'n Jubileerend voogdij gesticht RIPOLIN Komt Kanton tot bezinning? Sub Tutela Matris HARREVELD 25 JAAR ^vnMeêuimcti&me OPNIEUW VAN ZEELAND TABAKSBERICHTEN. T25 CEI EÏËT ROY ALES. Kath. Dem. Partij 1 - 11 Kiest de beste lak verf. ZATERDAG 13 JUNI 1936 In deze kleine gemeenschap open baren zich de resultaten van een stuk humane wetgeving Blijde jongenskoppen WERKLOOSHEID WEER IETS GEDAALD In de laatste week van Mei 3 x inwrijven -30Jgnnebaden flacon 90cl. 9ube 60ct.Doos 50 en 25cL BRUIN STAAT SPORTIEF EN GEZOND voor Uw schilderwerk BEDRIJFSTOESTAND EN ARBEIDSMARKT Ontwikkeling der bedrijvigheid verre van gelijkmatig OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvea-goeding erwten Achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren DE MIVA-ACTIE Bisschoppelijke aanbeveling A. N. W. B.-PL AQUETTE Voor hen, die vijftig jaar lid zijn AARDSCHOKKEN IN INDIË BUITENLANDSCH OVERZICHT Kan hij de eindjes aan elkaar knoopen? De tweede nationale rijwiel bedevaart naar Renkum in Juli a.s. Iedereen kan deel nemen ZUIVELEXPORT NAAR PALESTINA Belangstelling voor Nederlandsche producten niet gering Tentoonstelling Matth. Wiegman Postvluchten Vereeniging Raden van Arbeid Akte examens L. O. Een wonderbaarlijke sigaar V/ Favoriet Rova 10 Stuks 25 cents. Waarheen? BUSVERKEER IN APELDOORN STILGELEGD Groot ongemak wegens staking van personeel van autobus onderneming De jaarwedden van Gedep. Staten Opheffing van bannen LICHTENVOORDE, Juni 1936 In de straat der ambachten kloppen hamers op bonken ijzer. Vonken spatten uit de smidsevuren, die frissche bruine jongensgezichten in gloed zetten. Scherp schuurt een bijtel langs de slijpsteen. Lus tig vallen doffe kloppen op zolen en hak ken, die op de leest staan in de schoen makerij. De timmermanswinkel hangt vol leven. De schilders aan den overkant fluiten er lustig op los. En in de stille kleermakerij, waar de jongens met ge kruiste beenen boven op hun tafels zit tend, kalm de naald hanteeren, verkoopt een extra-oolijke broeder den eenen kwink slag na den anderen. Is dat een stuk gildeleven, een patriarchaal- Sernoedelijk soort ambachtsschool? Neen: dat Is een voogdij gesticht, dat is „Harreveld". een Instelling van den Hoofdraad der St. Vincen- tiusvereeniging, die de stichting en later het beheer in 1908 opdroeg aan een juridische op z'ch zelf staande dochter-organisatie: de Cen trale Vereeniging voor Kinderbescherming in bet Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haar- tem. onder de stuwende leiding van verschil lende voorzitters de eerste was Mr Dr. tl- A. P. N. Kooien, hem volgde de heer Aug. Lindner in 1920 op en thans staat Notaris Luyckx te Hilversum aan de opperleiding en van den éénen thans nog zijn omvangrijke functie in volle kracht waarnemenden secre taris Mr. Teilegen uit Den Haag, werd aan stonds een begin met het werk gemaakt. Aan hankelijk dacht men een heel nieuw gebouw ergens in Denekamp neer te zetten, doch toen "hen de plannen goed en wel aan het uitwerken ttas, kwam „Harreveld" te koop. De Duitsche franciscanen, die tijdens den Kulturkampf bun land moesten verlaten en hier in den Achterhoek dit oude kasteel hadden gekocht naar hun behoeften hadden verbouwd, kon ben naar het groote vaderland terugkeeren. Zij namen alles mee. Hun begraven dooden z_elfs. En „Harreveld" werd gekocht dóbr de yincentiusvereeniging in het begin van het jaar 1911. op den 16den Juni van datzelfde jaar konden reeds de eerste jongens worden °Pgenomen en den 14den September had de °fficieele openingsplechtigheid plaats in te genwoordigheid van wijlen 21. Hoogw. Exc. Mgr. v. d. Wetering, in leven Aartsbisschop van Ltrecht en van