/CA Bij de opening van de Waalbrug Rijksmiddelen Koninklijk bezoek aan 's-Bosch DE 4e SEPTEMBER EEN DIEPE INDRUK HERBEREKENING VAN PENSIOENEN WOENSDAG 17 JUNI 1936 Üoor Haar aanwezigheid legde de Koningin den vollen nadruk op een grootsch werk onzer ingenieurs Hulde der bevolking Wetsontwerp weer ingediend, om den groei van wanverhou dingen te stuiten Pensioenen militairen Goudvoorraad Ned. Bank STREEKPLAN OOST-BRABANT GEREED Wettelijke vaststelling waarschijnlijk DE VEEHOUDERIJCENTRALE Geen ontslag-aanvrage van onder-directeur GOUDSCHE WASSCHERIJEN Geen vernieuwing der arbeids overeenkomsten Door auto overreden en gedood Over de eerste vijf maanden van dit jaar ruim f 9 millioen beneden de raming gebleven BEELD VAN ERASMUS Japan stelt het in bruikleen af aan Rotterdam HET R. K. MARINE-TEHUIS IS TE KLEIN Oproep van Majoor Bangert ELECTRICITEITSCONGRES Onderwerpen van belang besproken HET INT. KOUDE-CONGRES 1 Juli K.L.M.-dienst op Venezuela Curaqao door de lucht met New-York verbonden DE AFNAME VAN VARKENS Het vleesch beschikbaar voor werkloozen? DE RAAD VAN LOON OP ZAND En de laatste verkiezingen AUTOBOTSING BIJ BAARN Chauffeur ernstig gewond Met groote vreugde hebben de inwoners de Landsvrouwe ontvangen TUSSCHEN SLUISDEUREN GERAAKT Arbeider bij Vreeswijk verdronken ONGELUK BIJ VOETBAL WEDSTRIJD 35-jarige speler overleden UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Ontslag Lintbebouwing DOOR PETER BARON (Van onzen redacteur) NIJMEGEN, 16 Juni. Enthousiast heeft de bevolking van de twee thans meer dan ooit verbonden steden Arn hem en Nijmegen de Landsvrouwe ontvangen in één groote, spontane betooging van hulde en aanhanke lijkheid een betooging die niet alleen een afgesloten geheel vorm de, waarin geen enkele dissonant viel waar te nemen, doch die ook alle groepen van de bevolking, geen enkele uitgezonderd, samenbond. Een feest van nationale gezind heid in den vollen zin des woords hebben deze twee steden vandaag gevierd. Dien indruk kreeg men bij het volgen van den koninklijken stoet triomftocht zou men haast zeggen doorloopend. Zoowei in Arnhem als in Nijmegen stonden de menschen opgepakt langs den weg waar de koninklijke personen passeerden en in Nijmegen vooral was dit een héél lange weg. Dp den weg tusschen de beide steden, door de Dverbetuwe heen stonden in ieder dorp hon derden menschen opgesteld. Honderder. kin deren zongen minder massaal dan in Arnhem °P het Velperplein, waar een overweldigende aubade werd gebracht aan Koningin en Prinses maar toch niet minder indrukwekkend en °htroerend vaderlandsche en koningsgezinde hederen. Overal waar in dit prachtige, volle groene land met zijn wijd-uitspreidende donkere boom kruinen, een hofstee alleen staat langs den weg, stonden de boerenmenschen buiten, de oude biet bruin doorbrande gezichten, de zwart zij den pet eerbiedig in de hand, de jonge met den trisschen blos van het landleven op de wangen Zwierig wuivend en nog lang na-turend den stoet van auto's, die naar de nieuwe brug op- trok. Daar bij de Waalbrug was de men schen menigte onafzienbaar. Overal zag men het Wemelen: op de kaden langs het stroomende Water, tegen het donkere groen van het Valk hof, op de wegen, die naar boven leiden, naar de Belvedère, in de verte langs den weg die de brug met de stad verbindt en op het Keizer Lode wij kplein, op de schepen, beneden. Overall Bij dat alles lag daar de brug in de on genaakbare rust van haar oer-sterke kracht, als één brok stalen energie, onbeweegbaar donker afstekend tegen de strakke zilver blauwe lucht. Alles in de omgeving is ver sierd. Vlaggen en oranje-wimpels fladde ren in den wind tegen de lichtmasten opzij en aan alle huizen en gebouwen. De ernst van de oude gevels en torens die opge stapeld tegen de helling langs de Waal het silhouet van de stad vormen wordt gebroken door allerlei levendigen tooi. Alleen de brug zelf is niet versierd. Stoer