M de stad Visscherijconflict ZATERDAG 20 JUNI 1936 sa= De confessioneele werknemers organisaties staan niet achter deze wilde staking en zullen haar niet bevorderen Staking is voor allen noodlottig Angst wordt aangejaagd HECHTENIS IN GEMEEN- SCHAP Deugdelijk en zoo noodig ver scherpt toezicht SCHRIJFWIJZE NEDER LANDSCHE TAAL België en Nederland zoeken naar het beste middel tot eenheid van actie GEHAKT IN BLIK Gemeente Den Haag neemt distri butie zelf ter hand MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Erkenning van verdiénsten Fransche onderscheiding INDUSTRIE-FINANCIERING Meening der Eerste Kamer over het wetsontwerp ZUIDERZEESTEUNWET Voor de IJselmeervisschers NATIONALE SOBRIëTASDAG Op 15 Augustus in Den Haag BESLUITEN GOUVERNEUR- GENERAAL Mededeelingen der regeering aan de Tweede Kamer ONS RIJKSMUSEUM Prachtige aanwinsten Rijks museum te Amsterdam DE ENGELSCHE TENTOON- STELLING Eerste zending gereed Doofstommenonderwijs Minister Slotemaker de Bruïne te Brussel Geen audiëntie LEIDING VAN INLANDSCH ZIEKENHUIS Door Zusters Franciscanessen overgenomen SLACHTOFFER VAN DE ZEE Amsterdamsche jongen bij Castricum verdronken Tooneel-tentoonstelling te Weenen UIT DE STAATSCOURANT Adjudanten van de Koningin Onderscheidingen Wat er staat Examen-commissie SCHAKEN Revanchematch Euwe- Aljechin De contracten geteekend Het nieuwe contract Contingenteering Beperking hoenderteelt ONDER DEN GROND door Charles Fowley Namens den Ned. R. K. Bond van Trans portarbeiders St. Bonifacius, den Ned. Bond J'an chr. Fabrieks- en Transportarbeiders is Vrijdag inzake het confilct te IJmuichn c.a. een uiteenzetting van het standpunt dezer or- Sanisatiebesturen aan de pers gegeven. Daaraan is het volgende ontleend: De aanvankelijke voorstellen van de reeders "telden een verlaging van de vaste gage van ƒ73.75 op ƒ45 per maand in per matrozen- Poel en een verhooging van het procentelijk fandeel in cis besomming, waardoor de ver- teging van de vaste gage zou moeten worden opgevangen, doch waarmede terzelfder tijd het tesico van de bedrijfsuitkomsten voor een groo- ter deel op de schouders der arbeiders zou wor sen gelegd. Bovendien zou daarbij worden toegepast een Aftrek van de ruwe besomming van het ge hele losloon inplaats van het halve, plus voor tadio, van de patent en echolood telkens 1 pet., Wanneer c'tit aan boord was. Tenslotte nog een terslechtering in de opbrengst van het lever- het kuitgeld. Het veranderde systeem verdedigden de Werkgevers door de veronderstelling uit te fPreken, dat de bemanning meer interesse zou "ebben bij de vangsten en het behandelen van visch aan boord. De voorstellen van de werkgevers werden "°or de ledenvergaderingen van alle orga- "teaties verworpen. De voorstellen hielden dan ook in een ver- teging van gemiddeld 9)4 pet. De bemoeiingen van den rijksbemiddelaar ■"achten toen het voorstel, dat het door de teeders voorgestelde procentelijk aandeel zou' Worden verhoogd van 13 pet. voor alle booten op: 16 pet. voor de kustbooten, 15 pet. voor ®6 tusschenbooten en 14 pet. voor de schel- hschbooten, alsmede, dat de voorgestelde ver slechtering van de opbrgenst in lever- en kuit- Eeld zou worden ingetrokken. Ook deze voorstellen werden door de ver schillende ledenvergaderingen verworpen. Op ledenvergaderingen van de confessioneele "Pilden was naar voren gekomen, dat een be zaaide aftrek van de vaste gage voor de ar beiders aannemelijker zou zijn, dan de voor dellen van de reeders. Toen na voortgezette onderhandelingen de lachte rijpte, om te trachten aldus overeen- demming te verkrijgen, is den Centralen Bond ^vraagd, of men Iets voor die gedachte voel- c'8- Dit werd met de meeste volstrektheid af- Sewezen. De Centrale Bond handhaafde zijn ""Us ingenomen standpunt. In de bespreking met de reeders werd het TPorstel van den Centralen Bond afgewezen. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond ver gaarde daarop, hoe ook de resultaten der on- "prhandelingen zouden zijn, aan geen staking te zullen meewerken. Daarop werd door de confessioneele organi ses het volgende voorstel ingediend: „volle dige handhaving van het oude contract, met Pet. aftrek der vaste gage". De reeders namen dit voorstel in zooverre "v«r, dat ze dit voorstel uitbreidden met af teek van het geheele losloon en driemaal 1 Pet. voor radio, v. d. patent en echolood. Deze voorstellen werden door de opvarenden v®n de confessioneele organisaties, voor zoover v'e te bereiken waren, aanvaard. De leden van aen Centralen Bond weigerden te stemmen. Daarna heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond getracht, de leden van dien "°hd te bewegen opdracht te geven het con tact te teekenen. De uitslag van dit verzoek te niet twijfelachtig. De leden van de in den aanhef genoemde k°ndsn hebben zich echter niet achter de ge- "°men besluiten geplaatst. Het verschijnen van een oppositieblaadje "Het Orgaan" voor discussie en informatie voor leden van den C.B.T., alleen voor IJmui- Dp vragen van het soc.-dem. Tweede Kamer- Van der Heide betreffende het nemen van teaatregelen in verband met misstanden, wel- e zich voordoen bij het in gemeenschap onder aan van hechtenis, heeft minister Van Schalk ^"antwoord, dat rechtstreeks ter zake bij hem *tepn enkele klacht of bericht is ingekomen; Wel moet in een recente publicatie de bevesti- ®'hg worden gezien van het onbetwistbare feit, at aan het ondergaan van hechtenisstraffen gemeenschap ernstige bezwaren kunnen zijn erbonden. Door deugdelijk en zoo noodig verscherpt toe- "teht zal zooveel mogelijk gewaakt dienen te "Orden tegen zedelijke besmetting en andere tebstige gevaren, die onder omstandigheden aan Gemeenschappelijke hechtenis kunnen zijn ver fden. den en Egmond, hitst de menschen voortdu rend op. Communisten en O.S.P.-ers doen het hunne, om den menschen angst aan te jagen. Alle besturen, ook die van den Centralen Bond, waren van het begin der onderhan delingen af van oordeel, dat een staking en voor het bedrijf en voor den handel en dus ook voor de menschen noodlottig zou zijn en dat daarom aan staken niet gedacht kon worden. De voorstellen, die thans aangenomen zijn, beteekenen een verlaging voor de kustbooten van 3 tot 4% pet., voor tusschenbooten 3,7 pet., voor schelvischbooten 4,7 pet. op de totale ver diensten. In het besef van hun verantwoordelijk heid zullen de boncten zich niet laten inti- mideeren door wien dan ook en de confes sioneele organisaties zullen niet achter deze wilde staking gaan staan, of deze helpen bevorderen door financieelen steun. Omtrent het onderhoud tusschen minister Slotemaker de Bruine en zijn Belgischen col lega Hoste, wordt nog gemeld, dat dit betrek king had op de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Doel was te zoeken naar het beste mid del om tot eenheid van actie te komen. Zooals gemeld, hebben de Haagsche slagers geweigerd hun bemiddeling te verleenen bij de distributie van 't gehakt-in-blik aan de werk- loozen. Deze weigering was gegrond op de over weging, dat de voorschriften, welke de regee ring hieromtrent heeft gegeven, voor hen niet de mogelijkheid van een voldoende winst open lieten. Het gemeentebestuur zag zich, daar de dis tributie in ieder geval moet geschieden, voor de taak geplaatst, een oplossing voor dit vraag stuk te vinden. Aangezien de door de regeering gestelde re gelen te dezer zake bindende voorschriften zijn, waarvan niet kan worden afgeweken, kon aan de wenscl.en der slagers niet worden tegemoet gekomen. Naar wij vernemen, heeft het college van B. en W. in zijn heden gehouden vergadering een oplossing van het vraagstuk gevonden in dien zin, dat de gemeente zelf de distributie ter hand zal nemen. Deze oplossing 'heeft bovendien het voordeel, dat geen afzonderlijk distributie apparaat in'het leven zal behoeven te worden geroepen, aangezien de verstrekking der blik ken gehakt aan de werkloozen zal geschieden in de voor de distributie van groenten in ge bruik zijnde lokalen. Op de vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Nijmegen heeft de heer C. A. P. Ivens aan den voorzitter, ir. A. Plate, een Waalbrugklinknagel aangeboden. Hij stelde in het licht hoe het Departement Nijmegen der Maatschappij een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de