Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen g STADSNIEUWS Gasgeschiedenis KWIEK EN VIEF LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Twee mijnwerkers gedood ZATERDAG 13 JUNI 1936 awiiiimiiiiiiiiinminniniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimminimiimmniiiiiimiinnniiiniiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiig ^u>iuii!iiiiiuiiuiiiiiiii!iiiiiiiiniiiiiiiimiiiii!iiiinimHiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii!iiiiiiiiiiiiiimnnnnnii§ 1 Jan. 1837 de eerste gaslantaarns in 1902 feestelijke opening van het gemeentelijke bedrijf Interessante cijfers HET ONGELUK OP DEN AMSTERDAMSCHEN STRAATWEG Een verklaring EXPOSITIES BEELDENDE KUNSTEN De rijksweg AmsterdamSassen- heim's Gravenhage Werk van Frits Schuurman Na de contingenteering van koffie Gang van zaken bijzonder onbevredigend geacht Accoord in de diamant industrie Engelsche luchtdienst in West-Indië? BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN Rechter wielrem liep vast tijdens den start JONGETJE DOODGEREDEN FRANS HALS-THEATER Triomf der Liefde REMBRANDT-THEATER Koenigsmark LUXOR-THEATER De bruid van Frankenstein CINEMA-PALACE Het onzichtbare front Een derde arbeider verloor zijn gezichtsvermogen DE VOLKENBONDSRAAD Bijeengeroepen tegen 26 Juni LAWNTENN1S OM DEN DAVIS BEKER DuitschlandIerland 20 ZWEMMEN PIET STAM OP SCHIPHOL AANGEKOMEN MARKTNIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van het bericht in ons avondblad, dat het straks honderd jaar gele den is, dat Haarlem voorzien werd van gas, heeft men ons eenige documenten ter inzage gegeven, waaruit de geschiedenis op dit gebied duidelijk is samen te stellen. Aan de Continental Gaz Association heeft onze stad honderd en een jaar geleden te dan ken gehad, dat het moderne verlichtingsmiddel in gebruik kon worden genomen. Op de Ge dempte Oudegracht bij de Zijlstraat werd een z.g. laboratorium ingericht en vandaar uit ge schiedde de distributie. Dit feit is onopgemerkt voorbij gegaan, maar thans wil men herdenken het feestelijk moment op 1 Januari 1837, toen besloten werd de stad gedeeltelijk door gaslantaarns te doen verlich ten. Wanneer men dus aan een tentoonstelling denkt heeft men voor de organisatie bijna een half jaar voor den boeg en kan het feest- en jamboree-jaar 1837 dus prachtig met een der gelijk gebeuren begonnen worden. Er zijn echter meer interessante gegevens. In 1846 ging de raad een tienjarige overeenkomst met de Continental aan en werd Haarlem ver licht door 124 gaslantaarns, ongeacht de pe troleumlampen. Langzaam volgden de uitbrei dingen elkander op en in 1856 werd een 20-ja- rige overeenkomst gesloten met de Imperial Cont. Gaz. Ass. In 1875 debatteerde de raad over het stichten van een eigen gasfabriek, maar na zeer lang durige discussies besloot men daartoe nog niet over te gaan, en opnieuw een contract met de Imperial aan te gaan tot 1902. Intusschen wer den de laatste olie- en petroleumlantaarns op geruimd. De twintigste eeuw verlichtte de vroede vade ren dermate, dat reeds op 1 Februari 1900 een directeur voor de lichtbedrijven, de heer J. Blom werd aangesteld. Een crediet van drie millioen werd toegestaan voor den bouw van een eigen gasfabriek en op 1 October 1902 werd het geheel opgeleverd. Zeer gedenkwaardig was die Oudejaarsavond van 1902. Precies om 12 uur, terwijl oud en nieuw gevierd werd, zette wethouder J. Nieu- wenhuyzen Kruseman de hoofdkraan open en vloeide het gas door de gemeente-buizen. Het oude had afgedaan, het nieuwe deed zijn in trede. 