STADSNIEUWS m Laagste Zomerprijzen MARIA-STiCHTING Haarlem, 18 Juni Nieuw politiebureau te Overveen WITTOP KONING LORETTE YOUNG Iets over de inrich ting DONDERDAG 18 JUNI 1936 AGENDA Effecten-smokkelarij op groote schaal duivensport VAN ONZE RECHTBANK Diefstallen in Haarlemmer meer Aan de Zaan! Rond een faillissement Meineed Aanbesteding Vrijwillige Burgerwacht Verkeersongeval te Heemstede PRO JUVENTliTE HAARLEM Stijgende jeugd-criminaliteit Haarl. R. K. Ver. voor Gr. Gez. Naaischool St. Veronica Antoniestraat 26 Het jubileum-orgelconcert Personalia ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f 2.10 GELDIG TOT 1 JULI N. Z. H. T. M. Jaarverslag over 1935 Flanel Pantalons f 1.85 Stoffen Colberts f 7.25 Sportvesten, llrij f 3.6 O Groote sorteering Zomer Sporthem den vanaf f 0.55 Kampeer- en ZeiIkleeding ook naar maat IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Jaarvergadering R. K. Sport- vereeniging „Santpoort" BURGERLIJKE STAND Bioscopen De filmdiva loopt brand wonden op Gevonden voorwerpen en dieren Roodvonk Onder leiding van een Neder- landsch oud-bankdirecteur, die in Aken werd gearresteerd 19 Juni Bioscopen DIEFSTALLEN OP DE VELUWE HET NED. ROODE KRUIS Leden van de Ambulance naar Abessinië op Het Loo Vonnis in hooger beroep bevestigd ELECTRICITEITSCONGRES Bezoek aan het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van N.-Holland VRAGENBUS HOCKEY De B.M.H.C. opgericht De Snelvlieger Columba Een opperman en een grondwerker, beiden uit Leiderdorp, gemeente Stompwijk, stonden Don derdagmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens diefstal in vereeniging. Op 4 Mei was het tweetal te voet naar de bloemenveiling in Aalsmeer gegaan. Op de te rugreis in den nacht van 4 op 5 deed zich aan beide wandelaars de behoefte aan een fiets ge voelen, weshalve zij besloten, er zich een te verschaffen. Vermoedend dat in de boerderijen langs den weg wel hier en daar een fiets zou staan die op dit uur niet tot de gebruiksvoor werpen van den eigenaar gerekend kon worden, gingen zij het eerste het beste boerenerf op en verschaften bich toegang tot het schuurtje. Een fiets vonden ze daar niet: wel een breek ijzer. In een tweede boerderij was de buit nihil, maar in de derde werden ze de gelukkige bezit ters zij het onrechtmatig van eten heeren en een damesfiets. Verdachten stonden niet zeer gunstig bekend in de plaats hunner inwoning: sedert hun in hechtenisneming is het er opvallend „rustig" ge werden. De Officier van Justitie eischte tegen ieder een gevangenisstraf van 10 maanden. De raadsman mr. O. H. van Wijk bepleitte clementie. Een ander tweetal dat wegens hetzelfde mis drijf terecht stond, kwam uit Zaandam. Dezen hadden Wormerveer met een nachtelijk bezoek vereerd op 9 Mei jj. Een politieagent, die surveilleerde, had tegen het tweetal verdenking gekregen en hen meege nomen naar het politiebureau. Toen ze daar gefouilleerd werden, kwam van tusschen de on- derkleeding van één van hen, een heel pakje postzegels te voorschijn. Op de vraag waar die vandaan kwamen, be weerden ze, dat zij ze gekregen hadden van een paar jongens, om er sigaretten voor te koopen. Den volgenden morgen kwam er echter een aangifte van inbraak in een fabriekskantoor, waar juist eenzelfde hoeveelheid postzegels ge stolen was als op verdachten gevonden werd. Tot overmaat van ramp verklaarde een kan toorbediende, dat een van de vellen postzegels door hem per ongeluk precies hetzelfde bescha digd was als een van de gevonden vellen. Een partij van 18 sleutels die dezelfde ver dachte in zijn zak had werd door de politie voor loopers uitgemaakt, tot grooten schrik van den eigenaar, die beweerde dat het gewone sleutels waren, die toevallig in zijn jaszak wanen blijven zitten. Een en adr maakte op den rechter weinig indruk. De president zei zelfs, dat ze beter een ander, meer aannemelijk verhaal hadden kun nen uitdenken. De Officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van