Een Dajakdorp op Borneo Een Tip i Het Limburgschi Dagblad Het ongeluk met de „Lappland" VERHUIZINGEN ÉÉN OF TWEE HUIZEN De stakingen in België BEZOEKT DONDERDAG 18 JUNI 1936 bijgeloof is moeilijk uit te roeien. Dat zit in 't bloed Bij een Dajak thuis '^aa: Sr, °P de UIT DEN OMTREK R.K. AMBTENAREN IN DE BLOEMBOLLENSTREEK Hun organisatie nieuw leven ingeblazen HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM VIJFHUIZEN ZANDVOORT ZAANDAM Berichten reeds ge-plaats in een deel onzer vorige oplaag. De juiste oorzaak van de ramp Bomaanslagen te Buenos Aires De Negus einde Juni te Genève Aan de gevolgen overleden Eenige ontspanning? Staking in Brussel gaat door HEEFT U STOF? Matras slecht! KROON'S BEDDENMAGAZIJN N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIGMAATSCHAPPIJ U zendt Uw advertentiën voortaan reeds daags tevoren in. Een kwestie van gewoonte, nietwaar? Wij kunnen dan meer tijd en zorg aan de uitvoering besteden. Smakelijk gezette advertentiën trekken het meest de aandacht, bieden de grootste kans op succes. Werk er toe mee dat ook Uw adver tentie een succes wordt. Zend haat zoo vroeg mogelijk inl is voor publiciteit in de rijke Mijnstreek bet aangewezen blad Vraagt gratis proefnummers) aan de administratie te Heerlen KENNEMERPLEIN Dajakdorp is maar één huis of twee als .heel groot is. Die huizen zijn gemaakt van °°schproducten: boomen, takken, gespleten wlmboomen en bamboe. Alle binten en dwars- hkken worden vastgebonden met lianenbosch- Uw. Er is in zoo'n huis van een 100 meter of lang geen enkele spijker of schroef. In t'akken en vastknoopen zijn alle Dajaks des- kndig. Het huis staat van den grond af. Een ^derhalve meter ruimte is er onder 't huis. De ,.°er en wanden zijn van gespleten bamboe naast r met groote spleten er tusschen in. Alle en smerigheid, ook water, dat toch overai "t'uikt wordt, gaat door den vloer op den j °bd. Riolen bestaan niet. Varkens en kippen °Pen onder de huizen snorrend naar 'n lekker I^Pje. Honden ook. Als er geen varkens en tiw en waren' dan waren de Dajakkers in geen W Uitgestorven. Die beesten zijn de gemeente- ,!1%ers. De grond onder en rondom zoo'n huis modderpoel en mestvaalt. W.C.'s bestaan "het. Maar door den vloer! Varkens ruimen wel &ch stortreëens maken den grond een beetje jhoon, dat is alles. Er is dan ook geen kans je langs 'n huis loopen kunt. Aan beide .den staat 'n boomstam met kepen er in, die °i' trap dient. Buiten liggen groote steenen „ar de rivier, waarze water halen en baden. e steenen zijn wel noodig, ze kunnen tenrfiln- jat s?hoon-voets 'n en uit huis komen. De Da- is kieskeurig waar hij zijn voeten zet. °dder kan hem weinig schelen, doch de uit- ®rPselen van varkens vindt hij vies. Van hy- ^etie heeft hij geen benul. En als 'n ziekte uit- eekt: pokken, cholera, dysenterie ot griep h sterven ze bij hoopjes. Gelukkig schrijft gebruik in zoo'n geval voor dat ze hun a's verlaten. Ze gaan in het bosch leven. en daar, niet meer zoo opgepakt, in kleine .j °ePjes. Dan houdt iedereen zich zoo stil ais spreekwoordelijk muisje. Ziekte is het werk S„P een geest. Dus wegloopen, zich verschuilen, houden en afwachten of die geest hen kan UdenZe zijn stakkers.Het huis vervalt, rdt niet meer bewoond. Als de ziekte geweken Ij blaken ze zich kleine huisjes bijeen in het l Sch. Na een jaar of twee komen ze weer en iiifUWen in de nabijheid van het oude huis een steUw. Ze komen terug want hun vruchtboomen ijaan daar in vele soorten. Het hangt af van ij, voorteekens die de vogels hun geven. En oornen ook. Alles groeit als kool, vooral on- b'd en wat je zelf niet geplant hebt. k b een kant is het makkelijk dat allen zoo Je één huis wonen. Er is altijd iemand thuis. Ij hebt ze bijeen. Gastvrijheid kunnen ze mak- l "Jk beoefenen zoo met z'n allen. Maar 't jvn8t ook zijn moeilijkheden mee. En groote. V- sleer blijft heidensch. We hebben 'n paar hie huizen geheel katholiek. Daar kunnen Christelijk leven. Het heidensche gedoe is hiet. Er moet wel wat door de vingers ge- (J? worden. Bijgeloof is zoo moeilijk uit te en. Dat zit in 't bloed, k® Huis is 10 tot 12 meter breed. Aan den voor- 8 ht loopt 'n veranda, 3—4 meter breed, de 1 deele lengte van het huis. Van de veranda i,.th 'n deur naar aparte kamers familie- vert: rekken. Zoo'n huis heeft van 20 tot 80 ka- naast elkaar, welke van binnen weer met ar in verbinding staan. De binnenwanden ^ers eUta e6tl Van boomschors of bamboe, je kunt van de une kamer in de