fde stad HET BOLWERK VAN DEN BLINDEN PIONIER Meisje vermoord Landbouwcrisis fonds 1936 DOODSLAG TE OSS VROUW KRIJGT 15 JAAR WEGENS MOORD VRIJDAG 19 JUNI 1936 Waarom vier juristen weg wilden [ONDER DEN GROND Noodlanding Duitsch legervliegtuig Politiek van minister Deckers is gericht op vertraging in prijsdaling Het ontslag van vier ambtenaren Informatiebureau te Londen door CharlesFowley Boterexport De centralisatie? NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Jaarvergadering te Nijmegen begonnen INDIË'S BEGROOTING i De betaling van 5 millioen door de olieconcerns ORDENING VAN DE NED. SPOORWEGEN Instelling van een centraal rege lend regeeringsorgaan bepleit Door kaartverlies en gebrek aan benzine moest bestuurder in Nederland dalen HET INTERN. KOUDE- CONGRES Nieuw procédé kunstijsbaan HET ZIEKENFONDSWEZEN Landelijke federatie tot centrale commissie toegetreden DE ONTHOUDERS-IDEE Provinciale Landdag te Beverwijk Dader veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf Brandstichtster gevonnist VER. VAN NED. GEMEENTEN Jaarvergadering te Apeldoorn Consul-generaal van N'iftrik overleden M. VAN MEERDERV00RT Haar helper tot tien jaar veroordeeld ,DER STÜRMER" VERKOCHT Winkelier f 250 boete opgelegd AANSLAG OP N.S.B.- COLFORTEUR Proc.-generaal eischt 3 jaar meer Boerderij afgebrand Kerkdiefstal De dader, een tuinman uit Zeist, legt bekentenis af Ontrouw postbeambte U1IT DE STAATSCOURANT Curasao Onderscheid ingen T elegrafie Raad van Arbeid Ontslag Landmacht G evangeniswezen Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds Voor 1936. De minister zegt daarin met leedwezen Vernomen te hebben, dat verscheidene leden Verklaard hebben zich slechts zeer ten deele te kunnen vereenigen met de door de re- geering .gevoerde landbouw-politiek. De landbouw-crisispolitiek is juist ge richt op een doelbewuste vertraging in de daling der prijzen der landbouwproducten en vindt haar rechtvaardiging hierin, dat, ware in die daling niet ingegrepen, zulks tot noodlottige gevolgen voor den landbouw en derhalve ook voor het geheele land zou hebben geleid. Het streven van den minister is er op ge acht, een geleidelijke vermindering van de steunmaatregelen te verkrijgen, waar zulks, ponder den landbouw schade te doen, mogelijk is. De maatregelen tot steun aan den landbouw 2Ün niet anders dan overgangsmaatregelen, ^elke bestemd zijn geleidelijk te worden ge liquideerd, zoodra de economische toestand 2Ulks gedoogt. Dat het geheele landbouwbedrijf 'U een door de steunmaatregelen bepaalden vorm Verstart, moet de minister ontkennen. Uit verschillende gegevens kan integendeel borden geconstateerd, dat de landbouw zich bij Voortduring richt op een blijvend peil van de lijzen zijner producten, Een herziening van het distributiestelsel kan Ufet incidenteel bij de uitvoering eter land ouw-crisismaatregelen ter hand genomen wor den. Een ingrijpen in den strijd tusschen coöpera- fatie en handel acht de minister niet op den V'eg der regeering te liggen. De reden, waarom de vier juridische ambtenaren, die werkzaam waren op het regeeringsbureau voor de uitvoering der landbouwcrisiswet 1933, meenden hun amb telijke positie op staanden voet te moeten opgeven, was voornamelijk hierin gelegen, dat zij aanwezig achtten een achterstelling in hun werkzaamheden en positie, ctie een gevolg zou zijn van het machtsstreven van den ambtenaar van het landbouw-crisis- bureau. De minister acht deze grief niet juist. De overplaatsing van den ambtenaar, tegen V'ien de grieven der vier juristen zich richt ten, en waartoe reeds was besloten voordat Odoelde juristen hun arbeidsovereenkomst had den verbroken, heeft geen verband gehouden 'bet de wijze, waarop hij zijn arbeid aan het 'andbouw-crisis-bureau verrichtte, doch vond Oar aanleiding in een hem persoonlijk betref- f®nd feit, hetwelk door den minister als een Stemmerende omstandigheid ten aanzien van St voortzetten van dien arbeid werd geoor- Seld. Een vereenvoudiging van de tuchtrecht spraak, welke tevens tot snellere uitoefening leiden, heeft ook bij den minister reeds Meermalen een punt van overweging uitge maakt. Ten aanzien van den uitgesproken wensch, at de crisis-accountantsdienst als afdeeling ?