I Onbegrepen liefde DE NEGUS NAAR GENEVE maar er au ai n waren NAAR PRAAG, WEENEN EN BUDAPEST! I Geen staking te Terneuzen ZONDAG 14 JUNI 1936 LEEKEPREEKEN CONGRES ASSURANTIE- BEDRIJF Wettelijke regeling besproken er uloj Invoerbeperking van steenkolen Geen einde gemaakt aan de rationalisatie DE RECLASSEERING Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen vergadert HULDIGING L. ZIJL ROTTERDAMS HAVEN GELDEN De verlaging koninklijk goedgekeurd SPOORBAAN WORDT THANS VERKEERSWEG Aankoop door de provincie Groningen Op de geruchten waren tallooze werkloozen toegestroomd, die bedrogen uitkwamen Busverkeer in Apel doorn hervat Tegemoetkomende houding van de directie GEEN VOORRANG VERLEEND Motorrijder bij Amersfoort ernstig gekwetst PINDA-CHINEES ERNSTIG GEWOND Door een motorfiets gegrepen UITGEVER VEROORDEELD Nasleep van de Tilburgsche staking COMMISSIE VOOR DEN MONUMENTENDAG Bijeenkomst te Leeuwarden STEUN AAN VARKENSTEELT Ned. Veehouderijcentrale gaat varkens afnemen HAAGSCHE INBREKERS KRIJ GEN GEEN RUST Weer een drietal gearresteerd Verkoop postkantoor te Schiedam Hoe dikwijls ook vernomen, toch schokt ze ons telkens opnieuw, wanneer de Kerk ze ons op den Zondag onder het octaaf Van Sacramentsdag tegenvoert, de vermaning' Van den apostel Joannes: „Wilt U niet verba zen, indien de wereld u haat!" Hoe moeten wij deze woorden verstaan? Is het dan een gewoon verschijnsel, dat chris tenen door hun medemenschen gehaat worden en is deze haat een natuurlijk gevolg van ons christen-zijn? Moeten wij zelfs besluiten dat, Wanneer wij door de wereld niet gehaat wor den, wij geen goede christenen zijn? En ten slotte: wat is de wereld? De Apostel heeft ons omtrent zijn bedoeling bi et in het onzekere gelaten. De wereld, dat >s de gemeenschap van wereldgezinde menschen, Van. hen, die öf wel uit onwetendheid, öf wel Uit laksheid de leer van Christus buiten huri leven plaatsen en wel in het bijzonder de leer, Voortvloeiend uit het nieuwe gebod, hetwelk Christus aan een heidensche, zelfzuchtige, egoïstische wereld brengen kwam: het gebod der naastenliefde. Wie naar de beginselen van deze heidensche wereld leefden, waren, naar christelijke opvatting, dood naar de ziel. Wij hu weten, zegt Joannes, dat wij uit den dood tot het leven zijn overgebracht, omdat wij de broeders liefhebben. En hij Voegt er aan toe: Wie niet liefheeft blijft in den dood: een ieder, die zijn broeder haat, is een moordenaar. Ziedaar het antwoord op alle vragen, welke bier voor ons kunnen rijzen. Er gaapt een afgrond tusschen den wereld- schen mensch en .den christen, wanneer beiden hetzelfde begrip liefde in den mond nemen. Voor den wereldling is liefde de persoonlijke Passie voor een begeerd goed, hetzij mensch °f zaak. Die liefde is óf wel de plotseling op vlammende dierlijke begeerte, welke onberede neerd een prooi naloopt en tracht te over- hieesteren; óf wel de hartstocht, die slechts door berekeningen in toom wordt gehouden, om Zijn slag te slaan op het meest geschikt geach te moment. In beide gevallen is deze zooge naamde liefde niet anders dan een passie; wel ke alleen met zichzelf rekening houdt en met de andere partij slechts in zóóverre, als mei de zelfzucht overeenkomt. De Christen daarentegen beschouwt de lief de als een deugd en wel als een hoofddeugd. Hij Weet, dat de liefde tot God zijn eerste en Voornaamste plicht is en dat hem als tweede Sebod, aan het eerste gelijk, is opgelegd zijn naaste als zichzelf te beminnen. Er wordt dus niet gevraagd, of naastenliefde ons aanstaat, of het tegen onze natuur indruischt dezen of ge