Landdag R.K. Staatspartij Alkmaar heeft de primeur IBIS SHAG Wekelijks minstens één Zniveldag Groeiend verzet tegen het Britsche besluit Serie van gewestelijke succesvolle wijze Landdagen ingezet op Dobbelmcmn lekker... man! ONS VOLK IN NOOD ZUID-AFRIKA HOUDT VAST MAANDAG 22 JUNI 1936 Oud-minister Verschuur dringt op muntcorrectie aan Groote belangstelling Welkomstrede Kringvoorzitter T elegrammen Mr. Fr. Teulings over: Ver antwoording in zwaren tijd Mr. T. J. V er schuur over „Ons volk in nood" NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI Mr. C. Romme over: Katho liek en Nederlander een onver brekelijke twee-eenheid Slotwoord mr. C. Goseling BUITENLANDSCH OVERZICHT Mr. F. G. C. J. M. Teulings Zal boontje om zijn loontje komen? Prof. Mr. C. P. M. Romme Onopgemerkt te water geraakt Twee kinderen verdronken te Weesper karspel Auto te water geraakt De bestuurder verdronken Nieuw raadhuis van Zoutelande geopend ff Mooi weer is een van de voorwaarden voor welslagen van een landdag, maar het kan °°k te mooi zijn. te warm in dit geval. Zeker het drukkend-warme weer velen weerhou- hebben dezen eersten gewestelijken Land- flag der R. K. Staatspartij te bezoeken; toch ^aren er naar serieuze schatting ca. 8000 man- en vrouwen uit Noord-Holland gekomen, .0|h den eersten van de serie der gewestelijke janddagen ter inluiding van de komende Tweede kamerverkiezingen, bij te wonen. De groote tribune van het Gemeentelijk Sport- kark. was geheel bezet; zoowel het terrein als de tribune waren met vlaggen en dundoek versierd, ""fit leuzen als: „Wij bouwten aan een nieuwe °rde" „Alles herstellen in Christus" en „Onze ^hdracht, Neerlands kracht." Dp een honderd meter afstand van de tribune stond het spreekgestoelte in een entourage van t6clame-affiches met aan weerszijden de luid- bekers van de Philips geluidsversterkings- btallatie, die het gesproken woord over heel et groote terrein verstaanbaar maakten. Velen bhten in de weinige schaduw van de heester- "tiheining een koel zitplaatsje. Vanuit Amsterdam.' was een belangrijk contin ent landdagbezoekers met de Alkmaar Packet ^komen; een clubje van enkele honderden bam uit Haarlem, met vlaggen en vaandels. Dp de eeretribune waren naast het bestuur de Rijkskieskringorganisatie Den Helder kgenwoordig de sprekers, de kamerleden Jc. boen Az., Ch. v. d. Bilt, E. Stumpel en A. J. brakker, het lid van Ged. Staten Mr. J. Bo- bns, plaatsv. Commissaris van de Koningin, H.E. Deken Rengs en het bestuur van de bl. Alkmaar van de R. K. Staatspartij. Naast de tribune was een speciale tribune v°or de geestelijkheid gereserveerd. De voorzitter van den Rijkskieskring Den blder, de heer Pluitman, heette na opening bt gebed cle duizendtallen uit de steden en dorpen, speciaal die van Texel, van harte blkom op dezen landdag, dien hij het eerste jachtige kanonschot noemde van de R. K. ^aatspartij, die er is voor heel het Nederland- bie volk. Hij -herdacht Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck een halve minuut stilte en gebed en her- '"öerde aan diens woorden op 2 Febr. in de bllohal te Amsterdam gesproken, dat ons land dezen tijd het Katholieke volksdeel en staat- bndige beginselen naar katholieke opvatting ?r°odnoodig heeft. De R. K. S. P. heeft 30 jaar aar plicht gedaan, niet voor zichzelf, doch voor 'leel ons volk. ®Pr. heette vervolgens de sprekers, de geeste- Üke en wereldlijke autoriteiten welkom, deelde bde, dat van Bui-gemeester Jhr. Mr. P. H. van 5'bschot bericht van verhindering was inge- f'°men en bracht voorts hulde aan den centralen