andere kijken. In zoo'n kamer v 'st één familie, aartsvaderlijk nog! De man O na 't trouwen zijn vrouw; hij gaat bij inwonen. Dus als er 2 of 3 zusters trou- krijgen vader en moeder ook 2 of 3 schoon- bij hen in. Allen huizen in die eene ka li?6 hoofdman woont gewoonlijk in het inid- Vj.b. de hoogere standen naast hem; dan de Vrf11, terwiii he uiteinden van het huis be- slav worden door den minderen stand en 5e Web- Practisch is 't zeer moeilijk het stands- 'C'ivf te zien' Zij ieven eender, zijn precies Wj61 gekleed; eten precies hetzelfde voedsel, ;>iten hetzelfde werk. De hoogere stand be- jjj hieer roerend goed als keulsche potten, ko- sch: en zilverwerk. Toch kun je wel het ver- Se, merken als je er lang onder zit. De hoo- de e kunnen echte ladies en gentlemen zijn; tt], bhderen oer-kaffers! Mevrouw de burge- ster bedelt evengoed als haar mindere zus- "hi6n Saan vriendschappelijk met elkaar 5t' En de hoogedelachtbare zelf is dikwijls "lid undlg beschonken, terwijl zijn mindere b^rdaan gewoon dronken is. veranda zitten ze 's avonds bijeen. In 6tet]£>en net zo° het uitkomt. Soms klappen -n dames hij een, doch veelal gemengde Pen- Als je in zoo'n huis komt, zit je ook lw °°n cp den vloer. Zoovelen mogelijk om je t)e Je brengt toch wel wat tabak mee voor iu v°lwassenen en suiker-boontjes voor de ivC) 'cn Kan gezellig zijn. Ook het tegen- fcr gestelde. Er wordt gepraat en gepruimd. Er ^hh0rdt niet gedronken omdat er niets is. Maar V ze drank, dan moet het op ook. We gaan Ojjniet naar huis! Als je er overnacht lig je ï);i b biezen matje op den vloer van de veranda. ?iQb houdt de Engelbewaarder de wacht. Mis- narissen hebben er minstens wel twee! Man- «Uö hebben geen toegang tot de kamers van tVp,. r.en behalve van familie. Vrouwen kunnen «li binnenloopen. Zusters noodig! Gelukkig W,:evre.e leeft de Dajak zijn leven. Behoeften t<W bij niet- In zekere opzichten 'n ideale stand, maar rij* beide zi-'den van de deur is er een stook- Seu °P wat aarde op den vloer wordt 'tvuur tia®d. Twee of drie potten en pannen staan Schu als Ze niet gebruikt worden. Vuile, Ê0v«tige honden liggen opgerold in de asch. h de stookplaats berging voor brandhout. Aan den linkerkant staan 'n twintig bamboes van 'n halven meter lengte en 8 a 10 c.M. mid dellijn. De waterpotten. Daar haalt de vrouw water in. Ze snoert er zoo'n tien of twaalf bij een, hangt ze over haar schouder en zoo brengt ze makkelijk 'n flinke hoeveelheid wa ter voor kook- en dringebruik. Langs de wan den staan keulsche potten met rijst, paddie, zout, tabak, ingemaakte vruchten. Op 'n plank wat koperwerk, flesschen en rommel. Rook blijft lang hangen. Het blarendak is zwart be roet en stofafnemen is onbekend werk. Toch ziet 't er niet vuil uit.of heb ik er geen oog meer voor? Verder is er niets dan wat mat ten, die overdag opgerold liggen. Voor het eten wordt 'n mat uitgespreid om op te zitten. In een kringetje met den rijstpot als middelpunt- 's Avonds worden de matten weer uitgespreid om te slapen. Stoelen en tafels, matrassen en dekens, borden en messen, vorken en lepels, kopjes en schoteltjes, handddoeken en servetten, zeep en warm water, soda en bleekpoeder, schoensmeer en tandpasta zijn een nog onbe kende weelde. Haarolie eigen fabrikaat is echter 'n hard-noodzakelijk iets tegen de beesies Ik bedank van ganscher harte de goede menschen die me 'n gift brachten of toezonden. Een paar geheel onbekend. Ik heb geen ver moeden wie die hartelijke missievrienden zijn, maar God weet het wel! En ik denk aan een der vele rake woorden van onzen grooten Paus: Het missiewerk en de giften daarvoor overtref fen alle andere liefdewerken zoover ais de he mel boven de aarde, de ziel boven het lichaam en de eeuwigheid boven den tijd staat. J. STAAL, Rijksstraatweg 86. Voor de eerste maal sedert het bestaan der ARKA-afd. Bioemenbollenstreek, heeft het be stuur het oog laten vallen op de gemeente Voor hout om aldaar te vergaderen. In hoeverre deze keuze een gelukkige is te noemen moge blijken uit de stemming welke er onder de leden heerschte. eZker stemde het het bestuur tot vreugde, dat in afwijking van de laatste ver gaderingen, zoovelen om half acht bij den start aanwezig waren. Mogelijk dat de attracties daartoe hebben bijgedragen. Een heele stoet met kapelaan K. J. Westerkamp aan den „kop", trok in de richting van de Leidschevaart ter bezich tiging van de Bisschoppelijke Nijverheids- School. Nauwelijks was de deur door den oud