Casares Quiroga's verzet tegen de extremisten Fraaie zege van D. H. Pasman Netv-Yorksche Beurs KAN HIJ ZICH HOUDEN? Uit Vaticaanstad Sport en spel ZATERDAG 13 JUNI 1936 Nieuwe staatsgreep mogelijk Onlusten in Poolsch concentratiekamp Schacht bij Prins Paul Korte berichten Mevr. Fabius wint de cross country Een scheuring in de socicdistische partij is op handen NIEUWE NUNTIUS TE WEENEN PAARDENSPORT STOOMVAARTLIJNEN Eerste dag van het jaarlijksche concours hippique te Bussum VOETBAL BAKHUYS NAAR FRANKRIJK? Geruchten In Fransche bladen Voetbal-var ia MARKTNIEUWS Na weinig veranderde ope ning zakte het koerspeil in; het slot was flauw - WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 11 Juni FAILLISSEMENTEN (Bijzondere correspondent) Spanje kent nu reeds drie maanden de ze geningen van het Volksfront. Om op die zegeningen een helderen kijk te krijgen is het voldoende de dagbladen op te slaan. In de laatste veertien dagen zijn er in de republiek ten Zuiden van de Pyreneeën 28 dooden en niet minder dan 209 gewonden aan de lange reeks slachtoffers van de verkiezingsoverwinning van het Marxisme toegevoegd. Maar 22 dooden ko men ditmaal voor rekening van de politie en dat wijst er op dat er iets in Spanje verandert. Voor de eerste maal sinds het voorjaar heeft de regeering de orde-bewaarders het vuur doen ope nen op hen, die naar opstand en rebellie drijven. Het is duidelijk dat wy daarmee een nieuwe periode bereiken: het tijdvak, waarin de regee ring er zich rekenschap van geven gaat dat de vijanden van de maatschappelijke orde niet alleen rechts, maar ook links aangetroffen worden. De strijd tusschen de extremistische elementen, die aan de leuze: „De Sovjets over al!" vasthouden en de radicale burgerlijke ele menten is daarmee nog wel niet in vollen om vang ontbrand, maar er is reeds zooveel brandstof opgehoopt, dat het uitslaan van vlam men geen verwondering behoeft te wekken. Dat de situatie in Spanje op deze wijze evo lueert ligt in de rede. Onder de partijen, die het Volksfront vormen, zijn er, die uitsluitend de rol van „branders" kunnen en willen spe len. Deze partijen kunnen bezwaarlijk tegelijker tijd voor de handhaving van de orde op de bres staan. En dat is de taak der regeering, die evenwel mede van deze roerige elementen af hankelijk is. Aan dit organische gebrek is de regeering Azana in 1932 ten gronde gegaan; hetzelfde gevaar bedreigt in 1936 het ministerieCasa res Quiroga. Enkele weken zijn Casares Quiroga en de zij nen nu aan het bewind en reeds staan zij voor de keus te breken met een deel van de Volks frontmeerderheid, het deel, dat de huidige re geering slechts steun geven blijft, zoolang zij strijd tegen „het fascisme" voert. Maar waar is het Spaansche fascisme? In den grond der zaak bestaat het alléén in de verbeelding der linksche elementen, die van den oorlog tegen „het fascisme" een verkiezingsleus gemaakt hebben. Als er in Spanje al óóit sprake van fascisme geweest is, dan op het oogenblik toch minder dan ooit. In ieder geval zijn de fascis ten volkomen machteloos. Maar de ellende, die groot is, duurt voort. En de regeering weet nauwelijks of zij haar schuld-van-dankbaarheid in pesetas of in geweerkogels betalen moet. Dezer dagen heeft zij aan geweerkogels de voorkeur moeten geven. Op 29 Mei werd heel Spanje opgeschrikt door de drama tische gebeurtenissen, waarvan het kleine plaatsje Yeste het tooneel was. De boeren, wien men een stuk grond beloofd had, hebben, het wachten moede, gepoogd zich zelf te bedie nen. Zij maakten zich zelfs van het domein van een radicaal afgevaardigde, een hunner „me destanders", meester! Voorloopig hakten zij 12000 boomen om met de bedoeling het hout ten eigen bate te verkoopen. De politie slaag de er in veertien leiders van de bende te ar resteeren. Maar de in vrijheid geblevenen wis ten hun kameraden te bevrijden. De gardes openden toen het vuur; zij doodden 22 opstan delingen. Dit treffen is het eerste van een onvermij delijke reeks bloedige botsingen. Want de re geering Quiroga is niet langer van plan zich door extremisten de wet te laten stellen. Toen de regeering op 19 Mei voor de eerste maal voor de Cortes kwam hield de minister president een redevoering, die het hart van alle Volksfronters verheugde. De premier ver klaarde het fascisme den oorlog en zwoer de vijanden van de republiek te verpletteren. Maar Casares Quiroga meent die taak wel met be hulp van leger en politie te kunnen verrich ten; hij is er