RIPOLIN Prinses Juliana te Delft W egen-excursie li Kerkelijk leven De weerstoestand Restaurant DORRIUS de beste lakverf ZATERDAG 20 JUNI 1936 K. H. onthult een van de zeven nieuwe ramen in de Nieuwe Kerk NEDERLAND IN DEN VREEMDE Belangstelling voor ons land neemt toe DEFENSIEBEGROQTING aanschaffing van pantserauto's VAN OEFENTOCHT NAAR DE OOSTZEE TERUG Naar Lourdes Montfortaansche bedevaart WERELD-JAMBOREE 1937 Demonstraties op het Malieveld te Den Haag St. Adelberts-Vereen. Landdag op de H. Landstichting Zondag a.s. te Nijmegen NIEUW R. K. MARINE-TEHUIS TE DEN HELDER leder dubbeltje een steen, ieder kwartje een paal, duizend rijksdaalders is meteen een knaap van een zaal NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Voordracht van profdr. v. Loon op de jaarvergadering SCHIP AAN DEN GROND Op eigen kracht weer vlot gekomen Vrouw aangereden en gedood Een prachtig overzicht van de brugverbindingen bij Dor drecht en Moerdijk Op werf, schip en brug EM.-PASTOOR F. LUCASoüN t Plechtige uitvaart en begrafenis te Den Haag Geen audiëntie Zijn broer bestolen De dader deed bij de politie aan gifte, dat het geld gestolen was KIPPENDIEVEN AAN 'T WERK 600 jonge hennen gestolen DE KOUSENFABRIEK TE GELDROP M. L. Lam Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met HET WARME WEER DE KANS OP ONWEDERS NEEMT TOE Prins Boudewijn Evenals verleden jaar naar Noordwijk Militair verdronken Onopgemerkt in de diepte verdwenen Nog een slachtoffer RONDVLUCHT LETLANDSCHE VLIEGERS Ook Nederland wordt bezocht VEERTIG-URIGE WERKWEEK BEPLEIT Hedenmiddag heeft in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft de plechtige onthul ling en overdracht plaats gehad van de zeven gebrandschilderde ramen, waarvan er een is aangeboden door H. K H. Prinses Juliana en zes door het Delftsch Vrouwen- comite. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m, J. K. P. graaf Dumonceau, opperceremoniemeester van H. M. de Koningin, de ministers dr. H. c°üjn, Slotemaker de Bruine en De Wilde, jhr. dr. A. H. van Kamebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. P. Beelaerts Van Blokland, vice-president van den Raad van State, jhr'. mr. G. C. W. van Tets van Gou- ^'aan, directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, kamerheer van prinses Juliana. mr. S. J. R. de Monchy, bur gmeester van 's Gravenhage, mr. G. van Ba- ren, burgemeester van Delft, prof. G. H. van tier Steur, voorzitter van de rijkscommissie voor tje monumentenzorg, J. B. E. baron van Lijn reu," hoofd van den rijksgebouwendienst, ver tegenwoordigers van curatoren en s: van tie Technische Hoogeschool en talrijke anderen. Te circa half drie arriveerde H. K. H. Prin ts Juliana op de Markt bij den ingang van tie kerk, waar H. K. H. door een commissie van °utvangst werd verwelkomd. Zij begaf zich ver bolgens naar het koor, waar de ongeveer elf honderd aanwezigen reeds hadden plaats ge- Uom.en. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. voorzitter Van de glasramen-commissie heette de aanwe nen en in het bijzonder Prinses Juliana wel kom. Spr. memoreerde in het kort de geschie denis van de beglazing der ramen en verzocht •ervolgens Prinses Juliana over te willen gaan °t de onthulling van het door haar .geschonken 'aam, voorstellende d'e gelijkenis der talenten. A'-ns aan dit verzoek gevolg te geven, hield Prinses Juliana een rede. Na het uitspreken van Haar rede onthulde de Prkises het raam. Vervolgens was het woord aan mevr. J. B. v»n Baren-v. d. Voorn Grootenboer, presidente ban het Delftsch Vrouwencomité, die erop wees, hat een zeer groot aantal vrouwen had mede werkt de benoodigde gelden in te zamelen. Hierna onthulden zes leden van het Delftsche riouwencomité jeder een van de aoor het comité ^schonken ramen. Na afloop van de plechtigheid begaven de ge nodigden zich naar het stadhuis, waar het °elftsch Vrouwencomité thee aanbood. Te Uddel hield Zaterdag de vereeniging „Ne erland in den vreemde" haar jaarlijksche al- HoiJieene vergadering In zijn openingsrede constateerde de voorzit- Sr, de heer P. J. de Kanter, dat de vereeniging hog alle reden van bestaan heeft. He secretaris, dr. M. de Hartogh, wees op de 'echte tijdsomstandigheden, waardoor de sub tle van het ministerie van Buitenlandsche aken vervallen is. Verder verheugt het spr. dat ondanks de ^nstmatige beperkingen in het vreemdelingen- afkeer van verschillende landen de belangstel- 1(1L uit het buitenland voor ons land nog steeds l°oneemt. Een nieuwe smalle geluidsfilm over Nederland ,s h aanmaak, terwijl twee nieuwe brochures Oftgeledén zijn uitgegeven: j Het jaarverslag over 1935 vermedt o.m. dat 11 het Duitenland voor Nederland propaganda ^blaakt werd door middel van films, lantaarn- aatjes, brochures, het houden van lezingen en °ordrachten en het toezenden \..n foto's. Ook ri'clen buitenlanders door de vereeniging in ®derland rondgeleid. v Het onderwijswerk bestond in he; voorlichten ah buitenlandsche uitgevers van leer- en stu- 'sboeken omtrent de Nederlandsche geschie- 11 is, geographie, handel etc. „Verschenen is het voorloopig verslag van de jfste Kamer over het ontwerp van wet tot 'jziging en verhooging van de defensiebe groting voor 1935 Eenige leden geheel daarlatende de vraag de aanschaffing van pantserautomobielen aanbeveling verdient, hadden voornamelijk be- .Vaar tegen de wijze, waarop de regeering heeft b'handeld. Het contract ^ver de aanschaffing pantserautomobielen dagteekent van 28 ^e°ember 1934 en pas in den herfst van 1935 l^d in overweging genomen een suppletoire JVrooting in te dienen, aan welk voornemen ,ei'st 5 Maart gevolg werd gegeven. Reeds 1 bril ij zijn de automobielen in gebruik ge- °bien. He leden, hier aan het woord, meenden, dat volksvertegenwoordiging intijds van de aan- 0e baffing hatj moeten zijn verwittigd, hetgeen wel mogelijk ware geweest. „Verscheidene andere leden vereenigden zich Ij el- deze critiek niet. Zij deelden het stand- van den Minister van Defensie ad inte- IjVt, dat, nu op de begrooting ruim 6 mil- te°eh was uitgetrokken voor aankoop van ma- j. Heel der artillerie, de regeering alleszins ge- 5, chtigd was de pantserautomobielen te be tten zonder een, haar uitdrukkelijk daartoe achtigend, vtum van de Staten-Generaal. Ui °le leden juichten toe dat de regeering zoo "IC-* V01| ,?ek en doortastend heeft gehandeld, als ge- e Waarvan onze weermiddelen in niet ge- Se mate zijn versterkt en de preventieve v„ Hdng van onze landmacht niet weinig is Hioogd. la^denmorgen is het smaldeel van de Neder- jj^dsche Marine, dat een oefentocht heeft ge- «ton naar de Oostzee en dat onder bevel tje'vd van den kapitein ter zee A. C. Wakerlin, haven van Nieuwediep binnengevallen. e omstreeks half acht liepen de torpedoboot de en de onderzeebooten O 9, O 10 en O 11 ,,lj haven binnen, waarna even voor achten de Qlto6 Hendrik" volgde. 'üh ndanKS het vroege uur was er vrij veel be sstelling. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Er wordt tegenwoordig meer en meer aan reizen gedacht en gedaan. De autobusonder nemers zorgen er voor, dat hun wagens blijven loopen en 't spoor verlaagt zijn tarieven om te kunnen concurreeren. Bij dezen trek naar bui ten zijn ook de bedevaartplaatsen meer- dan ooit in het middelpunt der belangstelling ge komen. Velen die er in vroegere jaren niet aan zou den gedacht hebben, gaan nu met de mogelijk heid rekenen om een bedevaart op grooter schaal te houden. En onder al de bedevaart plaatsen staat Lourdes bovenaan. In dit verband