m De strijd tegen mosterdgas Stakingsgolf houdt aan Burgeroorlog in China ontbrand? Stroom doodt machinist Het nieuws van heden Onrustig Palestina HET GEVAAR AF TE WENDEN? MULHOUSE AANGE STOKEN ONVEILIG SPANJE DE BAROMETER t Sli*E!i A^- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 JUNI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BEZutKT DE RESIDENTIELEEN De uitvinder Van der Veen heeft verschillende proeven genomen, welke alle zijn geslaagd Ook bestand tegen chloor Neutraliseeren De troepen van Nanking en Kanton zouden op elkaar zijn gestooten Japan waarschuwt f TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG 19993 De Britsche Volkenbondsvereeniging heeft te Londen een banket aangericht ter eere van den Negus. De vorst in gesprek met den president prof. Gilbert Murray De staking onder de mijnwerkers bij Luik breidt zich uit Het collectief contract in Frankrijk In het bekken van Luik Belgische arbeiders stellen eischen In Venezuela Ernstig ongeval op het Centraal Station te Amsterdam Vuurhaak raakte boven leiding Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii! minium Monseigneur Lavelle 80 jaar Kardinaal Hayes erft een half fortuin Landon candidaat Voor het presidentschap der Ver. Staten Rede van Titoelescoe ,JViets verdeelt de Balkanvolken" Nieuwe Grondwet der Sovjet-Unie Wie niet werkt zal niet eten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Men strooit lustig met bommen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VAN 6 TOT EN MET 15 JUNI Zaterdag: Versierde en verlichte Reclamemarkt; Vaart versierde kano's v. Haringkade n. de Wa terpartij; Concours de carrosse rie; Conc. Kon. Mil. Kapel o/h Binnenhof; Vaart verl. gondels; Intern. Galabal; versch. verma kelijkheden. (Z-ie off. progr.). In enkele persberichten is dezer dagen be kend geworden, dat de heer G. van der Veen te 's-Gravenhage 29 Mei j.l. voor den voorzit ter van de commissie van advies nopens che mische en aanverwante verdedigingsvraagstuk- ken, prof. P. van Romburgh, op het scheikun dig laboratorium der Artillerie-Inrichtingen te Hembrug, eenige demonstraties heeft gegeven met een door hem vervaardigde mosterdgas- dichte stof, welke proeven volkomen geslaagd Waren. Een gedeelte van deze proeven heeft de heer Van der Veen in zijn laboratorium aan de Binckhorstlaan te Den Haag herhaald, in te genwoordigheid van dr. G. W. Boland, direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, den heer F. J. Noord- hoek Hegt, die als chemicus aan dezen dienst is verbonden en eenige journalisten. Zoo heb ben wij ons dan met eigen oogen kunnen over tuigen van de resultaten van deze Nederland- sche uitvinding, waarvan de portée op het oogenblik nog niet te overzien is. Ongeveer drie uur na besmetting met mos terdgas, aldus vertelde de heer Van der Veen, voelt men een soort prikkeling als van spelde- prikken op de hand, die rood en gloeiend wordt. De roode plek wordt omgeven door een witten rand en twee uur later wordt de witte rand rood en de roode plek wit. Er ontstaat dan een blaar, soms wel een centimeter hoog, gevuld met een heldere vloeistof. De blaar breekt door, de doode huid valt in, en daaronder gaat het mosterdgas zijn vernietigingswerk voortzet ten, na de uitwerking een diepe wond achter latend, die, met het oog op infectie, zeer ge vaarlijk is. Niet minder gevaarlijk is de uitwerking van mosterdgas in dampvorm. Het tast de longen aan, de spraak gaat geheel verloren, de adem haling gaat slecht en onregelmatig en men krijgt er hier is natuurlijk alleen sprake van een zeer minieme besmetting bronchitis van. Ik heb deze zware proeven op mijzelf toege past, om te weten, wat de uitwerking van mos terdgas is. Zonder dit te weten, is het niet ge makkelijk een bescherming daartegen vast te stellen. Na zeer vele proefnemingen gelukte het mij, een soort stof te ontdekken, en een chemisch inpregneeringsmiddel