1 October 1916 volgde de tegenwoordige di recteur, de heer J. J. Ochtman den heer Blom op, zoodat deze dit jaar zijn 20-jarig jubileum viert. Mochten de zaken er verleden jaar, door de concurrentie van petroleum (de geschiedenis herhaalt zich!) niet al te best voorstaan, de heer Ochtman heeft wel voor heeter vuren ge staan, nJ. in 19171919, toen de rijkskolendis- tributie zoo miniem was, dat de onkosten van het bedrijf niet gedekt werden. In 1919 kwam weer een opleving met 15 pCt., kort daarna volg de de levering aqn Bloemendaal en Zandvoort en terwijl het contract met Velsen in 1925 ver viel werd het met de gemeente Schoten geslo ten. Een sterke stijging van het gasdebiet werd in 1927 geregistreerd toen het vastrecht werd ingevoerd. Het eerste jaar van de eigen exploitatie verliep buiten verwachting: er werd een halve ton winst gemaakt, nadat ƒ37.000.in de reserve gestort was. In 1918 bedroeg de winst ruim drie ton en het hoogste winstcijfer werd bereikt in 1928 toen het half millioen geboekt mocht worden. In 1928 werd het zilveren jubileum met een gastentoonstelling op bescheiden wijze gevierd. Tot slot nog eenige aardige cijfers. In 1903 waren 120 ambtenaren en werklieden aan het bedrijf verbonden, in 1920 niet minder dan- 227, terwijl dit aantal thans door de bezuinigingen weer is terug geloopen. In 1903 brandden in Haarlem 1593 straatlan taarns met gas, in 1928 totaal 3349 terwijl men thans het totaal in verhouding met de electri- sche lantaarns moet bekijken. De conclusie is, dat er alle reden is om een groot feest rondom het Haarlemsche gas te vieren. Donderdag werd voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep de zaak behandeld tegen den burgemeester van Haarlem, die door de Haarlemsche Rechtbank wegens het veroor zaken van dood door schuld is veroordeeld tot f 2500 boete subs. 50 dagen hechtenis en een Jaar ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen. In aansluiting op het reeds gepu bliceerde verslag zendt de burgemeester ons ter publicatie onderstaande verklaring, welke voor het Hof werd afgelegd: „Hoewel het mij op deze plaats niet past om over den vorm, waarin een tegen mij uitge brachte beschuldiging in vorige instantie is in gebracht, te spreken, meen ik nochtans in ver band met mijn beroep iets te mogen zeggen over het zakelijke gedeelte van de beschuldiging als zou ik mij verbeelden een heele „Piet" te zijn in het autorijden. De gronden, waarop dit oordeel steunde, zijn mij onbekend gebleven. Evenwel meen ik in verband met mijn geschiktheid tot autorijden het volgende te mogen opmerken. In de 10 jaren dat ik auto rijd en nog wel krachtens mijn ambtsbezigheden als regel in het drukke stadsverkeer in mijn gemeente, is dooi mij nimmer een ongeluk veroorzaakt. Hierbij dient in aanmerking genomen, dat ik, mij aansluitend bij een bezuinigingsorder van Burgemeester en Wethouders aan de Hoofden van Dienst om, wanneer zij van een gemeente auto gebruik maakten niet dan in bijzondere gevallen over een chauffeur te beschikken, steeds zelf den auto bestuurde. Bovendien deed ik dit ook wanneer ik voor particuliere zaken met mijn eigen auto reed, omdat dit voor mij, in tegenstelling met iemand, die niet de noodige geschiktheid bezit, geen inspanning kostte, doch mij juist ontspanning gaf. Door jarenlange praktijk, 50 jaar als wielrij der, 25 jaar in het motorverkeer te water, alsook 10 jaar per auto op den weg, meen ik, die nim mer een ongeval veroorzaakte zonder mij een ..Piet" te voelen, toch het bewijs te hebben ge leverd over de vereischte routine te beschikken. Diep ben ik dan ook getroffen door het von nis. Begrijpelijk in de eerste plaats door het schuldig aan dit ongeval, maar daarnaast ook door in het openbaar door intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar als een on- verantwoordelijken rijder te worden aangemerkt. Nu wordt verondersteld dat ik gedeeltelijk op de linkerhelft van den weg zou hebben gereden. Ik weet heel zeker en ik heb dit ook voor de Rechtbank in Haarlem verklaard, dat ik goed rechts gereden heb, maar ik zou thans willen zeggen had ik maar op de linkerhelft gereden, want dan zou dit ongeluk niet gebeurd zijn, dan was de ongelukkige motorrijder toen niet bezweken en dan zou mij een ruim jaar van heel veel onaangenaamheid zijn gespaard. Want wat zou er dan geschied zijn; dan zou de motor rijder op dien weg van slechts 7 Meter breedte, waarop nog een auto stilstond, gezien hebben dat hij om te passeeren te weinig ruimte had, hij zou dan zijn gang hebben geminderd totdat ik voorbij was en er was niets gebeurd. Dit is geen fantasie maar een doodgewoon stuk praktijk uit het motorrijden, een geval dat tallooze malen voorkomt in het snelverkeer van eiken dag. Doorrijden zou