en donker op het sombere af rekt zij haar enorme bogen over de rivier. Met het doorknippen van het lint, het laat ste obstakel, dat het verkeer over de nieuwe hrug jn den weg stond, heeft Hare Majesteit *te kroon gezet op een groot werk van Neder landsche ingenieurskunst. Door dit persoonlijk te willen doen heeft zij daarop bovendien allen nadruk gelegd, dien dit heug lijke feit verdient. Dit werk staat niet achter bij het beste wat andere landen op waterstaatsgebied presteeren welnu: dan hoeven wij ook bij andere landen hiet achter te staan in openlijke waardeering voor dit stuk ingenieurskunst. Slaan alleen som- hiige andere staats- en regeeringshoofden poli tieke munt uit hun openbare werken, onze Ko- hiijgin waardeert dit groote werk geheel los van alle propaganda, als een stuk arbeid voor de helvaart van ons volk. Twee steden hebben getoond dit Zuiver meeleven van Hare Majesteit met de groote belangen van de volkswelvaart en van hun bevol king op hoogen, zeer hoogen prijs te stellen. Dat was de schoonste indruk, dien men kreeg, toen het kleine groepje de Koningin in het ^it, de Prinses in een kleurig-gebloemde japon, öe ingenieurs met den minister van Waterstaat eh het gevolg in het zwart over de brug naar Nijmegen toewandelend, door gejuich op de tribunes, een gejuich, dat zich voortplantte langs de donkergroene heuvels van het Valkhof en de Belvedère, door het luiden van de klokken en door de sirenen van de booten op het water werd begroet. De middagrit door de stad heeft dien indruk versterkt. Zooals gezegd: alle groepen der bevolking na men er aan deel arm en rijk, jong en oud. De ouden van dagen huldigden de vorstelijke personen, de studenten van het Canlsiuscollege, de militairen van de drie kazernes, de kinderen van de scholen. Buiten zelfs op de wegen, die ver buiten het centrum liggen, bij de Heilige Landstichting, stonden talrijke menschen te wachten en te wuiven. Werkelijk deze betooging had, in al haar treffende spontaneïteit een mooien zin. Ingediend is een wetsontwerp, houdende her berekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. De regeering meent dat de teruggenomen herberekening weder dient te worden voorge steld om den groei van wanverhoudingen te stuiten. Bij de voorbereiding van dit ontwerp is over wogen, of niet, evenais voor de spoorwegamb tenaren is voorgesteld, ook hier een individuee- le herberekening der pensioenen zou kunnen worden ontworpen. In verband met de wijzi ging, welke de werkzaamheden, aan een be paalden rang verbonden, in den loop der ja ren hebben ondergaan, werd zulks onmogelijk geoordeeld. Evenmin kan een regeling worden voorgesteld voor elk openbaar lichaam afzon derlijk. Besloten werd daarom uit te gaan van de al- gemeene wijzigingen, welke de salarissen der ambtenaren in den loop der jaren hebben on dergaan, met inachtneming van een limiet, be neden welke het herberekende pensioen niet zal mogen dalen. Te verwachten valt, dat een pensioens verlaging tot ten hoogste 10 pCt. niet meer ingrijpend zal zijn dan de verminderingen, welke in het algemeen op de salarissen dei- ambtenaren zijn toegepast. Uit den voorgestelden maatregel wordt een jaarlijksche bezuiniging verkregen voor het rjjk van f3.300.000 (voor de burgerlij ke ambtenaren f 3.300.000, voor de militaire ambtenaren f 1.000.000), voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambte naren het risico voor eigen pensioen draagt, f800.000 en voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds f 1.600.000. Nadere berekeningen zullen moeten aantoo- nen of het voor het pensioenfonds mogelijk is tegenover deze laatstgenoemde bezuiniging eeni- ge eveneens tijdelijke maatregelen te treffen, welke besparing voor het rijk en de overige lichamen tengevolge zouden hebben. De regeering is van oordeel, dat de pen sioenen van leden van Gedeputeerde Staten, van wethouders en van leden van besturen