samen te stel len, dat immuun tegen mosterdgas bleek te zijn. Een glazen buisje, aan de onderzijde af gesloten met mijn impregneeringsstof werd voorzien van mosterdgas ter hoogte van ander halve centimeter en na zestig dagen bleek alles nog onveranderd. De uitvinder heeft zich vervolgens bezig ge houden met het neutraliseeren van mosterd gas. Ook dit is hem gelukt. Het oogenblik was toen gekomen, om deze uitvinding te demon- streeren. Na vele vruchtelooze pogingen ge lukte het den heer Beins, die als trait d'union tusschen uitvinder en officieele instanties fun geerde, van den minister van Defensie ad in terim toestemming te verkrijgen voor de de monstratie, waarvan in de hierboven genoem de persberichten gewag wordt gemaakt. In aansluiting op deze volkomen geslaagde experimenten, waren wij dezer dagen in het la boratorium van den heer Van der Veen getuige van tien proeven. Op de tafel, die in het mid den van het vertrek stond, bevond zich een fleschje, gevuld met mosterdgas in vloeibaren vorm, een hoeveelheid van ongeveer 70 gram. „Dit is voldoende om 20.000 menschen te ver delgen," deelde de heer Van der Veen mede. In ons land heeft men ongeveer een liter van dit oorlogsgas, dat op het laboratorium te Hembrug wordt bewaard. Een gedeelte hiervan is ter be schikking van den heer Van der Veen gesteld. Met een pipet bracht deze nu eenige druppels van cte vloeistof over in een kokertje, gemaakt vah mosterdgas-dichte stof. Zonder er nadee- lige gevolgen van te ondervinden, hield hij het kokertje daarna eenigen tijd in zijn hand. Een glazen buisje met het geheimzinnige impregnee- ringsmiddel afgesloten en met mosterdgas ge vuld, plaatste hij op zijn handpalm. Ook bleek, dat op een stuk zoolleder, geïmpregneerd met 's heeren Van der Veen's middel, het gas geen invloed had, terwijl het in het niet bewerkte leder onmiddellijk wegzonk. Water en chloor tasten het imprégneerings- middel evenmin aan. Dit toonden twee proeven aan. De clou van deze proefnemingen was echter het oogenblik, waarop de uitvinder zijn hand inwreef met zijn impregneeringsmiddel, een lichtgeel zalfje, en toen eenige druppels mos terdgas op de ingewreven plek liet vallen. Geen enkel verschijnsel van besmetting deed zich voor en toen wij den uitvinder den volgenden dag even spraken, toonde hij onmiddellijk zijn nog altijd onbeschadigde hand. Wat is nu van deze uitvinding in de prak tijk te' verwachten? Volgens den heer Van der Veen is het duidelijk, dat het thans in oor logstijd mogelijk is, de bevolking, althans de militairen, door hen te verplichten zich in naar het recept van den heer Van der Veen ge ïmpregneerde kleeding te steken, immuun te maken voor een aanval met mosterdgas. Thans dient te worden afgewacht, welke waarde te bevoegder plaatse aan deze uitvinding wordt gehecht. HANKOU, 12 Juni (Reuter). Ten Zui den van Hengtsjau zouden de vijandelijk heden tusschen de troepen van Nanking en Kanton zijn ontbrand. De Noordelijken zou den Leiyang, ten Zuiden van Hengtsjau, hebben bezet, terwijl de Kantonneezen zich zouden hebben teruggetrokken naar een plaats tusschen Leiyang en Tsjantsjau. KANTON, 11 Juni (Reuter). De Kwan- toeng-troepen, welke gestationneerd zijn aan de grens der provincie Foekien, zouden thans opmarcheeren naar het Noorden dezer provin cie en voornemens zijn door te dringen tot de provincie Kiangsi. Het geheele Zuidelijk deel der provincie Hoenan, welke tot nu toe bezet was door de Centrale Regeering, zou in handen der Zui delijke troepen zijn. De Centrale Regeering zou besloten hebben tien divisies naar de provincies Kweitsjau, Kiangsi, Foekien en Hoenan te zenden. SJANGHAI, 11 Juni (A. N. P.) Naar ver luidt zouden de Kantonneezen, die naar het schijnt over een troepenmacht van 400.000 man en over de 400 vliegtuigen beschikken, de pro vincies Foekien en Kiangsi zijn binnengevallen. Twee Engelsche kanonneerbooten hebben op dracht