in dit geval voor den motorrijder zelfmoord geweest zijn. Natuurlijk is er iets gebeurd, maar er zijn hier drie menschen in het geding, waarom treft men mij? Er is van alles mogelijk. Vast staat dat de motorrijder onbevangen langs den stilstaanden auto is gereden. Nie mand rijdt ongevangen in den dood. En waarom is hij onbevangen langs den stilstaanden auto gereden? Omdat er, zooals hij het tegemoetrij- dend moet gezien hebben, ruimte was; en waar om was er ruimte op dien smallen weg naast en vóór den stilstaanden auto? Omdat ik goed op mijn baan reed. Dit is het nuchtere feit!" Men zou wel wenschen, dat diverse vereeni- gingen, in casu op kunstgebied, wat duidelijker namen voerden. Wie kan b.v. raden, dat ,,R. 33 beteekent een schildersvereeniging te Rotter dam, die in 1933 is opgericht! Een dergelijke nieuwe zakelijkheid, ook in de benaming, heeft zeker haar schaduwzijden. Thans exposeert de vereeniging „H. 34" in de kunstzalen der firma Reeker aan den Wa genweg. Gelukkig wordt het nuchtere initiaal en cijfer ingeleid met het plechtstatige: Neder- landsche Beeldende Kunstenaarsvereeniging en bij navraag blijkt het vervolgens, dat „H. 34" beduidt: Hilversum 1934. Deze vereeniging dan, houdt een uitvoerige expositie in genoemden Kunsthandel. De werken zijn verscheiden van maker en onderwerp en verschillend in waarde. Dit ver schil is wel eens wat al te groot, zoodat een strengere selectie wellicht ware aan te bevelen. Een der interessantste inzenders is ongetwij feld Wierts, die enkele landschappen brengt, waarvan mag worden gezegd, dat ze oorspron kelijk en vol attractie zijn. We herinneren ons een frischheid en poëzie, in kleur en composi tie, die aangenaam opvallen. Ook het stilleven met lampetkan (oompositie in wit, geel en blauw) mag o. i. geprezen worden om zijn goede eigenschappen. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gewaagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Noemen we voorts de flonkerende bloemen- schilderingen van Voorn, die, breed en brillant, ons opheffen uit het leven van allen dag. Een andere bloemenschilder, P. Flint, schenkt ons het genoegen van enkele precieus uitge voerde werkjes, waarnaar we met vreugde za gen, om de serieuze schilderwijze, die de detail leering leven doet. Dit is goed werk, waarvoor men respect gevoelt en dat in de toekomst slechts grootere rijkheid erlangt. Het onderwerp, dat Stainer behandelt, is wel de aandacht waard. Men ziet een bedrukten werklooze, zittend met het hoofd in zijn armen, tegen den fabrieksmuur aan: 'n beeld van wan hoop en verlatenheid. Fraaie tijden, waarin zooiets gewoonte kan worden, dus geen uitzondering meer is! Jammer, dat de kleur van dit doek niet wat bezielder is, daar voorstelling en teekening sympathiek zijn. Een klein, maar fijn werkje is„ De Stand werker" van Krijnsen. We noteerden nog een uitstekend Stilleven, fraai van toon, van Wil- deboer, landschappen van Veldkamp en Prins (de gashouders zijn wat zwak van schildering), van T. Poel Japansche Marionet, enz. Het is onmogelijk om allen hier een beurt te geven, maar verschillende erposanten ver dienen een woord van lof voor hun toewijding en talent. In den Kunsthandel J. H. de Bois, aan den Kruisweg, kan men fraaie oude Japansche hout sneden bewonderen door Utamaro en zijn tijd- genooten. Deze houtsneden munten uit door goeden smaak en sierlijkheid, zooals men dit gewend is van dit Aziatisch oeuvre. In het styleeren zijn deze kunstenaars inderdaad meesters van den eersten rang! d. H. Donderdag 9 Juli zal de Rijkswaterstaat aan besteden bestek no. 7 (werkverruiming) voer het maken van de aardebaan van het gedeelte van den rijksplanweg no. 4 AmsterdamSassen- heim's Gravenhage, van de Postbrug onder de gemeente Sassenheim af tot de Ringvaart van de Haarlemmermeer en de verbinding van dezen weg met den rijksweg no. 8 Haarlem Sassenheim, alsmede het omleggen van den Warmondschen weg in aansluiting aan het over den nieuwen rijksweg te bouwen viaduct en het aansluiten van eerstgenoemden weg aan den rijksweg. De aardebaan heeft een lengte van ongeveer 5250 meter en een gemiddelde kruinsbreedte van 24 