K.L.M. vliegt naar Venezuela JlmÜda T lusteloos Nog een jubileerend gesticht TWEEMAAL PER WEEK CURA CA O-MARACAÏBO K0UDE-C0NGRES ST. JOSEPHTE HEER DONDERDAG 18 JUNI 1936 Nieuw r.k. marine-tehuis mm Priesters aan de leiding De nied. slagersbond Dien de klant" Belangrijke doorverbinding in drie dagen met New-York Na 1 Juli driemaal per dag naar Zweden Avonddienst op Parijs Verbinding met Liverpool Soesterberg is paraat Plichtsgetrouwe wacht meende een ongeval te signaleeren en maakte alarm TE DEN HELDER In Nieuwediep is het niet pluis, Geeft ze daar een nieuw Tehuis Zon of geen zon Flacon 90d, Tube 60d, Doos 50 en 25 ch BIJZONDER POSTSTEMPEL Op uitdrukkelijk verlangen van den minister voor het Verkeerswezen wor den op de Engelsche scholen de verkeersregels practisch toegepast, zooals onze foto duidelijk aangeeft. Een navolgenswaardig voorbeeld Nederlandsche Tuin- bouwraad 25ste jaarvergadering van de ver- eeniging „Groep Bloemisterij GALAMAALTIJD OP STATENDAM Rede van minister Gelissen Op wachtgeld-stelling bij de N. S. Tal van misverstanden heerschen over het werk van een voogd ijgesticht ^lotie aan de Regeering gezonden Winkelpersoneel van Simon de Wit maakt buitenlandsche reis VLIEGVELD IJPENBURG Vermoedelijk op 15 Augustus gereed EEN NATIONAAL GESCHENK VOOR DE „DE RUYTER" Bijdragen uit alle kringen van ons volk EEN ZUIVELWEEK TE EINDHOVEN Door minister Deckers officieel geopend VERGOEDING BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN NMKW Nederlandsch rundvee naar Brazilië Weg met de baantjes? Hier met de baantjes De Koninklijke Luchtvaart-Maat schappij heeft een voorloopige ver gunning gekregen van de Venezo- laansche regeering om een lucht- dienst te onderhouden tusschen A Curagao (Aruba) en Maracaibo. Met ingang van 1 Juli zal de lijn reeds worden geopend. Dinsdags en Donderdags wordt van Curasao over Aruba naar Maracaibo gevlo gen, op Dinsdag aansluiting gevend op de luchtverbinding naar New- York en Donderdags van New- York. De lijn van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij past in Maracaibo in de groote lucht lijn, welke de Pan American Airways onder houdt tusschen Trinidad en New-York. In twee hur is men van Curagao in Venezuela. Den twee hen dag vliegt de reiziger door met het Ame- Bkaansche toestel naar Jamaica en den derden hag wordt over Havanna naar Florida's schoo- he badplaats Miami, gevlogen, waar men aan sluiting krijgt op den nachtdienst naar New- Bork. Binnen drie dagen kan men dus vliegen van cUi'acao naar New-York. Het traject CuragaoAruba is 120 K.M., Aru- -Maracaibo 270 K.M. Binnen 2 uur is de overtocht volbracht. De nieuwe luchtlijn is van zeer veel be lang voor de oliewinning in Venezuela. Im mers Maracaibo is een centrum van boor- stations van vele groote olieconcerns. Aruba en Curagao hebben belangrijke raffinade rijen, waar de Venezolaansche olie in ont zaglijke hoeveelheden wordt verwerkt. Een directe luchtverbinding tusschen twee plaat sen als Curagao en Maracaibo, met zulke aanverwante belangen, was dan ook reeds jaren een punt van het programma der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij. Met ingang van 1 Juli wordt de zomerdienst van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, wat betreft het Europeesche luchtnet, met en kele verbindingen uitgebreid. In belangenge meenschap met de Air France wordt 's ochtends en 's middags gevlogen op twee lijnen, terwijl de K. L. M. alleen bovendien nog twee diensten per dag onderhoudt. Het? laatste