nen als onzen broeder te beschouwen: de W'et geldt algemeen en voor een ieder. Zooals Sint Thomas het uitdrukt: de naaste moet be- hiind worden om de liefde tot God en niet óm hemzelf. Ziedaar het groote conflict tusschen den we reldling en den christen, een strijd, die onmid dellijk na ChriMus' openbaar optreden begon en nog altijd voortduurt. Toen Christus de hieuwe wet der naastenliefde begon te pre diken aan een volk, dat tot beginsel het oog °m oog, tand om tand had, werd Hij niet be grepen. Met diezelfde liefdeleer verbaasden de apostelen de heidenen, werden zij voor dwazen aangezien en als onwijzen uitgestooten. Alleen de gave karakters, de van nature edelmoedi- £en, hadden bewondering voor de verheven leer der christelijke naastenliefde, werden er door aangetrokken en kwamen tot het christendom. Dat het vier eeuwen duurde, voordat de nieu we godsdienst in Europa gevestigd was, moet Zeker niet in het minst aan de voor de hei denen harde en onaanvaardbare leer om in ieder mensch een medebroeder of -zuster te Zien en zijn naaste dienovereenkomstig te be handelen, worden toegeschreven. Liefde, los van alle eigenbelang, uiteindelijk alleen gericht op God, lijkt, zuiver menschelijk besproken, een dwaasheid. Even ongerijmd als Zij den ouden heidenen toescheen, even onaan- hemelijk is ze voor den modernen wereldling. Moet de meeste ellende welke wij ondergaan, hioet de economische chaos, de onrust, de on zekerheid, de werkloosheid met al wat daaruit Voortvloeit, niet aan een gebrek aan naasten- hefde worden toegeschreven? Terwijl millioenen *h Azië tengevolge van een natuurramp of Pïisoogst verhongeren, worden in andere stre ken van de wereld de levensmiddelen ver brand. Wij hebben vernuftige termen uitge vonden om al deze en dergelijke verschijnse len goed te praten. Wij spreken geleerd van °Verproductie en onderconsumptie, van kosten- Üen prijs en bederven van de markt. De gei lende leer is, dat het gevaarlijk is in economi sche wetten in te grijpen: evenals de natuur Zichzelf altijd weer herstelt, zoo komt in het economische leven altijd alles weer terecht, Wanneer men de wet van vraag en aanbod maar °hverbiddelijk laat werken! Met deze liefdeloo- Ze leer heeft de zich noemende beschaafde en christelijke wereld het eenige eeuwen gedaan, ten profijte van den sterke en tot verderf van hen economisch zwakke. De zoogenaamde nood zakelijke vrijheid beteekende niet anders dan bat gewetenlooze uitbuiters of zij, wier chris telijk geweten door heerschende handelsprac- tijken was verblind, roekeloos aan het produ ceren sloegen, waarbij het behoefte-element hiet, de vraag van het behalen van de meeste tvinst uitsluitend den doorslag gaf. Uit deze handeloosheid ontstond de ongebreidelde con currentie, welke eenerzijds voerde tot concen tratie van ondernemingen en prijsafspraken, an derzijds tot meedoogenloozen strijd op de we- Cldmarkt. Uit de ineenstorting van deze ka pitalistische uitwassen heeft ons geslacht aan- vankelijk niets geleerd: ook na den vrede werd de oorlogswinstmakerij voortgezet tot de alge meene chaos intrad. En nu roept heel' de we- reld, tot den starren liberaal toe, boven de Cities uit om ordening. Met groeiende verbazing hebben wij allen de Matste weken de sociale wanorde in een bij ditstek kapitalistisch land als Frankrijk gade feeslagen. In nagenoeg alle ondernemingen werd d® arbeid stop gezet; de werkers en werksters ^zetten de fabrieken en magazijnen, leefden er ^Un leven van mets doen, ongestoord. En geen hhkele eigenaar riep zelfs de hulp van de po- 'fe'emacht in om zijn eigendom