% 207/g 20% Intern. Harvester 87 86 843/4 833/4 Intern. Nikkei 47 47 467/g «163/8 Intern. Tel. Tel. 137/g 14 13% 13% Kennecott Copper 387/g 383/4 38% 377/g Missouri Pacific 2% 2% 2% 2% Idem pref. 4% 4% 4% 4% Montgomery Ward 447/8 44% 43% 42% Nat. City Bank 34 33% 33% 33 Nat. Dairy Prod. 24% 24% 24% 23% New York Centra) 353A 35% 35% 34% North. Amer. Co. 28 27% 263/g 26% Norfolk Western 234 234 233 231 Pennsylvania 31 31 30% 303/4 Phillips Oil 41 393/4 39% 39% Proctor Gamble 41% 41% 41% 40% Publ. Serv. N. J. 45 447/a 43% 43 Radio Corporation 12 12 11% 11% Sears Roebuck 75 74% 73% 713/4 Shell Union Oil 17 167/g 16% 16% Socony Vacuum 127/8 127/g 13 123/4 Southern Pacific 33% 33% 32% 32% Southern Railway 16 163/s 157/s 153/g Standard Brands 151/4 153/g 15% 15% Stand. Oil of N.-J. 58% 581/8 58% 58% Tidewater Ass. Oil 153/g 15% 151/4 15 Union Pacific 128 1271/4 125% 125 United Aircraft 237/8 24% 23% 23% United Corp A. 7 6% 6% 63/g U. S. Leather 67/8 71/4 7V4 U. S. Rubber 281/4 287/8 273/4 27 U. S. Steel 61% 62% 613/s 59% Western Union 81% 81% 79% 79% Westlngh. Elect/ 1123/8 114 112 110% Woolworth Building 501/4 503/g 49% 49 ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. Pont de Nemours; Allied Chemical zagen echter 1 punt van hun koers verloren gaan. By de Olie waarden waren Phillips Oils gefavoriseerd, ter wijl de overige oliewaarden fractioneele winsten te zien gaven. I^operfondsen, equipmentshares, tabakken en levensmiddelenwaarden waren prijshoudend, terwyl public-Utilities, warenhuis fondsen en luchtvaartwaarden een onregelmatig koersverloop meemaakten. Kunstzijde- en rub berwaarden waren aan den luien kant. Voor Amer. Tel. Tel., die de laatste dagen een scherpe koersverbetering te zien hadden ge geven, kwam laatbeurs overwegend aanbod los; nadat de koers tot boven 171 y, was aangetrok ken, volgde een reactie van een drietal punten. Natte waarden hadden van verkoopen te lijden in verband met de verwachting van lager prij zen voor whisky. Van de aandeelen in fabrieken van electrische uitrustingen verloren Westing- house tegen het einde van den beurshandel ruim 1 dollar. Het slot gaf voor General Motors, Case Treshing, Int. Harvester, Du Pont, Phil lips Oil, Delew. Hudson en pref. Great Nor thern winsten te zien van 1 pCt. a 1% pCt., doch Amer. Tel. Tel., Allied Chemical, Na tional Distillers, U. S. Industrial Alcohol en Westinghouse verloren 1 pCt. a 214 pCt. De om zetten bedroegen in totaal 1.030.000 shares. NEW YORK, 10 Juni. Slotk. Juni 10 9 8 6 Brussel 16.91 16.91 16.94 16.92 Rome 7.87 7.87 7.87 7.86% Madrid 13.64% 13.64% 13.68 13.64% Bern 32.35 32.34 32.41 32.30 Weenen 18.76 18.76 18.78 18.75 Oslo 25.22% 25.20 25.12% 25.20 A'dam 67.60 67.59 67.69 67.58 Londen 5.01I7/3- 5.0113/32 4.9931/32 5.01% Parijs 6.58% 6.583/g 6.597/g 6.58% Berlijn 40.27 40.26 40.31 40.28 NEW YORK, 10 Juni. 10 Juni 9 Juni Rubber Standaard 10 Juni 9 Juni