DE 4e SEPTEMBER Hoogeschooldag L DONDERDAG 18 JUNI 1936 Tilburgs studenten en oud-studen ten in ernst en jool bijeen PAUS-TENTOONSTELLING TE DEN HAAG Bezoek van den Internuntius NIEUW GEZANTSCHAPS GEBOUW Door minister Colijn geopend Australische minister in ons land In officieele opdracht, doch zuiver beleefdheidsbezoek DE IN-BESLAGNEMING VAN TOURINGCARS Hooger beroep helpt de Reis- vereeniging niet STEUN AAN TARWEHANDEL EN -BEREIDING Handelspropaganda voor Ned.-Indië Een voorlichtingsdienst te Den Haag? Gezelschapsbiljetten in prijs verlaagd Nieuwe faciliteiten der Neder landsche Spoorwegen DR. ARIËNSVEREENIGING Jaarvergadering in Den Haag Prof. Brom over den emancipator BEVORDERING VAN DE HOMOEOPATHIE Viering van het 50-jarig bestaan GENEESKRACHTIGE KRUIDEN Minister Deckers stelt een commissie in MARINE>OPDRACHT VOOR KOOLHOVEN De van inbraak ver dachte agenten Door justitie in arrest gesteld WIELRIJDSTER GEDOOD Tegen beschonken autobestuurder negen maanden geëischt Dienstplicht in Indië Bezwaren van den Volksraad Muntinvoerverbod Voor Chineesche munten naar Bali en Lombok SUBSIDIE VOOR K.N.I.L.M. Indische regeering rekent op verlaging NOOD IN HET CAFÉBEDRIJF VILLA AFGEBRAND Er was geen water om te blusschen HET INTERN. KOUDE- CONGRES Boerderij afgebrand UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Hooger onderwijs DOOR PETER BARON TILBURG, 17 Juni. Onder elkander hebben de studenten en oud-studenten der R. K. Handelshoogeschool oen schoon feest gevierd een feest, waar in jool en ernst in harmonie met elkander waren vereenigd een feest, waarin de oud-academici weer eens terugkeerden in het milieu van hun studententijd, waarin oude banden werden aangehaald. Vanmorgen om half elf .werd in het Corps gebouw op den Heuvel de dag geopend met een Plechtigheid, die kort had kunnen zijn, wan neer het niet zoo gezellig was oude kameraden Veer terug te zien en samen een kop koffie te brinken of een vroegen borrel. De praeses van St. dof, de heer H. v. d. Waerden en de voor zitter van den Tilburgschen Academischen Eco- homschen Kring, die het initiatief tot deze Hoo- Seschooldagen nam, Drs. T. Rottier spraken ieder ®en kort woord. Tegen half twaalf toog men en bloc den Bosscheweg op naar de collegezalen Vaar Prof. Dr. E. de Quay een les gaf over een onderwerp uit het terrein der psychotech niek. Van daaruit begaf men zich naar de Sociëteit N. K. Harmonie in de Stationsstraat, Vaar buiten in de heete Juni-zon, een Bra- bantsche koffietafel gedekt stond. Naidat deze de haar toekomende eer was aan gedaan trokken de deelnemers ailerï gezamenlijk bi feestelijken stoet „onder het veilig geleide van bet Politie-Muziekcorps'', zooals het program- nia vermelde, door de stad „om den reunis- ten gelegenheid te geven de schoonheid en den Vooruitgang van Tilburg te bewonderen." Hetgeen zij onder de noodige studentikooze opmerkingen en uitroepen, vlijtig deden voorzoover zij het tenminste niet te warm von den om mee te loopen. De Tilburgsche bevol king Het zich niet onbetuigd en aanschouwde even belangstellend de verrichtingen der studen ten, de voortgeschreden schoonheid der reunis- teche aangezichten en den groei van de Hooge- tehoolcommuniteit. Met de vaandels voorop, de hoogleeraren en ben senaat in de rijtuigen, trokken zij door de straten, weer naar hun punt van uitgang te- !"Ug, naar de sociëteit in de Stationsstraat, Vaar de officieele feestvergadering plaats had. De hier uitgesproken magistrale rede van ben heer Ir. Ch. Weiter, oud-minister van Ko lomen, thans voorzitter van den Ondernemers- faad voor Indië, werd reeds kort weergegeven 'n ons avondblad van gisteren. Zij werd met ®en buitengewoon enthousiasme ontvangen. Staande werd den spreker het Hoogeschool- baglied toegezongen. Na deze officieele vergadering keerde de stu- bentenmaatschappij weer in zichzelve. Dat wil heggen: zij trok naar buiten, naar Goirle, waar be heer Ed. van Ruyenbroek zijn goed „Nieuw- berk" ter beschikking had gesteld voor een uit tocht. De dag werd besloten met een diner en een „nonstop cabaret" waarin