meter, welke is verdeeld in twee rijbanen, gescheiden door een midden berm. Op het Kurhaus-concert van Maandagavond 15 Juni te Scheveningen zal Berthe Seroen, begeleid door het Residentie-Orkest onder lei ding vanFrits Schuurman, diens Vijf Spaan- sche Volksmelodieën zingen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Blijkens het vooóïoopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie werd er van verschillende zijden op gewezen, dat de Kamer zich bij de behandeling van dit wetsontwerp in een zeer eigenaardige si tuatie bevindt. Het ontwerp strekt immers, evenals alle con- tingenteeringswetsontwerpen, tot vervanging van een bij K.B. vastgestelde regeling van in voer door een wettelijke regeling van hetzelfde onderwerp. Het Kon. Besluit tot regeling van den invoer van koffie dateert van 17 Maart j.l. Daarbij heeft van den aanvang de bedoeling voorgezeten, aan de regeling een tijdelijk ka rakter te geven; ze gold dan ook slechts voor drie maanden. Nu ware er voor de regeering alle aanleiding geweest, de indiening van dit wetsontwerp zooveel te verhaasten, als maar eenigszins mogelijk was, het inderdaad „on- verwijld*'. zooals de Crtsisinvoerwet voor schrijft, in te dienen. Het heeft echter tot 11 Mei, dus bijna twee maanden geduurd, voordat het ontwerp bij de Kamer werd ingezonden. Thans doet zich de merkwaardige omstan digheid voor, dat op dienzelfden datum het K.B. van 17 Maart tot contingenteering van koffie weer werd ingetrokken. Het wetsontwerp kon dus reeds op den dag van zijn indiening geenerlei effect meer hebben. Aanneming daar van kan geen andere beteekenis hebben dan die van goedkeuring van het gevoerdbeleid, verwerping slechts die van afkeuring daarvan. Dezen gang van zaken achtte men wel bijzon der onbevredigend. Men betreurde ernstig, dat de regeering niet meer spoed heeft betracht. Daarbij werd er aan herinnerd, dat de Staten- Generaal de bevoegdheid tot het afkondigen van contingenteeringen slechts aan de Kroon hebben gedelegeerd, omdat zy de noodzakelijk heid van snel handelen erkenden; daar staat echter tegenover, dat onverwijlde bevestiging bij de wet is voorgeschreven, teneinde de Sta- ten-Generaal in de gelegenheid te stellen, het regeeringsbeleid op dit punt althans op den voet te kunnen volgen. Sommige leden vroegen zich af, of het niet in acht nemen van den in dit geval in het bij zonder vereischten spoed er niet toe moet lei den, het wetsontwerp niet aan te nemen. Wel is waar zou verwerping geen practische betee kenis hebben, omdat het ontwerp zelf immers geenerlei werking heeft, doch als gebaar, als uiting van afkeuring, achtten zij zulk een ver werping niet geheel van belang ontbloot. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de crisis-invoerwet hier is gebruikt voor een doel, Waarvoor zij niet geschreven is. Daartegen had den zij ernstige bezwaren. Tenslotte konden sommige leden het aller minst bewonderen, dat de Regeering zich ver plicht heeft gezien, te gaan onderhandelen met den particulieren handel om toezeggingen be treffende een bepaalde prijsregeling te verkrij gen. De Regeering had naar hun meening deze prijsregeling zelf in handen dienen te houden. De controle op de naleving van de thans ge troffen particuliere regeling is, zoo meenden zij, volkomen denkbeeldig. ANTWERPEN, 12 Juni (A.N.P.) Na lang durige en uitvoerige besprekingen werd in de paritaire commissie der diamantnijverheid een accoord bereikt. LONDEN, 12 Juni In het Lagerhuis heeft de minister van Koloniën in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat de regeering de mogelijkheid overwoog een Britschen lucht vaartdienst in West-Indië te openen. Echter was de minister nog niet in staat hierover nadere mededeelingen te verstrekken. Gistermorgen heeft bij het starten van een escadrille van vijf militaire vliegtuigen, allen van het type C.5, te Soesterberg tusschen den midvoor, nummer 600 en den rechts buiten, no. 601 een botsing plaats gehad, welke wonder boven wonder goed is af- geloopen. De vijf vliegtuigen taxiden alle bij den start met verkorte tusschenruimte naast elkaar over het veld, toen op het oogen- blik, dat de