°mptabiliteit bij het Departement zal worden mgeljjfa. kan de minister mededeelen, dat er ;P het oogenblik met zijn ambtgenoot van Han- Ol. Nijverheid en Scheepvaart overleg gaan de is, genoemden dienst aan hun beider De- Oi'tementen te verbinden. Wat de financiering van het Informatiebureau m Londen betreft, moge worden medegedeeld, slechts voor een jaar, n.l. 1935, een subsidie 7au 3000 pond uit het Landbouw-Crisisfonds .Schikbaar is gesteld. Het is de bedoeling, dat subsidie voor 1936 en volgende jaren voor helft zal worden gedragen door het depar- mihent van Handel, Nijverheid en Scheep- j^®rt en voor de andere helft uit de Indische middelen zal worden bekostigd. h Sy het doorwerken van de teeltregeling zal, baar de minister verwacht, een vermindering m de melkproductie optreden. Daar de verschuiving in de vetconsumptie ?aar de goedkoopere vetten duideiyk optreedt, eeft de minister opdracht gegeven een plan mt te werken, waarbij een behooriyke verdee- ling der consumptie van de verschillende vet ten wordt bereikt. Zelfs bij den prys, zooals die nu wordt be haald, moet de export van boter naar Engeland gewfenscht worden geacht. Den boterafzet naar Engeland en het boter- verbruik in Nederland heeft de minister thans nogmaals in ernstige studie doen nemen. Een plan voor het verleenen van steun aan noodlijdende visschers is in vergevorderden staat van voorbereiding. Dit plan omvat ook het verleenen van steun voor het aankoopen van het noodige vischwant. De minister meent de verwachting te mogen uitspreken, dat het rapport der commissie-van Loon binnen afzienbaren tijd zal worden uitge bracht. Of het der regeering dan mogeiyk zal zijn een duideiyk beeld te geven van wat zij voor de toekomst ten opzichte van den land bouw beoogt en van den weg, waarlangs zij haar doel zal trachten te bereiken, kan door den minister niet in uitzicht worden gesteld. De minister gaat na of in het huidige stel sel van centralisatie, hetwelk voor de be ginperiode der landbouw-crisis-maatregelen noodzakelijk is geweest, thans wijziging kan worden gebracht, zoodat aan bepaalde orga nen hij heeft hier in het bijzonder de gewestelijke landbouw-crisis-organisaties voor oogen ruimere bevoegdheid kan worden toegekend. Op de algemeene vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Donderdag avond te Nijmegen begonnen, hield de voor zitter van het departement Nijmegen, mr. P. C. Reeringh, de begroetingsrede, waarin hy de aanwezigen welkom heette in Nijmegen, waar- by hy de heuglijke opening van de Waalbrug memoreerde. Daarop begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waar de leden door het gemeentebe stuur ontvangen werden. De burgemeester van Nümegen, de heer J. A. H. Steinweg wees de Congresleden op de be- langrykheid van deze vergadering en sprak den wensch uit, dat het de maatschappij gegeven moge zyn om nog tal van jaren werkzaam te zyn, in het belang van de welvaart van het ge heele Nederiandsche volk. Tenslotte drukte de burgemeester zijn blijd schap uit over de keuze van Nijmegen als con- gresstad. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het Wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië tot wyziging en aanvulling van de afdeelingen 1, 2, 3, 4, 5a, 6, 7, 7a, 7h en 9 der begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1936. Daaraan is ontleend, dat de waarborg, dat de byzondere betaling van 5 millioen door de olieconcerns niet op de Indische consumenten zal worden verhaald, bestaat uit een nadruk kelijke toezegging der olieconcerns. Ook voor het jaar 1937 zal de regeering zich onthouden van het doen van voorstellen van permanenten aard tot extra-heffing van de aardolie-industrie. Bij de komende begrooting zal geen verhoo ging van de vennootschapsbelasting worden voorgesteld. De instelling van de nieuwe gouvernementen acht de minister een onmisbare voorwaarde voor een gezonde ontwikkeling van de staat kundige decentralisatie. Evenals de Indische regeering ziet de mi nister de invoering van den provincialen be stuursvorm voor Sumatra in een niet ver ver- wpderd verschiet. VRIENDEN y>>Kunt u al wennen aan boord, juffrouw *lory?» rt Het jonge meisje, aan wie Jacques Bermond ®Ze vraag stelde, leunde met de ellebogen op p verschansing, haai- blikken verloren over de fêe- Janine Flory, fijn en tenger, was gewikkeld l*} eten langen reismantel. De zon kleurde haar ^eeke wangen en de frissche bries streelde i^ht haar fijne lange wimpers, zy draaide zich i om. Haar blik verhelderde, toen zij den ^hgten man herkende en met een glimlach stak J hem zwijgend haar fijngevormde hand toe. •■Voelt u zich vandaag wat sterker?" ■■Gelukkig wel. Ik was werkeiyk zeer ziek en hzaam, de eerste dagen, maar uw goede zor- jph waren mij bijzonder aangenaam, mijnheer ^rinond." Terwijl de Franche-Cómté, de geweldige ®aanstoomer, zich voortspoedde, den romp uuddend door het hijgen en stampen der ,rachtige machines, ontwikkelde zich een leven- gesprek tusschten Janine en Jacques. Van de erste uren van hun overtocht af, voelden zy In een onderhoud, dat de Telegraaf had met de directie, verklaarde deze o.m., dat er volgens haar een regeeringsorgaan moet komen, met zoodanige macht bekleed, dat, èn aan de spoor wegen, èn aan het openbaar autovervoer een scherp omiynde taak aangewezen kan worden, welke beide organen in het personen- en goe derenverkeer van ons land te vervullen zullen hebben, een taak, welke gericht moet zijn op een zeer doelmatige samenwerking in het groote en welbegrepen belang van het publiek. zich door een plotselinge sympathie sterk tot elkander aangetrokken, temidden van deze bonte verzameling menschen. Al het verdriet van Ja nine Flory kon in enkele woorden samengevat worden: „Een wees zonder fortuin." Een achter neef, die weduwnaar was en rijk, maar egoïstisch, had regelmatig de kostschool voor haar betaald. Hq meende daarmee al zijn plichten als voogd vervuld te hebben. Janine was juist negentien jaar geworden, toen haar voogd hertrouwde. Voorzien van diploma's en vroegtijdig mondig verklaard, had zy eten zeker bestaan kunnen vinden als leerares aan een kostschool. Janine gaf echter de voorkeur aan het risico van een overzeesche reis boven een langdurige opsluiting in een school en zy liet zirii met een bijna leege beurs, maar met een hart vol hoop voeren naar Amerika, naar de enorme en schatryke stad Kowa. Jacques Bermond was ook eten wees. Tot aan den dood van zijn voogd had Jacques gestudeerd, omgeven door de welvaart en zorgeloosheid van een makkeiyk en rijk leven. Tevergeefs had hü daarmee gedurende eenigen tyd een behooriyke positie gezocht. Zyn diploma's en lange studie aan de hoogeschool voor Oostersche talen wa den hem al van niet meer nut geweest dan zyn openhartigheid en vastheid van karakter. Hü ging nu, zeven en twintig jaar oud, eveneens zyn geluk beproeven in het land van den dollar. „Als u zich nu eens wat minder verlegen toonde," ried hij op dat oogenblik aan Janine Flory. „Probeer een gesprek aan te knoopen met invloedrijke personen. Wat u vooral noodig heeft, is eenige nuttige kennismakingen. Ziet u eens hier wij hebben multimillionnairs aan boord uit Donderdagmiddag omstreeks half drie heeft een Duitsche