den toenmaligen minister van "justitie, Mr. Rob. Regout. Harreveld viert dus dit jaar zijn zilveren bcstaansfeest. In die 25 jaren groeide het gesticht uit tot een der meest bekende groote instel lingen voor voogdij- en regeeringsjongens in ons land. ..Harreveld" ligt hier mooi. De Achterhoek beeft zijn stille bekoorlijkheid, zooals ieder aiider deel van ons land. Grootschheid. im- Poneerende bergen of imponeerende vlakten bioet men hier niet zoeken. Dit land boeit niet i^et zeldzame vergezichten, doch het stemt tot rUst. Van de wiegende boomen en de kalm- yci'kende menschen op het veld tot het sukkel- jfeintje toe, dat u naar Lichtenvoorde brengt, ademt alles rust, bedaardheid. feHit stempel draagt Harreveld" zelf ook. het lijkt zoo van niet als men in het straatje der werkplaatsen loopt. Ook niet in het mooie üieuwe gebouw van de drukkerij, waar moder ne wandplaten schelle kleuren voor uw oogen zctten en de persen daveren en de zetmachines "kken. Ook niet in de lokalen van de jongens, afs ze hier losgelaten worden. Daar is „rust" bet woord niet. En toch: er ligt wel eenig ver gil tusschen deze werkplaatsen en die in eeh grootstad de blijheid van dit versch- ^foene land ligt hier overal op de gezichten Van de broeders de broeders van Boefje de gezichten van de jongens, óók in de yerkpiaatsen. En is blijheid dan iets anders dan rust van het geweten? Zoo ligt hier Harreveld. Een groot enorm groot complex lokali teiten alles bij ekaar. De Duitsche paters -ebben degelijk gebouwd. En het bestuur heeft in den oop der jaren nog menig steentje aan jpegevoegd. In het oude gebouw zijn vooral ondergebrachtde lokalen voor de jongens *o°r iedere groep van een jongen of twintig 611 paviljoens heeten zij in de terminologie ,an het gestichtswezen. Naar leeftijd zijn Qe jongens ingedeeld. De kleine peuters zitten Sezeiiig bij elkaar de grootere hebben al Oetbal-tropeeën in hun lokaal staan. In de- lokalen eten de groepen ieder afzonderlijk d brengen zij hun vrijen tijd door. Gelijk- '°ers ligt ook de kapel, een kerk haast, ®h beetje druk gepolychromeerd tot boven in IJn spitsbogen toe, doch stemmig en devoot °°r deze jongens. Zfj hadden er alleen nog graag een Plooien kruisweg in en zij hadden graag een radio in hun lokalen. Als zij die eens biegen, nu met het feest? Zullen de vrien den van „Harreveld" zóó royaal zijn? Doch gaan wij verder. In de bovengedeelten Q°Piineeren de slaapvertrekken vertrekken ry géén zalen. Dat is iets eenigs van dit ge- t'cht. De Paters lieten het zóó achter met een j°°t aantal kleine kamertjes. En zoo beschikt sdere jongen over een eigen chambret, sober "gericht, uiterst sober zelfs, doch niet zon- aer aantrekkelijkheid voor deze knapen. Voor den oprijweg heeft de rector zijn Kamers, is als priester vast aan het gesticht ver fden en leidt de geestelijke belangen van 6 kinderen en uiteraard ook van de broeders. leven hier heeft iets van een kleine bbtarkie. Alles wordt hier zelf gedaan. Moet er iets gerepareerd worden de timmerjon- ®ens zijn daar en de smidsgezellen. De schoe- hen jop van de heele communiteit worden door de Sens zelf gelapt. Met de inrichting van ®s" bestuurskamer zijn zij zelf bezig. Metselen Pp" zij zelf. Bakken óók en wat goed! En 'st hot least, zij hebben hun eigen boerderij. e" prachtstuk; even buiten het gesticht zelf. 