STADSNIEUWS PLEIN 35 F* MARRINGA Heemstede en de werklo ozensteun ONZEN OMROEPER MINISTER DE GRAEFF NAAR GENÈVE RIJKSREGELING AAN VAARD ZONDAG 21 JUNI 1936 NAKLANKEN VAN EEN GOUDEN JUBILEUM Door de Ziekenhuisradio van de „Deo" SLACHTHUIS-TARIEVEN WORDEN VERHOOGD Maar huur koelcellen vervalt In memoriam Th. G. C. Hooy EEN NIEUWE BRANDALARM INSTALLATIE Kosten 7008 MANNENKOOR „CAECILIA" 40-jarig jubileum GEMEENTERAAD GEMEENTEZAKEN Kleingoed Verkoop grond R.K. Lyceum afd. Gymnasium Jubileum bij de politie Jaarvergadering Ongevallendienst RADIO-SPECIALISTEN Haarl. Kinderkoor De Frans Hals-tentoonstelling Personalia N.V. Cultuur Maatschappij „Pagottan" StormvogelsV.S.V. 13 BURGERLIJKE STAND Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Vóór de Volkenbondsvergadering bespreking met de vroegere Neutralen BEENDERENFABRIEK DOOR VUUR VERNIELD Prof. dr. W. Martin 60 jaar De financieele toestand der gemeente noodzaakt daartoe Begrootingswijziging Verantwoord? Wijziging begrooting Uitbreiding personeel Brandstichting in kerk Schade, door kwajongensstreek aangebracht, kan gelukkig worden hersteld Gevangenis in vlammen te Tallinn Onbeschrijfelijke tooneelen spelen zich af HET REORGANISATIEPLAN LEERDAM ROEIEN DE TRITONWEDSTRIJDEN Aegir wint de cude twee KORFBAL NEDERLAND—BELGIË De vijftiende overwinning Zaterdagavond heeft de overdracht plaats ge- £ad van de nieuwe radio-installatie in het Zie- **nhuis St. Joannes de Deo, te Haarlem. Onder identificatieHallo, halloHier Zie- anhuisradio!" begon om half 8 het volgende ®r°gramma: 7.30 Muziek: twee marschen (gra- jfiofoon)7.35 Zeer korte inleidingsspeech en "zegening der Centrale; 7.45 Aan U, o Koning r eeuwen (gramofoon)7.50 Overdrachts- ^Peech; 8.Uitschakelen van het toestel en of- 'cieele inwerkingsteling door den gouden jubi- aris, broeder overste Stephanus, muziek: gra ftoon; 8.10 Eerste buitenuitzending K.R.O. f htbankens door H. de Greeve, pr.; 8.30 Tech- f che inleiding door den adviseur, den heer B. f seman en uiteenzetting door den construe er, den heer F. C. J. P. Ker, over de werking ^an de Radio-Centrale; 8.45 Muziek; 8.50 We erwoord van den Gouden Jubilaris; 8.55 fondgebed liedje van het H. Hart, door Kmgenskoortje onder leiding van den heer Jac. Jong; 9.Buitenuitzending K.R.O.U belt, 'j draaien; 9.30 Einde eerste uitzending. en W. schrijven den Raad' De huidige tijdsomstandigheden hebben niet felaten ook op een groot gedeelte van het 'agersbedrijf haar ongunstigen invloed te °0en gelden. Als gevolg hiervan werden door Directeur van het Openbaar Slachthuis f'haaldelijk moeilijkheden ondervonden bij de faling van bepaalde door de slagers ver- fuldigde slachthuisrechten. De grootste Moeilijkheden betroffen tot dusver voorname- üjk de inning van de huren der koelcellen. flgens de heffingsverordening Slachthuis- achten zijn deze huren in twee termijnen in- fderbaar. Om den slagers bij de betaling dier achten, die voor hen een bezwaarlijk op te fngen uitgave bleken te zijn, zooveel moge- 'Jk tegemoet te komen, werd hun reeds tos- f taan de huur in maandelijksche, zelfs in 'ekelijksche, termijnen te voldoen. Dit ver haakt uiteraard een niet geringen admi- ftratieven omslag. Onderscheidene gem een- die ten deze dezelfde bezwaren ondervon- zijn er dan ook in de laatste jaren toe '"'orgegaan, om de slachtloonen met een zoo danig bedrag te verhoogen, dat de huur der jpelcelien in de slachtloonen is verdisconteerd, ft is inzonderheid voor vele kleine slagers ®etbakkelijker iederen keer, dat zij slachten, e gering bedrag extra te betalen, dan twee- aai per jaar een V00r hen vrij belangrijke PUrsom. Nu sinds de indertijd plaats gehad hebbende fbouwing het slachthuis over voldoende flruimbe beschikt cm aan de vraag naa* aelceiruimte te kunnen voldoen en het uit ygiënisch oogpunt alleszins gewenscht is. dat et vleesch eerst voldoende is voorgekoeld, al iens het naar de winkels wordt vervoerd, ,°tnt het ons, gelet op de