Stadsnieuws Waar de filmband rolt Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen ESPOSii DELIA ST) CITO DELVATICAHDI83B De stakingeti in België ZATERDAG 20 JUNI 1936 DE LANDDAG VAN AS. ZONDAG Ock voor katholiek Haarlem CENTRAAL VERBAND S. F. L. Interessant overzicht over 1935 POSTWISSEL VERVALSCHING Vier jongens veroordeeld Hulde van de schooljeugd aan moeder Gudula Autotocht Ouden van Dagen Examen L.O. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Oudste Hemonyklok in eere hersteld Bijna drie eeuwen zong zij boven Zutphen; thans weerklinkt haar geluid te Wijk aan Zee VALSCHE ACTE OPGEMAAKT Notaris beboet en voorwaardelijk gestraft De sancties Gok Frankrijk heft ze op Korte berichten GASHOUDER IN DE LUCHT GEVLOGEN Twee menschen gedood SAMEN UIT.... ALLEEN THUIS RUPSAUTO IN RAVIJN Duurde de kappartij te lang? ARMA VERIT s ,T!S Nieuwe Zweedsche Regeering Het kabinet reeds bijeengekomen De nieuwe ster FRANS HALS-THEATER Wie het laatst kust Een komische Weensche film „Wie het laatst kustdraait deze week in het Frans Hals-theater. Liane Haid vervult de hoofdrol REMBRANDT-THEATER Vrouwen om den Zonnekoning „Zij trouwde haar baas," een genoeglijke comedie in het Luxor Theater met Claudette Colbert LUXOR-THEATER Zij trouwde haar baas CINEMA-PALACE Annabella in La Bandera (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Weer relletjes te Quaregnon; conflict in talrijke bedrijven bijgelegd Weer ongeregeldheden te Danzig Nazi's gooien alle ruiten in van de St. Nicolaaskerk De 40-urige werkweek Ontwerp-conventie aangenomen Algemeene staking te Valladolid Als de sancties worden opgeheven De Fransche Bank Dertien kinderen verdronken DE SCHELDEMEEUW Eerste proefvlucht geslaagd HET VISSCHERIJCONFLICT Verdronken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Herhaalde malen en van diverse zijden wer den in ds afgeloopen weken de Pijlen gericht op Katholiek Noord-Holland, teneinde onzen politieken Landdag tot een succes te doen worden. Gij hebt ongetwijfeld en aandachtig kennis genomen van de ernstige aansporingen, die wer den gegeven in het belang van onze Roomsche zaak en thans, nog enkele dagen voordien mag reeds gezegd, dat de Landdag zal slagen! Haarlem, de oude Bisschopsveste zal aan dat slagen krachtens haar eer vanzelfsprekend het hare bijdragen! Haarlem zal zenden haar afgevaardigden: ouderen zoowel als jongeren. Daarvoor nogmaals een klemmend beroep op alle waarachtige Katholieke Haarlemmers: mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Wacht niet langer: toont, dat ge den ernst van de tijden aanvoelt en wilt gezamenlijk en openlijk getuigen, dat Nederland thans meer dan ooit op onzen steun en onze kracht kan rekenen Katholiek Haarlem, wacht niet langer: voor ziet U nog heden van deelnemerskaarten voor onzen as. Zondag te houden: prachtigen boot en fietstocht naar Alkmaar. In eten keurig gedrukt boekje publiceert het Centraal Verband van St. Franciscus Liefde werken het jaarverslag over 1935. Na een breed-opgezette inleiding en een her innering aan verschillende publicaties deelt de secretaris, de heer H. W. M. van Os, het vol gende mede: Begin 1936 telde het verband 25 aangesloten afdeelingen, als verleden jaar. In de randbuur- ten van Amsterdam werden 2 filialen, voorloo- pig als „settlement" gesticht. Een landelijk ver band kon nog niet tot stand gebracht worden, wegens afwijkende opvattingen ten aanzien van het werk. Het Centraal Verband is thans inge schakeld in de K. J. C., Bisdom Haarlem. De voormalige bestuursleden zitten nu in een S. F. L. raad van het Diocesane K. J. C.