DRANG NAAR ORDENING STARK's SS KAAS - de allerbeste eiwitbron' Naar een burgeroorlog in China? HET NEDROODE KRUIS WIE ZIT ER ACHTER DE SCHERMEN? DE VERDUISTERING IN DEN HAAG Kerkelijk leven VRIJDAG 12 JUNI 1936 Twee verschijnselen Prof. Lieftinck is voorzitter van de Prinses Juliana presideert de algemeene vergadering te Eindhoven Tsjang Kai Sjek onder druk PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zij spreekt nu van een wonder BIJZONDERE PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Voor mevr. Steenberghe-Engeringh Leger- en Vlootdag te Rotterdam Zeer groote belangstelling te Rotterdam OFFICIEELS CRISIS PUBLICATIE Inlevering versch spek Geneeskundigen Arbeidsinspectie Regent-boekhouder maakte er zich reeds jarenlang schuldig aan Ook Wilhelminakerk de dupe REGELING VROUWENARBEID Bespreking tijdens de Sociale Ontwikkelingsweek te Utrecht ELECTRICITEITSCONGRES Door minister Gelissen officieel geopend De Residentieweek Geen audiëntie In de missie overleden ■■■■■BraBHnBI NEDERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED! ■BBBH BUITENLANDSCH OVERZICHT Te Beverwijk zijn Donderdag de eers te aardbeienveilingen gehouden waar voor groote belangstelling bestond De ordeningsgedachte is geenszins meer het uitsluitend bezit van het Katho lieke volksdeel: langzamerhand is zij tot alle groepen der bevolking door gedrongen. Dat bij de sociaal-democratische arbeiders een verlangen naar stabieler toe standen in het bedrijfsleven bestaat, is be kend en begrijpelijk: ware het niet dat dit °rdeningsprogram in het „Plan van den Ar beid" aan een reeks weinig aanlokkelijke fi- hancieele experimenten was verbonden, dan zou waarschijnlijk wel een basis van vrucht bare samenwerking gevonden kunnen wor den die sneller dan thans zou kunnen leiden baar een verwezenlijking van wat beide groepen wenschelijk achten. Echter ook in biet-Katholieke ondernemerskringen wint de ordeningsgedachte veld, en wie deze be weging volgt, zal geneigd zijn om een blad ais de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" dat onophoudelijk, bij monde van anonieme me dewerkers tegen ordening fulmineert, als een dolenden ridder te gaan zien, die steeds verder van de werkelijkheid en steeds een zamer strijdt voor een verloren zaak: de Ongebreidelde concurrentie-gedachte die in oen vorige eeuw opgang maakte. Twee verschijnselen willen wij thans sig- haleeren waaruit het streven naar orde en samenwerking ook bij niet-katholieke on dernemers blijkt. In de eerste plaats het rapport over „Organisatie van het bedrijfs leven", uitgebracht voor de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel door een commissie, bestaande uit de heeren H. Smidt van Gelder, ir. W. Maas Geesteranus, J. Spoorenberg en mr. J. Bierens de Haan. Reeds meerdere malen hebben wij kun nen constateeren hoe deze oude Maat schappij den nieuwen tijd uitstekend weet te verstaan, en dit blijkt ook uit het pas Verschenen rapport. De gedachten die daarin ontwikkeld wor den, loopen grootendeels parallel met het Rapport der R. K. Standsorganisaties. De commissie leidt de noodzakelij k- beid van hechtere organisatie recht streeks af uit het onloochenbare verschijn sel dat de Staat gedwongen is, zich meer dan Vroeger met het bedrijfsleven in te laten. Zij bomt ook tot de conclusies, dat bedrijfsge- Wijze organisaties tot stand gebracht die nen te worden en wel zoo, dat in iederen be drijfstak slechts één alomvattende organi satie werkzaam is: „Verschillende naast elkaar werkende orga nisaties in een zelfden bedrijfstak, in een zelfde bedrijfsgroep, die ieder voor zich de zelfde belangen zouden behartigen, die ieder hun eigen adviezen aan de Regeering zou den geven, die ieder hun medewerking aan de uitvoering van regeeringsmaatregelen zouden verleenen, zijn niet denkbaar. Een dergeiijke verbrokkelde organisatie zou zeker weinig nuttig effect kunnen hebben. De practijk leidt dan ook tot eenheid van organisatie, zooals blijkt bij de reeds tot stand gekomen