de financieele toestand VAN FRANKRIJK De toestand in Palestina Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers UITEENZETTING VAN VINCENT A URIOL De Sancties STAKINGEN IN BELGIË DUREN VOORT De chaos in het Verre Oosten DE BAROMETER LAM RIS ZATERDAG 20 JUNI 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20006 De pogingen der laatste jaren om het economisch leven weer op gang te brengen, hebben gefaald Tegen devaluatie De openbare schuldenlast f^bdpunt dat de regeering heeft aangenomen, Beroep op de spaarders Paul Reynaud aan het woord De Italiaansche pers over Eden's rede Belangrijk document, waarin de begane fouten erkend worden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ Regeering zal zich door de onge regeldheden niet van haar stuk laten brengen Onlusten duren voort Sabotage Italië merkt er in het economisch leven weinig van ISllfil MPiilii De ongeregeldheden, die in België aan de orde van den dag zijn, hébben de Overheid, tot het nemen van drastische maatregelen genoopt. Bereden gendarmerie en pantser wagens bij het verspreiden van oproermakers Landarbeiders worden onder bedreiging aangespoord tot staking De Oostenrijksche Bondskanselier dr. Schuschnigg slaat in gezélschap van den chef van den generalen staf.Zehner .een. parade der, militie gade Tramverkeer te Namen ligt geheel stil De Britsche troepen in Egypte Voorloopig waarschijnlijk gehandhaafd De „Girl Pat" geënterd De bemanning gearresteerd Dr. Schacht Schacht uit Boedapest vertrokken Zijn reis had geen politiek doel Meer dan lOOKoreanen verdronken Boot omgeslagen Troepen van Nanking en Kwangsi tegenover elkaar Steun der communisten Het hart Het hart vervult een centrale func tie in ons lichaam en regelt als 't. ■ware het leven. Daarom is het hart het symbool geworden voor ons ge moedsleven. We koesteren in ons hart liefde en haat, hoop en vrees. Boven al is het hart in den loop der eeuwen het symbool geworden der liefde. Cupido, of wil men Amor, wordt met pijl en boog afgebeeld waarmede dit liefdegodje het hart raakt. Geloof Hoop en Liefde vinden hun teekenen in kruis, anker en hart. Geen wonder dat, gewoon menschelijk reeds, in den loop der tijden het goddelijk hart van den Heiland bijzonder werd vereen zelvigd met Zijn Oneindige Liefde. Vooral, nadat Zijn openbaring kwam tot Theresia. Sommige leelijke en het heilige onwaardige gipsbeelden mo gen al stuitent leélijk het bloedérige hart realistisch hebben afgebeeld, het is intusschen toch zoo van zelf spre kend. dat het H. Hart vereerd wordt als één met den God-Mensch die de Oneindige Liefde is. In deze Juni maand is het goed dit te overdenken. :9 S ONBREEKBARE HORLOGES Japans bewapening NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pog. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor «ie kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 19 Juni. (Reuter). De minister van Financiën, Vincent Auriol, heeft vanmiddag in de Ka mer een uiteenzetting gegeven van den huidigen financieelen toestand. In zijn inleiding wees de minister erop, dat de regeering het noodig acht het land de waarheid te zeg gen. In de laatsite vier jaren, aldus vervolgde ^Uriol, was het in evenwicht brengen der be- ooting de voornaamste zorg van hen, die 'beenden, dat de hervatting van het economisch leven vooral afhing van een herstel der fi- bbnciën des lands, tegelijk met een besnoeiing ber prijzen in het binnenland om deze aan te Passen bij de wereldprijzen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen, een drukking van de kosten van levensonderhoud v°rmden het program. Daarbij kwamen sala- verminderingen, e. d. Dit was een poging van deflatie zonder precedent. De