Waalover brugging. Terloops deelde de heer Ivens mede, dat op den dag der openstelling niet minder dan 30.000 auto's de Waalbrug hebben gepas seerd. Ir. Plate bood den heer Ivens een zilveren legpenning aan, welke door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in bijzondere geval len ter erkenning van persoonlijke diensten wordt toegekend. De heer O. M. E. Loupart, onderdirecteur der N. V. Philips' gloeilampenfabrieken, is door de Fransche regeering benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Schiet niet op oma, hoor Pietje. Natuurlijk niet. Vader heeft gezegd, dat U het doodschie ten nog niet waart bent. (Dublin Opinion). Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot industrie-finan ciering, waarschuwden verscheidene leden met klem voor een, huns inziens geforceerde in dustrialisatie, als welke het wetsontwerp be oogt, vooral in de tegenwoordige hoogst moei lijke omstandigheden. Zij waren van oordeel, dat bij verbetering van de conjunctuur vanzelf een regeneratie van het bedrijfsleven zal in treden. Zij beschouwden het Werkfonds als de eeni- ge instelling, welke de huidige tijd op dat stuk behoeft en welke, indien zij thans niet voldoen de is toegerust, om tot steunverleening aan de industrieën in den door hen bedoelden zin werkzaam te zijn, alsdan met het oog daarop dient te worden uitgebreid. Enkele leden acht ten voor de nijverheid een weder-opleving slechts mogelijk bij de tot standköming van een nieuw tarief van invoerrechten ad valorem en ad speciem. Vele leden waren van oordeel, dat aan over heidsbemoeiing en initiatief op het gebied van industrialisatie en industrie-financiering niet meer is te ontkomen. Ten aanzien van de uitvoering van de toe slagregeling voor het jaar 1936 bericht de di recteur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet dat voor hen, die toe traden tot de regeling A„ de toeslag, te begin nen met 21 Juni 1936, tot nader te bepalen tijd stip nihil zal bedragen. De Nationale Sobriëtasdag op 15 Augustus zal dit jaar gehouden worden te Den Haag, waar als spreker zal optreden Rector B. H. de Groot, voorzitter van de Interdiocesane Jeugdcommissie. Z.Eerw. zal spreken over de tegenwoordige katholieke jeugd, die door de moderne jeugdbeweging zeer geschikt en ont vankelijk wordt gemaakt voor het R. K. Sobiie- taswerk. Aan de memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van besluiten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, is het volgende ontleend: In de bijzondere betaling van f 5 millioen door de olieconcerns is een op budgetaire mo tieven steunende crisisheffing te zien, die in wezen overeenkomt met andere crisislasten, welke ter saneering van de begrooting moeiten worden opgelegd, zij het dan, dat die heffing zich door den gekozen vorm niet dadelijk als zoodanig kenmerkt. De waarborg, dat het bedrag niet op de Indi- sche consumenten zal worden verhaald, bestaat uit een uitdrukkelijke toezegging der olie concerns. Voldoende voorzieningen, om het prijsverloop van de petroleum-producten te kunnen volgen, zijn door de Indische regeering getroffen. Den leden, die een zwaardere belasting van de olie-industrie met het oog op hare bedrijfs winsten geenszins onbillijk zouden achten, brengt de minister nog eens onder de aandacht, dat de regeering bij hare belastingpolitiek geen onderscheid kan maken tusschen de bedrijven in verband met de behaalde bedrijfswinsten. Ook voor het jaar 1937 zal de regeering zich onthouden van het doen van voorstellen van permanenten aard tot extra-heffing van de aardolie-industrie. Ten einde intusschen aan de eischen van het budget tegemoet te komen, is voor het*volgend jaar een regeling getroffen, waarbij de door de beide groote olieconcerns te betalen cijns, bedoeld in artikel 35 der Indi sche Mijnwet, ten minste een gulden per kg. ton geproduceerd cijnsplichtig ruw product zal bedragen. Het thans aan de orde zijnd voorstel strékt niet tot wijziging van de bestuurshervorming, doch tot uitvoering van het beginselenplan van 1932. De drie grondslagen van dat beginselenplan, n.l.: indeeling