toestel ver trekt uit Parijs en uit Amsterdam om half ne gen, de avonddienst naar Nederland heeft een onmiddellijke aansluiting van Zuid Frankrijk en Tunis en andere landen om de Middelland- sche Zee op de Ville Lumière. Zoo zijn er dus vier dagelijksche luchtlijnen tusschen Amsterdam (Rotterdam) en Parijs. Ook zal het luchtverkeer met Scandinavië le vendiger worden, nu met ingang van 1 Juli Stockholm^ in het net wordt opgenomen. Drie diensten per dag gaan naar Malmö, waarvan twee hun eindpunt in Stockholm vinden. De vliegdiensten vertrekken uit Amsterdam (in aansluiting met Rotterdam) om 9 uur 30, 12 uur 35 en 17 uur 10 en uit Stockholm om 8.45 en 12.50, terwijl de derde lijn van Malmö om 8.30 begint. Te Stockholm kan men doorvliegen naar Helsingfors, terwijl te Kopenhagen aansluiting wordt verkregen op Oslo en Gothenburg. De diensten op Parijs worden onderhouden met Fokker Douglas D C 2 en Potez (van de Air France). Op de avondlijn wordt een Fokker 12 ingezet. Op Scandinavië vliegen Fokker/Dou- glas D C 2 en Junkers Ju 52 (van de A. 13. A.). Met ingang van 1 Juli zal ten slotte nog op Liverpool worden gevlogen door de K. L. M. in samenwerking met de B. C. A., welke laatste maatschappij met tweedekkers van de Havilland Fabrieken vliegt. Om 4 uur 's middags is het vertrek uit Amsterdam en over Doncasier wordt het vliegveld van Liverpool om even over zeven uur bereikt. Om 11 uur 40 's morgens begint de dienst van Liverpool terug naar Nederland. Nadat Woensdagmiddag de uitkijk op het ter- tein van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg noodlanding in de bosschen nabij het vlieg terrein had gesignaleerd, werd in den avond te ^hgeveer acht uur wederom de alarmschei in -Weging gebracht. Br waren als gewoonlijk lesoefeningen in het Stegen gehouden, toen een der toestellen op- Zettelijk op het noodlandingsterrein een z.g. Geforceerde landing ging maken om doorgaande het luchtruim te kiezen. Hi dit ongewone evenement had de plichts getrouwe soldaat op den uitkijk aanleiding ge bonden onverwijld alarm te maken met als Gevolg, dat de geneeskundige dienst en de ^•ilitaire ambulance zich als om strijd naar "et vermeende terrein van onheil spoedden. Met toestellen in de lucht werd, gelukkig tevergeefs, alles afgezocht, totdat kwam vast staan dat men hier te doen had met een loos alarm. Bit heeft evenwel het bewijs geleverd dat in «en ommezien de geheele militaire geneeskun de dienst paraat is en als zoodanig kan men 6Preken van een zeer geslaagde oefening. ..Vele wandelaars en fietsers waren mede spoe- QiS ter plaatse. Be belangstelling voor de Vloot is gelukkig er°eiend. v, Baat de belangstelling van den Katholieken -derlander nu ook meer uit naar den Katho den Marineman? v Bet is mogelijk, dat men er niet veel over j °ort en er dus niet diep over nadenkt, maar j? Ben Helder zijn vele Katholieke Marine- dhnen, die verzorging behoeven, aan alle ge- Men van het zeemansleven blootgesteld. bVe hebben, God zij dank, het instituut van geestelijke verzorging op de Vloot, d.w.z. in lissingen is een Vlootaalmoezenier en in Den "elder. Be laatste doet op U allen een beroep! Bij doet dit in het belang van zijn werk. Mseen arme bedelaar voor zijn gezin. u Mseen missionaris, die nog heel veel °n bereiken, als. j^Mseen pnester, die weet dat, als allen j|«dehelpen, zijn schaapjes het noodzakelijke ajt geboden worden. jBet R. k. Marine-Tehuis in Den Helder is voldoende, loopen met ons werk vast. °hze Roomsche „Jannen'' hebben u noodig tóch mooi bruin. Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver vellen en zonnebrand. 3x inwrijven is gelijk aan 30 zonnebaden. Zynrveêxuin c/u&me De correspondentie, welke ter post bezorgd wordt op het tijdelijk bijpostkantoor te Utrecht, dat tijdens de feesten van de Universiteit al daar gevestigd is, zal van een afdruk van een bijzonderen stempel worden voorzien. In het concertgebouw „de Vereeniging'" te Nijmegen had heden de 25e jaarvergadering plaats van de vereeniging „Groep Bloemisterij"' uit den Nederlandschen Tuinbouwraad. Op deze vergadering hield de alp. secretaris der vereeniging, de heer D. Admiraal, een inlei ding over het onderwerp: „Vijf en twintig ja ren organisatie in de bloemisterij." Vijf en twintig jaren geleden een vrij be scheiden ontwikkeling van de behoefte naar samenwerking in vakverbond op het gebied der bloemisterij, een nog zwakke organisatie, maar een sterk groeiende, zich krachtig ontwikke lende cultuur, met een mooie toekomst. Thans welhaast het omgekeerde, een inmid dels goed ontwikkelde, ja zelfs omvangrijke en vrij krachtige centrale organisatie, maar een kwijnend, noodlijdend vak, doch gelukkig nog een vak in welks beoefenaars een stalen wilskracht schuilt. Uitvoerig schetste spr. de geschiedenis der organisatie. Voor hem en de leiders is gelukkig de toekomst niet duister. Aan den galamaaltijd, welke Woensdagavond op de Statendam, welke in de Coenhaven te Amsterdam lag, gegeven werd door de deelne mers aan de beide electriciteitscongressen, die te Scheveningen worden gehouden, zaten aan Minister Gelissen en Minister van Lidth de Jeude. Tafelpresident was ir. Lohr, voorzitter der Vereeniging van directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nederland. Minister Gelissen heeft de congressisten toe gesproken. Hij wees er op, dat de ontwikkeling' van onze maatschappij ons voortdurend een wisselwerking toont tusschen de behoeften van den mensch eenerzijds en de practische resul taten van de natuurwetenschap anderzijds. Dank zij de toepassingen van het wetenschap pelijk onderzoek, kunnen de bestaande of la tente behoeften van de maatschappij worden bevredigd. Anderzijds scheppen de resultaten welke op het gebied der natuurwetenschappen worden verkregen, met betrekking tot de toe gepaste physica en scheikunde, voortdurend nieuwe behoeften. Het is niet gemakkelijk om het primaire ele ment dezer evolutie te onderscheiden, maar onbetwistbaar hebben wij aan de toepassing-en der natuurwetenschap grootendeels het ver hoogde peil van het maatschappelijk leven te danken, dat wij hebben bereikt. Het zijn de technische wetenschappen, welke den grondslag van elke industrie vormen. Wie de techniek be- heerscht, beheerscht eveneens de industrie. Bij het einde der vorige eeuw werkte de ar beider meer dan 60 uren per week. Nu zijn hem 48 uren voldoende, terwijl tevens de maatschap pelijke en economische omstandigheden belang rijk verbeterd zijn. En waarom zou 48 uur de grens zijn der arbeidstijdbeperking'? Is er geen band tusschen de ontwikkeling der techniek en den duur van den werktijd? Indien de politici, de sociologen en de economen der verschillende landen de gevolgen aanvaarden van de stelling, dat de mechanische werkzaamheid den mensch van een deel van zijn arbeid ontheft, zou dit ons dichter brengen bij een kortere werkweek, dan wij nu zijn. De mensch, instrument van productie, is eveneens en bovenal het doel der productie, want wij brengen