Ontploffing in mijn-tunnel DE 4e SEPTEMBER WETTELIJKE REGELING PERSONEELFONDSEN DONDERDAG 11 JUNI 1936 Voor-ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt HET RINNENSCHEEPVAART- CONGRES EERSTE KAMER De volgende week weer bijeen ELECTRICITEITSCONGRES Ontvangst door het Haagsche gemeentebestuur TENTOONSTELLING GEOPEND Betrekking hebbende op binnenscheepvaart INWIJDING R. K. KERKHOF Examen voor radio-amateur Jeugd en film Rector H. van Spanje spreekt voor de Haagsche afdeeling van Filmfront REISBELASTING-ONTWERP Nog voor het Zomerreces in de Kamer? NIJVERHEIDSONDERWIJS Nieuwe Algemeene Maatregelen van Bestuur KRIJGT N. L. S. SUBSIDIE? Ook steun van Fokkerfonds toegezegd DE RESIDENTIEWEEK Programma van Donderdag ECONOMIE VAN VERVOER WEZEN Streven naar een uitsluitend kanalenstelsel De postvluchten FABRIEKSBRAND TE GOUDA Opslagruimte door het vuur verwoest JUBILEUM MGR. WITLOX GELD IN EN UIT ITALIË SANEERING VAN KAPPERS- BEDRIJF Geen audiëntie Achttien inheemsche werklieden gedood, drie zwaar gewond DE NOODLANDING VAN DE LAFPLAND Ontsteking der motoren haperde GELDEN VERDUISTERD? Boekhouder staat in hooger beroep terecht WIELRIJDSTER GEWOND Door een motorfiets aangereden UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Rechterlijke macht P. T. en T. Arbeidsinspectie DOOR PETER BARON ij—1 Aan den Hoogen Raad van Arbeid is om advies toegezonden een voor-ontwerp van wet tot regeling van personeelfondsen. Aan de toelichting ontleenen wij het vol gende Be gebeurtenissen, welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen bij den Konink lijken Hodandschen Lloyd hebben voorgedaan, gaven den ambtsvoorganger van den tegen- woordigen minister van Sociale Zaken aan leiding tot het instellen van een commissie, welke zou nagaan, of en, zoo ja, welke maat regelen van overheidswege genomen kunnen worden, ten einde in de toekomst de ineen storting van particuliere pensioenfondsen zoo veel mogelijk te voorkomen. Deze commissie heeft dezer dagen haar ver slag uitgebracht. Zooals men weet, leidde de slechte gang van zaken bij den Lloyd er ten slotte toe, dat dé Pensioenen niet meer betaald konden worden. Be pensioengerechtigde moet zich met een ge wone concurrente vordering tegenover de ven nootschap tevreden stellen. De vraag nu, welke rijst, n.l. of het op den weg der overheid ligt, maatregelen te nemen tot het tegengaan van dergelijke teleurstellin gen, meent de commissie bevestigend te moe ten beantwoorden. Te meer reden tot ingrijpen van overheidswege acht zij aanwezig, waar het allerminst denkbeeldig is, dat zich bij andere maatschappijen hetzelfde kan voordoen als bij den Lloyd. De commissie meent, dat de regeling in elk geval betrekking moet hebben op pensioenfond sen. Daarnaast zullen de spaarfondsen in de regeling betrokken moeten worden. De commissie is van meening, dat als regel gesteld zal moeten worden, dat pensioenfond sen e.d. alleen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrij willige ouderdomsverzekering of een levensver zekeringmaatschappij. Zij staat op het stand- Punt, dat, in het algemeen, de werkgevers niet voort mogen gaan met het in eigen hand houden van de pensioenregelingen voor hun Personeel. l De onderhavige regeling is van publiekrech- telijken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Wil men voorts de positie van een fonds be hoorlijk kunnen overzien, dan moet het 'n zelf standig, afgerond geheel vormen, dat zoowel afgescheiden is van het vermogen van den Werkgever als van andere vermogens. De belegigng voor de pensioenfondsen zal slechts in polissen kunnen geschieden. De belegging van gelden van spaarfondsen eischt niet de strenge waarborgen, welke voor pensioengelden noodig zijn. Opzet en werking van eerstbedoelde fondsen zijn veel eenvoudi ger dan die van pensioenfondsen. De deelnemers in pensioen- en spaarfondsen zijn voor het overgroote deel zelf van het be heer van de fondsgelden uitgesloten. Zooveel mogelijk openbaarheid dient daarom aan de handelingen van de beheerders der fondsen ge geven te worden. Om eenerzijds zooveel mogelijk vrijheid te laten voor de werkgevers, die hun arbeiders met een pensioen willen