militaire tweedekker, be stuurd door den sergeant-vlieger R. Callin- ger, en thuis behoorende te Dielfolz, by Hannover, een noodlanding gemaakt in een tarweveld van den landbouwer Jonkman te Helium, gemeente Slochteren. De bestuurder, die naar Munster moest vlie gen, had onderweg, naar hij mededeelde, zyn kaart verloren, waardoor hq zich niet kon oriënteeren en zijn koers kwijt raakte. Nadat hü ter hoogte van Nieuwe Schans de Neder iandsche grens was gepasseerd, had hij den loop van het Winschoterdiep gevolgd, doch bq Groningen had hij een meer Oostelqke richting ingeslagen. In de buurt van Helium raakte zqn benzine op en zag hij zich genoodzaakt een noodlanding te maken, welke behoorlijk goed geslaagd is. De machine is niet beschadigd en de piloot heeft geen letsel bekomen. Het vliegtuig is on der bewaking gesteld van de plaatselijke politie. De burgemeester van Slochteren, mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, die gewaarschuwd werd, nam de noodige maatregelen. Naar wq verder vernemen is de vlieger tc goeder trouw. De machine is, tot nader instructie van den minister van Buitenlandsche Zaken, in beslag genomen. Voor de onderafdeeling „IJsfabricage" van de tweede sectie van het internationaal koudecon- gres te Den Haag heeft Donderdagochtend ir. J. J. H. Koopman 'n voordracht gehouden over zijn uitvinding betreffende een nieuw procédé kunst ijsbaan, welke voordracht, mede met het oog op de volkomen nieuwheid van het onderwerp, door een talrqk gehoor met groote belangstelling werd gevolgd. Na de voordracht volgde een discussie, waar- by tal van vragen werden gesteld door belang stellenden van allerlei nationaliteit, welke vra gen door den rapporteur op volkomen bevredi gende wqze werden beantwoord. Namens de centrale commissie voor het zie kenfondswezen wordt ons medegedeeld, dat thans ook de Landelijke Federatie ter beharti ging van het Ziekenfondswezen is toegetreden tot deze commissie. Als vertegenwoordigers zqn aangewezen de heeren A. Kelderman, C. J. van Lienden en A. W. van Schaik. Ter propageering van de onthouders-idee, zooals deze wordt voorgestaan door de Sobrië- tas-beweging, organiseeren de Noord-Holland- sche Propaganda-Commissies van Diocesaan Kruisverbond en Mariabond in het Bisdom Haarlem dit jaar naast den Propagandadag van 14 Juni j.l. te Grootebroek thans een tweede grootsch opgezette Provinciale Meeting op Zon dag 28 Juni a.s. te Beverwqk. Het programma vermeldt o. m. te half elf in de St. Agathakerk, Breestraat, een Hoogmis, waaronder predikatie door Pater Ernestus O. M. C. uit IJmuiden-Oost; te twee uur groote optocht met muziek en vlaggen door Beverwijk; te drie uur openbare prcpagandamiddag, waar op als sprekers zuilen optreden Pater Nath. Gemke O F. M. uit Nieuwe-Niedorp met het on derwerp „De Jeugd en de Onthoudersbeweging" en de heer J. Lammertse uit Amsterdam met het onderwerp „Wat willen wij nu feitelijk in de branding van dezen tijd?" Verder verleenen medewerking het R. K. Fan farecorps „St. Cecilia" uit Heemskerk en de R. K. Drankbestrijderstooneelclub „Servio" (ik dien") uit Amsterdam. Donderdag stond voor de Bossche rechtbank terecht de Ossche arbeider J. J. van B„ 35 jaar, verdacht van het feit, dat hij 11 December 1929 te Oss opzettelijk C. van Galen van het leven heeft beroofd. Deze zaak diende reeds 4 November 1935, doch werd toen voor nader onderzoek uitge steld. De Officier van Justitie noemde in zijn re quisitoir deze zaak een klassieke Ossche zaak. De houding van verdachte noemde hij zeer af keurenswaardig. De verdachte is een zeer ge vaarlijk individu, dat streng gestraft moet wor den. Hq eischte een gevangenisstraf van veer tien jaar en zes maanden. De verdediger, mr. Paul Scheefhals drong met klem op vrijspraak aan. De rechtbank, na een half uur in raad kamer te