toestellen „los" kwamen, het mid delste toestel, bestuurd door den commandant van het escadrille, kapitein Hecking Colenbran der naar rechts zwenkte. De rechtsbinnen kon nog juist voor hem langs zwenken, doordat deze eenige seconden eerder los was gekomen. Den rechtsbuiten, bestuurd door sergeant Nij- huis, gelukte dit niet. Deze vloog met volle snelheid tegen de motorkap van de 600. waar door aan dit toestel zeer ernstige schade werd aangebracht. Dezen botsing moet, naar men ons mededeelt, het gevolg zijn van het vastloopen van de rech ter wielrem van de 600 tijdens den start. Vrijdagavond om 9 uur stak de 12-jarige C. W. uit Hilversum, die aan den slootkant had zitten visschen en naar zijn vader wilde loopen, van achter een vrachtauto den Muider straat weg te Naarden over, juist toen van den kant van Muiden een auto naderde. Het jongetje werd door den auto gegrepen en was op slag dood. MINIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIHIIilllllllllllimillllllllllllllllllllll IIIIIIIHimillllimiimilMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIHIIII De visschersvloot loopt in het romantische Lorentz binnen. Van alle schepen komen lied en zang. Maar van een der scheepjes komt een enorm geluid van een jonge mannenstem, die de harten van alle meisjes verovert en betoo- vert en het enthousiasme aller mannen wekt. Antonio zoo heet de jonge zangvogel is terug en wordt overal toegejuicht, 's Avonds is hij in de opera en smijt met rotte eieren naar den afandsch wordenden beroemden tenor For- cellini, een ingebeelden gek met een corsetje en steeds in intiem gezelschap met god Bacchus, zoodat Antono van meening is dat niet Forcel- lini maar hij met zijn enorme stem recht heeft om te zingen. De pplitie arresteert hem wegens ordeverstoring. Hij vlucht en komt in de kerk^ waar hij veilig is. Een operazangeres, de be schermelinge van een soort Verdi, komt even eens in de kerk. Stootend direct is het niet, maar toch overdreven opera-achtig, dat ten slotte in de volle kerk Antonio en zij samen een duet zingen. De kerk is uit. En op aen drempel staan al de driehoekig gesteekte mannen der wet, om den vluchteling opnieuw in het kotje te steken. Maria ziet het en roept haar Verdi, om Antonio mee te ontdekken, wat hoog noo- dig is, wijl dra de première van Romeo en Julia zal plaats hebben en Romeo Forcellini doorloopend dronken is. Midden in de gevan genis zet de componist zijn orgeltje en voor de tralies van het gevang staat de smachtende Maria en achter de tralies de niet minder smachtende Antonio. En zij zingen het hoogste lied. Dan komt Antonio vrij en in minder dan geen tijd is hij 'n opera-ster. De maestro met de Verdi-gelijkenis is in bescheiden stilte ver liefd op Maria. Maar deze heeft al lang op de repetities, vooral ter gelegenheid van de bal- korscène, liefde voelen ontbranden voor haar Romeo-Antonio, welke ontbranding ook in hem niet zonder vurige gevolgen blijft. Per toeval be merkt dan Antonio, dat de quasi-Verdi Maria adoreert. Direct laat hij alles in den steek en zingt in de haven van Napels op een ducdalf onder een tropischen gietregen een - afscheids lied. Maar Maria spoedt haar verdwenen brui degom achterna, om haar liefde en de première der opera te redden. Antonio komt terug en even forsch als de film begonnen is, eindigt zij. Jan Kiepura is Antonio en Gladys Swarthout Maria en het spreekt vanzelf, dat men beiden zooveel mogelijk gelegenheid heeft willen ge ven hun mooie geluid te laten hooren. Aleen. - zoo nu en dan doet de luitdspreker er nog een schepje bovenop, waardoor gevoelige trommel vliezen groot gevaar loopen. De film is geschikt. Het voorprogramma brengt buitenlandsch nieuws. Het voorprogramma valt by de hoofdfilm niet uit den toon, wat de sfeer betreft althans, want muzikaal moeten zoowel Badoglio en de De tenor Jan Kiepura vervult de hoofdrol in „Triomf der Liefde" Frans Hals-theater Negus in het filmjournaal als het Max Flei scher product uit het teekenfilmpje bij de grooten Jan Kiepura in het niet zinken. Verder is er nog veel te hooren en te zien in een documentaire film over een schrandere jachthondensoort, terwijl