bedenken, anderzijds even veel garantie te hebben als het ontwerp met de personeelfondsen beoogt, laat artikel 9 af wijkende regeling alleen toe door inschakeling van de V.O.V., waarbij annuleering van de ver zekering :s uitgesloten, of door inschakeling van een gewone levensverzekeringsinstelling, doch dan alleen met speciale vergunning van de bij deze materie betrokken ministers. Artikel 11 behelst de strafrechtelijke sanctie op overtreding van de voorschriften, bij of krachtens de wet gegeven. Het maximum is niet hoog: een maand hechtenis of ƒ300 boete. De mogelijkheid dient te worden opengelaten, dat personeelfondsen geheel buiten de wer kingssfeer van de ontworpen regeling blijven. Br bestaan, met name bij eenige groote on dernemingen, pensioenfondsen, waarvan de so liditeit en de wijze van beheer tot geenerlei aanmerking aanleiding geven. Den aangewezen Weg acht de commissie het, wanneer deze pen sioenfondsen, zoo zij dat verlangen, worden ondergebracht bij de Wet op het levensverze keringsbedrijf. Zij vallen dan vanzelf onder het toezicht der Verzekeringskamer. Voor reeds bestaande voorzieningen, met na me voor pensioenregelingen, is in elk geval een, ruime overgangstermijn noodig, opdat zij aan de wet kunnen worden aangepast, bijv. een ter mijn van drie jaren, met mogelijkheid van verlenging door de Kroon. Aan een commissie uit den Hoogen Raad zal Worden opgedragen omtrent dit voor-ontwerp Prae-advies uit te brengen. De zitting van het Binnenscheepvaart- congres van Woensdagmiddag werd o.a. bij gewoond door den burgemeester van 's Gra- venhage, mr. S. J. R. de Monchy, en den in specteur voor de scheepvaart, den heer P. S. van 't Haaff. Aan de orde kwamen de prae-adviezen, uitgebracht door ir. F. L. Schlingeman en ir. C. Thomese betreffende de normalisatie van vaarwegen. Na eenig debat werden als laatste onder werp van den eersten congresdag behandeld de prae-adviezen van prof. W. E. Boerman en dr. Joh. J. Hanrath, betreffende het goederen vervoer van de zeehavens naar binnen en omgekeerd. Het congres werd daarop tot Donderdag verdaagd. In het gebouw van den gemeenteraad aan de Javastraat heeft in den namiddag de wet houder van Financiën, de heer J. R. Snoeck Henkemans, namens het Haagsche gemeente bestuur de congressisten officieel ontvangen, voor welke ontvangst de voorzitter van het congres, de heer J. J. C. van Dijk, dank zegde. Woensdagavond vereenigden de congressis ten zich in-het Kurhaus te Scheveningen aan een gemeenschappelijken maaltijd. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 16 Juni, des avonds te half negen. In deze vergadering zullen de afdeelingen worden getrokken, waarna de afdeelingen zul len overgaan tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Voorts zal de voorzitter voorstellen, na af loop der openbare vergadering, Woensdag 17 Juni, des voormiddags te 11 uur, een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoe ken, onder welke die houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen en houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie. Vervolgens zal op Woensdag 17 Juni, des mid dags om 2 uur, een openbare vergadering worden gehouden, waarin o.m. aan de orde zul len worden gesteld de wetsontwerpen betreffen de uitbreiding van het korps politietroer.en en tot wijziging van de Nijverheidsonderwijswet Na afloop der plechtige openingszitting van het zesde congres van de „Union Internationale des Producteurs et Distributeurs d'energie elec- trique" heeft het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage de deelnemers aan dit congres in hotel Wittebrug ontvangen. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, sprak den wensch uit, dat de be raadslagingen aanwijzingen zullen geven voor het vaststellen van een electriciteitstarief, dat na maximalen verkoop tegen minimalen prijs een zoo groot mogelijke whist voor het elec- trisch bedrijf garandeert. Ir. G. J. Th. Bakker heeft namens de con gressisten het gemeentebestuur dank gebracht voor deze ontvangst. In de Dominicanerkerk te Maastricht is Zater dagmiddag geopend de blnnenscheepvaart-ten- toonstelling, opgezet door de Kamer van Koop handel te Maastricht. Talrijke autoriteiten, o.a. mgr. Wouters, deken van Maastricht, oud-mi nister Reymer, burgemeester van Roermond, de heer Jaspar, griffier der provincie Limburg, overste Kegg, de garnizoenscommandant, de heer Boogaart, directeur van de Handels-inrich tingen te Amsterdam, mr. Rietbergen, directeur van het Havenbedrijf te Rotterdam, de consuls van België. Duitschland, Frankrijk en Joego slavië, tallooze burgemeesters van omliggende gemeenten en leden van de Kamer van Koop handel waren aanwezig. Burgemeester Van Oppen was door ziekte verhinderd, terwijl de heer Van Sonsbeeck, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, bericht van verhinde ring had gezonden. De heer Schaepkens van Riempt, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wees in zijn openingswoord op de beteekenis van Maastricht en het waterwegennet en sprak de hoop uit, dat Maastricht spoedig zijn wensch moge ver vuld zie/, en er een haven kome. SOERABAJA, 9 Juni. (Aneta) Mgr. de Bac- kere wijdde op 7 Juni j.l. hel kerkhof voor R. K. Javanen te Poetat Kedeh in. Op 7 Juli ak. en zoo noodig op volgende da gen zal wederom examen worden gehouden tot het verkrijgen van een amateur-radiozendmach tiging of van een verklaring van bevoegdheid tot het bedienen van een amateurradiozendin- richting. Aanmelding dient te geschieden uiterlijk Za terdag 27 Juni. Zij, die aan dit examen wenschen deel te ne men, moeten hun verzoek om een zendvergun ning richten aan den minister van Binnenland- sche Zaken, of, om een verklaring van bevoegd heid, aan den directeur-generaal der P. T. T. te Den Haag. Voor de Haagsche afdeeling van Fil'mfront werd j.l. Dinsdag 'een causerie gehouden over „Jeugd en Film" door Rector H. van Spanje, directeur van de K. J. C. in het bisdom Haar lem. Speciaal t. a. v. den leeftijd der aankomende jongens, van de rijpende jeugd, formuleerde spr. de verschillende punten van zijn onder werp. In het algemeen acht spr. de film keuring, hoe nauwlettend en zorgvuldig deze ook wordt toegepast, ontoereikend voor de jeugd. Dit bezwaar wordt verergerd door het feit, dat de jeugd zelf weinig kieskeurig is en liefst niet zijn voorkeur hecht aan films, die er voor toelaatbaar zijn geacht. De greep op de jeugd van de film, welke blijkt uit de enorme belangstelling der jeugdigen voor film en bioscoop, mag ook voor de katholieke jeugd niet te licht geschat worden. Funest wordt de werking van de film voor jeugdigen, door de voorstelling, en even vaak door de propaganda van bepaalde levens opvattingen, welke zij vertolkt en die voor de jeugd nog een geduchte reserve vereischen, waaraan zij over het algemeen geneigd is weinig gehoor te geven. Het ontwaken van het gevoelsleven der jeugdige filmtoeschouwers vindt daarbij meestal slechts een geringen prikkel tten goede, uit het voorbeeld van alles-wagende filmhelden, die op het gebied van avonturen, geldzucht en hartstocht voor niets staan. Ook de indruk, dien de film geeft, waar het betreft huwelijk en gezinsleven, werkt op de jeugd vaak eerder sloopend dan opbouwend. De onjuiste levensnormen, vaak in de film aangeprezen, zullen speciaal aan de werk- looze jeugd een geheel valsche voorstelling van de werkelijkheid geven. De ontzaglijke macht van de film, als op voedkundige factor voor het gevoels- en 'ver beeldingsleven der jeugdige bezoekers, dient bezworen te worden ten goede. Waar juist de jeugd steeds meer vraagt en verwacht van de film, naarmate zij er meer van ziet, moet het bruikbare materiaal ervan met zorg aangewend en uitgebreid worden. Paus Pius XI heeft de film niet alleen afgekeurd in haar verkeerde qualiteitien, maar daarnaast vooral het goede gebruik aanbevolen, ter be strijding van het misbruik en bezwaar erin. Zij kan met dezelfde kracht, waarmede zij er gens kwaad sticht, elders ten goede strekken. Voor de katholieke jeugd is, in het verband der geheele moderne Katholieke Actie, de ver vaardiging van goede, opvoedkundige films dringend noodzakelijk. Indien wij ons in dit opzicht afzijdig houden, zoowel bij de produc tie, de propaganda, als de vertooning van de film, schieten wij in onzen plicht tekort, het meest ten overstaan van de