allerlei bekende en onbekende krachten tot laat in den nacht den ernst weer een beetje verdreven. Een geslaagde dag. Woensdagmiddag werd de tentoonstelling van boeken en documenten van en betreffende Paus PiUs XI in de R. K. leeszaal te 's-Gravenha- ge, bezocht door den Pauselijken Internuntius, Exc. Mgr. Paolo Giobbe. De Internuntius loonde'zich zeer belangstellend voor de origi nele en zoo uitgebreide verzameling, die vol gens hem een uitstekenden indruk geeft van den Persoon en den enormen arbeid van Z. H. den Paus. Mgr. Giobbe werd bij zijn komst ontvan gen en rondgeleid door den heer De Vreeze, di recteur van de leeszaal. In tegenwoordigheid van een groot aantal getioodigden heeft Woensdagmiddag de minis- kr-president, dr. H. Colijn, het nieuwe ge- zantsehapsgebouw van de Unie van Zuid- ^rika aan den Alexander Gogelweg geopend. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt de ministers jhr. De Graeff, prof. Slo tmaker de Bruine en dr. Deckers. Ih de hall werd dr. Colij'h toegesproken door r. Van Broekhuizen. Deze zeide, dat het hem ten eer en een voorrecht was den Nederland- ®chen minister-president hartelijk welkom te bunnen heeten op dit stukje Zuid-Afrikaan- Schen grond. In dit verband herinnerde spr. ®an den blijden dag, toen bij de te water la- jmg van de Bloemfontein de stem van dr. Co- bih niet alleen werd gehoord door duizenden Vaderlanders, maar ook door duizenden Zuid- ■^rikaners. Spr. gaf de verzekering, dat hij ook in dit bieuwe gebouw zal trachten de cultureele en économische banden tusschen beide landen vuster aan te knoopen en te sterken. Hierna voerde minister Colijn het woord. ?Pr. zeide met groote vreugde gevolg te heb- ben ~-!J <=u gegeven aan de uitnoodiging, om dit Zuid- fcikaansch huis te openen. Met de uitdrukking Zuid-Afrikaansch huis ^doelde spr. echter geen concurrentie met Trafalgar Square, waar ook een Zuid-Afni- baansch huis staat, in een stamland van Zuid- Afrika. Want zoowel Engeland als Nederland Ui ogen worden gezien als stamland van het tegenwoordige moderne Zuid-Afrika. In dit Reeband constateerde spreker, dat toen in Vaapstad een standbeeld werd opgericht voor ",ah van Riebeek, dit niet geschiedde door Ne- C'landers, maar door een pur sang Engelsch- lan, Cecil Rhodes, die daarmede tevens te kennen gaf, dat ook Nederland gerekend mag worden als stamland van Zuid-Afrika. Toen president Kruger door een Nederlandsen oorlogsschip naar Europa werd gebracht, heeft hij als blijk van erkentelijkheid aan dat schip zijn portret geschonken, voorzien van ~ijn handteekening. Al die jaren heeft dit portret de kajuit van den commandant van dezen oor logsbodem gesierd, maar nu wegens hoogen leeftijd dit schip van de sterkte van onze vloot moet worden afgevoerd, zouden daarmede die gelegde banden in zichtbaren vorm worden verbroken. Het is daarom, dat de regeering heeft gemeend, dat portret uit de Gelderland te mogen wegnemen en het aan te bieden aan dit Zuid-Afrikaansche huis. M,et het K.L.M.-vliegtuig de Lijster, dat Woensdagmiddag te kwart over vier uit Parijs aankwam, arriveerde op Schiphol de Australi sche minister van Justitie en Nijverheid, R. G. Menzies, dde een officieel, zij het ook kort be zoek aan ons land komt brengen. Hij was vergezeld door den ambtenaar van het Hooge Commissariaat van Australië te Lon den, die de verbindingen met het Foreign Office onderhoudt, major Keith Officer en werd ver welkomd namens de Nederlandsche regeering door den inspecteur van den Rijksluchtvaart dienst, den heer Van Ede van der Pais en den heer H. A. Crommelin, van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Voor het gemeentebestuur van Amsterdam waren aanwezig de directeur van de gemeente- handelsinrichtingen, de heer Boogerd en de havenmeester van Schiphol, de heer Dellaert, terwijl namens de K.L.M. aanwezig waren de heeren Plesman, directeur, Guillonard, onder directeur, alsmede ule stationschef op Schiphol, de heer Thomson. Omtrent den aard van zijn bezoek aan Ne derland deelde de minister mede, dat hij wel iswaar de officieele opclracht