Juli 15.73-f 15.77- f Dec. 15.93- f 15.97- - Sept. 15.83-- 15.86-- Jan. 15.96- - 16.00 Oct. 15.86-- 15.89- - Mrt. 16.04-- 16.07 Mei 16.12 16.14-f Katoen Juli 11.64-65 11 64-65 Jan. 10.91- 10.95 Oct. 10.95-- 10 97 Mrt. 10.91-- 10.95— Dec. 10.90-- 10 94-95 Mei 10.93-- 10.97— Tin Loco 42.12% 42.371/2 Termijn 41.90 42.12% Suiker Juli 2.86-87 2.85-86 Dec. 2.79-80 2.78— Sept. 2.84-85 2.83-84 Jan. 2.56-57 2.55-57 Nov. 2.82-83 2.79-81 Mrt. 2.56-57 2.54-55 Mei 2 56-57 2.55-56 Koffie (Rio) (Santos) Juli 4.58- 4.58 Juli 8.24-- 8 22-23 Sept 4.72-73 4.72 Sept 8.38- 8.37- - Dec. 4.86-— 4.85-- Dec 8.48-49 8.48 Mrt. 4.93 4.90-- Mrt 8 55-56 8.55 Mei 8.60 8.60 CHICAGO, 10 Juni. 10 Juni 9 Juni 10 Juni 9 Juni Tarwe Haver Juli 84%-% 84%-% Juli 247/8 - - 243/, Sept. 85%-% 85%-% Sept. 25% - 253/g Dec. 87% - 873/8-1/4 Dec. 27 - 267/g - Maïs Rogge Juli 613/g - 61%-- Juli 54% -% 54% - - Sept 58% 58 Sept.55% 54% Dec. 523/4 53 Dec, 56% 56%-- Reuzel Juli 10.12% 10 10 Oct 10.05 10.02% Sept 10.171/2 10 15 Dec. 9.521/2 9.52% WINNIPEG, 10 JunL 10 Juni 9 Juni 10 Juni 9 Juni Tarwe Gerst Mei 77% - - 77 Mei 36I/2 - 36% Juli 77S/4 - 773/g -- Juli 34% 34% Dec. 78 777/g Oct. Rogge Lijnzaad Mei 4IS/4 413/g Mei 1.427/g 1.42% Juli 43 42% Juli 1 387/g 1.381/4 Dec. 43Vs 43 Oct. Haver Mei 31% 31% Dec. 28% 29-.— Juli 29% 29% - - gedaan en laten, t bieden. nominaal. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 urn- Kon. Olie Unilever H. V. A. Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Tidewater Adj. Milwaukee 5 pet. Goudbons Milw. Cities Service 275—274% 113% 251 2020 9/16 31 fi31 7/16 3T13/1637% 0 11/16 4% 12 15/16 2 15/16 4.305 uur Kon. Olie Unilevër Anaconda Beth. Steel Cit. Serv. 275 113% 20 Va 31% 215/16 's HEBTOGENBOSCH. 10 Juni. Vee. Aangevoerd 2662 stuks, w.o.: 1061 biggen, 56 Heugen, 148 scha pen-lammeren, 91 kalveren. De prijzen wai'en als volgt: kalfkoeien 120225, kalf vaarzen 90155, magere ossen en koeien 80145 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit 2729, idem 2e kwa liteit 2226 per pond. Pinken 5585, zeugen 55 —85 per stuk. Biggen 1.40—1.45 per week. Scha pen 1218, lammeren 58 per stuk. Verdere mededeellngengebruiksvee en mager weidevee nog een tamelijk flinke aanvoer. Handel voor den tyd nog al redelijk, in de prijzen kwam weinig verandering. Slachtvee daarentegen door te groot aanbod slepend, de pryzen iets afloopend. Ma gere slachtkoeien en stieren vlug en duur. Nuch tere kalveren williger, iets duurder. Wolvee kal» Dryshoudend Biggen en fokvarkens bij ruim aan bod handel vry goed en pryshoudend. AMSTERDAM, 10 Juni. Tabak. Van de tegen 13 dezer bij lnschryving aangekondigde Bumatia-- werd heden by vervroegde inschrijving de uit schot zandbladparty van 250 pakken Holl. Sum- Tab. Mij./B/1A aan Nederlandsche handelaren afgedaan. Bij een taxatie van 44 c. bedraagt '0 opbrengst 77% c, per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2