Koningin en Prinses in Utrecht NAAR PRAAG, WEENEN en BUDAPEST Schoonheidsleer der N.S.B. OFFICIEELE ZITTING VAN DEN SENAAT 96 Gulden l! WAAR HET HART VAN EUROPA KLOPT! ZATERDAG 20 JUNI 1936 Vele buitenlandsche professoren zullen in ambtsgewaad in den stoet meetrekken Begroeting gemeente bestuur Eere-promoties Een medaille van ijzer Eere-medaille voor de Koningin Een informatie-bureau DE HUISSENSCHE GILDEN Een kostbaar zilverbezit Rechtbank te Zutphen Een brochure Elf dagen rijk program Dit is het reis-wonder van het seizoen! 1 I FABELACHTIG LAGE PRIJS i VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS I T.M. DONDERDAG 13 AUG. 4 s- RETRAITEN St. Ignatius te Spaubeek St. Clemens te Noordwijker- hout Harder dan graniet De gestoorde vechtpartij Zooals wij reeds eerder meldden, zal dinsdag a.s. H. M. de Koningin, vergezeld Van H. K. H. Prinses Juliana de officieele Plechtigheden te Utrecht bijwonen. Dien öag zal een lange stoet van professoren en andere hoogwaardigheidsbekleeders in ambtsgewaad door Utrechts straten trek- l!en. hetwelk ongetwijfeld een prachtigen aanblik zal opleveren. I*n de openbare zitting van den Senaat der ^'Jks-Umversiteit, die Maandag 22 Juni a.s. °rdt gehouden in het Groot-Auditorium der diversiteit zal allereerst het woord worden 8evoei'(j door den minister van Onderwijs, Kis 'bsten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. R. «maker de Bruine. Daarna worden de on- Sloti ^rscheidene geschenken aangeboden, terwijl a de zitting in de Senaatszaal verfrisschingen Wden geoffreerd. Maandagavond heeft een begroeting van Cu- atoren en den Senaat plaats in het Universi- .'"sgebouw. Deze ontvangst zal in hoofdzaak paften ter kennismaking. Daarna vertrekt men ®eSarnenlijk naar het centraal Museum, w"aar Ij6 ontvangst plaats heeft door het gemeente- fesUiur. Er worden bij deze ontvangst geen ^voeringen gehouden. I kinsdag geschiedt de aanbieding van de ge- u*Wenschen aan den Academischen Senaat in j.;11- openbare zitting van den Senaat in de paterskerk. Deze plechtigheid zal een zeer Raciaal karakter dragen omdat de gasten bij 'Ze gelegenheid in ambtsgewaad of Universi- plre toga zullen zijn gekleed met decoraties ïr°ot model. De gasten gaan op eigen gelegen- ieid naar de kerk. Curatoren, Senaat en °°gleeraren trekken hierheen in optocht. De ^'dellen met hun staven voorop-. Men verlaat Ipt Universiteitsgebouw door de achterdeur en ,a§eeft zich dan via de Voetiusstraat naar de prk. Ete professoren zullen faculteitsgewijs op- sesteld staan, maar geen vaandel meevoeren. ®ij den terugkeer uit de kerjj, in wtelken stoet Mi ook de gasten meeloopen, begeeft men zich j.eer in het Universiteitsgebouw via het Sint ^rtenspoortje, op het Domplein. l Alsnu wordt door Curatoren, Professoren, pbtien- en buitenlandsche gasten het noen maal gebruikt, gedurende hetwtelk de heer J. A. Wagenaar, die ook het orgel in de Pie- j rskerk bespeelde, een carillonconcert geef©, jpftiiddels breekt dan de tijd voor de officieele efdenking aan. Voor den gezamenlijken tocht de Domkerk stellen de deelnemers zich .pb op in de Kloostergang. Om half drie wordt ^rokken langs het Domplein, Trans, Kromme vp-Uwe Gracht, Jansdam, Korte Jansstraat, v°histeeg en Domplein naar den hoofdingang b de kerk. .Gedurende den optocht .waarbij zich op het °mpiein de deputaties van Besturen van Stu- ebtenvereenigingen aansluiten, luiden de pbre Domklokken. H. M. de Koningin zal het J>0rbijtrekken van den stoet gadeslaan vanuit aüshuize. Wanneer de optocht de kerk bin- pbtreedt, zwijgen de Domklokken en zet de 0«h-organist, de heer H. P. Bos het Gaudea- bo Igitur in. j ke Koningin, die vergezeld is van Prinses bana, treedt de kerk binnen via de sacristie, jb-öat Zij de eerewacht uit de Studentenweer- aarheid heeft geïnspecteerd, d m de kerk worden redevoeringen gehouden ,j0or den President Curator Dr. H. Th. s' Jacob, Y,°°r den Rector magnificus Prof. Dr. C. W. [pbgraff en door den Minister van Onderwijs, ^busten en Wetenschappen Prof. Dr. J. R. s btemaker de Bruine. In deze herdenkings- jjbienkomst wordt de gulden medaille aan H. d be Koningin aangeboden, terwijl tenslotte rO derde eeuwring