voort ter bevrediging' van de behoeften der menschen zelf. Een beter begrip van deze waarheid en haar toepassing in de werkelijkheid zouden weldra de werkloosheid hebben doen verdwijnen, welke uit de rationali satie voortkomt. Namens de buitenlanders dankten de heeren Schmidt, ondervoorzitter der Union Internatio nale en president der Vereeniging van Zwitser- sche Centrales en Busila, president van het In stituut tot bestudeering, ontwikkeling en ge bruik van energiebronnen in Roemenië, voor de uitnemende organisatie van het congres en de grootsche ontvangst in Nederland. Naar wij vernemen zullen, wegens overcom pleet van personeel, gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 1 October a.s. bij de Ned. Spoorwegen weder "een twaalftal ambtenaren (administratief personeel) op wachtgeld ge steld worden. Nu is het eind'lijk heerlijk warm, j| De gouden zon houdt feest, s |j Nu is het eind'lijk eens een dag H Echt zomerweer geweest. s H Nu gaan de dikke jassen uit, De hoeden in de hand, Er gaat een golf van blijheid en Van fleurigheid door 't land. En meer dan ooit bestaat er nu j§ s Een groote vraag naar ijs, s En wordt de stad zoo graag ontvlucht, s En gaat men 't liefst op reis. H Maar weet u wel, waaraan dat is Te danken allemaal? H Dat is 't gevolg van een congres In onze Ridderzaal! Want op den dag toch dat de zon Voor 't eerst goed schijnen wou, j§ H Werd daar geopend een congres E Ter eere vande kou! §1 Nu toont de zon wel wat zij kan, Wanneer ze dat slechts wil! j§ Eén vraag: houdt voortaan dat congres s Wat eerder! In April! 1 HERMAN KRAMER. illlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli «ij rekenen vast op uw hulp. t degene de eoede God u en geve Hij u in ons helpen! Bleine en groote gaven, alles is welkom! Dezer dagen bereikt u een officieele aan jaag. H. J. BANGERT, pr. Vlootaalmoezenier. Jot zijn spijt bedelaar.maar het moet. y Postrekening 273336. van H. J. Bangert, pr. ootaalrr.oezenier, Directeur R. K. Marine- ouis; Den Helder. k^oensdag is in het gebouw „Flora" te Bos- jg.op de 45ste jaarvergadering van den Ned. ?§ersbond gehouden, g 'Mens deze vergadering werd een motie aan- g "°men, waarin de bond een ernstig en drin- sj'M beroep doet op de Regeering, om den oj lprsstand, mede in het algemeen belang, te ^heffen van de drukkende crisislasten, op Ve o~ en varkensvleesch; althans deze lasten te <j aSen, daar het bedrijf ze niet meer kan a8en. gpjjM Bondsvergadering dringt tevens bij de Re- ip0rinS aan de crisisheffing op spijsvetten zoo be<?chjk te verlagen, in ieder geval de crisis- steijlng op spjjsvettan en spijsoliën gelijk te Heer, Juni 1936 wee menschen een heer en een dame stonden op een Zondagmiddag hier, een half uur tje buiten Maastricht, te kijken naar een hoog, in mergelblokken opgetrok ken gebouw, dat, aan weerskanten van zijn forsch middenstuk, in twee breede vleugels was neergezet tegen den berg op. „Wij heb ben hier nu al zoo dikwijls staan kijken, Pater", zoo verklaarden zij den Overste, die hun belangstelling had opgemerkt .zoo lang als wij in Maastricht wonen, en wij weten nog altijd niet wat dit voor een huis is." Zoo gaat het honderden menschen in de stad hier uit de onmiddellijke nabijheid: zij kennen het gesticht „St. Joseph", dat officieel nog den titel „voogdijgesticht" draagt totaal niet en als zij het bestaan ervan al kennen, dan loo pen zij nóg met de zonderlingste denkbeelden rond omtrent te dingen, die hier gebeuren. In het dorp hadden, toen