De nieuwe grondwet der Sovjet-Unie 1 De stakingen in Frankrijk De Kabinetscrisis in België De burgeroorlog in China Het nieuws van heden 40-URIGE WERKWEEK IN FRANKRIJK m Staking in België breidt zich uit DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 13 JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19994 Samenscholingen op den open baren weg in de hoofd stad verboden Regeering zal de orde handhaven Door de Kamer met 385 tegen 175 stemmen aangenomen Schietpartijen te Hebron Arabische delegatie naar Londen legervliegtuig in België verongelukt Brussel, 12 Juni. Vanochtend te omstreeks tien is een Belgisch legervliegtuig ter van Meerbeek-Cortenberg (bij Brussel) huiMetter Seval,en. De piloot kon zich met be- 'R van zijn parachute redden. Het W eer iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinijiii| Alle mannen en vrouwen boven 18 jaar krijgen actief en passief kiesrecht Vrije uitoefening van den godsdienst.... Geen experimenten op financieel gebied Verklaring van den Franschen minister van Financiën De Negus volgende week naar Zwitserland Van Zeeland opnieuw formateur De mutaties in Italië's kabinet Nieuwe kabinetschef in het ministerie van Buiten- landsche Zaken Baldwin tegen partij politiek Kunnen de partijen geen regeering vormen? jgMBMl WmÊk Ut Eenige weken geleden strandde de „Hertogin Cecile" bij Cornwall. Er bestaat kans, dat de pogingen om het oude schip vlot te brengen, succes zullen hebben. Foto genomen tijdens de be rgingswerkzaamheden Het conflict bij het „Pariser Tageblatt" Eerste nummer van een nieuw blad van Georg Bernhardt verschenen Politieke aanslagen in Spanje Hevige brand aan boord van Noorsch schip De toestand in Venezuela Tengevolge van de koersdaling der valuta zou de geestdrift in Kanton voor een ex peditie tegen Nanking reeds verflauwen Opmarsch voorloopig gestaakt? SJANGHAI, 12 Juni (DNB) De Zuidelijke troepen trekken zich te-. rug om botsingen met de Nanking- troepen te vermijden. De opperbe velhebber der Kantonneesche strijd krachten, generaal Tsjen Tsji Tang, heeft aan den president der Chi- neesche republiek, Lin-Sen, een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij onder den druk der bemiddelingspogingen van de Centrale regeering zijn voorloopig naar het Noorden gerichte expeditie in het belang van een eenheidsfront met de Centrale regeering heeft gestaakt. Slechts een schermutseling? Chamberlain's rede Tweeërlei ontvangst DE REIS VAN SIR LEITH ROSS Geen resultaat opgeleverd Er tusschen uit. Arbeiders eischen loonsverhooging en 40-urige werkweek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 12 Juni (Reuter) De minister van Binnenlandsche Zaken, Salengro, heeft een onderhoud gehad met Blum, en vervolgens besprekingen gevoerd met den prefeot van politie. Een aantal maatrege len is genomen. Samenscholingen op den openbaren weg zijn verboden. Eenige personen zijn ge arresteerd. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken Publiceert een communiqué van den volgenden inhoud: In verband met het feit, dat elementen, die hiet de stakingsbeweging niets uitstaande hebben, zich gemengd hebben in het huidige arbeidsconflict, heeft Donderdag onder voor- Sitterschap van Léon Blum en in tegenwoor digheid van den minister van Binnenlandsche Zaken een bespreking plaats gevonden. Alle Maatregelen zijn genomen om incidenten op de openbare wegen te vermijden. De regeering tekent op de redelijkheid en koelbloedigheid ïan ieder ter vermijding van elke handeling, die in staat is de ontwikkeling van de gun- stig vorderende onderhandelingen te verstoren. Léon Blum heeft zich in den Senaat in de debatten gemengd en o.m. verklaard: Het is te hopen, dat het werk zeer spoedig 8al worden hervat. Sinds gisteren zijn de conflicten althans uiterlijk veranderd. De re- peering is vastbesloten de openbare orde te handhaven (applaus links) Van rechts wordt de opmerking gemaakt: „republikeinsche orde". De regeering is een regeering van orde en hiet een regeering van anarchie. Wat de stakingsbeweging betreft is er over eenstemming bereikt bij de algemeene maat schappij van brandverzekering, waardoor een staking is voorkomen. Voorts is het werk her- vat bij de Magasins Réunis. Verschillende fa brieken worden weer in bedrijf genomen ter- Wiji ook het Ievensmiddelenbedrijf van Pelix ^otin zal worden heropend. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weer aan het werk gegaan. Daarentegen is de sta kingsbeweging thans overgeslagen op Sedan, waar 4000, Montbeliard waar 2000 stakers zijn eh st. Nazaire en Nantes, waar de haven- afbeiders het werk hebben neergelegd. De slagersgezellen te Parijs zijn vandaag iot overeenstemming met hun bazen gekomen, die hun eischen hebben ingewilligd, zoodat Morgen het werk zal worden hervat. PARIJS, 12 Juni. (Reuter). De Kamer heeft met 385 tegen 175 stemmen het wets ontwerp inzake de instelling eener 40- Urige werkweek in zijn geheel aangenomen. In de volgende Kamerzitting, die Dinsdag zal *°rden gehouden, zullen de groote commissies borden ingesteld. He handelscommissie van den Senaat heeft 2ich in principe accoord verklaard met betaal de vacanties en collectieve contracten. Wat de 40-urige werkweek betreft, heeft de c°ftimissie haar besluit aangehouden tot nadat 8'um zal zijn gehoord, hetgeen morgen ge biedt. He rapporten zullen Maandag bij het presi dium van den Senaat worden ingediend en op de agenda van de zitting van Dinsdag worden Geplaatst. .JERUZALEM, 12 Juni. (Reuter.) Te Hebron ddbben opnieuw schietpartijen plaats gehad. De ^°htie beantwoordde het vuur. Eenige personen ei'den gewond. v Hp het station Kalkiyeh, nabij Toelkarem, is ahdaag een bom in een wagen geworpen, waar- rj°°r 14 joden werd-n gewond. De onderchef jM' Politie te Jeruzalem is vanmorgen door een °Sel m de borst getroffen. Hij is naar een ehenhuis overgebracht. v Vandaag is een Arabische delegatie naar °ftden vertrokken. Het doel van dit bezoek is °Paganda te maken voor de zaak der Ara- bi, eren in Palestina. Verwachting: Meest zwakke veranderlijke wind, gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. |j Verdere verwachting: weinig veramdering. Ëj illllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllillllllllllllllllllllllllllllllillll MOSKOU, 12 Juni (Reuter). In aansluiting op hetgeen wij reeds over de nieuwe grondwet der Sovjet-Unie meldden, worden nog de vol gende belangrijke bepalingen gepubliceerd. De Sovjet Unie zal uit elf onafhankelijke republieken bestaan dn plaats van uit zeven. Er wordt een „Hooge Sovjetraad' in het leven geroepen, die wetgevende bevoegdheden zal hebben en samengesteld zal zijn uit twee Kamers, welke voor een tijd van vier jaren worden gekozen, n.l. een raad der Sovjet Unie en een raad der nationaliteiten. De hooge Sovjetraad zal de hoogste macht uitoefenen en zijn bevoegdheden overdragen aan zijn pre sidium in den tijd tusschen de zittingen. De Hooge Raad wijst leden van den Raad aan als volkscommissarissen. De vrouwen hebben dezelfde rechten als de mannen. Voorts is gewetensvrijheid in de wet op genomen, d.w.z. het recht tot uitoefening van een godsdienst naar keuze, zoowel als de vrijheid tot het voeren van anti religieuze propaganda. Algeheele scheiding tusschen Kerk en Staat en tusschen Kerk en school is vastgelegd. Eerbiediging van de persoonlijke vrijheid. De burgers zullen vrijheid van woord en druk pers genieten, vrijheid van openbare vergade ring e.d. Arrestaties van burgers zullen slechts ten uitvoer kunnen worden gelegd bij bevel schrift of bij besluit van den procureur. Gelijk, direct en geheim kiesrecht, wordt toegekend aan alle mannen en vrouwen boven de 18 jaar (actief en passief) met uitzonde ring van krankzinnigen en van door de recht bank veroordeelden. De wapens en vlaggen blijven als op