wordt gehecht aan het (jOpot aandel der Universiteit. Dit geschiedt c^r den President-Curator Dr. H. Th. s' Ja- vervolgens gaat H. M. de Koningin de ge denken bezichtigen. Tenslotte vertrekt zij °?r den hoofdingang. j bes avonds is er een galabanket van Cura- jbfen, Professoren en Binnen- en buitenland se gasten in het Jaarbeursrestaurant. De da- t s van de aanzittenden vereenigen zich gelijkertijd aan een maaltijd in het hotel °ord-Brabant, waarna men gezamenlijk de ^'a-opvoering van de Groote Geus bijwoont. .bes Woensdags is er openbare ziting van den d bdemischen Senaat in het Groot Auditorium JV8 ochtends te half elf. In deze zitting vindt de -promotie plaats, fcbes middags is er eten noenmaal voor Curato- 8 b. professoren en binnen- en buitenlandsche jj^ten, waarna dezen gelegenheid hebben om uit het Universiteitsgebouw de maskerade zien voorbijtrekken. Dr. s'-Jacobs zal zich voor j,,c- Universiteitsgebouw tot den hoofdper-soon j^bten, terwijl de deelnemers hier voorts een bhk toegereikt zien. bes middags maken de deelnemers aan het qbbhrnaal een tocht door de provincie, geduren- J' kelken een thé wordt aangeboden op het bui- van Dr. s'-Jacob, Dijnselbrug te Huis ter J-'de. Na afloop van den tocht wordt de Cour b den Hoofdpersoon bezocht. (\be officieele feesten worden besloten door een a'aconcert, aangeboden door Curatoren en ^ademischen Senaat, te geven door het vtrechtsch Stedelijk Orchest en onder directie tyb Prof. Dr. Willem Mengelberg. Het concert jjbfdt geopend met het Io Vivat en gesloten met gWilhelmus, buiten het program om. Het pro- abi zelf bevat: k1: Sol Justitiae Hymnus Universitati rheno- jj^'ectinae ter centenariae dedicatus van Dr. Enthoven. Piet Hein, Hollandsche Rhapsodic van Dr. G. van Anrooy. Ouverture van Shakespeare's blijspel De Ge- Mde Feeks van Dr. Joh. Wagenaar. Va Vijfde Symphonie in C kleine terts van L. b Beethoven. qfbe compositie van Dr. van Enthoven is opge- $j.bgen aan de Universiteit en beleeft haar eer- opvoering. Er zijn enkele Utrechtsche Stu nten-melodieën in verwerkt. ^"orisiotte kan nog gemeld worden, dat Woens- van 36 uur de geschenken aan de Univer- j-Gt te bezichtigen zijn tegen 10 ets. per per- di b, waarvan de baten komen voor een liefda- doel gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Itx-Universitelt worden niet alleen speciale degels uitgegeven,, maar bovendien zal ge ïnde den Maandag, den Dinsdag en den Woensdag in het Universiteitsgebouw een post kantoortje gevestigd zijn, waar men alle zegels, die voor philatelisten waarde hebben, kan Ver krijgen en waar voor de frankeering van een speciaal stempel wordt gebruik gemaakt. Het is mogelijk correspondentie hierheen te adres- seeren. Zooals bektend, wordt in verband met het derde Eeuwfeest van de Universiteit een me daille vervaardigd, die zal worden uitgereikt aan alle officieele.personen, die aan de feesten deelnemen. Vroeger was het mogelijk om van een dergelijke medaille een afslag beschikbaar te stellen voor alle studenten, maar door de groote toename van het aantal studenten is dat niet meer uitvoerbaar. Telde de Universiteit in 1836 nog maar eten paar honderd studenten, momenteel is dat aantal opgeloopen tot 2700. Om toch de studenten in de gelegenheid te stel len zich een herinnering aan de Universitelts- feesten aan te schaffen is besloten van de oor spronkelijke medaille, die van ijzer is en gegoten wordt afslagen in brons ter grootte van een gul den beschikbaar te stellen, welke tegen 70 cents verkrijgbaar zijn. De keuze van een ijzeren medaille is gedaan, omdat dit in overeenstemming is met de tijds omstandigheden. Meer dan welk metaal immers wijst ijzer op eenvoud, en zoo ooit dan is thans eenvoud op zijn plaats. De ijzeren medaille zal niet in den handel zijn, zij wordt uitsluitend namens de Universiteit geschonken. Een noviteit bij deze lustrumfeesten is de uitreiking van de gulden eerenmedaille der Universiteit aan H. M. de Koningin. Deze me daille is ingesteld door den Senaat en het eer ste exemplaar wordt nu aan het Hoofd van Staat aangeboden. Op het oogenblik heeft de Universiteit alleen de beschikking over eere doctoraten, wanneer