gekregen zich terstoncj^naar Kanton te begeven. De Japansche consul te Kanton heeft de autoriteiten gewaarschuwd tegen de ern stige gevolgen eener anti-Japansche agitatie. TOKIO, 12 Juni (Reuter). De Russische ambassadeur te Tokio Yoerenef, heeft instructie Uit Moskou ontvangen, niet met verlof te gaan. In Japansche kringen gelooft men, dat deze instructie verband houdt met het conflict tus schen de regeeringen van Nanking en Kanton en met de nieuwe grensincidenten. NANKING, 12 Juni (Reuter). Naar ver luidt zou Italië de Nanking-regeering verzocht hebben, de sancties op te heffen. De regeering Van Nanking zou daarop geantwoord hebben, dat China de toepassing der sancties niet een zijdig kan staken en dat het de beslissing van den Volkenbond afwacht. SJANGHAI, 12 Juni (Reuter). De vertegen woordiger van Kwangsi te dezer stede heeft een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat het Kwangsileger ten zuiden van Hengtsjau is slaags, geraakt niet de Nanking-troepen. PARIJS, 11 Juni (A. N. P.) De staking onder het trampersoneel te Mulhouse heeft zich verder uitgebreid. Ruim 15.000 werklieden in de textiel- en metaalindustrie en in de bouwbedrijven hebben het werk neergelegd. Ook in Belfort neemt de sta kingsbeweging toe. In Parijs zijn 150 taxi chauffeurs in staking gegaan en hebben de garages bezet, omdat de eigenaar den ben zineprijs met 75 centimes had verhoogd. PARIJS, 12 Juni (Reuter). Er is overeen stemming tot stand gekomen betreffende de minimum-salarissen van bank- en beursbe dienden. De arbeid zal hier onverwijld hervat worden. Hetzelfde geldt voor het café- en hotelbedrijf te Parijs, waarin de gedelegeerden van werk gevers en werknemers het eens zijn geworden. D'Ormoy, de ondersecretaris in het presidium, heeft een rede gehouden, waarin hij aankon digde, dat binnenkort wetsontwerpen zullen worden ingediend, die de afschaffing van het fooienstelsel en een nauwkeuriger regeling van het bedrijf door de overheid ten doel hebben. PARIJS, 11 Juni (Reuter). De stakende slotenmakers hebben besloten Vrijdag den ar beid te hervatten, terwijl de slagersknechts waarschijnlijk morgen eenzelfde besluit zullen nemen. Het hotel-, café- en restaurantpersoneel besloot daarentegen de staking verder voort te zetten. In de provincie werd het werk in de textielindustrie hervat, terwijl in de mijnen van Pas de Calais en het Departement Du Nord het werk Vrijdagochtend weer hervat zal wor den. PARIJS, 11 Juni (Reuter). De Kamer heeft met 528 tegen 7 stemmen het geheele tsontwerp aangenomen, strekkende tot be- Instiging van de ontwikkeling van het collec- f contract en tot het wet-maken daarvan ir de betrekkingen tusschen de werkgevers de werknemers. (Volgens het wetsontwerp dient het collectief ntract bepalingen aangaande vrijheid van ganisatie, meeningsvrijheid der arbeiders, in ning van gekozen gedelegeerden in fabrieken |et meer dan tien man personeel', minimum larissen, opzeggingstermijnen enz. te bevatten. De vergadering der Kamer werd te 21 uur opgeheven, nadat Leon Blum haar dank had zegd voor den arbeid, gepresteerd in een wen-urige vergadering, en haar had verzocht |t werk morgenochtend voort te zetten voor aanneming van het wetsontwerp tot invoe- |ng van de veertigurige werkweek. Vrijdagmiddag zal de regeering de vijf door Kamer gevoteerde ontwerpen bij den Senaat dienen. LUIK, 11 Juni. (A. N. P.) Donderdagoch tend is de stakingsbeweging overgeslagen op het mijnbekken van Seraing, Ans en Grace Berleur. Ook te Herstal is staking uitgebroken in de kolenmijn van „La petite Bachure". 300 arbeiders hebben het bovenste gedeelte der ,mijn bezet gehouden, doch zij werden door jdc Rijkswacht verdreven op bevel van den inister van Binnenlandsche Zaken. De manschappen der Rijkswacht werden in iet dorp door de bevolking uitgejouwd. iRUSSEL, 11 Juni. (Reuter). De Algemeene d van de Belgische Werkliedenpartij ver arde zich bereid elke regeering te ondersteu- welke besloten is, spoedig de volgende her togen te verwezenlijken: Herziening der sala- len met vaststelling van minima; werkweek. 