'n stallen met koeien en varkens, zoo 'n Ooizolder, zoo 'n slachtplaats? Menige boer u daarmee kunnen pronken als heer in zijn dorp. Het woord „model' voor. is er nog te gering Deze kleine gemeenschap voorzielt zichzelf van vrijwel al het noodige. Dat is één van de redenen, waarom zij bij een aanmerkelijk ver minderden en over het algemeen toch al lagen Rijkssteun, in leven kan blijven. Hier wordt veel verdienstelijk werk gedaan voor de onverzorgde jeugd, vooral van Den Haag en Rotterdam de jongens van Amster dam gaan meer naar Stokershorst. Een stuk humane wetgeving de kinderwetten heeft een kwart eeuw geleden de baan vrij ge maakt voor dezen arbeid. De mooie resultaten, de rijpe vrucht, ziet men hier in de frissche jongenskoppen, in die blije sfeer van deze kleine gemeenschap. Harreveld moge nog vele jaren zijn zegenrijk werk voortzetten. De directeur van den rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 536.000, waarvan 75.500 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. Van de overige verzekerden waren geheel werkloos: in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 29,2 in de overige verslagweek (4 tot en met 9 Mei 1936) 29.6 in de overeenkom stige verslagweek van 1935 27.8 in de over eenkomstige verslagweek van 1934 23.4 Bij 1062 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 30 Mei 1936 in totaal 409.922 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 388.361 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 392.797 werkloos, onder wie 376.133 mannen. geeft Uw huid direct een sportief bruineteint, dieUtevensvolkomen beschermt tegen zonnebrand. Volgens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was, blijkens de over het eerste kwartaal van 1936 nopens de industrie ten dienste staande rapporten, de ontwikkeling van de bedrijvigheid ondernemingsgewijs verre van gelijkmatig. In vrij wat fabrieken was een zekere opleving merkbaar; zelfs mag men voor eenige bedrijfstakken, waar zulke teekenen zich meer voordeden dan in andere, wel zeggen, dat 1936 zich beter heeft ingezet dan zijn voorgan ger. Tot eenzelfde conclusie kan men echter voor vele bedrijfstakken bezwaarlijk komen. On dernemingen, waar de bedrijvigheid ongunstig afstak bij een jaar geleden, waren nog lang niet zeldzaam, terwijl voorts in menige fabriek het verschil met het vorige jaar te klein was, om van voor- of achteruitgang te kunnen spreken; andere meer globale gegevens leiden meeren- deels ook tot weinig opwekkende beschouwingen. Zoo lagen de cijfers, aangevende het aantal werkloosheidsdagen in procenten, voor alle in- dustriegroepen bijeen genomen, nog weer iets boven de overeenkomstige van het vorige jaar. Het gemiddelde bedroeg thans 39.2 tegen resp. 37.3 en 31.2 in het eerste kwartaal van 1935 en 1934. De stijging ten opzichte van het vorige jaar (n.l. met bijna 2 punten) was echter klei ner dan die (n.l. met ruim 6 punten), welke in 1935 ten opzichte van 1934 te boeken viel. De totale uitvoer van fabrikaten beliep in dit kwartaal 21 millioen K.G.; 4 millioen gulden minder dan in dat tijdvak van 1935. Vergeleken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijdvak gedurende de laatste 5 vooraf gaande jaren gaf het eerste kwartaal een ach teruitgang te zien met 74 millioen K.G. en 37 millioen gulden en wanneer wij om het ver schil sterker te doen uitkomen hieraan nog toevoegen, dat er b.v. ten opzichte van 1930 (966 millioen K.G. ad 290 millioen gulden) een achterstand valt te boeken van 195 mill. K.G. en 201 millioen gulden, dan is het duidelijk, hoe zeer onze industrieele export door de velerlei ge noegzaam bekend te achten remmende factoren in het algemeen aan beteekenis heeft moeten inboeten, zij het met niet onbelangrijke ver schillen tusschen de artikelen. In het overzicht, dat wordt opgenomen in de ter perse zijnde vijfde aflevering van 't maand schrift, wordt de gang van zaken ook aan de hand van nog andere aanwijzingen (b.v. grond- stoffeninvoer, invoer