zij iemand haar groote waardeering wil bewijzen. Het eere-doctoraat kan echter feitelijk alleen worden beschikbaar gesteld in gevallen, dat iemand zich voor de wetenschap heeft verdienstelijk gemaakt. Is dat niet het geval, dan is een eere-doctoraat feitelijk misplaatst. En toch is er wel eens re den voor de Universiteit om haar groote waar deering re toonen. Men denke eens aan de schenking indertijd van het Cantonspark. Den schenker heeft men toen eigenlijk niet anders kunnen danken dan door een vriendelijk brief je. Thans kan dat anders. Door de instelling van de gulden medaille der Universiteit kan men door de aanbieding van dien penning iemand, die dit verdient, de waardeering van de Universiteit toonen. Bij de instelling van dezen penning zijn de noodige waarborgen vastgelegd, dat hij alleen in bijzondere gevallen kan wor den toegekend. De eene zijde van dezen penning is gelijk aan die van de herdenkingsmedaille (de zittende uil), aan de andere zijde wordt de opdracht met den naam van den ontvanger in het La tijn ingegrift.De penning wordt in guldens- grootte vervaardigd van 18 karaats goud. De luidspreker zal bij de a.s. Lustrumfeesten ook een belangrijke rol spelen, doordat het. in de Domkerk gesprokene door middel van luid sprekers op het Domplein voor het publiek zal worden hoorbaar gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat gedurende de officieele herdenking het tramverkeer op het Domplein wordt stilgezet. Gedurende de officieele feesten van de Uni versiteit, dat is dus op Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s., zal links naast den hoofdingang van het Universiteitsgebouw een informatie bureau geopend zijn, waarin een staf van dames alle gewenschte inlichtingen kan geven over de viering. Alle deelnemers moeten zich hier mél den en ontvangen dan een insigne (de dames een broche), dat hun tevens op die drie dagen vrij vervoer in de stadstrams en bussen ver leent en een eenvoudige portefeuille, bevatten de de noodige toegangsbewijzen, een platte grond van de stad en een lijst van buitenland sche deelnemers met hun gewone en hun tijde lijke adres, alsmede verschillende gegevens voor vreemdelingen van belang. Er wordt verder een ordonnansendienst georganiseerd van jongelui, die voldoende vreemde talen meester zijn. Me dewerking hiertoe verleent de bond tot be hartiging van de Toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten. Verder ontvan gen de deelnemers nog een mapje, aangeboden door V.V.V.U., aardig gebonden, met een lint in Universiteitskleuren en bevattende een twaalf tal fotoprentbriefkaarten van Utrecht. Zooals bekend is ter gelegenheid van het der de eeuwfeest van de Rijks-Universiteit een ge denkboek uitgegeven. Dat dit 'n zeer voornamen indruk maakt, maar dat toch tegen een vrij lagen prijs in den handel kon worden gebracht, is ook te danken aan het feit, dat het Univer- siteitsfonös voor de uitgave een vorstelijk be drag beschikbaar stelde. Wanneer op 28 Juni te Huissen de historische Gildenstoet door de versierde straten en langs de oude stadspoorten trekt, zal de aandacht niet in 't minst uitgaan naar de kostbare pracht waarmede de koningen zijn omhangen. Zonder de in zilver voor altijd vastgelegde herinnering aan vroegere heldendaden, feesten' en koningen is een Gilde feitelijk ondenkbaar. Te Huissen verheugt men zich in 't bezit van een uitgebreide collectie schilden en platen die nog onlangs in Boxtel bekroond werden. Van 1554 dateert het oudste schild van het op St. Joris 1411 opgerichte Sint Gangulphus- gilde. Naast een eenhoorn, als wapen, vermeldt het den naam van Claes. Smaelevel Richter tot Hoessen. Een plaat uit 1594 draagt als wapen een lelie en een kruis, terwijl de naam van Dirck: Bauman Claesken Meiner er op voor komt. Er zijn schilden van 1603, 1618, 1644: Jacob van Eymeren; 1649; voorts van 1706 met een afbeelding van een scheepstimmerman ver sierd, terwijl een schild uit 1731 bewijst dat in die dagen de jeugd actief aan de schietwed strijden deelnam. Den 25 Juni is Kooning Geworden Harmn- nis Daams Oudt Synde 14 Iaaren En 3 maandt en 11 Daagen. In 't wapen komen o.m. 2x3 „turven" voor. Een