volstrekt niet op gesteld dat de massa hem een handje helpt. Maar die „mas sa" wil in geen geval werkeloos blijven. Als de reactie een gevaar is, is het dan niet van iede- ren Spanjaard plicht die reactie zoo goed en grondig mogelijk te vernietigen? En daarom is de massa van het Volksfront aan het werk gegaan, hier een fascist doodend, daar een klooster of een kerk in brand stekend. De door hun leiders op een dwaalspoor gebrachte roode elementen zien thans overal reactie en fascis me; voor den mijnwerker zijn fascisten de di recteuren van het bedrijf, voor den spoorweg arbeider is het fascisme belichaamd in de spoorwegmaatschappij en voor den boer is de eigenaar van den grond een fascist. Dat is dezen menschen vóór de verkiezingen voorge houden; zij biijven er nu aan gelooven. De re denaars hebben, als Goethe's leerling-toove- naar, krachten ontketend, die zij nauwelijks of niet meer baas kunnen. Maar de regeering begrijpt dat er een ern stige poging moet gedaan worden om de zich ontwikkelende anarchie aan banden te leggen. Daarom heeft zij de staking der Madrileensche transportarbeiders scherp afgekeurd, op ver scheidene plaatsen de boeren genoodzaakt de landerijen, die dezen in bezit genomen hadden zonder daartoe officieel gerechtigd te zijn, te ontruimen, de algemeene staking te Lugo als onwettig doen brandmerken en hen, die de sta king in het hotelbedrijf ontketend hadden, achter slot en grendel doen zetten. Ia den op 30 Mei gehouden ministerraad heeft Casares Quiroga een poging gedaan Largo Caballero tot rede te brengen. Hij vroeg den leider der extremisten met hem samen te werken om de overwinning van het Volksfront niet door onberaden optreden in de oogen van landgenoot en vreemdeling te discrediteeren. Caballero antwoordde natuurlijk dat in zijn oogen de vele stakingen volkomen gerechtvaar digd waren gevolgen van de ellende en dat de regeering er 'n einde aan zou kunnen maken als zij zich slechts de inspanning zou willen getroosten die ellende te doen verdwij nen. Maar steun vond Quiroga bij niet-marxis- tische bladen van het Volksfront, bij de „Heral- do de Madrid" o.a. en de Republikeinsche Linkerzijde deed een manifest verspreiden, waarin op het vestigen van den „socialen vrede" aangedrongen werd. De regeering meen de zich reeds te kunnen veroorloven te ver klaren, dat aan de revolutionnaire agitatie paal en perk gesteld was, toen de feiten een geheel andere taal begonnen te spreken. Twee dagen na deh ministerraad, waarvan hierboven sprake was, brak de algemeene staking in de bouw vakken in de hoofdstad uit en nog een paar da gen later was Caceres het tooneel van ernstige troebelen. In Penarroya bezetten de arbeiders van Antolin nu reeds dertien dagen de mijn putten, waarin zij ingenieurs en opzichters ge vangen houden, in Asturië duren de stakingen van mijnwerkers voort, zonder dat het einde te zien is. De arbeiders van de wapenfabriek van de Ve ga (Oviedo) hebben het bijltje er bij neerge legd. Deze staking omvat 800 man. En uit Figois en Lerida komen berichten van troebe len, die een zuiver-revolutionnair karakter dra gen. Wat wij beleven is slechts een voorspel van de gebeurtenissen, die ons wachten. Nog is for meel het Volksfront intact, maar een scheu ring van de socialistische partij is op han den. Indalecio Frieto en Largo Caballero kun nen niet lang meer samenwerken. Als Frieto met den extremist breekt zal de regeering hem zeker een zetel in het kabinet aanbieden. Maar beschikt Casares Quiroga dan nog over een meerderheid? Kan hij regeeren zonder de stem men van de uiterste linkerzijde, als hij er bij blijft van den steun van de Ce- da geen gebruik te willen ma ken? Indien het huidige kabinet valt staat ont binding van de Cortes gevolgd door nieuwe ver kiezingen voor de deur. Maar ook een nieuwe re volutie of een staatsgreep ligt dan in het be reik der mogelijkheden. Tot hulpbisschop van den Aartsbisschop van Toledo, kard. Goma, y Tomas, is benoemd Mgr. Gregorio Modrego Casaus, die tevens benoemd is tot tit. bisschop van Aezani. Aezani was de bisschoppelijke titel van Mgr. A. P. F. van Velsen S. J. In zijn geboorteplaats Sommariva Bosco is overleden pater Marco Sales O. P., Magister van het Apostolisch Paleis. Pater Marco Sales was in 1877 geboren. In 1892 trad hij in de Orde der Dominicanen. In 1911 kwam hij als professor aan het Angelicum te Rome en daarna aan cte universiteit van FreibuTg in Zwitserland, tot hij in 1926 benoemd werd tot „Maestro