zijn geweest, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot tien jaar ge vangenisstraf. De Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 35-jarige A. F. de B„ echt- genoote van P. d. B., die terecht heeft gestaan als verdacht van brandstichting, die zij met een ander 4 Maart heeft gepleegd te Oss. De Officier van Justitie had tegtn haar ge- eischt vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. De rechtbank veroordeelde haar tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Burgemeester P. Drooglever Fortuyn, burge meester van Rotterdam, heeft Donderdagmid dag in den Tivoli-schouWburg te Apeldoorn, als voorzitter van de Vereeniging van Nederiand sche Gemeenten de jaarvergadering geopend met een toespraak, waarin hq eraan herinnerd heeft, dat de vereeniging in 1937 25 jaar be staat. Op voorstel van den voorzitter werd aan H.H. de Koningin een telegram van hulde gezonden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren M. Vrijenhoek, wethouder van Den Haag en N. T. Kanbier van Nooten, burgemeester van Zaltbommel, in de vacatures, ontstaan door het uittreden van den heer W. Drees, raadslid van Den Haag en mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland, terwijl mr. J. Othenius—Loman, bur gemeester van Assen, G. H. A. Habets, burge meester van Kerkrade, W. J. Hoen, burgemees ter van Warffum en P. van Rees, burgemeester van Papendrecht, herkozen werden. Het jaar verslag over 1935 werd goedgekeurd. In aansluiting op de vergadering hield de heer J. H. Memelink, rentmeester van het landgoed nationaal park „De Hooge Veluwe" een inlei dende causerie tot de op Vrijdag 19 Juni te houden excursie naar dit landgoed. Het ge meentebestuur van Apeldoorn heeft het be zoek om 5 uur officieel ten gemeentehuize ont vangen. De consul-generaal der Nederlanden te Hel- singfors, de heer Ch. H. J. van Niftrik, is over leden. Een boek zooals nog nimmer is verschenen door Dit boek behandelt den oorsprong en ontwikkelings geschiedenis van de Katholieke Pers in Nederland tot op den huidigen dag. Prof. Dr. TITUS BRANDSMA schreef hiervoor een inleidend woord. Prijs ingenaaid 1.50. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij den Uitgever. N.V. PAUL BRAND'S UITGEVERSBEDR. HILVERSUM Chicago, St. Louis en Kowa staal- en petro- leumkoningen." „Ja, dat weet ik. Charlie Stone, de „business man" uit Kowa is hier en zooeel andere Ame- rikaansche grootheden." „Stone moet geweldig rijk zqn. Mten zegt dat hij zelfs milliardair is. Als die man zich nu eens voor mij interesseerde!" zuchtte Jacques. „Ik ken hem niet eens van gezicht! Zijn vrouw, mevrouw Evelyne Stone heb ik echter reeds ge zien." „Een „professional beauty," werkelqk zeer elegant en buitengewoon mooi." „Dat is mogelijk, maar zij is zich haar rijk dom en schoonheid te zeer bewust," hrnam Ber mond met een lichten glimlach. „Koud, trotsch en hoogmoedig, wandelt zq als een koningin op de brug heten en weer en zelfs haar man durft haar niet te storen. Over beiden fluisteren de passagiers onder elkaar de meeste fantasti sche anecdotes. Dit charmante vrouwtje be schouwt, naar men zegt, haar man eenvoudig als een bankier, bestemd om het noodige geld te verdienen, ter bevrediging van haar ontelbare en dure grillen. Zij laat de beroemdste kunst- naars voor haar alleen zingen. U kunt wel be grijpen wat dat kost!" „Hoe kunt u dergelqke praatjes geloovten?" riep het jonge meisje uit. „Ach waarom niet? Over mijnheer Stone ver telt men duizenden dingen, die nog fantasti scher zqn. Men zegt zelfs dat hq als schoenpoet ser begonnen is. Of dat nu allemaal waar is, weet ik niet. Ik ken dien beroemden zakenman niet eens ten herhaal u alleen maar, wat mq werkelqk typeerend voorkomt. Charlie Stone be gon later een zaak als „universal provider" of leverancier van