jeugd. Door toe passing van de smalfilm, is heden de oplos sing van het productie-vraagstuk minder on wezenlijk geworden, dan het nog niet zoolang geleden leek. Spr. sprak ten slotte als zijn meening uit, dat de voorziening der fiimverwachtingen van de jeugd in positieven zin, zelfs inter nationale verhoudingen door ons verzorgd dienen te worden. Bij deze vervulling van een dergelijke behoefte, hebben onze pers en film-periodie ken, in samenwerking met de volwassenen, die regelmatig bioscopen bezoeken, evenzeer een taak, voor welker uitvoering de jeugd dank baar zal zijn. Naar het Handelsblad verneemt kan men er op rekenen dat de Tweede Kamer de reisbelas- ting nog vóór het zomerreces zal behandelen. Intusschen staat het vrijwel vast, dat invoering van het ontwerp nog dezen zomer uit practische redenen absoluut onmogelijk zal zijn. Onder dagteekening van 28 Mei 1936 zijn Besluiten verschenen, tot uitvoering, onderschei denlijk, van het eerste en het vierde lid van artikel 25 der Nijverheidsonderwijswet, en van het tweede lid van artikel 6 dier wet. iJe besluiten van 1921 waren verouderd; zij zijn geheel nieuw opgezet; de redactie is op vele punten verbeterd en verduidelijkt, In het subsidievoorwaardenbesluit n. o. 1936 zijn nader vastgesteld de voorwaarden, onder welke aan rechtspersoonlijkheid bezittende in stellingen en vereenigingen en aan gemeenten ten behoeve van de door haar in stand gehouden nijverheidsscholen uit 's rijks kas subsidie wordt verleend, alsmede voorschriften gegeven om trent de vaststelling en berekening van het bedrag der vergoeding, bedoeld in het vierde lid van artikel 25 der nijverheidsonderwijswet. Hoofdstuk 3 bevat als slotbepaling, dat het besluit in werking treedt met ingang van 1 September 1936 en dat het kan worden aange haald onder den titel „subsidievoorwaardenbe sluit n, o. 1936". In het bouwbesluit Nijverheidsonderwijs 1936 zijn nadere algemeene regelen vastgesteld om trent den bouw en de inrichting van de wette lijk gesubsidieerde nijverheidsscholen en om trent de aantallen leerlingen, die daarin mo gen worden toegelaten. Dit besluit treedt in werking op 1 September 1936 en kan kortheidshalve worden aange haald onder den titel „bouwbesluit n.o. 1936". In regeeringskringen wordt meer en meer het besef levendig, dat de opleiding van een groot aantal Nederlandsche jongelui tot sportvlieger een nationaal belang is. De Ne derlandsche regeering overweegt dan ook dit jaai een subsidie te verleenen aan de Nationale Luchtvaart School. I Indien onze regeering hiertoe overgaat, zet zij een eerste schrede op den weg, die door de regeeringen der naburige landen 'reeds jaren lang betreden is. Zoowel in Frankrijk en En geland als in Duitschland wordt de sportvlie- gerij van regeeringswege gesteund, om over een zoo groot mogelijk aantal geoefende vliegers te beschikken, die een voldoende opleiding ge noten hebben om zoonoodig in zeer korten tijd tot militaire vliegers gelest te kunnen worden. Wat de Staat dus eenerzijds aan subsidie ver strekt aan de particuliere luchtvaartscholen (in Engeland bijv. genieten er vijf subsidie), wordt anderzijds uitgespaard op de kosten der opleiding van militaire vliegers. De N.L.S. zal voorts nog van andere zijde fi nancieel steun ontvangen. Het bestuur van het Anthony H. G. Fokker Fonds, dat in 1936 on geveer ƒ20 000 denkt uit te keeren voor ver schillende doeleinden, heeft reeds een prin cipieel toezegging aan de N.L.S. gedaan. Ook op andere wijze zal er meer bedrijvig heid in de Nederlandsche sportvlieger^ komen. Het bestuur der N.L.S. is namelijk van plan tegen verminderd tarief het personeel van bij de luchtvaart betrokken bedrijven in staat te stellen enkele uren te lessen, opdat zij hun theoretische kennis van het vliegen met practi sche ervaring kunnen aanvullen. Zoo zullen voorloopig vijf leden van het personeel van den Technischen Dienst der K.L.M. enkele uren op een Aeronca gelest worden. Het zij terloops ver meld, dat de N.L.S. dit type, waarvan het in Nederland geïmporteerde exemplaar onlangs het bewijs van luchtwaardigheid verkreeg, als lesvliegtuig zeer geschikt acht en dan ook in de toekomst als zoodanig gebruiken zal. De N.L S. overweegt eveneens, of zij de leer lingen der Middelbaar Technische Scholen, die een cursus in vliegtuigbouw volgen, tegen ver- laafde prijzen in staat zal kunnen stellen en kele uren met de praktijk van het vliegen ken nis te maken op dezelfde wijze als de vijf K.L.M.