van waterschappen, veenschappen of veenpolders wegens de verscheidenheid van normen en re gelingen, waarnaar zij zijn toegekend, niet be grepen te behooren te worden in de algemeene herberekening ingevolge het wetsontwerp. Verschillende andere pensioenen vallen even eens buiten de regeling. Voorgesteld wordt van de herberekening uit te zonderen de pensioenen van f 800 en min der. De regeling gaat uit van de gedachte, dat slechts de pensioenen, verleend na de aanpas sing in meer blijvenden vorm van de over- heidssalarissen aan de na-oorlogsche prijsstij gingen, dienen te worden herzien. De regeling stelt naast de verlaging van de pensioenen der in 1923 ontslagen bur gerlijke ambtenaren met 10 pCt. de verla ging op 2 en 6 pCt. voor de pensioenen der respectievelijk in 1921 en 1922 ontslagen ambtenaren. Gedurende het jaar 1938 behoeft nog slechts van de 5 pCt. verlaging van 1 Januari 1936 van 1/3 op 1 Januari tot nihil op ultimo Decem ber in het pensioen verwerkt te worden, het geen een te verwaarloozen percentage oplevert in een op globale, afgeronde verlagingspercen tages berustend systeem. Vandaar dat de regeling de pensioenen der in 1938 en later ontslagen ambtenaren onaan getast laat. Voor de militairen, met een pensioenbereke ning over de inkomsten van het laatste dienst jaar, is het salarispeil van 1 Januari 1920 reeds ten volle verdisconteerd in de pensioenen, ver leend na 1 Januari 1921, en dat van 1 Januari 1936 in de pensioenen van de na 1 Januari 1937 ontslagenen, nen. Vandaar dat de regeling de pensioenverlaging voor de militaire pensioenen van na 1 Januari 1921 onmiddellijk op de volle 10 pCt. stelt en de verlaging beperkt tot de pensioenen der mi litairen voor 1 Juli 1936 ontslagen, terwijl ook i Het spook uit de wapenzaal wil geen lid van onze vakvereeniging wor den. Wat doen we nu? We sluiten hem ilt. (Vendémiaire) de daling in de percentages na 1 Januari 1934 sneller verloopt. Voorgesteld wordt, bij herberekening van de pensioenen uit te gaan van het pensioenbedrag, waarop zij zonder toepassing van een beper kende bepaling zouden zijn vastgesteld. De herberekening der pensioenen wordt als een maatregel van tijdelijken aard voor gesteld, opdat de regeering gelegenheid hebbe haar standpunt ten deze nader te bepalen, zoodra zij over een afgerond voorstel tot herziening der pensioenrege lingen van het overheidspersoneel zal kun nen beschikken. De wet treedt in werking met ingang van den lsten Januari 1927 en blijft van kracht tot 1 Januari 1942. Blijkens den jongsten weekstaat liep de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 9% millioen terug. Dezer dagen vergaderde de streekplancom missie voor Midden- en west-Noord-Brabant te Breda. Tijdens deze vergadering deelde de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel mede, dat men in Oost-Brabant reeds ver gevorderd is met het streekplan, dat waarschijnlijk wettelijk zal worden vastgesteld. De ontwerpen zijn al gereed. Dit zal de eerste wettelijke regeling zijn van een streekplan in Nederland, die een opper vlakte ter grootte van de provincie Utrecht omvat. Naar aanleiding van een bericht als zouden er belangrijke wijzigingen in het bestuur der Veehouderijcentrale op handen zijn, vernemen wij, dat van een ontslag-aanvrage door een der onderdirecteuren geen sprake is. Wel heeft de voorzitter-directeur der Veehouderijcentrale, de heer ir. W. de Jong', aan den minister wegens gezondheidsredenen ontheffing uit deze functie verzocht, met ingang van 1 Augustus as. Van eenige wrijving tusschen het college van regeeringscommissarissen en de leiding van de Veehouderijcentrale, is, zoo werd nog mede gedeeld, geen sprake. Het college van regee ringscommissarissen is slechts een adviseerend college en de uiteindelijke beslissingen over de verschillende vraagstukken berusten bij den mi nister. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de zeven w as scher ij patroons te Gouda geen vernieuwing van de in hun bedrijven bestaan de, op 30 Juni as. afloopende, arbeidsovereen komsten wensciien. De voornaamste aanlei ding is, dat van de 2500 wasscherijen in Ne derland deze zeven bedrijven ongeveer de eeni ge zijn, welke aan een collectieve arbeidsover eenkomst gebonden zijn. Men kan dezen uit zonderingstoestand niet langer bestendigen, daar de Goudsche wasscherijen niet langer in staat zijn, hoogere loonen te betalen dan de concurreerende bedrijven in overig Nederland. De directies hebben het voornemen, de loo nen van nieuw aan te nemen personeel gelei delijk aan te passen aan die van de wassche rijen in de omgeving van Gouda. Dinsdag is de 19-jarige P. van der Velde, woonachtig te Zaamslag, nabü Terdonck (Bel gië) door een auto overreden en gedood. Het stoffelijk overschot zal naar Zaamslag worden overgebracht. De Rijksmiddelen hebben over Mei opgebracht f 30.708.638, hetgeen ruim f 170.000 meer is dan over Mei 1935, doch f 251.778 minder dan de raming. De opbrengst over de eerste vijf maanden van dit jaar was f 145.726.328 en is daarmede f 9.075.755 beneden de raming gebleven en f 4.802.147 bene den de opbrengst over de eerste vijf maanden van 1935. Met het s.s. Yasoekoeni Mare, dat 21 Juni van Tokio vertrekt, zal het tot de nationale kunstschatten van Japan behoorende beeld van Desiderius Erasmus naar Londen, en vandaar naar Rotterdam worden verscheept. Men zegt, dat het beeld in 1600 naar Japan is gebracht, aan boord van een Nederlandsch schip, dat. William Adams vervoerde. Volgens anderen versierde het beeld den voorsteven var het Nederlandsche schip Erasmus, dat tusschen Nederland en Formosa voer. Sedert dien tijd is het bewaard in een Boeddhistischen tempel in de prefectuur Totsjigi en in 1931 werd het tot nationalen kuenstschat verklaard. Eenigen tijd geleden heeft het Genootschap voor het behoud van Nationale Kunstschatten na stemming besloten, het beeld uit te leenen aan de stad Rotterdam, die op 12 Juli het vier de eeuwfeest van Erasmus zal vieren. Onder den alarmeerenden titel „Gevaar!" heeft Majoor H. J. Bangert, directeur van het R. K. Marine-Tehuis en Aalmoezenier bij de Kon. Marine, een folder samengesteld en toe gezonden aan Katholiek Nederland. De Minister van Defensie a.i. H. Colijn, de Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, de Bisschoppen van Breda, 's Hertogenbosch, Roermond en Haarlem, de Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, kolonel Noordman, gaven hun aanbeve ling. Majoor Bangert wijst er op, dat het Katho liek Marine-Tehuis in den Helder volledig on voldoende is, terwijl toch de beteekenis niet groot genoeg kan worden aangeslagen. Hier ligt het middelpunt van de geheele katholieke ziel zorg op de vloot. Het Christelijk Tehuis is ruim genoeg. Het algemeen Tehuis voldoet aan alle eischen. De Bond van Minder Marinepersoneel plaatste een gebouw als een burcht; het moet ver over de 100.000 gulden hebben gekost. Het Katholieke Huis echter is veel te klein. Het heeft geen kapel. Het is moeilijk te exploiteeren. Majoor Bangert doet een beroep op allen, om financieelen steun voor zijn werk. In de folders, die door Jo Spier pakkend geïllustreerd zijn, is daartoe een girobiljet ingesloten. Op het Electriciteitscongreis te Schevenin- gen is gebleken, dat het electrisch koken in alle landen in'het centrum der belangstelling staat en dat van een krachtige ontwikkeling dezer toepassing der electriciteit in geheel Europa kan worden gesproken. Van de verdere onderwerpen, die in de ver gadering werden behandeld, mogen hier wor den genoemd de toepassing van heetwater- reservoirs en koelkasten, het gebruik van electriciteit in den landbouw en in het bij zonder voor het dorschen, de toepassing in groot- en klein-industrie en de beteekenis der electrische trolleybussen. Voorts werd van gedachten gewisseld om trent