van fabrikaten) meer uit voerig uiteen gezet. Al blijkt, dat men voor ver schillende ondernemingen wel van een voor dezen tijd in zekere mate bevredigenden gang van zaken mag spreken, dit neemt niet weg, dat deze nog altijd sterk naar den achtergrond wor den gedrongen, door de vele andere, welke reden hadden een min of meer somberen toon te laten hooren wegens onvoldoenden afzet en/of de weinig of meermalen niet rendeerende prijzen. In 't oog is hierbij o.a. te houden, dat 't bin- nenlandsch verbruik maar al te vaak den rem- menden invloed onderging van de te beperkte koopkracht van groote groepen der bevolking. De Nederlandsche Akkerbouwoentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 31 Mei tot en met 6 Juni 1936 voor de kwaliteitsklassen B, C en D respectievelijk f 4.20, f 3.70 en f 3.20 per 100 K.G. zal be dragen. In de week van 8 tot 13 Juni 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonder- konto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 87932-88106. Het totale bedrag van cte op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 13,8 millioen. De Sonderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Ned, Bank gedurende dezelfde periode in to taal een bedrag van ongeveer R.M. 400.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste af gerekende volgordenummer was 24292. Het totale bedrag van de op het Treuhaen- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks R.M. 11,2 millioen. De Treuhaenderkonto-posten, waar voor koersfixeering ;s verkregen, zijn hieronder begrepen. Ter gelegenheid' van haar eersten grooten propaganda-avond in de groote aula van het Koloniaal Instituut mocht de M.I.V.A. (Missie Verkeersmiddelen Actie) een bijzonder waar- deerend schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J P. Huibers, Bisschop van Haarlem, ontvangen, welks inhoud wij hieronder laten volgen. Bij dezen betuigen wij van ganscher harte onze volle instemming met de Missie Verkeers middelen Actie, „MIVA", die zich tot doel stelt de verkeersmiddelen van onzen tijd in dienst te stellen van de Missie. Gaarne bevelen wij deze actie aan in de welwillende aandacht van clerus en geloovi- gen, die voor de missie reeds zooveel ijver aan den dag hebben gelegd. Aan allen die deze actie op eenigerlei wijze steunen, verleenen wij Onzen Bisschoppelijken Zegen. w.g, Johannes Petrus Bisschop van Haarlem. Ten zeerste erkentelijk voor deze Bisschop pelijke aanbeveling van zijn Missie-actie, neemt het Miva-comité deze gelegenheid te baat, om Missie-vrienden, die in het werk der Miva be lang stellen er aan te herinneren, dat op eerste aanvrage bij het Secretariaat Keizersgracht 65, te Amsterdam om .een Propaganda-brochure, deze volgaarne zal worden toegezonden. De A.N.W.B., die reeds meer dan een halve eeuw bestaat en wiens voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, 21 September 1934 onder groote be langstelling het zeldzaam feit van zijn 50-jarig onafgebroken voorzitterschap vierde, is een der weinige vereenigingen in ons land, die leden van een halve eeuw telt. Voor deze leden, die den bond 50 jaren zijn trouw gebleven, heeft de bond 'n speciale her inneringsplaquette ingesteld, welke in de a.s. algemeene vergadering, die Zaterdag 20 Juni te Nijmegen gehouden wordt, aan de bondsvetera- nen zal worden uitgereikt. GAROET, 13 Juni (Aneta) Hedenmorgen te 5 uur 30 werd hier een lichte aardschok waargenomen in de richting WestOost, welke een halve minuut aanhield. TASIKMALAJA, 13 Juni (Aneta) Heden morgen te 5 uur 45 zijn twee vrij hevige aard schokken geconstateerd', met den duur van een minuut. BATAVIA, 13 Juni (Aneta) Het meteoro