besnoeiingen op de uitkeeringen aan oud- Strijders, ambtenaren en renteniers kunnen v°or 1934 en 1935 op meer dan 5 milliard wor- den geschat, bij welke opoffering voor de laat- beide jaren een overbelasting kwam van 1-320 millioen. Het resultaat van de financieele wetten der Matste vier jaren had een overschot van 10.800 brillioen moeten opleveren. De vergelijking 'Usschen de begrooting van 19311932 en die van i93g geeft een werkelijke vermindering *'Der van 6.460 millioen. Vooral het verwachte evenwicht werd niet "ereikt. Het deficit voor 1934 kan worden ge- a°hat op 8800 millioen, voor 1935 op 10 mil- i'ard, en voor 1936. te rekenen op 1 Juni, op a 7 milliard. Uitgaven ten bedrage van 8-700 millioen vallen in 1936 ten laste der s°hatkist. Er moet voorts rekening worden êehouden met mogelijke wijzigingen in de Hottende schuld. Voor deze uitgaven beschikte de schatkist ®Ver 22.780 millioen dank zij de machtiging °t uitgifte van schatkistbons tot een bedrag Van 840 millioen. Van de overige 21.940 millioen 7'erd 14.000 millioen door de Banque de trance voorgeschoten. Overgaande tot een bespreking van den bJ'onbaren schuldenlast verklaarde Auriol. dat schuld is toegenomen en gewijzigd is. r°°r conversie is de doorloopende schu'denlast |bet 44 milliard verminderd, maar de aflos- ~are schuld is toegenomen met 75 milliard. :~e schuld op middelmatig korten termijn is ?6t 16 milliard toegenomen en bedraagt thans milliard, de vlottende schuld is met 20 billiard toegenomen en bedraagt thans 66 mil- 'ard. Auriol is van meening, dat deze cijfers jbbt ontdaan kunnen worden van de economi se evolutie van de vier afgeloopen jaren. ®&artoe de begrootingspolitiek zelve heeft bij- ep(iragen. De militaire uitgaven zijn toegenomen tusschen 1930 en 1936 met 1.400 millioen. De poging deze bedragen te „drukken" betrof in hoofdzaak de uitgaven aan traktementen, pensioenen en sociale uit ree ringen. Ten aanzien van de prijzen wees Auriol op ?e tegenstelling tusschen de daling der groot- •aridelsprijzen en den weerstand van de prij- in den kleinhandeL Dit verklaart tegelij- ertijd het mislukken der pogingen het eco- b°iïiisch leven weer op gang te brengen en flet falen der deflatiepolitiek. Dit falen laat .Ctl deficit voor dit jaar van 7 milliard op schatkistbehoeften, welke zullen varieeren „ah 10 tot 12 milliard, terwijl de leening bij rie Banque de Prance reeds 14 milliard be- ^agt. Vervolgens gaf Auriol antwoord aan de devalu- Auriol weerlegt verschillende argumenten verklaart zich te zullen houden aan het °eb zij zich voor de beide Kamers voorstelde: standpunt, dat in overeenstemming is met ®b wil van het land. „Er is dus nu een enkele btiek, zeide hij, een beroep op de natie zich te redden en haar munt te redden." Auriol ^°ebit deze poging mogelijk. Hij schat het ''ansche kapitaal, dat niet deelneemt aan het Rationale bedrijfsleven op 60 milliard, 26 mil- ^lard hiervan is uitgevoerd naar het buitenland, ^•billiard is in particuliere goudvoorraden be- Sci en 30 milliard is opgepot. V°or de „gevluchte" kapitalen biedt de mi- '-fir amnestie aan. Hij zal bij de Kamer een tsontwerp te dezen aanzien aanbieden, waar- 11 hij toevoegde, dat fraude bij ontdekking «er c°bf: er zwaar zal worden gestraft en mogelijk tot iscatie van de tegenwaarde der niet aan- ®eSeven goederen kan leiden. hip? zullen onderhandelingen worden geopend w' he regeeringen van buurstaten om geza- tpg -ik belastingvlucht en belastingontduiking Ui(.Cn te gaan. Voorts is veel kapitaal gevlucht of in de hoop op devaluatie. De ver- bgen der regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Overigens zullen de kapitalen terugkeeren, wanneer het econo