de moderne methoden van wegverlich- ting, de toepassing van afval-energie bij wa terkrachtcentrales en het combineeren van stadsverwarming met een electriciteitsfabriek. In de officieele openingszitting van het in ternationale koude-congres, Dinsdag te Den Haag gehouden, hebben nog het woord gevoerd prof. Henning, die namens de Duitsche dele gatie hulde bracht aan de nagedachtenis van prof. Kamerlingh Onnes en die voorts wees op den arbeid van prof. Keesom, door wier bei der onderzoekingen Nederland als het ware bet symbool van de wetenschap der koude is geworden, en de Argentijnsche gezant, ae heer J. S. E. Manuel Llobel, die eveneens vriendelijke woorden aan het adres van Nederland richtte. Verder spraken nog de heeren Gardner Poole, president van het Amerikaansche koude-insti- tuut, Theodore Tissier, voorzitter van het uit voerend comité, vice-president van den Fran- scheu Raad van State, dr. Ezer Griffiths, voor zitter van de Engelsche vereeniging voor koel techniek, prof. Masao Kamo, van de universi teit van Tokio, prof. dr. Wolfke, van de poly technische school te Warschau, en prof. dr. Fluckiger, directeur van het Federale Veteri naire Bureau te Bern, die allen namens hun officieele delegaties woorden van sympathie met en goede wenschen voor het welslagen van dit congres spraken. Zooals reeds nader werd bericht, was mevr. Kamerlingh Onnes mede aanwezig. De voor zitter, prof. de Haas, richtte een bijzonder woord van hartelijk welkom tot haar. 1 Juli as. zal de K. L. M. een tweemaal we- kelijkschen dienst openen tusschen Curacao en Maracaïbo, het centrum der oliewinning in Venezuela. Deze verbinding zal aansluiting ge ven op den dienst Trinidad—Barranquilla van de Pan American Airways; uit deze stad kan de reiziger zich eveneens per Pan American naar Miami begeven, en van hier naar New York vliegen. Curacao zal dus met ingang van Juli door de lucht met New-York verbonden worden. Reeds herhaaldelijk is er sprake geweest van uitbreiding van het West Indische luchtverkeer der K. L. M. met een lijn naar Venezuela, doch thans zal het eindelijk zoover komen. Voorloo- pig is voor twee maanden toestemming tot de exploitatie van de luchtlijn verleend, in af wachting van een definitieve regeling. Zooals gemeld, heeft de minister van Land bouw en Visscherij besloten, de Nederlandsche Veehouderijcentrale in de gelegenheid te stellen, tot steun aan de te lage varkensprijzen, var kens af te nemen. Naar wij vernemen, zal ver moedelijk over eenige weken met deze afname aangevangen worden. Overwogen wordt nog, of een gedeelte van deze varkens zal worden in gevroren, terwijl dan naar alle waarschijnlijk heid het andere gedeelte, in overleg met het departement van Sociale Zaken, in bussen zal werden beschikbaar gesteld voor werkloozen en andere behoeftigen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen in verband met den gang van zaken na de in 1935 gehouden gemeenteraadsverkiezing in Loon op Zand, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.m. het volgende geantwoord: Na de gemeenteraadsverkiezing in 1935 is in Loon op Zand geen der door het Centraal Stem bureau op 14 Juni 1935 benoemd verklaarden toegelaten, omdat geen van hen zijn geloofs brieven tijdig had ingezonden. Aan artikel 15, 3de lid, der gemeentewet was niet voldaan; geen der benoemd verklaarden kon zitting nemen en de gemeente is inderdaad eenjgen tijd zonder raad geweest. 