het gesticht hier pas stond, veel menschen en vooral veel kinderen een heiligen schrik voor de broeders en de pa ters. Men meende stellig, dat deze minstens met vuurwapenen of gummi-knuppels rond moesten loopen om de voogdijjongens baas te kunnen. Dat dwaze idee is sindsdien wel afge sleten, maar bij heel velen wil toch een onaan gename klank niet van dat woord „voogdij- gesticht" wijken. Het zijn en blijven toch boef jes, die daar zitten opgeborgen op staatskosten, waarvan men tracht te maken wat men kan, maar véél kan het niet zijn, want dat zit er niet in. Het ware te wenschen dat dergelijke dwaze vooroordeelen spoedig verdwijnen. Vijf en twintig jaren lang oefenen de pries ters van het H. Hart nu in het St. Joseph- gesticht van Heer hun werkelijk mooien opvoedenden arbeid uit. Hun pupillen staan bij honderden als flinke arbeiders en eer zame huisvaders in het leven. De jongens in het huis zijn net als in Harreveld, waar wij verleden week over schreven meerendeels frissche guitige knapen, die niet meer strengheid en niet minder zacht heid noodig hebben in hun opvoeding, dan een gewoon kind in het gezin. Z'ij hebben aheen een ander opvoeder dan vader en moeder. Zij hebben hier priesters. Dat is een uniek ding in ons land. Alle andere instellin gen van dit soort worden door Broeders geleid, die door een rector worden bijgestaan in de verzorging der geestelijke belangen. Men kent in ons land wel uit het buitenland voorbeelden van priesterarbeid in dergelijke gestichten. Aan Don Bosco denkt men dan in de eerste plaats. Doch men weet nog weinig van de Priesters van het H. Hart, die, daartoe gesteund door hun stichter kanunnik Dehon een groot stuk sociale zielzorg uitoefenen in Frankrijk, hier in Heer en den laatsten tijd ook in enkele van onze groote steden, in de volksparochies. Hier staan de priesters aan de leiding. Een priester is tegelijk rector en directeur. De di recteur kan als zielzorger met zijn jongens pra ten, hun volle vertrouwen genieten. Dat komt èn de paedagogisclie leiding èn de zielzorg ten goede. Men heeft hier hoofdzakelijk twee soorten jongens: voogdijkinderen die om een of andere hun ouders betreffende reden hier zijn onder gebracht en regeeringsjongens, die na een eigen vergrijp aan het gesticht werden toe gewezen ter betere opvoeding. In deze beide groepen loopen de leeftijden zeer uiteen. Hier zitten kleine kinderen aan kleine tafeltjes if kleine .stoeltjes, kinderen, die soms de meest elementaire verrichtingen des levens nog moe- Onder de leuze „Dien de klant" houdt het bekende levensmiddelenbedrijf van Simon de Wit dezen zomer een wedstrijd onder zijn ge heele winkelpersoneel in Nederland, als gevolg waarvan het voltallig personeel van 9 winkels in September een 4-daagsche buitenlandsche reis zal maken. Een aardig idee, dat getuigt van de prettige onderlinge verstandhouding' in dit bedrijf, vooral in tijden als deze het vermelden waard en tot voorbeeld strekkend. Wel een sprekend bewijs, hoe Simon de Wit zich geheel instelt op het dienen van den klant en hoe het personeel, dat hiertoe op krachtige wijze medewerkt, wordt beloond. De werkzaamheden aan het, voor de Haag- sche Aeroclub bestemde vliegveld, gelegen aan den nieuwen Rijksweg van Den Haag naar Delft, vorderen goed. Vierhonderd arbeiders werken thans om het veld op 15 Augustus as. gereed te krijgen. Het hoofdgebouw, met een groot terras, zal vermoedelijk eerst ultimo Augustus in gebruik kunnen worden genomen. i Er zal een