Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Bedrijfstelling te Haarlem Actueel vraaggesprek met Léon Degrelle KWIEK EN VIEF DE REX-BEWEGING DE OPENING VAN DE WAALBRUG ML WOENSDAG 17 JUNI 1936 gnmiii]iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinni!niiiii)iiiiiininnin»niiiinniiiniiiiiniiiiiiiiiiiiië ^miiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiMuiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiimiimiiinï Hoe Kamer van Koophandel en gemeente samen zullen werken om belangrijke gegevens te verkrijgen W e rkver schaf fing DE TRAM IN HAARLEM-NOORD Zal de gemeente den Rijks straatweg overnemen? FAILLISSEMENTEN Kamer van Koophandel Officieele opening van het uitge breide en vernieuwde gedeelte Een herdenking De cursussen De V ertier-comm issie Officieele opening nieuw gedeelte Personalia Borgstellingsfonds Chr. Lyceum Haarlem Herdenkingsconcert Groote Kerk Examen onderwijzeres Examens akte L.O. Voor de inheemsche behoeftigen Groote gift van H. M. de Koningin Blijft Chili in den Volkenbond De Romeinsche Groet En de galante Graziani Aanvaring van twee schepen Het Hollandsche motorschip Jonabeschadigd Tusschen Kerk en gezin, deze beide polen, voltrekt zich heel mijn leven Geen fascisten van de sacristie Koninklijke onderscheidingen Twee agenten onder verdenking Een vreemde inbraak in een kiosk te Amsterdam Bezwarende verklaring Amerika's Staatsschuld Gestegen tot 34 milliard dollar DE STAKINGEN IN BELGIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Blijkens mededeeling in de gisterenavond ge houden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken wil de gemeente in samenwerking met de Kamer een bedrijfstelling houden. De heer Taconis, namens het gemeentebe stuur van Haarlem, Mollerus namens de K. v. K. en Hooy Jr. namens de 'Middenstands- vereenigingen hebben niet minder dan 18 maal vergaderd in de stad en elders om tot e«n oplossing te komen. De opzet is om te komen tot een winkeltel ling, maar daarnaast zullen ook ondernemin gen in den meest uitgebreiden zin worden op genomen. De gemeente zal daartoe in 10 wijken ver deeld worden. Het werk ware te splitsen in 2 deelen: a. het verzamelen van de benoodigde gege vens en het vastleggen daarvan in kaart- register; b. het uitbrengen van rapport over datgene wat voor de verschillende branches van belang is. Aangezien het sub b. bedoelde werk uiteraard geheel overeenkomstig de wenschen en aanwij zingen der belanghebbende vakgenooten moet geschieden en daardoor te zijner tijd nader over leg met het bedrijfsleven noodig is, een contact, dat het gemakkelijkst door de Kamer van Koop handel wordt gevonden, leek het mede ter ver krijging van een redelijke kosten verdeeling wenschelijk alleen sub a. van gemeentewege uit te voeren en het andere deel over te laten aan het bureau der Kamer van Koophandel, te meer nu de uitvoering der nieuwe vestigings wet toch ook in handen dier Kamer is ge legd. Een en ander komt dus hier op neer, dat de gemeente in samenwerking met K. v. K. en Middenstandscentrale een bedrijf-kartotheek voor Haarlem tot stand brengt welke ten dien ste gesteld van de Kamer dit lichaam in staat stelt den handeldrijvenden en industrieelen middenstand omtrent verschillende zakelijke aangelegenheden nader licht te verschaffen. Het werk moet binnen enkele weken klaar zijn, om te voorkomen, dat tusschen tij dsche verschuivingen het beeld onzuiver maken. Als tijdstip voor de telling zou September aanbevelenswaardig zijn. De Kamer zal op de begrooting 1937 geen post noodig hebben om deze telling te be kostigen. Talrijke organisaties (er hebben