De Perstentoonstelling in Vaticaanstad M Toch burgeroorlog in China? De stakingsgolf Smit en v. Rijsbergen HERHAALD BEZOEK OVERWAARD Churchill over de sancties Het nieuws van heden UIT VATICAANSTAD Beter, niet duurder Een bril van KEIP DE BAROMETER H f i WêW 3 I fi VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 21 JUNI 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20008 Alles is gericht op helderheid en inzicht, niet op suggestie en overdondering De Nederlandsche afdeeling ë«s i II i V 0 I Ir Richard Tauber gehuwd Prestige van Engeland is in de geheele wereld gedaald Baldwin verdedigt de hou ding der regeering Het Weer Nanking heeft geen hoop meer op een vreedzame regeling met Kwangsi Incident te Peking Havenarbeiders te Antwerpen aanvaarden de voorstellen van v. Zeeland Brand op een Franschen kruiser Ter dood veroordeeld wegens spionnage De Bono geridderd Staking dreigt thans in Engeland Duitsche irredentisten veroordeeld Rechtbank te Kattowitz legt zware straffen op Communisten gearresteerd Sacramentsdag in Spanje Openbare processies bleven achterwege Engelsch officier als stierenvechter KROON-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PRIMA ENGELSCHE MAATCOSTUUMS Een moeilijke vlucht - Ooievaar vliegt van Afrika naar Europa met een pijl in 't lichaam Nieuwe incidenten in Palestina Geregeld moet van de vuurwapens gebruik worden gemaakt ONBREEKBARE HORLOGES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Romeinschen correspondent) Voor dé achtste of tiende maal zijn wij vandaag weer eens gaan rondwandelen op de Vaticaansche perstentoonstelling. Journalisten hebben daar als huisgenooten gast vrijen toegang en zoo loopt men allicht, wan- 11 eer men in de Vaticaansche buurt is, even door Öe „Esposizione", waar nog steeds lacunes ge vuld of nieuwe stands toegevoegd worden. Het was vandaag een maand te laat Üe eerste warme dag in Rome. De verkeers- agenten in hun witte uniformen stonden te blakeren op de schaduwlooze kruispunten. Van bet asfalt sloeg de zonnehitte walmend terug 'h de open vensters van den autobus. En een Verhitte verbeelding tooverde ons een oogenblik een perstentoonstelling voor oogen, zooals ze °ók zou kunnen zijn. Het gedreun van de rotatiepersen zou al op ®en afstand den bezoeker omvangen en lichte- bjk bedwelmen. Den doorgang achter de con sole vindt hij gesloten met een krant in twin- bgvoudig formaat, een deur van krantenpapier, óie echter niet opengaat, maar waar men dóór heen moet; voor iederen bezoeker een versche c|eur. Sommigen slaan met hun wandelstok een Scheur in het nieuws en stappen er netjes door been; anderen schuwen de aanraking niet, en het nog met een half oog iets lezend over Van Zeeland en de nieuwe Russische grondwet plof fen zij met hun gezicht door de krant heen. barden slecht papier om hun schouders en een Veeg drukinkt over hun gezicht: het zou een soort van persdoop zijn en tegelijk een open baring van het nietswaardige materiaal, waar bit de „koningin der aarde" is opgebouwd. In- Jusschen verdringen zich fotografen en repor ters. Namen worden geroepen; magnesiumlicht hitst; een bisschoppelijke bezoeker geeft een hen-woorden-interview. Het geraas van de machines dreunt hier in be lucht, nu en dan vermengd met de gong- stem van luidsprekers. Ergens in het hart van be tentoonstelling zou de allergrootste rotatie pers staan. Haar product loopt snel door het beele gebouw, en wordt aan den uitgang als bfd papier bij karrevrachten weggereden. Een bedrukte strook, zoo breed als een uitgevouwen l'ant, snelt onophoudelijk over de wanden van abe zalen, duikt om de ronde hoeken heen en Verdwijnt langs de gang. In groote blokletters braagt zij het laatste nieuws, afgewisseld met be nadrukkelijke spreuken van Pius XI over be macht en de noodzaak der katholieke pers ®h met statistische cijfers, ctie even in het oog bringen. Daar men is pas halfweg „ver- Schijnt" ook al het interview van den bis schop. Elke paar minuten