organen.... Veelal zal deze eenheid tot stand moeten komen door een federatie ve samenwerking tusschen organisaties der verschillende richtingen." De bestaande centrale werkgevers-organi saties blijven echter hun beteekenis behouden ter behartiging van belangen die het be drijfsleven in het algemeen raken: „Bij het totstandkomen en bij het functionneeren der bedrijfsgewijze organisatie zullen de algemeene organisaties een belangrijke taak te vervui len hebben; zij zullen de algemeene belangen en het onderlinge verband hebben te behar tigen en, meer dan tot nu toe, als top-organi- saties kunnen functionneeren." Opmerkelijk is, dat het rapport der maat schappij aan de nieuwe lichamen voorloopig juist dezelfde beperking wil opleggen als het rapport der kath. bonden: zij krijgen voor loopig geen verordenende bevoegdheid, doch Zullen slechts regelingen aan de Overheid Ier bindendverklaring kunnen voordragen. Tot zoover het rapport der Maatschap- Pij. Het tweede verschijnsel, waarop wij bilden wijzen is een artikel van prof. mr. P. Lieftinck, waarmee het „Haagsch Maand blad" van deze maand opent. „Biedt de bestaande economische organisa tie," zoo vraagt deze schrijver, „nu voldoende Waarborgen, dat dit resultaat, zij het ook slechts bij benadering,wordt bereikt? Zonder eenige coördinatie, ten deele ook zonder eenigermate bewust op het belang der volkswelvaart te zijn betrokken, werken thans, zooals wij hebben ge zien, verschillende organisatorische krachten in bet economisch leven naast en door, soms ook tegen elkaar: de vrije concurrentie, de com binatie- én monopolie-beweging, de overheids- ekploitatie en de directe en indirecte overheids bemoeiing met het particuliere bedrijfsleven. Dit geheel van krachten is in een proces van Wilden groei ontstaan, voor een deel uit nood Geboren, goeddeels op oogenblikkélijke belangen Bericht, in hoofdzaak slechts partieele even- Wichten bevorderend en daardoor nog grooter °uevenwichtigheid elders te voorschijn roepend. Welke taak zou economische ordening t.o. hier van kunnen vervullen? Allereerst dat in dit ge heel van krachten meer orde wordt gebracht. Dit beteekent niet, dat met elk van deze Verschillende organisatiemethoden wordt ge broken om daarvoor één bepaalden organisatie vorm, b.v. een centraal geleide „Planhuishou- bing", m <je plaats te stellen, maar dat men bagaat op welk gebied en onder welke omstan digheden vrije concurrentie de meest doelma tige organisatievorm is en haar daar laat wer- benwaar en onder welke omstandigheden sa- dienwerking, hetzij van ondernemers, hetzij Van een ruimer kring van bedrijfsgenooten, tot een beter resultaat kan leiden en daar samen- Werking bevordert, zoo noodig onder supervisie der overheid; op Welk terrein de beginselen van Particuliere bedrijfsuitoefening met het alge meen belang moeilijk in overeenstemming zijn to brengen en da&r aan de overheid een ruimer taak geeft, eventueel door het uitbreiden der s6mi-overheidsexploitatie. Het doel moet dus V'ijn de belangen der volkswelvaart op den voor bond plaatsend, die organisatievormen, die van uit dat gezichtspunt gezien schadelijk blij ken door meer doelmatige te vervangen, resp. de bestaande organisatievormen in hun waarde to laten, doch de middelen en methoden, die Worden aangewend in het algemeen belang op hun toelaatbaarheid te toetsen. De machtiging, Welke de wet op de algemeen verbindend ver klaring en onverbindendverklaring van onder- bemersovereenkomsten bevat, is hiervan een duidelijk voorbeeld. Staats-commissie van advies voor toepas sing der Wet op de ondernemersovereen komsten. Het heeft o.i. zijn voordeelen dat deze functie niet bekleed wordt door een katholiek, maar door een andersdenkende, hoogleeraar aan een neutrale hoogeschool, die niettemin doordrongen is zoowel van de noodzakelijkheid als van de begrensde mogelijkheden van ordening. In steeds breeder kringen van ons volk lééft de ordeningsgedachte. Met belangstel ling zien wij uit naar hetgeen van