zij, die belang stel len in wat zich „achter de schermen" van een film zooal kan afspelen, hun weetgierigheid be loond zien in een tot een aannemelijk verhaal aaneengeregen serie „opnamen van opnamen" voor de massa-film „Kruistochten" van De Mille. Op de sterk dramatische hoofdfilm, naar het bekende boek van den Franschen schrijver Pierre Benoit, met het aangrijpende slot, be hoeven we na onze uitvoerige bespreking van enkele dagen geleden, wel niet meer de aan dacht van onze lezers te vestigen. Wat het in teressante bijprogramma aangaat, dit geeft weer elk wat wils. Behaive een gekleurde natuur film „In de bergen van Minnetonka", welke ons verplaatst naar de pracht der Canadeesche meren, krijgt men twee uitgebreide binnen- en buitenlandsche filmjournaals te verwerken. Fox Movietone toont u het New-York bij nacht, zooals de straatwandelaar dit te zien krijgt: verlichte boulevards, draaiende en wentelende lichtreclames, druk auto-geraas. We wonen het opstijgen bij van een stratosfeerballon zond%r bemanning ter bestudeering der cosmische stra len, zeilwedstrijden rond Helgoland, paarden rennen te Sydney en autorennen in het Zuiden van Frankrijk. Polygoon brengt den wedstrijd in hard- loopen van de Scheveningsche kellners, een goede oefening voor de hopelijk nog te komen drukke dagen voor het zomerseizoen. We zien de voorbereidselen voor de Utrechtsche Lustrum feesten ter gelegenheid van het 300-jarig be staan. We visschen, zingen en lachen mee met de hengelaars der Alkmaarsche vischclub, cue den niet ontoepasselijken naam draagt (men denke aan het bekende visscherslatijn) van De Leugenaar" en we zien en hooren Anthony Fokker, bij de vliegfeesten te Amsterdam. We maken tenslotte het Wielercriterium mee te Scheveningen gehouden, benevens het jublieum waterfeest van Nautilus te Rotterdam, terwijl heel dit uitgebreide nieuwsprogramma wordt besloten met een aantal opnamen van athle- tiek- en voetbalmomenten ter gelegenheid van den Olympischen Dag 1936. Zooals gezégd een alleszins belangwekkend programma dat in de fraaie, boeiende hoofd film zijn bekroning vindt. Toen wij van Boris Karloff in het „Monster van Frankenstein" afscheid namen meende iedereen, dat dit monster-mensch was omge komen in de vlammen, die de razende dorpe lingen in den molen, waarin hij was opge sloten, gestoken hadden. Het succes van de ge schiedenis was echter zoo groot, clat een ver volg sensatie zou brengen en zoo is „De bruid van Frankenstein" ontstaan. Boris Karloff loopt met zijn met krammen bij elkaar gehouden hoofd te zwerven en te verwoesten en overal waar hij komt begint men te gillen en wil men hem telijf. Hij kan niet praten en dus ook niet zeggen wat hij wil. Totdat hij ver weg van de bewoonde wereld getrokken wordt door het vioolspel van een sympathieken blinden kluizenaar. Daar wordt bij met liefde ontvangen, leert hij praten en juist als alles te mooi zou gaan, komen jagers die hem herkennen en den boel in brand steken. Intusschen heeft de „schepper" van het Mon ster een geleerde, dr. Pretorius, op bezoek ge kregen. Deze kan ook menschen maken, maar alleen zoo klein, dat ze in een flesch bewaard kunnen worden (een zeldzaam staaltje van film trucs beleeft men daardoor!) Door samenwer king zou iets goeds tot stand kunnen komen, wantBoris Karloff moet een bruid hebben, omdat hij overal verstooten wordt en alleen door een gelijk geboren wezen gelukkig zou kunnen worden. Onder donder en bliksem, duizenden voltages en angstige electriciteits-wonderen wordt in een vuurtoren het synthetische vrou welijke wezen geboren. Brrrwat een sen satie. Het slot van het liedje is echter, dat de heele onderneming in brand geraakt en in elkaar stort en we opnieuw in de onzekerheid worden gelaten of het Monster nu wel echt dood is of in een derde griezelcomedie zal op doemen. De film is voor volwassenen, men moet er liever niet diep over nadenken, omdat de schrijfster van het verhaal geen andere dan fantastische bedoelingen heeft gehad. Het Luxor Theater is deze week wel heel ge lukkig met zijn programma, want de tweede hoofdfilm: „Zij kreeg haar man" met Zasu Pitts is kostelijk en