VA jaar tegen diten verdachte op wien de loopers en de postzegels gevonden wa ren; voor den ander meende de Officier wegens gebrek aan wettig bewijs, vrijspraak te moeten vragen. In beide zaken zal de rechtbank op 2 Juli Uitspraak doen. Een 63-jarige aannemer uit Wormerveer stond veertien dagen geleden voor de Haarlem sche Rechtbank terecht, verdacht van het feit, dat hij aanzienlijke bedragen, die hij na de uitspraak van zijn faillissement had ontvan gen, niet aan den curator had overgemaakt. In Augustus 1935 had hij al zijn bezittingen door fictieve koopacten op naam van zijn stief dochter laten overschrijven. Getuigen verklaarden ter zitting, dat ver dachte dit gedaan had om zijn kinderen uit het eerste huwelijk van de erfenis uit te slui ten en de toekomst van zijn tweede echt- genoote veilig te stellen. De Officier van Justitie eischte voor valsch- heid in geschrifte en voor bedrieglijke bank breuk 5 maanden gevangenisstraf. De Recht bank veroordeelde hedenmorgen verdachte con form den gestelden eisch. Veertien dagen geleden werd voor de Haar lemsche Rechtbank een meineedzaak behan deld. Een bakker uit Zaandam moest enkele weken geleden voor den Zaandamschen kanton rechter terecht staan wegens het doen ver richten van nachtarbeid en wegens verkoopen op Zondag. Op verzoek van den verdachte hadden de knecht en de juffrouw, die op dien bewusten Zondag drie brooden in den bakkers winkel had gekocht, onder eede een valsche verklaring afgelegd. De Officier van Justitie eischte tegen den knecht een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met drie jaren proeftijd, in over weging nemende, dat hij onder invloed van zijn baas gehandeld had. Tegen de juffrouw eischte hij 2 maanden onvoorwaardelijk, tegen den bakker, die beider meineed had uitgelokt, twee maal acht maanden. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak en veroordeelde den knecht tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar, de juffrouw tot een ge vangenisstraf van twee maanden en den bakker éénmaal tot een onvoorwaardelijke straf van acht maanden. Ged. Staten van Noord-Holland hebben Don derdag te Haarlem aanbesteed: Het aanbrengen van een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig materiaal op de fundeering van de rijbaan op den weg op den Zuidelijken Om- ringdijk van den polder Heer-Hugowaard van ongeveer 280 meter ten Oosten van den Mid denweg tot ongeveer 60 meter ten Westen van den Rustenburgerweg, met bijkomende werken in de gemeente Heer-Hugowaard en Oterleek. Laagste inschrijver was J. Ooms te Avenhorn voor f39.619. Bij het op 15 Juni JJ. gehouden examen ter verkrijging van het diplomavan geoefendheid voor het verleenen van eerste hulp en het leg gen van een eerste verband, afgenomen door de medische commissie bestaande uit de heeren dr. C. L. W. Ruys en dr. H. Veen, slaagden de da mes: M. C. Koster, M. Meinen en F- Rouwen- horst. Woensdagnamiddag omstreeks 12.10 uur, had op den Heerenweg te Heemstede een aanrij ding plaats tusschen twee auto's. De voorste van twee achter elkaar rijdende auto's stopte plotseling en de bestuurder van den achterrijdenden auto zag het stopteeken vermoedelijk niet, waardoor een botsing ont stond. Een der inzittenden van den achtersten auto vloog door het plotseling remmen door de voorruit, werd aan het hoofd gewond en per auto naar een ziekenhuis te Haarlem ver voerd. Uit het Jaarverslag van de Vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem ontleenen wij het vol gende Deze vereeniging, die zich tot doel stelt de bestrijding en de voorkoming van criminaliteit onder de jeugd, zoowel jongens als meisjes on der de achttien jaar, werd hiertoe weer in staat gesteld doordat het Openbaar Ministerie stel selmatig pioces-verbalen in haar handen stel de met het verzoek om over de minderjarige delinquenten rapport en advies uit te brengen. Hoewel verleden jaar al een toename