logisch observatorium registreerde te 5 uur 38 een zwakke beving op een afstand van 250 K.M., waarvan het epicentrum waarschijnlijk nabij de Zuidkust is gelegen. Ontdek Uw land per CEBUTO - TOURINGCAR Heerlijke tochten, billijke prijzen. Inlichtingen bij de CEBUTO-REISBUREAU'S Leest de CEBUTO-rubriek in de rose buurtbladen Gisteren luidden de ietwtat verwarde be richten uit China nog zóó alarmeerend, dat het losbranden van een burgeroorlog naar aanleiding van de verscherpte tegenstel lingen tusschen de centrale regeering te Nan king en de zuidelijke regeering te Kanton on vermijdelijk scheen. Het moet in de provincies Kwangsi en Kwantoeng ook tot eenige militaire schermutselingen tusschen de oprukkende Kan- tonneesche troepen en de zich teweerstellende legerscharen van Nanking zijn gekomen. Van daag echter weet het D.N.B. te melden, dat de opperbevelhebber der Kantonneesche strijd krachten generaal Tsjen Tsji-Tang den presi dent der Chineesche republiek Lin-sen een telegram heeft gezonden .waarin hij zegt voor- loopig de vijandelijkheden te staken om de bemiddelingspogingen van Nanking niet te hin deren en om de vorming van een Chineesch eenheidsfront tusschen Nanking en Kanton te bevorderen. Dat dit eenheidsfront zich tegen den Japanschen indringer moet richten, blijkt uit de scherpe vermaning, welke de generaal aan zijn telegram toevoegde. Deze verrassend lijkende ontwikkeling der gebeurtenissen is voor China niet zóó verrassend als voor ons. In China werken zoowel in de politiek als in de strategie financieele motieven op vaak doorslag gevende wijze. Kanton heeft tengevolge van zijn expeditie naar het Noorden om zgn. Nan king tot een krachtiger verzet tegen Japan te pressen zijn valuta scherp zien dalen en dit werkte als een koude douche op het al te heet gebakerde nationalisme. Indien ergens dan speelt j?el in China het geld een hoofdrol. Wer den er indertijd, toen talrijke Chineesche ge neraals elkander plachten te beoorlogen, niet heele veldslagen voorkomen tegen den prijs van ettelijke buidels Chineesche dollars? En leverde de tengevolge van de overeenkomst van Tangkoe, waardoor de Chineesche douane beambten in de gedemilitariseerde zone in Noord-China niet gewapend mogen zijn, ont stane smokkelhandel, welke vooral na de nieu we monetaire politiek van Nanking zoowel Noord- als Zuid-China groote verliezen toe bracht, niet de olie voor het opvlammende na tionalistische vuur? Bovendien hebben de mili tair zwakkere troepen van Kanton in Kwangsi en Kwantoeng voor de sterkere legermacht van Nanking moeten wijken, daar de nationalisti sche elementen in het Noorden geen gemeene zaak met hen hebben gemaakt. En ook is de verwachting niet vervuld, dat Nanking uit haat tegen Japan de Zuid-Chineesche strijdkrachten niets in den weg zou leggen, wanneer zij tegen Japan in Noord-China zouden gaan oorlogvoe ren. Kanton verzekerde, dat, indien Nanking dit wèl zou doen, de verantwoordelijkheid voor een burgeroorlog op Nanking zou komen te rus ten. Nanking verzette zich toch, en nu Wil Kanton op bemiddeling ingaan, ofschoon het die eerst van de hand heeft gewezen. Maar schalk Tsjang Kai Sjek van Nanking heeft dus op het oogenblik en voorloopig het meest dreigende gevaar weten te bezweren, al zal hij om met Kanton tot een duurzame regeling te komen wel eenige concessies van hoofdzakelijk zilveren aard moeten doen. Kanton is n.l, niet van plan zijn zilvervoorraad ter beschikking te stellen van de monetaire stabiliseerings- en unificatie-maatregelen van Nanking. Ook zal hij er Kanton van moeten overtuigen, dat zijn lijdzaamheidspolitiek tegenover het overmach tige Japan de eenige is, welke