getrouwe „Dorus" ontsloten, of het gezelschap werd welkom geheeten door Broeder Modestus, hoofd der Lagere School van deze inrichting. Al spoedig bleek dat deze kloosterling, ook wel de „gids bij uitnemendheid genoemd, de eigen schap van het anders zoo ingetogen klooster leven deed wijken voor humor. Na allereerst een bezoek te hebben gebracht aan de kapel der school, volgde bezichtiging van de afd. „Lijntrekken" waarvoor de groep gemeente ambtenaren buitengewone interess-e toonde. Hierna gingen allen naar de tentoonstellings zaal. Daarop toog men gezamenlijk naar de afd. Banketbakkerij, Broodbakkerij, alwaar het boet seerwerk op taarten aller aandacht had, niet minder itnerese toonde men voor de peper koeken, welke gelukkig te groot waren om staande te worden verorberd. De route werd vervolgd langs de drukkerij naar de bankwer- kerjj, de electro-technische afdeeling en den tim- merwinkel. Om technische redenen werd het gezelschap wat men daar noemde geschut. In zijn geheel genomen, veel bezienswaardigs, en veel interessants. Aan het einde van deze. rond wandeling, volgde nog de bezichtiging van de R. K. Landbouwwinterschool, ditmaal onder leiding van Br. Hyacinth, die, in het laatste lokaal dat werd bezichtigd den aanwezigen het inwendige van een koe aanschouwelijk voor stelde met de daarbij noodige verklaringen. Als waardig slot aan deze bezichtiging, bood Br. Modestus namens de Bisschoppelijke Nij- verheidsscnool den aanwezigen een thee aan. Te ongeveer 9 uur bracht de voorzitter, de heer H. J. Lycnlama uit Hillegom, een woord van oprechten dank aan het bestuur dezer inrich ting zoowel als aan den eminenten rondgeleider Br. Modestus, voor de spontane ontvangst en de vaak humoristische leiding van den gids. Spr. besloot met aan de B.N.S. de verzekering te geven dat dit bezoek ongetwijfeld zijn pro pagandistische waarde zeker niet zal missen. Br. Modestus dankte hierop de ARKA-leden voor de betoonde belangstelling en met een ervaring rijker trok het gezelschap in de rich ting van het Gemeentehuis. Hier aangekomen, werd het gezelschap ont vangen in de zaal waar de hartslagader der gemeente, de Raad, gewoonlijk vergadert. De heer M. P. A. Meissen, secetaris dezer gemeente, richtte woorden van welkom tot bestuur en leden, en prees zich gelukkig, dat ook Voor hout in de rij der bollenstreek gemeenten, met vergeten werd door het ARKA-bestuur. Spr. hoopte dat dit min of meer officieele bezoek aan de gemeente Voorhout nog vele jaren in de herinnering van de aanwezigen als een aan gename, zou mogen blijven voortleven. De voor zitter, den secretaris beantwoordend, wees op de ongetwijfeld propagandistische waarde, wer ke ook van dit bezoek aan het huis der ge meente uitgaat. Spr. bracht dank voor de spon tane wijze waarop de leden werden ontvangen, waarna de koffie werd geserveerd, en het ge bouw bezichtigd. Hoewel het buitenaanzicht van het gemeentehuis sober en eenvoudidg, voot anderen wellicht architectonisch niet mooi is te noemen, toch koesterde men bewondering voor de practische inrichting, waar gewoekerd wordt met de beperkte ruimte. Na in de raad zaal te zijn teruggekeerd, om een kop koffie te gebruiken, toog het gezelschap te circa 10 uur naar het Parochiehuis, alwaar de huishoude lijke vergadering begon. Allereerst werden vier nieuwe leden ge ïnstalleerd. Alvorens de agenda verder af te werken, nam de voorzitter het woord om waardig afscheid te nemen van het bestuurslid, de heer G. A. Thien, wien hij geluk wenschte met zijn pro motie. Spr. releveerde hetgeen de heer Thien, gedurende den tijd dat hij Arka-lid was en be stuurslid, voor Arka heeft gedaan, en deed zijn wenschen voor de toekomst vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering in den vorm van een zilveren vulpotlood. (Applaus! In het kort dankte de heer Thien voor deze sympathiebetuiging. Na afhandeling van nog eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering, die een vlot verloop had, gesloten. Liefdadigheidssportwedstrijden Op de ter reinen van de Halfwegsche Wielerbaan alhier werden gisteravond de wieier- en athletiekwed- strijden ten bate van de plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" gehouden, welke in ver band met de slechte weersomstandigheden op Hemelvaartsdag jJ. geen doorgang konden heb ben. Aan deze wedstrijden werd medewerking ver leend door de Halfwegsche Sportclub „De Ba taaf" en de beide Halfwegsche Voetbalvereeni- gingen „Halfweg" en „Z. S. V." Last but not least werd aan het welslagen van dezen uitstekenden sportavond in niet geringe mate bijgedragen door onze populaire plaatse lijke Muziekvereeniging „Eensgezindheid", welke vanaf de Wilhelminastraat met vroolijke marsch- muziek naar de Wielerbaan marcheerde, waar zij tusschen de verschillende wedstrijden door tal van fraaie nummers ten beste gaf, welke door het publiek op hoogen prijs werden gesteld. De uitslagen der verschillende wedstrijden luiden als volgt: Athletiek: 4 x 100 M. estafette. 