van bijna 50 pet. geconstateerd werd, nam het aan tal dit jaar nog met 14 toe, zoodat in het ge heel 166 rapporten werden uitgebracht en wel 144 betreffende jongens en 22 over meisjes. Het betrof hierbij voor het meerendeel diefstai, n.l. in 123 gevallen, verder verduistering, oplich ting, heling, opgave van valschen naam, zeden delict, mishandeling en in één geval het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Behou dens een enkele uitzondering kan worden ge zegd, dat de beslissingen conform de door ons uitgebrachte adviezen 'vielen. Steeds werd overwogen of nog een voorstel tot niet vervolgen kon worden gedaan, of nog met een voorwaardelijke straf kon worden vol staan, in welk laatste geval de delinquent on der toezicht van deze vereeniging komt te staan. In dit jaar werden 139 toezichten uit geoefend; in 51 gevallen liep de proeftijd af, waaronder in 42 gevallen met goed gevolg, zoo dat men over het geheel genomen tevreden kan zijn. Behalve de bemoeiing met minderjarigen te gen wie proces-verbaal was opgemaakt, liet de vereeniging zich ook weer in met verschillende anderen, voor wie de hulp werd ingeroepen door de ouders of op wie anderszins de aandacht ge vestigd werd. Hiertoe werd door den secretaris een spreekuur gehouden, aanvankelijk in het gebouw van den Armenraad en sedert de ope ning van het eigen gebouw in het vereenigings- gebouw, Morinnesteeg 7, 's avonds tusschen 7 uur en 8.30 uur. Het nieuwe gebouw kon in Mei geopend wor den en dit is het clubwerk van de vereeniging ook zeer ten goede gekomen. De vereeniging deed n.l. ook weer aan algemeen clubwerk; één middag in de week werd er een clubje gehou den voor jongeren, terwijl twee avonden in de week een gezelligheids- en een huisvlijtavond gehouden werden, waar alle jongens boven 14 jaar welkom waren. Er werden door deze jon gens weer prijzen gemaakt voor een verloting ten bate van de vereeniging; de opbrengst was dit jaar echter geringer dan het vorige jaar. Het kamp dat in den zomer met de jongens gehouden werd in het barakken-kamp „Mos- terdveen" te Nunspeet, mocht goed geslaagd genoemd worden, zoodat het jeugdwerk wel reden tot tevredenheid gaf. De contributies liepen helaas iets terug, zoo dat de belangstelling van het publiek voor dit werk wee gevraagd wordt. In het bestuur van de vereeniging werd Mr. A. J. Enschedé reeds bij tusschentijdsche verkiezing gekozen definitief tot voorzitter gekozen; voor het overige bleef het bestuur ongewijzigd. Het secretariaat is gevestigd in de Aelberts- bergstraat 58 te Haarlem. Dc-nderdag 25 Juni, des avonds om 8 uur, houdt de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen haar jaarvergadering in de St. Elisabethsvereeniging. Heden slaagden voor het examen van costuum- naaien A. v. Eekhout, B. Spruyt, N. Backx en R. Vermolen. Het diploma voor lingerie-naaien werd behaald door A. Turkenburg en C. v. Warmerdam. Er bestaat gelegenheid de werkstukjes der leerlingen te bezichtigen ten nieuwe leerlingen aan te geven op 1, 2 en 3 Juli as. van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De collecte, die gisteravond tijdens het jubi leum-orgelconcert ten bate van het Orgel-fonds 1938 gehouden is, heeft opgebracht f 341. Te Rotterdam is geslaagd voor het diploma H. B. S. A. de heer A. F. Klaasse te Overveen en aan de Kweekschool St. Lucia voor het exa men Nuttige Handwerkten mej. M. C. v. d. Sande, Haarlem. Haarlem, Harmen[answeg 67 a, Tel. 16100 In cte op 18 Juni 1936 gehouden algemeens vergadering van aandeelhouders in de Noord- Zuid-Hollandsehe Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en winst- en verlies rekening per 31 December 1935 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt ƒ579.711.79 (vorig jaar 571.408.88}^). Na de normale afschrijvingen sluit de winst en verliesrekening, met inbegrip van het na- deelig saldo over vorige jaren (ƒ938.436.48), met een nadeelig saldo van 1.279.821.80. Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde commis saris, de heer ir. A. G. A. van Eelde, werd her kozen. Ook de jaarstukken van E. S. M., E. N. E. T. en Mij. tot Exploitatie van Tramwegen werden goedgekeurd. Dividend werd niet uitgekeerd. De aftredende commissarissen werden herkozen. VAK KL E D1NGMAOA2VN PAARLAARSTEEC1.TEU 12849 In het jaarverslag wordt het volgende alge meen overzicht van het bedrijf gegeven; Het jaar 1935 was voor de Maatschappij gezien de nog steeds ongewijzigde tijdsomstan digheden niet ongunstig. Een der oorzaken hiervan zal helaas het volgend jaar de uitkom sten van ons bedrijf niet opnieuw in gunstigen zin kunnen beïnvloeden. De bloemententoon stelling in Heemstede deed n.l. het vervoer in de maanden Maart, April en Mei» sterk stijgen en al stonden hier ook groote meerdere exploi tatieuitgaven tegenover, het exploitatie-over schot werd hierdoor toch niet onaanzienlijk ver hoogd. Naast dit min of meer toevallige vervoer kon den wij gelukkig op verschillende onzer lijnen tengevolge der tariefsverlaging een vrij belang rijke toeneming van het aantal reizigers waar nemen, waardoor wel niet een vermeerdering der inkomsten t. o. v. het vorig jaar werd ver kregen, doch wellicht wel een sterkere achter uitgang werd voorkomen. De weöerverstrekking van onze bijzondere biljetten voor uitstapjes tegen zeer verlaagden prijs en de reclame hiervoor gemaakt hebben, zooals wij hoopten, tot een vrij aanzienlijke ver hooging der opbrengsten geleid. Bij ons bestaat de verwachting dit vervoer in de toekomst nog te kunnen uitbreiden. In de laatste maanden van het jaar scheen er eenige opleving in het vervoer te zijn, een opleving, die zich helaas niet in dezelfde mate in het nieuwe jaar heeft gehandhaafd, zoodat mede door het wegvallen der toevallige inkom sten door de bloemententoonstelling, voor het jaar 1936 de verwachtingen niet te hoog ge spannen kunnen worden. De ontvangsten uit het bedrijf liepen van ƒ3.481.900 in 1934 tot ƒ3.355.100, dus met 126.800 of ongeveer 3.5 pCt. terug. Door ver- in 1934 ƒ2.910.500 bedroegen, tot ƒ2.775.400, dus schillende maatregelen werden de uitgaven, die met 135.100, of ongeveer 4.7 pCt., verlaagd. Het exploitatiesaldo van 1934 kon dus in 1935 iets verbeter dworden en wel van ƒ571.400 tot 579.700. Dit saldo stelt ons in staat de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de ten laste der Maatschappij vallende rente der verschil lende leeningen, en voorts tot het betalen der hoogstnoodige vemieuwingswerken. Voor aflos singen op leeningen zijn echter geen middelen beschikbaar. Zooals in het vorig jaarverslag' werd medege deeld, werd voor de leeningen ten name van onze Maatschappij en dsr 2de N.H.T. ioopende, voorloopige vrijstelling der regelmatige uitlo ting en aflossing verleend. Hiervan werd dank baar door ons gebruik gemaakt. Zekerheid dat hiervan ook in de eerstvolgende jaren gebruik gemaakt zal kunnen worden, kan echter, in verband met de toezegging aan obli- gatiehouders, dat mede tot uitloting en aflos sing zal worden overgegaan indien de Maat schappij hiertoe ten aanzien van andere leenin gen, welke te haren laste komen, mocht wor den gedwongen, niet worden gegeven. Wij ver wachten echter dat de belangen, welke ook de kleme groep obligatiehouders, die geen uitstel heeft meenen te kunnen verleenen, bij ds hand having der liquiditeit van ons bedrijf heeft, haar zullen weerhouden op verstoring daarvan aan te sturen. De balans sluit met een bedrag van 17.942.621, 09 A, verlies ƒ1.279.821.80. VANAF HEDEN IS FAWILLEM Woensdagavond hield de R.K. Sportvereni ging „Santpoort" haar jaarvergadering in het „Huis te Velsen". Als belangrijkste punt kwam op de agenda voor verkiezing ter nadere aanvulling van het bestuur, daar niet minder dan drie bestuurs leden zich niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar stelden, t.w. voorzitter B. G. Schou ten, vice-voorzitter P. F. Neve, en P. P. Smit. Aan