tot het brengen van dit bezoek van zijn regeering heeft gekre gen, doch dat daarbij niet de bedoeling voor zat, dat hij in Nederland speciale kwesties zou komen behandelen. Zijn verblijf hier te lande moet beschouwd worden als een zuiver beleefd heidsbezoek en is het eerste officieele bezoek, dat een lid der Australische regeering aan ons land brengt. Hoewel het hem officieel was opgedragen, verklaarde de heer Menzies, het bezoek in het geheel niet als een hem opgelegden last te be schouwen, aangezien hij van zijn verblijf in Europa gaarne gebruik had willen maken, om ons land te leeren kernen. In het algemeen koestert men in Australië groote sympathie voor Nederland, dat men met het oog op onze Oost-Indische bezittingen als een der naaste buurlanden beschouwt. Hij geloofde, dat de huidige stemming in Australië ten opzichte van Nederland zeer gunstig was, om beiderzijds ernaar te streven niet alleen de handels-, maar ook de cultureele betrekkingen tusschen de beide landen zooveel mogelijk te bevorderen. De minister zou zich zooveel en zoo goed mo gelijk van alles op de hoogte stellen en naar zijn beste weten adviseeren, doch bindende be sprekingen zal hij hier niet voeren. Woensdagavond bood in het restaurant van Schiphol de regeering den hoogen gast een diner aan, waarbij ook de minister van Buitenland sche Zaken, Jhr. mr. De Graeff zou aanzitten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen ?n de appèlzaak van den Staat der Nederlanden contra de Noord-Nederlandsche Reisvereeniging en de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging ,,De Samenwerking", gevestigd te Leeuwarden, inzake de inbeslagneming van autobussen. Het Hof besliste in zijn arrest, dat een beslag niet bij voorbaat onrechtvaardig is, daar het oordeel, als art. 94 van het Wetboek voor Straf vordering moet worden toegepast, is overgelaten aan de opsporingsambtenaren, die geheel zelf standig over de doelmatigheid oordeelen. Het ingestelde appèl vanwege den Staat werd gegrond bevonden. Het door de reisvereeniging ingesteld i appèl over de vraag, of de bus diensten rechtmatig zijn, kwam niet meer aan de orde. Het bestuur der Reisvereenigingen werd per soonlijk in de kosten veroordeeld, uitvoerbaar bij voorraad. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan handelaren in tarwebloem, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de stichting Ned. Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en die op 1 Februari 1936 ten minste 50 balen tarwe bloem B in voorraad hadden, alsmede aan im porteurs van tarwebloem, die als georganiseer- den zijn aangesloten bij deze stichting, voor iedere hoeveelheid van 100 K.G. tarwebloem, als bedoeld in artikel 1, 3e. van het crisis- tarwebesluit 1935 2, welke bij hen op 1 Fe bruari 1936 in voorraad was, een bedrag zal worden vergoed, indien aan bepaalde voorwaar den voldaan is. Een gelijksoortige bepaling is vastgesteld voor bereiders van tarwebloem, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij deze stichting en die 1 Februari 1936 ten minste 50 balen tarwe bloem B 'n voorraad hadden. Naar de Telegraaf verneemt, ligt het in de bedoeling van de Indische regeering een offi- cieelen handelsvoorlichtingsdienst op te rich ten, die een onderdeel zal vormen van het de partement van Economische Zaken in Ned.- Indië. Vermoedelijk zal die afdeeling den naam krijgen van afd. Handelsvoorlichting en Propaganda. De afdeeling zal ook een buiten dienst krijgen. Overwogen wordt de ambtenaren, die de funeties van handelswaarnemer vervullen, deel te doen uitmaken van het Nederlandsche con sulaire corps. De kwestie is echter nog in een stadium vian overleg tusschen het departe ment van Koloniën en den Gouverneur-Gene raal, alsmede het departement van Buiten landsche Zaken en het ministerie van Handel en Nijverheid hier te lande. De voorbereiding is echter in een vergevorderd stadium. Naar wij vernemen, zullen de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Juli a.s. een aanzienlijke prijsvermindering invoeren voor gezelschapsreizen van volwassenen. De