del Sacro Palazzo Aposto- lico", een ambt, dat vanouds door een Domi nicaan bekleed wordt. Oorspronkelijk de pau selijke hoftheoloog, heeft de Magister S. P. A. tegenwoordig zitting in de meeste Congregaties en is hij boekencencor voor het diocees Rome. P. Marco Sales schreef belangrijke werken op het gebied der bijbelstudie. De Ritencongregatie heeft in haar zitting van 9 dezer verhandeld over de heldhaftige deugd beoefening van de Dienares Gods Maria van Jezus Gekruisigd, prof esse van de Orde der Ongeschoeide Carmelitessen. De Apost. Prefectuur van S. Gabriel te Ma- ranon in Peru is tot Apost. Vicariaat verheven, terwijl de Apost. Prefect P. Athanasius Jau- regui van de Orde der Passionisten tot Apost. Vicaris is benoemd. WARSCHAU, 12 Juni (Reuter) Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou onlangs een oproerige beweging in het concentratie kamp van Bereza Kartuska zijn onderdrukt. Een groep gevangenen zou voedsel geweigerd hebben als protest tegen de opgedragen werk zaamheden, welke een uitbreiding van 't kamp betroffen. Bij het verzet, dat hierdoor rees, zou den de bewakers van de vuurwapenen hebben gebruik gemaakt en twee gevangenen hebben gedood, terwijl er verscheidene gewonden zou den zijn. BELGRADO, 12 Juni (D.N.B.) De presi dent van de Duitsche rijksbank, Dr. Schacht, heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met den gouverneur van de nationale bank, alhier, Dr. Radosaljewitsj, in den loop waarvan ver schillende vraagstukken verband houdende met de DuitschJoego-Slavische economische be trekkingen zijn besproken. Des middags is Schacht door Prins-regent Paul in audiëntie ontvangen. Op de audiëntie volgde een lunch, die de Prins-regent ter eere van Schacht aanbood. WEENEN, 12 Juni. (D.N.B.) Tot Apostolisch Nuntius te Weenen is in plaats van Z. Em. Kar dinaal Sibilia, die gisteren naar Rome is ver trokken, Aartsbisschop Cicognani benoemd. Mgr. Cicognani is momenteel Nuntius in Peru. Zware hagelbuien hebben den oogst in het gebied van Almansa (Spanje) vernield en ern stige schade aangericht. GIBRALTAR, 11 Juni (Reuter). Het tweede bataljon Gordon Hooglanders zal Vrij dag naar Egypte scheep gaan aan boord van den kruiser „Repulse". CHAMONIX, 11 Juni (A.N.P.). Het gedenk- teeken dat hier was opgericht voor De Saussure en Jacques Malmat, de eersten die erin ge slaagd zijn den top van den Mont Blanc te be klimmen, is in den nacht door onbekenden vermink». De gemeenteraad heeft een aan klacht ingediend tegen „een onbekend persoon" en een onderzoek is thans ingesteld. Het pantserschip „Lorraine" is in botsing gekomen met den torpedojager „Foudroyant", die van voren boven de waterlijn zwaar be schadigd werd. De torpedojager heeft zich op eigen kracht naar Cherbourg begeven, waar hij zal worden gerepareerd. Een warme zomerzon begunstigde gisteren den eersten dag van het groote concours-hippique, dat in het fraaie sportpark aan den Voormeulen- weg te Bussum wordt gehouden en dat aller belangstelling geniet door de deelneming der Olympische ruiters. Reeds des morgens opende 't programma met een zwaar springconcours, dat 23 hindernissen telde, waaronder enkele van 1.30 M. hoogte. Meerdere rijders maakten een foutloos par cours, zoodat de snelste tijd beslissend was. De spanning was dan ook groot, vooral in den namiddag, toen dit deel van het programma werd voortgezet. Ter afwisseling werd het concours onderbroken met een concours voor tuigpaarden, éénspannen. Den eersten prijs verwierf Excellent van G. J. Lutje Holzik te Enschede; tweede werd Wilson van H. Beunk te Enschede; drie was Pulea van A. A. ten Bos te Almelo; vierde Julius van D. E. Mellema te Finsterwolde. Eervolle vermeldingen waren er voor Soliman van de N.V. Onderneming Rouwstal te Amster dam; Mylady van R. K. Velstra te Marsum (Fr.) en Johan van D. E. Mellema te Finster wolde. Toen het springconcours werd voortgezet maakte ltn. Greter met Ernica een zeer snel, foutloos parcours in den tijd van 1 min. 49 sec. Toch was er nog één snellere tijd, welke keu rige prestatie werd verricht door den winnaar van verleden jaar, den heer D. H. Pasman met Rudnianszky. Deze bleek één seconde sneller met een foutloos parcours: 1 min. 48 sec. Luit. Greter maakte even later met Casino een fout loos parcours in 1 min. 50 sec. Tenslotte werd de uitslag: 1. D. H. Pasman met Rudnianszky, o ft., 1 min. 48 sec.; 2. Luit. Greter met Ernica, 0 ft., 1 min. 49 sec.; 3. Luit. Greter met Casino, 0 ft., 1 min. 50 