40 uren; het in stemming brengen van wet- ke maatregelen, die de volledige uitoefening vrijheden van de werklieden garandeeren; betaalde vaeanties; verhoogtog werkloozen- steun; ouderdomspensioen en het in stemming brengen van wetsontwerpen op werkloosheidsver zekering en ziekte- en invaliditeitsverzekering. CARACAS, 12 Juni. (A. N. P.) De algemeene staking, die hier is uitgebroken als protest te gen de voorgestelde wet op de openbare veilig heid, is overgeslagen naar Maracaibo, waar de arbeid overal is neergelegd met uitzondering van het werk in ziekenhuizen, electrische centrale en telefoonkantoor. BRUSSEL, 11 Juni (Reuter). De „."Etoile Beige" meldt, dat in verband met de staking der havenarbeiders te Duinkerken de Britsche schepen, die wollen goederen naar het vaste land vervoeren, naar Ostende werden gediri geerd. De havenarbeiders te Ostende hebben echter laten weten, dat zij die goederen niet zullen lossep. PARIJS, 12 Juni (D. N. B.) Behalve in het hotel- en restaurantbedrijf is vandaag in verscheidene andere branches en ondernemin gen een accoord tot stand gekomen, zoodat in ongeveer 60 Parijsche fabrieken het werk van daag weer zal worden hervat. In Mulhouse is het in de metaalindustrie tot overeenstem ming gekomen. De loonen worden algemeen met 14 pet. verhoogd. De arbeiders hebben daarop de bezette werkplaatsen ontruimd. Van daag wordt het werk hervat. In Dury bij Amiens is het tot een al zeer merkwaardige staking gekomen. Daar hebben n.l. de employé's en ziekenverplegers van het provinciale krankzinnigengesticht het werk neergelegd. De 800 patiënten worden door de dokters en de afdeelingschefs verzorgd. In Parijs blijft een zekere spanning hangen. Gistermiddag trokken weer stoeten stakers door de binnenstad met roode vlaggen en opgeheven vuist. Op vele hoeken vormden zich in den loop van den dag oploopjes, waar straatrede- naars opgewonden toespraken hielden. Niet alleen de Rechtsche bladen wijzen be zorgd op deze gespannen stemming. Ook de Ere Nouvelle verklaart, dat de gebeurtenissen van Donderdag tot ernstig nadenken manen. Men begrijpt, dat de regeering geduld heeft, maar het moet duidelijk gezegd worden, dat geduld hebben niet hetzelfde is als onverschil lig blijven tegenover uitbreiding van de wan orde. De rechtsche „Jour" is verontrust, omdat men de eigenlijke aanvoerders van de staking in de verschillende bedrijven in het geheel niet kent. Veelal zijn de eischen van buiten de bedrijven binnengebracht en tegen den wil van het per soneel opgesteld. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat de arbeiders van de Petroleummaatschappij aldaar in staking zijn gegaan. In de mijnen van Pas de Calais is de arbeid hervat. In den vroegen morgen is op het Centraal Station te Amsterdam, door een samenloop van omstandigheden, een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 50-jarigen machinist B. der Nederlandsche Spoorwegen. De man was te ongeveer zes uur ter hoogte van het eerste perron aan den arbeid op een locomotief, waarvan hij den vuurhaard oppookte. Hij gebruikte daarbij een ijzeren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voorwerp, toen hij het op zijn plaats wilde leggen, in aanraking kwam met de electrische bovengeleiding. Het ge volg was, dat hij den hoogspanningsstroom door het lichaam kreeg en daardoor ge- electrocuteerd werd. Hij sloeg tegen den tender en is vermoedelijk onmiddellijk dood geweest. De geneeskundige dienst, die dadelijk ge waarschuwd was, heeft nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, doch deze pogingen hebben niet meer mogen baten. Het lijk is ter onderzoek naar het Binnen gasthuis vervoerd. VERWACHTING: Meest zwakke, Zuide- 1| lijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk jÊ bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 769.0 te Ingö. F Laagste barometerstand: F 745.0 te Isafjord. F F Zon op 4.30 - onder 9.20 Licht op 9.50 Maan op n.m. onder n.m 0.00 F F Laatste kwartier 1.25 n.m. NEW YORK, 11 Juni (A. N. P.) Op plech tige wijze is de tachtigste verjaardag gevierd van den populairen vicaris-generaal van het Aartsbisdom New York, Mgr. Lavelle. Na de kerkelijke plechtigheden vond te zijner eere een banket plaats, waaraan 250 Katholieken aanzaten. De oud-gouverneur Al Smith en Kar dinaal Hayes prezen de gestadige ontwikke ling van de Katholieke Kerk in de Ver. Staten en in de geheele wereld. NEW YORK, 11 Juni (A. N. P.) De ge storven bankier John Whalen heeft de helft van zijn fortuin, dat geschat wordt op 1.346.252 dollar,, nagelaten, aan Kardinaal Hayes. CLEVELAND, 12 Juni (Reuter) Op het congres der Republikeinsche Partij is Landon tot republikeinsch candidaat voor het president schap gekozen. Op hem werden 984 stemmen uitgebracht, op senator Borah 19. Van den Berg en Frank Knox hadden Landon hun steun beloofd. CLEVELAND, 12 Juni (Reuter). Nadat het partijprogramma door het Republikeinsche Congres was aangenomen, verklaarde Landon, dat hij voorstander is van terugkeer naar een valuta, die in goud inwisselbaar is. Tevens zeide hij, dat hij, indien hij tot president zou v/orden gekozen, een wijziging van de Grondwet zou voorstellen, die het den afzonderlijken Staten mogelijk zou maken, minimumloonen en maximalen arbeidstijd vast te stellen. Hierbij moét worden opgemerkt, dat dit per soonlijke beginselen van Landon zijn, die niet voorkomen- op het programma zijner partij. BOEKAREST, 11 Juni (Reuter). „Op den Balkan zal geen oorlog uitbreken, omdat niets de Balkanvolken verdeelt", aldus verklaarde de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Titoelescoe, in een rede ter gelegenheid van de opening der persconferentie van de Balkan-entente. „En trouwens," vervolgde hij, „indien er oorlog kwam, weet men, dat wij allch aaneengesloten zullen staan om onze grenzen en ons recht te verdedigen." Terwijl hij duidelijk zinspeelde op Bulgarije vervolgde Titoelescoe: „Het gevoel van totals eenheid der Balkanvolken is zóó sterk, dat wij. wanneer wij zien naar hen, die nog niet tot onzen bond behooren, tot onszelf zeggen: gij kunt nu wel handelen overeenkomstig hetgeen gij gelooft, dat uw belang is, doch weet, dat gij tot onze familie behoort". Titoelescoe wees ver volgens op de hechtheid van den Balkanbond. MOSKOU, 11 Juni (Reuter) Het tass- agentschap publiceert het ontwerp voor de nieuwe grondwet der Sovjet-Unie. Het eerste hoofdstuk handelt over den maatschappelijken opbouw en zegt o.a.: de Unie der Socialistische Sovjet-republieken is een socialistische staat van arbeiders en boeren. Haar politieken grond slag vormen de raden (Sovjets) der afgevaar digden van de werkende bevolking, aan vie de geheele macht in de Sovjet-Unie behoort. Haar economischen grondslag vormen het socialistisch economisch stelsel en de socialistische eigendom aan productiemiddelen. De socialistische eigen dom heeft den vorm van staatsbezit of van bezit der corporaties. De bodem, bodemschatten, wateren, bos- schen, fabrieken, mijnen, verkeersmiddelen per spoor, te water en in de lucht, banken, P.T.T., groote landbouwbedrijven, machines en tractor stations, alsmede de meeste woningen in steden en industrie-centra zijn staatseigendom. Maat schappelijke bedrijven in de collectieve organi saties met haar levenden en dooden inventaris, de productie der collectieve bedrijven en hun inrich tingen van algemeen nut zijn maatschappelijk socialistisch eigendom der collectieve organi saties. De bodem wordt den collectieven land bouwbedrijven voor onbepaalden tijd, b.v. voor eeuwig toebedeeld. Het persoonlijk eigendom van staatsburgers uit hun arbeidsinkomen en besparingen, woonhuis, huishoudelijke