smid vindt men afgebeeld op schilden uit 1738 en 1772, een ploeg in 1749. een kruidenierswinkel in 1787. Dit alles duidt op de beroepen door de Koningen van die ja ren uitgeoefend. Eveneens doet dat een plaat die aan beide zijden 't touwslagersbedrijf toont en bovendien een versje: Met altijd achter uit te loopen Bevorder ik het best mijn werk Zoo maak ik lijnen zonder knoopen Tot kabel touwen dik en sterk Huissen 24 Junij 1845 We vermelden nog het volgende vers: In '93 Scoot ik koning Bleev 't Zeeven Jaar tot Mijn Belooning Huissen den 24 Junij 1800 Hubert Huberts Generaal. Van 't tegenwoordige zilverbezit dat in 1887 toen 14 schilden werden verkocht „om de on kosten te Dekken voor het Polagramere van het Beeld St. Ganguilimus", een belangrijke vermindering moest ondergaan, vermelden we nog zes ovaalvormige adjudantsplaten die aan de eene zijde Maria als Koningin met het Kind, daaronder „Huissen 1769'' en aan de an dere zijde St. Gangulphus in harnas met zwaard en stadswapen vertoonen en een na bootsing van het weggegeven schoonste stuk, een geschenk van den Hertog van Kleef dat den patroon komt. Sint Laurentius, in 1661 opgericht, op 8 Juni 1777 hersteld heeft eveneens een flinke col lectie. De gildeplaat draagt een afbeelding van St. Laurentius met rooster en vredespalm. Van 1663 dateert een ovale plaat die rondom het stadswapen als randschrift vermeldt: „De Jonge Gezielle Broederschap van St. Laurentius binnen Huyssen is opgerigt in 't Jaar 1661 onder de Regeering van Zijne Keur vorstelijke Dopr Lugtigheid Van Bran denburg en Hartog van Cleef Glorieuzer Ge- dagtenis." Ook op de platen van -dit Gilde zijn vele proeven van rijmkunst afgelegd. Een inspiratie in 1853 bracht 't volgende: Eerst als Soldaat was ik bljj Dat ïk 4e Vaandrig werd bij de Schutterij. Toen daarna het Feest was van schieten Mogt ik de eer van Koning genieten En nam toen teregt na mijn zin Sophia Boekhorst tot Koningin Everhardus Jansen 1853 Het zilver liep in 1888 groot gevaar toen een „Burger Vereeniging'' het zich wilde toeëigenen daar St. Laurentius „zoo goed als te niet" was gegaan. Dit hebben twee oude en vier nieuwe leden-weten te verhinderen en op ver zoek nam de pastoor het zilver weer in bewa ring. Tachtig jaar daarvoor was het, toen nog uit 33 platen bestaande, gewogen en 4 pond 2 lood zwaar bevonden. Deze fragmenten uit de historie van 'n kost baar Gildenbezit zullen er, naar wij hopen toe bijdragen de lezers, die allen in Huissen ver wacht worden, met andere oogen te laten kij ken naar het zilver dat door de koningen zal worden „voorgeleid." De rechtbank te Zutphen deed Vrijdag uit spraak in de zaak tegen de gebroeders G. J. E. en D. J. E. te Laten (Gld.), tegen wie de Officier van Justitie een gevangenisstraf van drie weken ieder had geëischt. Tegen den eer sten omdat hij op 6 Januari 1935 de nacht rust had verstoord en tegen den tweeden, om dat hij zich ernstig verzet heeft tegen den gemeenteveldwachter, door te trachten zijn broer te ontzetten, toen deze door den veld wachter was gearresteerd. Deze zaak heeft indertijd in het rustige dorp Laren veel stof doen opwaaien. Tijdens de eer ste behandeling van de zaak werden nl. twee getuigen als verdacht van meineed gearresteerd van wie er een, zoowel dc de rechtbank als door het Gerechtshof werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, terwijl de andere ge tuige, die in hechtenis genomen was, in vrij heid werd gesteld. Thans veroordeelde de rechtbank de beide broers G. J. E. en D. J. E. ieder tot twee weken gevangenisstraf. Iedere politieke of sociale beweging beroept zich op kunstenaars en wijsgeeren uit het verleden, in wie zij haar voorloopers ziet, en zij tracht de kunstenaars van de toekomst voor zich te winnen, hopende, dat het ge- inspireerde woord van den dichter groote pro- j pagandistische kracht zal bijzetten aan haar actie. Ook de nationaalsocialistische beweging blijft in dit opzicht niet in gebreke, maar tot heden is zij noch in Duitschland, noch in ons vaderland buitengewoon gelukkig geweest met haar kunstvoortbrengselen, en het schijnt wel, dat de typische reactionnaire burgerlijkheid van haar karakter