zich al eenige aangemeld) zullen van de uiterst belangrijke gegevens gebruik willen maken en daarvoor een vergoeding moeten betalen. Uit de opbrengst van deze retributies zullen de kos ten gedekt worden. In de gisteravond gehouden vergadering van cle Kamer van Koophandel en Fabrieken vroeg de heer v. d. Burg hoe het staat met de door trekking van de tram van het Soendaplein naar de Jan Gijzenvaart. De voorzitter deelde mede, dat juist dezer dagen een brief van het gemeentebestuur is ontvangen, crat afwijzend beschikt is op het verzoek der N.Z.HTM. Nadere toelichting is niet gegeven. De heer Burgersdijk, directeur der trammaat schappij, schetste de lijdensgeschiedenis. Het Rijk wenschte geen tram op den Rijksstraat weg, wethouder Reinalda maakte bezwaren te gen doortrekking door cis Timorstraat. niet als die door de Bomeostraat zou geschieden, waar voor echter de tram weer niets voelde. Ook is er nog gedacht aan de westzijde van den Rijksstraatweg, maar daardoor zou het karak ter van deze mooie wegen weer te zeer ver anderen. Deze zaak is thans dan ook op het doode punt gekomen en het wachten is dan ook op het moment, dat de Rijksweg door de gemeente overgenomen zal zijn. Blijkens deze mededee ling schijnt daar dus in de toekomst eenige kans op te zijn. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken A Zegers, bouwkundige, wonende te Haar lemmermeer, Zwanenburg, Eikenlaan 8 Curator: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. D. van den Berg, garagehouder, thans wo nende te Haarlem, Voorduinstraat 54. Curator: Mr. J. van der Hoeven, te Haar lem. H. de Looze, melkslijter, wonende te Haarlem, Dr. Leydsstraat 14. Curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofd dorp. H. A. A. Boogaard, schoenmaker, wonende te Haarlem. Kleine Houtstraat 134. Curator: Mr. B. Slingenberg te Haarlem. T Heijselaar, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, vroeger aan de Kloosterstraat 27 zwart, thans aan de Pieter Maritzstraat 22 rood. Curator: Mr. J. Verlooy te Heemstede. G. Eikelenboom, uitgever, wonende te Haar lem, Kleverlaan 239. Curator: Mr. G. J. Paré te Haarlem. C. J. Hagenaar, weduwe van J. W. van Zee land, zonder beroep, wonende te Haarlem, Tet terodestraat 27. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk C. M. Gottmer, bakker, wonende te Haar lem. Kloosterstraat 52 Curator: Mr. G. M. C. M. Vrijdag te Haar lem. A. van der Kruk, schildersgezel, wonende te Zandvoort, Willemstraat 8. Curator: Mr. A. M. van der Storm te Haar lem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. Ph. Philipoom, agent in zaden, wonende te Beverwijk, Burgerstraat 41. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. P. Kooiman, petroleumventer, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Groeneweg 85. Curator: Mr. Julius Hoog te Haarlem. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken kwam gisterenavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer G J. Droste. De voorzitter herdacht allereerst het over lijden van den heer Th. G. C. Hooy, oud-voor zitter van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer. De heer Hooy, aldus spr., heeft veel tijd voor de Kamer beschikbaar gesteld, er is zelfs een periode geweest, dat hij bijna eiken dag de be langen der Kamer diende. In talrijke commis sies had hij in den loop der jaren zitting en hij gaf zich geheel aan de zaken, die hem toebe deeld waren. Spr. sprak een woord van erken telijkheid voor alles, wat deze harde werker voor de Kamer heeft gedaan. De cursus warenkennis werd in den afgeloo- pen winter door 29 leerlingen bezocht, waarvan 7 