1. Voetbal- vereeniging „Z. S. V." (L. Siegers, F. van Nieu- wenhuijzen, M. Goedhart en J. Verkuijl)2. Voetbalvereeniging „Halfweg"; 3. Halfwegsche Sportclub „De Bataaf". 1000 M. hardloopen: 1. J. Buis („De Bataaf"), tijd 3 min. 2.4 sec.; 2. P. Nuisker (Voetbalver eeniging „Halfweg")3. M. Goedhart (Voetbal vereeniging „Z. S. V."). Wielerwedstrijden: Persoonlijke wedstrijd over 10 K.M. (50 ronden)1. K. Balk, tijd 15 min. 50 sec.; 2. B. Schild; 3. G. Wilderom; 4. K. de Jong. Omniumwedstrijd voor oude rivalen van de Halfwegsche Wielerbaan: Sprintwedstrijd over 3 ronden (600 M.). ie rit: 1. J. Balk, laatste 200 M. in 14.6 sec.; 2. W. Ooms. 2e rit: 1. J. Boterman, 15.4 sec.; 2. S. Schaap. Beslissingsritten1. J. Balk, 13.4 sec.; 2. J. Boterman. 3. W Ooms, 14.6 sec.; 4. S. Schaap. Tijdrit over 1 ronde met vliegenden start: 1. 5. Schaap, 14.6 sec.; 2. J. Balk, 14.6 se.c.; 3. W. Ooms, 14,8 sec.; 4. J. Boterman, 15 sec. Achtervolgingswedstrijd over 13 ronden (3 K.M.: 1. J. Balk; 2. j. Boterman; 3. S. Schaap; 4. W. Ooms. Totaal-uitslag van den omniumwfcdstrijd: 1. J. Balk, 1134 punt; 2. S. Schaap; 1/2 punt; 3. J. Boterman, 7 punten; 4. W. Ooms, 6 punten. Sprintwedstrijden voor nieuwelingen over 600 M. (3 ronden) le rit: 1. G. Schell, 14,8 sec.; 2. J. de Wit. 2e rit: 1. J. Weber, 14,8 sec; 2. G. Smit. 3e rit: 1. G. Schell; 2. G Smit 4e rit: I. J. Weber, 14,2 sec.; 2. J. de Wit. 5e rit: 1. J. de Wit; 2 G Smit. 6e rit: 1. J. Weber; 2. G. Schell. Totaaluitslag: 1. J. wober, 4 pnl.; 2. G. Smit, 3 pnt.; 3. G. Schell, 3 pnt; 4. J. de Wit, 2 pnt. Achtervolgingswedstrijd over 8 ronden: 1. P. J. v. d. Velde, tijd 2 min. 26 sec.; 2. P. de Mees ter. Handicapwedstrijd op wegfietsen over 5 ron den: 1. G. Smit, tijd 1 min. 21 sec.; 2 J. Walter; 3. J. Bakker. Koppelwedstrijd over 30 K.M. (150 ronden). Het hoofdnummer der wielerwedstrijden werd gevormd door bovengenoemden koppelwedstrijd en ook uit een oogpunt van sport is dit het hoofdnummer van dezen uitstekend geslaagden avond geworden, omdat hier wielersport van groote klasse te zien werd gegeven en alle ren ners zich van begin tot eind met al hun krach ten gaven. Het hoogtepunt in dezen wedstrijd werd wel bereikt, toen het koppel Bouquetde Jong na een strijd van tientallen ronden een ronde voorsprong nam om later na het verrijden van een premie plotseling weder weg te schie ten en een tweede ronde te nemen. De uitslag van dezen koppel wedstrijd luidt tenslotte 1. W. Bouquet—K .de Jong, tijd 46 min. Op 2 ronden: 2. K. BalkA. Maas; 3. G. BotermanP. Harskamp; 4. G. Wilderom—C. Vis. Op 3 ronden: 5. H. OuvelierF. Reekers. Gevonden voorwerpen Te bevragen bij: L. Kooyman, Zwanenburgerdijk 374, een dolkmes met schede; bij C. J. den Dekker, Essohenlaan 45, oen rijwielbelastingmerk; bij P. Jansen, Po- lanenkade 12, een rijwielbelastingmerk; bij H. M. van Bruggen, Polanenstraat 21, e'en collectebusje met inhoud, "n bij de gemeentepolitie ten Raad- huissleutel, een kop van een autolantaam, een huis-sluitel, een kop van een autolantaarn, een nieuwe dameshoed en een wollen damesmuts. CONCERT IN GROENENDAAL Zondag 21 Juni van 7.30—9.30 n.m. zal de R.K. Harmonie „St. Michaël", directeur de heer H. W. Hofmeester een concert geven in het Wandelbosch Groenendaal. Het volgende programma zal worden uitge voerd: 1. Colonel Bogey, marsch, K. J. Alford; 2. Palmes et Lauriers (Palmen en Lauweren), ouverture, L. Langlois; 3. Vie d'artiste (artisten- leven) Grande Valse, Strauss; 4. Voorwaarts! Marsch! Potpourri, W. Ciere. Pauze. 