gezel schapsbiljetten voor een reis heen en terug op denzelfden dag zullen reeds verkrijgbaar zijn voor gezelschappen van ten minste 20 personen, terwijl de geldigheidsduur der gezelschapsbiljet ten voor een reis heen en terug voor ten minste tien personen van 3 op 4 dagen gebracht wordt. Bovendien worden op beide soorten biljetten, afhankelijk van het aantal deelnemers en den afstand waarover gereisd wordt, reducties van 5—20 pet. gegeven. Te Den Haag werd heden de zestiende jaar vergadering gehouden van de dr. Ariënsvereeni- ging. De morgenbijeenkomst ving om half twaalf uur aan, onder leiding van den voor zitter, den heer P. Voestermans uit Venlo. Tijdens deze bijeenkomst werden de jaarver slagen en het huishoudelijk gedeelte der ver gadering afgehandeld. Geconstateerd werd daarbij dat het verschijnsel der drankzucht, speciaal onder de jongere generatie, sterk is teruggedrongen. Een groot aantal afdeelingen was op deze vergadering vertegenwoordigd. De middagvergadering, welke om twee uur begon, was voornamelijk gewijd aan de herden king van 't werk en den persoon van dr. Ariëns. Het woord werd gevoerd door prof. dr. G. Brom en rector J. Colsen O.F.M. In de middagvergadering van de Ariëns-ver- eeniging, te Den Haag gehouden, sprak, nadat de voorzitter een kort herdenkingswoord aan de nagedachtenis van wijlen Jhr. Ruys de Beeren- brouck had gewijd, eerst Rector Colsen over de beteekenis van Ariëns als ideaal-priester. Zijn volharding, zijn kieschheid en goedheid blijven nog steeds in dankbare herinnering bij de menschen, die hij heeft gevormd. Hij was fijngevoelig en grootmoedig in zijn omgang als priester, daarbij ontvankelijk van geest en breed van blik. Waar verwijdering en twist was, wist Ariëns een, brug te slaan door zijn ridderlijkheid en begrijpen van anderen. In een enkelen trek kon spr. Ariëns niet beter ka- rakteriseeren dan als devoot humanist, door zijn nauwe betrekking tot Christus en door zijn diep besef van het vaderschap Gods over alle schepselen. Uit zijn geestelijke nalatenschap leert men hem kennen als een groot mysticus. Hierna sprak Prof. Dr. Gerard Brom die over Ariëns allereerst opmerkte, dat deze een zen ding onder ons te vervullen heeft gehad, spe ciaal waar het de maatschappelijke ontwikke ling van het Kath. leven in ons land betreft. In deze was hij typisch een leerling van Dr. Schaepman. Door het werk van Ariëns zijn allerlei slui merende krachten, organisatorische en indivi- dueele, losgestooten onder de geloofsgenooten. De president van de republiek heeft U gratie verleend, uw hoofd valt niet onder de guillotine, maar U moet op 't spitsuur de Place d'Opera oversteken. (Tout a Vous) Het portret. „Wat, zou ik zoo'n aardappelneus heb ben, terwijl iedereen tegen me zegt, dat ik een klassieke neus heb?" „Maar, Mevrouw, waarom zouden er dan in de oudheid geen aardappelneuzen bestaan hebben?" Hij is de groote inspirator onder ons geweest, omdat hij den klop van het menschelijk hart wist te verstaan. Ariëns ontdekte Ruys de Bee- renbrouck, deze weder heeft op zijn beurt Hen ri Hermans naar voren gebracht, en zoo ging het met velen, zoodat zijn arbeid nog steeds vruchten onder ons draagt. Hij was een man van de breedte en tegelijk van de diepte, vol van een kinderlijke verwon dering over het verkeerde in de wereld, dat hij in die verwondering te lijf ging omdat hij uit zicht had op de reiniging en de verbetering er van. In Ariëns' ziel heeft Christus geleefd en Diens verlossende kracht komt nog door hem tot ons, wij kunnen er door hem nog steeds uit putten. Woensdag was het vijftig jaar geleden, dat te Utrecht opgericht werd de Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie. Ter herdenking van dit feit is gisteren te Utrecht een herinneringsdag gehouden. Te half elf des morgens begon de jaarvergadering in hotel „Des Pays Bas". Na afloop hiervan was er een koffietafel, waaraan alle deelnemers heb ben aangezeten. Te twee uur is in hotel „Des Pays Bas" een receptie gehouden, die door velen bezocht is om het hoofdbestuur te complimenteeren. O.m. merkten