van het gebied der buitengewes ten in drie groote gewesten, vorming, waar mogelijk, van groepsgemeenschappen, «omvat tend de woongebieden van bevolkingsgroepen en handhaving en voortzetting der bestaande politiek ten opzichte van ïnl'andsche gemeen schappen en zelfbesturen blijven onverkort gehandhaafd. Het stelsel der regionale rekeningen beoogt, de gansche taak der overheid, zooals die in de landsbegrooting tot uiting komt, te splitsen, in een gedeelte, dat naar zijn aard centraal ver zorgd moet worden, en een ander gedeelte, waarvan de verzorging tot de regionale sfeer behoort. Eenige modificaties heeft het beginselenplan ondergaan. Toen in den aanvang van dit jaar de heer A. Bonger overleed, dachten velen terug aan die zeldzame persoonlijkheid, wiens uitgebreide en toch zoo bijzondere schilderijen-verzame ling het nauwe contact illustreerde dat de overledene met tal van impressionisten en na- impressionisten heeft gehad. Door een kostelijke schenking uit zijn na latenschap is tegemoet gekomen aan een wensch van den overledene. Mevrouw F. W. M. Bonger-geb. baronesse van der Borch van Verwolde stond aan het museum af het zelf portret van Vincent van Gogh uit zijn lateren tijd, een zelfportret van Vincent's vriend Emile Bernard, 1897 gedateerd, benevens een tapisserie door denzelfden kunstenaar ontwor pen, voorstellende twee Egyptische vrouwen en een Arabischen luitspeler. Uit dezelfde nalatenschap ontving het mu seum ten geschenke van den heer C. H. Hugue not van der Linden en van mej. E. C. van der Linden het door Odilon Redon gescnilderde zeer subtiele portret van mevrouw A. M. L. Bonger-van der Linden. Deze groep kunstwerken is in het eerste ka binet van de benedenverdieping van den Drucker-uitbouw tentoongesteld. Een tweede hoogst welkom geschenk heeft de afdeeling Hollandsche schilderkunst der zeven tiende eeuw verrijkt. De stichting tot bevorde ring van de belangen van het Rijksmuseum verwierf voor deze verzameling het bekende schepenstuk van Samuel de Witte, dat op de Vermeer-tentoonstelling te Rotterdam zoozeer de aandacht trok. Het is een marine bij zons ondergang, dateerend uit omstreeks 1675, een uitzonderlijk gegeven voor den meester, die echter met dergelijke gezichten aan den bui tenkant van Amsterdam volop vertrouwd was. Hetgeen op zijn vischmarkten voorkomt als aanvullend motief, is hier uitgebouwd tot een zelfstandig schilderij. Het stuk is in het kabi net bij de andere composities van de witte tentoongesteld. De National Gallery te Londen is sinds eenige weken het verzamelpunt van het beste werk, dat gedurende de laatste twee eeuwen op het gebied der schilderkunst in Engeland is vervaardigd. Alle schilderijen 180 in totaal die door de commissie van voorbereiding voor de op 4 Juli in het Stedelijk Museum te openen Engelsche tentoonstelling zijn uitge kozen, zijn hier tezamengebracht, zoowel uit particuliere collecties als uit musea over het geheele land. Experts zijn thans in een der rustige ver trekken van de National Gallery bezig met de zorgvuldige verpakking van de stukken, die varieeren van kleine aquarellen tot bijna le- vensgroote portretten. De eerste zending, die ongeveer een derde van het materiaal zal om vatten, zal Zaterdag naar Amsterdam worden verscheept. Onder het voor verzending bestemde beeld houwwerk, bevindt zich werk van Jacob Ep stein, o.a. de bekende kop van Einstein. Dat geeft niets me neer, de bak was al ge scheurd. (Ric Rac) Dezer dagen is in het Instituut voor doof stommen te Sint Michiels Gestel de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van het doofstommenonderwijs in Nederland. Lezingen werden gehouden door den heer N. Herman, in.specteör des Etudes a 1' Institution Nationale des sourds-muets te Parijs en den Zeereerw. heer F. Bartels te St. Michiels Gestel. Prof. dr. H. Burger, die aan de discussie, volgend op het betoog van den heer Herman deelnam, stond zeer sceptisch tegenover het nut van gehoorapparaten voor doofstommen, die voor het meerendeel aan labyrinthdoofheid leiden. De Nederlandsche Minister van Onderwijs, prof. dr. Slotemaker de Bruïne, is Vrijdag