5. Les Sabots de Suzan, ouverture, F. Popy; 6. Czardas uit de Opera der Geist der Woiwo- den, L. Grossmann; 7. L"Estudiantina, wals, E. Waldteufel; 8. Marsch-finale. Autotocht voor Ouden van dagen Op Woensdag 1 Juli zullen de Ouden van dagen in Heemstede weer hun jaariijkschen autotocht maken. Zooals gewoonlijk zal nog niet bekend gemaakt worden waar het uitstapje naar toe zal gaan, daar dit altijd een aardige verrassing moet blijven. De deelname breidt zich ieder jaar uit en zal dit jaar zeker niet ver van de 200 afblijven, alsja, als er maar voldoende eigenaars van auto's zich beschikbaar stellen. Och. zij die al eens eerder het uitstapje meemaakten, zelf het genoegen gehad hebben van nabij te zien de genietingen der oudjes op zulk een dag, waarover weken tevoren gespr&ken wordt en waarvan zij nog weken lang droomen, behoeven geen extra aansporing. Anderen moeten zich er nu ook eens voorspannen, om wille der oudjes, waarvan er velen ternauwernood meer verder komen dan misschien eens in de kerk. Maar er is meer noodig. Enkel rijden, zonder eenige andere ontspanning zou al heel erg saai zijn. Er is iets noodig voor eenige versnape ringen, enz. Toe, help eens mee dien oudjes eens één middagje van ontspanning te geven, waarnaar velen al zooveel weken uitzien: door het beschikbaar stellen van uw auto, of door een groot of klein bedrag. De heer L. Timmers, Lieve de Keylaan 3, telefoon 28528, wil gaam uw medewerking no- teeren, uw giften in ontvangst nemen. Deze kunt u ook storten op zijn postgiro-reke ning 266162. Vele ouden van dagen zullen u dankbaar zijn. Straatontsiering De antisaneerders hebben aan hun denkbeelden uiting gegeven, door de betonnen trammasten te beplakken met diverse leuzen. Natuurlijk is dat in den nacht gebeurd, omdat het feit strafbaar is. Nu vinden wV het niet zoo heel erg, mits na Maandag a.s., als de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in haar buitengewone alg. vergadering uitspraak heeft gedaan, de reclame onverwijld wordt wegge werkt, want sierlijk is het nu juist niet! Vischclub Jongelui aan de Haven hebben een vischclub opgericht, genaamd „het Baarsje". De vrije Woensdagmiddagen worden door de leden voor hengelsport gebruikt. Een vlagetje dient als insigne. Missie-actie Begunstigd door schitterend zomerweer heeft de St. Josephparochie haar jaariijkschen Kinder-Missiedag der H, Kinds heid gehouden. Te 7.45 werd in de St. Josephkerk de H. Mis opgedragen voor de leden van het Genootschap. Na de H, Mis werd de Kinderzegen gegeven, waarna een kleine jongen de 10 geboden opzeg de en een groot meisje de Opdracht aan het Kindje Jesus deed. Vervolgens had de groote optocht plaats door de gemeente. Op de speel plaats der Meisjesschool werd de onafzienbare stoet geformeerd en de volgende route gevolgd: Hoofdstraat, Raadhuisstraat, Krochtstraat, Meerstraat, Julianastraat, Hofstraat, Emma- straat, Meerstraat, Prins Hendrikstraat, Van Meerbeekstraat, Hoofdstraat tot de St. Joseph kerk, waar de stoet werd ontbonden. Onnoodig te zeggen, dat de belangstelling enorm was en dat de Eerw. Zusters w'eder alles gedaan heb ben, om den tocht te doen slagen. De ijverige collectantjes hebben zich zeker voor dit mooie werk ook bizonder verdienstelijk gemaakt. We twijfelen niet, of de actie is de Missie in hooge mate ten goede gekomen; goed zoo! Bisschopsbezoek Begunstigd door een stra lend zomerzonnetje en een frisch windje dat dé vlaggen en wimpels feestelijk deed uitwappe ren, bracht Dinsdag Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, zijn eerste bezoek aan de St. Augustinusparochie om aan onge veer 85 kinderen het H. Vormsel toe te dienen. Tevens werd op dezen ciag het 12 J4-jarig be staan der kerk gevierd. Te negen uur deed Z. H. Exc. zijn intrede in de kerk verwelkomd door het bekende „Sacer- dos et Pontifex" gezongen door de vormelin gen onder leiding van den heer Dieben, hoofd der school. Na de H. Mis richtte Mgr. zich in een har telijke toespraak tot de parochianen, waarin hij de geloovigen opwekte toch vooral God te dan ken voor zijn groote weldaad een eigen paro chiekerk te bezitten. Zeer zeker is er reden tot dank en jubel bij dit 1234-jarig herdenkings feest. Mgr. herinnerde aan de tijden dat Vijfhui zen nog geen eigen kerk rijk was en hoe groot de moeilijkheden waren om Zondags de H. Mis bij te wonen. Voor den pastoor die deze kerk bouwde (pastoor Vlek) moet het een groote voldoening zijn het bloeiende parochie-leven te aanschouwen, waarvoor hij den grondslag legde. Voor den huidigen pastoor moet vooral het hartelijke medeleven van de parochianen een reden tot dank en voldoening zijn. Gij kunt u gelukkig prijzen, aldus Mgr., een pastoor in uw midden te hebben, waarop gij bouwen en naar wiens woord gij kunt handelen. Mgr. besloot zijn toespraak met den wensch dat de Geest van Jezus Christus allen moge bezielen. Dan zult gij in