weinig bezieling wekt bij oor spronkelijke naturen. Zagen wij bij de op komst van het Nederlandsche liberalisme den dichter Potgieter met zijn school strijden voor de idealen van Thorbecke en zijn partij, za gen wij de sociaal-democratie hartstochtelijk beleden door C. S. Adama van Scheltema, Her man Gorter, Henriëtte Roland Holst, Herman Heyermans en een heel gevolg van minder in drukwekkende kunstenaars, ook de partij van ir. A. Mussert heeft sedert eenigen tijd haren lijfdichter in de gedaante van George Kett- mann Jr., die een dikken dichtbundel, een mis lukt tooneelspel en nog eenige proza-producten op zijn naam heeft, en die allengs poëtische medestrijders vond in de dichters van de bloemlezing „Ochtend-appèl", te weten S. Ba- rends, Flor Berge, Rob Delsing, Jan Hoogen- steyn. Zooals Adama van Scheltema en Her man Gorter zich namens hun socialistische be ginselen keerden tegen de tachtiger aesthetiek en zochten naar een schoonheidsleer, die be antwoorden zou aan de maatschappijleer van Karl Marx, zoo zoekt ook deze Kettmann naar een nieuwe, nationaal-socialistische aesthetica, en wat hij tot dusverre vond, legde hij neer in een brochure, getiteld „Om wille van het Leven Kunst en Gemeenschap", die dezer dagen verscheen bij de uitgeversmaatschappij De Amsterdamsche Keurkamer te Amsterdam. De schrijver zal zich, is te hopen, wel be wust zijn, dat hij in deze twintig bladzijden druks het aesthetische probleem niet van alle kanten belicht. Ook voelt hij zich niet heele- maal zeker van zijn zaak, omdat hij nog af wachten moet, hoe de eventueele nationaal socialistische kunstwerken er uit zullen zien: 4 „Geen enkel vertoog zoo schrijft hij is in staat, met bepaalde perspectieven de toekomst zóó-en-niet-anders af te dwingen; de hoofdzaak is mü, dat ten aanzien van de kunst voor vandaag ook een ander stand punt wordt erkend dan dat der soeverein on- gemoeiden. Wie inziet, dat ik, door het leven belangrijker te achten dan de kunst, daar door de kunst geen afbreuk doe, maar haar integendeel juist verhef in het leven zelf, zal zich op den duur evenmin gesloten kun nen houden voor haar bezielende kracht. Den stijl buiten beschouwing latende, kan men met het aangehaalde wellicht instemmen, maar toch niet zonder zich af te vragen, of de schrijver b.v. ook de militaire eer van minder belang acht dan het leven. Antwoordt hij daar volmondig „Ja" op, dan zijn wij accoord. maai dan wordt de heele belangrijkheidsquaestie een woordenspel. Immers de militaire eer is er, evenals de kunst, alleen „om wille van het le ven". Het leven is dus belangrijker. Maar de bepaalde militair zal zijn leven geven voor de eer, zooals de bepaalde kunstenaar voor zijn kunst afstand zal doen van veel „leven", het welk de heer Kettmann hem toedenkt. Natuurlijk teekent de heer Kettmann fel verzet aan tegen „de proletarische dwaling" en verwacht hij niets van de sociaal-democratie, die immers „ineenkromp tot de reclasseering der arbeiders in een nieuw klassebewustzijn", maar volgens hem moet alles komen van het „ontwakend volk", hoewel hy zich heelemaal Wie heeft er al niet eens het verlan gen gekoesterd, eenigen tijd te mo gen vertoeven in het onvolprezen Praag en in de veelbezongen Donau-<s.teden Weenen en Budapest met haar rijkdom aan natuur- en stede-schoon, met haar gulle en gastvrije bevolkingen, met haar vroolijk-tinte- lende en hartstochtelijk meesleepende muziek, met haar wonderbare sfeer, waarin het leven wordt tot een onvergetelijk schooneh droom! Voor weinigen was intusschen het geluk weg gelegd; de reis was te ver, te duur. Thans echter zijn Praag, Weenen en Buda pest ons opeens naderbij gekomen; ook zij, die geen groote sommen voor een vacantie-reis kunnen besteden, zijn thans in staat hun ver langen naar den Moldau- en Donau-droom in vervulling te doen gaan. Wie onderstaand program leest en daarbij bedenkt, dat alleen reeds dë treinreis volgens gewoon tarief ongeveer 80.kost, zal met stijgende verbazing ervaren, welk een onge looflijk buitenkansje hier geboden wordt. En dat alles geheel in den geest der wel bekende V.K.F.