-ers thans zullen doen. In elk geval wordt 1936 een belangrijk en be drijvig jaar voor de Nationale Luchtvaart School. Het programma van Donderdag van de te Den Haag te houden Residentieweek omvat o.m.; Zanguitvoeringen door kinderen; Gymnastiek- demonstratie; Haagsche Bedrij venoptocht; Zanguitvoering (Euterpe)Feestelijkheden in verschillende wijken; Russisch concert (Haag sche Kunstkring); Pasar Malam; Tooneel, re vue, operette, film, tentoonstellingen, vermake lijkheden. Voor het overige verwijzen wij naai het officieele programma. Na afloop van de rede, die oud-minister ir. Bongaerts op het Waterwegencongres te Maas tricht heeft gehouden, werd bij acclamatie een motie aangenomen, die overeenstemde met de conclusies, waartoe ir. Bongaerts in zijn rede gekomen was, en luidde: Nederland en België zijn in vele opzichten in beider belang op onderling samenwerken aan gewezen; daarbij zal de economie van het ver voerwezen, meer speciaal van de binnenvaart, een voorname plaats innemen. Daarom moet worden gestreefd naar het samenvoegen en af ronden van hetgeen in het gebied tusschen Maas en Schelde reeds aan scheepvaartwegen voor de binnenvaart bestaat of is ontworpen, met inbegrip van de gekanaliseerde Maas, tot een uitsluitend kanalenstelsel, alsmede tot een betere regeling van het burenrecht voor de vaart op die waterwegen. Vervolgens werd een film vertoond van de werkzaamheden aan het Julianakanaal, waar na de congresdeelnemers gezamenlijk een be zoek brachten aan de tentoonstelling voor de binnenscheepvaart. Aan het des avonds in de redoute-zaal ge houden feestbanket voerden verschillende spre kers het woord. De Rietvink (thuisreis) en de Perkoetoet (uitreis) zijn beide te Athene aangekomen. Spiegeltje, spiegeltje in de hand! Ongeloofelijk hik! drie uur gele den heb ik me pas geschoren, en nu weer hik zoo'n baard!" In de papierwarenfabriek van de firma M. A. Cats aan den Fluweelen Singel te Gouda, is Woensdagavond brand uitgebroken. Dank zij het snel optreden van de brandweer was het vuur na een half uur gebluscht. De brand was ontstaan in de opslagplaats op de bovenverdieping, waar papieren zakken en diverse poeders geborgen waren. Deze schijnen tot ontploffing te zijn gekomen, al thans te zes uur werd een hevige knal ge hoord, waarna zware rookwolken naar buiten sloegen. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en deze wist den brand tot de opslag plaats, welke slechts een geringe oppervlakte beslaat, te beperken. De ruimte is vrijwel ge heel uitgebrand. De burgemeester van Gouda, de heer E. Gaarlandt en de waarnemende commissaris van politie waren bij den brand aanwezig. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De schade wordt door ver zekering gedekt. Woensdag heeft Mgr. dr. J. Witlox, hoofd redacteur van de Maasbode, op eenvoudige wij ze zijn zilveren priesterfeest gevierd. Des mor gens droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op in het St. Antoniusgesticht te Rotterdam, daarbij geassisteerd door zijn broer en neef. de zeereerw. heeren A. Witlox en G. Witlox, ter wijl rector P. J. Maas als ceremoniarius fun geerde. Na de H. Mis gaf Mgr. witlox bij spe ciaal indult allen aanwezigen den Pauselijken Zegen. Later op den dag hield de jubilaris een re ceptie, waarby hij namens „de Maasbode" werd gehuldigd. Verschillende geschenken en bloemstukken werden hem aangeboden, terwijl een groot aantal telegrammen van gelukwensch waren ingekomen. Reizigers naar Italië of naar Italiaansche koloniën of Bezittingen mogen per persoon 300 Lire in bankpapier en 50 Lire in metaal geld zonder eenige formaliteit invoeren; kinderen beneden 4 jaar uitgezonderd. Buitenlandsch geld mag zonder eenige beper king in Italië worden ingevoerd. Het is echter aan te bevelen het bedrag op zijn pas te laten aanteekenen, ten einde het eventueel restant weder te kunnen