wij op: den oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Dr. H. s'Jacob, secretaris dr. J. de Lange; vertegen woordigers der geneeskundige faculteit; dr. Kramer, geneesheer-directeur Diaconessenhuis; het bestuur der vereeniging Ziekenzorg; dr. Lichtenbelt, directeur Emmakliniek; U. V. S. V.; wethouder H. A. Bekker en nog vele anderen. Te half vijf zijn de deelnemers officieel ont vangen door het gemeentebestuur van Utrecht in de St. Michaëlkapel (in den Domtoren). De burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, die vergezeld was van wethouder H. A. Bekker, sprak de deelnemers hartelijk toe. Het gemeentebestuur waardeerde het ten zeerste, dat het congres te Utrecht wordt gehouden. De burgemeester heeft na deze begroeting nog het een en ander verteld omtrent den Domtoren. Namens het hoofdbestuur heeft Dr. J. N. Voorhoeve gedankt voor de hartelijke woorden. Met een feestavond in K. en W. is het con gres gesloten. Ingesteld is een commissie, welke tot taak zal hebben den minister van Landbouw en Vis scherij een rapport uit te brengen aangaande de teelt, den handel en de verwerking van ge neeskrachtige, aromatische en aanverwante kruiden, voor zoover een en ander voor ons land van belang kan zijn. In die commissie zijn benoemd: prof. dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht; W. J. de Maar, directeur der N.V. Koninklijke Pharmaceutische fabrieken vh. Brocades-Stheeman en Pharmacia te Meppel en ir. C. M. van der Slikke, Rijkstuinbouw- consulent te Leeuwarden. Gelijk bekend is, bouwt Koolhoven de F. K. 51 in serie voor het Luchtvaartbedrijf te Soes- terberg. Naar thans wordt medegedeeld, is voor deu bouw van dit type vliegtuig ook een opdracht ontvangen van de Marine. De F. K. 51 is een trainings- en licht vliegtuig, tweedekker, plaatsbiedend aan twee personen, uitgerust met een Armstrong Siddely „Chee tah" V motor met een maximum vermogen van 270 P.K. De vleugels kunnen door middel van een verstelschroef gemakkelijk worden ver- spannen. Het vliegtuig is stabiel om alle assen. Een vaste mitrailleur, schietend buiten het schroef- veld en te bedienen via den stuurknuppel kan worden aangebracht. Het toestel is ingericht voor dubbele besturing en radio-installatie. Het leeggewicht bedraagt 870, het vlieggewicht 1260 Kilogram. De maximum snelheid op 2000 m. is 209.5 K.M. per uur; de kruissnelheid 185 en de lan dingssnelheid 85 K. M. per uur. Plafond 5000 m.; actieradius op kruissnelheid 500 K.M. In den nacht van 3 op 4 Juni werd uit een kiosk op het Mercatorplein ,in Amsterdam- West, een bedrag van ongeveer f 10 gestolen. Bewoners uit den omtrek hadden gezien, dat in dien bewusten nacht twee agenten van politie zich bij de kiosk hadden opgehouden en dat een van hen naar binnen was gegaan. De politie-autoriteiten gaven de zaak in han den van de justitie. Na een verhoor, dat beide agenten bij den rechter-commissaris hebben ondergaan, zijn beiden in het Huis van Bewaring ingesloten. De rechtbank te Zutphen heeft voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 40-jarigen brievenbesteller H. R. uit Hengelo (O.), wien ten laste was gelegd, dat hij op 26 Januari als bestuurder van een vrachtauto, onder invloed van sterken drank verkeerende, te Laren (G.) twee wielrijdsters had aangereden, waarbij de 20- jarige A. Endeman uit Laren terstond werd ge dood. Het andere meisje, dat ernstige verwon dingen opliep, is na :n het ziekenhuis te Zutphen te zijn verpleegd, weer geheel hersteld. Bij de eerste behandeling van cte zaak had een aantal getuigen verklaard, dat verdachte met groote snelheid en slingerend langs den weg had gereden, alsmede dat hij onder invloed van sterken drank was geweest. Verdachte gaf toe dien dag vier glaasjes klare en een glas bier te hebben gedronken. Hij ontkende toen echter met grooter snelheid dan 40 K.M. te hebben gereden. Verder werd bij het getuigenverhoor door dr. van Bork te Zutphen, die den dood had ge constateerd, verklaard, dat de schok tengevolge van cle aanrijding zoo hevig moet zijn geweest, dat ook bij