-reisservice. Programma Maandag, 3 Augustus: In den ochtend te ongeveer 11 uur vertrek van Oldenzaal; lunch en diner in restauratie-rijtuig; reis over Osna- briick, Hannover, Maagdenburg en Halle; aank. to Dresden pl.m. 10 uur; logies. Dinsdag, 4 Augustus: Ontbijt; groote auto- toer door de heerlijke kunststad met bezich tiging der bezienswaardigheden; lunch; na den £ttmiiii!iii!iiiimniutimiiimiiimiiiiiiiiiiniimiititiitiiiiiiiitiiiiiiiiiiu: (Verhoogd, met f 3.voor admi- nistratiekosten). I Wie tweede klas wenscht te reizen betaalt IS gulden meer. middag eenige uurtjes vrij; gelegenheid tot een uitstapje „Zum weissen Hirsch"; diner; ge noeglijk samenzijn; logies. Woensdag, 5 Augustus: Ontbijt, waarna ver trek per D-trein naar Weenen; lunch in res tauratie-wagen; aankomst te Weenen tegen 15 uur; 'smidd. en 's avonds „Prater-bummel"; diner in Prater-restaur.; logies. Donderdag, 6 Augustus: Ontbijt; groote autotocht door de stad, oud en nieuw; bezich tiging van Stephansdom, parlement, raadhuis, paleis van justitie, enz.; bezoek aan kunst historisch museum; lunch in restaurant; na den middag per auto uitstapje naar Slot Schönbrunn en berg-opwaarts naar Coblenz, vanwaar Weenen in heerlijk panorama aan onze voeten ligt; terugtocht over het veel bezongen wijndorp Grinzing, waar de land- wijn gedronken en het diner geserveerd wordt (Grinzinger vroolijkheid!) logies te Weenen. Vrijdag, 7 Augustus: Ontbijt; per feestelijke extra-Donau-luxe-boot naar Budapest (zigeu- nermuzlek aan boord!); lunch en diner onder weg; aankomst te Budapest in den avond: een sprookje van lichtende schoonheid! per auto naar hotel; logies. Zaterdag, 8 Augustus: Ontbijt; 's middags groote autotoer door de stad; bezichtiging van Parlement, Vrijheidsplein, enz.; lunch; 's mid dags vrij; diner; 'savonds gezellig samenzijn; zigeunermuziek! logies. Zondag, 9 Augustus: Ontbijt (vóór of na de H. Mis); per auto naar het op de bergen langs den Donau gelegen Buda; bijwoning van de beroemde, grandioze Muziekmis in de St. Matthiaskerk; bezoek aan den Koninklijken Burcht (%flossing van de wacht!), de Vis- schersbastei, enz.; lunch; na den middag heer lijke wandeling door het stadspark (Slot Hu- nyadi) met bezoek aan graf van den Onbeken den Soldaat; diner in „Alpendorf", met mu ziek en variété-voorstelling; logies. Maandag, 10 Augustus: Ontbijt; bezoek aan het Margaretha-eiland in den Donau: een won- derschoone tuin met luxueuze badhotels en restaurants; lunch in de „Hangli Kioszk" aan den Donau-oever; daarna per extra-boot naar de Staatswijnkelders te Budafok, alwaar men zich aan de fijnste Hongaarsche wijnen te goed doet! Diner; 's avonds bezoek aan Angol- park (vermakelijkheden)logies. Dinsdag, 11 Augustus: Ontbijt; vertrek van Budapest naar Praag; lunoh in den trein; aank. Praag pl.m. 19 uur; per auto naar hotel; diner; logies. Woensdag, 12 Augustus: Ontbijt; groote autotoer door Praag met o.a. bezoek aan de oud-nieuwe Synagoge, de goudmakershuisjes, den hongertoren, enz.; lunch; na den middag voortzetting van het Prager program; diner; tegen 20 uur vertrek van Praag naar Holland. Donderdag, 13 Augustus: Ontbijt in Maag denburg; lunch in den trein; aankomst in Holland in den namiddag. Afscheid! De totaalprijs 96.en 3.sluit het navolgende in: le. Spoorreis Ille klasse met extra trein van Oldenzaal naar Budapest en terug. Voor het reizen in de lie klasse is voor den c'CT^ rt '4? fb CJ3 '4 cp 4^ cë 'b 4; :i-i tncr. a"J ct cb •8 3- heen-en terugweg een toeslag van 18 ver schuldigd. 2e. Een boottocht op den Donau per extra boot van de Kon. Hongaarsche Stoomboot Mij. 3e. Volledige en overvloedige maaltijden, aanvangende met lunch op 3 Augustus en ein digend met lunch op 13 Augustus. 4e. Huisvesting in uitstekende hotels, zoo veel mogelijk in kamers volgens aanvraag. Worden beslist éénpersoons kamers gewenscht, dan worden de hotelprijzen verhoogd met 8 voor den geheelen duur der reis. 5e. Alle fooien en belastingen. 6e. Personen- en bagagevervoer bij aankomst en vertrek van de stations naar de hotels en terug. Van de perrons naar den auto, moet ieder zijn eigen bagage dragen of kan men een kruier nemen. 