uitvoeren. Reis-credietbrieven in Lires uitgeschreven mogen vrij worden ingevoerd, mits voldoende aan de desbetreffende voorschriften. Uit Italië gaande mag men 300 Lire in bank papier en 50 LIFe in metaal geld meenemen. Uitgesloten hiervan zjjn kinderen beneden 4 jaar. Eigenaars van toeristen-credietbrieven mogen 50 Lire in metaal geld doch géén bankbiljetten uitvoeren. De Federatie van Ned. Kapperspatroons- vereenigingen meldt: De Federatie van Ned. Kapperspatroonsver- eenigingen en cte R. K. Bond van Kapperspa troons St. Franciscus van Assisië hebben een bespreking gehad op het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waartoe ook de Nederlandsche Kappersbond was uitgenoo- digd, teneinde besprekingen te voeren in ver band met de positie van het kappersbeciriji. De Nederlandsche Kappersbond was niet ver schenen. Besloten werd, dat de Federatie en de R. K. Bond, welke nu de contactcommissie vormen, voorstellen ter saneering zullen indienen, welke de regeering ter bestudeering zal ontvangen. In plaats van Maandag, 15 Juni a.s., zal de gewone audiëntie van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen op Don derdag 18 Juni, des namiddags te 2 uur, plaats hebben. BATAVIA, 10 Juni (Aneta) Volgens bij de regeering ontvangen berichten van den assis tent-resident van Kota. Nopan heeft gister middag een ontploffing plaats gehad in het voorste dynamiet-magazijn van den mijn- tunnel bij het mijnbedrijf Pagaran Siajoe. Deze ontploffing werd gevolgd door een tweede groote ontploffing en een derde kleine ontploffing. De oorzaak is nog niet bekend- Door den ontstanen luchtdruk zijn achttien inheemschfe werklieden onmiddellijk gedood, terwijl drie inheemsche werklieden door dynamiet-dampen aan de longen zijn aange tast. Een van deze laatsten verkeert in le vensgevaar. Ook een lid van de reddings brigade raakte bedwelmd. Het onderziek naar de oorzaak van de ramp van de Lappland heeft uitgemaakt, dat naar alle waarschijnlijkheid een fout in de ontsteking is opgetreden, waardoor de motoren afsloegen. Het toestel vloog oen op 50 meter hoogte met een snelheid van nauwelijks 100 KM. Mogelijk is het, dat in de cockpit per ongeluk tegen de contacten is gestooten, waardoor deze werden afgezet. Toen de piloot het gevaar zag, wist hij de electrische stroom door kortsluiting uit te schakelen. Ook de benzineleiding werd tijdig afgesloten waardoor de bijna 2000 liter benzine aan boord niet tot explosie kwamen. In hooger beroep heeft voor het Haagsche Gerechtshof terecht gestaan de gewezen boek houder der N.V. „Waldorp", P. F. O. uit Den Haag, die door de rechtbank aldaar wegens verduistering van f 7550 in dienstbetrekking, meermalen gepleegd, is veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf. Verdachte herhaalde zijn in eerste instantie gevoerd verweer, dat hij zich geen gelden had toegeëigend. De Advocaat-Generaal, mr. Vermeulen, achtte het uitgesloten, dat de lezing van ver dachte juist kon zijn. De feiten bewezen achtend, vroeg spr. be vestiging van het vonnis. Het hof zal 24 Juni uitspraak doen. Woensdagmiddag omstreeks zes uur is de wielrijdster mej. P. H. de Poorter uit Stoppel dijk op den provincialen weg nabij Hulst aan gereden door een motorfiets, bestuurd door De V. uit Boschkapelle. Het slachtoffer be kwam een ernstige hersenschudding en weid naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Het ongeluk is ontstaan doordat de motorrijder een voermanskar langs de verkeerde zijde wil de passeeren. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan E. P. van der Kley, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Joure is op verzoek met 15 Juni eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Maastricht: mr. J. A van Bronkhorst, tijd. adj.-inspecteur der dir. be lastingen te Maastricht; mr. J. C. H. A Vrijens, adv. en proc. te Maastricht. Met ingang van 1 Juni 1936 zfjn de referen darissen 2e klasse der P.T.T. P. C. Demmer. J. A. van den Brink; H. I. J. van Winkel, J. Mastenbroek, en met ingang van 1 Juli 1936 benoemd tot referendaris der P. T. en T. Met 1 Juli 1936 is aan den referendaris der P. T. T. J. de Wit, aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Middelburg, eer vol ontslag verleend. Aan den geneeskundige bij de arbeidsinspec tie P. A. van Luyt te Groningen is met 1 Sept. 1936 de gemeente 'sGravenhage als standplaats aangewezen. 