iemand met een harderen schedel dan het meisje had, onmiddellijk de dood zou zijn veroorzaakt. Thans werden nog als getuigen gehoord clr. v. d. Meer uit Hengelo, ir. H. Zoetelief Norman uit Oosterbeek en dr. J. Baart de la Faille uit Wassenaar. Uit de verklaringen van ir. Zoetelief kwam vast te tsaan, dat de remmen van den auto niet goed werkten. De officier mr. W. J. H. Stam eischte negen maanden gevangenisstraf en een jaar intrek king van het rijbewijs. De verdediger, mr. Rhijn uit Hengelo, pleitte clementie. Uitspraak 26 Juni. BATAVIA, 17 Juni. (Aneta.) De Volksraad zal 18 Juni het regeerings-voorstel tot wijziging van het dienstplichtbesluit in openbare verga dering behandelen. Het zoo juist verschenen afdeelingsverslag wijst uit, dat er verschillende stroomingen be staan t. a. v. den voorgestelden maatregel. De bezwaren zijn vooral gericht tegen verlen ging van den eersten oefentijd der zee-miliciens. Er wordt op gewezen, dat men in de toelich ting grondige argumenten uit een oogpunt van defensie mist, welke de door het ontwerp op een bepaalde bevolkingsgroep en op het bedrijfs leven te leggen lasten rechtvaardigen. Een ander deel der leden echter gaat zonder voorbehoud met het voorstel mede. BATAVIA, 17 Juni. (Aneta.) Bij den Volks raad is een ontwerp-ordonnantie ingediend tot vaststelling van een invoerverbod in de resi dentie Baa en Lombok van de muntspeciën, be kend als „kepengs" en „Chineesche duiten". In de memorie van toelichting verklaart de regeering, dat dit invoerverbod noodzakelijk is om de belangen der bevolking te beschermen met het oog op de mogelijkheid, dat in ver band met de waardebepaling van den kepeng m China deze munt in grooten getale uit het buitenland in Bali en Lombok zal worden in gevoerd, waardoor de koopkracht van deze munt aanzienlijk zou dalen. Het huidige bezit aan kepengs der bevolking zou daardoor wor den gedeprecieerd. Op overtreding van deze ordonnantie wordt een straf gesteld van maximaal drie maanden hechtenis of honderd gulden boete. Met het oog op het spoedeischend karakter van dezen maatregel, zal een zeer snelle af doening van dit ontwerp door den Volksraad door de regeering zeer op prijs worden gesteld. BATAVIA, 17 Juni. Hoewel de grondslagen voor de nieuwe overeenkomst tusschen de Ne- derlandsch-Indische regeering en de K. N. L L. M. wegens expiratie der bestaande over eenkomst tegen 1 Januari 1937 nog niet zijn vastgesteld, heeft de regeering bij de nieuwe begrooting reeds op verlaging der jaarlijksche subsidie van ƒ400.000.— tot ƒ240.000 gerekend. In de Woensdag te 's-Gravenhage gehouden jaarvergadering van den nieuwen Nederland- schen bond van koffiehuishouders en slijters Nienebokos, deelde de voorzitter, de heer M. A. Opmeer, mede, dat in drie jaren tijds 176 ver gunningen en 3000 verloven zijn Ingetrokken en dat van de overblijvende zaken 95 pCt. nood lijdend is. Woensdagmiddag is te Hummelo de midden in de velden staande villa van dr. Westerbeek van Eerten door brand totaal verwoest. Een deel van den inboedel, waaronder instrumenten en medicijnen, kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit den keukenschoorsteen, waardoor het riet van het dak zou hebben vlam gevat. Aan gezien er geen bluschwater was, behoefde de brandweer geen haast te maken en beperkte haar werk zich tot het omhalen van de muren der verbrande woning. Woensdagochtend werden in de Grafelijke zalen te Den Haag de zittingen van de secties van het internationaal koude-congres gehouden. In den namiddag bracht een gedeelte van de congressisten een bezoek aan het gemeentelijk slachthuis, ter bezichtiging o.a. van de koelhui zen en installaties aldaar, terwijl voorts een bezoek werd gebracht aan het Zeiss-planetarium van de Haagsche Courant. Na de excursies werd een reünie gehouden in het paviljoen van de Witte Sociëteit te Sche- veningen. De dames van de congressisten maakten Woensdagochtend een rondrit per autocar door Den Haag en Wassenaar en brachten in den namiddag vóór de reünie te Scheveningen een bezoek aan het Mauritshuis en aan het