moeilijkheden, die fa bij de verhuring der koelcellen voordoen, fbbevelenswaardig voor, om ook in deze ge rente de huur der koelcellen, zjj het niet f volle, te verdlsconteeren in de slachtloo- wij meenen n.l. een zeer lage huur voor 5 koelcellen te moeten handhaven en deze tlf.! 6 brengen van 35.op 10.per M2. per °etperiode. De reeds eerder opgedane ervaring .ft geleerd, dat bij kostelooze beschikbaar filing van het koelhuis herhaaldelijk onte- tedenheid ontstaat over de verdeeling der ai'-iite. Ter voorkoming hiervan is het ge- fhscht het systeem van verhuren te blijven fbdhaven, daar alsdan „verdeeling naar be sefte" beter in de hand gehouden wordt. Een verhooging der rechten, zooals door ons °i'dt voorgesteld, zal naar raming de mir- 5ere huuropbrengst der koelcellen comnen eren. literaard dienen de tarieven, geldena in de U den keuringskling Haarlem behoorende ge- fhten, ongewijzigd te blijven. In verband met de verandering-, die ds kleed de genheid aan het slachthuis heeft onder- jf n, verdient het aanbeveling de desbetref- f e bepaling dienovereenkomstig te wijzigen D. en W. stellen voor in de verordening in 3- 2 sub II A in plaats van de tarieven, ge- fhid in lid a t.m. g te lezen: 9.6.40, 6-40, 4.75, 3.15, 1.05 en 1.85. Aft. 2 sub V A wordt gelezen; '•Voor het gebruikmaken van het koelhuis 3 het voorkoelhuis voor het bewaren van het g e®sch der in art. 2 sub II A en III A, twee- ,e alinea, dezer verordening bedoelde d'eren Verschuldigd: per j. Par M2 oppervlakte van het koelhuis en per °6lperiode 10.—. Det voor het gebruikmaken van het koei 's verschuldigde moet worden voldaan vóór ingebruikneming", f an de eerste alinea van art. 2 sub V C °rdt een nieuw lid toegevoegd, luidende: j >>c. voor het vleesch, genoemd in art, 2 sub I A, eerste alinea, en III B, per 25 kg. of Veelte daarvan 0.15". Art. 2 sub VIII wordt gelezen: -.Voor het gebruikmaken van het kleed- faal per hanggelegenheid en per kalender- Ja-ar f 2. M. M. van Velzen, secretaris van het Cen taal Verband Gedistilleerd schrijft in het fkblad voor den handel in gedistilleerd: V0| lp een kort woord wil ik den overleden vice- fitter, den heer Th. G. C. Hooy herdenken: >,Na het ver e'lebrekers Na het verscheiden van de heeren Van Zanten ti hebrekers en Staalman, ook hij, vanaf de op- ahtine- iting bestuurslid, vertegenwoordigende de or- ^"'satle der grossiers, tot hoogere bestem- fhg opgeroepen. Op geen vergadering heeft hij X:.'t ontbroken. Met hart en ziel heeft hij het Jbe gedaan om den bloei der C. V. G. te be- j-j r<Ieren. Eenige malen had hij ook de leiding, f Wijze, waarop hij deze uitoefende, verried, tg. de wijze waarop de orde in publiekrech- fike lichamen wordt betracht, hem niet was v Pfbijgegaan. In het geregeld samenkomen van ftegenwoordigers uit alle schakeeringen van 3 bedrijf, zag hij in de eerste plaats de eemge «th Mi deed echter zijn geloof aan de mogelijkheid niet wankelen en in de C. V. G. zag hij het apparaat, dat dienstbaar kon worden ge maakt om, waar bedrijfsverwording en be- drijfsondergang dreigden, zulks met ingrijpen de, doch economisch te verantwoorden maat regelen te trachten te bestrijden en rust en vrede in de bedrijven te trachten te bevor deren. Resultaten heeft hij slechts ten deele mogen aanschouwen. Hardnekkige vijanden van goe de bedrijfstoestanden, als te hooge accijnzen en een niet normale bedrijfsontwikkeling, strijdige Drankwet hebben het veld niet zuo spoedig geruimd. Wel zal hij het gevoelen voor zich gehad hebben, door medebestuurders beaamd: het kwade en de uitwassen heb ik bestreden, het goede nagestreefd en mijn werk zal door mijn opvolgers worden vervolgd. In Hooy verliest de C. V, G. een ijverig, bekwaam, bezielend en door allen gewaar deerd bestuurslid. Hij ruste in vrede. In verband met den reeds aangevangen bouw van een centralen post voor de Brand weer c.a. aan de Gedempte Oude Gracht, zul len tijdig maatregelen dienen te worden ge troffen