46 Bryce knarsetandde. Al die Wace's waren uit hetzelfde hout gesneden. Ze kenden noch vrees, noch ontzag. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, of Medway, wiens hand de zweep reeds omknel de, zou zijn bedreiging ten uitvoer brengen. „Welk vervoermiddel kan mij van hier naar Londen brengen?" vroeg hij met geforceerde kalmte, terwijl hij zich tot den Markies wendde, wiens beteuterd gezicht keek, als vreesde hij, dat de Viscount de zweep zou gebruiken voor een ander doeleinde, dan waarvoor ze bestemd was. „In geen geval een trein," antwoordde de vis count, die langzaam zijn zelfbeheersching her won. „Echter, mijn Hispano staat tot je beschik king." En hü boog spottend. „Dank u," zei Bryce op een ruwe manier. „En als de eigenaar van den auto," vervolgde de Viscount, „mag ik u wel verzekeren van mijn onsterfelijke dankbaarheid, als u uw binnen komst in de hoofdstad een beetje minder op zichtig houdt, dan uw entree hier, want ik heb de Hispano zelf weer noodig. De eerzame bur gers van Londen kondén wel eens bezwaren heb ben tegen 't neerhalen van hun stadspoorten, afgezien van het feit, dat de Hispano nog nooit heeft meegedongen in een rammei-wedstrijd!" Bryce hield boos zijn tanden op elkaar ge klemd. Hij vond geen geschikt antwoord. De Viscount drukte op een knop naast zich. „Zeg, Drage," zei hij op temerigen toön, toen de correcte huisknecht verscheen, „wil je de His pano voorbrengen? Mr. Bryce zal e ermee naar de stad rijden." De inspecteur maakte een vormelijke buiging en volgde den man, zich bewust van den ver waanden blik, dién de Viscount door zijn mo nocle op hem gericht hield. Tien minuten nadien reed de inspecteur heen en kwam den nog steeds jammerenden Mac Pherson voorbij, draaide de poort uit en sloeg den weg in naar Londen. De Viscount oogde hem na van achter een boograam fen liep daarna haastig op de telefoon toe. Zeventien minuten lang zat hij als een wan hopige te bellen om de hoofdlijn, waarvoor hem door een schelle vrouwenstem een aanmerking werd gemaakt, en toen legde hü boos den hoorn terug. „Onze mooie neef is voor de haaien," zei hij met een verstoorde uitdrukking op zijn gelaat. „Voor de haaien!" De Markies van Castleborough keek mistroos tig naar zijn kleinzoon. „Inderdaad, Frans!" 't Verdere gesprek werd onderbroken door de onstuimige en robuste binnenkomst van Mac Pherson. Met zijn armen zwaaiend schreed de Schot naar voren, terwijl een flauwe razernij op zijn gelaat stond uitgedrukt. „Meheer," stiet hij uit, „hebt u ooit zoo'n gek gezien? Die perken daar heb ik van kindsbeen af verzorgd. En komt u nu eens kijken. Ik twij fel aan 't verstand van dien vént. Hij is niet toe rekenbaar. Laat le niet onder mijn knuisten komme. Zoo iemands huis binnen te gaan, den tuin te reneweere en de poorten mee te neme. 'k Kon 'm zijn kop wel inslaan, die kale gek. Wilt u zelf niet eens zien, wat ie voor schade aangericht heeft?" Met een geduldig glimlachje beduidde de Mar kies den woedenden knecht hem voor te gaan. HOOFDSTUK XVII Pressland betaalt Kort na middernacht stond inspecteur Bryce, puffend van de hitte, onder de stof en doodmoe voor de woning van Viscount Medway in Lan caster Gate. Hij ontving geen antwoord op zijn luidruchtige dagvaarding en eindelijk maakte hij schouderophalend rechtsomkeer, daalde de stoep van het huis af, stapte weer in de prach tige Hispano, die hij tot voor de stoep gereden had, en reed heen getroost door de wijze over weging, dat het spoedig genoeg dag zou zijn, en hij dan den moordenaar zou inrekenen. De volgende morgen was er getuige van, hoe Bryce krachtige, maar vruchtelooze pogingen aanwendde om zijn opwinding te beheerschen, een opwinding, waaraan hij uiting gaf, door den heelen tijd rusteloos in de kamer op en neer te loopen, terwijl hij telkens op de klok keek, naar links en rechts schuwe blikken wierp en vinnige antwoorden gaf. Zijn typisch gedrag scheen Guest te amu seeren. ,,'n Bron ontdekt?" vroeg hij achteloos, terwijl