dit oogenblik. Ook de hoofdstad blijft dezelfde. PARIJS, 12 Juni (Reuter). De Pransche minister van Financiën Vincent Auriol heeft tegenover de pers verklaard, dat, in strijd met de in Parijs en het buitenland verspreide be richten, Frankrijk het niet noodig heeft, zijn toevlucht te nemen tot buitengewone maat regelen op financieel gebied. Men heeft be weerd, dat wij naar een avontuur stevenden zoo verklaarde de minister dat vergele ken zou kunnen worden met dat, waarin Schacht Duitschland verwikkeld heeft. In een land als Frankrijk, waar 40 tot 45 milliard spaargelden bestaan, behoeven wij ons niet aan experimenten van dezen aard over te geven. Alles hangt af van het vertrouwen van het land in zichzelf. LONDEN, 12 Juni (Reuter) De Keizer van Ethiopië, Hailé Selassié, heeft regelingen getroffen om 17 Juni as. uit Londen te ver trekken naar Vevey, waar hij een villa heeft. .TT... Op Sacramentsdag werd te Berlijn in de omgeving van de Hedwig-kathedraal een processie met het Allerheiligste gehouden BRUSSEL, 12 Juni. De Koning heeft Van Zeeland opnieuw belast met de vorming van een nieuwe regeering. Van Zeeland heeft de opdracht aanvaard. Van Zeeland heeft vanmiddag zijn beraad slagingen reeds hervat en een delegatie ont vangen van Christen-democraten en socialisten ROME, 12 Juni. Bij de overname van zijn nieuw ministerie heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken Graaf Ciano, den gezant de Peppo, een zijner intiemste medewerkers in het ministerie van Propaganda, tot zijn kabinets chef in het ministerie van Buitenlandsche Za ken benoemd. Het door sommige buitenlandsche bladen verspreide gerucht, volgens hetwelk de drie de fensie-ministeries aan een reorganisatie zouden worden onderworpen, wordt in bevoegde Ro- meinsche kringen niet bevestigd, en moet als volkomen ongegrond worden beschouwd. De ministeries van Oorlog, Luchtvaart en Marine worden en blijven beheerd door den chef der regeering persoonlijk. LONDEN, 12 Juni (D.N.B.) Tijdens een banket, dat gisterenavond door de Nationale Labourpartij in tegenwoordigheid van Mac Do nald en ongeveer 40 prominente persoonlijk- ""-.vT i - k.- V - heden van deze fractie is aangericht, heeft minister-president Baldwin als eeregast een redevoering uitgesproken. Na te hebben gewezen op den aard van de politieke samenwerking in de nationale regee ring tusschen hem en Mac Donald, wees spr. er op, dat de jeugd opgroeit met steeds minder contact met het partijleven. De jonge generatie zal, naar spreker hoopte, van de in de natio nale regeering tot uiting gekomen concentratie van de krachten gebruik maken o: uitdrukking te geven aan haar hoop en wenschen. Een zeer groot deel der bevolking bekommert zich niet om de partijen. Deze menschen vormen echter het werkelijke en.levende deel van het volk en moeten een bijdrage van belang aan het poli tieke leven des lands leveren. Het verlangen naar leiding van dit volksgedeele kan door de aanhangers der nationale regeering bevredigd worden. De minister president bracht ten slotte zijn overtuiging tot uiting, dat geen enkele partij bij een verkiezing voldoende kracht zou kunnen winnen om een doelmatige regeering uit te oefenen. Hij sprak zich uit tegen het voeren van partijpolitiek. Velen zijn geneigd de nationale Labour Partij te beoordeelen naar het aantal zetels in het Lagerhuis. Spr. prefe reert het echter de partij te beoordeelen naar de omstandigheden waaronder zij haar parle mentszetels had veroverd. PARIJS, 12 Juni (Reuter) Bevestigd wordt, dat Wladimir Poliakof, de eigenaar van het „Pariser Tageblatt", den hoofdredacteur, Georg Bernhardt, heeft ontslagen en dat de redactie zich solidair met haar chef heeft verklaard. In het „Pariser Tageblatt" van vanmorgen beschuldigt Poliakof zijn vroegere redactie van laster- Hü ontkent in contact met de Gestapo te staan en voegt daaraan toe, dat zijn blad „zal blijven strijden