boven af tot stand komt, n.l. naar het werk der Grondwetscommissie dat, naar gemeld is, reeds aan H. M. de Koningin is aangebo den en spoedig gepubliceerd kan worden. Heden is de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis te Eindhoven gehouden, waarbij de voorzitster H. K. H. Prinses Juliana, tevens een bezoek aan deze stad bracht. Te half elf arriveerde de koninklijke auto uit Het Loo voor het ontspanningsgebouw van de Philipsfabrieken, waar de Prinses door de Roode Kruis-commissie werd ontvangen. Om elf uur werd de algemeene vergadering geopend door H. K. H. Prinses Julrana, presi dente van het Roode Kruis. Na een woord van welkom tot de aanwezigen te hebben gesproken memoreerde de Prinses als een bijzonder belangrijk feit in het afgeloopen jaar de uitzending der Ambulance naar Ethio pië. Het Ned. Roode Kruis spreekt zijn har telijke erkentelijkheid uit jegens alle inwoners van het Rijk, zoowel in Europa als in de Over- zeesche Landen, die door hun milde bijdragen in geld of in natura die uitzending mogelijk hebben gemaakt. Na de rede van prinses Juliana werd het verslag over 1935 uitgebracht. Niettegenstaande het rijkssubsidie met 4400 is verminderd, is het toch mogelijk geweest, de begrooting grootendeels ongewijzigd aan die van het vorig jaar te doen sluiten, doordat het De partement van Defensie heeft goedgevonden, het bedrag, noodig voor de kringmagazijnen en transportcolonnes met ƒ4000 te verhoogen. Nadat de begrooting was vastgesteld, werden de ingekomen voorstellen der afdeelingen be handeld. Na afloop der vergadering reed de ko ninklijke auto, gevolgd door talrijke volgauto's en autobussen, waarin de deelnemers aan de vergadering en de genoodlgden hadden plaats genomen, naar het Stedelijk van Abbemuseum, waar het gemeentebestuur van Eindhoven H. K. H. een ontvangst bereidde. Langs den weg had zich een groote menschenmassa opge steld, aangevuld met de duizenden, die juist de fabrieken hadden verlaten. Voor de trappen naar het museum werd H. K. H. bij den auto verwelkomd door burge meester A. Verdijk, terwijl aan den ingang een dochter van den burgemeester de Prinses bloe men aanoood. In de groote middenzaal sprak de burge meester een begroetingsrede uit, waarïh hij den wensch uitsprak, dat de groote vitaliteit, waar van het Ned. Roode Kruis door zijn uitzen ding naar Abessinië in de moeilijkste omstan- De Centrale Chineesche regeering te Nan king en de Zuid-Chineesche regeering te Kanton zijn nooit tot eendrachtige samenwerking kunnnen komen tegen den Ja- panschen indringer, terwijl het toch eigenlijk zoowel politiek als strategisch voor de hand zou liggen, dat geheel China zich tot één macht vereenigde en alle onderlinge verdeeldheid en meeningsverschillen vergat om den imperialis tische expansie en hegemonie zoekenden aan rander van zijn territoir en onafhankelijkheid weerstand te bieden. Sinds den val van het Chineesche keizerrijk en de stichting van de Chineesche republiek verkeert China, dat een werelddeel op zichzelf is, in een overgangssta dium, dat nog ver van consolidatie en een dracht af is en door allerlei tegenstrijdige in vloeden verdeeld wordt. De honderden millioe- nen Chineezen mogen al van hetzelfde ras zijn, zij verschillen zoowel in taal als in levensom standigheden, zoowel door de geografische lig ging hunner woonplaatsen als door de persoon lijke ambities van hun gewestelijke leiders zoo zeer van elkander, dat er eerder van een agglo meraat van volkeren met eigen belangen dan van één volk met één groot nationaal belang moet gesproken worden. Japan en Tsjang Kai Sjek hebben dat zeer goed ingezien. Daarom tracht Japan, nog vóór China tot een weerbare eenheid komt, successievelijk en bij gedeelten zijn pan-Aziatisch plan in het Verre Oosten te verwezenlijken ten koste van China's zelfstan digheid, en daarom tracht maarschalk Tsjang Kai Sjek zooveel mogelijk tijd te winnen door een oogenschijnlijk slappe houding tegenover het aanmatigende Japan aan te nemen, in