een geheimzinnig lachje over zijn donker gelaat zweefde. Bryce bromde iets binnensmonds. Zoo'n knap pe mr. Guest dacht hij, in zijn nopjes. Maar toch nog niet zoo héél knap. Hier had hij tenminste de hand niet in. Nu zou zijn eigen nietig per soontje den moordenaar en den roem eens gaan inpalmen. Guast zou dan wel eens met één wang kunnen' lachen, dacht Bryce vergenoegd. Hü was tot de overtuiging gekomen, dat het om elf uur 's avonds de beste tijd zou zijn om den geheim- zinnigen moordenaar aan te grijpen, en daarom had hij thans zijn overval beraamd, 't Zou een interessante avond worden. Guest eveneens was ten prooi aan een sterke opwinding. In zijn hand hield hij een krantenknipsel en alhoewel hij, in tegenstelling met zijn collega, niets van zijn gemoedstoestand bloot gaf, scheen het lezen van dat stukje papier hem toch een bijzonder genoegen te verschaffen. „CHUZZLEWIT KOMT WOENSDAG PICKWICKS". Hij las dat en glimlachte. 't Was gelukt! Zelfs al las Wally dat bericht, at heel goed mogelijk was, dan zou zijn aan wezigheid enkel dienen om duidelijker aan te wijzen, wie tusschen al die slenterende menschen bij den hoofdingang van het Restaurant Mr. Pressland was. Pressland en Chatterton zouden er zich wel spoedig van bewust zijn, dat hun een strik was gespannen, maar dat hinderde niet. Guest wilde hem slechts even opnemen. Had hij hem eenmaal gezien hij zou hem zoo noodig aan de Noordpool achterhalen. „Tusschen twee haakjes, wat is je gisteren overkomen?" vroeg hij aan Bryce. ,,'k Heb Wally Chatterton achterna gezeten," antwoordde zijn collega opgewekt. „Gisteren morgen maakte hij zich uit de voeten. Ik zag, dat hij zijn woning verliet en volgde hem," en hij vertelde hem kort en bondig zijn achtervol ging. „Maar 't zal hem niet gemakkelijk gaan om vandaar weg te komen," besloot hij in opgeruim de stemming. „Zijn wagen hebben ze onbeheerd gevonden fen zijn jacht kan de haven niet uit, en zoo meen ik, dat we hem hebben." Bryce hield één troef achter en vertelde enkel over zijn achtervolging, 't Voornaamste hield hij achterbaks. Hij grinnikte bij voorbaat van genoegen. Wat zou Guest er leelijk naast grij pen! Zoo'n stuk werk moest promotie beteekenen. En nu zou het eens niet Guest zijn! Hij overhandigde een krant aan Guest. „Dat hebben ze 'm vlug gelapt, niet?" vroeg hij met een zelfgenoegzaam lachje. Op de voorpagnina prijkte een foto van Wally Chatterton, met bijgaande beschrijving, en in en kele regels stond vermeld dat hij door de politie gezocht werd, als hebbende gereden op dusda nige wijze, dat de publieke veiligheid in gevaar werd gebracht, en wegens het onwettelijk bij zich dragen en gebruiken van vuurwapenen op den openbaren weg. Guest gaf hem de krant terug fen prutste wat met zijn pen, maar verried geen enkel van zijn gevoelens. Die publicatie had zijn plannen in 't honderd gestuurd, 't Bericht van Pressland kwam uit een krant, die drie dagen oud was. Pressland zou deze krant zien en schrikken. Hij kon er tusschen uit knijpen gelijk Wally, hij kon hon derd richtingen inslaan, maar een feit was, dat er niet de minste kans bestond, dat hij op een rendesvous zou ingaan in een groot restaurant, om daar iemand te ontmoeten, die door het ge recht werd gezocht, en zich ophield in 't land van Kent. Die stomme Bryce! Er bestond zelfs geen grond om Wally Chatterton te arresteeren, en die voorbarige handelwijze van Bryce had alles in de war gestuurd. Zoo'n uil van een vent! Maar geen enkele trek op zijn gelaat verried zijn innerlijke misnoegdheid. Bryce echter zou ztilks niet eens bemerkt heb ben, druk als hü het had met het beramen van plannen, die al beraamd waren. En als slot van alles promotie! 't Was een goede buit, de moordenaar. In den geest klopte hü zich zelf op den schouder. Dat was t immers waar die ge weldig knappe mr. Guest op loerde. Dien avond stapte Bryce warmpjes ingepakt zün logies in Bloomsbury uit, terwüi zijn opge togenheid sprak uit zün glimlach, uit zijn loop, en de houding, die hü zich gaf, ja, zelfs uit zijn hoed, die scheef op zün bol stond, en hü nam de richting naar Lancaster Gate. (wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3