met betrekking tot de brandalarmeer- inrichting in de tegenwoordige seivaal. Een en ander zal zoodanig moeten geschieden; dat het oproepen en het alarmeeren bij brand zoo min mogelijk stoornis ondervindt. De kosten van verplaatsing van de bestaan de installatie naar de nieuwe seinzaal, zijn door den t.echnischen dienst der Telegrafie en Te lefonie geraamd op 4.356.50. Aangezien deze installatie thans tien jaren in gebruik is en het gewenscht is verschillende verbeteringen aan te brengen, waardoor het geheel nog meer bedrijfszeker wordt, is prijsopgaaf gevraagd van een geheel nieuwe installatie. De kosten van een nieuwe brandalarmin stallatie zullen 7.008bedragen, alzoo 2.651.50 meer dan een verplaatsing van de cude installatie zou kosten. De hoogere kosten worden in den loop van tijd gecompenseerd door de vermindering van de jaarlijks ver schuldigde kosten. De jaarlijksche kosten voor de oude installatie bedragen f 5.770.60: voor de nieuwe installatie bedragen deze kosten 5.529.40, derhalve 241.20 minder. Op grond daarvan komt het B. en W. ge wenscht voor een nieuwe installatie aan te schaffen, waardoor dan tevens een aanmer kelijk verbeterde brandalarmeering zal worden verkregen. Op de laatst gehouden repetitie werd een aan vang gemaakt met de studie van „Dorpsvesper", gedicht van Jac. Perk en het werk is gecom poneerd door Nico Hoogerwerf, aan het koor opgedragen ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig jubileum. In dit werk toont de componistniet, te schromen om nieüwe banen té betreden, waardoor aan de uitvoerders hooge eischen ge steld worden. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag, 24 Juni des middags om half twee, zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken; Ver zoekschrift van W. R. Jansen om eervol ontslag als hoofd van school no. 46; Balans enz. 1935 Keuringsdienst van Waren; Balans enz. 1935: a. Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak"; b. Woningbouwvereeniging „Zorgvliet"; le Suppl. Kohier Zakelijke Belasting op het Bedrijf 1336; Verkoop grond Anna van Burenlaan (W. J. Peereboom); Aankoop perceel Pijlslaan no. 9; Aanvaarding van voor straat bestemden grond Slangenkruidlaan bij Oosterduinweg; Aanschaf fing brandalarmeerinrichting; Terugneming uit woningbedrijf Ged. Oude Gracht 18 en slooping Raaks no. 20 en Ged. Oude Gracht no. 18 ge deeltelijk; Onteigening enz. perceel Raaks C no. 2210; Deelneming garantiefonds Frans Halsten toonstelling; Vaststelling tarief zieken vervoer; Wijziging verordening heffing rechten op ge bruik slachthuis en voor keuring van vee en vleesch; Verordening heffing en invordering schoolgeld Middelbaar- en Gymnasiaal onder wijs en Lager- en Voorbereidend Lager Onder wijs; Vaststelling staat oninvorderbare posten straatbelasting, precariorechten, zakelijke belas ting op het bedrijf en schoolgeld M.O.; Benoe ming: twee Regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, lid bestuur Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs, herschatter vergunningslocali- teiten. De eigenaar van het perceel aan de Pijlslaan no. 9 heeft zich bereid verklaard genoemd per ceel aan de gemeente in koop af te staan tegen den prijs van 1.700. Aankoop is naar de meening van B. en W. in het belang der gemeente. B. en W. stellen voor aan W. J. Peereboom te Haarlem in koop af te staan tegen den prijs van 9 per M2 en tegen den prijs van 4.50 per M2. grond, gelegen aan de zuidzijde van de Anna van Burenlaan, groot resp. ca. 714 en ca. 131 M2. HAARLEM, 20 Juni. Geëxamineerd elf candidaten; geslaagd voor diploma A.: F. J. C. van Boeckel; H. F. van Denzen; J. C. J. San ders; C. C. A. van Wel; voor diploma B: A. A. F. Botter; F. E. A. Gustenhoven; A. J. A. van Iersel. Afgewezen vier candidaten De agent van politie C. Zonneveld, wonende Wilgenstraat 9, herdacht op Zaterdag 20 Juni den dag, waarop hij voor 25 jaar in gemeente dienst trad. Sinds 1 Maart 1917 was hij agent van