verheft de luidspre ker zijn hamerende stem en herhaalt de kern spreuken des pausen tusschen de versche be- hchten door. „Chesterton is gestorven", klinkt bet opeens. Overal staan de bezoekers stil. Het ^begram verschijnt op den loopenden band; ^n in zwarten rand de beeltenis van den dik- sten en geniaalsten journalist en telkens een k°rt citaat uit zijn groote boeken. Dat zal zoo ben heelen dag duren; hij is hier, zooals de fascisten zeggen, „present" En men tornt ver- ber tegen den loopenden band op en staat ten slotte in de middenhal bij den overgrooten f'rankenthaler. Arbeiders in besmeurde overal kruipen als apen over de huishooge machine; linotypes knetteren als machinegeweren; in fen hoek hangt een eenmansredactie aan drie telefoons. Bergen slecht papier en potten met kleverig zwartsel, machines en het Woord, pe dreun, de koorts, de stank van de publici st. Het hamerende werktuig van de waarheid of van de leugen. En juist in zijn koortsig tjreunend geweld de klemmende eisch, het bwingende bevel: dat het de Waarheid zijn hioet. Zoo zou de perstentoonstelling er wellicht min of meer hebben uitgezien, wanneer zij zich geïnspireerd had op de fascis tische tienjaarstentoonstelling van enkele jaren kleden en op de ietwat Russisch-getinte me thode, die daaraan ten grondslag lag: den be zoeker te overbluffen, te overweldigen en hem lh een soort van trance een idee (of een voor oordeel) in het hoofd te rammeien. He Vaticaansche perstentoonstelling echter t'olgt bewust en gewild een tegengestelden opzet, utiles is hier gericht op rust en helderheid, op 'hzicht in plaats van suggestie, op overtuiging lh plaats van overdondering. Het rustige, lichte, Zondagsche aspect van de tentoonstelling beantwoordt dan ook aan dezen °£>zet. Men wandelt erheen tusschen verruk- kelijk-frissche, gladgeschoren gazons, waarop kleine palmboomen in enkele sierlijke groepjes bijeenstaan. (.Het geheim van dit frissche gras °hder de Junizon wordt weliswaar wat al te grof verklapt door de onsierlijke automatische fProeibuiskoppen, die op geregelde afstanden uit bet gazon opschieten). Pergola's van oioeiende l'°zen en klaterende fonteinen omgeven de licht grijze muren van de tentoonstelling als was het 6en tuinhuis Maar wanneer men over de glanzende trap, bie een staalkaart van kostbare marmersoor- Slis, de „algemeene" afdeeling betreedt, mist bien toch een weinig het element „bedrijf". De bationale zalen, die verderop volgen, stellen het bihdproduct ten toon, dat de persen der ver killende landen afleveren. In deze algemeene Mdeeling echter wordt niet met cijfers en gra fieken alleen getoond, welke plaats de pers in bet algemeen en de katholieke pers in net Dfj- kbtider m de wereld inneemt, maar ook. hoe het Persbedrijf zich uit de vroegste werkplaatsen °htwikkeló neeft tot zijn moderne technische v°rmen. En een doorsneeteekening van een ro tatiepers, op den zaalwand gereproduceerd, is dan een wel wat schrale voorstelling van deze interessante gevaarten. Over het algemeen doen deze zalen, die be halve een reproductie van een oude drukpers, een middeleeuwsche schrijfcel en een modern schrijfbureau in de redactiezaal, slechts statis tische wandgrafieken e.d. bevatten, wat ieeg aan. Toch is het overzicht, dat zij bieden, leer rijk en interessant, en als er stoelen stonden, zou men bij deze cijfertableaux lang kunnen zitten mediteeren. Bijvoorbeeld: Van de bevolking der aarde, op ruim 1800 miljoenen aangegeven, zijn 650 mil joen christenen (300 miljoen katholieken, 230 miljoen protestanten en 120 miljoen ortho doxen) 570 miljoen boeddhisten, 250 miljoen mahomedanen, 235 miljoen brahmanen, 90 mil joen heidenen en 13.6 miljoen israëlieten. Van deze wereldbevolking lezen 200 miljoen men- schen dagelijks een krant, 50 miljoen hooren de radio, 30 miljoen zien een film. 200.000 perio dieken, 49883 kranten verschijnen er ter we reld, van de laatstgenoemde 24700 in Europa. De fotografische reproducties, dlie in een reeks van