mogelijkheid zijn, eens met hem ver- eenigd te worden. Om half twaalf werd Mgr. Huibers aan den ingang van de pastorie een huldiging bereid door de schoolkinderen. Onder leiding van den heer Dieben zongen zij een tweestemmig lied. Hierna vertrok Mgr. in gezelschap van den Hoogeerw. Deken Sondaal en zijn secretaris den Zeereerw. heer Bank per auto naar Halfweg. De schoolkinderen hadden zich aan weerszij den van den weg opgesteld en vormden met hun zwaaiende vlaggetjes een levendige haag. De feestviering werd besloten' met een plech tig danklof, opgedragen door Z.eerw. heer pas toor Vlek, oud-pastoor der parochie, met as sistentie van den Z.eerw. Pater Heggelman O. C. en Pater Terpstra De Zeereerw. Pater Felix Weezenbeek O.C., die de feestpredikatie hield, had tot tekstwoor den gekozen „Hier is niet anders dan het huis van God en de poort des Hemels" Genesis. Ten slotte zij nog vermeld dat kerk en kerk- werf smaakvol waren versierd en dat de meer stemmige gezangen die het koor zong onder leiding van den heer de Koning, zeer verdien stelijk werden uitgevoerd. Twee auto's botsten Op de Kosttverloren- straat hoek Koninginneweg had Woensdagmid dag een aanrijding plaats tusschen een vracht auto van een Zandvoortschen kolenhandelaar en een luxe-wagen, bestuurd door een dame uit Amsterdam. Van den vrachtauto, komende uit de richting Zeestraat, werd de vooras verbogen en een spatbord ingedeukt, terwijl de luxe-auto, komende van den Koninginneweg, beschadigd werd aan de linkerzijde en het achterspatbord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Do politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Aardappelvelden Namens B. en W. wordt den aardappeltelers door den dienst van Pu blieke Werken verzocht vóór a.s. Maandag 32 Juni een briefje op hun land te plaatsen, ver meldende hun naam en adres, daar het land zal worden opgemeten. Geen fietsen op 't strand Strandbezoekers worden er aan herinnerd, dat het verboden is fietsen op het strand te plaatsen. Woensdag middag was het strand ten gevolge van het mooie weer zeer druk bezet, maar ook stonden hier en daar fietsen geplaatst. De politie trad waarschuwend op, doch zal dit vermoedelijk niet blijven doen. Men kan zijn fiets wel mes- nemen naar 't strand, doch dan moet het rij wiel worden geplaatst tegen het prikkeldraad, dat de afscheiding vormt tusschen den duin- reep en het strand. Stuntvlieger Zondag as. zal een stuntvlie ger boven Zandvoorts strand zijn bekwaamheid toonen. Dezen keer zullen eenige attracties hier aan verbonden zijn, welke bestaan in het uitvoe ren van oefeningen aan een trapeze, dat onder het vliegtuig wordt bevestigd, terwijl een para- chutiste op het strand zal dalen uit het vlieg tuig. Strandwinkels De strandwinkels behooren reeds tot het verleden, daar dezer dagen de slooping haar beslag heeft gekregen. Thans is men bezig den resteerenden achtermuur te ca- moufleeren door het maken van een glooiende helling. Het geheel zal met betonnen palen ver bonden door draad worden afgezet, opdat het aanzicht gedurende het seizoen niet al te zeer een idee van sloop zal geven. De uitvoering der verdere plannen zal moeten wachten tot na het seizoen. Gemeenteraad In de vervolgzitting van Woensdagavond heeft burgemeester ter Laan de verschillende sprekers, voor zoover zij bij de algemeene beschouwingen opmerkingen om trent de begrooting hebben gemaakt, beant woord. Tegenover den heer v. Ditshuizen (RK.) kwam de voorzitter er tegen op, dat de sociaal democraten niets voor het gezin zouden ge voelen. Spr. wijst op hetgeen zij hebben ge daan in betrekking tot de Moederschapszorg, het onderwijs, goed loon, woningpolitiek en andere sociale maatregelen. Het toekennen van kinderbijslag heeft ten gevolge, dat de loonnorm daalt. Daarom zijn de sociaal-democraten er tegen. Zij zijn niet tegen dezen bijslag, maar niet in den vorm van loon. Kinderbijslag is een kwestie van sociale zorg. Bovendien zou dit niet beperkt mogen worden tot de loontrekkenden. Dit zou voor allen moeten gelden. Dit is echter geen ge- meentetaak, maar een taak van het Rijk. Men klaagt, vervolgt Burg. ter Laan, over de tekorten. Deze zijn een gevolg van de crisis. Daartegen hebben alle gemeenten met 'n groo te arbeidersbevolking te kampen. Als men na gaat dat een geldleening van 21/, millioen in 10 jaar is afgelost, mag men hopen, dat de ge meente ook door deze tekorten heenkomt. Spr. komt er ook tegenop dat de sociaal-de mocraten op het rechte pad zijn gekomen on der den drang der anti-revolutionnairen. Dat lijkt naar niets. Spr. wij.sf er met ingenomen heid op, dat deze begrooting sluitend is ge maakt zonder hulp van de Regeering. Er zijn honderden gemeenten, die die hulp niet kunnen missen. Nu men in geldelijk opzicht van de Regeering onafhankelijk is, doordien het ge- heele kasgeld is afgelost, acht burgemeester Ter Laan den tijd gekomen om de Regeering dank te betuigen voor de verleende hulp. Daarna hebben de leden hun meening, in de eerste ronde kenbaar gemaakt, nog weer eens onderstreept. De heer Tilkema (A.R.) ontkende gezegd te hebben dat de soc.