verwijzen we naar een adver tentie betreffende de Montfortaansche Lour des-Bedevaart, die plaats vindt van 4 tot en met 13 Augustus. Het is genoegzaam bekend, dat de Paters Montfortanen een eigen vorm van Maria-devo- tie verspreiden, de z.g. volmaakte godsvrucht tot de H. Maagd of Liefde-slavernij van Ma ria. Deze oude Maria-devotie is voor hen een erfstuk van hun stichter, den gelukzaligen Louis Marie Grignon de Montfort. Sinds zes jaren nu hebben deze paters een eigen Lourdes-bedevaart georganiseerd in den geest van die devotie. Als eerste halte wordt Lisieux aangedaan, van de H. Theresia, het bloempje van O. L. Vrouw. Vandaar wordt het graf van den gelukza ligen de Montfort in het Vendeesche dorpje St. Lament-sur-Sèvre bezocht. Aldus worden de deelnemers aan deze bedevaart langs twee etappes geleidelijk omhoog gevoerd naar het eind- en hoogtepunt der bedevaart: Lourdes, Nachttreinen worden vermeden en de pelgrims doorreizen het schoone Normandië en de heer lijke Vendée. Een zeker aantal paters neemt telkens deel aan de bedevaart, om den pelgrims met hun kennis van taal en plaatsen behulpzaam te zijn en tevens om door gebed en predikatie den waren bedevaart-geest levend te houden. Voor prospectus, practische gegevens en in lichtingen verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. In verband met de Wereld-jamboree 1937 zullen de Nederlandsche padvinders een de monstratie geven op het Malieveld in Den Haag, op Zaterdag 27 Juni. Hierbij zullen de regeering en verschillende an'deres autoriteiten tegenwoordig zijn. Dr. Co- lijn zal de troepen toespreken. Het doel is, het publiek te laten zien, wat de padvinders kunnen. Voorts zal een demonstratie worden gegeven van volledige kamp-inrichting en kamp-oprui men. Een der laatste initiatieven van wijlen den hdüggeachten voorzitter, Zijne Excellentie Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, was het orga- niseeren van een Landdag der St. Adelberts- vereeniging. Hij achtte dit eerste samenkomen van alle leden voor de verdere ontwikkeling der vereeniging van het hoogste belang. Zondag 21 Juni a.s. zal deze op de H. Land stichting te Nijmegen plaats vinden. De dag zal worden geopend met een H. Mis in de kerk van de H. Landstichting om 11.15 uur, waarin de geestelijk adviseur, pastoor W Nolet, een korte toespraak zal houden. Na deze H. Mis zal er gelegenheid zijn de H. Landstich ting te bezichtigen, waarna om pl.m. 2 uur de deelnemers gezamenlijk zullen dineeren in het Pelgrimshuis der H. Landstichting. Te 3 uur wordt de middagvergadering 'gehouden. Als sprekers zullen optreden Prof. Dr. F. Weve O.P., hoogleeraar te Tilburg, over het onderwerp: „De godsdienstige taak van den St. Adelberts-Stand". Anton v. Duinkerken, red. van het Dagblad „De Tijd" te Amsterdam, over het onderwerp: „De cultureele taak van den St. Adelberts-Stand". Prof. Dr. A. van Rooij, hoogleeraar te Amsterdam, over het onderwerp: „De Staatkundige taak van den St. Adelberts- Stand". Na ieder dezer inleidingen zal er gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling. Vanwege het Da- gelijksch Bestuur zal in deze vergadering een overzicht worden gegeven van de organisatie en een uiteenzetting van het program van ac tie, waarover dan eveneens van gedachten ge wisseld kan worden. Na afloop van deze vergadering kunnen de deelnemers gezamenlijk het avondmaal gebrui ken, wederom in het Pelgrimshuis. U moest eens kunnen komen kijken. Als ik het mag zeggen: onze mannen zijn het waard; zijn het waard voor de volle honderd procent. Beste kerels, maar.... Enfin, u begrijpt er alles van. Ze zijn in een moeilijken leeftijd, Ze zijn in een moeilijke omgeving, Hun leven valt niet mee. Ieder, die ze kent, houdt van hen, maar.... Degenen, die