-bestuur. Daar de voorzitter, pater Went, dientengevolge meest aftredten en plaats maken voor rector van Spanje, worden in het verslag eenige dank woorden uitgesproken. Van de 25 aangesloten afdeelingen waren er 16 inter-parochieel en 8 parochieel. In alle afdeelingen kwamen totaal 1326 trouwkomende jongens beneden 13 jaar. tv. j. 13561. Dit getal bedraagt tusschten 13 en 17 jaar 665 (v. j. 676) voor 17 jaar en ouder 255 (v. j. 192). 3 afdeelingen hebben een St. Joseph-Gezel- lenvereeniging, een vierde kent St. Franciscus- GezeUen, een vijfde St. Willibrordus-Gezellen. In 1935 stonden 2852 jongens ingeschreven, ter wijl 21 y2 pet. (v. j. 19% pet.) afzwaaide. De toevoer van nieuwe pupillen geschiedde wederom hoofdzakelijk middels de jongtens zei ven. De s. F. L.-directeuren werden geassisteerd door 232 leiders en 40 aspiranten; 14 afdeelin gen beschikken over totaal 93 leidsters. Het ver slag gewaagt van weinig medewerking op dit gebied van de parochieele geestelijkheid. De K. J. C.-cursus werd gevolgd door 134 L.-leiders. De verwachtingen ten aanzien der K. J. C. zijn teleurstellend gebleken. In S. F. L. verband werden 16 jongens ge doopt. 103 naderden voor de eerste maal ter H. Tafel, 93 ontvingen het H. Vormsel. Er werd een recollectieclub van oud-retraitanten opge richt. 7i jongens boven 17 jaar gingen ter re traite. Verschillende tridua werden gehoudten. Er is eenige achteruitgang te bespeuren in de werkloosheid, de meeste afdeelingen sturen de jongens naar de R. K. Tehuizen voor jeugdige werkloozen. De methode der Kruisvaart werd door 89 jon gens in 4 afdeelingen gevolgd; 3 afd. hebben Welpenhorden met 47 Welpen, 3 hebben ver kenners met een totaal van 17 man. In 17 afdeelingen werden 51 ouderavonden be legd. Verder werden de ouders bij Tridua en andere plechtighedten uitgenoodigd; 10 afdee lingen organiseeren wekelijks of om de 14 da gen vadersavonden, 1 afdeeling houdt moeders avonden. Door middel der S. F. L. keerden 6 huisgezin nen tot hun plichten terug, 18 huwelijken wer den kerkelijk ingezegend, 5 vaders en 3 moeders naderden voor de eerste maal ter H Tafel, 7 kindeiten werden gedoopt en aangenomen. De secretaris acht ditmaal geen betere pero ratie mogelijk dan de gedachte die eten der afdeelingen naar voren bracht, n.l. het axioma' „Ons werk is onmisbaar!" Op de gecombineerde zitting van Kinder- en Politierechter stonden Vrijdagmorgen terecht een viertal jongens, allen 17 en 18 jaar oud die zich hadden schuldig gemaakt resp. aan valsch- heid in geschrifte en oplichting. Zij hadden een aantal gefingeerde postwissels bij verschillende postkantoren te Haarlem ge ïncasseerd, waardoor de staat tot een "bedrag ian ca- t 150 benadeeld was. De stempels en paraphen werden door een van hen zoo kunstig nagebootst, dat de postambtenaren niet den min sten argwaan koesterden en het bedrog eerst later op het Hoofdkantoor der P.T.T. te 's Gra- venhage werd ontdekt. De zeventienjarige hoofdverdachte, die de ver- valschingen gepleegd had, werd door den kin derrechter veroordeeld tot drie maanden tucht school onvoorwaardelijk en zes maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De andere minderjarige verdachte, die de postwissels ver zilverd had, werd veroordeeld tot twee maanden tuchtschool onv. en vier voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De twee achttienjarigen, die insgelijks de vervalschte wissels ter