te Brussel aangekomen en verwelkomd door den Belgischen Minister van Onderwijs Hoste en den Nederlandschen gezant, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 22 Juni e.k. niet plaats hebben. Jean, breng het croquetspel naar de lom merd en los daar het dominospel voor ons in. (Merle Blanc) BANDOENG, 18 Juni. (Aneta). In overleg met den dienst der Volksgezondheid te Semarang nemen de Zusters Franciscanessen op 1 Augus tus a.s. de leiding over van het Inlandsch Zie kenhuis te Ambarawa. Met den bouw van het Zusterhuis is men op 17 Juni jX begonnen. Vrijdagmiddag omstreeks half drie waren twee meisjes en een jongen in zee met een bal aan het spelen. Op een gegeven oogenblik riepen de beide meisjes om hulp, hetgeen door het pu bliek werd gehoord. Twee personen begaven zich in zee en slaagden er in de beide meisjes half bewusteloos te redden. Zij werden spoedig door een dokter bijgebracht. Van den jongen, den veertien jarigen C. H. uit Amsterdam, is niets meer gezien. Zijn zusje, dat zich aan den wa terkant bevond, heeft hem niet zien terugkomen. De jongen was des morgens uit Amsterdam met zijn moeder en zusje naar Limmen gekomen, om daar een paar dagen te logeeren. De vader zou er vandaag komen. De politie heeft de familie van het droevig gebeuren in kennis gesteld. Het „Tooneel-Museum" heeft zich op uitnoo- diging van de Oostenrijksche Regeering bereid verklaard een Nederlandsche inzending voor de1 Internationale Theater-Tentoonstelling te Wee nen, in September 1936 te houden, bijeen te brengen. De conservator verzoekt al dengenen, de door inzending van maquetten, tooneel-ontwerpen of teekeningen hieraan wenschen mede te werken, zich op te geven aan het Secretariaat, Harmo niehof 41, Amsterdam Z. Met 1 Juli is de adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, de kapitein-iüit. t. z. N. A. Rost van Tonningen, eervol van deze be trekking ontheven en benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De luit. t. z. Ie kl. jhr. E. J. van Holthe is benoemd tot adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin. In de orde van Oranje-Nassau is bevorderd tot commandeur, de vice-admiraal J. de Graaff, het versiersel te dragen met de zwaar den. In de orde van Oranje Nassau is benoemd tot officier: de adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, de kapitein-luit. t. z. N. A. Rost van Tonningen, het versiersel te dragen met de zwaarden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer P. Eschauzier, directeur van cuituurondernemingen, te 's Gravenhage. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau B. Helweg, vast-hoofdassistent aan de Technische Hoogeschool te Delft. Met 1 Augustus 1936 is aan den adm. amb tenaar le kl. van den Rijkswaterstaat J. Del- zenne te Middelburg op verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft met wijziging in zooverre van zijn beschikking van 1 Mei 1936, afd. voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs, in getrokken de aanwijzing van J. Visser, oud hoofddirecteur van een rijksopvoedingsgesticht, te 's-Gravenhage, als deskundige bij de eind examens 'an de B-afdeelingen der gemeente lijke H. B. S.-en voor meisjes te Nijmegen, der Rijks-H. B S. te Winterswijk, der gemeentelijke H. B. S. te Hengelo (O.) en der H. B. S. te De venter, en als zoodanig in zijn plaats aangewe zen mr. N. Stufkens te De Bilt. Vele autoriteiten en tal van bekende per soonlijkheden uit de Nederlandsche schaak wereld hadden zich Vrijdagmiddag verzameld in een der zalen van het Carlton-hotel te Amsterdam, waar het EuweAljechin-comité een bijeenkomst had belegd, waarin de con tracten voor den het volgend jaar te spelen re vanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken werden geteekend. Mr. Max Levenbach opende de bijeenkomst en verwelkomde de autoriteiten en den huldi gen en den vroegeren wereldkampioen, dr Euwe en dr. Aljechin. Spr. toonde zich zeer verheugd over de waardeering en de medewerking, die zoowel de regeering als het gemeentebestuur steeds voor den strijd om het wereldkampioenschap had den getoond. Verblijdend achtte spr. voorts de