oude drukken de historie van het nieuwsblad tot circa 1800 toonen, schijnen wel te bewijzen, dat de krant den sensatielust in de wieg heeft meegekregen. In die 16e en 17e- eeuwsche Nederlandsche of Duitsche nieuws tijdingen immers gaat het maar over zonder linge rampen en merkwaardige zeemonsters, die hier of daar zijn gezien. De zeeslang schijnt precies even oud te zijn als de krant. Merkwaardig zijn o.a. de schema's, die de in richting van een Amerikaansche redactie too nen en het wijzerblad, dat aangeeft, hoe de twee uren worden gebruikt die er normaal ver strijken tusschen het nieuwsfeit en het oogen blik, waarop de lezer het bericht en de foto ervan in handen krijgt. Heeft men de vijftien historisch-technisch- statistische zalen achter zich, dan komt men uit in den doorgang, die in de lengte-as der tentoonstelling de groote en de kleine zaal verbindt en haar aldus in tweeën deelt. De beide zalen zijn leeg. In de groote zaal staat alleen nog de pauselijke troonzetel, een geschenk van het bouwpersoneel der ten toonstelling, terwijl aan de wanden twee groote Rafaël-gobelins hangen. Van deze groote witte hal uit kijkt men door de verbindingsgang, wier wanden uit korte scheefgezette coulissen bestaan, door de kleine zaal heen op de groote bronzen „pigna" of pijnappel, een erfstuk uit den Romeinschen keizertijd en naar sommigen meenen een symbool van Bacchus, omdat men met pijnappelhars den wijn duurzamer placht te maken. Deze doorkijk is een architectonische vondsj;,„ ziin ejgsfj .doopsel, die in het uur der inwijding, toen de Paus op den wit en gouden troonzetel zat, volop tot haar recht kwam. Nu verbindt de fraaie door gang twee zalen, wier leegte niet geheel vergoed kan worden door de prachtige, maar in het moderne kader ietwat onverwachte gobelins, noch door de voortreffelijke monumentale Chris tus-figuur die Ponti op een der wanden van de kleine zaal geschilderd heeft. •S s IS*" de ongeregeldheden te Luik ten gewonen einde zijn,,neemt het leven weer zijn loop is dan het portret van den schrijver; in elk geval moet ik bekennen, dat ik somtijds herin nerd werd aan de grap van Chesterton, die zulk een afbeelding van een zwaargeknevelden schrij ver verklaarde als een dreigement: „lees dit artikel of ik laat deze snor staan." Terwijl wij op de nationale af deelingen later nog hopen terug te komén, maken wij heden een sprong naar de missie-afdeeling, en wel naar de Aziatische zaal, die het werk is van den Indo-Ghineeschen kunstenaar Levan-Dé. Deze jonge kunstenaar, die hier een van de fraaiste en meest geïnspireerde zalen der tentoonstel ling gemaakt heeft, heeft eenige dagen geleden in het college der Propaganda uit de handen van den secretaris der Congregatie, Mgr. Cel- so Constantini het H. Doopsel ontvangen. Levan Dé, die in 1906 te Mokai in Cochinchina geboren is, studeerde aan de academie van Ha noi en daarna als stipendiaat der koloniale re geering drie jaren te Parijs. Na eerst de Wester- sche invloeden te hebben ondergaan, wist hij zich daarvan te bevrijden en zijn eigen taal te vinden in matte, delicate tinten en bijzonder gevoelige lijnen, die hem over de grenzen van zijn vaderland heen met de Chineesche traditie verbinden. De jonge kunstenaar, zoo getuigde on langs Mgr. Celso Constantini, die als oud-apos tolisch delegaat van China een groot kenner is van de problemen der inlandsche Christelijke kunst, zal een van de meest-belovende krachten zijn voor de vorming van een eigen Christelijke kunst in zijn moederland. Het gracieuze en geest volle werk van de mis siezaal wordt nog inniger en dieper, wanneer men weet, dat de jonge artist, dien men hier met zijn zwijgzame Aziatische beweeglijkheid be zig zag, zich in dit missiewerk voorbereidde op Van de groote aula uit betreedt men de zalen der verschillende naties, die het rijkste gehalte van de tentoonstelling herbergen. De eerste zaal is de Nederlandsche, en deze voorrang van ons kleine landje is verdiend. Zooals in de