betaling hadden aangeboden en eveneens in den buit ge deeld hadden, werden door den politierechter veroordeeld tot een gecombineerde gevangenis straf van 2 maanden onvoorwaardelijk en vier voorwaardelijk. Bij de huldiging van de moeder-overste van „Dennenheuvel" bleef ook de Bloemendaalsche schooljeugd niet achterwege. Op de receptie kwam een deputatie, bestaan de uit de misdienaars, gelukwenschen. De jon gens hadden een feestlied geleerd van het schoolhoofd, den heer J. Luyben. De oudste misdienaar hield een gloedvolle rede tot moe der-overste, waarin de dank van alle school kinderen en hun ouders vertolkt werd en de wensch werd uitgesproken dat het haar gege ven moge worden ook het diamanten feest te vieren. Als geschenk werd een altaarversiering aangeboden bestaande uit een aantal palmpjes, alsmede een foto van de jongens. Des avonds brachten de mondorgelclubs „Dindua en „Con Amore" een keurige serenade, welke besloten werd met het „Aan U, O Koning der Eeuwen". Bij het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen zijn de volgende giften nog binnenge komen v. W. f 2.50 Bond v. Staatspensionneering 5.00 O. 2.00 Mevrouw d. R. 2.50 Dr. S. 2.50 V. 2.50 N. 2.50 V. (Bid.) 2.50 Mevr. B. 1.00 K. 1.00 v. W. 2.00 Lijst J. D. Bijleveld 73.75 99.75 Karei van Wely's Sigarenfabriek te Roosen daal heeft 150 doosjes Kaveewee Knak sigaren beschikbaar gesteld. Het gironummer van het comité is 20385. HAARLEM, 19 Juni. Nutskweekschool. Geëx. 2 candidaten. Geslaagd de dames Th. A. A. Sigar en L. Hamstra. Deze examens zijn afgeloopen. Van de 32 candiciaten zijn 30 geslaagd. Naar wij vernemen is een historische Hemony-klok, de oudste in den lande dezer dagen in eere hersteld en laat zij, na zes tien jaar te hebben gezwegen, weer haar eeuwenoude stem hooren. In den toren van de nieuwe Gerefor meerde kerk van Wijk aan Zee is een klok opgehangen, welke afkomstig is van het eerste carillon, dat de gebroeders Hemony in ons land hebben gegoten en wei voor den Wijnhuistoren ce Zutphen. Bij den brand in 1920, welke den toren verwoestte, werd dit carillon op deze eene klok na geheel vernield. In 1640 vestigden de Hemony's, die geboortig waren uit Lotharingen, zich te Zutphen, waar zij een werkplaats begonnen. Vier jaar later kwam hier een klokkenspel gereed, van negen tien klokken, bestemd voor den Wijnhuistoren in hun woonplaats. Toen het carillon gereed was, noodigde de stedelijke regeering van Zutphen den directeur van de speelwerken te Utrecht, jhr. Jacob van Eyck en den organist van Deventer, Lucas van Lenninck uit, om het werk te keuren. Hun oordeel was in elk opzicht zeer gunstig en als blijk van bijzondere tevre denheid verleende het stadsbestuur van Zut phen den klokkengieters het burgerrecht. De buitengewone kwaliteit van dit eerste carillon werd aanleiding, dat de Hemony's wer den overladen met werk. Zoowel het leveren van luidklokken als van klokkenspelen werd hun opgedragen. Zoo vervaardigden zij: de carillons van Deventer, Doesburg, Purmerend (in 1674 door brand verwoest), Arnhem en nog vele andere plaatsen. In 1655 bereikte de He mony's het vereerend bezoek van de burge meesters van Amsterdam om zich voor goed in hun stad te vestigen, waar zij o.m de op dracht kregen het later zoo beroemde klokken spel van den Raadhuistoren, nu Koninklijk Paleis, te gieten. In Januari 1920 is de Wijnhuistorer., welke het oudste Hemony-carillon borg, afgebrand, waarbij het klokkenspel werd vernield. Slechts één kleinere klok overleefde de