de beurt van aftreden waren verder de heeren S. J. Wittebrood, Nic. Handgraaf en H. Spanjaard. Na stemming werden deze laatsten allen herkozen. In de vacatures van de heeren Schouten, Neve en Smit werden gekozen de hee ren Jac. P. Nijssen, M. v. Dorp en G. Wessels De heer J. P. Nijssen werd met algemeene stem men tot voorzitter gekozen. Aan de scheidende bestuursleden werd dank gebracht. Het jaarverslag was wegens ziekte van den secretaris niet gereed gekomen. Dit zal op de eerstvolgende ledenvergadering worden uitgebracht. Het financieel verslag van den penningmees ter was, zooals gewoonlijk, een aaneenschake ling van somberheden: schulden, oninbare vor deringen etc. De vereeniging zit op het oogen- blik met een zeer zware schuld. Bij de rondvraag informeerde de heer Schou ten, waarom bij de ingekomen stukken niet de brief was voorgelezen met de reden van zijn be danken. Het bestuur antwoordde, dat men het maar beter gevonden had, den brief niet publiek te maken, waarop de heer Schouten mondeling zijn aftreden met redenen toelichtte. Deze rede nen waren: drukke werkzaamheden, de slappe geest onder de leden, waarmee de heer Schou ten zich niet vereenigen kon en het absolute gebrek aan samenwerking van eenige andere bestuursleden. Het is te wenschen, dat de heer Nijssen, die sedert Jaren eere-voorzitter der vereeniging ge weest is, erin moge slagen de vereeniging gron dig te saneeren! VERVORMÉN Verven stoomen VAN DAMESHOEDEN WILH'ELMINASTRAAT 16. "TEL:I6884- HAARLEM GEOPEND TOT 6 u. 30 N.M. ZATERDAGS TOT 4 UUR N.M. Geboren: A. P. C. v. Rijnv. Bilderbeek z.; J. H. HoffardWaandlers z. Ondertrouwd: F. Kooien en A. J. Ilmer; J. N. Dijkstra en E. Roode. Getrouwd; A. Verdonkschot en W. B. San- berg; C. den Boer en M. W. Cornet; A. L. A. J. de Laat en C. Schuijff. Overleden: P. Spaargaren, 82 j., M. v. Heems kerkstraat; P. Severijnse, 66 j„ Waldeck Pyr- montstraat. Gebouw „St. Bavo'': Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon", 8 uur; Rechtskundig advies 78 uur; Trampersoneel, 8 uur; Federatie Melk handelaren, 8 uur. Vereenigingggebouw „De Hoofdwacht"; Ver eeniging „Haerlem", 8 uur. Raadhuis O verveen: Gemeenteraad Bloemen- daal, 2 uur. HOLLYWOOD, 18 Juni. (Reuter). Lorette Young werkte aan een film, toen een boom vlam vatte, waaronder een klein kind in een wiegje lag. De actrice poogde het wicht te redden. Daarbij vatte haar japon vlam. Aanwezigen slaagden er in, het vuur te dooven, maar de diva liep zware brandwonden aan armen en beenen op. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitslui- tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; Autoped, Martens, Pallasstraat 32; Eng. schoolboek, Brugman, Weteringstraat 50; Duif, Van Meurs, Geweerstraat 26; Han gertje, Kool'e, Kleine Houtweg 39; Hond, Witte, Lijsterstraat 48; idem, Nagtzaam, Vel- serstraat 18rood; Vacantiekaart, Consent, Scheeperstraat 19rood; Broodmandje, Van Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82; Hondenpenning, Walkeuter, Reitzstraat 49; idem, Fris, Luite- steeg 17; Portemonnaie met inhoud, Lourens, Parklaan 100 zw.; Actentasch met inhoud, Castricum, Plataanstrat 55; Rol teekeningen, Schoen, Ged. Raamgracht 34; Tasch met in houd, Van Bruggen, Schalkwijkerweg 103. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Bril in étui: Dekker, Langendijk- straat 2; Boekje van M. T. S.: Mul, Floresstr. 33; Gewicht: Muurling, Plataanstraat 64; Hond: Hosper, Gaalstraat IA rd.; Hamer: v. d. Stad Kleverlaan 34; Damesjas: Koster, Vooruitgang straat 67; Kinderrijwiel: v. d. Polder, Javastr. 