eenmaal de kans op „revanche" mogelijk kan maken. In België, waar het Volksfront-voorbeeld van Frankrijk aanstekelijk heeft gewerkt en de stakingen nog geenszins overwonnen zijn, al staat de Belgische politie ook niet als in Frankrijk toe, dat stakers, gelijk Léon Blum het euphemistiseh uitdrukte, zich in de bedrij ven „installeeren", duurt de regeeringscrisis nog steeds voort. De tweede poging van Van Zeeland om een nationaal concentratie-kabi net te vormen, heet niet zoozeer mislukt te zijn op het program, dat hij aan de partijlei ders voorlegde, als wel op de kwestie van de verdeeling der portefeuilles in een nieuw ka binet. De socialisten, die de sterkste parlemen taire partij zijn geworden, ondanks hun ver liezen, stellen hooge eischen, ofschoon zij zelf niet in staat zijn gebleken voldoende medewer king voor het samenstellen van een kabinet te krijgen. Onder de liberalen wordt de strooming steeds sterker uit de coalitie te treden en in de op positie te gaan. Deze strooming wordt zoowel door anti-papisme, als door anti-Vlaamsche en anti-socialistische overwegingen gevoed. E11 toch is er slechts op grond van de oude coa litie tusschen katholieken, socialisten en libe ralen een nationaal-concentratie-kabinet te vormen, gelijk Koning Leopold wil. Ten derde male zal de energieke en jeugdige Katholieke ex-premier Van Zeeland thans een poging wa gen die opdracht te vervullen en 'het is te hopen voor België, dat hij dit keer zal slagen, want de toestand van onzekerheid en onrust berokkent België moreel en materieel groote schade, terwijl er moeilijk een ander dan hij te vinden blijkt, die als niet-uitgesproken par tijman in staat geacht wordt de zeer kort geworden politieke eindjes aan elkaar te knoo pen. Op 4 en 5 Juli a.s. wordt zooals wij ree'ds hebben gemeld, de tweede nationale rijwiel bedevaart naar Renkum gehouden onder auspiciën van de federatie van R.K. Rijwiel clubs „Sub Tutela Matris". De belangstelling hiervoor blijkt van verschil lende kanten zeer groot te zijn en de aanvragen, die bij het nationaal bureau binnenkomen too- nen dit heel duidelijk. Toen Sub na in 1928 voor het eerst naar Ren kum te zijn getrokken om hulde te brengen aan O. L. Vrouw, het vorig jaar een rijwielbedevaart met een bijzonder nationaal karakter naar Maria's Genadeoord te Renkum organiseerde, waren er reeds deelnemers uit veertien verschil lende plaatsen van ons land. Thans moet dit aantal nog belangrijk grooter worden en hier voor heeft men een intensieve propaganda-actie opgezet. Vooral in Amsterdam en tal van plaat sen in het Gooi en ook in Utrecht zijn vereeni gingen gevestigd, die bij de federatie aangeslo ten zijn, maar men verwacht ook deelnemers uit andere plaatsen. Iedere katholieke wielrijder kan aan deze bedevaart deelnemen. Niet alleen leden van een rijwielbedevaartclub, maar ook leden van andere R.K. Rijwielclubs, terwijl per soonlijke deelnemers eveneens zeer welkom zijn. Iedere Mariavereerder moet medewerken om dezen tocht naar Renkum te doen slagen. Uit Amsterdam vertrekken drie groepen, n.l. Zaterdagmorgen 4 Juli om tien uur, Zaterdag middag om half drie en Zaterdagavond om twaalf uur. Alle groepen uit Amsterdam volgen de route: Amsterdam, Diemen, Muiden, Bussun; (Rijksstraatweg), Laren, Soestdijk, Soest, Amers foort, Woudenberg, Scherpenzeel, Ede, Renkum. Op de tusschengelegen plaatsen kunnen groe pen, die zich van tevoren met de leiding in ver binding hebben gesteld, zich aansluiten. De af stand AmsterdamRenkum bedraagt ongeveer 85 K.M. Voor de daggroepen, die dus 's morgens en 's middags vertrekken, is er te Amersfoort rust in het gebouw der R.K. Militairenvereeniging. Voor