geestelijk voor hen moeten zor gen, zijn dikwijls bezorgd. Ons werk zou toch niet dood moeten loopen door gebrek aan een goed tehuis! Daarvoor hebben wij te veel vertrouwen in onze Katholieke landgenooten. Zeg ik teveel, als ik het een eigen missiewerk noem? Ik geloof het niet! Bij allerlei gelegenheden hebben we ruimte te kort. We willen verder en moeten concurreerend verder en durven dikwijls niet, omdat we geen ruimte hebben. Onze foto geeft wel een heel duidelijk beeld van den catastrophalen brand, die bij Brussel een groot benzinedepot verwoestte, waarbij enkele arbeiders om het leven kwamen De laatste maand een algemeene H. Commu nie van 130 marinemannen en 110 man aan net ontbijt. Een twintig hebben staande moeten eten, omdat we geen stoelen hadden. Nu voer nog een geheel eskader en waren velen met tropenverlof. Moeten ze dan wegblijven, omdat er toch geen plaats voor hen is? We hebben algemeene H. Communies gehad van een kleine tweehonderd en vijftig man en u moet maar niet vragen, hoe het er toeging bij het gemeen schappelijk ontbijt daarna. Zoo zijn er vele ge legenheden, waarbij alles te klein is. We moeten waarachtig vooruit. U helpt toch ook een handje en vult uw giro biljet in? Ik hoop ook door uw royale gave onze man nen gelukkig te kunnen maken. De Sterre dei- Zee moge u zegenen in al uw belangen! Ontvangt u geen officieele aanvrage, gedenkt dan, bid ik u, het gironummer van: H. J. Ban- gert, pr. Vlootaalmoezenier en Directeur R. K. Mari netehuis, Hoofdgracht 22, Den Helder. Post gironummer 273336. In de te Nijmegen voortgezette jaar vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak prof. dr. J. van Loon over de crisisbestrijding en het verband tusschen agra rische en industrieele belangen. De crisisbestrijding moet, volgens spr.. be staan uit maatregelen ter verbetering van de conjunctuur en aanpassing der volkshuishou ding aan de structureele wijzigingen in de wereldhuishouding. Tevens wijst spreker nog op de crisis in de economische samenwerking der volken. Het occasioneele ingrijpen kan een gevaar worden, daar de bevolkingsgroepen, die er voordeelen van hebben ondervonden, deze maatregelen gaan beschouwen als systematische bestrijding van de crisis in het algemeen, om dat hun crisis erdoor wordt getemperd. In eenzijdige agrarische oriëntatie schuilt een groot gevaar voor een land, dat ruim twee maal zooveel inwoners heeft als het zelf kan voeden. Het komt spreker voor, dat het optrekken der prijzen van agrarische producten in het bin nenland een maatregel is, die althans voor loopig niet kan worden gemist. In de wereldhuishouding nemen wij op het oogenblik enkele symptomen van verbetering waar, die echter aan onze deur nog voorbij gaan. Dit wijst erop, dat wij meer aandacht moeten besteden aan onze handelspolitieke be langen in het buitenland. Vóór alles is noodig landbouw, industrie en handelspolitiek als een samenhangend probleem vanuit een centraal gezichtspunt te behandelen, teneinde de tegenstellingen tusschen de ver schillende bedrijfstakken te overbruggen. Ons land heeft behoefte aan een gezonden boeren stand, maar kan evenmin buiten een gezonde industrie. Dé tweede inleider was prof. mr. C. W. van der Pot, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, die het rapport van de Commissie inzake reorganisatie van het gemeentebestuur behandelde. Na afloop der vergadering vereenigden de afgevaardigden zich aan een gemeenschappe- lijken koffiemaaltijd, aangeboden door het de partement Nijmegen. Daarna maakten zij een rondrit door de omgeving van Nijmegen, Berg en Dal en Groesbeek, met als einddoel Bad Pias molen, waar de commissie „Waalbrug 1936" de thee aanbood. Vervolgens keerden de afgevaar digden naar hun woonplaatsen terug. Het