voor B en 22 voor A. Er werden resp. 25 en 26 lessen gegeven. Voor den boekhoudcursus gaven zich 12 deel nemers op, die den cursus van 22 lessen geheel volgden. De leeraar adviseerde een vervolgcur sus met behandeling der bedrijfsleer in te stel len. De heer MEIJER meende, dat het beter is, dat de organisaties deze zaak ter hand nemen en subsidie ontvangen van de Kamer. De VOORZITTER voelde daar niet veel voor. De heer v. d. BURG was het daarmede eens, hoewel het aantal deelnemers eerst bekeken dient te worden. Er zal geen verandering komen. De secretaris deed vervolgens eenige mede- deelingen omtrent den arbeid der Commissie ter bevordering van den bloei van Haarlem, en zei- de, dat de heer v. Tetering de Kamer vertegen woordigde bij de eerste vergadering. Dinsdag zal opnieuw vergaderd worden en een rapport behandeld worden, dat gebaseerd is op de ge dachte der commissie-Krayenhoff, d.w.z. instel ling van een semi-officieel lichaam. De voor zitter der vergadering verklaarde, dat finan- cieele medewerking der gemeente niet te ver wachten is. Daardoor is de gedachte-v. Tetering vrijwel waardeloos geworden, alle hoop is dan ook gevestigd op de nieuwe bijeenkomst. commissaris in het bestuur wenschte. Tien da gen geleden is de goedkeuring afgekomen en toen doken plotseling de niet-Haarlemsche ge gadigden op. De acte zal vanmorgen om half twaalf ge passeerd worden. Later zal uitgemaakt worden wie het dagelijksche bestuur zullen vormen. Nadat neg eenige mededeelingen waren ge daan over een bedrijfstelling in Haarlem, kwam de rondvraag aan de orde, waarna de vergade ring gesloten werd. Om ruim 9 uur verzamelden de leden zich met eenige autoriteiten, o.w. wethouder W. J B. v. Liemt, in de fraaie, groote hall van het nieuwe gebouw. De VOORZITTER verklaarde, dat het nood zakelijk was, dat de Kamer in een beter milieu haar werkzaamheid zou kunnen uitoefenen. Het huis naast het in gebruik zijnde kon gekocht worden en de Minister keurde het plan goed. Spr. ging terug in het grijze verleden, toen de Kamer op Kruisweg 70 huisde en daar 3 lokalen bezat, waar alles moest geschieden, en die gedeeltelijk 's avonds ontruimd moesten wor den. In 1926 rijpten de plannen voor verhuizing en een jaar later werd perceel Nassauplein 6 gekocht en verbouwd. Het Handelsregister werd gescheiden van de administratie, een gedeelte van het gebouw kon verhuurd worden. De talrijke crisismaatregelen noopten weder om tot uitbreiding. In 1922 werden 1829 inlich tingen gegeven, in 1935 niet minder dan 20860; in 1922 werden 377 certificaten van oorsprong afgegeven; in 1935 totaal 7206. Spr. richtte een speciaal woord tot den oud voorzitter van het Kleinbedrijf, wethouder Van Liemt. Daarna tot allen, die bij de verbouwing van het perceel werkzaam waren, o.a. architect v. Gelder en de aannemers Gebrs. Joustra. Spr. sprak de hoop uit, dat de Kamer nog vele jaren haar diensten zal kunnen geven aan Handel en Nijverheid. Namens de huurders bood de heer Vos een fraaie foto aan van de twee panden der Kamer. Wethouder VAN LIEMT verklaarde, dat hij nog gaarne terugdenkt aan zijn Kamer-periode en daaraan zeer aangename herinneringen heeft. Spr.'s taak is nu een andere, maar niet altijd even aangenaam, hoewei de sociale kant van groot belang is. De werkloosheid moge tot op de helft dalen, want dan is zeker, dat het ook de leden van de Kamer van Koophandel goed zal gaan. Nadat ververschingen waren rondgediend, be zichtigde het gezelschap de vernieuwingen. Te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer R. J. de Vries en voor het artsexamen eerste gedeelte mej. K. J. Borggreve, beiden te Haarlem. Voor het exa men van de Vereeniging „Tesselschade" diploma A is geslaagd mej. H. A. v. Drunen te Haarlem. Aan het St. Gertruclis Lyceum te Roosendaal is geslaagd voor diploma A mej. C. Zandman te Overveen. De secretaris deed vervolgens eenige mede deelingen over het Borgstellingsfonds voor Ken- nemerland. Men kan opmerken, dat deze zaak lang heeft geduurd, maar de moeilijkheid ont stond doordat de regeering, toen het kapitaal bijeen was, supervisie eischte en een regeerings- Voor het eindexamen litt.