groote propaganda voor het edele schaakspel, die van den vorigen wedstrijd was uitgegaan. Zeer dankbaar toonde spr. zich voor de mede werking van de Haagsche Courant, waardoor het mogelijk is geworden den revanche-wed strijd in Nederland te houden. De volgende spreker was de heer P. Visser, de vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen die er eveneens zijn oprechte voldoening over uit sprak, dat de wedstrijd weer in ons land zou worden gehouden. Spr. zette uiteen, hoe de groote belangstelling, die thans allerwege voor het schaakspel bestaat, ook ten goede komt aan de volksopvoeding. Spr. bracht dank aan de comité-leden voor hun vele werk en huldigde den heer A. W. Sythoff, directeur van de Haagsche Courant voor zijn breed gebaar, waarmede een natio nale zaak werd gediend. Spr. begroette vervolgens dr. Aljechin en dr. Euwe en sprak ten slotte de hoop uit, dat de wedstrijd weer gespeeld zou worden op een wijze het nobele schaakspel waaraig. Wethouder Boekman voerde het woord als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam en verheugde zich in het bij zonder over de toenemende belangstelling voor het schaken op school, waartoe de stzijd om het wereldkampioenschap eveneens veel heeft bijgedragen. Er is zeker reden, aldus «pr., om uiting te geven aan gevoelens van dankbaar heid, dat deze match weer in ons land wordt gespeeld. De vorige maal had volgens de ver klaring van den verliezer, de beste speler ge wonnen en spr. hoopte dat dit ook nu op nieuw het geval zou zijn. Spr. zegde ten slotte alle medewerking van het gemeentebestuur toe, door het besoftiik- baar stellen van de militiezaal en door dr. Euwe, evenals de vorige maal, de medewer king te geven, die hij noodig heeft om de match te kunnen spelen Nadat de heer B. van Trotsenburg, de voor zitter van den Kon. Ned. Schaakbond had gesproken, bracht dr. Euwe dank voor de be langstelling van de regeering en het gemeente bestuur. Dankbaar toonde hij zich ook tegen over Aljechin, die de keuze had uit drie voor stellen, waarbij hij er de voorkeur aan had gegeven in Nederland te spelen Dr. Aljechin gaf nogmaals een verzekering van zijn hoogachting voor den t-egenwoordi- gen wereldkampioen. Hij hoopte natuurlijk te winnen, maar als dit niet het geval mag zijn zal hij de eerste zijn om dr. Euwe geluk te wenschen. Hierna sprak nog de heer A. W. Sythoff. waarna de contracten werden geteekenc. Eerst plaatste dr. Euwe zijn handteekening. daarna dr. Aljechin en vervolgens de heeren mr. Le venbach en G. van Dam, resp. voorzitter- en secretaris van het EuweAljechin-comité In hoofdzaak zijn de bepalingen van het contract gelijk aan het vorige, alleen met dien verstande dan, dat dr. Euwe nu geen recht op revanche heeft. Er worden wederom dertig partijen gespeeld waarvan er 24 in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en de overige zes elders zullen wor den gehouden. Winnaar is degene, die het eerst 15 y, punt, waarvan minstens zes volledige winstpunten, heeft behaald. Ter voorkoming van eventueele moeilijkheden is er thans be paald, dat er 41 zetten in drie uur worden ge daan. Voorts is het ook mogelijk geworden een partij voor den dertigsten zet remise te geven. De wedstrijd zal in het najaar van 1937 een aanvang nemen. De juiste data en d# plaatsen, waar precies gespeeld zal worden, zijn evenwel nog niet vastgesteld. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat op verzoek van dr. Aljechin als zijn vertegen woordiger, jhr. H. Strick van Linschoten in het wedstrijdcomité zitting heeft genomen. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft in de commissie, welke hem op zijn verzoek zal adviseeren over vraagstuk ken, verband houdende met de uitvoering van de contingenteering van manufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. A. J. M. van Spaandonck, benoemd tot lid van genoemde commissie den heer G. Nieveen. B(j beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij is bepaald, dat de pluimvee houders na 23 Juni aanstaande niet meer dan 25 kuikens in hun bedrijf aanwezig mogen- hebben. Maar de genegenheid en bezorgdheid, die Ber- teond voor haar toonde, fétcnen haar reeds ""O kostbaar toe, dat zij hem er voor bedankte teet woorden, die van een groote erkentelijkheid Getuigden. De jongeman voelde zich daardoor j-ter ontroerd. Juffrouw Flory had hem van het ftegin af sterk aangetrokken. Hij vermoedde }te haar een fijngevoelige ziel, trotsch, maar zeer vtegewijd. Wanneer hij soms in die diepe hel dere oogten keek, had hij er een voorgevoel van, ?at zij bovenaardsch geluk zouden brengen aan teern, die teedere gevoelens in haar wist op te gekken. Uit eerbied voor Janine en uit voor- tehtigheid voor hen beiden, vermeed Jacques r°hter alles, wat op een sentimenteele flirt zou jtehnen lijken. „Het zou dwaas zijn," redeneerde te'j, „om ons, voordat wij zelfs nog aan wal zijn, te een romantisch avontuur te werpen. Wij be teten beiden zoo goed als niets. Een dergelijk "v on tuur zou slechts in een verloving kunnen 'tedigen. En de zakenDe toekomst .Kun gesprekken eindigden meestal, door den te'1 van d'en een en de verlegenheid van de an te*. ia vormelijke, bijna banale zinnen, waarin niets meer leefde van hun werkelijke gedachten. Toch waren deze gesprekken reeds een bijna on misbare gewoonte voor hen geworden. Ook nu viel er plots weer een pijnlijke stilte,' toen juist Evelyne Stone naar Janine toekwam. Zij had een fijn mantelcostuum aan van blauwe stof, eenvoudig, maar volmaakt en buitengewoon elegant. De mantel deed de rankheid van haar soepele figuur prachtig uitkomen. Een kleine modieuze voile hield het prachtige zwarte haar bijeen en bedekte als een waas de wondermooie oogen van Evelyne. Bermond groette haar be leefd. Mevrouw Stone ging echter regelrecht op Janine af, zonder den jongeman te willen op merken. Jacques voelde zich daardoor eenigszins gekrenkt en bescheiden verwijderde hij zich. EEN WOORDENDUEL Eenigen tijd wandelde Jacques zonder doel op het dek héén en weer. Hij ging door de eet zaal met de groote en kleine tafeltjes, elk zorg vuldig voorzien van bloemen. Daar hij al te uitgelaten spelers vreesde ging hij niet door de speelzaal, maar zocht ten slotte een behaaglijke plaats in de rookzaal. Vele pas sagiers van de Franche-Comté waren daar ver- eenigd. Terwijl de stewards in smoking sand wiches en champagne serveerde, ging Bermond op een makkelijken stoel zitten, dicht bij een tafel, waarop vele couranten lagen. In zijn ver beelding zag hij beurtelings de bekoorlijke sil houet van juffrouw Flory en die van mevrouw Stone. Hem was 't levendie, gevoelige gezichtje van Janine veel dierbaarder dan de volmaakte, maar kille, leege schoonheid van Evelyne Stone. Deze vergelijking hield hem zoo geheel en al bezig, dat hij totaal ge-en aandacht schonk aan een grooten Amerikaan, met een rood, opgebla zen gezicht, die, met een glas champagne in de hand, te midden van een groepje heeren stond. Met een soort van kinderlijk genoegen snoefde deze op een reus gelijkende Yankee: „Spreek mij niet over de nieuwe Europeesche schepen! Wij zullen veel grootere booten bouwen! Onze nieuwste stoomer is een drijvende stad met zes etages en ontelbare vensters. De breedte is vijf tig meter; lengte honderd zeventig meter; het aantal passagiers drie duizend; de duur van den overtocht zal slechts vier dagen zijn; de snelheid dertig knoopen per uur; deze gewel dige boot zal ons ongeveer veertig millioen kos ten!" Deze cijfers werden met e'en salvo van toe juichingen ontvangen. De reusachtige Yankee ging voort: „De dames zullen aan boord volop gelegenheid vinden om viermaal per dag toilet te maken. Er zal een tennisveld zijn, hockey- en golfvelden, een thea ter met orkest ten bloembedden, waar de pas sagiers rozen en anjers zullen kunnen plukken, die gedurende den overtocht tot bloei zijn ge komen." Vele uitroepen van verbazing volgden op deze woorden. Te midden van zooveel luid ruchtige toehoorders, vielen den Amerikaan hev stilzwijgen en de verstrooidheid van Bermond op. De redenaar voelde zich daardoor gekrenkt en kon den aandrang' niet weerstaan, er een toespeling op te maken. „Ik ben er van over tuigd, mijne heeren, dat mijn woorden weer klank bij u vonden, maar