vrij te krij gen. Geëischte loonsverhoogingen werden ge willig toegestaan; bijna geen wanklank werd gehoord: de stakers dansten en maakten plezier en het leven stond stil. Wat spreekt uit deze houding der gedupeer de bezitters anders dan angst voor erger, angst voor revolutie en bolsjewisme? Is zulk een schijnbare uiterlijke vrede niet on natuurlijker en daarom gevaarlijker dan een openlijke strijd? Hier spreekt geen liefde, geen solidariteit, maar het instinct van dendoods angst, zooals in de natuur twee dieren elkaar niet aanvallen, die eikaars krachten niet ken nen. De ernstigste problemen schreef de Fran- sche primaat kardinaal Verdier zijn op het ocgenblik aan de orde. Ten spijt van aange brachte verbeteringen, drukt een toestand van ellende, nog verzwaard door de wereldcrisis, op de werkende massa. Vele programma's zijn op gesteld door alle scholen en alle partijen. „Mag ik er aan herinneren, vervolgt de Pa- rijsche aartsbisschop, dat de Kerk door de stem van Leo XIII, bijna vijftig jaar geleden en nóg onlangs door de stem van Pius XI, de fouten in onze sociale orde heeft aangewezen en aan de wereld in herinnering heeft gebracht, wat de echte rechtvaardigheid en de ware ge lijkheid voor het welzijn van den arbeider eischen? Indien deze vermaningen beter wa ren begrepen zouden vele kwalen, w'aaraan wij thans lijden, vermeden zijn geweest." Inderdaad! Onwillekeurig kwam ons bij het lezen van deze laatste woorden de oproep van den wijzen Leo XIII, nu vijf en dertig jaar ge leden in zijn encycliek „Graves de communi re" aan de hoogere standen gedaan, in herinnering. „Vooral van hen schreef de groote Paus moet de welwillende medewerking worden in geroepen, aan wie hun stand en hun vermogen en hun beschaving van geest en hart wat meer gezag in de maatschappij schenken. Indien hun medewerking ontbreekt kan er moeilijk iets gedaan worden wat werkelijke, beteekenis heeft voor het noodzakelijke w'elzijn van de volksklasse. Maar des te zekerder en gemakke lijker zal men daartoe komen, naarmate een krachtige en intense medewerking van hoog staande burgers invloed doet gelden. Dezen moeten wij drukken er op begrijpen, dat het hun niet vrij staat zich het lot der minder bedeelden aan te trekken of te verwaarloozen maar dat zij daartoe strikt verplicht zijn. Want eenieder leeft niet alleen voor zijn eigen belangen in de maatschappij, maai' ook voor het algemeen belang; zoodat men, wat anderen zelf niet voor hun deel in de algemeene be langen kunnen bijdragen, op ruimer wijze moet aanbrengen, wanneer men daartoe in staat is. En hoe groot het gewicht van dezen plicht is leert ons de waarde zelf der ontvan gen goederen, waarover noodzakelijk een stren gere rekenschap zal worden ingesteld, af te leggen tegenover den allerhoogsten Gever, God! Dat leeren ons ook de verschrikke lijke rampen, die, als niet tijdig wordt ge holpen, tot verderf van alle klassen eenmaal zullen volgen: want wie de belangen van het arme volk verwaarloost, handelt zorgeloos zoo wel voor zich zelf als voor de gemeenschap." Waren dit geen profetische woorden, w'elke Leo XIII in 't begin van deze eeuw neerschreef en die aan ons geslacht schijnen voltrokken te worden in een algemeen dreigend bolsjewisme? Ondanks dure sociale wetten en een schijn baar streven naar opheffing van de laagste klasse is de economische chaos en de algemeene ellende grooter dan ooit. De oorzaak? Omdat niet de liefde drijfveer was tot het aanbrengen van verbeteringen, maar omdat de tijdelijke betere welstand vrucht was van klassenstrijd. Wil een nieuwe orde