sec.; 4. J. v. d. Eynden met Aal (berijder K. Hensen), 0 ft., 1 min. 54 sec.; 5. Luit. Greter met Trixie, 0 ft., 2 min. 3 sec.; 6. Ritmeester Heuff met Jimmy, 0 ft., 2 min. 7 sec.; 7. D. H. Pasman met Aranka, 0 ft., zelfde tijd; 8. G. de Bruin met Alota, 3 ft., 2 min. 13 sec.; 9. L. H. Ie Fèrre de Montigny met Fiirstenruf, 3 ft., 2 min. 20 sec.; 10. D. H. Pasman met Formidable, 4 ft., 1 min. 45 sec.; 11. Luit. J. J. Gruppelaar met Peacock, 4 ft., 1 min. 58 sec.; 12. D. H. Pasman met Feldblume, 4 ft., 2 min. De prijs, de zilveren Hamdorff-beker, is thans definitief in het bezit gekomen van den heer Pasman. Na het springconcours vond voor de military paarden een springproef plaats voor de Olym pische Spelen te Berlijn. Een afzonderlijk par cours werd hiervoort uitgezet. De uitslag luidde: 1. Luit. Tonnet met Dan seuse Rose, 0 ft., 1 min. 23 sec.; '2. Ritm. De Kruyff met Betty Boop, 0 ft., 1 min. 25 sec.; 3. Baron van Voorst tot Voorst met Donizetti, 0 ft., 1 min. 27 sec.; 4. Luit. Tonnet met Har lekijn. 4 ft., 1 min. 24 sec.; 5. Kapt. Pahud de Mortanges met Ikarus; 6. J. E. van Hemert met Welshrabbit; 7. Ritm. de Kruff met Tahiti. Een concours voor tuigpaarden, tweespannen werd hierna gehouden. H. K. H. Prinses Juliana had hiervoor een eereprijs, een zilveren medaille, beschikbaar gesteld. De uitslag luidde: 1. Julius en Climax van D. E. Mellema te Finsterwolde; 2. H. Beunk te Enschede (paarden geen naam)3. Excellent en Constant van G. J. Lutje Holzik te Enschede; 4. Piet en Lucas van D. E. Mellema. Eervolle vermeldingen voor Hendrika en Hen drik van de N.V. Ond. Rouwstal te Amsterdam en voor Rolene en Mylady van R. K. Velstra te Marssum. Een fraai nummer was het concours d'élegan- ce, waarbij de dames in auto's den ring binnen reden, waarna gereedstaande paarden bereden werden. De uitslag was; 1. Mevr. Pahud de Mortanges te Amersfoort met Marcroix; 2. mevr. Reede—v. d. Goes te Amersfoort met Miss Ulster; 3. mevr. v. d. Boom, baronesse v. Heemstra met Ensen; 4. mej. Uiterwijk te Amsterdam met Oiseaux; 5. mevr. Grundlack met N.N. te Amsterdam; 6. mevr. I. Spangenberg—Kramer te Amsterdam met Olivier. Het voornaamste en laatste nummer van den eersten dag was de snelheidscross country om den beker van Bussum. De lengte van het moei lijke parcours was 1200 meter, waarbij uitslui tend op tijd werd gereden. Er waren 24 deel nemers. Vorig jaar werd de beker gewonnen door den heer Leo van Loon te Tilburg, die toen met Czardas uitkwam; deze reed thans met Toy, maar behaalde de overwinning niet. Mevr. M. G. FabiusQuarles van Ufford reed met Furioso een prachtig snel parcours; zij maakte den besten tijd, n.l. 2 min. 27.4 sec. De winnaresse van den beker* in 1934, mej. E Pauptit, kwam met Wepian uit; zij was on gelukkig, omdat zij enkele malen ^erkeerd reed. De uitslagen luidden: 1. Beker van Bussum, mevr M G. Fabius—Quarles van Ufford met Furioso, 2 min. 27.4 sec.; 2. Luit. Tonnet met Duke of Duleek, 2 min. 28.4 sec.; 3. Leo van Loon met Toy, 2 min. 33.8 sec.; 4. Luit. J. J. Gruppelaar met Princess Mary. 2 min. 35.8 sec.; 5. Luit. jhr. C. Röell met Hurry on, 2 min. 44 sec.; 6. Luit. G. B. Timmer met Peggy II m 2 min. 49 sec. Evenals enkele maanden geleden, duiken thans in de Fransche pers- weer berichten op, dat Bakhuys voor een Fransch elftal zal uit komen. Zoo meldt „le Jour", dat de midvoor van het Nederlandsch elftal op het punt staat een contract te teekenen met de vereeniging Ex celsior te Roubaix. Wij maken alleen curiositeitshalve melding van dit bericht, dat evenals de vorige ge ruchten op fantasie schijnt te berusten. De Duitsche voetbalploeg gaat een tournee maken. Op 18 October zal te Dublin worden ge speeld tegen Ierland, terwijl op 14 October in Glasgow de strijd zal wordën aangebonden tegen Schotland, Scheepsbouw. De datum, waarop het nieuwe tank-motorschip ,,Ena" zal proefvaren, is veranderd in 24 dezer. De „Ena", gebouwd bij de Odense Staalskibvaerft te Odense, is bestemd voor de Petroleum Mij. „La Corona" te 's Gravenhage. Het op de scheepswerf „Gideon", van J. Kos ter Hzn. te Groningen," voor rekening van ka pitein J. Bont te Loppersum, gebouwde m.s. „Fivel", groot 397 ton d.w. heeft een goed ge slaagden proeftocht gehouden. Het schip is voor zien van een Bolnes Dieselmotor, met eent ca paciteit van 250 P.K. binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 11 Juni: Normandia. s., Lysekll; Surreybrook, s., Goole. 12 Juni: Waterland, s., Z.