reeks kleine privé-zaaltjes, die buiten het eigen lijke tentoonstellingsgebouw liggen, dat van de Maasbode zich door statigheid en degelijkheid van aankleeding en gehalte onderscheidt, zoo is ook de gansche Nederlandsche afdeeling een voorbeeld van rijken, gedegen inhoud, overzich telijke en verantwoorde indeeling, en kloek spre kend uiterlijk. De werkelijk overstelpende rijkdom van de verschillende takken der katholieke pers ook een Nederlander staat verwonderd, als hij al deze missietijdschriften en sociale groeps- periodieken bijeen ziet is overzichtelijk ver deeld in de verschillende secties, die elk in een ernstig en sprekend groot wandtableaU voor treffelijk geslaagd is het fleurige beeld van de jeugdorganisaties hun beteekenis symbo lisch zien uitgebeeld. Temidden van deze fraaie en kloeke stand hangt als een klein ontroerend accent het bidprentje van Jos. van Langen, den jongen Tijd-redacteur, die bij de vlieg ramp van de „Gaai" onder een schietgebedje tot het laatste oogenblik toe zijn eigen dood val „versloeg." De Nederlandsche afdeeling, die een goed- bewerkten kataloog in 5 talen aanbiedt, heeft het verleidelijke gemak vermeden, waarmee in sommige andere zalen verkeers- affiches, vergroote foto's en dergelijk materiaal voor de wand-decoratie zijn aangewend. Be halve dat dit licht iets „kitschigs" geeft, lijken ons deze vergroote en uitgeknipte foto's van kaalhoofdige of zwaargebaarde journalisten een onzakelijke wandversiering. Misschien komt het, omdat wij in Nederland aan anonieme journalis tiek gewend zijn, waarin het artikel belangrijker t LONDEN, 20 Juni (Reuter) De beroemde zanger Richard Tauber is heden te Londen in het huwelijk getreden met de Engelsche actrice miss Diana Napier» LONDEN, 20 Juni. (Reuter.) Churchill heeft in zijn kiesdistrict een rede gehouden en be toogd, dat hij de regeering bij het buitenland- sche debat van a.s. Dinsdag zal steunen, maar, zoo voegde hij eraan toe, die beslissing over de sancties zal verwarring stichten bij een groot aantal brave lieden in dit land en ik deel hun meening. Het prestige van Groot-Brittannië is in de geheele wereld gedaald en vooral in de Middeilandsche Zee. Ik geloof echter, dat het" zeer onrechtvaardig zou zijn de blaam hier voor te werpen op onzen jeugdigen minister van Buitenlandsche Zaken, die telkens gehandeld heeft in overeenstemming met zijn ambtgenoo- ten. Ik keur het derhalve af. dat sommigen zijn aftreden eischen. Wat ons land vooral noodig heeft in zijn bui tenlandsche politiek is goede leiding. Voor eenige duizenden conservatieven heeft' minister-jyesident Baldwin te Coltness in het graafschar Lanark een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De sancties werden op een land toegepast om een eind te maken aan den oor log. Zij werden niet gebruikt bij wijze van straf maatregel. Naar mijn meening is er slechts één middel om den loop der gebeurtenissen, die zich tot dusver hebben voorgedaan, te wijzigen, en dat middel is een oorlog in te gaan. Ik ken geen land in Europa, dat bereid isstrijd te gaan leveren en ik voor mij ben ervan over tuigd, dat ik mij thans niet voor zulk een ge dragslijn zou uitspreken. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 wind uit Oostelijke tot Zuidelijke rich- E ting, toenemende bewolking, droog be- j= EE houdens kans op onweer in het Noorden, in het Zuiden kans cp regen of onweer, warm. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: On- E weersachtig. 