-democraten een andere politiek zijn gaan volgen, onder drang van spre kers partijgenooten. De Anti-Revolutionnairen zijn dadelijk achter de Regeering gaan staan, terwijl de Sociaal-Democraten zich langen tijd hebben verzet tegen de regeeringsmaatregelen. Om die reden hebben de Anti-Revolutionnairen geen Sociaal-Democraat als wethouder willen stemmen. Dit is vooruit duidelijk gezegd. Dat Zaandam thans weer een vrije politiek kan voe ren, is te danken aan de Regeering-Colijn. De heer PLOOYER (S.D.) blijft de houding van de Anti-Revolutionnairen bij de Wethouders benoemingen afkeuren. Als er een accoord ge maakt wordt, moet men zich daaraan houden. Door dat niet te doen schendt men de goede trouw. Op die wijze zou spr. er voor de toe komst niet veel voor gevoelen om een samen- spreking te houden. De heer KAMPHUYS (R.K.) verdedigt de houding van den heer van Ditshuizen ten aanzien van de gezinspolitiek. Het schijnt dat men elkaar niet goed heeft begrepen. Spr. wijst er verder op, dat de Anti-Revolution- naire wethouder in de vorige vierjarige periode zich nimmer tegen de politiek der Soc.-Democra- ten heeft gekeerd. Daarom had spr. liever ge zien, dat de heer Kan de verdediging gevoerd had. De heer FLENTROP (V.D.) heeft zich even als zijn partijgenoot Brinkman reeds heeft ge daan, gekant tegen de uitspraak, dat de Vrijz. Democraten hun winst bij de verkiezingen te danken hebben aan de Nationaal-Socialisten. die bij de gemeenteraadsverkiezingen geen can- didaten hebben gesteld. Verder oefent spr. critiek uit ten opzichte van de mededeelingen van den heer Kamphuys. Spr, zegt dat deze het langste heeft aangedron gen op de benoeming van drie burgerlijken. Toen vast stond, dat er niet meer .dan twee zouden komen, heeft de heer Kamphuys zich van verdere samenspreking teruggetrokken. Die zijn verlies niet kan nemen, moet heengaan. De heer VAN DITSHUIZEN (R.K.) erkent met de heeren Makkinga en Bosman, dat het kapitalisme niet bevorderlijk is voor het gezins leven. Spr. blijft er bij, dat de tijd voor de bestudeering van de begrooting te kort is ge weest. De heer KAN (A.R.), wethouder, doet uitko men, dat men wel degelijk vooruit heeft ken baar gemaakt, welke houding de anti-revolu tionnairen bij de wethoudersverkiezingen zouden aannemen. Nadat de voorzitter het slotwoord heeft ge sproken. worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Op voorstel van het Communistisch lid Mak kinga werd met 12 tegen 11 stemmen besloten tot de Regeering het verzoek te richten de Sovjet in Rusland te erkennen. De Zweedsche leden van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de oor zaak van de ramp met het Zweedsche ver keersvliegtuig „Lappland" van de A. B. A„ ten gevolge waarvan deze Fokker-machine van het type F XXII totaal werd vernield, terwijl een passagier aan de bekomen verwondingen is overleden, zijn in het begin van deze week naar Zwfden teruggekeerd om daar rapport uit te brengen van hun bevindingen aan de Zweedsche regeering. Naar wij vernemen is deze commissie, waarin o. a. twee Zweedsche regeeringsvertegenwoordi- gers en een vertegenwoordiger van de A. B. A„ alsmede een vertegenwoordiger van de K.LM. en van de Fokker-fabrieken zitting hadden, tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk het ge volg moet zijn van een betreurenswaardige vergissing, die mogelijk was, doordat in de cockpit van de .Lappland" een kleine beveili ging ontbrak, die in de andere FXXII-machi- nes, die de K. L. M. gebruikt, o. a. de „Pape gaai" en de „Roerdomp" wel aanwezig is. Bij het vliegen op grootere hoogte krijgen de motoren der moderne verkeersvliegtuigen z.g. „hoogtegas", d. w. z. een gasmengsel, waarbij een grootere hoeveelheid lucht bij den benzinnedamp is bijgemengd. Geeft men echter wanneer de machine nog op geringe hoogte vliegt of kort