67; Rijwielplaatje; de Boer, Burretstraat 8; Schoenen: Politiebureau Smedestraat; Vetspuit: v. d. Loo, Spaarne 90 rd.; Sleutels van motor: Luiten, Alb. Thijnstraat 14; Badschoen: We rner, Jan Steenstraat 10; Bos sleutels: Verwijen, Wagenweg 24; Actentasch met inhoud: v. d. Aar, L. Margarethastraat 4 rd.; Rijwieltasch met inhoud: Casteleijn, Lange Heerenvest 50; Zwempak, muts en handdoek: Tibboel, Zuid Brouwersstraat 30. In de week van 7 tot en met 13 Juni is te Haarlem, Beverwijk ten Zandvoort 1 geval van roodvonk geconstateerd. Ir. Aken werd onlangs een Nederlander, een voormalig bankdirecteur, gearresteerd, verdacht van deviezen-smokkelarij op groote schaal. Uit het uitgebreide ingestelde onderzoek is geble ken, dat de gearresteerde, in samenwerking met een drietal ordesgeestelijken, van Maart 1934 tot Juli 1935 effecten uit Nederland wederrech telijk heeft ingevoerd, in Duitschland ver kocht en het ontvangen geld wederom over de grens heeft gesmokkeld. De gearresteerde, die zijn woonplaats naar Aken had overgebracht, is reeds door de Neder- landsche justitie wegens malversaties, gepleegd in zijn functie van directeur van een Neder- landsche Bank, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met zijn hulp smokkelden geestelijken de ef fecten over -tie Nederlandseh-Duitsche grens, die met 60 a 70 pCt. winst werden omgezet. Het ging geheel en al om persoonlijk gewin. De con gregaties stonden totaal buiten deze deviezen - smokkelarij. De betrokken geestelijken zijn naar een klooster in een ander land overgeplaatst. De gesmokkelde papieren zijn voornamelijk aan- deelen van de Adlerwerke Frankfurt, ter waar de van 320.000 mark. Rembrandt-Theater: „Königsmark", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Thcater: „De Bruid van Franken stein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Triomph der Liefde". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac alle werkdagen van 11 tot 5 uur en 's avonds 7 uur en 9.15 uur „Het Onzichtbare Front". Gebouw „St. Bavo" Haarlems Zanggenot, 9 ur Gecombineerde besturen Melkhandela ren half 9 R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Frans Hals-Theater „Wie het laatst kust" 2.30, 7' en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Vrouwen om den Zon nekoning" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „La Bandéra" 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater „Zij trouwt haar baas" 2.30, 7 en 9.15 uur. nog slechts eenige jaren oude Centrale te Vel sen. Te Bloemendaal werden de gasten ontvan gen door den directeur, den heer J. van Olden- borch. Deze gaf in zijn welkomstrede een over zicht van het geheele bedrijf, dat voorziet in de electriciteitsbehoefte van de geheele pro vincie, behalve Amsterdam en Haarlem, ó.wz. voor een oppervlakte van 2500 vierkante kiio- meter met een bevolking van ruim 600.000 zie len. De organisatie is verdeeld in drie afdee- lingen, namelijk de technische, de administra tieve en het secretariaat, dat tevens den dienst van het personeel en de belangrijke afdeeling propaganda omvat. Vervolgens werd het zeer moderne, in zijn eenvoud rijke gebouw bezichtigd, waarna ver- verschingen werden aangeboden. In de Centrale te Velsen werden de gasten ontvangen door den technischen onder-direc teur, ir. Wijnmalen, die een uiteenzetting gaf van de stroomopwekking en de distributie. De „Statendam" was inmiddels door het Noordzeekanaal opgestoomd naar IJmuiden, waar de congressisten weer aan boord gingen. Hedenmiddag maakte de „Statendam" een excursie op de Noordzee en hedenavond zal het trotsche zeekasteel de congressisten naar Rot terdam brengen, vanwaar de terugtocht naar Seheveningen wordt aanvaard. Morgen worden de werkzittingen van het congres hervat. Hedenmorgen zijn het dagelijksch bestuur van Let Ned. Roode Kruis, alsmede de leden der Ambulance-commissie en de doktoren, die heb ben deelgenomen aan de Roode Kruis Ambu lance naar Abessinië en de beide helpers, ten paleize -Iet Loo door H. K. H. Prinses Juliana, Presidente van het Ned. Roode Kruis, ontvan gen. Te twaalf uur arriveerde het gezelschap ten- paleize, waar in tegenwoordigheid van H. K. H. de lunch werd gebruikt. H. T. en J. T„ beiden van beroep colpor teur en wonende te Zwolle, thans gedetineerd, zijn in hooger beroep gekomen