deze groepen is er des avonds om negen uur Lof en daarna lichtprocessie in het proces siepark te Renkum. De deelnemers aan de nachtgroep zullen des ochtends om zeven uur de H. Mis bijwonen. Daarna is er om negen uur een plechtige Hoog mis en om tien uur processie. Na afloop hiervan zal het hoofdbestuur verschillende mededeelin- gen over de federatie doen. De Amsterdamsche en Hilversumsche groepen vertrekken des mid dags om half twee. Ook voor logies in Renkum tegen zeer billijke voorwaarden zal de leiding gaarne bemiddeling verleenen. Belangstellenden kunnen in Amsterdam alle gcwenschte inlichtingen verkrijgen bij het se cretariaat Nieuwe Nieuwstraat 22, terwijl be langstellenden buiten Amsterdam zich kunnen wenden tot net Nationaal Bureau van Sub Tutela Matris, Koninginneweg 135, Hilversum. De laatste weken heeft men een emstigen aanvang gemaakt met de organisatie van den import van Nederlandsche boter in Palestina en dank zij de Levant-fair zijn daarbij zoo danige resultaten bereikt, dat Nederland zich thans reeds een aandeel van 20 procent in den palestijnschen boterimport heeft veroverd, welke gemiddeld ongeveer 120 a 150 ton per maand bedraagt. De vooruitzichten worden gunstig beoordeeld en in de toekomst kan Pa lestina een belangrijk afzetgebied worden voor onze boter. Hoewel in geldswaarde uitgedrukt van min der beteekenis, is ook de kaas-export vanuit Nederland naar Palestina aanzienlijk. In 1934 bedroeg het aandeel van Nederland circa 25 pet.; de cijfers over 1935 zijn nog niet bekend. De omzet betreft hier voornamelijk de z.g. broodkazen en verder zeer veel gesmolten kaas. De ervaringen op de Levant-fair hebben aan getoond, dat de belangstelling voor het Neder landsche product niet gering was. Het Crisis- zuivelbureau, dat in het Nederlandsche pavil joen een grooten stand bezette, had tot taak onpartijdige voorlichting en propaganda. De resultaten zullen eerst tot uiting komen, wan neer op grond van dit werk Palestijnsche im porteurs van hun belangstelling zullen doen blijken. Wat de andere melkproducten, geconden seerde melk en melkpoeder betreft, heeft Ne derland reeds een zeer groot en in sommige opzichten zelfs een overwegend aantal in den Palestijnschen import. Van veel beteekenis is b.v. de afzet van het z.g. magere melkpoeder voor pluimveeteelt, welke met het oog op de vooruitzichten van de pluimveeteelt in Pales tina, zelfs nog in belangrijkheid zal toenemen. Verder worden gecondenseerde melk en melk poeder nog zeer veel gebruikt bij de vervaar diging van consumptie-ijs en in de restauratie- bedrijven. De eere-tentoonstelling van Matth. Wiegman, die Zondag in het Stedelijk Museum te Am sterdam zal worden gesloten, zal ook worden gehouden in het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven en Zaterdagmiddag 20 Juni met een inleiding van Herman van den Eeren- beemt worden geopend De „Nachtegaal" is van Amsterdam naar In- öië vertrokken en te Leipzig aangekomen. De Perkoetoet op de uitreis en de Kwak op de thuisreis, zijn te Jodhpur geland. AMSTERDAM. Voor het examen ter ver krijging van het diploma der Vereeniging van Raden van Arbeid zijn geslaagd S. P. C. M. Besters, J. A. Bos, P. J. J. Sommen te Breda, en W. Gijsbers te Deurne. STEENWIJKERWOLD (R.K. Kweekschool) Geëx. en geslaagd A. J. P. Leemryse, Doetin- chem; G. A. M. Schopman, Zuid—Lutte; A. F. M. Tangelder, Haaksbergen; H. M. J. Triff- terer, Zwolle; M. P. Tyman op Smeyers, Los ser; J. A. yonk, Denekamp. AMERSFOORT. Nog nimmer werd een sigaar in zóó korten tijd populair als de Favoriet Rovales. De prijs is in flagrante tegensnraakjp t de kwalitebaflfaschts 25 cent het voor 10 