misch leven zal zijn hervat. Auriol kondigde vervolgens aan, dat nadat maatregelen zijn genomen ter verdediging van de aandeelenmarkt hij over enkele dagen een beroep zal doen op de spaarders voor bons op korten termijn en in kleine coupures om ze in het geheele land te plaatsen. Hij zal daartoe niet alleen gebruik maken van de credietinstel- lingen, doch ook de bemiddeling inroepen der ambtenaren van financiën en der posterijen. In afwachting daarvan zal hij van de Banque de Prance vragen een blanco crediet: „openlijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij.' Indien de bons gunstig zullen worden ont vangen zal hij geen gebruik maken van een crediet. De leeningverstrekkers zullen het rechr hebben op een openlijke en loyale controle Daarom dient de regeering een wetsontwerp in tot organisatie van de openbare comptabiliteit. Daarna zal kunnen worden overgegaan tot een hervorming van het belastingstelsel. Het is niet de bedoeling de Banque de Prance afhankelijk te maken van den staat, maar om de economische belangen des lands te bevorderen. De particuliere banken zullen niet genationaliseerd worden, maar de noodzakelijke controle daarop zal worden georganiseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen De regeering zal eenige orde stellen op de verschillende Kredietinstellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rente voet en het gebruik van chèques in den buiten- landschen handel. De juiste verhouding tus schen de belastingen op verbruik en de belas tingen op het inkomen zal eveneens worden herzien. Zich tot de communisten wendende, zeide Auriol, dat het gevaarlijk zou zijn tot een kapitaalsheffing over te gaan. Ten slotte deed hij een beroep op de leidende klasse, dat voor uitzien en op tijd instemmen met noodige op offeringen tot heil van het land kan zijn. Na de redevoering van Auriol werd de zit ting van de Kamer geschorst. Bij de hervatting der zitting nam de vroe gere minister van Financiën, Paul Reynaud, het woord. Hij begon met het beroep op de nationale solidariteit, dat de minister had gedaan, te prijzen maar, aldus zeide hij: „Gij wilt de prijzen doen stijgen en de munt hand haven en dat is de quadratuur van den cirkel". Hij sprak als zijn meening uit, dat de re- geeringsmaatregelen het deficit op de begroo ting zullen doen toenemen. De president der Kamer deelde dan mede, dat de regeering de directe beraadslaging wenscht over het wetsontwerp inzake de col lectieve contracten. De Kamer keurde de door den Senaat aangebrachte wijzigingen in het ontwerp goed. De beraadslaging over de buitenlandsche politiek werd op de agenda van Dinsdag a.s. geplaatst. ROME, 19 Juni. (Stefani) Alle Italiaansche bladen bespreken de rede van Eden, die het „Giomale d'Italia" qualificeert als een belang rijk document, niet slechts voor wat de ge volgen betreft met betrekking tot de sanctie- politiek, doch omdat het erkennen van begane fouten en het tenietdoen ervan, wanneer zij gevaarlijk worden, een opmerkelijke uiting van kracht is. De erkenning van deze fouten is volgens het „Giornale d'Italia"' nog niet volkomen, want zij strekt zich niet uit tot de noodlottige gerechte lijke dwaling der sanctielanden, Italië als een aanvallersstaat te hebben beschouwd. Deson danks is de erkenning van Eden veelbeteeke- nend en wellicht beslissend en vormt zij een les voor andere, minder stoutmoedige sanctie- landen, die nog een wisselvallige politiek vol gen. Het Italiaansche volk, aldus besluit het blad, kan trotsch zijn op deze politieke en moreele overwinning, die de eclatante militaire over winning completeert. Thans wacht Italië met zijn gebruikelijke kalmte op de aanstaande be