7e. Alle in het programma genoemde ex cursies. Pengös kunnen tegen specialen lagen koers, tegelijkertijd met de aanmelding besteld wor den. Geen pas en geen visum noodig! Voor de terugreis kan een slaapplaats Praag Oldenzaal worden besteld. De prys bedraagt 8.in de 3e klasse en 12.in de 2e kl. Drukke winkelstraat te Praag Budapest, gezien van het St. Gellert- monument Wie van deze unieke reisgelegenheid wil pro- fiteeren, melde zich aan bij het Centraal Reis- adres der „Vereenigde Katholieke Pers", N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, Telefoon 46878, Giro 22884. Alle lezers, die zich interesseeren voor een prachtig verzorgde en toch goedkoope vacantie- reis, naar ver en naar dichtbij, vragen ons uit voerig en fraai geïllustreerd Reizenprogiam- boek 1936 aan hetwelk omgaand gratis eü franco wordt toegezonden. 2730 Juni. Heeren Mijnbeambten IL 36 Juli. In bespreking. 1013 Juli. Heerencongregatie Maastricht. 1720 Juli. Kerkrade. 25—28 Juli. In bespreking. 31 Juli3 Aug. Heeren onderwezens L 36 Aug. Heeren Onderwyzers IL 614 Aug. Achtdaagsche priesterretraite. 22—25 Juni: Mannen. 27—30 Juni: Mannen. 30 Juni3 Juli: Gehuwde Vrouwen. niet bekommert over de vraag, in hoeverre dit „ontwaken" verschilt van een nationale .re classeering", om het leelijke woord op zijn ge bruiker te doen terugslaan. Wanneer men over de S. D. A. P. spreekt in pejoratieven en over de N. S. B. in euphemisrr.eri, heeft men makkelijk spel, doch wannéér de heer Kett mann weigert aan te nemen, dat het nationaal- socialisme „zonder eenigen aanloop en zonder dieperen gevoelsgrond te voorschijn is gegoo cheld als een ei uit een hoogen noed", aan kan men die weigering met het volste recht uit strekken tot b.v. het communisme, en andere verschijnselen, waarmede de N. S. B. zich niet op goeden voet bevindt. De groote moeilijkheid voor den theoreticus van de nationaal-socialistische aesthetica is wel. dat hij zich bepalen moet tot algerr.eene phrazen over de horde, die door het fascisme zal worden gebonden tot waarachtige volksge meenschap, terwijl hij nog geen idee heeft van hetgeen de kunst, tengevolge dier denkbeel dige binding, zal gaan vertoonen. Hy moet arbeiden in het goed vertrouwen, dat alles wel zal slagen, wanneer de N. S. B. maar een maal geslaagd is. Hij heeft echter weinig ga ranties, die dit vertrouwen rechtvaardigen. Wanneer hy beweert: „Het behoort tot den wezenstrek van het fascisme, dat het, meer dan welke levensbeschouwing ook. een prin- cipieele gevechtswaarde heeft", dan klinkt dat voor de aanhangers van het nazi-systeem wel licht zeer overtuigend, maar het ontg*at den buitenstaander, waarom deze stelling gepo neerd wordt in een aesthetisch betoog, en waarmede deze weinigzeggende stelling kan worden bewezen, tenzy met een beroep op ge welddaden, wier artistieke waarde niet boven discussie staat. Wanneer de moderne maat schappij inderdaad, zooals Kettmann aan neemt, iedereen dwingt tot specialisatie, dan dwingt zy hiertoe ook den kunstenaar, en wanneer deze specialisatie nochtans de „volks verbondenheid" niet mag doen veronachtzamen, dan bedreigt zij den kunstenaar het minst, die door zijn taal gedwongen is tot hetgeen men „verbondenheid" noemt, ongeacht of hy het aangenaam vindt of niet. Er moet, zoo redeneert Kettmann, eerst maar eens een nationaal-socialistische volksgemeen schap komen en „De kunst, die dan ontstaat, zal voor heel de gemeenschap zijn", maar geeft hij zich ook maar de geringste rekenschap van de wijze, waarop die kunst dan „ont staan" zal? Ze zal toch vervaardigd moeten worden door een kunstenaar, gehoorzaam aan een persoonlijke inspiratie, en niet aan een algemeen decreet! Men kan nu wel beweren, dat in die nieuwe volksgemeenschap „de kun stenaars in het bloed der gemeenschap zullen worden opgenomen", maar dit is alleen een leelijke beeldspraak, en de gedachte „dat hun werk niet het gevolg eener persoonlijke be genadiging is, maar dat „aan hen persoonlijk de begenadiging der gemeenschap is voltrok ken" zal men nooit aan kunstenaars of aan wat voor menschen ook kunnen opdringen, voor zoover ze niet onder alle omstandigheden van zelfsprekend is. Iedereen, die persoonlijke qualiteiten bezit, draagt het dubbele bewust zijn, te hebben