thans kans hebben op be stendiging dan zal zij moeten worden opgetrok ken op een basis van naastenliefde, op de over tuiging, dat voor God alle menschen gelijk zijn en dat, wie meester wil genoemd worden aller dienaar moet zijn. Laten wij het eerlijk beken nen: ook de christenen hebben deerlijk gefaald in het voeren van een krachtige christelijke sociale actie, zocals Paus Leo XIII die bedoel de. Wij waren te huiverig om met ernst na te streven wat Pius XI in zijn Quadragesimo Anno als de nieuw'e maatschappelijke orde aan wijst: „het sociaal-economisch organisme zal eerst dan hecht gevestigd zijn en zijn doel be reiken, wanneer aan allen gezamenlijk en ieder afzonderlijk, ook alle goederen ter beschikking staan, welke zoowel door natuurlijke en in- dustrieele hulpbronnen als door een sociale or ganisatie van het economisch leven kunnen worden opgeleverd. En die goederenvoorraad moest zoo groot zijn, dat hij niet alleen voorziet in het noodzakelijke levensonderhoud en een gepast comfort, maar ook in staat is om de menschen op te voeren tot dat edeler cultuur leven, dat, mits er verstandig gebruik van ge maakt wordt, geen beletsel maar veeleer een krachtig hulpmiddel is voor de beoefening der deugd." Wanneer wij deze pauselijke eischen krachtig gaan propageeren en trachten in toepassing te brengen, dan zullen wij voor dwaze utopisten en gevaarlijke omwentelaars worden uitgekre ten. En dan zullen wij ons het woord van den apostel Joannes herinneren: verwonder u niet zoo de wereld u haat! LIBRA Op het congres van het assuraniiebedrijf te Den Haag heeft Zaterdagmiddag mr. Wolters, advocaat en procureur te 's Gravenhage, over het wetsontwerp inzake de vestigingseischen (klein bedrijf) gesproken. Het assurantiebezorgers-bedrijf als zoodanig valt niet onder deze wet, welke ordening wil brengen voor ambacht, nijverheid en détail- hanciel. Een wettelijke regeling voor het geheele assu rantiewezen, welke geldt zoowel voor de maat schappijen, de agenten en alle andere belang hebbenden, acht spr. voor de naaste toekomst een vromen wensch. Daarom moeten de assu rantiebezorgers trachten een partieele regeling- te treffen, waarvoor de instelling van een stu diecommissie spr. de beste weg lijkt. Naar sprekers oordeel zal een pórtieele rege ling zeer zeker moeten bevatten minimum- eischen voor een assurantiebezorger te toet sen door een in te stellen verzekeringskamer terwijl Voorts daarbij wettelijke bescherming gegeven behoort te worden aan den naam .as surantiebezorger". 99 9 9 O 9 9 In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van steenkolen, deelt de minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart mede, dat de onderhavige invoerbeper king geen einde gemaakt heeft aan de steeds voortgaande rationalisatie in de mijnen. Zulks is een gevolg van de noodzaak om het kostenpeil steeds verder aa,n te passen ter handhaving van het concurrentievermogen, vooral ook op de exportmarkt. Bovendien is de productie der Limburgsche mijnen tengevolge van teruggeloopen uitvoer en minder gebruik hier te lande nog afgenomen, ofschoon het aan deel in den afzet van steenkolen hier te lande is gestegen. Als gevolg van deze twee omstandigheden moet nog steeds een achteruitgang der werk gelegenheid worden geconstateerd. Zoo daalde het aantal arbeiders bij de mijnen zonder de nevenbejjrijven regelmatig van 29419 man op 1 Juli 1934, dus even vóór het afkondigen der contingenteering, tot 26960 man op 1 April 1936 Voor zoover de uitkomsten der Staatsmijnen als een aanwijzing voor de ontwikkeling in het geheele mijnbedrijf