slissingen van Genève, waarop het zijn nieuwe politieke oriënteering voor de naaste toekomst zal kunnen baseeren. VERWACHTING: zwakke tot matigen wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtin- gen, toenemende bewolking, toenemende kans op onweer, nog warmer. Verdere vooruitzichten: wellicht on- weersachtig. LONDEN 19 Juni (Reuter). In het Lagerhuis is vanmorgen de toestand in Palestina bespro ken. De minister van Koloniën* Ormsby Gore, verzocht den afgevaardigden niets te zeggen, dat de gevoelens der in conflict zijnde rassen kon kwetsen. Na de gebeurtenissen te hebben gememo reerd en een uiteenzetting te hebben gegeven van de actie der regeering, verklaarde de mi nister duidelijk te hebben doen uitkomen, dat het herstel der orde een eerste vereischte is. Hij bracht hulde aan de Joodsche, Arabische en Engelsche politie, sprak met iof over den Hoo- gen Commissaris en vooral over de Joden die ondanks de uiterste provocatie, zich kalm wis ten te houden. Het aantal slachtoffers bedraagt tot dusver 42 Arabieren gedood, 109 ernstig en 275 licht gewond, 4 Christenen gedood, 24 ernstig en 54 licht gewond, 38 Joden gedood, 65 ernstig en 84 licht gewond. Verder werden 1823 Arabieren voor de rechtbank gedaagd en 1206 veroor deeld, 418 Joden werden voor de rechtbank gedaagd en 328 veroordeeld. Bovendien bevin den zich 80 Arabische leiders in het concen tratiekamp Talfan en staan 122 onder toezicht der politie. Vier communisten, n.l. 2 Joden en 2 Armeniërs, zijn in arrest en 60 Joodsche communisten staan onder toezicht der politie. Inzake de toekomst verklaarde Ormsby Go re, dat de regeering zich door de geweldple gingen niet van haar stuk zal laten brengen en dat een commissie een nauwkeurig en on partijdig onderzoek in Palestina zal instellen, zoodra de orde is hersteld. Gisteravond is in de buurt van Tel Aviv een Britsche politie-sergeant tijdens een gevecht gewond. Er zijn voorts weer verschillende sa- botage-daöen gepleegd. O.a. zijn nabij Lydda de rails van de spoorlijn Jeruzalem-Jaffa verwij derd. Op een goederentrein, die daar ter plaat se ontspoorde, zijn verschillende schoten ge lost. Een locomotief en een wagon, waarmede een militaire patrouille werd vervoerd, zijn tus schen Jaffa en Lydda ontspoord, doordat de rails in tweeën waren gezaagd. ROME, 19 Juni. De bond van industrieelen deelt mede, aldus seint Stefani, dat volgens de onderzoekingen van zijn technische bureaux, het economische leven in Italië ondanks de sancties, in Mei en de eerste helft van deze maand geen noemenswaardige veranderingen heeft ondergaan. Thans zijn de industrieele krachten des lands bezig zich te organiseeren voor de economische exploitatie der imperiale gebieden. LONDEN 19 Juni (Reuter). In haar heden morgen gehouden vergadering heeft de libera le partij een motie aangenomen, waarin zij uit drukking geeft aan de diepe teleurstelling en verontwaardiging, waarmede hare leden het regeeringsbesluit hebben vernomen, om zich aan de zijde van den aanvaller te scharen, den Volkenbond te verraden, en in het geheel geen rekening te houden met de beloften gedaan bij de verkiezingen. De partij spreekt bovendien haar blijvende aanhankelijkheid uit aan het Volkenbonds handvest en doet een beroep op alle liberale organisaties haar invloed aan te wenden om het geweten des lands wakker te schudden. LJ BRUSSEL, 19 Juni. De kalmte is weerge keerd te Quaregnon. De aldaar, evenals te Je- mappes opgerichte barricaden zijn weer door de stakers opgeruimd. Te Cuesmes moest men tot laat in den morgen werken, daar brieven bussen, palen van het electrische net enz. wa ren omvergeworpen. Talrijke aanhoudingen hadden plaats. In Henegouwen is