Vredespaleis. Woensdagmorgen te omstreeks half elf ontstond brand in de boerderij gelegen aan de Broek straat te Spoordonk, onder de gemeente Oir- schot, bewoond door het gezin van den heer W. van Oirschot en eigendom vt.i de familie Boogaerts te Helmond. De brand, welke ont staan is toen de heer Oirschot zich alleen in het huis bevond, werd het eerst door een voor bijganger ontdekt. Het rieten dak stond toen reeds geheel in brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat de boerderij in vlammen opging. Van den inboedel kon niets gered worden. Het vee be vond zich niet meer in den stal. Een begin van brand, dat door het over waaien van vonken, in een tegenover gelegen boerderij van den heer M. van de Pol ontstond, kon gebluscht worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau P. Jas te Dubbeldam, eere-voorzitter van den Provincialen bond van rundveefokver- eenigingen in Zuid-Holland. Voor het studiejaar 19361937 is benoemd tot rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft jhr. dr. G. J. Elias, hoogleeraar aan die Hoogeschool. J. C. M. Warnsinck te 'sGravenhage is tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de geschiedenis van het zee wezen. Benoemd tot conservator bij de physiologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen M. N. J. Dirken, thans vast assistent. 5 52 "Op 't zelfde oogenblik, dat ik wist, dat hij naar Newhaven achtervplgde," antwoord- „e Gerald. „Wally werd om geen enkele reden t°°r de politie gezocht, 't Eenige wat ze hem laste konden leggen, was, dat hij geholpen opgestookt had, maar de hoofdcommissaris ,/Ueen maar niet te kunnen besluiten een vol- J?acht af te teekenen. Daarom rees het ver goeden bij mij op, dat Bryce wel eens een "dere beweegreden kon hebben om hem te jOhtervolgen. Ik wist dat Wally al het geld, dat bijeen kon krijgen, bijeengeschraapt had, en tyce kreeg 't zeker te benauwd toten hij dien hdvink plotseling zag wegwippen. En ik kreeg ■gaarheid, toen ik mijn plannetje probeerde, yce hapte in het aas. 'k Had goed gerede- erd. Nu had ik rekening gehouden met de jj, ^billende mislukkingen, die ik andere ma- Oort rne(* betrekking tot de Naisuki-affaire had oor-vonden. Verschillende schema's, die ik toe vallig aan Bryce had kenbaar gemaakt, kwa men niet uit. Nu was het een goede gissing en Bryce vloog' erin." Hij keek naar Myra, die er zeer vermoeid uit zag. „Die arme Wally," vervolgde hij, „ik ben be nieuwd, waar hij nu zit. Dien avond, dat ik hem naar Naisuki's woning lokte, heb ik hem niet heel netjes behandeld." Hij verhaalde dat voorval en besloot, zeggen de: ,,'t Was toch maar een reuzen-bof, dat ik een weinig Japaneasch kende, 'n Oogenblik was ik bang, dat Chatterton, die 't Japaneesch vloeiend sprak, in de gaten zou krijgen, dat 't Naisuki niet was, die sprak. Maar gelukkig was hij te zeer in de war, om óp uitspraak of accent te letten. Dan ging hij op rustiger toon voort tot Myra: „Kom maar, zusje, 't wordt tijd, dat je onder de wol kruipt." Zij knikte zwijgend, en, terwijl de tranen nog langs haar wangen drupten, ging zij de deur door, die Gerald voof haar openhield en ging de trap op, naar het slaapkamertje, dat Leslie de voorzorg genomten had voor haar in orde te laten brengen. Gerald reikte zijn neef de hand. „De eenige man, die iets van jouw aandeel in de zaak afwist, is dood, Frans," sprak hij, „maar dat doet niets ai aan het feit, dat je het spelletje als een sportsman hebt uitge speeld." Frans trok zijn schouders op." ,,'t Was voor de aardigheid," lispelde hij. „Mijn besten dank, adellijke neef," lachte Ge rald en hij boog zwierig. „Het genoegen was aan mij," antwoordde zijn neef, met een niet minder gracieuze buiging. Zij schudden elkaar de hand en Leslie, die hun voorafging, maakte het klaverblad com pleet. NAWOORD Sir Arthur Sayle leunde achterover in zijn stoel en keek oplettend naar de nagels van zijn vingers. Sprak hij, dan keek hij toch niet naar een van zijn ondergeschikten. „Die misdadiger-manie,", zei Sir Arthur „schijnt Engeland geheel losgelaten, en zich de laatste zes maanden naar Amerika overgeplant te hebben. Sedert den dood van Hubert Chat terton en het ontbindten van de bende van Nai suki genieten wij een haast ongekenden vrede in ons departement." „Dat was 't herstel," stemde inspecteur Lau der in. De blozende, wakkere Lauder had opge merkt, dat de hoofdcommissaris den dood van inspecteur Bryce niet eens genoemd had. Daar scheen een geheimpje aan vast te zitten, dacht de jeugdige inspecteur. 