mogen worden beschouwd, kan worden vastgesteld, dat sedert de afkondi ging wel eenige verbetering is ingetreden in de verhouding tusschen den kostprijs en de op brengst voor de mijnen. Het rapport van mr. T. J. Verschuur in zake den toestand in het mijnbedrijf heeft aanlei ding gegeven tot overleg met belanghebbenden, met name ten aanzien van het distributie- vraagstuk. Deze aangelegenheid verkeert thans in een vergevorderden staat van voorbereiding. De verdere suggesties van het rapport zijn nog in studie, Onder leiding van mr. dr. J. Wijnveldt, pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, verga derde Zaterdag het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voorzitter herdacht den leider van het genoot schap, den heer G. A. M. de Bruijn, die in het afgeloopen jaar is overleden. In een uitvoerig overzicht besprak de voor zitter vervolgens den groei van het reclassee- ringsvyrk. De verschillende verslagen van dr. N. Muller werden goedgekeurd evenals de rekening en ver antwoording van den penningmeester. In de middagvergadering zijn verschillende practische vraagstukken behandeld, het werk en het genootschap betreffende. Zooals reeds gemeld, heeft de bekende beeld houwer L. Zijl zijn zeventigsten verjaardag ge vierd. In den loop van den dag kwamen te zijnen huize te Bussum nog talrijke telegram men en brieven binnen, o.a van minister Slote- maker de Bruine, den wethouder van Amster dam E. Boekman, oud-wethouder J. ter Haar Jr., den raad van beheer van de Nederlandsche Jaarbeurzen en van vele andere kunstenaars en vrienden. Wie voelt niet zijn harte trillen, Die den naam van Weenen hoort? Wie, die door de stad der schoonheid f En der kunst niet ivordt hekoord? Duizend jaar historie vormden Deze stad en haar cultuur, I Deze wereldstad, gelegen In een rijkdom van natuur. Weenen, met zijn Pratervreugde, Met zijn Grinzing, met zijn wijn, Weenen, zonder eind bezongen, Moest een stad der Muzen zijn! 't Wienerwald, met frisschen adem, Villa's, parken, wonderschoon, I Waar de melodie der meesters Steeds weerklinkt in blijden toon.... 't Donaudal, met fiere burchten, e Sprekend van den ouden tijd, Waar de boot, in 't zonlicht glanzend, Rustig over 't water glijdt, Tot daar als een sprookje opdoemt Budapest, de wonderstad, Waar de Donau, in den avond, Lijkt in diamant gevat, Waar paleizen, burchten, kerken Op de bergen zijn verspreid, Grootste badplaats van <Je wereld, Die beroemd is, wijd en zijd! Twintigduizend rozen bloeien Op een eiland in den stroom Budapest, vorstin der steden, Blijft u bij, een schoone droom! Als g' Europa's hart wilt kennen, Samenkomst van Oost en West 1 Laat de V.K.P. u toonen: Weenen, Praag en Budapest! 1 HERMAN KRAMER Ten stadhuize te Rotterdam is Zaterdag be richt ontvangen van het verleenen van de ko ninklijke goedkeuring op de verlagingen van het zeehavengeld en het kadegeld. Vrijdag hebben Ged. Staten hun goedkeuring verleend op de verlagingen van terreinhuren, erfpachtscanons en loodshuren. De verlagin gen der opslag- en kraantarieven behoeven geen goedkeuring van het hooger bestuur. Het ingaan van de tijdelijke maatregelen, op Maandag 15 Juni, is door een en ander verze kerd. Naar wij vernemen, heeft de provincie Gro ningen van de Nederlandsche Spoorwegen aan gekocht de in 1935 opgeheven spoorbaan Zuid broekDelfzijl, op welk traject thans een ver keersweg van 8 meter breedte zal worden aan gelegd. Hot werk zal vermoedelijk in werkver schaffing worden uitgevoerd. De geruchten als zou in de haven van Ter- neuzen een algemeene staking zijn uitgebroken, zijn