alles rustig, doch groepen stakers blijven trachten de an dere werklieden tot staking aan te zetten. Dit is niet alleen het geval in Henegouwen, doch ook in de provincie Luik, waar men onder be dreiging de landarbeiders tot staking aanspoort. Stakingen zijn voorts nog uitgebroken te Aalst, in Oost-Vlaanderen, te Deynze staken de arbeiders van 3 fabrieken. Te Brussel wordt in vele fabrieken gestaakt, terwijl het werk in de haven gedeeltelijk stilligt. Ook te Leuven is de staking begonnen. Te Namen is eveneens in vele fabrieken het werk stilgelegd en de meeste winkels zijn daar gesloten. Ook het tramver keer ligt in laatstgenoemde stad stil. De mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft den gouverneur verzocht alle samenscholingen te doen verbieden. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de verschillende werkplaatsen der bouwonder nemingen afgeloopen en heeft de arbeiders ge noodzaakt te staken. Een 3-tal vrachtauto's werd doov de stakers overvallen en de vervoer de koopwaar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot warenhuis binnengedrongen en heeft daar het werkzame personeel gedwon gen den arbeid neer te leggen. Er hadden ver schillende arrestaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid in de textiel- en de metaalindustrie. Tal van fabrie ken en werkplaatsen hebben hun poorten ge sloten. De bedienden van verscheidene dezer ondernemingen hebben zich 'oü de staking aan gesloten. Ook bij verschillende taxi-bedrijven werd het werk stilgelegd, en men vreest, dat het trampersoneel dit voorbeeld zal volgen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, is men van meening, dat een oplossing in de staking der dokwerkers nabij is. De onderhandelingen bij den gouverneur der provincie tusschen werkgevers en de leiders der transportarbeiders gaan voort. Aan den anderen kant zijn echter de kolenlossers en kolenvervoerders in staking gegaan voor loonsverhooging. Tevens is een be weging aan den gang onder de in loondienst varende schippers en de metaalbewerkers. LONDEN, 19 Juni. (Reuter.) Ter bescherming van de Britsche belangen in het Oosten der Middellandsche Zee zal, naar men meent te weten, niet slechts de vlootsterkte gehandhaafd blijven, doch, „voorloopig althans, ook de tegen woordige sterkte der Britsche troepen in Egypte, die grooter is dan in normale 'tijden. GEORGETOWN, 19 Juni. (Reuter.) Na een spannende jacht zijn politiemannen uit George town er heden in geslaagd, de „Girl Pat" met een regeeringsvaartuig te achterhalen en te enteren. Zij arresteerden de bemanning, waar na de trawler naar de haven van Georgetown gesleept is. De naam van het schip was nergens te lezen, doch een der leden van de bemanning heeft toegegeven, dat het de „Girl Pat" was. N BOEDAPEST, 19 Juni. (D. N.B.) De presi dent van de Duitsche Rijksbank, Dr. Schacht, heeft hedenmiddag Boedapest, waar hij twee dagen vertoefd heeft, verlaten. Voor zijn vertrek verklaarde Schacht aan de journalisten, dat Duitschland zich met een daadwerkelijke constructieve economische poli tiek tegen het bolsjewisme wil verzetten. Het had hem genoegen gedaan, op zijn reis landen te bezoeken, die bereid zijn, Duitschland op de zen weg te volgen. Schacht voegde hier nog aan toe, dat zijn reis geen enkel politiek doel had, in tegenstelling met bepaalde beweringen in de buitenlandsche pers. SEOEL, 19 Juni (Reuter). Een motorbootje, waarin honderdtwintig Koreanen zaten, die tersluiks naar Japan wilden oversteken, is van morgen even buiten de haven van Korea's hoofdstad gezonken, doordat de golfslag, welke een groot schip veroorzaakte, het bootje deed volloopen. Slechts een twaalftal der opvarenden