hangar komen van 50 bij 26 me ter, met constructie-werkplaatsen. Om het vliegveld heen zal een volledige nachtverlichting komen. Om voor de vliegers de richting van den wind aan te geven, zal in het midden van het terrein een vuurpot, welke doorloopend rookt, worden geplaatst. Aan de noordzijde van het vliegveld worden twee hockey- en een rugby-veld aangelegd. Dezer dagen heeft de commandant van den nieuwen kruiser „De Ruyter'' een onderhoud toe gestaan aan efenige leden van het Alg. Ned. comité „Onze Marine" in verband met het voornemen om ter gelegenheid van de indienst- stelling van Hr. Ms. „De Ruyter" een geschenk aan te bieden, waaruit op ondubbelzinnige wijze de daadwerkelijke belangstelling zal blijken van het Nederlandsche volk voor zijn Marine. Verwacht mag worden, dat deze belangstel ling zich vooral zal uiten in bijdragen uit alle kringen van ons volk, zoodat terecht gesproken zal kunnen wordfen van de aanbieding van een nationaal geschenk. Vooral omdat dit nieuwe schip, dat aan de marine zal worden toegevoegd, den naam draagt van De Ruyter, moet aan het streven van het comité „Onze Marine" bijzondere beteekenis wor den gegeven. Bijdragen kunnen gezonden worden aan het Comité „Onze Marine", postbus 6, Den Helder of per giro No. 42883. ten leeren. Daar zitten jongens, die op de la gere schoolbanken thuis hooren en die ko men ook op de lagere schoolbanken. Vier mees ters zijn aan de instelling vast verbonden om het gewone en het meer uitgebreide onderwijs te geven. Dan zijn er nog veel jongens de meeste misschien wel die den leeftijd heb ben, waarop zij een vak moeten leeren. Zij krij gen een vak geleerd. Allerlei werkplaatsen, een smidse, een timmermanswinkel, een metselaars- afdeeling, een kleermakerij en vooral ook een groot boeren-, tuinders- en bloemisfenbedrijf staan tot hun beschikking. De broeders, die aan de leiding van deze werkplaatsen .staan zijn stuk voor stuk deskundig en vormen de jon gens tot bekwame vakmenschen. Tenslotte is er nog een groote groep jongelui, die, nadat zij een paar jaar in een vak werden opgeleid, nadat zij hun diploma behaalden in een gezin worden ondergebracht, bij een baas, waar zij het leven in de werkelijke maatschap pij met een zekere mate van vrijheid leeren kennen, waar zij zich leeren aanpassen, waar zij met anderen dan gestichtgenooten en paters en broeders met een harder soort omgeving leeren omgaan. Hierin vooral worden mooie resultaten van het werk bereikt. Zooals gezegd: Heer jubileert. Maandag 22 dezer bestaat het 25 jaar. Met veel plechtigheid en veel vreugde zal dit feest worden gevierd. In Limburg verstaat men die kunst! Het mooiste echter van alle festiviteiten wordt verzorgd door de jongens zelf; werd door hen zelf voorbereid en in elkaar ge zet: zij zelf voeren op het openlucht-theater een tooneelstuk op en zij hebben een ten toonstelling werkelijk een model van een tentoonstelling ineengezet van hun eigen werkstukken in de verschillende vak klassen. Dat laatste moet vooral tot vreugde stem men. Hier wordt gewerkt hier worden bruikbare vakmenschen voor de maatschappij gevormd; jongens die in hun eigen omgeving misschien of vrijwel zeker verloren waren ge gaan voor de samenleving, worden hier als deugdelijke mannen erin binnengeleid. Moge dit streven, deze arbeid veel waardee ring vinden in deze dagen van vreugdevolle herdenking. Waardeering zóó, dat men beter dan vaak tot dusver, begrip toont voor de schoonheid van dit werk; waardeering zoo, dat