bijzonder amusant. Zelden zagen wij zoo'n goede persiflage op het Ameri- kaansche gangstersleven. Deze film zit vol geestige vondsten en zou als eenig hoofdnum mer werkelijk een zeer goed figuur gemaakt hebben. Al moge de monster-story u wat grie zelig lijken, „Zij kreeg haar man" moet ge be slist gaan zien, het is 'n waardig pendant van het „Dubbele Paspoort", de film waarmede Luxor veertien dagen geleden zooveel succes oogstte. Een dier uitnemende Fransche films uit de productie van den laatsten tijd, waarvan men niet weet, wat meer te bewonderenhet prachtige speeltalent van alle acteurs zonder uitzondering, of de wijze waarop alles is ge- ensceneerd. Het verisme, of indien men dit beter verstaat, het realisme in de film ge bracht, en dit op zeldzaam volmaakte wijze. De actualiteit van het gegeven is er helaas nog altijd. Immers nog altijd en over heel de wereld zijn er onzichtbare, maar niet minder werkelijk bestaande machten met elkaar in strijd. Het is de oorlog vóórdat er oorlog is, de ondergrondsche verkenning van vijandelijk terrein nog voordat er van een eigenlijken vijand kan worden gesproken: het verderfelijke systeem van spionnage en van contra-spion- nage. Het gewetenlooze van den eenen mensch die den ander verraadt, van de vrouw die den man en van den man die de vrouw de groote geheimen afperst der generale staven van de verschillende grootmachten. Daarvoor is geen enkel middel te laag, geen misdaad Je groot. Wie het slimst is, is de sterkste, en zegeviert, behalve wanneer er in de plaats van geveinsde liefde, echte liefde in het spel komt. Dan kan de verwikkeling zóó ingewikkeld worden, dat zelfs de meest gewiekste spion of spionne er geen uitweg meer uit weet. Zoo is het ook in deze film, waarvan de première in Nederland Vrijdagavond in Pa lace ging. We zouden een halve kolom en meer van deze krant noodig hebben om de mge- wiikkelde intrigue van deze film voor onze lezers te ontwarren. Voor hen de film is vooral om enkele liefdesscènes alleen voor geestelijk volwassenen die deze film willen gaan zien, zou het evenwel een groot deel van het verrassende element, dat in deze rolorent de spanning gaande houdt, ontnemen. Genoeg zij, dat het gegeven meesterlijk in scène is gezet, en dat er geen moeite is gespaard om de entourage waarin de opwindende tooneelen zich afspelen, zoo volkomen mogelijk weer te geven. Pierre Billon, die deze spionnage-film regisseerde, heeft hiermee een prachtig stuk werk geleverd. Het werd hem gemakkelijk gemaakt door een heelen staf van uitstekende actrices en acteurs, waarvan Jean Murat en Vera Korene de vermaardste krachten zijn. Het voorzeker boeiende programma wordt aangevuld door de gebruikelijke binnen- en buitenlandsche journaals en de Amerikaan- sche gag-film: Komt er wat van? Het huis der 1000 wonderen, zooals een uitvinder van alles en nog wat zich droomt, is inderdaad de moeite van het bezichtigen waard. Maar als het er by onsthuis zóó uitzag, zouden we niets meer te wenschen hebben, en iemand die niets meer te wenschen heeft, is immers óók niet gelukkig! Vooralsnog geven we dus de voorkeur aan de werkelükheid, al is dit uitstapje naar het rijk der mogeiykheden tenslotte niet onvermakeiyk. Op de 250 meter-verdieping van de Oranje Nassau-mön III te Heerlerheide is Vrijdagavond een ernstig schietongeluk ge beurd, waarbij twee mijnwerkers om het leven kwamen en een andere zijn gezichts vermogen verloor. Nadere bijzonderheden ontbreken «log. GENEVE, 12 Juni. (D. N. B.) De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft, naar heden officieel wordt medegedeeld, den Volkenbonds raad voor 26 Juni des middags te 5 uur byeen- geroepen, ter voortzetting van de 92ste verga dering. In het officieele communiqué wordt er aan herinnerd, dat de volgende punten op de agenda staan: 1. het Abessinisch-Italiaansche conflict; 2. het Locarno-conflict; 3. de vestiging der Assy- riërs, die uit Irak geëmigreerd zijn; 4. het rap port'over de laatste büeenkomst van de Sla- vernü -commissie. Vrijdag zijn te Wimbledon drie van de zeven Berlijn de halve eindstrijd der Europeesche zone van het Davisbekertournooi tusschen Duitschland en Ierland begonnen. De resultaten waren: Von Cramm (Duitschland) sloeg Rogers (Ierland), 6—1, 6—2, 6—3. Henkei (Duitschland) sloeg Mac Veagh (Ierland), 6—1, 8—6, 6—2'. Stand na den eersten dag 20 voor Duitschland. Met de Rietvink, de K.L.M.