na den start reeds „hoogtegas", dan bestaat het gevaar dat de motoren in de te groote hoeveelheid bijge mengde lucht .stikken" en afslaan. De vier knoppen, waarmede de vier motoren der F XXII hoogtegas toegevoerd kunnen krij gen, bevinden zich op normale hoogte recht tegenover den stuurstoel van den piloot. Onder deze knoppen bevinden zich vier andere knop pen, waarmede de spoed der schroeven van de vier motoren versteld kan worden. Bij het onderzoek naar de ramp van de „Lappland" zou nu gebleken zijn, dat toen de piloot, de bekende Zweedsche vlieger Ahblom, kort na aen start naar de voor hem aange brachte knoppen tastte om den spoed der schroe ven te vergTOOten, hij daarbij de nandles voor het geven van „hoogtegas" heeft geraakt, die daardoor zijn omgezet, wat tengevolge had, dat de motoren afsloegen. Slechts dank zij de koelbloedigheid van Ahblom is het ongeluk nog zoo betrekkelijk goed afgelocpen. Nader vernemen wij nog, dat in de F XXII- toestellen, die de K. L. M. in gebruik heeft en zooals de Fokker-fabrieken deze machines afle veren, de hoogtegas-handles voorzien zijn van een zekering, die eerst moet worden losgemaakt, alvorens men de handles kan omzetten om hoogtegas te geven, een veiligheidsmaatregel, om noodlottige misgrepen als thans zijn ge schied, te voorkomen. Bij het aanbrengen van eenige wijzigingen in de „Lappland", in opdracht van de Zweedsche luchtvaartmaatschappij A. B. A. had men het aanbrengen van - deze zekering overbodig ge oordeeld, zoodat deze in de „Lappland" ont brak. BUENOS AIRES, 17 Juni. (Reuter.) Gister avond zijn eenige bomaanslagen gepleegd, waar in anarchisten de hand moeten hebben gehad. De bommen werden neergelegd bij het huis van den chef van den generalen staf, generaal Accama, bij de woning van kolonel Molina, den directeur van de militaire school en bij het huls van generaal Idoate, den commandant van het garnizoen Buenos Aires. De politie stelt een onderzoek in. LONDEN. 17 Juni. (Reuter.) De Negus zal tijdens de zitting van de Volkenbondsvergade ring, einde Juni, te Genève vertoeven, maar hij zal niet aan de bijeenkomsten deelnemen. De ongeveer vijftig-jarige heer H. Poort, die Zondagavond is aangevallen door een stier, is thans aan de bekomen verwondingen in het St. Jans-ziekenhuis te Laren overleden. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. LUIK, 17 Juni (Reuter) Na de opwinding van vanochtend, werd het in de middaguren algemeen kalmer, zoodat de ordedienst gedeel telijk kon worden teruggetrokken. De groote magazijnen zijn vanmiddag om drie uur heropend. Na de afzonderlijke besprekingen, welke de minister-president met de gedelegeerden der werkgevers en werknemers heeft gevoerd, heeft vanavond een gemeenschappelijke conferentie plaats gehad in het kabinet van den minister president. Men schijnt overeenstemming te hebben be reikt aangaande drie punten. Alleen de kwestie der veertigurige week is nog hangende. De drie punten, waarover overeenstemming is bereikt zijn: 1. Inzake een minimumloon zijn de werkge vers het eens over de betaling van een mini mum tusschen 30 en 32 franken. De uitzonde ringen daarop zullen worden vastgesteld door bemiddeling van de paritaire commissie. 2. Bij het betaalde verlof van zes dagen moet rekening worden gehouden met het aantal dienstjaren in dezelfde onderneming of in het zelfde vak. 3. De kwestie der syndicale vrijheid vergt geen wettelijke tusschenkomst. Deze zelfde vrij heid zal gewaarborgd worden door andere methodes. Naar men ons zeer laat in den avond meedeelt zal een decreet worden uitgevaar digd, waarbij alle samenscholingen van meer dan vijf personen, alsook alle verkeer per rijwiel in het geheele land zullen worden verboden. Het Brusselsche Verbond van Vakvereeni- gingen heeft besloten geen rekening te hou den met het communiqué van de Regeering en de Brusselsche arbeiders op te roepen zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. Damesmantel n. maat 15.Over jas n. maat 16-Colbertcostuum n. maat f 20.Alles prima Four nituren en afwerking. Colbert costuum keren 13.Overjas keren j 9. Adres: ,T. Müller, Joh. de Breuk straat 1, Bel op 16077 en «ij komen l>il U tlnils. - Op al deze prijzen ?even wij tijdelijk 10 pCt. korting. Bel op 1.5.7.7.7. GIERSTR. 73 (ONDER GARANTIE) PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 10338 11198 CONSUMPTIE-KIOSK naast de Autobussen Pr. consumptie Billijke prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11