alles, wat men noodig kan heb ben, hetzij als levensbehoefte of als luxe, gere geld of slechts bij uitzondering." „Dat is allemaal onzin," zei juffrouw Flory. „Wees nu eens ernstig. Ik zal u zeggen wat ik van mevrouw Stone zelf heb vernomen." „Hebt u met haar gesproken?" „Ja, zelfs verscheidene malen. Deze zwijg zame vorstin, die u koud ten trotsch noemt, is naar mij toegekomen, vriendeiyk en met een innemenden glimlach! Uit trots en bescheiden heid vermeed ik een ontmoeting. Eergisteren liet zü mq verzoeken of ik in dten salon wilde komen. Na de eerste woorden bekende zij mq zeer open hartig, dat zij zich vreeselqk verveelde, maar dat zq de stilte en eenzaamheid verkoos boven de vleierq, waarmee de overige passagiers haar allen overstelpen. Tusschen zooveel overdreven gedienstigheid had mqn schuwheid haar nieuws gierigheid opgewekt. Daarna vroeg zq mij, of ik muzikaal was en verzocht mij, wat voor haar te willen spelen. Zij dwong mq bijna, om voor de piano te gaan zitten ten ik heb tenslotte eenige stukken van Chopin voor haar gespeeld. Kent u de derde Concert-étude?" „Ja, een schitterend stuk, dat men altijd weer ontroert." „Ik had het genoegen te constateeren, dat zij geen enkele maal haar witte hand, die altqd met edelsteenten overladen is, naar haar mond bracht, om haar verveling te verbergen. En haar mond? Heeft u den mooien vorm van haar mond opgemerkt?" „Zeker! Prachtig zelfs, maar wat een bittere Hoe kwam het, dat je er af viel? Ik ben er niet af gevallen, ik ben er door overmacht af geworpen. (Stuttcartar Ul.T De Bossche rechtbank heeft de 24-jarige mej. A. S. te Eindhoven, die op 11 Januari van dit jaar haar man te Eindhoven heeft doodgeschoten tqdens een wandeling langs het Kanaal, tot vqftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. A. v. d. K., haar minnaar, die haar tot deze daad had aangezet en haar had ge holpen bq de uitvoering van haar misdrijf, werd tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was resp. 20 en 15 jaar. De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den exploitant van den sigarenwinkel „De Drie hoek" in de Kalverstraat te Amsterdam tot een geldboete van 250.subs. 25 dagen hechtenis wegens het in voorraad hebben en verkoopen van „Der Stuermer". Vlak voor den ingang van het Centraal Sta tion te Amsterdam werd op 30 September van het vorig jaar een moordaanslag gepleegd op een colporteur die met „Volk en Vaderland" ventte. De dader, die onmiddellijk gearresteerd werd. had drie schoten gelost waardoor de colporteur ernstig werd gewond. De rechtbank veroordeelde den man wegens poging tot moord tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest en ter beschikking stelling van de regeering. De of ficier had vqf jaar gerequireerd met ter be schikking stelling van de regeering. De officier ging in hooger beroep en Don derdag stond de 48-jarige vertaler voor het Ge rechtshof terecht. De president, mr. Joh. Jolles stelde verd. de gebruikelijke vragen, waarop deze antwoordde: Veroordeelt u mij maar, dan is de zaak afge- loopen. Pres.: Antwoordt u mq behoorlijk Verd.: Ik weiger ieder antwoord. De psychiater-deskundige dr. S. P. Bakker, die een onderzoek naar de geestvermogens van verd. had ingesteld, verklaarde tot de con clusie te zijn gekomen, dat verd. in belang- ryke mate verminderd toerekeningsvatbaar is. De agent van politie, die verd. heeft ge arresteerd, verklaarde, dat verd. het er steeds over had„ dat hq spijt had, dat hij maar zoo'n „kleine man" had getroffen .en geen vooraan staande persoonlqkheid. Verd. was bq zqn arrestatie zeer zenuwach tig en opgewonden. De proc. generaal Mr. Reiiingh achtte ae straf, door de Rechtbank opgelegd te laag en niet in overeenstemming met de eischen die gesteld mogen worden aan een goede bevei liging van de