tegen een von nis van de Rechtbank te Zwolle, waarbij ze we gens een reeks van diefstallen, gepleegd op de Veluwe en in de omgeving van Zwolle, werden veroordeeld respectievelijk tot 3'/, jaar en tot 21/j jaar gevangenisstraf. Er waren aan ver dachten tezamen 13 misdrijven ten laste ge legd, o.a. te Wezep, Ermelo, Oldebroek, Apel doorn en Harderwijk. Het Gerechtshof te Arnhem heeft nu ook in die zaak uitspraak gedaan en daarbij werd het vonnis, waarvan beroep, bevestigd. '98 De deelnemers aan het congres van de Union des producteurs et distributeurs d' énergie élec- trique verlieten hedenochtend reeds vroegtijdig de „Statendam" te Amsterdam, om een bezoek te brengen aan het Provinciaal Electriciteits. bedrijf van Noord-Holland en wel het nieuwe administratiegebouw te Bloemendaal en aan de Vraag: Hoe verwijdert men groenen inkt uit een bruinkleurige touw-vezel verto mat? Antw.: Bet de vlekken voortdurend met lauwe melk. Vraag: Hoe maakt men een witten hoed schoon? Antw.: Om uw vraag te beantwoorden dienen wij te weten van welke stof de hoed is en van welke soort de vlekken. Een algemeen vlekken- middel bestaat niet. Zooals gemeld zal op 24 Juni worden aan besteed het nieuwe politiebureau te Bloemen daal, dat bij den spoorovergang aan den Tet- terodeweg te Overveen zal verrijzen. Naar aanleiding daarvan heeft de burge meester in tegenwoordigheid van den commis saris van politie en architect van Kempen een uiteenzetting gegeven van de wordingsgeschie denis en de inrichting van dit bureau. De burgemeester wees op den noodtoestand die reeds geruimen tijd in het oude bureau naast het oude raadhuis aan den Bloemendaal- scheweg heerscht. Wie den commissaris wil spreken moet in een kamer wachten met land- loopers, verdachten etc. Voor het uitgebreide politiekorps is niet de minste service en arres tanten kunnen in Nederland wel betere politie cellen aanwijzen. Aan dit alles zal over 8 maanden een einde zijn gekomen, want dan moet het nieuwe ge bouw gereed zijn. By het aanschouwen van de teekeningen was men algemeen van oordeel, dat het geheel danig aan sierlijkheid Inboette, doordat de hoektoren uit zuinigheidsoverwegingen in de kiem gesmoord werd. De burgemeester meende, dat de gekozen plaats gunstiger is. dan de oorspronkelijk aan het begin van den Zeeweg ontworpene. Het bureau komt nu meer in het centrum te lig gen, maar een voornaam punt is ook, dat het stuk grond, waarop vroeger de openbare lagere school stond, vast en zeker braak zou moeten blijven liggen, omdat zich voor villa-bouw zeker geen gegadigden aangemeld zouden heb ben. Bij het sloopen viel de school bijna in el kaar, omdat de ondergrond was gaan zakken en de trillingen van den electrischen trein het overige deden. Men weet, dat de raad een extra crediet heeft moeten verleenen om de bodemgesteldheid een vasteren vorm te geven en verzakken in de toekomst onmogelijk te ma ken. Een zwaar gewapend betonnen funda ment is noodzakelijk en daarenboven een flinke asfaltlaag. Door deze handicap is er meer kel derruimte gekomen die gelukkig op zeer goede wijze gebruikt kan worden. Daar komt niet al leen de verwarmings-installatie, maar ook het archief en een revoiverbaan van 20 meter leng te. Het ziet er naar uit, dat daar ook een groo te kelder tegen gasaanvallen zal worden inge richt. De extra versterking van den onderbouw heeft ons het eerst naar den kelder geleld. Maar laat ons nu den eenigen ingang van 't gebouw aan de zijde van den Bloemendaalscheweg, binnen gaan. Wie, waar dan ook, in het bureau moet zijn moet beslist de wacht passeeren. Wel is er nog een toegang door de garage aan den Tetterode weg, maar daardoor zal alleen het personeel binnenkomen. In die garage is plaats voor de 2 politie-auto's en voor een inbeslaggenomen wagen. Gelijkvloers komen de wachtkamer voor de agenten, een klein lokaal voor rapportenweik van de agenten, een arrestantenlokaal, een ka mer voor den hoofdagent, voor