ramp cn werd het eigendom van den heer J. Vincent beiaar dier van het Kon. Paleis te Amsterdam, die ook in 1925 het openingsconcert gaf op het nieuwe Zutphensche klokkenspel. Thans heeft meester Vincent de oude He monyklok overgedaan aan het kerkbestuur van de Ger. Gemeente te Wijk aan Zee, waar zij in den nieuwen toren is opgehangen. Na bijna twee eeuwen te hebben geklonken over 't oude stedeke aan den IJsel, laat zij thans haar helderen klank hooren over zee, duin en beemd aan het vriendelijk Kennemerdorp. De vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den Amsterdamschen notaris, die terecht heeft gestaan, verdacht van valschheid in ge schrifte. De rechtbank achtte het feit bewe zen en veroordeelde den notaris wegens mede plichtigheid aan het opmaken van een valsc.be verkoop-acte tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand, met een proeftijd van 3 jaar benevens tot een geldboete van 30)0 subs, drie maanden hechtenis. De officier van Justitie had alleen een geld boete ten bedrage van 3000 gevorderd. De rechtbank overwoog echter, dat met het oog op het in het laatste lid van art. 24 W v Str. (het Boetewetje) bepaalde, het niet moge lijk was alleen een geldboete op te leggen. Aan gezien evenwel het feit niet gepleegd is om on eerlijke practijken uit te oefenen, volstaat de rechtbank met het opleggen van een voorwaar delijke straf. PARIJS 19 Juni. (Reuter) In den minister raad van vanmorgen heeft minister Delbos een exposé van den buitenlandschen toestand ge geven, in het bijzonder van de problemen, die binnenkort te Genève zullen worden besproken. De regeering aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing, die de Vol kenbond zal nemen. De minister zeide van mee ning te zijn, dat feitelijke overwegingen heb ben geleid tot het berusten in de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stel sel der collectieve veiligheid worden bestu deerd. De Italiaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Ciano, heeft den Duitschen am bassadeur von Hassel ontvangen. Uit het paleismuseum in de verboden stad te Peking zijn meer dan 70 zeldzame kunstvoor werpen ontvreemd. Men weet niet, wanneer de diefstal is gepleegd. LONDEN, 19 Juni (D. N. B.) Te Dewsbury (graafschap Yorkshire) is een groote gashouder met een geweldigen slag in de lucht gevlogen. Er werden twee menschen gedood. Alle ruiten der naburige huizen sprongen. BRUSSEL. 19 Juni (Reuter) De „Dernière Heure" meldt, dat bij Bastogne een militaire rupsauto in een bocht is geslipt en in een 50 meter diep ravijn is gestort. Twee der inzitten den werden gedood en twee gewond. Een Amsterdamsche dame, die dezer dagen met twee haar bekende heeren een uitstapje per auto naar België ging maken, heeft ervaren, dat het „samen uit, samen thuis" niet tot de lijfspreuken van haar metgezellen behoort. Toen zij n.l. in Gent eenigen tijd in een kapperszaak had vertoefd, vond zij den auto met de beide heeren niet meer terug. Waarschijnlijk was het geduld der beide heeren op een te zware proef gesteld en waren zij er van door gegaan met den auto, waarin de dame een taschje met eenig geld en een bont van naar haar zeggen, een waarde van eenige honderden guldens had laten liggen. De dame deed aangifte van diefstal van deze voorwerpen bij de politie te Gent. die de Amsterdamsche politie er van verwittigde, aan gezien de beide automobilisten, een Duitscher en een Nederlander, in Amsterdam-Zuid op kamers wonen. Aangezien bij onderzoek bleek, dat al