maatschappij. Spr. requireerde bevestiging van het von nis behalve wat de strafmaat betreft. Deze wenschte spr. gesteld te zien op vier jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger Mr. Joh. K. M. Mathuisen concludeerde na een uitvoerig pleidooi tot verd.'s ter beschikkingstelling van de regee ring. Arrest 1 Juli. Donderdagmiddag omstreeks half vier brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den landbouwer A. de Vor te Vuren. De brand ontstond in de schuur, doch deelde zich snel aan de boerderij en hooiberg mede. Spoedig stond alles in lichter laaie en het geheele complex was in korten tqd door het vuur verteerd. De brandweer van Vuren kon de belendende perceelen sparen. Verzekering dekt de schade. Uit de parochiekerk te Stein is een offerblok uit den muur gebroken en met den inhoud mee genomen. uitdrukking van minachting! En toen de piano dicht was, wat deed Evelyne Stone toen?" „zy sprak nog met mij over haar reis in Eu ropa, over de Vereenigde Staten en ook over Kowa. Zij brengt daar eten groot deel van het jaar door, omdat Stone daar zqn kantoren heeft. Wij spraken eveneens over de Chineezen, die zoo talrijk in Noord-Amerika zqn. Instinct matig hebben wij-beiden een grooten afkeer van het gele ras." „Weet u dat er een Chinees aan boord is?" „Ja, Tao." „Tao spreekt goed Engelsch, maar door mqn studie Heeft u werkelijk Chineesch geleerd? Het moet een vreeselijke taal'zijn om te leeren." „Om te schrijven wel, maar om het Chineesch te spreken, dat is niet zoo erg moeilqk. De on metelijkheid van het Hemelsche rijk en zqn wonderbaarlijke ouderdom hebben, toen ik nog heel jong was, mqn verbeelding getroffen. Mijn oom liet mij eenige colleges volgen in de Oos tersche talen. Ik heb dus met Tao in zijn moe dertaal kunnen spreken ten ik geloof zelfs, dat ik daardoor zeer bq hem in de gunst sta." „Dan moest u van dien leelijken Chinees de belofte zien te krijgen," onderbrak Janine, „dat hy mevrouw Stone niet meer lastig valt. Hq draait steeds om haar heen en wil haar porce- lein, waaiers of snuisterijen van ivoor verkoo- pen! Als zij Tao ziet naderen ten zijn blikken op haar voelt, huivert zq al en wordt aangegre pen door een vreeseiyken, nerveuzen angst. Het. is een soort van physieke onbehaaglijkheid, die zq gevoelt en ik krijg werkelijk ook bijna zulke gevoelens als ik Tao zie. De indruk op mevrouw Doordat de dader, de 26-jarige tuinman Z. zich te Utrecht bij de politie heeft aangemeld, is een misdrijf aan het licht gekomen, dat op 17 Mei jJ. des avonds gepleegd is in de popu- iierenlaan te Bosch en Duin. Vroeg in den ochtend van den volgenden dag werd het lijk gevonden van de 20-jarige dienst bode van de familie Th. aldaar. Aan een misdrijf werd toen niet gedacht- Thans echter is door de mededeelingcn van Z. komen vast te staan, dat deze het meis je heeft aangevallen en, om haar het schreeuwen te beletten, de keel heeft dicht geknepen. Vervolgens is hq. in de hoop, dat zij slechts bewusteloos was, op de vlucht ge slagen. De dader is ter beschikking van de Justi tie gesteld. De beambte der Posterijen, die Vrijdag j.L door de Haagsche politie, als verdacht van dief stal op het station Hollandsche Spoor te Den Haag is gearresteerd, is na een bekentenis Dins dag j.l. ter beschikking van de justitie gesteld. Benoemd tot ondervoorzitter van den Raad van Bestuur van Curacao de heer C. S. Gorsira J. P. Ezn., lid van dien raad, en tot lid van het college mr. S. Q. C. van der Veen Zeppenfeldt, directeur van de Curacaosche Bank en plaats- verv. lid van het Hof van Justitie. Bij K. B. van 9 Juni 1936 is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau mevrouw M. de BoerJongkees, voorzitster der vereeni ging „Liefdadigheid naar Vermogen" te Den Helder Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan S. van