voor werpen enz. wordt bij de wet beschermd. Arbeid is in de Sovjet-Unie de plicht van eiken staats burger die tot wefken in staat is, volgens het beginsel „wie niet \0erkt, zal ook niet eten". In de Sovjet-Unie wordt het socialistisch beginsel verwezenlijkt: „Ieder zal werken naar zijn ca paciteiten en ieder zal betaald worden naar zijn werk". Landon is als candidaat gekozen der Republi keinen voor het presidentschap der Ver. Staten. Badoglio wordt lid van de fascistische partij. In Rusland heeft men een ontwerp gemaakt voor een nieuwe grondwet. t In Frankrijk bereidt men een collectief con tract voor. Te Parijs neemt de staking af, maar Mulhouse begint nu pas. Ook de mijnwerkers bij Luik roeren zich sterker. In Palestina wordt nog druk met bommen ge werkt. Ten Zuiden van Hengtsjau zouden de vijan delijkheden tusschen de troepen van Nanking en Kanton zijn begonnen. Men zegt dat Kan ton over 400.090 soldaten en meer dan 400 vlieg tuigen beschikt. Leger- en vlootdag te Rotterdam. Geslaagde proeven met een mosterdgasdichte stof. Sluisdeur van de Oranjesluizen door boot naar Harderwijk geramd en afgeknapt. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van be heerders van het waarborgfonds inzake de Pa leis voor Volksvlijt-loten verworpen. Electriciteitscongres te Scheveningen door Mi nister Gelissen geopend. De Algemeene Vergadering van het Ned. Roode Kruis te Eindhoven gehouden onder presidium van Prinses Juliana, die tevens een bezoek aan de stad bracht. HAIFA, 12 Juni (Reuter) Gisteravond is een bom geworpen op het terrein van een vereeniging. Er werden slechts ruiten vernield. Naar den politiepost te Acre zijn twee bommen geworpen. JERUZALEM, 11 Juni (Reuter) Naar ge meld wordt is het land voor de militaire con trole verdeeld in vier districten. De Arabische oproerlingen hebben het thans speciaal be grepen op de verbindingsmiddelen. Er zijn twee pogingen geconstateerd om treinen te laten ontsporen door een brug te vernielen, terwijl aan een andere brug en verkeerswegen schade is toegebracht. De Arabische tirailleurs zijn op talrijke plaatsen zeer actief De bewo ners van een Joodsche boerderij hebben een aanval van 50 Arabieren afgeslagen. MADRID, 11 Juni (Reuter). Te Malaga is Donderdag opnieuw een aanslag gepleegd en wel op een communistisch raadslid, die door onbekenden met revolverschoten werd gedood. De minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde last te hebben gegeven aan den gou verneur der provincie om tot volledige ont wapening van de bevolking over te gaan. MADRID, 12 Juni (D.N.B.). De voorzitter van de Links-Republiketosche Regeeringspartij, Marceltoa Domingo heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister-president, teneinde hem in kennis te stellen van de besluiten der hractie van de Ltoks-Republiketosdhe partij en de Republikeinsche Unie. De linksburger- lijke afgevaardigden achten den tegenwoordi- gen toestand in Spanje onhoudbaar en eischen van de Regeering energieke stappen tot herstel van de orde en veiligheid in het openbare leven. De minister-president heeft op grond van de bloedige gebeurtenissen in Malaga den gou verneur aldaar gemachtigd over te gaan tot een ontwapening van de revolutionnaire groe pen. In openbare en politieke kringen hecht men weinig waarde aan dezen maatregel. MALAGA, 12 Juni (Reuter), fn verband met de incidenten, waarbij drie menschen zijn ge dood, heeft de civiele gouverneur de sluiting van alle lokalen van den Nationalen Vakbond bevolen. Verder heeft hij opdracht gegeven, verscheidene anarcho-syndicalistische leiders te arresteeren. Politieversterktogen zijn te Malaga aangekomen. Men gelooft, dat de Vak bond de algemeene staking zal afkondigen, indien de lokalen der organisatie gesloten blijven. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 765.5 Vorige stand: 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1