uitgaande Engelsche stoomschip „Seming- ton Abbey"is Vrijdagmiddag even buiten den Waterweg op de Maasvlakte aan den grond ge- loopen. Vermoedelijk is een roerdefect opgetredten, waarna de wind het vaartuig naar het Zuiden deed afdrijven. Twee sleepbooten voeren ter assistentie vit, doch behoefden geen hulp te verleenen, daar het vaartuig later op eigen kracht weer vlot kon komen. Het schip, dat te Rotterdam stuk goederen (had ingenomen, heeft daarna den reis voortgezet. Tusschen Laren (Geld.) en Gorssel Is een boerenvrouw (foor een motorrijder uit Deventer aangereden. Zij werd zoo ernstig getroffen, dat zij na eenige oogenblikken overleed. Zij was moeder van drie kinderen .Het ongeluk moet te wijten zijn aan het aarzelen van de vrouw bij het oversteken van den weg, waardoor de motorrijder haar niet meer ontwijken kon. De motorrijder kreeg een vermoedelijke kaak- fractuur en is naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Dordrecht, 19 Juni Ieder jaar is de excursie van de Vereeniging het Nederlandsche Wegencongres even keurig voorbereid en verzorgd. Ieder jaar wordt een onderwerp gekozen, dat in het middelpunt staat van de belangstelling der verkeersdeskundigen en ieder jaar worden de deelnemers op de aan genaamste, meest onderhoudende wijze met dat onderwerp in kennis gebracht. Het onderwerp, dat thans wel het meest in het middelpunt der belangstelling staat en dat dan ook ditmaal de excursie van het Wegen congres gold is de bru"verbinding tusschen Noord en Zuid en vooral die verbinding op de voornaamste lijn: tusschen de groote steden en Brabant en Antwerpen: de bruggen bij Dor drecht en over den Moerdijk. Ongeveer 200 menschen kwamen hedenmor gen als deelnemers aan de excursie op het plein van het station D.P. te Rotterdam bijeen. Onder hen bevonden zich de bestuursleden der Vereeniging, de vice-voorzitter van den B.B.N., de heer Adr. Beers, prof. ir. Kist uit Den Haag, de hoofdingenieurs jhr. C. Reigersman, J. Ker- semaekers en jhr. A. Beelaerts van Blokland die den Minister van Waterstaat vertegenwoor digde, en P. J. Van Voorst Vader. In een zeven tal Vios-bussen ging het gezelschap langs den nieuwen nog slechts gedeeltelijk aangelegden weg van iJselmonde naar Dordrecht een oement-batonmen weg, waarvan voorloopig slechts één baan van 7 meter is voltooid naar de werven van Penn en Bauduin aan de Oude Maas, waar de laatste overspanning van de Moerdijkbrug en enkele overspanningen van de brug in Dordt op stapel stonden. De eerste vooral genoot groote belangstel ling. Een machtig massaal blok ijzerconstruc tie van 100 meter lang. Heel eenvoudig, rechthoekig met breede kruisen erdoorheen, De klinkhamers knetteren nog op het me taal. Hoog op een stellage ligt het gevaarte. Straks, als het klaar is, wordt het o.p drij vende bokken overgevijzeld, die het naar de Moerdijkbrug varen. Zoo'n éénoverspan ning vertegenwoordigt een bedrag van bijna twee ton. Aan het water lag een salonboot klaar. Onder een der kleine, smallere overspanningen voor de brug van Vlake door, tusschen bouten en nagels, en met hoog boven hun hoofd draaiend de klirrende hijschkranen, wandelden de heeren van het gezelschap smartelijk gemis: er is niet één dame bij naar het schip, waar frisch-wit gedekte tafels wachten. Voor de lunch echter wordt nog de peilerbouw voor de Dordtsche brug in oogenschouw genomen zoo goed en zoo kwaad als het kan tenminste, want de ijzeren omkistir.gen steken nogal hoog boven 't water uit en slechts van 't bovendek kan men de betonpalen zien heien en de wa pening van het pellerlichaam zien volstorten. Een bedrijvig gezicht zoo midden in het water met op den achtergrond de spoorbrug, die men zilver aan het schilderen is, en het donkere silhouet van de oude