-econ. afd. H.B.S. zijn geëxamineerd twaalf candidaten. Geslaagd de dames P. E. J. Florijn, A. H. Huisma, P. C. Schermer en cle heeren J. van Calcar, Ch. D. Eskes, A. Heimig, A. E. Hollenberg, M. S. Klaa- sen, J. Knibbe, D. Lam, C. van Parijs, J. Stolp. Men verzoekt ons te vermelden, dat de toe gang tot het Herdenkingsconcert in cle Groote Kerk van hedenavond zal zijn op de Oude Groenmarkt en op de Groote Markt tegenover de Smedestraat. Dinsdagmorgen was te Nijmegen een groot aantal marechaussees voor den oprit van de nieuwe Waalbrug verzameld om voor de afzetting zorg te dragen. Op den achtergrond de nieuwe brug, links en rechts tribunes voor de genoodigden Aan de Nutskweekschool te Haarlem zijn ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames E. Arentz, F. M. van der Duim, J. G. van der Hoef. H. A. Dik en W. C. C. Scholten. AMSTERDAM. (St. Antonia-Kweekschool, Korte Prinsengracht 19). Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd: S. A. M. Beek, Castricum; C. M. Bek- ker, Amsterdam; M. W. Th. .van den Bronk, Bloemendaal; C. C. Brugman, H. A. W. Diede- riks en J. M. B. van Hees, allen te Amsterdam. Berichten reeds geplaats In een deel onzer vorige oplaag. BATAVIA, 16 Juni. (Aneta.) Tijdens een ten toonstelling voor inheemsche kunst, welke gister avond in de sociëteit „Concordia" werd gehou den, deelde mr. Verboeket van de algemeene se cretarie mede, dat H. M. een bedrag van 5000 heeft geschonken ten behoeve van het Algemeen steunfonds voor inheemsche behoeftigen. SANTIAGO, 16 Juni. (Reuter). In officieele kringen spreekt men de meening uit, dat Chili lid van den Volkenbond moet blijven, indien de Bond althans hervormd zal worden. ADDIS ABEBA, 16 Juni (Stefani) Bij de creet van de regeering is bepaald, dat wanneer een inwoner van Abessinië den auto van den onderkoning tegenkomt, hij van zijn wagen of paard moet stappen en den Romeinschen groet moet brengen. Toen maarschalk Graziani zich naar het regeeringspaleis begaf, ontmoette bij een inlandsche vrouw, die van haar paard steeg en den onderkoning op de voorgeschreven wijze groette. Graziani liet zijn auto stoppen, liet de vrouw weer opstijgen en zeide haar, dat vrou wen niet van haar paard of voertuig behoeven te stijgen, maar dat het voor haar voldoende is wanneer zij den Romeinschen groet brengen. Deze uitlegging van het decreet, waarbij de vrouw als moeder en echtgenoote wordt ge respecteerd, werd terstond met luidsprekers in de inlandsche wijken verspreid en lokte groote geestdrift uit. KIEL. 16 Juni. (D.N.B.) Bij Gjedser in de Oostzee zijn het Zweedsche stoomschip „Mu- nien" en het Hollandsche motorschip „Jona" met elkander in aanvaring gekomen. Van de „Jona" is de romp opengescheurd, zonder dat de drijfkracht van het schip echter in gevaar kwam. Beide schepen hebben op eigen kracht de haven van Kiel bereikt. Een grijswitte patriciërswoning in de Ko ninklijke straat te Brussel. Een eenvoudig koperschild „Editions Rex" duidt aan, dat we in de centrale van de Rex-beweging zijn aangeland. Een charmante jongedame leidt ons naar een geïmproviseerde