en ontvangen te hebben, maar kan hij die twee termen onderscheiden, hfj kan niet zijn gave zelf splitsen in een „per soonlijk" en een „onpersoonlijk" aandeel. Dat de kunst geen „tierelantyn" moet zijn, maar het gevolg van een „roeping" is weer heel aardig gezegd, doch er bestaat een duidelijke roeping tot het tierelantijnsche, en juist aan deze roeping schort het den heer Kettmann, die het gewone burgermans-zelfbedrog her haalt van de aesthetica der domineespoëzie voor God en vaderland weg. „De tijd, dat Jacques Perk in alle op rechtheid de schoonheid kon aanroepen met dien extatischen dichtregel; „Wie eenmaal u aanschouwt, leefde genoeg" die tyd. smachtend naar de schoonheid boven het leven, is voorby. De kunstenaar zal de schoon heid begeeren om wille van het leven, dat in zijn hoogste spanning, in zijn edelste en niet te weerstreven grootheid schoon biykt te zyn." Zoo decreteert de schoonheidsleer der N. S. B„ maar men zou eindeiyk willen, dat het decreet gemotiveerd werd door iets menscheiy- kers of althans iets meer waarschynlijks dan de gedachte, dat een eventueele zegepraal van de Mussert-partij een essentieele verandering zou te weeg brengen in de functie der schoon- heidscheppende organen van den kunstenaa*. De tyd is heelemaal niet voorby, en zal, geve God, nooit voorbijgaan, waarin voor den kun stenaar de schoonheid het hoogste ideaal is, meer waard dan het leven, zooals de nationale eer voor den soldaat moet zyn. Deze hooge waarde ontleenen de schoonheid, de eer, de liefde, de waarheid enz. enz„ abstrac ties als zij zyn, natuuriyk aan de concrete le vensrealiteit, maar wie „om wille van het le ven" zyn kunst zou verminken is even schuldig als de militair, die „omwille van het leven" het vaandel in den steek laat. De kun stenaar heeft kunstenaar te zijn, zoo zuiver hij kan, en hij vertroebelt die zuiverheid, wanneer hy zyn kunst a priori afhankelyk stelt van leidersdecreten of staatsdwang. Het tegendeel maakt de heer Kettmann niet duideiyk. Hy beweert alleen, zonder bewys, dat ons volk eerst weer „een volk" zal zyn, wanneer het volgens de staatsmethodiek van het nationaal- socialisme zal worden geregeerd. Hieraan voegt hy de onbewijsbare hypothese toe, dat de kunst dan vanzelf zal voldoen aan hooger aesthe tische eischen dan ze thans vermag. Een en ander moet men op gezag van George Kett mann gelooven. Het gezag der ervaring is er ni. nog niet. Harder dan het graniet van de bergwerken zyn in de eerste plaats de spieren van George O'Brien, die in deze film optreedt als de ploeg baas van een groep stevige boys, die aangeno men zijn, om een tunnel te helpen graven. Maar Tim Harreman, zooals de held voor deze gele genheid gedoopt is, weet zyn spieren met alleen te gebruiken, hetzy voor zyn zwaren arbeid, hetzy voor een vechtpartij hy weet ze ook te bedwingen tot rust en hierin ligt de moreele en tevens de voornaamste waarde van dit filmwerk, waarvan de inhoud overigens in een vlot tempo verteld wordt. Reeds het eerste optreden van Tim, wanneer hy twee van zyn flink uit de kluiten gewassen arbeiders bij een vechtpartij uit elkaar haalt, als waren het twee om 'n fop speen krijg voerende zuigelingen, belooft een slottooneel, dat als apotheose kan gelden van alle in de wereld geleverde tweegevechten. Op het terrein van den stryd de bergwer ken aangekomen, begint deze verwachting uit tc groeien tot een vaste hoop, want Zwarte Jack, zijn concurrent, ziet er ook niet naar uit, dat hy lang gesmeekt moet worden om een robbertje te vechten. Alvorens het tot het verhoopte conflict komt, moet Jack Tim uit een ingestorte schacht red den, en hy doet dit hoofdzakelijk met het doel, om Tim de afgesproken vechtparty niet te doen missen. Doch na de redding deelt de dok ter Tim mee, dat Jack's hart zéér zwak ls en dat zelfs die mededeeling Jack kan dooden. Tim weigert dan te vechten en wordt daarom een lafaard gescholden. Maar vlak daarop stort Jack in en nu is Tim de held, die gehuldigd wordt, tezamen met zyn aanstaande vrouw die natuuriyk ook een rol speelt in deze film en Jack, die gaarne zyn eerste rechten aan Tim afstaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11