-Amerika; Pan Nor way, tank, Aruba. Vertrokken 11 Juni: Noord Stad, m'.s., Gent; Queenworth, s., Methil. 12 Juni: Ob, s„ Archangel. Aangekomen 12 Juni: Vega, s.. Hull; Kara, s„ Leningrad (voor Zaandam); Lustrous, tank, Poit Arthur; Broedertrouw, m.s., Ipswich (vooi Koog a. d. Zaan-; St. Jansland, s., Newcastle. Vertrokken 12 Juni: Mangan, s„ R'dam; Cryns- sen, s„ W.-Indië; Cottica, s., idem. Aangekomen 12 Juni: Malistan, tank, Curacao; Gol, s„ Fuldafors (voor Velsen); Wilbo, m.s., lenden. Vertrokken 12 Juni: Marne, m.s„ Yarmouth; Titus, s., Middl. Zee; Freiburg s.. Hamburg. Aangekomen li Juni: Normandia, Lysekll, steenen, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskan tooi; Nanny, Hamburg, inklaren, Rietlanden, Kampman. 12 Juni: Gudur, Londen, stukgoed, Zeeburger kade, Verg. Cargadoorskantoor; Surreybrook, Goole, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Scheuer; Waterland, Z.-Amerika, stukgoed en graan, Handelskade, Wm. H. Müller Co.; Pan Norway, Aruba, Petroleum en benzine. Pe troleumhaven, A.P.C. Aangekomen 12 Juni: St.a Janslanw, Newcastle, steenkolen en cokers, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij.; Malista, Curacao, stookolie, Steiger Bataafsche Petroleum Mij., Van Es van Om meren; Wilbo, Londen, stukgoed, Steiger H.A.L.. Kampman. Aangekomen 12 Juni: Vega, Huil, stukgoed, Zee burgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; Noordster, m.s., Hamburg, inklaren, Steiger H.A.L., Salo mon's Kustvaartbedrijf; Lustrous, Port Arthur, benzine en petroleum, Ruys Co.; O 6 en O 15, onderzeeërs, De Ruyterkade. KON. PAKETV. MIJ. ROGGEVEEN, lo Juni van Singapore n. Mahe. NIEUW ZEELAND, 10 JT.nl van Adelaide te Batavia. NIEUW HOLLAND, 11 Juni van Singapore te Melbourne. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, 10 Juni van Shanghae te Bat. TJIBESAR, 11 Juni van Kobe te Manilla. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, thuisreis, li Juni te Liverpool. COLOMBIA, 11 Juni n.m. 5 u. van Amst. te Hamburg. GANYMEDES, 11 Juni van Tanger n. Gibraltar. HERCULES, 11 Juni van Piraeus n. Salonica. IRIS, 11 Juni van Belize n. Puerto Cortes. JUNO, 12 Juni van Amst. te Rotterdam. MEROPE, 12 Juni van Amst .te R'dam. NEREUS, 11 Juni van Gothenburg n. Aarhuus. ODYSSEUS, 11 Juni van Alicante te Barcelona. POSEIDON, 11 Juni van Setubal naar Amst. TIBERIUS, Middl. Zee naar R'dam, pass. 11 Juni n.m. 9 uur 55 Lydd. VENUS, 11 Juni n.m. 10 uur van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 10 Juni van Barbados n. Amst. CRYNSSEN, 12 Juni van Amst. naar W.-Indië. COTTICA, 12 Juni van Amst. naar W.-Indië. TRAJANUS. Middl. Zee naar Amst., was 12 Juni 12 u. 's middags 35 mijlen Z.W. van Ouessant. AJAX, 11 Juni van Passages te Bilbao. IRENE, 12 Juni van Kopenhagen n. Amst. VULCANUS, R'dam naar Middl. Zee, pas. 12 Juni Gibraltar. TITUS, 12 Juni van Amst. n. Middl. Zee. TIBERIUS, 12 Juni van Middl. Zee te R'dam. GANYMEDES, 12 Juni van Gibraltar n. Oran. NEREUS, 12 Juni van Gothenburg te Aarhuus. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, 12 Juni van Z.-Amerika te Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TABAN, 11 Juni van Pac. Kust te Calcutta. SIANTAR, 11 Juni van New Orleans n. Calcutta. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA INTEN, 11 Juni van New Orleans naar Macassar. TALISgSE, li Juni van Singapore n. Batavia. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 12 Juni te Suez. SALAWATI, thuisreis, 11 Juni van Belawan. HALCYON LIJN MAASBURG, 11 Juni van Narvik naar STAD AMSTERDAM, 10 Juni van Vlaardingen te Oxelosund. HOLLAND-AMERIKA LIJN BURGERDIJK, uitreis, 10 Juni van Havana, LEERDAM, U Juni van New-York te Albany. BEEMSTERDIJK, 11 Juni van New-York te Bridgeport. BREEDIJK, R'dam' naar Boston, was 10 Juni ll u. 20 n.m. 840 mijlen W. van Bishop Rocks. ROTT. LLOYD DEMPO, uitreis, 11 Juni n.m. 5 uur van Mar seille. KOTA PINANG, uitreis, pass. 11 Juni n.m. 7 uur Point de Galle. SLAMAT, uitreis, pass. 10 Juni Perim. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZ.IE LIJN GAASTERKERK, thuisreis, 12 Juni van Port Said. MEERKERK, thuisreis, 10 Juni van Hongkong. ALMKERK, thuisreis, 11 Juni van Yokohama. HOLLAND-AI* RIKA LIJN MELISKERK, vertrekt. 16 Juni van Amst. naar O.-Afrika. BLOEMFONTEIN, 12 Juni van Amst. te R'dam; vertrekt 15 Juni naar Hamburg. JAGERSFONTEIN, 12 Juni van Kaapstad n. Mosselbaai. SPRINGFONTEIN, vertrekt 13 Juni n.m. van Rotterdam naar Hamburg. BQSCHFONTEIN, 12 Juni van Port Soudan n. Port "Said. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, 11 Juni van Schiedam* te Bre men. DIVERSE SCHEPEN BERKEL, Libreville naar Rochefort, pass. 11 Juni Las Palmas. EEM, R'dam naar Raumö, pass. 12 Juni Bruns- blittel. JONGE JOHANNA, Penarth naar Barcelona, pass. 11 Juni Finisterre. RIJN, 12 Juni van Helsingfors te Brahestad. ZAAN, 11 Juni van Leningrad naar R'aam. JONG'E JAC'OBUS, 11 Juni van Menton naar Torrevieja. MIRACH, 11 Juni ter reede van Rosario; is in aanvaring geweest, doch bekwam geen ernstige schade. DELFSHAVEN, 10 Juni van Montevideo te B. Aires. IJSELHAVEN, 10 Juni van Mobile te New Or leans. BATAVIER V, 12 Juni van R'dam te Gravesend MAAS, ll Juni van R'dam te Hamburg. ORANJEPOLDER, 11 Juni van R'dam te Londen. MAASHAVEN, naar Tabou, was 10 Juni 5 u. 45 n.m .100 mijlen Z. van Lands End. DUIVENDRECHTnaar Aruba, was 11 Juni 9 uur 50 v.m. 145 mijlen W.N.W. van Lands End. JONGE ELISABETH, naar Londen, was 10 Juni 4 uur 20 n.m. 150 mijlen Z.Z.W. van Lands End. UTRECHT, 12 Juni. Kaas. Aan de kaasmerkt waren heden aangevoerd: 108 wagens, met te zamen 4289 stuks kazen, gewicht pl.m. 20862 kg. Prijs le soort R.M. 2022, idem 2e soort 1719 per 50 K.G. ARNHEM, 12 Juni. Biggen 912 per stuk. Aardappelen 0.030.10, appelen 0.200.32, Bloemkool 0.030.06 per stuk Pluimiee: knijnen 0.401.50, kippen 0.501.25, hanen 0.500.70, piepkuikens 0.200.60. Eieren 2.50—2.80 per 100 st. 135.000 eieren. LEIDEN. 12 Juni. Vee. 493 runderen, 363 kal veren, 3605 schapen, 1159 varkens. 29 stieren 90220, 3848 cent per kg., tam; 137 kalf en melkkoeien 90200, traag; 92 varekoeien 85— 145, stug; 235 vette ossen en koelen 95210, 3858 cent per kg., stil; fokkalveren 914, tam; 73 vette kalveren 1865, 3068 ct. per kg., stug; 290 nuchtere kalveren 5%8y3tam; 150 vatte schapen 1519, 271 weide schapen 1214. 3134 lammeren 610, zuiglammeren 911, zeer matig; 487 mestvarkens 1329, 672 biggen 8'/211, tam, afloop slecht. Kaas. 96 partijen Goudsche kaas, le soort 20 21 y2, idem 2e sort 1819. 15 partijen Leidsche, le sort 2022, idem 2e soort 1819, handel matig. LEEUWARDEN, 12 Juni. Graan. Buitenl gra nen: Gele lapiatamais 113, boordvrij Leeuwarden; gele lapiatamais disp. 106 boordvrij Rotterdam; Russische gerst alsp. 120 boordvrij Leeuwarden; Russische gerst 112. boordvrij Rotterdam: Noord- Am'. lijnkoeken disp. 7.25 boordvrij Leeuwarden; Nrd.-Am. lijnkoeken disp. 6.75, boordvrij Rotter dam; Noord-Am. lijnkoeken merk S.K., disp. 6.85, boordvry Rotterdam, NEW YORK, 12 Juni (Part.) Wallstreet opende over het algemeen iets vaster, in ver band met het aanhouden van iiet gunstige nieuws uit het bedrijfsleven en de verkiezing van Landon als tegencandidaat van Roosevelt. Intusschen volgden spoedig op den morgen winstnemingen van speculanten, die een koers- verbetering hadden verwacht na de verkiezing van Landon tot candidaat, zoodat de koersver schillen met gisteren na de twee eerste beurs- uren uiterst gering waren. Staalwaarden lagen gedrukt en vielen beneden het vorig peil te rug, doch public-utilities konden zich handha ven op een lichtelijk verhoogd niveau. Petro- leumwaarden konden zich eveneens verbeteren. Spoorwegfondsen lagen over het algemeen prijshoudend, terwijl koperaandeelen meerer- deels fractioneele koerswinsten te zien gaven in verband met de publicatie, dat de we reldvoorraad koper per einde Mei 4900 ton minder bedraagt dan aan het einde van de maand April 1936. Daarentegen kregen autc- mobielaandeelen eenige winstnemingen te ver werken, die het koerspeil iets lager brachten. Warenhuisaandeelen konden zich evenmin ten volle handhaven, hoewel de koersverliezen van uiterst geringe afmetingen waren. Case Treshing waren prijshoudend, evenals aandee- len in vliegtuigfabrieken, terwijl die van elec- trische uitrustingen kleine koerswinsten te ziien gaven. Chemische fondsen ondergingen slechts weinig verandering', evenals can- ningshares. De omzetten waren vrij ruim; ge durende het eerste beursuur werden 350.000 shares omgezet. In den overigen beurstijd had het aanbod in meerdere of mindere mate de overhand. Aan vankelijk brokkelden de koersen slechts lang zaam af, doch laatbeurs waren de verkoopers overwegend in de meerderheid, waardoor het koerspeil in het laatste half uur dan ook voer vele soorten een flinke verlaging ondergane. Een groote affaire viel te constateeren in automobielwaarden. Aanvankelijk stelden de noteeringen zich hier niet veel lager dan het vorig slot, doch laatbeurs