kon door Koreaansche visschers gered worden. HANKAU, 19 Juni. (Reuter.) Volgens een be richt uit Tsjangsja zouden de troepen van Nan king en Kwangsi te Kiang in Zuid-Hoenan met elkaar in contact zijn gekomen. Uit Nantsjang wordt gemeld, dat de troe pen van Kwangtoeng ongeveer 25 Mijl in Kiangsi 45 n opgerukt en Tsjangning en An- joean bezet hebben. De conferentie der hoofdofficieren van het Noord-Chineesche leger zou zich hebben uitge sproken voor een vernieuwing van den Japan- schen druk met het oog op de inlijving van Kwantoeng in het „autonome" regiem van Ho- pei en Tsjahar. De leiders der communisten, die een guerilla voeren tegen de regeeringstroepen in het Noor den en Westen van Ghina, hebben een schrij ven aan de regeering gezonden, waarin zij hun hulp aanbieden tegenover Japan. In het schrijven wordt een directe beëindiging van den burgeroorlog gevraagd, de bijeenroe ping van een vredesconferentie en de vorming van een gemeenschappelijk front tegen de Ja- pansche agressie. Officieeie Chineesche kringen weigeren op dit aanbod commentaar te leveren, maar men is toch van meening, dat het nu niet aan een bestudeering zal worden onderworpen. De Kwantoengtroepen trekken naar het Noorden en het binnenland van Hoenan op. De situatie tusschen Nanking en Kwangsi blijft onzeker. De besprekingen met den vertegen woordiger van Kwantoeng duren voort, Minister Vincent Auriol zet in de Fransche Kamer «feu financieelen toestand van het land uiteen. Britsche regeering zal zich door de onlusten in Palestina niet van haar stok laten brengen. Herstel der orde eerste eisch. Stakingen in België duren onverminderd voort. Schacht nit Boedapest vertrokken. Meer dan 100 Koreanen verdronken tengevolge van het omslaan van een boot. Britsche troepen in Egypte worden waarschijn lijk voorloopig gehandhaafd. De „Girl Pat" geënterd, de bemanning ge arresteerd. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft het pen sionaat Jonkerbosch bij Nijmegen ingewijd. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake industrie-financdering. De besturen van de confessioneele werknemers bonden hebben een uiteenzetting gegeven van het conflict in het Visscherijbedrijf. Het bezoek van minister Slofte maker aan Brussel had ten doel bespreking van de schrijf wijze der Nederlandsche taal. Contracten in zake den revanche-sdhaak- wedstrijd EuweAljechin ge teekend. New-Torksche Beurs. Opening nauwelijks prijs houdend, slot lager. UURWEPKHANDEL LEI0SCHESTRA4T 18 :I0 HIJ 1 J ■A 7 fi r> 4; OUDERS, VOOR EEN GESLAAGD EXAMEN TOKIO, 19 Juni (Reuter). Naar verwacht wordt, zullen de legerautoriteiten deze maand aan de Regeering een zesjarenplan voor mili taire uitbreiding voorleggen, dat een uitgave zal vereischen van 2.000 millioen yen. Het pro gram zal bevatten versterking van het leger en van de luchtmacht, toename der moderne bewapening en verbetering van de permanente legermacht in Mandsjoekwo. Tevens zou de Minister van Marine, Admiraal Nagano, een zoo volledig mogelijk gebruik wenschen te ma ken van de commissie die een onderzoek instelt naar het marine-stelsel en een nieuw marine- aanvullingsprogram willen verhaasten tenein de te voorzien in den toestand die in 1937 in treedt. Waarnemers achten het waarschijnlijk, dat het marine-budget voor 1937-'38 het bedrag van 600 millioen Yen zal overschreden. Om be veiligd te zijn voor aanvallen uit zee moet Japan, volgens Admiraal Nagano, nieuwe oor logsschepen bouwen, de marine-luchtmacht vergrooten en zijn verdedigingsstelsel in den Stillen Oceaan versterken. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 754.7 Vorige stand: 764.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1