25 November is een aantal opvolgers op de lijsten benoemd verklaard. Deze benoemden heb ben zelf de beslissing over de toelating geno men. Strijd met artikel 32, lste lid, der gemeen tewet behoeft hierin niet te worden gezien. Inderdaad heeft de wethoudersverkiezing niet op den eersten Dinsdag in September plaats gehad; dit kan evenwel bezwaarlijk een over treding van de gemeentewet worden genoemd. De gemeente heeft thans weer een raad en een college van burgemeester en wethouders. Het gemeentebestuur heeft zelf een oplossing uit den toestand gevonden, waarin Ged. Staten hebben berust. De gesignaleerde afwijkingen van den gebrui- kelijken gang van zaken houden verband met de omstandigheid, dat de wegens de niet-toe- lating door Ged. Staten van Noord-Brabant van de aanvankelijk benoemd verklaarden door de zen ingestelde beroepsprocedure eerst 6 Novem ber 1935 haar beslag kreeg, op welk tijdstip de oude raad reeds was afgetreden. Met een speciale wettelijke voorziening voor het geval Loon op Zand zou, naar het oordeel van den minister, het belang van die gemeente niet worden gediend. Wel zegt hij gaarne toe, voorziening in de ten deze in de gemeentewet bestaande leemte in overweging te nemen. Dinsdagmiddag half vier is op den Rijks straatweg nabij het nieuwe benzine-station te Baarn een ernstige auto-botsing gebeurd. Een auto, bestuurd door den heer de M. uit Baarn en komende uit de richting Amsterdam, reed bij het passeeren van een drietal auto's een wagen van de N.V. Hygiënische Melkinrichting te Hilversum, die daar draaide om benzine in te nemen, in de flank aan. Bij de hevige botsing werd de Hilversumsche auto omvergereden, waarbij de chauffeur be klemd geraakte. In hoogst zorgwekkenden toe stand werd hij per politie-brancard naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Van den aanrijdenden auto bekwam de heer W. verwondingen aan het hoofd. De heer M. bleek ongedeerd. De splinternieuwe wagen werd zwaar bescha digd. Na de openingsplechtigheid van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen te hebben verricht is H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. prinses Juliana en gevolg Dinsdagmiddag door gereisd naar Brabants hoofdstad, waar zij ook heden vertoeft en de gast is van den Commis saris der Koningin- in de provincie Noord-Bra bant, jhr. mr. dr. A. B. C. M. van Rijckevor- sel. Met groote vreugde hebben de Bosschenaren de Landsvrouwe, die in tal van jaren hun stad niet bezocht en haar dochter begroet. Nage noeg huis aan huis wappert er de driekleur en in breeöe scharen hadden de inwoners der Hertogstad zich langs den weg, dien de Ko ninklijke familie nemen zou, geschaard ten einde van haar aanhankelijkheid blijk te ge ven. Met den trein van 1736 uur arriveerden de hooge bezoekers. Op het perron werden zij op gewacht door den Commissaris der Koningin en burgemeester mr. F. J. van Lanschot. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar buiten, waar, zoodra de Koninklijke fami lie zichtbaar werd, luide toejuichingen haar tot welkom tegenklonken. Voor het bordes stond opgesteld een eerecompagnie van het regiment wielrijders ter sterkte van 100 man onder commando van kapitein F. de Bie, die in haar midden had den Koninklijken standaard en waaraan ook het regimentsmuziekkorps was toegevoegd. Nadat het korps het Wilhelmus had gespeeld, inspecteerde de Koningin deze eerewacht, en vervolgens nam zij plaats in den gereedstaan- den auto, welke haar naar het gouvernements paleis in de Ververstraat reed. Overal langs den weg stond de burgerij in dichte rijen geschaard en overal werd H. M. toegejuicht, voor welke attentie de Vorstin dankte met een minzaam hoofdbuigen en wui ven met de hand. Na de begroeting werden de Koningin bloe men aangeboden door een dochter van burge meester van Lanschot en aan Prinses Juliana door een dochter van wethouder Meuwese. Dinsdagmiddag te half vier is bij de sluis- werken te Vreeswijk een doodelijk ongeval ge beurd. De 27-jarige timmerman J. van Veen is tij dens het werk men was bezig met het op vullen met zand van de ruimte tusscher. de sluisdeuren in de sluis gevallen en verdron ken. Na een half uur dreggen werd zijn lijk ongehaaid. V. was gehuwd Tijdens een veteranenvoetbalwedstrijd Zon dag te Schijndel is een ongeluk geschil*, dat een der spelers het leven heeft gekost. In het vuur van den wedstrijd kwam de 35- jarige A. v. d. Wetering uit Schijndel te vallen. De ongelukkige bleek ernstig te zijn gekwetst en werd per auto naar huis vervoerd. Maandag avond werd de toestand van het slachtoffer zóó ernstig, dat hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Spoedig daarna is hij aan de gevolgen van de opgeloo- pen kwetsuren overleden. Van de W. was gehuwd en laat een gezin met vier kinderen achter. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, mr. G. J. C. Schilthuis te Rotterdam, secretaris-penningmeester van den Zuid-Holl. W aterschapsbond. Aan D. van Dam, bankdirecteur, wonende te Amsterdam, is verlof verleend tot het aanne men van zijn benoeming tot oficier d' Acadé mie de France. Aan P. M. H. Driessens is op verzoek met 6 Juli 1936, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Neeritter en Itter- voort, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen- Hij is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Aan prof. dr. J. S. Theissen te Amsterdam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie voor 's Rijks geschied kundige publicatiën, onder dankbetuiging. Aan de staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 21 April 1892, ten einde de Regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke re gels, die ten aanzien van het waterschapsbe stuur behooren te worden gesteld, is toegevoegd als lid uitsluitend voor het onderzoek en het rapporteeren door die commissie omtrent het vraagstuk van regeling van de bebouwing, in verband met het verkeer langs die wegen, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. MllllMttlMN innnMiimiil 51 „Bryce zag hem toevallig zijn huis verlaten en, a*s bedienaar der wet, nam hij het op zich hem achtervolgen. Zeer van pas. In zijn rol van tessland werkte hü dat spelletje van Wally in öe hand en in de rol van Bryce ging hij hem Achtervolgen." '.Zulk een schandelijk misbruik van de wet," v°egcie Medway hieraan toe, „heeft zijn weer ga niet." Gerald glimlachte. Wally slaagde er in ergens in Sussex aan ®fyce, of liever aan Pressland te ontkomen. ?ryce bevond zich, jammer genoeg, vlak by in de buurt, Medway, waar hij ging tele-^ *°neerten en zoodoende Wally's heenkomen naaf £e kust ophield. Daar begon de ellende. Hij "erkende je en blijkbaar herinnerde hij zich een paar uur geleden in Londen te hebben aangetroffen. Hij ging regelrecht naar de stad en verraste mij in je huis, Frans." „Wat een leuk slot van een overigens aardig dagje," zei viscount Medway. „Natuurlijk spraken we elkaar eenige woor den van bemoediging toe," vervolgde Gerald, „en ik beschuldigde hem ervan, dat hij Press land was. Hij gaf het toe en stond op 't punt om iets „Daar zal, denk ik, wel geweld in 't spel zijn," veronderstelde Medway. „Wees maar niet zoo geheimzinnig, vriend Gerald." Gerald lachte hartelijk. „Zooals je wilt. Hij zon op geweldpleging, toen het gebeurde." „Toen wat gebeurde?" viel Leslie daartus- schen. „Bryce, of beter Pressland, kreeg een mes steek tusschen zijn schouders!" Een tastbare stilte volgde op deze woorden. „Wie deed dat?" 't Was Myra die deze woorden stamelde, als vreesde zij de rekening van haar broeder met nóg een moord verhoogd te zien. Hij glimlachte geruststellend. „Ik niet, beste," zei hij en een zucht van verlichting ontsnapte haar, alhoewel op haar gelaat nog een groote somberheid te lezen stond. „Pressland had mij kunnen dienen, om mij op Naisuki's spoor te bitengen," vervolgde Ge rald. „De schurk verried Naisuki, die door een ongelukkig toeval aan zijn eind kwam. Maar zijn broeder, die schijnbaar bewusteloos aan zijn voeten lag, heeft wraak over hem genomen gelijk dat in de heilige orde van Bubastes waartoe zij behooren, is voorgeschreven. Hij wilde Pressland niet aan de politie verraden, en zoo werd hij gedood dat hoogst galante heerschap." „En Pressland?" vroeg Medway. „Wat wij het laatste over dat lieve menschenkind