sis is het Uit Hava en tijd! Nog nimmer werd een ten tijd populair als d De prijs is in flagrant kwaliteit: slechts 25 ce, zoon hoedanigheid eigarengebied van d proeft U de lichtge^ ze zonder hinder, Vraagt Uwen een sigaar in de Favoriet tegenspraak voor 10 Is het w Uit Havan gehee. fccr- Oysles. met de (ren van vader op sigaar •buk. U kunt dag rooken. nimmer werd rf populair als is in flagrante •ft:' slechts 25 cent 'hoedanigheidhet tjgebied van dezen tijd! W U de lichtgeurige O ze zonder hinder den Vraagt Uwen winkelier Op den lsten Pinksterdag verhief Z. K. de Paus nogmaals zijn stem tegen het groot ste gevaar: het communisme. Op den 2en Pinksterdag werden de leden der Katholie ke Democratische Partij te Almelo uitge- noodigd tot een meeting van Katholieke De mocraten en.... Communisten. Gelukkig hebben de R.K. Arbeidersorganisaties door middel van een strooibiljet tijdig de oogen van velen geopend. De Opmarsch schrijft naar aanleiding van dit geval: Wij herinneren aan den voormaligen Bre- daschen voorzitter der K. D. P., die op stu diereis in Rusland danig met communisme besmet bleek te zijn. Wij herinneren aan het laatste congres der K. D. P., waar de S. D. A. P. als ver burgerlijkt werd afgeschilderd op het ge bied der defensie. Steeds weer vinden wij in „Onze Vaan" een advertentie voor de revolutionnaire brochure van een zekeren H- Reiman. Nu weer dit Almelosche voorval. Dan schiet ons weer te binnen de verbo den communistisch-Katholieke liga te Parijs. Wij vragen bezorgd aan den heer Wesse- ling: Quo Vadis? Waar gaat gij heen? Hebt gij dan nog niet bemerkt, dat de heer Di- mitrov uw K. D. P. gaat gebruiken als door gangshuis naar de C. P. H.? Nogmaals: Katholieke Nederlanders, past op uw saeck! Hedenochtend is het gebeele personeel van de autobusonderneming der Gebroeders Ro- bart te Apeldoorn, omvattende honderd man, in staking gegaan. Hierdoor zijn de locaal-bus- diensten stil gelegd, terwijl eveneens de lijnen naar de omliggende gemeenten in den loop van vandaag zullen worden stopgezet. De staking is een gevolg van gevallen ont slagen en gaat uit van de Unie van Chauf feurs. In een Vrijdagavond gehouden vergadering is de directie van de autobusondememing ge legenheid gegeven het ontslag te motiveeren, waarvan zij echter heeft afgezien. Voor Apeldoorn met zijn vrij uitgebreid we gennet en groote afstanden tusschen de om liggende buurtschappen beteekent de staking een groot ongemak. Het personeel wenschte zijn rechtspositie verzekerd gesteld te zien en voorts, dat de ont slagen worden ingetrokken. Er zijn 65 chauffeurs, monteurs en ander garagepersoneelalsmede 34 conductrices bij deze staking betrokken. Met de enkele werk willigen worden de diensten ApeldoornHoen- derlooArnhem, ApeldoornWoeste Heuvel Arnhem, ApeldoornKootwijk, Apeldoorn— Loenen en ApeldoornHarskampEde beperkt uitgevoerd, terwijl de stadsdiensten geheel stop gezet zijn. De heeren Robart hebben de bemiddelings voorstellen van het hoofdbestuur van de Ned. Unie van Chauffeurs en overig automobileper- soneel over de oplossing van dit conflict afge wezen. Zij willen alsnog ook niet medewerken aan de instelling van een arbitragecommissie om de ontslagen te beocrdeelen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stel len den Staten voor de jaarwedden van de leden van de Gedeputeerde Staten vast te stellen op f 4500 (thans f 4750). Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stel len voor over tegaan tot de opheffing van de tien bannen, behoorende tot het hoogheem raadschap Waterland en haar taak aan genoemd Hoogheemraadschap over te dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5