van allen grond ontbloot. Wel heeft de plaatselijke afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders medegedeeld, dat een staking is uitgebroken, doch bij informatie is gebleken, dat slechts een kleine groep arbei ders, meest aangeslotenen bij genoemden bond, zich niet voor werk hebben aangemeld. De werkzaamheden aan de schepen geschieden op normale wijze. Van ver uit den omtrek komen de werkloo zen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen naar de dokken, om te trachten werk te verkrijgen. Hoewel er momenteel een twintigtal zeesche pen, waaronder eenige van ruim 10.000 ton, ge laden en gelost worden, geeft deze bedrijvigheid in hoofdzaak werk aan de Terneuzensche havenarbeiders, zoodat zeer velen teleurgesteld moesten worden. Nader wordt bericht, dat de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling Destaancte ui werkgevers en werknemers, in haar vergadering van Zaterdagmiddag heeft vastgesteld, dat van staking in de haven van Terneuzeit geen sprake is. Zaterdagmiddag is de staking van het per soneel van de autobusondememing der Gebroe ders Robart te Apeldoorn beëindigd, na een conferentie, onder leiding van eten burgemees ter, jhr. dr. O. G. C. Quarles van Ufford, tus schen de directie van de autobusonderneming en het hoofdbestuur van de Unie van chauf feurs. De directie heeft zich bereid verklaard de volgende week deel te nemen aan een confe rentie met het bestuur van de vakorganisatie, waarin de grieven en wenschen van het perso neel nader besproken zullen worden. Ook op eenige andere punten is de directie tegemoet gekomen, o. a. heeft zij een paar ontslagen chauffeurs weer in dienst genomen. De werkwilligen hebben het mogelijk gemaakt dat de diensten ApeldoornArnhem en Deven terArnhem nagenoeg onbeperkt uitgevoerd konden worden. De plaatselijke dienst heeft van 's morgens zeven uur tot 's middags half vijf stilgestaan. Zaterdagmiddag te omstreeks 1.15 uur had op den Utrechtschen weg bij het kruispunt Tessel- schadelaanUtrechtscheweg te Amersfoort een ernstige botsingplaats tusschen een motor rijder en een auto. De motor, bestuurd door den sergeant -adspirant-vlieger S. uit Drachten, kwam uit de richting Soesterbierg, rijdende naar Amersfoort. Ter hoogte van de Tesselschade- laan kwam plotseling een auto, bestuurd door •den eersten luitenant Z. uit Amersfoort den weg overgestoken. Aangezien laatstgenoemde geen voorrang verleende, was een botsing on vermijdelijk. De motorrijder, die in de linker flank werd aangereden, werd van zijn motor geslingerd. Bloedende uit verschillende diepe schaafwonden werd hij bij dr. Xïeuwenhuis binnengedragen, waar hem de eerste hulp werd verleen*. Hierbij kwam vast te staan, dat hij naast verschillende schaafwonden ook een ernstige schouderontwrichting had gekregen. De motor werd gedeeltelijk vernield en moest worden weggesleept De auto bekwam aan spatborden en bumper belangrijke schade. Zaterdagavond om zes uur is te Laren (N.H.) een ernstig ongeval gebeurd. Een motorrijder, A. v. d. P. uit Hilversum, kwam uit de richting Baarn en ging in de richting van Amsterdam. Ter hoogte van hotel De Witte Bergen stond rechts op den berm van den weg een autobus geparkeerd. Toen de motorrijder het bewuste punt naderde, kwam plotseling een pinda-Chi nees van achter den autobus te voorschijn en wilde snel den rijweg oversteken. De motorrijder kon niet meer remmen en reed met volle vaart tegen den Chinees aan, die geheel naar den linkerkant van den weg werd geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De motorrijder werd ook tegen