de hoop, dat hij Nanking uit het chaotische China van een achterlijk gebleven staat zal (Ingezonden Mededeeling) „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kru- schen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische pijnen als mes steken in mijn rug. Ik was tenslotte volkomen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij zelf betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur veroorzaakt uiterst pijn lijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden ver wijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwij nen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. digheden blijk heeft gegeven, een symptoom zij van de innerlijke sterkte en den sterken gemeenschapszin van ons volk, om ook aan de problemen van dezen tijd het hoofd te bieden en ze te overwinnen door de kracht van het beginsel, dat in Nederland ook in de verhouding tusschen Kroon en Volk zoo gelukkig verzinne beeld wordt: het beginsel n.l. allen voor een en een voor allen. Prinses Juliana beantwoordde 'sburgemees- ter's rede. Een bezichtiging van het van Abbemuseum, waarbij de directeur dr. W. J. A. Visser de Prinses de tentoongestelde schilderijen toe lichtte, besloot de ontvangst. Terwijl de transportcolonne na afloop van een demonstratie, die zij voor het nooge gezel schap in de schouwburgzaal van het Philips' ontspanningsgebouw gaf, een marsch door de stad maakte, bracht H. K. H. een bezoek aan de Philipsfabrieken. Het bezoek aan de fabrieken werd besloten met een lezing, die dr. G. C. E. Burger in het ontspanningsgebouw hield over den „Gezond heidsdienst en de tuberculosebestrijding." Voor het overige van den middag stond nog op het programma een bezoek van de Prinses met de deelnemers aan de vergadering aan de golflinks van de Eindhovensche golfclub, waar de voorzitster van de afdeeling Eindhoven van het Roode Kruis, mevr. A. Philipsde Jongh, een thee aanbood. Des avonds zal de Prinses tegenwoordig zijn bij een diner in Hotel Du Commerce. Wij vernemen, dat mevrouw P. Steenberghe Engeringh, voorzitster van de Internationale Unie en van de Federatie van R. K. Vrouwen bonden in Nederland, werd vereerd met het gouden kruis, ingesteld door Z. H. Paus Pius XI in het jubeljaar van de verlossing van het menschdom, met het doel op geheel bijzondere wijze hen te eeren en te danken, die zich bij zonder beijverd hebben het katholiek geloof te verbreiden en Gods eer te vermeerderen. kunnen opWerken tot een mogendheid, die straks met kans op succes het opdringende Ja pan een bevelend „halt" zal kunnen toeroepen. Japan tracht China te verdeelen om het te beheerschen, Tsjang Kai Sjek tracht het te vereenigen om het als zelfstandigen staat te redden. Dit is de groote lijn volgens welke de verhouding tusjjchen Nanking en Tokio zich ontwikkelt. Japan wantrouwt Nanking, ook als het om zuiver opportunistische redenen tot overleg met Tokio bereid schijnt en telkens voor de Japansche overmacht moet zwichten. Nan king reculeert slechts in de hoop eens beter te kunnen springen. De politiek van Tsjang Kai Sjek, die ten slotte veel dichter bij het zengende Ja pansche vuur staat dan Kanton, vindt in heetgebakerde nationalistische kringen geen waardeering en vooral in het Zuiden is men bereid haar als lafheid en zwakheid te disqua- lificeeren, terwijl zij in werkelijkheid slechts tactisch en diplomatiek is. Tusschen het souve- reine Nanking en de onafhankelijke regeering te Kanton bestaan behalve op het gebied der politiek tegenover Japan ook op andere interne gebieden scherpe controversen, welke toege spitst zijn sinds Japan in Noord-China als toe ziend voogd optreedt en zgn. autonomistische bewegingen het gezag van Nanking aldaar stel selmatig trachten te ondermijnen. Nanking is onder druk der omstandigheden en gebeurte nissen in Noord-China begonnen zooveel mo gelijk orde te stellen, zoowel op zijn economi sche als politieke en militaire zaken, en dit is Kanton niet naar den zin, deels omdat het niets voor