politie. De jubilaris werd om 11 uur op het stadhuis ontvangen, waar hij werd toegesproken door den waarnemenden burgemeester, den heer P. Roo- denburg. Hem werd een geschenk onder couvert overhandigd. In den loop van den dag kwamen vele colle ga's, vrienden en bekenden den jubilaris geluk- wenschën. De commissaris van politie zond een schriftelijke felicitatie, terwijl inspecteur P. van Tongeren den -heer Zonneveld namens de inspecteurs kwam gelukwenschen. Dezer dagen werd de jaarvergadering van de vereeniging „Ongevallendienst", kortweg ge naamd O. D„ gehouden. Zooals bekend zijn bij O. D. aangesloten de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelin gen, de Roode Kruis Transportcolonne en de Eerste Hulnverleening „Snelverband". Aan het jaarverslag over 1935 van den secre taris ontleenen wij het volgende: Het aantal bij O. D. aangesloten leden, be kwaam en bereid om hulp të verleenen bij on gevallen, bedroeg per 31 December 1935 in totaal 195. Deze verleenden in het afgeloópen jaar ruim 1900 maal hulp, waarbij 998 maal de telefoni sche tusschenkomst werd ingeroepen van hef. Centraal Meldingsbureau, hetwelk onder tele foonnummer 14141 is ondergebracht in do Brandweer-Centrale. Bovendien werd meerma len assistentie verleend bij optochten en uit stapjes van vereenigingen, zoowel per boot als per autobus. Door het Gemeentebestuur werd nog een telefoon, speciaal voor H.aarlem-Noord, ter be schikking van O. D. gesteld. In het bestuur hadden eenige wijzigingen plaats. IfMUfLllF'S HAARLEM TEL. 16823 hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. Zaterdag 27 Juni, van 3 tot 4 uur, komt Jacob Hamel met het Haarlemsche Kinderkoor (ruim 200 kinderen) in den prachtigen tuin van het Haarlemsche Tehuis voor Ouden van Dagen een uitvoering geven. Uitsluitend de bestuursleden van Nazorg en verder alle lichamelijk gebrekkigen, blinden en andere hulpbehoevenden hebben gratis toegang. Mocht er extra hulp noodig zijn om er te kunnen komen, dan zendc men bericht aan E. P. Schuyt, Kleine Houtweg 47. Wij hebben reeds gemeld, dat in 1937 zal worden herdacht het 75-jarig bestaan van het Frans Halsmuseum. Het voornemen bestaat om ter gelegenheid daarvan een Frans Halsten- toonstelling te organiseeren. Ten einde de organisatie van een tentoonstelling van werke lijke beteekenis mogelijk te maken, zoo schrij ven B. en W. thans aan den Raad, is het noodzakelijk, dat een garantiefonds tot stand komt van f 15.000.Voor deelneming aan dat fonds zijn reeds eenige toezeggingen ont vangen, Het behoeft geen betoog, dat deze herdenking, die, nevens het bezoek dat daar van op dat tijdstip van elders mag worden verwacht, in ruimen kring bekendheid aan Haarlem, de stad van Frans Hals, en het mu seum zal geven, van groot belang is voor de gemeente. Wij achten het daarom gerecht vaardigd, dat van gemeentewege daartoe de noodige steun wordt verleend en stellen u voor ons te machtigen in het garantiefonds voor de gemeente deel te nemen voor een bedrag van f 5000. Te Leiden zijn geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de dames J. Josso te Heemstede en J. M. Boeree te Aerdenhout, voor het candidaatsexamen Romaansche taal- en let terkunde de heer R. G. v. Beek te Haarlem. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders, wer den de balans per 31 December 1935 en de ver lies- en winstrekening over 1935 met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer L. Kuiper is als commissaris herkozen. Volgens ontvangen telegrafisch bericht is de stand van de aanplant goed. Het rendement suiker uit riet wordt getaxeerd op 12,5 pCt. De campagne wordt geopend op 2 Juli a.s. De suikervoorraad oogst 1933 is verminderd tot 44.500 quintalen. Voor oogst 1937 zijn ge- geuld 742 H.A. waarvan beplant 189 H.A. Ten bate van het comité van jeugdige werk- loozen speelden Stormvogels en V.S.V. Vrijdag een vriendschappelijken wedstrijd tegen elkaar, welke V.S.V. met iets te sprekende