spreekkamer: alles is even simpel en als met haast in elkaar gezet. Langs de muren verkiezingsplakkaten, op den overloop stoelen en banken voor de talrijke be zoekers. De vroegere patriciërs zijn uit dit huis vertrokken: ze hebben de rust meegenomen, want thans heerscht er hier een beweeglijke bedrijvigheid, haastig heen en weer gedraaf van jonge menschen, schrijfmachines ratelen onophoudelijk en uit alle kamers rinkelen de telefoons! Een der eerste medewerkers van Rex, Pierre Daye, een bekend publicist, reeds in de veertiger jaren, ontvangt ons met Fransche hoffelijkheid. We zijn niet de eenigen die wach ten. Een redacteur van een vroeger Duitsch Centrumsblad, een vertegenwoordiger van het Agentschap Stefani, en een pijpsmokende Mor- ningpost-redacteur zijn al in een druk politiek gesprek. We zoeken een rustig plaatsje en stellen on- dertusschen vergelijkingen op met het anti chambreeren bij andere politieke leiders van bewegingen met fascistischen inslag. We zoeken vergeefs wachtposten met stalen helmen of ge wapende rechercheurs, nergens zwarte of bruine hemden, die ons doen en laten wantrouwend gadeslaan. Niets dan lachende jongemenschen die ons brochuren, kranten, foto's over de Rex-bewe ging met vriendelijk gebaar aanbieden. Om elf uur komt er beweging in huis. De grelle is in aantocht. Men hoort van ver af zijn harde stentorstem. Hij ontvangt ons allen in zijn kleine werkkamer, waar een eenvoudige schrijftafel en een paar stoelen staan; een licht vertrek, dat uitzicht geeft op een groen bin nenplaatsje, waar merels een duetje orgelen in de zoele zomerlucht. :Li||||lllllllllllimillllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllHllllllim£ Wegens de bijzondere actualiteit 1 plaatsen wij gaarne nevenstaand 1 interview met Léon Degrelle. Wij behoeven onzen lezers wel niet te verzekeren, dat wij de meeste uitbundigheden van den jongen Rex-leider niet voor onze rekening nemen. =iminimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiim55 De jonge leider van Rex heeft niets van een geweldenaar, hij is geen „krachtpatser" zooals men hem beschreef of geen „matrozenleerling" zooals een ander hem typeerde. Een krachtige sportieve gestalte, bruin en blozend gezond, in grijs colbert met blauw gestreepte das. Een sympathieke verschijning, heel gedecideerd in houding en gebaar een man, die heeft geleerd vlot en soepel te handelen. We zijn terstond in medias res. Voor ons hebben we een zorgvuldig opgesteld lijstje met vragen liggen. Doch we komen moeilijk aan het woord. Degrelle spreekt.afwisselend zit hij achterover in zijn fauteuil, dan weer loopt nij met rustigen pas door het vertrek zijn woor den onderstrepend met een passend gebaar. Ondertusschen monstert hij zijn bezoekers met zijn donkere gevoelige oogen, die soms wild vlammen als hij het heeft over de oude partijen die hij zal „om hals brengen". Hij herhaalt zijn gedachten, doch steeds met een treffender beeld. Vaak valt het woord „alors" hij heeft wteinig tijd.... De Momingpost, die zijn pijp naar beide mondhoeken laat wandelen, waagt een interruptie. Well, you are fascist.... „Ja en neen," antwoordt Degrelle. Er zijn sterke parallellen met Italië en Duitschland. Hierin komen we overeen met Hitier, dat we heel de macht willen en die slechts bereiken kunnen door de vernietiging der oude par tijen. Doch het Belgisch volk is anders geaard dan het Duitsche. Wanneer Hitier spreekt, dan spreekt hij ernstig, waardig en afgemeten. In woord en gebaar en mimiek! Ook zijn toehoor ders! Het Belgische volk is vroolijker, opgeruimder, mijne Heeren, gij zijt hier in het land