vernamen, was, dat ze hem een mes in zijn rug hadden geplant." „Dat mes," antwoordde Gerald, „werd gestoo- ten door Naisuki's broeder, die Pressland ach terna geslopen was, naar het woonhuis en zich daar, terwijl wij praatten, achter het gordijn had verborgen." „Wie was die bloeddorstige klant?" vroeg Medway. „Prins Togo Yama." „Prins?" „In zijn land was Naisuki een voorname per soonlijkheid," antwoordde Gerald. „Ik meen, dat zijn broer hem Prins Okyama noemde." ,,'k Vind, dat die naam al verschrikkelijk klinkt," beweerde Leslie. „Je bent al te realistisch," mompelde Gerald. „Vanmorgen ontving Sayle een ongeteekende waarschuwing, om de Naisuki-affaire te laten rusten, omdat, deed hij dit niet, een internatio nale gisting er het gevolg van zou zijn. Sayle's strijdlust ontbrandde weliswaar, maar om moei lijkheden te vermijden met de Japansche am bassade gaf hij maar toe. Zijn voorganger had insgelijks een meeningverschil met dat gezant schap gehad en hij kwam er slecht af." „Ik ben blij, dat alles voorbij is, beste jon gen," zuchtte Myra, terwijl zij een lichte sidde ring niet kon onderdrukken. „Over geen enkele van mijn daden gevoel ik leedwezen," sprak Gerald op kouden toon. „De zaak was het waard, al liep ik zelf bijna twee maal tegen de lamp. Juist voor ik met Ven ning wilde gaan afrekenen, kreeg de politie er lucht van, dat ik geregeld vaders graf bezocht. In mijn plaats liet ik een jongen naar het kerk hof gaan. 't Was een gewezen soldaat en voor een kwartje had die arme drommel zelfs wel voor koning willen spelen. De politie pakte hem en volgens Bryce was 't de moordenaar. Onderwijl ze dien jongen verhoorden zijn naam was Philip, ging ik naar vaders graf. Ik was daar nog geen vijf minuten toen ik door een onbekende werd aangepakt, waar- schünlijk een bewaker. In ieder geval, de vent was dronken en dat gevecht heeft hij nooit ge rapporteerd, waarschijnlijk uit vrees, dat hij zijn post zou verliezen, als zijn „dorst" aan het licht kwam. Toen ik bij den politiepost aan kwam ik had mijn rol weer verwisseld was Bryce geheel uit*zijn humeur. Ik meen, dat Bryce, die de rol van inspecteur tot in de puntjes vervulde, een onderzoek had ingesteld omtrent Philip, maar hij had niets kunnen vin den." Hij zweeg, om Myra even te liefkoozen, die bij 't noemen van haar vaders naam zachtjes was gaan schreien. „Nu, zusje," zei hü teeder, „ik zal er niet meer over spreken, als 't je hindert." „Wat was er met Angela Morrel?" vroeg Les lie eensklaps op verontwaardigden toon. „Eens werd ik heel geheimzinnig naar haar woning geroepen, 'k Had een heksentoer om haar te kalmeeren. Ze had gehoord, dat ik opgepikt was wegens dronkenschap en baldadigheid, 't Was in dienzelfden nacht, dat Chatterton stierf." „Dat was te erg, Leslie," antwoordde Gerald, „maar jij speelde tegen me op van belang. Wijl jij iederen keer afwezig was, werd het vermoe den op jou gevestigd. Ik verwachtte, dat Bryce 't zou onderzoeken, en wist, dat je eten door slaand alibi had. Iemand, die achter de trahes zit, kan geen moord bedrijven." „Maar hij heeft toch wel zoo'n gevoel, als of," bromde Leslie. „Ik belde Angela 'savonds vóór den dood van Venning op," vervolgde Gerald, „en ik verzocht haar je op te bellen bij Chatterton's huis. Zij stemde er in toe, dat je bij haar zou blijven, tot alles voorbij was. 't Spijt me. dat ik je als lokvogeitje moest gebruiken, Leslie, maar het was de eenige manier om op dat oogenblik de verdenking van mij te weiten. En ik wist, dat jij, als je mijn raadgevingen volgde, in staat zou zijn je onschuld te bewijzen." „Zoo, en dat kruisverhoor van dien volgen den morgen tusschen jou en Bryce," scham perde hij. „Kalmpjes aan, ouwe jongen," suste Gerald. „Tusschen twee haakjes, wanneer kwam je tot de ontdekking, dat Bryce de agent van Nai suki was?" vroeg de Viscount er kalm tusschten door. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3