zakten de noteerin gen flink in. Chryslers verloren uiteindelijk 1 dollar. Ook staalwaarden hadden een zelfde koersverloop, waarbij de leidende soor ten ruim VA dollar inzakten. Het Hoogge rechtshof heeft in het proces tegen de Bethle hem Steels, inzake de goudclausule der 50.000.000 30-jarige first Lien and Refunding Mortgage Gold Bonds per 1942, heden uit spraak gedaan, en besliste dat de maatschappij verplicht is de goudclausule te handhaven. De verbetering in het aantal vervoerde wagons in de afgeloopen week met 48.986 stuks, bleef op de betreffende afdeeling zonder invloed. De meeste papieren waren aan den luien kant. Southern Pacific hadden danig van verkoo pen te lijden, in verband met de uitspraak in het proces van de Bethlehem Steel, daar eerst genoemde eveneens in een proces is gewikkeld over betaling der coupons op goudbasis. Ook Equipmentshares waren flauw, evenals aan- deelen in telegraafmaatschappijen en in land- bouwwerktuigfabrieken, diverse tabakken, wa renhuisaandeelen en industrials, die 1 2 A punt in koers terug vielen. Koper-, olie-, che mische-, luchtvaart- en natte waarden waren aan den luien kant. Public-utilities en rub berwaarden waren verdeeld, met U.S. Rub ber zwak. Het einde van den beurshandel was flauw. De omzetten bedroegen 1.000.000 shares. Slotkoersen Juni 12 11 10 9 Allied Chemical 197% 198% 197 198 American Can Co. 129% 1313/8 1291/4 1291/4 Am. Car. F.dry 35% 36% 36 353/4 Am. Smelt. Ref. 78 79 77% 77% Am. Tel. O Tel. 167% 170% 168% 170% Am. Tobacco B. 96% 97% 953A 951/4 Am. Waterworks 23% 23% 23% 23% Anaconda Copper 337/8 343/8 33% 33% Atchison Topeka 73 73% 72% 72% Baltimore Ohio 18% 187/8 18% 18% Bethlehem Steel 52% 543/8 523/4 523/4 Canadian Pacific 12% 123/4 12% 12% Case Treshing 172 1743/4 164 162% Chase National B. 40% 41 40 39 Ches. Ohio 58% 59 583/4 58% Chicago Rock Isl. 1% 1% 1% 1% Chrysler Corp. 96 973/4 951/4 951/8 Cities Service 4% 4% 4% 43/8 Consol Gas N.Y. 34% 343/8 34% 34% Continental Oil 293/8 29% 29% 29 7 Dawesl. 31 31 5% Young 233/4 23S/4 23% 237/8 Deleware Huds. 393/8 411/4 41 40 Douglas Aircraft 577/s 58% 573/4 57% Dupont de Nem. 1453/4 1467/g 146 1441/4 Eastman Kodak 164 164% 162 162 El. Bond Sh. 20% 213/s 203/4 21 General Electric 38% 393/s 38% 38% General Motors 64 651/4 633/s 62 Good Year 24 243/4 24% 24% Hudson Motor 14% 157/8 147/s 143/4 Illinois Centra] 21% 221/8 21% 21% Intern. Harvester 88% 893/s 87 86 Intern. Nikkei 47% 477/8 47 47 Intern. Tel. Tel. 13% 14% 137/s 14 Kennecott Copper 38% 387/g 387/8 383/4 Missouri Pacific 2% 21/4 2% 2% Idem pref. 5 4% 4% 43/4 Montgomery Ward 44% 45% 447/8 44% Nat. City Bank 34% 34% 34 33% Nat. Dairy Prod. 243/g 24% 243/s 241/s New York Central 36 36% 35% 35% North. Amer. Co. 277/8* 28% 28 273/4 Norfolk Western 2351/8 236 234 234 Pennsylvania 31 313/g 31 31 Phillips Oil 403/4 411/8 41 393/4 Proctor Gamble 41% 41% 413/s 413/4 PubL Serv. N. J. 44% 45 45 447/s Radio Corporation 12% 12% 12 12 Sears Roebuck 74% 76 75 74% Shell Union Oil 17 17% 17 167/b Socony Vacuum 12% 127/8 12% 127/s Southern Pacific 32% 341/8 33% 331/8 Southern Railway 153/4 161/4 16 163/8 Standard Brands 15% 15% 15% 153/8 Stand. Oil of N.-J. 571/4 58 58% 58Vs Tidewater Ass. Oil 151/4 151/4 153/8 151/s Union Pacific 128 128 128 127% United Aircraft 233/4 24% 237/a 241/4 United Corp A. 6% 7 7 63/4 U. S. Leather 7 67/e U. S. Rubber 28 29 281/4 287/a U. S. Steel 61% 633/8 61% 62% Western Union 82 84 813/4 81% Westingh. Electr. 114% 115 1123/g 114 Woolworth Building 51 51% 501/4 503/8 ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. Slotk. Juni 12 11 10 Brussel 16.90% 16.903/4 16.91 Rome 7.87% 7.87 7.87 Madrid 13.64% 13.64% 13.64% Bern 32.32 32.34% 32.35 Weenen 18.76 18.76 18.76 Oslo 25.27% 25.25 25.22% A'dam 67.59 67.58 67.60 Londen 5.02 S.O21/4 5. 01*1/32 Parijs 6.583/8 6-58Jié 6.583/g Berlijn 40.27 40.26 40.27 NEW YORK, 12 Juni. 9 16.91 7.87 13.64% 32.34 18.76 25.20 67.59 5.01 '3, 3: 6.58% 40.26 Sept. 2.86-87 2.85-86 Jan 2.58-59 2.57-58 Nov. 2.83-84 2.83-84 Mrt. 2.58-59 2.57-58 Mei 258-59 2.57-59 Koffie (Rio) (Santos) Juli 4.58 4.60 Juli 8.25-- 8 23 Sept 4.71- - 4.74 Sept. 8.36 8.37 Dec. 4.86 4.88 Dec 8.48 8.48— Mrt. 4.94- 4.96-- Mrt. 8 55 8.55 Mei 8.60 8.60-— NEW YORK, 12 Juni. 12 Juni 11 Juni 12 Juni 11 Juni Rubber Standaard Juli 15.7915.77-f Dec. 15.99-f Sept. 15.88- -f* 15.86Jan. 16.02-- Oct. 15.9115.89-- Mrt. 16.08-f Mei 16.19-f 11.69Jan. 11.10- 1115-16 Mrt. 11.14- 11 11-12 Mei 11.16- Katoen Juli 