subordinatie voelt, deels omdat het economische nadeelen ondervindt van de mone taire politiek van Nanking. Tsjang Kai Sjek voelt meer voor een autoritair régime dan het democratische Zuiden. Tsjang Kai Sjek wil zich zoowel Japan als Sovjet-Rusland en het communisme van het lijf houden, terwijl Zuid-China niet van Sovjet smetten vrij is. Tsjang Kai Sjek is ervan over tuigd, dat het door den Volkenbond en de be langhebbende mogendheden in den steek gela ten China zichzelf moet trachten te helpen, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, en alleen die Vandaag heeft Rotterdam zijn leger- en vlootdag, welke door de vereeniging Ons Leger en onze Vloot, in samenwerking met de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Marine, is georganiseerd, gehad en het is een militair schouwspel van grootsche allure geworden, een schouwspel, dat Rotterdam in het verleden niet vaak, doch zeker niet meer na den laatsten leger- en vlootdag in 1927, aanschouwd heeft. Op het voormalige Nenyto-terrein heerschte reeds zeer vroeg in den morgen een buitenge wone bedrijvigheid. Daar toch was de verzamel plaats van de troepen. Hier arriveerden de Grenadiers en Jagers, de wielrijders uit 's Her togenbosch, met hun muziekcorps, de batterij Rijdende Artillerie en het Rotterdamsche keur corps: de Mariniers. Onder het enthousiasme van de van alle kan ten toegestroomde belangstellenden, die reeds op den vroegen morgen hier om en bij het Nenyto-terrein zich hadden opgesteld, zetten de corpsen zich in beweging. Via den Walen- burgerweg, Stationssingel, Proveniersstraat en Schiekade ook hier staan velen den stoet hulp mag aanvaarden, die niet voor China's onafhankelijkheid gevaarlijk wordt. Hij zou eventueel op voet van gelijkheid met Japan wil len samenwerken om China tot moderne ont wikkeling te brengen en het communisme te weren, alleen om later het gemoderniseerde en op peil gebrachte China in staat te stellen zich van de Japansche voogdij te bevrijden. Kanton neemt op initiatief van de Zuid-Westelijke pro vincies thans echter den schijn aan Nanking tot een krachtdadig optreden tegen Japan te dwingen. Officieel heet het, dat Kanton zijn legerscharen, die zwakker zijn dan die van Nanking, maar die op een aanwas van nationa listische elementen in het Noorden hopen, te gen Japan laat oprukken, doch sommigen mee- nen, dat dit slechts camouflage is en dat in werkelijkheid Kanton het erop gezet heeft de macht van Nanking te breken. Tsjang Kai Sjek heeft na zijn vergeefsch beroep op Kanton om geen noodelooze moeilijkheden te scheppen mi litaire tegenmaatregelen getroffen, en ook dat wordt door sommigen als louter camouflage be schouwd: Tokio heeft officieel laten weten, dat het zich strikt neutraal zal houden in het thans groeiend conflict tusschen Nanking en Kanton, maar versterkt ondertusschen zijn positie in Noord-China met ondubbelzinnige haast. Japan wil schijnbaar den indruk vestigen, dat China onderling zoo verdeeld is, dat het voor Japan onvermijdelijk wordt om tegelegenertijd met zijn belangen ook die van China zelf kracht dadig te gaan behartigen. Daar Kanton op het oogenblik verschrikkelijk anti-Japansch doet, wint de veronderstelling veld, dat Japan eigen lijk deze heele Kantonnade op touw heeft gezet om Nanking in Japans armen te drijven. Het is echter ook mogelijk dat Nanking en Kanton onder één hoedje spelen tegen Japan en dat Tsjang Kai Sjek de Zuidelijke troepen de Chineesche kastanjes uit het Japansche vuur wil laten halen, omdat hij zelf er zijn vingers niet naar kan uitsteken zonder ze totaal te verbranden. In Tokio wordt beweerd, dat En geland de hand in het spel heeft, en in Nan king vreezen sommigen, dat Sovjet-Rusland er achter zit. Hoe dit alles ook zij, een openlijk militair ver zet van China tegen Japan biedt op het oogen- blik zeer weinig kans op succes voor China, en hoe grooter de verdeeldheid in China wordt, hoe meer zij Japan erbij zal spinnen. Een bur geroorlog in China zou voor Japan