tegen het Hitlerisme en voor de vrijheid en de rechten van den mensch". Intusschen is het eerste nummer van de „Pariser Tageszeitung", die door de vroegere redactie van Poliakof opgericht is, vanmorgen verschenen. Georg Bernhardt is hoofdredac teur; het blad bevat de gelukwenschen van Rudolf Breitscheid, oud-voorzitter van de Liga voor menschenrechten in Duitschland en van Max Braun, oud-leider der socialistische partij in Duitschland. De „Pariser Tageszeitung" is voor geheel Duitschland verboden. MALAGA, 12 Juni. (Reuter.) Er worden nog steeds politieke aanslagen gepleegd. Vandaag werd een werklooze door 15 revolverschoten ge dood. Vijf personen, die de schoten moeten heb ben gelost zijn gevlucht. Een voorbijganger werd ernstig gewond. De politiechef van Fuente, Piedra, werd bij een aanslag gewond. Hij moest naar een zieken huis worden overgebracht. VALENCIA, 12 Juni (Reuter) Aan boord van het Noorsche stoomschip ,,Noa Djarl" is een hevige brand uitgebroken. Twintig Span jaarden en drie Noren werden gewond. De brandweer is het vuur meester. CARACAS, 12 Juni (Reuter). De algemeene staking in Venezuela strekt zich thans uit over de petroleumvelden van Maracaibo. De scheepvaart is te Laguarira stopgezet. De situatie is betrekkelijk kalm, De Nanking-regeering diende echter einde lijk eens alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk tot een krachtige buiten landsche politiek tegenover Japan te komen. Uit het telegram van generaal Tsjen Tsji Tang aan president Lin-Sen, alsmede uit een aantal berichten uit Kanton, blijkt, dat als gevolg van de koersdaling van de valuta de geestdrift in Kanton voor de expeditie tegen het Nankingleger verflauwt. SJANGHAI, 12 Juni (Reuter) Volgens la tere berichten zou tusschen de troepen van Nanking en Kanton slechts een schermutseling plaats hebben. Het hoofdkwartier van de troe pen van Kwangsi en Kwangtoeng zou daarbij niet betrokken zijn. PEIPING, 12 Juni (Reuter) De 3rltsche consulaire autoriteiten in Kansoe hebben den Engelschen zendelingen opdracht gegeven, hun stations in die provincie te ontruimen, daar de Communisten uit Sjensi van de moeilijk heden in het Zuiden gebruik maken, om in massa binnen te dringen in Kansoe. HANKOU, 12 Juni (Reuter) Naar ver luidt heeft de regeering van Na king plotse ling besloten, een einde te maken aan de tac tiek van terugwijken en eenige troepen naar de bedreigde punten te zenden. Uit Kanton wordt gemeld, dat alle miliciens van Kwangsi en Kwangtoeng onder de wa penen zijn geroepen. De cadetten hebben order gekregen, zich gereed te houden voor het vertrek naar het front. Vrouwen hebben zich voor den verplegings dienst opgegeven. Oorlogsmateriaal wordt door de straten vervoerd. Versterkingen zijn inder haast naar den mond van de rivier gezonden, voor het geval dat Nankingsche oorlogsschepen de stad zouden willen bombardeeren. Men verneemt, dat Nanking den buitenland- schen regeeringen verzocht heeft geen oorlogs materiaal aan Kanton te verkoopen. MILAAN, 12 Juni (D. N. B.) De „Stampa" te Turijn noemt de verklaringen van Chamberlain over de sancties het meest logische en behen dige document, dat van Engelsche zijde sinds het begin van de Abessinische aangelegenheid is afgegeven. Het is van gewicht dat een zeer in vloedrijk lid van het Britsche kabinet onom wonden de fout van het sanctie-experiment toegeeft. Het afschaffen van de sancties moet aan een nieuwe ontwikkeling der Europeesche politiek voorafgaan. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de rede van Chamberlain bij de regeering van de Zuid-Afri- kaansche Unie en in de parlementaire kringen opschudding heeft verwekt. Het gaat hier om een nieuwe Britsche politiek, n j de sancties te verlaten en den Volkenbond, alleen als een beraadslagend lichaam, opnieuw op te bouwen. Denkelijk heeft Chamberlain daarmee zijn eigen politieken dood aangekondigd. Minister president Generaal Hertzog heeft nog de vori ge maand voor de wetgevende vergadering ver klaard, dat de Volkenbond zoo noodig de sancties tegen Italië jarenlang in stand moest houden, en Generaal Smuts heeft zich in gelij ken zin geuit. Minister-president Hertzog verklaarde heden, dat de rede van Neville Chamberlain geen wijziging zal brengen in de sanctie-politiek der Zuid-Afrikaansche regeering. TOKIO, 12 Juni (Reuter). Sir Leith Ross heeft tegenover de Britsche pers verklaard, dat zijn reis naar Japan practisch geen resultaat heeft opgeleverd, maar dat hij den indruk heeft ge kregen, dat officieele Japansche kringen zich er rekenschap van beginnen te geven, dat finan- cieele bijstand aan China vanwege de Euro peesche naties slechts den Japanschen econo- mischen belangen ten goede kan komen. Van Zeeland opnieuw kabinetsformateur. De stakingsbeweging in Frankrijk; samenscho lingen verboden; .handhaving der openbare orde. Fransche Kamer aanvaardt de 40-urige werk week. Geen experimenten .op .financieel .gebied in Frankrijk. De burgeroorlog in China; verflauwt de geest drift reeds in Kanton voor een expeditie tegen Nanking? Nieuwe kabinetschef in het Italiaansche minis terie van Buitenlandsche Zaken. Negus volgende week Woensdag naar Zwitser land. De nieuwe grondwet in Sovjet-Rusland; vrije uitoefening van godsdienst; kiesrecht voor alle mannen en vrouwen boven 18 jaar. Verlenging en wijziging van het aan de Veder- landsche Bank verleende octrooi voorgesteld. Ook de Katwijksche visschers gaan in staking. New-Yorksche Beurs: Opening weinig veran derd; slot flauw. O Is 't niet heerlijk er eens tusschen uit" te kunnen vliegen.alle zorgen, alle beslommeringen, alle dagelijk- sche bezigheden aan kant te kunnen zetten en volop vacantie te kunnen vieren? Er zijn vele oudjes men herinnert zich 't gedichtje van Beets die jaren hebben gewacht op dit oogenblik om samen eens een reisje te kunnen doen. Tot de dood hen overvalt. Het lijkt zoo'n heerlijkheid op eenmaal alle narigheid, alle ge wone dingen aan den kant te zetten om eens aan niets anders te denken dan aan prettige dingen en alleen te genieten van geestelijke rust en aard- sche schoonheid. Maar wanneer we dan eindelijk eens op reis gaan, dan bemerken we, dat toch de zorgen met ons meereizen, dat we ons bekommeren om de kin- ders die achter bleven, om het gezin dat onze zorgen mist, om de werk zaamheden waarop ive nu geen per soonlijken invloed hebben. Onze geest vliegt telkens weer naar huis en slechts hoogst zelden zal het gebeu ren, dat men eens ivaarlijk buiten al zijn getob is. BRUSSEL, 12 Juni. De stakingsbeweging in het Luiksche heeft vanochtend een uit breiding ondergaan. De staking is nu alge meen in het bekken van Luik, Herstal en Seraing. Tot nu toe heeft het personeel van de kolenmijnen der hoogvlakte van Her- ve zich nog niet by de beweging aange sloten. Vanmiddag om half vier werd vernomen, dat ook de arbeiders van de „nationale fabriek" het werk hadden neergelegd, en de fabrieken had den bezet. Later bleek echter, dat het slechts een groep vrouwelijk personeel betrof, dat zich naar de binnenplaats van de fabriek had begeven en er den verderen middag met zingen en dansen doorbracht. De staking treft voornamelijk de fabrieken in het Waalsche deel van België. Gezaghebbende kringen voorzien een verder oplaaien van de stakingsbeweging tegen as. Maandag. De minister van Binnenlandsche Zaken, Du Bus de Warnaffe, heeft in overeenstemming met Van Zeeland verklaard, dat hij zich tegen iedere bezetting der fabrieken zal verzetten. De situatie in de dokwerkersstaking te Ant werpen is ongewijzigd. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 procent, een 40-unge werkweek en pensioen op 50-jarigen leeftijd, de arbeiders in de metaalindustrie staan voor een staking. giand op Zaterdag 1 uur vun.: 760.2 Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1