cijfers won. De Stormvogels, die 4 nieuwe spelers, waar onder de oud-speler Schoorl, hadden opgesteld in hun voorhoede namen al spoedig door Schild wacht de leiding, doch Sterk deed de rust met 1—1 ingaan. Na de rust is Stormvogels over het geheel iets sterker geweest, doch de afwerking der aanval len alsmede het schieten lieten te wenschen over. V.S.V. doelpuntte door Michel en Botje nog tweemaal, zoodat met 13 het einde kwam. Geboren: 19 Juni: E. M. Heijne—de Lange, z; 18 Juni: M. LeonhartDam, 2 z; 19 Juni: C. M. v. d. LindenDam, z; A. A. Slotemaker de BruineBosman, z; 20 Juni: G. Meijerde Klerk, d; A. M. WarmerdamGunsing, d. Overleden: 19 Juni: J. Huizing, 85 jaar, Klein Heiligland; H. A. H. Merckelbagh, 74 jaar, Ged. Raamgracht; A. J. C. LuitlngRange, 55 jaar, Sperwerstraat; M, C. Weeda, 80 jaar, Coorn- hertstraat. In de a.s. zitting van de Volkenbondsver gadering op 30 Juni as. te Genève, welke is te beschouwen als een voortzetting van de in September 1935 gehouden zestiende Volken bondsvergadering zal evenals dit het geval was in de voortgezette zitting van October 1935 de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd zijn door den minister van Buitenlandsche Za- keh, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. mr. C. ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van H. M. de Koningin te Bern, permanent vertegenwoordiger van Ne derland bij den Volkenbond en prof. mr. dr. J. P. A- Francois, chef van de afdeeling Vol kenbondszaken van het departement van Bui tenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleearar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam Overeenkomstig hetgeen in Mei was be sloten zullen aan de bijeenkomst vooraf gaan besprekingen met vertegenwoordigers van de groep der Staten, bekend als de ex-neutralen. Te dien einde zal jhr. De Graeff met de beide andere gedelegeerden zich reeds eenige dagen tevoren naar Genève begeven. Zaterdagnacht is de beenderenfabriek, toebehoorende aan de firma Holten, in den Sliedrechtschen polder afgebrand. De mo tor-spuit was spoedig ter plaatse, doch het ge bouw was niet meer te redden. 6.000 K.G. been deren zijn verbrand, terwijl de machinerieën on herstelbaar zijn verwoest. De brand is vermoe delijk ontstaan in de drooginrichting. De schade, welke op zevenduizend gulden ge schat wordt, wordt niet door verzekering gedekt. Prof. dr. W. Martin, directeur van het Kon. kabinet van schilderijen te Den Haag, is Zater dag 60 jaar geworden. Op verzoek van den ja rige bleef de viering van dezen dag tot intie- men kring beperkt. gelijkheid om wed,erzijdsch vertrouwen te ^^Ppen en te bestendigen. Van zooveel ge- j,'cht, wijl dit zich geen baan kon breken langs 3 instituut der in bepaalde gevallen noodza- 'Jke organisatorische besprekingen, (j.^hderzijds was hij sterk overtuigd, dat, in- j. eri wederzijdsch vertrouwen door federatief ^b-iengaan was gegroeid, de eenige mogelijk- was geschapen de behartiging van de Q^rijfsbelangen anders te zien dan uit het Spunt va^n het uitsluitend belang, van welke 00k. hierbij ging zijn voorliefde bijzonder sterk "it haar een mogelijke regeling, vaak aange- (jj.'ö door het begrip ordening, die hij in de <jeatlche mogelijk achtte, al moest ook hij on- 3 vinden, dat zijn idealen te verwezenlijken "in ®roote practische moeilijkheden stuitte en eüljk voorbereidingswerk vorderde. Dit B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Tot heden is de zorg voor de werkioo- zen toevertrouwd aan den gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk hulpbetoon. Het overbrengen van deze zorg bij ons col lege heeft tot gevolg, dat een steunregeling moet worden in het leven geroepen, welke wij voor de vaststelling van de ultkeeringen heb ben te volgen. Wij willen nu aan deze regeling eerst na der aandacht schenken. Een punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt de vraag, welke regeling voor het verleenen van steun aan werkloozen