-machine, die be stuurd door Duimelaar Donderdagmiddag uit Indië op Schiphol arriveerde, is de jeugdige en veelbelovende Indische zwemmer Piet Stam meegekomen, om tijdens zijn kort verblijf in Europa bij de Olympische Spelen te Beriyn de Nederlandsche kleuren te verdedigen. Of Stam te Berlijn een goed figuur zal slaan, weet men natuurlijk niet, maar vast staat, dat de tijden, die hij in Indië tijdens verschillende wedstrijden heeft gemaakt op de 100 meter vrijen slag, maar ook op de 200, 300, 400 en 500 meter, aanzienlijk lager waren dan de snel ste tijden van onze zwemmers hier in Neder land. Behalve verschillende familieleden waren bij zijn aankomst op Schiphol aanwezig de hee- ren P. H. J. Dogger, secretaris van de tech nische commissie van den K.N.Z.B., de heer J. Agterberg, met verlof hier té lande vertoe vend bestuurslid van den N.I.Z.B., de heer A. F. Ruimschotel, gedelegeerde van den N.I.Z.B. te Den Haag, en de schoonspringer H. Haasmann, die reeds eenigen tijd geleden uit Indië in ons land is om te trainen voor eventueele uitzending naar Berlijn. Hy is pas zeventien jaar en is juist dezer dagen overgegaan van de derde naar de vierde klas van de H.B.S. te Bandoeng. Hij is in Indië geboren en was alleen maar in Holland toen hy vijf jaar was, tijdens het verlof van zijn vader. Waarschijnlijk zal hij, kort na zijn terugkomst uit Berlijn, misschien al wel einde Augustus, weer naar Indië terugkeeren. Stam zal bij zijn training onder leiding ko men van mevrouw Braun te Rotterdam. Boven dien zal hij tweemaal per week te Haarlem deelnemen aan de gemeenschappeiyke training der Nederlandsche Olympische zwemploeg. Bovendien zal hij deelnemen aan verschillende wedstrijden, die voor de Spelen te Berlijn nog in ons land gehouden worden, o.a. de wedstry- den te Crailoo op 28 Juni a.s., de wedstryden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der H.D.Z. op 5 Juli a.s. te Amsterdam en verder aan de nationale kampioenschappen op 11 en 12 Juli. Bij al deze wedstrijden zal hij uitkomen voor zijn eigen club Neptunus te Bandoeng, zooals Haasmann ook inschrijft voor zijn club Triton te Batavia. Wat de te verwachten prestaties van Stam betreft, toonde vooral de heer Agterberg, die hem meermalen in Indië aan het werk heeft gezien, zich zeer optimistisch. Zijn tijd over de 100 meter vrijen slag, waarvoor erkenning als Nederlandsch record is aangevraagd, was op 12 April j.l. 1 min. 0,4 sec., terwijl hij een dag tevoren op de 200 meter 2 min. 17 sec. haalde. Op de 300 meter waren genoteerd 3 min. 45,8 sec., 400 meter 5 min. 0,2 sec. en op de 500 meter 6 min. 38,3 sec. Dit waren echter lang niet zijn beste tijden. Op 12 Mei zwom hij te Batavia de 100 meter onder de minuut, n.l. in 59,9 sec. en als laatste in een 4 x 100 meter estafette bereikte hij zelfs de vorige maand een tijd van 58 seconden, wat natuurlijk niet voor erkenning in aanmerking komt maar waarmee hij toch het Olympische record van den Ja panner Miyzaku tijdens de Olympische Spelen te Los Angeles in 1932 evenaarde. Hier te lande zal men thans moeten afwach ten, welke invloed het voor hem vreemde kli maat op Stam zal hebben. Aanvankelijk zal hij zijn training wel in overdekte zwembaden beginnen. Men mag verwachten, dat onder de deskundige leiding van mevrouw Braun zijn techniek nog wel geperfectionneerd zal worden en misschien zijn snelheid nog kan worden opgevoerd. Zijn training zal zich echtei waar schijnlijk moeten beperken tot het vergrooten van zijn uithoudingsvermogen en het perfec- tionneeren van zy'n techniek, o.a. van starten en wenden. Reeds hedenavond zal hy in Stoops- bad te Haarlem bij de training der Olympische zwemploeg aanwezig zijn. 's - HERTOGEÜVBOSCH, 12 Juni. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 27450 kg. Hoogste prijs 1.58, laag ste prijs 1.44, middelprijs 1.53 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4