't Was Guest, die de stilte verbrak, welke op Sir Arthur's woorden gevolgd was. „Ik vermoed, dat Prins Togo Yama de schuld ervan is, dat de bende van zijn broeder uiteten ligt, mijnheer!" „Ik denk 't niet," antwoordde de hoofdcom missaris. „Een of meerdere onbekende perso- nenwaren aansprakelijk voor eten regelmatige ontbinding van den troep en 't werd zoo netjes ten uitvoer gebracht, dat ik voor mij moet den ken aan een vooropgezet plan. De auto's van) de bende warten op eens verdwenen, de schepen van de smokkelvloot zijn nooit in welke haven ook geïdentificeerd, en het privé-postkantoor aan 't Strand hebben ze verlaten gevonden. De eigen hangar in Kent lag uit elkaar en de vlieg machines zelf waren in ijle-lucht veranderd iets wat met die dingen wel meer gebeurt. Slechts in één richting hebben wij succes gehad. De drie spoorwegeigenaars die 't industrie-dis trict voorzagen van smokkelwaar werden, dank zij u, Guest, ontdekt. Jammer genoeg waren de vogels gevlogen toen we bij het nest kwamen. Wat er verder met hten gebeurd is, weet ik niet. Maar ik geloof stellig, dat zij het land verlaten hebben." Weer heerschte er stilte, en Sir Arthur nam na eenigen tijd 't woord weer op, steeds naar zijn nagels kijkend. „Ik twijfel er niet aan, of de dreigbrief, dien we ontvingen, komt van den doorluchtigen vorst, Prins Toga Yama. Toch denk ik, dat 't zóó 't beste was. Als je de noodzakelijkheid, om de vriendschapsbetrekkingen tusschen twee lan den te onderhouden, in aanmerking neemt, dan is het toch lofwaardig, dat de Regeering van het eene land niet al te voortvarend is in haar schikkingen tegenover het andere." Zijn ondergeschikten bogen allen het hoofd in vreedzame aanvaarding. „Over den moordenaar," ging de Commissaris voort, „heb ik niets meer te zeggen. Dat was voor ons een mislukking. Hij is verdwenen. Die deed wat hij vooropgezet had om te doen, zon der zich aan ons te storen, en hij heeft, naar ik vermoed, het land al lang verlaten. Dat mee- nen de menschen toch, is 't niet, Guest?" „Zeker, mijnheer," glimlachte Guest, „maar ik voor mij, met alle hoogachting voor u, denk 't niet. Londen is de veiligste plaats om zich te verstoppen, mijnheer." „Dat geef ik toe," beaamde Launder. „Hij is vlak onder onzen neus veiliger, dan hij zou zijn, laten we zeggen, in Parijs." „Mogelijk," gaf de chef met een lachje toe, „maar jij houdt de roemvolle traditie van de Yard niet hoog, jonge man. Jouw woorden zijn niet vrij te pleiten van een zekeren graad van ketterij."- „Nu, als ik in zijn plaats was, zou ik het toch doen," weerstond de jongere. „Je zit lek ker en je houdt je koest." „Dat zou ik ook doen," glimlachte Guest. Sir Arthur, die dien glimlach opmerkte, wreef zich nadenkend langs zijn kin. „Welnu, als je dan toch overtuigd bent, dat hij hier, onder onzen neus, rondloopt, zooals inspecteur Launder zoo kernachtig zegt," en nu lachte hij met samengenepen oogen, „waarom breng je hem dan niet binnen, Guest?" Met een leuk gezicht keek hij naar den ander. „Misschien op een goeden dag, mijnheer, maar niet in dit ondermaansche," was het antwoord. „De dievenjacht zal ie eten zweetdruppeltje kosten, Guest, op de plaats, waar jij naar toe gaat," spotte Launder. De hoofdcommissaris glimlachte even. Dan heerschte er weer even stilte. Dan klonkt het: „Guest, wil je me even het Register A. halen en neem gelijk de papieren mee voor de verduisteringszaak van Wardle. Om één uur ga ik met Battersby lunchen en daar zal hij zeker over beginnen." Inspecteur Guest stond op van zijn plaats om het register en de papierten te halen. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3