den inspecteur, die te zijner tijd moet komen; een vertrek voor ev. besprekingen van gearresteerden met hun raadsman. Deze laatste alle aan den kant van den Tetterodeweg. Langs de spoorbaan komen f V&lK&l t',« iit. de 5 cellen. De gang, waarop de cellen uitko men, krijgt een nooduitgang naar de binnen plaats. Boven komt in het front de kamer van den commissaris met een wachtkamer; voorts ver trekken voor de recherche. Het gebouw zal be schikken over een gymnastieklokaal en een theorielokaal elke man zal vóór de wacht een kwartier Zweedsche gymnastiek moeten doen en een reserve-kamer. Het zal moge lijk zijn boven de cellen, die één verdieping hoog zijn, mettertijd een tweede verdieping e bouwen. Op de bovenverdieping van het gebouw ko men nog een vertrek voor den administrateuren een voor den commandant van de Burgerwacht Dat de burgerwacht in het bureau een huis vesting krijgt en o.a. ook in het gymnastieklo kaal en op revoiverbaan mag oefenen achtte de burgemeester vanzelfsprekend. De noodfor- matie van dit instituut is langzamerhand uit gegroeid tot reserve-politie en daarom dient het ook in dit verband opgenomen te worden. Volgens verklaring van Jhr. den Tex en vol gens onze eigen inzichten aan de hand van de teekeningen, is hier inderdaad sprake van een goed geoutilleerd, maar niet luxueus gebouw. Het is jammer, dat de wensch van den burge meester om d ongehuwde agenten in het bureau logiesruimte te geven om financieele redenen niet verwezenlijkt kon worden. In vele opzichten is deze Engelsche methode aanbevelenswaardig. Als straks het frissche gebouw in gele steen zal zijn opgetrokken zal ongetwijfeld van een aan winst voor de omgeving gesproken mogen wor den. Wel is het terrein door de verbreeding van den Tetterodeweg en van de spoorbaan smal ler geworden, maar de architect heeft zijn schepping dusdanig gevormd dat een goed en harmonisch geheel verkregen wordt. De Bloemendaalsche politie zal den dag zege nen, dat ze uit haar benauwde woonplaats kan verhuizen naar een frisch gebouw, waar alles tot activiteit zal aanzetten. Na de fresie tusschen M.H.C. en Bloemen daal werd Woensdagavond in Hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal de oprichtingsvergadering ge houden van de nieuwe hockey-vereeniging, die B(loemendaal) M(usschen) H(aarlem) C(ombi- natie) zal heeten. De vergadering', die door den heer And'ré de la Fort egepresideerd werd, duurde slechts kort, daar de punten van be- haneling weinig aanleiding tot bespreking ga ven. Het b:stuur va B.M.H.C. zie; er als volgt uit: H. Andé rde la Porte, voorzitter; E. G. Bouwer Sr., vice-voorzitter; M. J. Gunning, secretaris; R. Mulder, 2d'e secretaris; E. G. Bouwer Jr., penningmeester, Dr. W. H. Bier man en A. Land, commissarissen. De leden van Bloemer daal en M. H. C„ die niet vóór een. bepaalde datum anders berichten, worden geacht allen over te willen gaan naar de nieuwe vereeniging. De statuten, waarop de Kon. goedkeuring wordt aangevraagd en het huishoudelijk reglement werden d!aarna met de contributie vastgesteld. Een commissie bestaande uit het bestuurslid Bouwer Sr. en de heeren Jh. G. Elias, W. van Olphen, P. H. Schouten en nog een te benoe men „oud Bloemendaler" zal zich belasten met de samenstelling der lftallen, het clubblad en de clubavonden. De kleuren worden oranje-wit. Gespeeld! wordt in een oranje shirt met Musschen, badge witte pantalon en kousen. De terreinen voor oefening zullen een uitbreiding ondergaan en voorts werd besloten om reeds 15 Augustus met de oefenngen (des avonds) te beginnen. Uitslag wedvlucht Moulins, afstand 655 K.M- De duiven worden gelost 7 uur, wind N.W. tot Z.W. P. J. v. Daalen 1, 2, 3, 6, J. Munnig 4, 10, J. J. Petri 5, W. Petri 7, 12, P. A. Bosse 8, 9, 14, H. Roosdorp 11, 13, P. Dik 15. Uitslag wedvlucht Moulins, 655 K.M. Ph. Boeree 1, 4, 7, M. C. Fehres 2, 3, 6, 8, L. Gim- brère 5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2