hun bezittingen zich nog op hun kamers bevinden en zij oogenschijnlijk niet het plan hebben daar niet meef terug te keeren, vermoedt de politie, dat de beide heeren veeleer de bedoeling hadden het Belgisch uitstapje alleen voort te zetten dan zich de eigendommen van de dame toe te eigenen. STOCKHOLM, 19 Juni (D.N.B.) De nieuwe regeering is thans definitief samengesteld. Het kabinet is reeds in eerste zitting bijeengekomen. De samenstelling is als volgt: mmister-pre-sident en landbouw: Pehrsson; buitenlandsche zaken: prof. Westman; justitie: Bergqvist; defensie: Janne Nilsson; financiën: Vilnar Ljungdahl; sociale zaken: Gerhard Strindlund; verkeer: Gustav Neiding; onderwijs: Bisschop tor Andrae; handel: Elof Ericsson; ministers zonder portefeuille: Sture Centerwall Tage Gynnerstedt en Nils Quensel. HEIDELBERG, 19 Juni. (D.N.B.) De nieuwe ster, die vannacht ontdekt is, is ook gezien door de sterrenwacht op den Phoenixstuhl en wel om 23.10 uur m. E. t. door den astronoom Kurt Himpel. De ster bevond zich ongeveer 3 graden ten Zuid-Oosten van de ster Delta in het sterrenbeeld Cepheus. Zij was tusschen de derde en vierde grootte. Uit Bolognain Italië wordt gemeld, dat de nieuwe ster daar ook ontdekt is, n.l. door den amateur-astronoom Loreta. imiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiii „Wie het laatst lacht, lacht het best", luidt een bekend Hollandsch spreekwoord. In film taal klinkt dit: „Wie het laatst kust waarbij het aan de beleefdheid van de lezeres of lezer overgelaten wordt, de stippels in te vullen. De regisseur Emo heeft op het thema een aardige film gemaakt, wel zoneter diepte en hoogte, maar dan ook een heerlijke ver- frissching in een prettig koel theater voor deze hondsdagen! De intrige zou, naverteld, erg in gewikkeld lijken, maar is toch zeer gemakkelijk te volgen, Er wordt een zeven-talen studee- rende neef van een doodgewonen huisknecht voor een prins gehouden en „goed bewaakt" door den directeur van een filiaal van een filmproductie-onderneming, waarvan een ster verliefd is op (en zelfs in het geheim getrouwd met) den prins, hetgeen vanwege de reclame de filmster moet nu eenmaal voor onge naakbaar doorgaan! niet mag. Dat leidt na tuurlijk tot een reeks amusante verwikkelingen, waaraan de baas van den huisknecht en zijn ega braaf meedoen. Liane Hajcl mag in deze film zijn wat ze is: een beroemete filmster, en samen met eenige andere sterren en drie bekende komieken: Theo Lingen, Hans Moser en Heinz Rühmann. zorgt ze voor een zeer vroolijke en grappige ontspanning voor volwassen bioscoopbezoek sters en -bezoekers. Robert Stolz besproeide het geheel met zijn pittige Weensche muziek. Wie eens een avond hartelijk lachen wil, kan de kusserij in het Frans Halstheater goede diensten bewijzen. In het voorprogramma wordt een film ver toond, die rasechte visschers-amateurs zal doen watertancten. Daar is geen woord visschers- latijn bij! Betty Boop, beter gezegd haar hondjes, speelt de hoofdrol in een teekenfilm in den trant van: „Als de kat van honk is, dansen de muizen op tafel". Van teekenfilms als deze zou het afge zaagd worden, te zeggen dat ze grappig en origineel-gevoncten zijn! Het journaal geeft weer een zeer gevarieerd beeld van velerlei wetenswaardigheden van ste- kende-bijen-tegen-rheumatiek tot koningspa rades toe! Vele menschen houden meer van een kleine hoofdfilm en een groot bijprogramma, terwijl anderen juist het tegenovergestelde verlangen. Thans kan de eerste categorie eens haar