men de Paters helpt in hun uiterst belangrijke nazorg door hun jongens, waar het kan, aan den arbeid te brengen: waardeering ook in stoffelijken vorm. Dinsdag is onder groote belangstelling de Zuivelweek te Eindhoven door Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Vis- scherij, geopend. In de daarvoor ingerichte aula boven de Phi lips kleuterschool is een groote keuken opge bouwd, welke de minister in oogenschouw heeft genomen, waarna hij zich uitvoerig liet inlich ten over de toepassingsmogelijkheden van melk, boter en kaas in de keuken. Z. Exc. heeft daarna de Zuivelweek geopend met een rede, waarin hij de ontwikkeling schet ste van de zuivelbereiding in ons land en er op wees, dat door overheidsvoorlichting en het goede werk der belanghebbenden een qualiteit is bereikt, clie welhaast niet meer te verbeteren valt. De minister deed een beroep op allen om in eigen kring belangstelling te vragen voor dit nationale vraagstuk. Heel het land heeft er be lang bij, dat het den zuivelboeren zoo goed mo gelijk gaat. De overheid doet alles, aldus spr., wat zij kan om helpend en aanvullend op te treden. Ik beschouw het als cle taak van de bevolking van de stedelijke centra zooals deze gemeente, aldus de minister, dat zij de plattelandsbevol king de hand reikt en mede arbeidt aan de ver breiding van de edelste landbouwproducten: melk, boter en kaas. De Kroon heeft beschikt op twee beroepen van den raad der gemeente Arnhem tegen be schikkingen van Ged. Staten van Gelderland, waarbij ten behoeve van het R. K. schoolbe stuur „Sint Willibrord" voor twee zijner scholen de vergoeding wegens boventallige leerkrachten is vastgesteld, in beide gevallen voor een leer kracht meer dan waartoe de raad had besloten. De Kroon heeft o.m. overwogen, dat het be paalde in het "tweede lid van artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920, zooals dit lid vóór de laatste wijziging luidde, in verband met het eerste lid van dat artikel is te verstaan in de zen zin, dat, indien in eenig jaar de dusge naamde klassedeeler der openbare scholen wij ziging ondergaat, de besturen van de overeen komstige bijzondere scholen met den in dat jaar ingevolge het eerste lid toegepasten klasse deeler nog gedurende twee jaren na het tijd stip, waarop die klassedeeler is gewijzigd, reke ning mogen houden. Op deze bepaling kan echter niet een beroep worden gedaan, teneinde door toepassing van den klassedeeler van het voorafgaande jaar de gemeentelijke vergoeding te verkrijgen voor meer boventallige leerkrachten dan waarop in dat jaar met toepassing van dien klassedeeler aanspraak kon worden gemaakt. De Kroon heeft de beschikkingen van Ged. Staten vernietigd, en de besluiten van den Raad der gemeente alsnog gehandhaafd. ER ZUN T'JDEN DAT QE U 5TEED5 DOE en LUSTELOOS CjEVDELT.... U\X/ ETEN yiAAKT U NIET. NEEM DAN IEDEREN VCi'JDAC-) en ZATERDAG) 1of2M.5S.CACHET5 EN '5 ZONDACjS Z'JT GjE WEER. FRI5CM EN nONTER. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len. Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Met het stoomschip „Amstelland" is door cis Vee-export- en handelsvereeniging van het Ne derlandsche rundveestamboek van Amsterdam naar Brazilië verzonden een collectie stamboek vee, bestemd om te worden geëxposeerd op een groote landbouw- en veeteelttentoonstelling, welke in den loop "'er volgende maand te Rio de Janeiro zal worden gehouden. Onlangs stond in. „Die Ortskrankenkas- se" de volgende beslissing van den Duitschen Minister van Binnenland- sche Zaken te lezen: „De plaatsvervanger van den Leider zal het uittreden van een beambte uit de N. S. D. A. P. aan het opperste ambtelijk gezag, dat boven den beambte geplaatst is, mede- deelen. Voor elk bijzonder geval zal dan een ernstig onderzoek moeten geschieden, op wel ke gronden de beambte uit de partij is getre den. Heeft hij dit gedaan, omdat hij bezwaar heeft tegen het programma of de staatkun dige houding der partij, zoo zal hij niet meer beambte kunnen blijven. Maar ook wanneer dit niet het geval is, kan uit 't uittreden van een beambte uit de partij, gelet op de nau we betrekkingen tusschen partij en Staat, de conclusie worden getrokken, dat het den be ambte ontbreekt aan het gevoel voor den in- nigen samenhang met den nationaal-socialis- tischen Staat of dat hij in ieder geval de noodzakelijke opofferingsgezindheid mist. Hij moet er dan tenminste op rekenen dat hij is uitgesloten van een bevordering bij voorkeur en dat hij bij normale bevorderingen zal worden teruggesteld." De christelijk-historische „Nederlander", die dit citaat opdiepte, voorzag dit al van de noodige toelichting. Het is inderdaad een treffend bewijs, dat iedere Duitscher, die de nazi-leer niet met hart en ziel, mond en daad belijdt, uit de samenleving gestoo- ten wordt. De „Vrijzinnig-Democraat" "heeft op dit krasse staaltje van willekeur den volgen den commentaar: „Mussert wil ons volk bevrijden van de ty- raimie! „Nederland is overgeleverd aan de demo-liberale tyrannie van anonyme mach ten, die niet ter verantwoording geroepen kunnen worden." Deze stelling is echter ten eenenmale onjuist. Vooreerst zijn deze lei ders geen „anonyme" machten. Anoniem be- teekent, dat hun namen onbekend zouden zijn. Anoniem zijn onze partijleiders echter geens zins. Ieder kent hun namen. Kunnen zij „niet ter verantwoording geroepen worden"? In tegendeel; in tegenstelling met den leider van de N. S. B„ die aan niemand verant woordelijk is, zelfs niet aan zijn eigen par tijleden, zijn de leiders der andere partijen, die niet zichzelf tot leider hebben geprocla meerd, doch door hun leden worden aangewe zen, verantwoordelijk aan hen, door wie zij in hun leidende positie gekozen werden. Mi nister geworden, zjjn zij verantwoordelijk aan de Staten-Generaal en aan de Kroon. Zjjn dus in de democratie de leiders verantwoorde lijk, in de dictatuur is dat niet het geval. Daar is de partijleider almachtig en de par tij wordt er tot de belangrijkste organisatie in den staat. In het nationaal-socialisme treft de overspanning der partijgedachte. De strijd van de nationaal-socialisten te gen de andere politieke partijen is er dan ook slechts op gericht de eigen politieke par tij tot de almachtige te maken om dan een partijtyrannie te kunnen voeren, die alle an dersdenkenden verkettert." Zoo is het. Alleen de partijgenooten krij gen de baantjes- In den gesmaden demo liberalen staat bestaan die wantoestanden niet. Daar eischt de Overheid van haar ambtenaren niet, dat zij haar opvattingen deelen. Alleen diegenen, die wegens hun re- volutionnair streven of hun gelofte van ge hoorzaamheid aan een leider, die zich fel tegenover het Overheidsgezag stelt, onbe trouwbaar zijn als ambtenaar dit is ge bleken onlangs bij het spionnagegeval te Den Haag maken geen kans, om zich te nestelen in het apparaat der Overheid. Maar dan moet men de N. S. B- daar eens over hooren! De vermoorde onnoozelheid!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5