van Te- niers en Breugel. Ons volk is bon enfant, wil lachen; het is opgeruimd, blijmoedig van aard wie deze snaar aanroert, heeft het dra in zijn macht. De Duitscher is sentimenteel, de Belg is sensibel. Nu gaat het erom de psychologie van het volk te leeren doorgronden en daarom zoek ik altijd en overal naar een contact. Ik reis uitsluitend derde klas en ik eisch dat ook van mijn senatoren en afgevaardigden. Niet om. demagogische redenen, maar om steeds den pols slag van mijn volk te kunnen beluisteren. Wanneer ik spreek een kwartier lang, davert heel de zaal van het lachen; ik heb niet alleen de genegen aandacht van mijn toehoorders doch ook de sympathie en het blijde contact. Doch dit contact heeft ook zijn schaduwzijden, laat Degrelle er lachend op volgen, want in het afgeloopen jaar heeft men me driemaal van wege de opgeloopen verwondingen naar het zie kenhuis moeten brengen." Hij neemt dit intus- schen niet tragisch en het volk waardeert zulks. „Ik wil voor het volk werken, het Rexisme is geen partij, maar een beweging. We willen het gezag herstellen, een Regeeringsmacht ves tigen en voor langen duur (minstens 10 jaar) stabiliseeren. Zoo men in aanmerking neemt, dat na den oorlog in België in doorsnee geen regeering langer dan 8 maanden aan het be wind geweest is, zult ge begrijpen, dat het volk die eeuwige onzekerheid en regeeringscrisissen beu is. We willen une autoritée totalitaire, en wel via een geleidelijke decentralisatie. Het par lementaire regime in België heeft het volk ge lijkgeschakeld, het zijn traditie en zelfstandig heid ontnomen. De cultureele en politieke ver houdingen in de provincie Brabant zijn nu een maal anders dan in Henegouwen. Gent is een andere stad dan Brussel of Namen. We willen den steden en den provincies him eigen gezag, hun eigen cultureele, financieele activiteit terug geven." „Welke functie heeft het parlement in uw Regeeringssysteem?" „De taak van het parlement behoort strikt te worden beperkt tot een controle over de be grooting, een zitting van twee maanden is meer dan voldoende. De Staat heeft daarbij geen an dere taak dan te controleeren en te waken. De Staat moet de bezieling aan het volk geven, meer niet. Trouv<ens ik sta hier geheel op den bodem van Quadragesimo Anno, dat ook in menig opzicht richtinggevend voor mijn ideeën is. Daarom willen we de beroepsstanden inrich ten en hun medezeggenschap bij het staats beleid verleenen. De opbouw van een corpora tieven staat is ons uiteindelijk doel. Eenmaal een sterke regeering gevormd, denken we niet aan dictatuur; deze laatste is altijd uit der, booze, we zijn afkeerig van weerkorpsen en ander militairistisch gedoe met trommels en parademarschenHét parlement heeft in Bel gië de menschelijke persoonlijkheid geknot en geheel uitgeschakeld, het heeft de menschen tot nummers gedegradeerd. De Rexisten willen de menschen en hun zieleleven herwinnen. Daar om hebben we onze welomschreven plannen ten opzichte van den cultureelen, financieelen en economischen opbouw van ons land. We wil len een einde maken aan de desorganisatie welke het parlement in de laatste 20 jaren over ons dierbaar land gebracht heeft." „Uwe partij heeft wel sterke Waalsche sym pathieën?" Er zijn in België Walen en Vlamingen. Wij willen beiden hun eigen zelfstandigheid, hun eigen aard teruggeven en er voor zor gen dat deze behouden blijft. We zijn niet tegen de Vlamingen noch tegen de Walen. In ons land is er een Germaansche en een Latijn- sche cultuur en deze beide bezitten hun eigen schoonheid en rijkdom en elk dezer schoonhe den willen wij een vrije ontplooiing garandee