het meest welkome buitenkansje zijn, dat het zich maar wenschen kan. Tube 50ct Pot90ctBij alle drogisten op te wachten arriveerden de troepen op den Coolsingel, waar het défilé voor den comman dant van het veldleger, generaal Röell, plaats heeft. Op het bordes van het stadhuis hadden zich vele autoriteiten opgesteld, o.a. jhr. Röell, com mandant van het Veldleger, generaal J. C. J. Snijders, mr. P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Rotterdam, oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van Ons Leger, N. van Za- linge, voorzitter van Onze Vloot, generaal-ma- joor H. A. C. Fabius, inspecteur der Cavalerie, kolonel A. R. v. d. Bent. commandant van het corps Grenadiers en Jagers, kolonel van San ten, sous-chef van den staf van den comman dant van het veldleger, maj-oor E. T. C. T. Motke, garnizoenscommandant, kolonel C. J. o. Dorren, commandant der Mariniers, kapt. F. Lugt, commandant van de afdeeling Rotterdam der mariniers, majoor Diepenrijkx, attaché van de Belgische legatie, kolonel Fonsegrive, mili taire attaché van Frankrijk, alsmede vele voor aanstaande in Rotterdam welbekende militaire en civiele persoonlijkheden. Voorbij het postkantoor bogen de niet-ge- motoriseerde troepen uit, daarmede aan de mo toreenheden gelegenheid gevend om in sneller tempo Woudestein te bereiken. Inmiddels voer de een eskader van driemaal vijf vliegtuigen van de Militaire Luchtvaartafdeeling te Soes- terberg, vluchten uit boven het stadhuis. Langs Karresteeg, Noord Blaak, Beursplein, Middensteiger, Boerensteiger, Oostplein, Oost zeedijk en Honingerdijk marcheerden de troepen naar Woudestein, waar het uit de burgerij ge vormde comité den militairen een koffiemaal tijd aanbood. Was 's morgens de belangstelling voor den marsch door de stad overal groot, ook op Wou destein, waar de demonstraties van de land macht om ongeveer twee uur des middags een aanvang namen, had zich een behoorlijk aantal kijkers opgesteld. De medewerking van de Koninklijke Marine moest, doordat het initiatief tot het nemen van een leger- en vlootdag eigenlijk nog maar van recenten datum was, in verband met de diverse oefentochten buitenslands van verschil lende onderdeelen, zich beperken tot de twee mijnenleggers, die Donderdag aan de Parkkade gemeerd hebben. De Douwe Aukes is juist terug van een tocht naar Rouaan en de Hydra werd uit Vlissingen naar Rotterdam gedirigeerd. Vanavond zullen de schepen demonstraties met hun zoeklichten geven, zoodra de duister nis is gevallen. Dan zijn de militairen bijeen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar een gezellige avond wordt aangeboden en de officieren worden om kwart voor tien heden avond in de Burgerzaal door het gemeentebe stuur ontvangen, waarna om kwart over tien de Grenadiers en Jagers een taptoe zullen blazen. De Nederlandsche Veehouderij Centrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 15 Juni 1936 de leveranciers hun versche spek te Rot terdam niet meer moeten inleveren bij de N.V. Rotterdamsche Koel- en Vrieshuizen, doch bij de firma Gebrs. van Toom, Fabrieksstr. 60-64. Bij K. B. van 29 Mei 1936 zijn respectieve lijk met ingang van 1 Juli en 1 Augustus 1936 benoemd tot geneeskundige bij de arbeidsin spectie de heeren dr. W. van Gulden, arts te Scherpenzeel (Gld.) en F. Bezemer, gouver nementsarts bij den dienst der Volksgezond heid in Nederlandsch-IndSë (met verlof) te Rotterdam. Aan den benoemden geneeskundige bij de arbeidsinspectie dr. W. van Gulden, is met in gang van 1 Juli 1936 de gemeente Breda als standplaats aangewezen. Aan den benoemden geneeskundige bij de arbeidsinspectie, F. Bezemer, is met ingang van 1 Augustus 1936 de gemeente Groningen als standplaats aangewezen. Omtrent de door den heer Van H„ regent boekhouder bij de diaconiegestichten der Neder- duitsch-Hervormde gemeente te 's-Gravenhage, gepleegde verduisteringen, vernemen wij van de meest bevoegde zijde de volgende bijzonder heden: Het bedrag, dat aan de kasgelden van het