11.70-- Oct 11.14 Dec. 11.09 Tin Loco 42.371/2 42.60 Termijn 42.00 Suiker Juli 2.88-89 15.97*- 16.00- 16.08-f 16.16- 11.12- 11.15- 11.17- 42.371/2 2.88-89 Dec. 2.80-82 2.80-81 12 Juni 11 Juni Tarwe Juli 84%-Vs 847/6.85% Sept 851/2-% 85%- Dec. 871/2-877/6*88 Maïs Juli 61i/8 - Sept 58% Dec. 527/g - Reuzel Juli 10.15 Sept 10.20 CHICAGO, 12 Juni. 12 Juni 11 Juni Haver Juli 25 -— 25 Sept. 251/s 251/2 Dec. 271/s-- 27% Rogge 61% Juli 551/9 581/2-- Sept 55% 531/4 Dec. 57% 58 -— 55%-- 56 10 15 10.25 Oct. 10.20 Dec. 9.571/2 10.171/2 9.571/3 WINNIPEG, 12 Juni. 12 Juni 11 Juni 12 Juni 11 Juni Tarwe Gerst Mei 77 77% Mei 367/„ 36% -— Juli 771/2 78% Juli 35 34% 78% -— Oct. - 1.44% 1.40 Dec. 77% Rogge Mei 41% - Juli 43i/4 - Dec. 441/9 Haver Mei 31% 31% Dec. 28%28% Juli 29% 29% - - gedaan en laten. T nominaal. Lijnzaad 42% Mei 1.45 43% Juli 1.411/4 44% -— Oct. bieden. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 12 Juni. Tarwe. Juli 5.8 'A, Ocs. 5.8 1/4, Dec. 5.7 5/8. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Cities Service Republic Steel 275—274& 114 21% 32 7/16—32 38 11/16 215/16 12%—11/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Anaconda Beth. Steel U. S. Steel 274(4274 21 1/16 32-% 38 11/16 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rehabilitatie: het faillissement van dr. K. Keunen, arts, wo nende te Vaals Is d.d. 11 Juni 1936 gerehabili teerd. De faillietverklaring was uitgesproken 27 December 1934. Failliet verklaard: 10 Juni: J. Koot, vleeschhouwer en spekslager, Rotterdam, Rösener Maurstraat 70b. H. Lijbers, commlssionnalr, Rotterdam, Nw. Binnenweg 85a. J. Onderdelinden, psychometrist, Rotterdam, Dordtscheiaan 53b. C. Rietkerk, handelende onder den naam Rietkerk-Visser, kruidenier, Adrlanastraat 71b, Rotterdam. A. Voorburg, winkelier in ijzerwaren, Rot terdam, Verschoorstraat la. H. A. Holllnk, loodgieter, Rotterdam, 's Gra- vendijkwal 118. Vennootschap onder de firma J. van Straten Co., Rotterdam, Beyerlandschelaan 165 en de leden Isaac van Praag, Zuid polderstraat 36 en J. I. van Straten, Westkrulskacle 49, Rotterdam. 11 juni P. Molen, timmerman, Alkmaar, Bruinvis- straat 19. P. de Vries Pzn., handelaar ln bloembollen en Zaden, Enkhuizen. 10 Juni: G. Nijhuis, caféhouder, Enschede, Buurserweg. J. Evertman, koopman, Losser. ll Juni: C. Jacbs, fruithand., Arnhem, Eusebiue- plein 11. j. Jacobs, fruithandelaar, Wagenlngen, Hoog straat 73. R. van Olderen, fruithandelaar, Wagenln gen, Dijkgraafscheweg .3. K. David, koopman, Nijmegen, Hermelijn straat l. G. W. Jorna, schoenwinkelier, Nijmegen, Smidstraat 18. C. Schouten, handelende onder den naam C. SchoutenWouters, kaas- en vischhandelaar, Nijmegen, Lange Hezelstraat 40. E. J. H. de Graaff, Arnhem, Kortestraat 32. G. Th. Jacobs, kapper, Arnhem. Mauvestr. 4. A. Vierkens, caféhouder, Den Bosch, Hint hamereinde 1. P. Merkx (Gebr. Merkx) schoenfabrikant, Drunen B. 40. J. van Dinther, caféhouder, Nistelrode, Laan B. 4. Petrus de Kleijn, bakker, Empel gem. Empel Meerwijk, Schanshoek 46. L. Konsten, expediteur, Nleuwenhagen, Hoog straat. L. Wianzowski, Heerlen, Klompstraat 37, handelende onder den naam Particulier Meubei- huis. J. H. Smeets, expediteur, Brunssum, Maas trichterstraat 20. J. H- J. Piters, laatst gewoond hebbende te Meerssen, thans verblijvende te Lescar pres de Pau B. P. Frankrijk, Ferm'e Garnets. de kinderen Peusens, Eijsden, Rijksweg. G .L. Theunissen, uitvoerder. Heer, Burg. Thomassenstraat 2. H. Th. G. Hoks, boekhandelaar, Apeldoorn. S. C. Bul, weduwe van J. O. M. van Drle- sum, winkelierster in hoeden en petten, Leeu warden. W. Oosterhuis, drogist, Hulzum. J. Numan Schroder, machinefabrikant, Leeu warden. 12 Juni: A. L. Root, koopman, Amsterdam. Sarphati- park 114. G. Sluyter, koopman in fruit, Amsterdam, Rapenburg 22 II. H. Frank, makelaar, Amsterdam, Zulder Amstellaan 199, kantoorhoudendc O. Z. Achter burgwal 118. J. P. H. Polman, boekhouder, Amsterdam, Tulpplein 1. Vernietigd op grond van verzet: Willem Herder, Nijehaske. Opgeheven wêgens gebrek aan actief de fail lissementen van: H. Hovenier, Enschede: J. H' van Berkel. Best; J. Stam, Lienden; C. A A. den **ijker, Velp gem. Rheden; A. C. Scholten, Ze- venaar; E. Postuma, Amstenrade, Treebeek; "roukje v. d. Oord, Sittard; P. H. S. Rouschop, Wlntraak-Munstergeleen; H L. Bakker Jr., Gouda; E. Koster, Schiebroek: B. A. W. Westhoff. Groen- lo; D. Pasman, Raalte; J. Stokkers, Voorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2