ren. Juist omdat we deze beide culturen in ons land bezitten, zijn we bijzonder geëigend als bemiddelaar tusschen Duitschland en Frankrijk op te treden. Naast het Communisme, dit systeem van ongeloof en verwording is het Marxisme onze grootste vijand! We willen Bel gië en geen klassen hebben. De klassenstrijd is een afschuwelijke ketterij. Zeker, de socialis ten hebben tal van verstandige eischen deze zullen we niet bestrijden, doch ons eigen ma ken, want we hebben tenslotte een sociaal pro gram om het arbeidende volk te helpen. Doch dan moet de toestand hersteld worden zooais deze tijdens den wereldoorlog was: toen waren we geen in klassen en partijen gespleten volk, doch een eendrachtige natie! Toen hebben we niet gevraagd of de een boer, reiziger of geleerde was, of hij Vlaming of Waal, of hij lid was van de socialistische, libe rale of Katholieke partij! De oorlog heeft eigenlijk het partijen-systeem reeds begraven en zeker is er thans voor de partijen geen plaats meer. „Wat gaat er echter gebeuren, wanneer de partijen eenmaal uit den weg geruimd zijn?" „Dan zullen we een volkomen eenheid schep pen en een „regime durable", in het leven roe pen. Tot dusver had nooit een der drie partijen de absolute meerderheid en het is evenmin mo gelijk om met de hulp van de drie partijen een meerderheid te vormen. Wij willen, wij Rexisten, deze absolute meer derheid vestigen, de heerschappij van het ge zonde verstand zullen we in België weer op bouwen. Onze beweging is geboren uit de chris telijke idee doch we rekenen met het feit, dat er ook Belgen zijn, die van de Kerk niets willen weten. Daarom laten we iedereen vrij in zijn religieuze overtuiging we zijn geen fas cisten van de Sacristie. Met de schandalen, die we aan het licht gebracht hebben, kunnen we op den duur geen politiek voeren, doch alvorens we definitief gaan bouwen, moeten we eerst het publieke ieven reinigen. Zulks hebben we tot dusver gedaan met den bezem in de hand. Thans moet de geest ver nieuwd worden en om den geest te vernieuwen moet eerst het verleden, het onvolmaakte ver leden definitief uit den weg geruimd worden alors En hij wijst ons ten afscheid naar een groote zwart-wit teekening met den Gekruisigden Christus recht boven zijn werktafel en een beeltenis van zijn vrouw tegenover hem en zegt dan, doch nu met bezonken stem: „Ja, mijne heeren, tusschen deze beide polen; de Kerk en de familie voltrekt zich heel mijn leven".... Tijdens den koffiemaaltijd, welke na de ope ning van de Waalbrug door H. M. de Koningin aan een aantal genoodigden werd aangeboden, heeft de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Sieinweg, den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, den zilveren Waalbrugpenning aangeboden. De minister van Waterstaat dankte in een korte rede voor den penning en deelde vervol gens mede, dat het H. M. de Koningin had be haagd de volgende onderscheidingen te verlee nen: Benoemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw: ir. W. J. H. Harmsen, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Bruggen; J. A. H. Steinweg, burgemeester van Nijmegen; ir. M. H. Damme Jr., directeur van de N.V. Werkspoor te Amster dam; tot officier in de Orde van Oranje Nassau den heer D. Manassen, directeur-hoofdredacteur van de Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant; bij bevordering den heer C. A. P. Ivens te Nij megen, oud-algemeen voorzitter, thans eere-lid van het comité-Waalbrug 1936; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau F. J. ten Cate, lid van het bestuur van de V.V.V. te Arnhem, voorzitter van het comité van