diende te worden voorgesteld. Op de begrooting 1936 van Maatschappelijk Hulpbetoon, is voor steun aan werkloozen uitgetrokken een bedrag van f 100.000.Over de periode Januari tot en met Mei 1936 is echter reeds uitbetaald een bedrag van rond f 70.000.Daar het zich niet laat aanzien dat de werkloosheid belangrijk zal verminde ren, is te verwachten dat bij handhaving van de toepassing van de thans geldende steunre geling, het geraamde bedrag met minstens f 70.000 zal worden overschreden. De volledige toepassing van de rijks voorschriften zou de gemeente over 1936 een financieel voordeel hebben kunnen opleveren van rond f 39.000. B. en W. zijn van meening dat, in ver band met den algemeenen financieelen toestand der gemeente, er alle aanleiding bestaat, reeds thans de noodige maatrege len te treffen voor het verkrijgen van het Rijk van een bijdrage in de kosten van werklcczcnzcrg, met ingang van het jaar IS37. Daarvoor is dan noodig, dat een steunregeling wordt toegepast, welke door den Minister is goedgekeurd. Voor 1936 is echter geen bijdrage te verkrijgen en daarom zouden wij voor het loopende dienstjaar de rijksregeling als „eigen re geling" willen vaststellen. Thans zullen wij bezien de vraag of ver mindering van den steun mogelijk en verant woord is ten opzichte van" de gesteunden. In deze gemeente geldt tot heden een steunregeling welke, het wordt algemeen er kend, gunstig is, zoo zelfs dat velen een uit- keering ontvangen welke nagenoeg gelijk, of gelijk is aan het loon dat zij in hun vak kun nen verdienen. Dat een dergelijke toestand niet juist is, zal toch door ieder worden erkend; wijziging zal derhalve niet achterwege kunnen blijven. De regeering heeft een regeling ontworpen voor steunverleening en daarin 9 tarieven op genomen. De gemeenten, die een bijdrage van het Rijk krijgen, kunnen met goedkeuring van den Minister, het in verband met den le vensstandaard in de gemeente meest ge- wenschte tarief toepassen. Het hoogste tarief bij de rijksregeling is echter iets lager dan in Heemstede voor steun aan werkloozen geldt. Dit hoogste tarief vindt toepassing in de groote steden w. o. ook Haar lem. Het wil ons voorkomen, dat, waar toepas sing van de rijksregeling volgens het hoogste tarief in die gemeenten mogelijk is, ook in deze gemeente het uitkeeren van steun naar dien maatstaf alleszins verantwoord moet wor den geacht. Zoowel op dezen grond als op grond van financieele overwegingen, stellen wij U voor den steun voor werkloozen te regelen overeen komstig de voorschriften van het Rijk en daarbij toe te passen het eerste tarief. Teneinde echter den overgang van de uit- keeringen volgens de geldende regeling naar die volgens de rijksregeling geleidelijk te doen plaats vinden, achten wij het gewenscht te be palen dat een bijslag zal worden gegeven van 2/3 van het verschil tusschen de uitkeeringen volgens de nieuwe en de oude regeling, ge durende de eerste acht weken en een bijslag gelijk aan 1/3 van dat verschil gedurende de daarop volgende acht weken. Voorts dienen wij in de gelegenheid te zijn tot het verstrekken, overeenkomstig de rijks- voorschriften, van brandstoffen of het geven van een brandstoffenbijslag aan werkloozen, alsmede tot het toekennen van een tegemoet koming in de kosten van de premies der ziekenfondsen. Een bepaling waarbij wij wor den gemachtigd deze regeling te treffen, Is in het ontwerp-besluit opgenomen. De aanvaarding van de rijkssteunregeling als „eigen regeling" geeft ons gelegenheid de tewerkstelling van werkloozen op den be- staanden voet te handhaven. Bij het volledig van toepassing worden van de rijkssteunregeling zal de gemeente zich echter ten aaiizien van de werkverschaffing geheel hebben te gedragen naar de voor schriften welke door het Rijk te dien aan zien zijn en worden gegeven De eerste maatregel, welke genomen dient te worden, is derhalve het vaststellen van een steunregeling', welke door ons wordt uit gevoerd