hart ophalen, want het bijwerk is dezen keer uitge breid, en even interessant als varieerend. Polygoon Journaal geeft o.a. een duidelijk overzicht van de nieuwe brug in Nijmegen, welke onlangs door H. M. de Koningin werd geopend. Het is een imposant bouwwerk gewor den, waarvan de spanning de grootste is van geheel Europa. Dan is er een zeer geslaagde documentaire film, waarin men verschillende griezelige diep zee bewoners in al hun pracht en leelijkheid kan bewonderen en dan nog een aardige klucht: Vier meisjes en 'n man, 'n onbeteekenend din getje, doch 'n verdraaid gezellig gegeven. Trou wens, de titel zegt reeds voldoende en houdt op zichzelf al beloftes in voor amusement. Wat de hoofdfilm betreft ook zij is erg „vrouwelijk" samengesteld. Hieraan kunnen na tuurlijk minder de makers dan wel wijlen de Zonnekoning of Lodewijk XIV iets doen. Hij en hij alleen is er verantwoordelijk voor, dat het nageslacht, zelfs zijn meest moderne uitvindin gen aanwendt om hem nog eens in 't zonnetje te zetten. Het kan zijn dat hij voor zijp tijd een lieve, charmante man is geweest, maar volgens de natuurgetrouwe creaties van Michael Boh- nen is het eenmaar enfin. Van de dooden alleen het goede, al kost het ook moeite. Bo vendien is hij toch eigenlijk minder hoofdper soon, dan Liselotte (Renate Muüller) de Duit- sche prinses die om politieke redenen door haar vader aan den broer van Lodewijk XIV werd uitgehuwelijkt. De eigenlijke filmtitel luidde dan ook: Liselotte von dem Pfalz en om haar draait zich voornamelijk het heele geval. Die nieuw bakken echtgenoot was namelijk een raar sin jeur die het duidelijk liet merken, dat hij het allesbehalve lollig vond, terwille van den staat verliefd en getrouwd te zijn. Hoe het zij: Liselotte liet zich zoo maar niet ringelooren en toen haar onhandelbare echtge noot niet voor verbetering vatbaar was, ging zij er doodeenvoudig tusschen uit. Ver kwam zij echter niet wat logisch is, als men den gees testoestand van sommige mannen kent, die juist datgene, willen hebben, wat zij niet meer krij gen kunnen. Het geheel is een vlotte, costuum- en speel film waarin ook de note gaie niet ontbreekt; daarvoor zorgen Ida Wüst e.a. wel. O ja er is nog een klein filmpje een soort caberetfilmpje, met aardige en minder aardige tafereelen precies zooals het ook in een gewoon caberet is. Wanneer we de film „Zij trouwde haar baas" vergelijken met Capra's film „It happened one night", dan kan dit alleen het scenario betref fen, waarin een onderwerp wordt uitgewerkt, dat reeds in vele films aan de orde kwam. Een kan toorjuffrouw, gewiekst en zakelijk, trouwt met haar patroon, die in haar meer zijn secretares se blijft zien dan dat hij in haar zijn levensge zellin ontdekt. Zij vecht voor haar geluk en over wint natuurlijk op gepaste wijze. Daar was ech ter heel wat voor noodig, want niet alleen heeft zij haar man te veroveren, doch bovendien moet zij diens zuster, die zijn huishouding bestuurde, onschadelijk maken en, wat erger is, zijn onge loofelij k eigenwijs en tyranniek dochtertje tem men. Het lukt haar echter en zoo vindt zij aan het einde, als haar man voor het eerst van zijn leven een glaasje teveel op heeft, volle bevre diging, wanneer hij op haar verlangen baldadig geworden, de ruiten van zijn eigen zaak ingooit, en dus eindelijk ook eens aan andere dingen denkt dan alleen maar aan zaken doen. Voor de Amerikanen zal deze film wel meer beteekenen dan voor ons. Lieden als de held van deze comedie zijn in Amerika