Her vormd Weeshuis en het Rusthuis is onttrokken, bedraagt f 51.000. De boekhouding betreffende deze gestichten Was volkomen in orde. De verduisteringen zijn waarschijnlijk gepleegd gedurende een tijdvak van ongeveer acht jaren. De laatste twee jaren is evenwel het grootste deel van dit bedrag ver duisterd. Hoe de boekhouder-regent hierbij ge handeld heeft, is nog niet bekend. Zijn boeken, die regelmatig door contróle-commissies nage zien zijn, waren steeds in orde. Het poïitie-on- derzoek hieromtrent duurt dan ook voort. Dat in het reeds verstrekte bericht sprake is van een bedrag van ongeveer 70 mille, vindt hierin zijn oorzaak, dat Van H„ die tevens pen ningmeester was van de commissie voor de Wil- helmina-kerk, ten nadeele van deze kerk een be drag van f 20.000.— heeft verduisterd. Ook deze malversatie loopt over een tijdvak van eenige jaren. Van H. blijft, in verband met het onderzoek, voorloopig in politiebewaring. De deelnemers aan de 16de sociale ontwik kelingsweek hebben een bezoek gebracht aan het landgoed „Bouvigne" bij Ginneken, waar mej. mr. J. Verbeek een lezing hield over: De toekomst onzer vrouwen en meisjes in ver band met het wetsontwerp inzake regeling en beperking van vrouwenarbeid. Spr. kwam tot de conclusie, dat het wen schelijk zou zijn den schoolplichtigen leeftijd met een jaar te verlengen, waarin vooral huis houdelijke ontwikkeling en vorming op het le ven zal worden gegeven. Tusschen 15 en 18 jaar zouden de meisjes moeten werken tegen geringe vergoeding in liuiselijken dienst cf in specifiek vrouwelijke beroepen, met de noodige waarborgen voor deskundige leiding; zij moeten dan voldoende vrijen tijd hebben en gelegenheid tot het vol gen van aanvullend godsdienstig, algemeen vormend vakonderwijs. Hierna zou dan kunnen volgen de volledige Opleiding tot dienstbode. Wat de oudere meis jes en vrouwen betreft, dient te worden onder scheiden tusschen: a. specifiek vrouwenarbeid, b. specifiek mannenarbeid, c. indifferente ar beid. Wat het eerste terrein betreft, hier zal de vrouw worden gehandhaafd, van het tweede zal ze worden geweerd. Op het indifferente terrein kan men de vrouw- dulden, ofschoon een direct vrouwelijke werk kring zeker te verkiezen is. Na de lunch werd het slot, het studiehuis voor Katholieke Actie, bezichtigd, waarna het ge zelschap te omstreeks vier uur weer per auto bus naar Utrecht vertrok. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, heeft hedenmiddag in het Kurhaushotel te Scheveningen het eerste int. congres voor de industrieele toepassingen der electrowarmte en electrochemie, dat van 12 tot 15 Juni onder presidium van ir. W. L. C. Brunings te Scheve ningen wordt gehouden, geoDend. Minister Gelissen sprak in zijn rede den wensch uit, dat dit congres niet alleen de elec- triciteitstoepassingen zal perfectionneeren, maar ook zal dienen om de verhoudingen tus schen ingenieurs van verschillende nationali teit te versterken. De liefde voor de toegepaste natuurkunde is daar de beste garantie voor. Tenslotte verklaarde de minister het congres voor geopend. Zaterdag kan men bezoeken de versierde en verlichte Reclamemarkt; Vaart van versierde kano's van Haringkade naar de Waterpartij Kinderfeesten in verschillende wijken; Con cours de carrosserie; Concert Kon. Mil. Kapel op het Binnenhof; Vaart van verlichte gondels; Internationaal Galabal; Pasar Malam: Tooneel, revue, operette, film, tentoonstellingen, dan sen open lucht, vermakelijkheden (Zie off. pro gramma). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. Bij de familie is bericht gekomen, dat op 4 Juni in het St. Carolus Ziekenhuis te Batavia voorzien van de H. H. Sacramenten is overleden de Eerw. Zuster Maria Agneta (in de wereld Hendrina Elisabeth van Schalk uit Amster dam) van de Orde der Ursulinen, R.U., in den ouderdom van 60 jaar. na een onafgebroken verblijf op Java van 35 jaar in de huizen dier Orde te Soerabaja, Malang en Buitenzorg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5