Bliikens de U aangeboden begrotingswijzi gingen is het noodig dat de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt verhoogd met f 4850.ondanks het feit dat Maat schappelijk Hulpbetoon over het 2e halfjaar 1936 geen uitgaven voor de werkloozen heeft te doen Op de gemeentebegrooting dienen nu te worden uitgetrokken de gelden, noodig voor de uitvoering van de hierboven bedoelde steunre geling gedurende het 2e halfjaar 1936. Dr toepassing van de rijkssteunregeling zal, met inachtneming van vorengenoemde overgangs maatregelen, naar raming kosten f 82000. Voor brandstoffen-verstrekking of toeslag, voor tegemoetkoming' in de premies voor zie kenfondsen en voor controle en administratie zal nog moeten worden uitgetrokken een be drag van f 6500. In totaal zal derhalve dekking moeten wor den gezonden voor f 93.350. De scherpe ramingen voor de begrooting 1936 geven slechts weinig speling, zoodat, naar U uit de bsgrootingswijzigingen blijkt, wij ge noodzaakt zijn te beschikken over een bedrag van f 57.000.— van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1935 Het uitvoeren van de steunregeling, over eenkomstig de rijksvoorschriften, brengt meer administnatieven en controleerenden arbeid mede dan tot heden de uitvoering van de eigen regeling, welke zoo sober mogelijk werd gehouden, eischte. Uitbreiding van het admi nistratieve personeel zal hierom dan ook niet achterwege kunnen blijven. Evenzoo eischt ook de'controle van een zoo groot aantal werkloozen, mede in het belang van de gemeentefinanciën, een goede verzor ging. Reeds thans blijkt dat de werkzaamhe den voer één controleur te omvangrijk zijn en daarom verzoeken wij U ook machtiging tot het In dienst nemen van nog een contro leur, die dan mede zal worden belast met de controle van de werkloozen, die, niet vallen de onder de steunregeling, door Maatschap pelijk Hulpbetoon worden geholpen. Tevens komt het ons voor dat degene, die thans voor controle is aangewezen, en die door Openbare Werken is beschikbaar ge steld voor dat doel, geheel van Openbare wer ken wordt losgemaakt en als ambtenaar met den titel „Controleur der Werkloozen" wordt geplaatst in groep 4 van de jaarweddenrege- ling voor de ambtenaren. De derde maatregel welke in verband mei deze aangelegenheid getroffen dient te wor den is o.i. de instelling van een Commissie, welke ons over de uitvoering der regeling zal adviseeren. Het ligt in de bedoeling deze Commissie te doen bestaan uit 5 leden, waaronder 3 raadsleden. Daar het voorts gewenscht is met den ge meentelijken dienst voor Maatschappelya Hulpbetoon in nauw contact te staan, om dat ook deze Dienst met werkloozen in aan raking zal komen, zouden wij een goede sa menwerking willen bevorderen door aanwij zing, door ons, van den Voorzitter of een lid dezer Commissie, als gedelegeerde var, ons college in Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. bieden van een en ander de ont- werp-besluiten aan. Zaterdagmorgen te 10 uur werd in de Ned. Herv. Kerk te Koog aan de Zaan een begin van brand ontdekt. De klokkemaker wilde op dat tijdstip het uurwerk opwinden. Bij zijn binnenkomst vond hij niet alleen de geheele erk vol rook, doch hij zag ook reeds vlammen rond den preek stoel en in een der kerkbanken. Nadat beide vuurhaardjes met een weinig water waren ge doofd, bleek het dat men hier met een geval van brandstichting te doen had. De daders zijn via 't raam van de consistorieka mer binnengedrongen en hebben uit deze ka mer stofdoeken, stoffers, handschoenen der dia kenen en dergelijke meegenomen. In dit brand bare materiaal moeten zij vervolgens een bran dend kaarsje hebben gewikkeld en daarna een en ander op de genoemde plaatsen hebben ge deponeerd. Toen men het brandje ontdekte, was de vloer van den preekstoel reeds doorgebrand, terwijl voorts een gioot gat in de kerkbank was ont staan. Diefstal kan de drijfveer tot deze daad niet zijn geweest, daar niets wordt vermist. De manier