talrijker dan hier en, naar we hopen, kinderen als de kleine Arrabel, eveneens. Een nummer als dit is nau welijks denkbaar. Zij steekt den heelen dag haar tong' uit, snauwt iedereen, haar vader in cluis, af, scheldt alle stervelingen uit voor domooren en liegt den ganschen lieven dag uit louter genoegen tot bedriegen en plagen. De eenige, die haar vermag te temmen, is haar tweede moeder, die, als zij op het punt staat haar huis voor goed te verlaten, plotseling een snik kend kind in de armen houdt. Met figuren als hier worden geteekend, waarbij zich dan nog een vriend en een vrien din voegen, die mede in het complot betrokken worden, is een film te maken. Het gegeven is lang niet onverdienstelijk uitgewerkt en zelfs eenigszins op film ingesteld, doch Grigory la Cava is er minder dan Frank Capra in ge slaagd een brillanten vorm te vinden, waarin hij de ernstige en komische noten een flitsend en amusant spel laat spelen. Het onderwerp is dankbaar, en al zou Lu- bitsch, de toovenaar, er meer van gemaakt heb ben, de film staat, vergeleken met de meeste amusementsproducten, bovenaan en zeker in de tweede helft. Claudette Colbert trouwt in dit ge zellige geheel haar baas enze doet het met eere. In het voorprogramma weer eenige wonderen der aarde; het wereldnieuws en het kinder clubje „Our gang" onder aanvoering van Spanky is een kostelijke reuzen-geschiedenis. Een jubileum-programma, dat klinkt als een klok. Luxor Theater bestaat deze week 15 jaar en daarom mag iedere 10de bezoeker van de avond voorstelling poffertjes gaan eten op rekening var. den heer Hartman. Wat de temperatuur betreft was er buiten en binnen overeenstemming: althans wat de hoofdfilm aangaat. Want de zaaltemperatuui was koel, vergeleken bij die buiten. De film La Bandéra brengt den toeschouwer in de dorre zandwoestijnen van Spaanseh Marokko, waar de zonnehitte het verblijf on verdraaglijk maakt; de streek, waar de sol daten van de vreemdelingenlegioenen den strijd voeren tegen oproerige stammen uit het binnenland. Onder die ruwe, uit alle lagen der maat schappij gerecruteerde legionnairs, heeft ook Jean Renoir dienst genomen, wegens een moord uit Parijs gevlucht Hij heet nu Pierre Gilieth, en wordt door den Franschen acteur Jean Gabin meesterlijk getypeerd. Maar een spion van den Franschen politiedienst en dit is wel het zwakke punt van de film volgt hem naar Afrika, en tracht hem van den moord te overtuigen. Doch Gilieth heeft achterdocht en laat niets los. Dan probeert de spion het via de Marokkaansche danseres, die Gilieth zich tot vrouw heeft gekozen. Maar zijn list keert zich tegen hem, daar deze van alles is ingelicht en den politiespion ontmas kert. Een gevecht volgt tusschen de beide legionnairs, waarbij de spion, die van Aïscha, zoo heet de door Annabela goed getypeerde Marokkaansche, is gaan houden, door Pierre Gilieth wordt ontwapend. Wanneer de spion Gilieth durft te ontmaskeren, weet hij dat hem een kogel wacht. Doch er is geen gelegen heid hiervoor, want de manschappen worden opgeroepen voor de verdediging van een moei lijken post. De twee aartsvijanden zijn hier ook bij. Doch Gilieth besluit een eervollen dood te sterven en deelt dit den spion mee. Allen vinden dan ook den dood in het fort. waar de beide tegenstanders tot op het laatste oogen- blik alleen blijven. Dan vindt -de verzoening plaats en juist op het oogenblik, dat ze bevrijd zulen worden, velt een laatste vijandelijke kogel' den heldhaftigen Gilieth neer. Alleen de spion