de brugfeesten aldaar; G. Th. C. Vergouwe, redac teur van het bouw en montagebedrijf. De eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, is verleend aan: J. J. Post te 's Gravenhage, opzichter eerste klasse van den Rijkswaterstaat en aan A. de Geus te IJmuiden, uitvoerder van de N.V. Internatio nale Gewapend Betonbouw; en in zilver aan: H. F. Flierboom te Zuilen, baas bij de N.V. Werkspoor en J. H. Dekker te Rotterdam, baas bij de N.V. Bouw- en Montage bedrijf. Reeds eenige weken heeft de justitie een zaak in onderzoek tegen twee agenten van politie, dienstdoende aan het bureau Adm. de Ruyter- weg te Amsterdam. Zij worden er van ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt tijdens hun surveillance aan inbraak in een kiosk aan het Mercatorplein. Toen de kioskhoudster op een morgen enkele weken geleden het gebouwtje binnen wilde gaan, bleek haar, dat er iets met het deurslot niet in orde was. Zij was er van overtuigd den avond tevoren de deur op de gewone wijze met het nachtslot te hebben afgesloten en bij het openen bleek haar, dat het dagslot de deur af sloot. Binnen gekomen constateerde zij, dat een linnen geldzak, waarin zij iederen dag de ont vangsten wegsloot en die in een kast door haar was weggeborgen, open was gemaakt. Het geld twaalf gulden aan zilver en kleingeld was hieruit verdwenen. Van den diefstal deed zij aangifte aan het bureau van politie aan den Adm. de Ruyter» weg, dat een onderzoek deed instellen. De inbraak in de kiosk was spoedig in de buurt bekend geworden en er werd veronder steld, dat de schuldigen wel gezocht zouden moeten worden bij de opgeschoten jongens, die zich des avonds uit de omliggende straten op het plein verzamelen. Vreemd keek de kioskhoudster echter op, toen een bewoonster van het plein haar mededeelde, dat zij dien nacht gezien had, hoe voor de kiosk een agent stond en dat, terwijl zij hiernaar keek een tweede politieman het huisje verliet. De vrouw was dien nacht op geweest wegens een ziektegeval en was voor het raam gaan zitten. Een en ander deelde de kioskjuffrouw aan de politie mede. Dit had tengevolge, dat een tweetal agenten aan een streng verhoor werd onderworpen en de zaak in handen werd gesteld van de hoogere autoriteiten aan het hoofdbureau van politie, die de justitie er eveneens van in kennis stelden. De beide politiemannen zijn tot op heden niet geschorst en vandaag komt de zaak in instructie. De agenten zijn reeds eenige jaren in politiedienst. Hoewel een en ander nog niet bewezen is, zijn er verschillende bezwarende feiten tegen het tweetal verzameld. WASHINGTON, 16 Juni. (D.N.B.) Het De partement van Financiën heeft gisteravond be kend gemaakt, dat na uitkeering van den bonus aan de oud-strijders en andere transacties van de schatkist, de staatsschuld met ongeveer 2.7 milliard dollar is toegenomen en beland is op den maximum-stand in vredestijd van onge veer 34 milliard Dollar. Onder de gisteren uit gevoerde transacties bevindt zich ook de uit gifte van schatkistbiljetten ten bedrage van 1.106 millioen Dollar, welke met de bonusuit- keering verband houdt. LUIK, 16 Juni (Reuter) De arbeiders der openbare diensten zijn in staking. De groote winkels konden slechts onder politiebescher ming hun deuren openen. Pogingen der sta kers om de tramdiensten stop te zetten, zijn mislukt door tusschenkomst van de politie. Te Seraing zijn café's en winkels over het algemeen gesloten, uit sympathie met de sta kers. Ook de employé's der administratie sta ken hier. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden/ 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4