waarop men te werk is gegaan, wijst er echter op, dat deze brandstichting, welke ove rigens met weinig overleg is uitgevoerd, meer als een „kwajongensstreek" moet worden aan gemerkt. De politie stelt een onderzoek In. De schade, welke aan den monumentalen, uit den grooten brand van Mei 1920 geredden preek stoel is toegebracht, kan worden hersteld. TALLINN, 20 Juni (Stefani). In de gevange nis der stad is door onbekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken. De toestand voor de gevangenen is zeer critiek en er spelen zich onbeschrijfelijke too neelen af. Het aantal slachtoffers is nog niet vastge steld. De brand woedt nog steeds voort. Voor den president van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. J. W. Huysinga, is Zaterdag gepleit in het kort geding, dat de N.V. Vereenigde Glasfabriek te Schiedam aan hanging heeft gemaakt tegen de N.V. Ned. Trust Mij. te Amsterdam. Eischeres wenscht, dat gedaagde zal worden gedwongen zich te onthouden van net geven van toestemming, buiten obligatiehouders om, tot de uitvoering van het door de aandeelhou ders der N.V. Glasfabriek Leerdam op 25 Mei j.l. voorwaardelijk aangenomen voorstel. Na de pleidooien van mr. Ph. S. Frenkel, optredende voor de Ver. Glasfabrieken te Schiedam, en mr. H. T. Asser, optredende voor gedaagde, bepaalde de president de uitspraak op 24 Juni. De Utrechtsche studentenroeivereenigiug „Triton" heeft in verband met het 30ü-jaiig oestaan van de Universiteit roei wedstrijden ge organiseerd op het Nieuwe Hilversumscne Vecntxanaal. Door het groot aantal inschrij vingen van pl.m. 100, verdeeid over 29 nummers, moesten er voorwedstrijden worden gehouden, welke met nog enkele eindwedstrijden gisteren zijn afgewerkt. Heden zullen in nog ruim 20 nummers de beslissingen moeten vallen. De wedstrijden hadden plaats op het kanaal voorbij de eerste brug, tusschen 's-Graveland en Kortenhoef. Het Kanaal heeft hier zyn grootste oreedte, waar ruim 3 booten naast elkaar van start kunnen gaan. De finish was gelegen bij de brug van 's-Graveland, waar een met vlaggen versierd terrein was afgezet en en kele tribunes waren opgeslagen. Bij de eindwedstrijden kon Aegir een over winning noteeren in het nummer oude twee. waarin Triton 2 lengten achter bleef. De jonge twee A werd gewonnen door Triton, evenals de studentenvier Het nummer over- naadsche twee werd gewonnen door De Amstel na zwaren strijd met De Hoop, dat na een zwak begin een prachtige eindspurt had. Het programma werd overigens vlot afge werkt, al ten de eerste heat van de twee zon der stuurman kon wegens een bootdefect van „De Amstel" niet doorgaan. Voor het overige laten wij hier de volledige uitslagen volgen: Overnaadsche twee: le heat: 1. De Amstel, 10 min. 31 sec.; Triton niet opgekomen. 2e heat; 1. Nereus, 11 min. 42 sec.; 2. De Hoop. Finale: 1. De Amstel, 9 min. 33.4 sec., 2. De Hoop, 9 min. 36 sec.; 3. Nereus op vele lengten. Overnaadsche skiff; le heat: 1. Die Leythe, 9 min. 47.6 sec.; 2. Njord, 10 min. 21 sec. 2e heat: 1. De Hoop, 9 min. 47.6 sec.; 2. Poseidon, 9.46.4. De jongt? acht B' le heat: 1. Triton, 7 min. 9 sec.; 2. Arga 7.16.4; 3. Nereus op 3 lengten. 2e heat: 1. De Amstel 7.16; 2. Nautilus op greoten afstand. Lichte vier: le heat; 1. Arga, 8 min. 27 sec.; 2. Nautilus omgeslagen. 2e heat: 1. Triton 8.31; 2. Njord 8.35.8. Dames acht: le heat: 1. De Vliet; 2. Nereus. 2e heat; 1. De Hoop; 2. Viking. Overnaadsche vier: le heat B Delftsche Sport 8.14.4; 2. Laja 8.20.6; 3. De Maas. 2e heat' 1. Triton 8.25.6; 2. Het Spaarne. Eindwedstrijden Oude twee: 1. Aegir 8.58.4; 2. Triton 9.5.4. Jonge twee- 1. Triton 9.34.4; 2. Schie 9.44; Njord opgegeven. Studenten vier: 1. Triton 7.52; 2. Aegir 7.53. Heden beginnen de wedstrijden om 12 uur. Op Houtrust te Den Haag is Zaterdag de vijftiende korfbalwedstrijd tusschen Nederland en België gespeeld, die door Nederland met 4—1 werd gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3