blijft over om den dood der helfhaftige brigade te melden. Een film vol spanning, zooals men dit van een dergelijk onderwerp kan verwach ten, doch om de zwoele, ruwe sfeer strikt voor behouden voor volwassenen. Verder het gewone bijprogramma, een gooi en smijtklucht vol grappige momenten, en de gewone binnen- en buitenlandsche journaals. BRUSSEL, 19 Juni Te Quaregnon heeft minister Vandervelde vandaag de stakers toe gesproken. Hij maande Cl arbeiders tot kalmte aan. Desondanks begonnen de stakers na zijn vertrek de straten weer op te breken. Verder wordt uit Quaregnon nog gemeld, dat de lijk schouwing op het slachtoffer, de 52-jarige vrouw, die gisteren bij de botsingen is overle den, heeft uitgewezen, dat de doodsoorzaak niet, als eest werd gezegd, is te wijten aan hartsver- lamming, door schrik, maar dat zij getroffen is door een kogel uit een der karabijnen van de gendarmerie. Er is overeenstemming bereikt in de paritaire commissies voor de havens van Brussel en Vilvoorde, voor de glasfabrieken, de meubel industrie, het hotel- en restaurantbedrijf, de slachtplaatsen en slagerijen en de spoorwegen. DANZIG 19 Juni (Reuter) Vannacht heb ben groepen nationaal-socialisten alle ruiten ingegooid van de St. Nicolaaskerk. Hoewel de politie tijdig gewaarschuwd was, werd niemand gearresteerd. Het orgaan der oppositie van rechts, de Na- tionalzeitung, dat van het incident melding maakte, werd voor de verschijning reeds in be slag genomen. GENEVE, 19 Juni (D.N.B.) De Internatio nale Arbeidsconferentie heeft hedenmiddag de ontwerp-conventie inzake de invoering van de 40-urige werkweek in de textiel-industrie aangenomen. Tegen stemden de werkgevers en eenige regeeringsvertegenwoordigers, o.a. die van Engeland en Zwitserland. VALiLADOLID, 19 Juni (Reuter) De alge meene staking is afgekondigd uit protest tegen de aanslagen, welke in den afgeloopen nacht zijn gepleegd. De treinen rijden niet. ROME, 19 Juni (D.N.B.) Van bevoegde Italiaansche zijde wordt ten aanzien van de door Italië getroffen maatregelen van afweer tegen de sancties verklaard, dat, wanneer de sancties worden opgeheven, ook de tegensancties zullen verdwijnen. PARIJS, 19 Juni (Reuter) De financieele commissie der Kamer heeft zonder wijziging het wetsontwerp aangenomen inzake de goed keuring van een overeenkomst met de Banque de France, waarbij het maximumbedrag wordt vastgesteld van in omloop te brengen gewone schatkistbons. NEW YORK, 19 Juni (D.N.B.) Op het Gardener-meer, in den staat Ohio, is 'n motor boot omgeslagen. Dertien kinderen zijn ver dronken. Vrijdagavond heeft het eenpersoons-water vliegtuig De Scheldemeeuw, bestuurd door den constructeur D. Slot, zijn eerste proefvlucht boven het Veersche Gat gemaakt. De proefvlucht mag buitengewoon geslaagd heeten. Reeds na een zeer korten aanloop steeg het toestel, dat zich in de lucht zeer stabiel toonde. Vrijdagmiddag tegen een uur werd door een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de werklooze visschers, die in de gemeentelijk0 werkverschaffing te Zandvoort arbeiden, mede gedeeld, dat zij niet langer mochten werken. De overige aangeschreven visschers wilden om drie uur gaan stempelen, doch zij werden niet in het stempellokaal toegelaten. Vrijdagavond is de 23-jarige Heesbeen uit de Vogelwijk te 's Hertogenbosch, die met zijn vader in een roeiboot op de Dieze aan het va ren was, op tot dusver onverklaarbare wijze te water geraakt en in de diepte verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4