5E illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KANTON, 20 Juni (Stefani) Het ge rucht doet hier de ronde, dat de provincie Kweitsjau in opstand is gekomen tegen Nanking. Bandieten zouden zich bij de op standelingen hebben aangesloten en plun dertochten houden. Tegelijkertijd wordt ver nomen, dat twee Japansche kanonneerboo- ten naar Tsjangsja zijn gezonden. Zooals reeds gemeld rukken de troepen van Kwangsi op naar het Noorden van de provincie Hoenan. Kwangsi tracht zich met den president der regeering van Hoenan te verstaan. Nanking verliest de hoop op een vreedzame regeling met Kwangsi. De onderhandelingen met de vertegenwoordi gers van Kwantoeng worden te Sjanghai voort gezet. In verband met den beweerden aanslag op een Japansch troepentransport tusschen Tient sin en Tangkoe op 29 Mei j.l„ trachtten Ja pansche gendarmen gisteren te Peking twee Chineesche ingenieurs te arresteeren, die be schuldigd werden van voorbereidingen voor den aanslag. Van de gezochte ingenieurs werd er slechts een aangetroffen, die te zamen met een toevallig bij hem vertoevenden gast gearresteerd werd. Het voorval heeft in Chineesche kringen groote verontwaardiging gewekt. PARIJS, 20 Juni (D. N. B.) Op den Fran schen kruiser „Georges Leygues", die voltooid wordt op de werf van Denhoet, is Vrijdag brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een der onderste ruimen, waarin groote voorraden kurk waren opgeslagen. Zes arbeiders konden niet meer langs den gewonen weg naar buiten komen, zij moesten bevrijd worden door het uit snijden van een deel van den wand. Het vuur was weldra gebluscht. BOEDAPEST, 20 Juni (Reuter) De krijgs raad heeft na zeven dagen beraadslaagd te heb ben twee personen tot den dood door ophanging veroordeeld, wegens spionnage aan de grens van Tsjecho-Slowakije. De straffen van vier anderen varieeren van drie maanden gevangenisstraf tot 15 jaar dwangarbeid. ROME 20 Juni. (Stefani.) De koning van Italië heeft maarschalk De Bono benoemd tot ridder in het Grootkruis der militaire orde van Savoye wegens zijn verdiensten bij de voorbe reidingen der - militaire onderneming in Oost- Afrika. ANTWERPEN 20 Juni (Reuter). De so cialistische havenarbeiders hebben de voorstellen van minister Van Zeeland aan vaard. Maandag wordt het werk in de haven hervat. Volgens inlichtingen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de staking zich uitgebreid tot de bestuurders van taxi's en vrachtauto's en tot de chemische, de voedings- en bouwindustrie in Oost Vlaanderen. In ver schillende plaatsen doen zich gevallen van sa botage voor. De regeering heeft maatregelen genomen om de orde te handhaven. Op verschillende strategische punten zijn troepen geplaatst. Volgens de „Soir" zijn de militairen ter be scherming van de veiligheid te hulp geroepen. Vier compagnieën bezetten de wegen in de omstreken van Hal, Eeghien en Nivelles. als mede de wegen tusschen Mechelen en Brus sel. LONDEN, 20 Juni (Reuter). Zal het voor beeld van de stakingen in Frankrijk en België in Engeland worden nagevolgd? Het schijnt, dat een ernstige bedreiging in dit opzicht zich begint af te teekenen, o. a. in het arsenaal van Woolwich en bij de koninklijke dokken van Chatham, in totaal omvattend ongeveer 15.000 man, aan wier looneischen niet is voldaan. De arbeidersleiders zijn thans in conferen tie met de autoriteiten om vast te stellen, of een staking gepaard gaande met bezetting der emplacementen illegaal zou zijn of niet. Een andere stakingsbedreiging is aan den dag getreden bij de ingenieurs en mecaniciens in verschillende vliegtuigfabrieken. In een gisteren gehouden conferentie van den bond van arbeiders in de metaalfabrieken en mecaniciens, deelden de arbeidersleiders mede, dat handelend zou worden opgetreden, indien aan de wenschen niet zou worden vol daan. WARSCHAU, 20 Juni (Reuter). In het pro ces tegen 119 Duitsche irredentisten, die lid zijn van de N.S.D.A.P. en beschuldigd worden pogingen in het werk te hebben gesteld om aan Polen de Poolsche provincie Opper Silezic te ontrukken om deze met Duitschland te doen annexeeren, heeft de rechtbank te Kattowitz den leider en drie anderen veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, drie anderen tot acht jaar, een tot zeven jaar, 98 tot straffen van 1 tot 4 jaar, 14 beschuldigden werden vrij gesproken. Te Otwock bij Warschau heeft de politie eenige tientallen vooraanstaande leden der communistische partij gearresteerd, die be weerden een