Bever, expeditiechef bij „Hfra", voorheen I. L. Flesseman N.V. te Rotterdam.. Aan de na te noemen personen is verlof ver leend tot het aannemen der achter hun namen vermelde vreemde ordeteekenen, te weten: J. Leeuw, consul der Nederlanden te Leopoldville, het ridderkruis der orde van den Leeuw van België; C. C. J. van Haaren, te Antwerpen, het ridderkruis der Orde van maritieme verdiensten van Frankrqk; H. G. Hartsuqker, te Genua, het officierskruis, der orde van de Kroon van Italië. Bq K. B. zijn, ingaande 1 Juli 1936, be noemd tot electrotechnisch hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie de electrotechnisch amb tenaren der telegrafie en telefonie J. Timmer en A. van der Linden. Benoemd tot arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Middelburg, F. van Spanning, te Vlis- singen en P. Raas te sHeerenhoek. Bq beschikking van den minister van Onder- wqs. Kunsten en Wetenschappen is aan mejuf frouw G. V. J. Tromp, op verzoek, met 1 Sept. 1936 eervol ontslag verleend als adjunct-com mies bq zqn departement. Met 1 Juli is, op verz., eervol ontslag ver leend, ter zake van langdurigen dienst, aar. den kolonel jbr. K. F. Quarles van Ufford, com mandant van de 2e artillerie-brigade. Benoemd en aangesteld bij het Waoeu der artillerie: tot kolonel, commandant van de 2e art.-brigade, de luit.-kolonel I. M. P. A. Qua- dekker, comm. van het 8e reg. veldart.tot luit.- kolonel, commandant van het 8e reg. veldart., de majoor J. M. de Kruijff, van het 3e reg. veldart.; tot luit.-kolonel, ondersch. bij dec staf van het wapen en het korps luchtdoelart.. de majoors C. A. Hartmans en A. J, Maas. resp. van dien staf en van het korps luchtdoelart. Bij den staf van het wapen, tot res.-kolonel, de eerv. ontsl. kolonel jhr. K. F. Quarles van Ufford, voorn.; tot res.-luit.-kolonel, ondersch. bq den staf der le art.-brigade en het reg. kustart., de res.-majoors F. J. J. Trapman en M. de Bloeme, resp. van het 6e reg. veldart. en het reg. kustart. Bij K. B. van 15 Juni 1936 is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevange nissen te Leeuwarden G. Grondsma, wonende te Leeuwarden. Bij K. B. van 15 Juni 1936 is aan J. W. Broers op zqn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevange nissen te Breda, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Stone is zoodanig, dat zq sedert wq aan boord zqn, iederen nacht zeer slecht slaapt en af schuwelijke nachtmerries heeft. Gisteren vroeg zij mq zelfs, of ik haar hut met haar wilde deelen, een prachtige luxe hut, met zqden be hangsel." „En nu waakt u dus over haar slaap? '.Natuurlijk, en ik heb er geen spyt van. Wij hebben gisterenavond heel gezellig gebabbeld. Mijn nieuwe vriendin ging daarna rustig sla pen in haar hut ten had de prettigste droomen." „Maar u, heeft u geslapen?" „Ik sliep in de zitkamer, maar een zeer sterk parfum, waar zq dol op is „Heeft u natuurlijk een slapeloozen nacht bezorgd. Weiger vanavond!" „Neen! Mevrouw Stone zou dat erg omplei- zierig vindenzy is niet gewoon, dat men haar dwarsboomt! Inneriyk Is zij veel beter, dan de uiterlijke vorm doet vermoeden. Mis schien is zq wel zeer gevoelig en goed, zonder het te weten. Mqn genegenheid voor haar ver plicht mq tot niets onaangenaams. Ik ben vrij gedurende zooveel lange uren...." „Die mevrouw Stone aan haar toilet wqdt! Dat mooie poppetje kleedt rich aan, babbelt een beetje en kleedt zich dan weer uit, om weer van voren af aan te kunnen beginnen. Dat is haar eenige bezigheid." En Bermond, die rijn rol van watten vriend zeer serieus opvatte, pro beerde juffrouw Flory te doen besluiten, om voorzichtiger te rijn, wat haar natuurlijke hulp vaardigheid betrof. Janine schudde echter het hoofd, koppig in haar sympathie en illusies. (Wordt vervolg#)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3