den grond geslingerd, doch bekwam alleen enkele schaafwonden. Een passeerende geneesheer uit Huizen ver leende den Chinees geneeskundige hulp. Het bleek, dat het slachtoffer een schedelbasisfrac- tuur, een schedelfractuur en een breuk in het rechterbeen, even boven den knie, had bekomen. Hij werd per ziekenauto naar het St. Janszie kenhuis te Laren vervoerd. De toestand van het 33-jarige slachtoffer, genaamd Chow Nin Do, afkomstig uit Che Kiang en thans domicilie hebbende te Utrecht, is zorgwekkend. Gedurende de staking in Augustus van het vorige jaar te Tilburg, is door het advertentie blad „De Tilburgsche Post" geschreven over de houding van den R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus", waarbij o.m. minder fraaie dingen werden gezegd over het beheer der gelden van dezen bond. St. Lambertus heeft daarop tegen den uitgever van het blad een aanklacht inge diend. Het kantongerecht te Utrecht heeft den uit gever dezer dagen veroordeeld tot een boete van f 100 en de kosten van het geding. Zaterdag heeft de Commissie voor den Mo numentendag de jaarlijksche bijeenkomst ge houden in de Harmonie te Leeuwarden. Nadat de deelnemers door het bestuur van het Friesch Genootschap in het Friesch Mu seum waren ontvangen en daarna ctoor het gemeentebestuur ten stadhuize, heeft des mid dags de eere-voorzitter mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Ko ningin in Friesland, de vergadering geopend. Dr. Jan Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg te 's Gravenhage, hield een rede over Friesche monumenten en de heer M. Wiegersma, voorzitter van de vereeniging „It Fryske Gea" over natuurbescherming in Friesland. De minister van Landbouw en Visscherii heeft besloten, de Ned. Veehouderijcentrale in de gelegenheid te stellen tot steun aan de te lage varkensprijzen varkens af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkensprijzen tot een minimumprijs van on geveer 18 cent per pond levendgewicht op te voeren. Zeer binnenkort zal nader bekend gemaakt worden, onder welke voorwaarden en tegen welke prijzen de Ned. Veehouderijcentrale deze varkens zal afnemen. De politie heeft Maandag bij een opkooper te Den Haag in beslag genomen een aantal zilveren voorwerpen, bestaande uit vorken, lepels, servetringen enz. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze voor werpen afkomstig zijn van een inbraak, ge pleegd in een perceel aan de Magnoliastraat, waarvan de bewoners sedert eenigen tijd in het buitenland vertoeven. In verband hiermede is Dinsdag aangehou den de 35-jarige H. K. een bekende van de jus titie, die deze voorwerpen bij bovenbedoelden opkooper heeft verkocht. Teneinde het als oud zilver te doen voorkomen, waren de gescolen voorwerpen gedeeltelijk beschadigd. Hij bekende de bewuste voorwerpen ten verkoop te hebben ontvangen van den 18- jarigen J. van de R., die den laatsten lijd ook herhaaldelijk met de politie in aanraking is geweest en die in verband hiermede eveneens Dinsdag is aangehouden en in bewaring ge steld. Van de R. ontkende aanvankelijk iets met deze zaak uitstaande te hebben, doch later verklaarde hij deze voorwerpen te hebben laten verkoopen door K. voor een vriend van hem, een zekeren C. N. G., oud 22 jaar, die een dag daarna is aangehouden en eveneens in bewaring is gesteld. C. N. G. blijft ontkennen iets met dezen diefstal uitstaande te hebben. Alle drie zijn heden ter beschikking gesteld van de justitie. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Schiedam van het oude postkantoor c.a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5