stad en haar ouden toren, wiens afgebrokkelde spits scherp in zijn grillige lijnen afteekent tegen de heete, strakblauwe lucht. Onder de lunch vaart de boot stevig door. De schillen van het fruit worden door een enkel, die de wellevendheid vergat, reeds in het breede water van den Moerdijk geworpen. Aan den overkant brengen de bussen het gezelschap in twee gedeelten naar de nieuwe brug. Dat is werkelijk imposant! Bijna een kilometer lang strekt zich deze kubus van stalen netwerk voor het oog uit. Men wan delt over dit wegdek, waar hier en daar de betonbewapening van den vloer nog in bos sen ijzeren staven manshoog uitsteekt, ver der en als maar verder. Waar nog openingen zijn ziet men een heel eind beneden zich het water stroomen of men ziet een stuk van de pijlers, die als één massief met gra niet omkleed lichaam uit het water komen en op twee betonnen blokken de brug dra gen. Héél ver kan men hierop voortwande- len. Door deze ontzagwekkende lengte valt de hoogte van de brug niet zoo op. Men zag die eerst goed, toen men er op een afstand nog eens naar keek. Een tent, waar de deelnemers een verversching konden gebruiken een be hoorlijk hooge tent was van de pont af nau welijks te onderscheiden. Menschen kon men er heelemaal niet op zien! Na de brug werd nog in Moerdijk de aarden baan bezichtigd, Waarover straks de weg naar en van de brug zal leiden. Onder deze baan ligt wat men in deze streek niet zou ver wachten een 4 meter dikke veenlaag. Om dezen weg te drukken is de baan met overhoogte van twee meter, aangelegd. Het beeld, dat met dit allesover het heele werk der wegverbinding over de groote rivieren van Holland naar Brabant, werd verkregen, vormde een keurig-afgerond geheel. Het heeft op dezen warmen dag wél menigen zweetdrop pel gekost. Doch langs den weg naar de pont over den Moerdijk staan gelegenheden genoeg om het kwijtgeraakte vocht weer aan te vullen. In tegenwoordigheid van een groote schare geloovigen werd hedenmorgen te half tien in de kerk van de H.H. Engelbewaarders te Den Haag de Lauden gezongen voor de uitvaart van em.- pastoor F. A. M. Lucassen. Hierbij trad als agens op de hoogeerwaarde heer J. M. van der Tuyn, deken van Den Haag, met assistentie van pastoor C. W. van Mierlo uit Heemstede als diaken en pastoor J. van Muyen uit Heiloo als sub-diaken. Om tien uur droeg deken J. M. v. d. Tuyn de plechtige Requiemmis op, met assistentie van de kapelaans der parochie, terwijl aan twee zjj-altaren H.H. Missen werden gelezen. Tijdens deze H. Mis hadden in het priester koor o.m. plaats genomen Mgr. prof. dr. J. T. Beijsens uit Soestduinen, eere-kanunnik W. P. H. Jansen te Den Haag, Mgr. A. Hermus uit St. Michiels-Gestel, de pastoor der parochie M. Th. Vmek. pastoor J. Nuyen uit Voorburg, pastoor J. Bruning, pastoor C. F. de Meulder uit Heer-Hugowaard, pastoor C. Warmenho- ven uit Hoek van Holland en verscheidene geestelijken uit Den Haag. De lijkrede werd gehouden door pastoor L. Beijsens te Den Haag, die daarin den arbeid van den ontslapene als pastoor der parochie in dankbare herinnering bracht. De absoute in de kerk werd verricht door deken J. M. v. d. Tuyn. Vervolgens had te ongeveer twaalf uur de ter aarde bestelling plaats in het priestergraf op het R. K. kerkhof aan de Kerkhoflaan te Den Haag, waar vele parochianen en de leden van het kerkbestuur en van de verschillende paro- chieele organisaties bijeen gekomen waren, om den overleden zieleherder naar zijn laatste rustplaats te geleiden. De absoute op het kerkhof werd verricht door pastoor J. M. Lucassen uit Amsterdam. I Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiën tie verleenen. Z. Hoogw. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch zal Maandag geen audiëntie verleenen. Vrijdagavond werd bij de politie te Aalst, onder Zaltbommel, door den heer L. O. aangifte gedaan, dat uit de brand kast van zijn broer, staande in diens wo ning aan den Dijk te Aalst, ongeveer f 18000.was gestolen. Het ontvreemde geld behoort grootendeels toe aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente, waarvan de broer van den heer L. O. administrateur-kerkvoogd is. Deze laat ste verblijft sedert eenige maanden in Som- melsdijk. Een der sleutels van de brandkast was in een verzegelde enveloppe in een schrijfbureau, eveneens staande in diens wo ning te Aalst, weggeborgen. Het vermoeden lag voor de hand, dat hier bekenden aan het werk moesten zijn geweest. Na een ingesteld onderzoek, waarbij men ge bruik maakte van de hulp van een politiehond, is in den afgeloopen nacht de heer L. O. ge arresteerd. Hij is in het politiebureau te Zaltbommel in gesloten, verdacht van het doen van een val- sche aangifte. Verondersteld wordt, dat L. O. het geld heeft gebruikt en daarna de inbraak ip scène heeft gezet. Kippendieven hebben de afgeloopen nachten te Lunteren weer hun slag geslagen. Niet min der dan 600 jonge hennen hebben zij op een vijftal boerderijen in den omtrek buitgemaakt. De politie stelt een ijverig onderzoek in, maar heeft tot nu toe van de daders geen spoor kunnen ontdekken. Waren deze diefstallen aanvankelijk wat ge luwd, den laatsten tijd nemen zij weer hand over hand toe. Ondanks scherp toezicht van rijks- en ge meentepolitie en van een door de boeren op- gerichten nachtveiligheidsdienst, zetten de die ven hun duister werk voort, alsof er geen be waking bestaat. Naar aanleiding van het bericht, waarin mededeelingen zijn gedaan over een geval van oplichting door J. G. van N., accountant te Eindhoven, tevens eigenaar der N.V. „Neko", kousenfabriek te Geldrop, hebben wij ter plaat se inlichtingen gewonnen. Daarbij konden wij vaststellen, dat onjuist is de bewering, dat van N. op slinksche wijze zich het bezit heeft verworven van de aan den Geldropschen kousenfabrikant Jan v. B. toe behoord hebbende fabriek, voornamelijk door misbruik van, vertrouwen. Voorts is ons na inzage van bescheiden ge bleken, dat v. N. ten opzichte van den aanne mer J. de K. te Boxtel geenerlei te laken han deling heeft gepleegd- en dat bij schrijven van 29 Juni 1935 directie en commissarissen van de N.V. „Neko" de K. hebben aangeboden een onderzoek naar het beheer te doen instellen, indien zulks werd verlangd. De K. is op dit aanbod evenwel niet ingegaan. Ook is ons gebleken, dat de heer van N. be zitter is van 69 aandeelen der N.V. Hij heeft op de jaarlijksche aandeelhoudersvergadering van Zaterdag j.l. geweigerd deze te toonen en van het uitgebreide ^verslag der exploitatie van de fabriek en de volledige balans over 1935 voorlezing te doen, daar deze voor aandeelhou ders veertien dagen ter inzage hadden gelegen en de heer de K. vergezeld was van een acht tal stroomannen, van wie de meesten aan v. N. onbekend waren. Tenslotte noemde de heer v. N. de mededee- ling, dat de rechtskracht van de aandeelhou dersvergadering wordt betwist en dat op grond daarvan een gerechtelijk onderzoek naar het beheer van de N.V. „Neko" kousenfabriek zal worden ingesteld, sensatie. Het was in 1906 dat de heer M. L. Lam voor 't eerst als agent voor Holland van de Nugget Polish Cy. optrad. Hij heeft deze firma thans onafgebroken 30 jaar vertegenwoordigd. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiuiiiujuiiiiiiiiiiimmmiiuuiiiiu Wij kunnen nu weer spreken van een hitte golf, die over ons land trekt. Voor dien tijd is het zeer warm geweest in het Oosten en Noord- Oosten van Europa en het is daar thans nog warm. In de laatste dagen is de wind gedraaid en ten gevolge van het doorkomen van 'n Oos telijken wind werd de zeer warme lucht naar West-Europa gevoerd. Vandaar de sterke stij ging der temperatuur, die nog ondersteund werd door de krachtige zonnestraling bij het heldere weer. Deze sterke stijging van de temperatuur heeft tengevolge gehad, dat gisteren de eerste zoogenaamde tropische dag in dezen zomer in ons land voorkwam, doordat de thermometer steeg boven 30 graden Celsius (86 gr. F.). Daar bij werden ook een paar temperatuur-records geslagen en wel dat voor den warmsten 19 Juni en voor de hoogste maximum-temperatuur op dien datum Deze records stonden, wat t eerste betreft op het jaar 1917 en voor het tweede op 1912. Wij kunnen dus zeggen, dat het in vele jaren niet zoo warm is geweest op dezen da tum. Tot voor eenige dagen was het in Juni te koud geweest. Dit kwam zeer slecht overeen met het feit, dat in de laatste jaren de maand Juni geleidelijk warmer wordt. Door deze hittegolf kunnen wij hieraan weer beginnen te gelooven, want als het weer nog eenigen tijd zoo warm blijft, is het warmte-tekort spoedig aangevuld en krijgen wij kans op een warmte- overschot. Of het weer lang zoo warm zal blijven is niet met zekerheid te zeggen. In het Zuiden ontwikkelt zich langzaam een onweerstoestand en als het werkelijk tot onweders komt, volgt daar stellig een afkoeling op. In dezen tijd van het jaar duurt zoo'n storing echter slechts kort en herstelt de temperatuur zich gewoonlijk na vier of vijf dagen. Overigens is de algemeene weerstoestand in Europa, die eenigen tijd zeer stabiel is geweest, thans weer in stabiliteit aan het afnemen. (Nadruk verboden) Het hoogedrukgebied over Scandinavië heeft zich alleen naar het Noorden wat uitgebreid, doch is verder aan intensiteit en omvang aanmerkelijk afgenomen. In de Golf van Biscaye wint de depressie toestand veld, ook over IJsland werd de de pressie iets dieper. Over een groot gedeelte van het waarnemingsgebied blijft het warme zomerweer aanhouden. In Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk komen vrij zware onweders voor. Ten onzent neemt de kans op onweders toe. Waarschijnlijk blijft het nog warm. Vanmiddag zou prins Boudewijn, de kroon prins van België, evenals verleden jaar in Noordwijk aankomen. HU zal logeeren bU bur gemeester Van den Mortel. Er zün dezelfde politiemaatregelen getroffen als den vorigen keer. Vrijdagavond ongeveer te 8 uur is de dienst plichtig soldaat W. H. H. van Walraven uit NUmegen met eenige kameraden in het Soes- ter Natuurbad gaan zwemmen en daarbij jam- merlUk verdronken. Dit verdrinkingsgeval werd eerst eenige uren later bemerkt, doordat een militair uniform en een fiets in de inrichting achter bleven. On middellijk is men aan het dreggen gegaan, terwUl andere personen naar den jongeman hebben gedoken. Eerst geruimen tUd later slaagde men erin het lijk van het slachtoffer op te halen. De militaire politie heeft de zaak in onder zoek. De I9-jarige J. Petersen, die niet zwemmen kon, is Vrijdagavond bü het baden aan de Noorderpier te Elburg verdronken. Het zwem men ter plaatse is verboden. Drie Letlandsche watervliegtuigen, bemand met negen vliegers onder bevel van Kolonel Indans, commandant van het luchtvaarc- regiment, zullen Maadag starten voor een vlucht van 6000 K.M. langs de kusten van Oost- en Noordzee. Zij zullen Littauen, Polen, Denemarken, Nederland, Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Zweden, Finland en Estland be- zoken. ZU zullen deelnemen aan het Engelsche vliegfeest te Hendon. De tocht eindigt op 5 Juli te Liepaja. Het hoofdbestuur van den (soc.) Ned. MUn- werkersbond heeft aan de contact-commissie een schrijven gericht, waarin de invoering van een 40-urige werkweek wordt bepleit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5