bijeenkomst te houden ter her denking van den dood van Maxim Gorki. Onder de gearresteerden bevindt zich Noach Zacharias, de leider der communistische pers en propaganda-afdeeling van de Komintern in Polen, die sinds lang onvindbaar was. De luiserrijke processies, die ieder jaar op Sa cramentsdag door de straten der Spaansche ste den en dorpen trekken, zijn dit jaar geheel ach terwege gebleven. Ondanks de bedreigingen der Rooden, ondanks den gespannen toestand, die er overal heerscht, begaven dichte drom men menschen zich naar de kerken en kathe dralen, waar iuisterrijke godsdienstplechtighe den plaats vonden. In Sevilla werd de menigte, die zich in en op het plein voor de kathedraal bevond, op 20.000 personen geschat. Op het oogenblik, dat de Zegen met het Allerheiligste werd gegeven neigden de tallooze vlaggen en banieren van allerlei organisaties naar den grond, terwijl de menigte luide jubelde. Dezelf de ontzaglijke menigte begeleide den kardi naal Aartsbisschop naar zijn paleis, terwijl on ophoudelijk de kreten weerklonken „Leve Ka tholiek Spanje", „Leve de Kerk", „Leve Sacra mentsdag". De duizendkoppige menigte trok den tuin van het Bisschoppelijk Paleis binnen en bleef voortdurend jubelen, tot de kardinaal op het balkon verscheen en de menigte zijn ze gen gaf. Ook in talrijke andere steden is het tot dergelijke grootsche geloofsdemonstraties ge komen. SEVILLA, 20 Juni De gepensionneerde En gelsche officier Rupert Belleville, een enthou siast liefhebber van stierengevechten, is per vliegtuig uit Engeland vertrokken, en in Sevilla aangekomen, waar hij in een particuliere arena een stier zal bestrijden. MODERNSTE DESSINS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Havenarbeiders te Antwerpen nemen de voor stellen van Van Zeeland aan. Duitsche irredentisten door de rechtbank van Kattowitz veroordeeld. In China dreigt weer burgeroorlog. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de vergadering van 30 Juni, voorstellen, te be ginnen met de behandeling der reisbelasting. Ingediend zijn drie wetsontwerpen, ten doel hebbende, de Nederlandsche textielnijverheid te steunen. vanaf 55. KLEERMAKERS (Voortzetting fa. Th. G. van Dusseldorp) ZIJLSTRAAT 87 TELEF. 16963 Onze Rcmeinsche correspondent meldt: In het Openbare Consistorie van Donderdag 1.1. zijn aan de nieuwe kardinalen de volgende titelkerken toebedeeld: aan kard. Tedeschini de titelkerk van S. Maria cella Vittoria: aan kard. Sibilia. de titelkerk van S. Maria Nuova bij het Forum; aan kard Marmaggi de titelkerk van S. Cecilia in Trastevere; en aan kard. Maglione de titelkerk van S. Pudenziana. Aan de beide nieuwe kardinaal-diakens Mer- cati en Tisserant zijn de diaconieën van S. Gre- gorius op den Coelius en van S. Vitus op den Esquilijn toebedeeld. BOEDAPEST, 20 Juni Een zoölogisch vak tijdschrift. maakt melding van een interessant avontuur, dat een ooievaar tijdens zijn vlucht van Afrika naar Europa beleefde. In een klein Hongaarsch dorp viel het den be woners op, dat een der in het voorjaar terugge keerde vogels niet zoo flink als de andere ooievaars rondvloog. Bij nader onderzoek bleek in het lichaam van "net dier een pijl te steken, hoogstwaarschijnlijk een negerpijl. Het is wonderlijk, dat de vogel den langen af stand van Afrika naar Hongarije desondanks heeft kunnen afleggen. Groote Houtstraat naast Luxor JERUZALEM, 20 Juni (Reuter) Ondanks de strenge straffen, die sedert een week op over tredingen zijn gesteld, hebben zich gisteravond wederom eenige incidenten voorgedaan. Op ver schillende plaatsen hebben de troepen, de politie en de douane-beambten van de vuurwapens ge bruik moeten maken. Aan regeeringszijde zijn echter geen slachtoffers gevallen. De telefoon leidingen, die tusschen Janin en Beisan op zes tien verschillende plaatsen waren doorgesneden, zijn spoedig hersteld. VOOR EEN GESLAAGD EXAMEN Hoogste stand Zondag: 1 uur vm.: 755 Vorige stand: 759.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1