die jonge vreemdeling daar in zijn hoek heeft nog niets- gezegd. Hoe denkt u eigenlijk over ons land?" Op deze plotselinge vraag antwoordde Bermond kalm: .Amerika kan ik slechts beoordeelen naar het geen ik er over gelezen heb. Een eigen opinie zal ik dan pas kunnen vormen, wanneer ik u allen aan het werk heb gezien.'' „Toch zult u moeten toegevten, dat ons volk werkelijk superieur is! Eerstens bezitten wij de grootste kapitalen der wereld. Welk land is, wat de natuur betreft, met het onze te vergelijken? Uw rivieren in Europa zijn in werkelijkheid slechts beekjes! Onze Mississippi met zijn loop van vijfduizend kilometer is de koning der ri vieren. U spreekt altijd van uw Mont-Blanc. Onze Mont-Brown heeft een hoogte van vijfdui- meter en is „Lager dan de Gaurisankar in het Himalaya- gebergte, die bijna negenduizend meter hoog is en het dak der wereld wordt genoemd!" De Yankee scheen volstrekt niet overbluft. Hij dronk zijn glas uit en ging met klem voort: „Wat kunt u tegenover onze Niagara stellen? En tegenover onze fauna, die ongeloofelijk is? U zult toch zeker wel moeten toegeven, dat het geen wij met onze handen gewrocht hebben, wonderbaarlijk is. Weet u wat wij van onzen staat Kowa gemaakt hebben?" „Een uitgestrekt stuk land, waarin gij tot op den bodem hebt gewroet! U zult nooit uit uw grond en mijnen al het goud halten dat voor de exploitatie ervan is verspild 1" „Goudmijnen? Maar jongeman u bent nog 30 jaar ten achter!" riep de reus, schaterend van het lachen uit. „Wij bezitten genoeg andere rijk dommen in onze mijnen! Wij hebben van Kowa een der bloeiendste landbouwstaten gemaakt! En onze schitterende bouwwerken? Heeft u het sta tion aan de Hudson gezien en de Brooklyn- brug, die de grootste der wereld is en ons maar eventjes vijf en zeventig millioen heeft gekost?" „Men zegt dat z(j zeer leelijk is!" „Bah!" riep de Amerikaan met een schouder ophalen uit en schonk zich een nieuw glp champagne in, om zijn welsprekendheid, die in gevaar was, weer nieuwe kracht te geven. Jac ques zag op dat oogenblik, dat verscheidene pas sagiers van de onoplettendheid van zijn tegen stander profiteerden, om zich naar hem te kee- ren en hem te verstaan gaven, dat hij moest zwijgen. Natuurlijk voelde hij plotseling grooten lust, om verder te spreken. „Daar uw staten tot nog toe niet gedwars boomd werden in hun streven, heeft u zeer grootsche dingen volbracht. Het staat te be zien, of u nu ook in de toekomst daarmee voort zult kunnen gaan. De ontwikkeling van uw land kan niet oneindig zijn. Bijna al uw staten zijn geheel geëxploiteerd en het tijdperk van nut tige ontdekkingen is nu zoo goed als voorbij. Het aantal van uw producenten stijgt steeds en de behoeften nemen af. Uw export vermindert op onrustbarende wijze en de import daarentegen wordt steeds grooter. Binnen afzienbaren tijd zal uw land onvermijdelijk lijden aan een vree- selijken overvloed, waarbij naar ik vrees de tegenwoordige toestand nog niets is."' „U schijnt ons nieuw program en de schitte rende maatregelen van onzen president-dicta tor te vergeten. Wij zullen onzen overvloed op China uitstorten," hernam de Yankee, plotse ling ernstiger en met gefronste wenkbrauwen. „Als China zich niet reeds eerder op uw land heeft gestort!" Jacques constateerde met een pijnlijke ver rassing, dat zijn woorden met een ijzige stilte werden ontvangen. De enorme Amerikaan zette zijn leeg glas op eten plateau en snelde tot ieders verbazing de rookzaal uit. Bijna alle aanwezi gen haastten zich, hem te volgen. Ondanks zijn moed en beslistheid was Jacques ontdaan over het effect van zijn laatste woorden en juist wilde hij op zijn beurt naar het dek gaan, toen een Duitscher, met wien hij reeds eenige malen had gesproken, hem naderde. Lachend riep hij hem toe; „Wat een domheid, jongmensch! Wat een verschrikkelijke domheid!" „Domheid? Waarom? vroeg Bermond. „Had ik dan het recht niet, om openhartig te ant woorden op de dwaze snoeverij van dien Yan kee?" „Weet u dan niet, wien u zoo ruw hebt tegen gesproken?" „Absoluut niet! Wie is die man?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3