bpaganda-leider Mr. de Kort, den eersten ma- bhist op den trein van de R.K. Staatspartij, bt als eindpunt Amsterdam'. Hulde bracht b- ook aan den partijvoorzitter Mr. Goseling, e in Godsvertrouwen de zware taak van Hartij- en fractie-voorzitter op zich nam, we- j dde, dat hij het vertrouwen heeft van alle :eden der R. K. Staatspartij, die hem dit ver duwen gaarne gunnen, omdat zij weten, dat b bij hem goed geplaatst is. Ook Katholiek fbrd-Holland staat achter hem, daarvan ge- .k'St deze Landdag, waarmee de opmarsch is be. bonnen (applaus). Spr. deelde voorts mede, dat het volgende begram was verzonden aan Z. H. Excellentie J. Huibers: •■Noord-Hollandsche diocesanen in het Ge punte-Sportpark te Alkmaar bijeen, op den aUddag van de R. K. Staatspartij, beloven de dfiheid te bewaren voor Kerk en Maatschappij." Instemmend applaus). Aan H. M. de Koningin was een soortgelijk Negram verzonden, waarin de landdagbezoekers drbied hulde en aanhankelijkheid betuigden *ah Hare Majesteit. Even later werd op dit telegram een dank- 'egram vanaf het Loo ontvangen. .Nadat het Schaepman-lied gezongen was, ^trad Mr. Fr. Teulings het spreekgestoelte. In deze massale bijeenkomst ligt, aldus jb. het heerlijke gevoel van onderlinge ver- bdenheid als katholieke Staatspartyers, voor mooie doel, om in de staatkunde van ons 'erbaar vaderland naar beste kunnen en Mr. C. M. J. F. Goseling weten de katholieke gedachte uit te dragen, tot heil van geheel ons volk. In deze sfeer van geestdrift echter mag ja moet ook, helaas de weerklank klinken van den ernst van dezen zwaren tijd. Alleen geest drift te wekken, zonder ernstigen inhoud, ware onverantwoordelijk. Wij hebben onze verantwoordelijkheid te kennen en te dragen voor al onze daden, im mer en altijd, en vooral in dezen ernstigen tijd, zwaar van verantwoordelijkheid. Niet dat wij ons moeten verliezen in wanhoop, want een katholiek wanhoopt nooit. (Applaus). Verantwoordelijkheid beteekent voor den op rechten katholiek fiere toewijding, getrouwe plichtsvervulling in den dienst van zijn levens ideaal: den Wil Gods volbrengen in zijn par ticulier leven, maar ook in het openbaar leven. Om in de politiek onze verantwoordelijkheid zuiver te kunnen stellen, is het absoluut nood zakelijk de verantwoordelijkheid van anderen te erkennen en daaromtrent een juist begrip te hebben. Dit geldt tenminste in landen, waar gezonde volksinvloed den staatsburger het recht op een eigen oordeel vergunt. Onder een dictatuur heeft hij slechts te aanvaarden, te „slikken", ente juichen. (Applaus). Gezonde volksinvloed beteekent niet, dat de massa de verantwoordelijkheid van haar eigen leiders onder de voeten loopt. Gezonde volks invloed beteekent geordende volksinvloed. Welnu ordening zonder leiding, zonder gezag is ondenkbaar. De taak der regeering is ontzaglijk zwaar; verwijt haar niet de misère van dezen tijd, want dat is onrechtvaardig. Het is de taak der volksvertegenwoordiging, als daar reden toe aanwezig is, op het beleid der Regeering critiek uit te oefenen; zij moet het regeerbeleid beoordeelen, zoo noodig ver- oordeelen. Ook dat is een zware taak en zeer verantwoordelijk. Maar vreezen doen de volksvertegenwoordi gers die taak niet. Wel willen zij, dat door goede voorlichting hun taak goed begrepen wordt, vooral door ons katholieken, want door dit vertrouwen moet hun arbeid gedragen wor den. De katholieke fractie vraagt niet critiek- looze verheerlijking van haar werk; dit laten wij aan heeren dictators over; maar twee din gen moeten er zijn; dat de toetssteen der cri tiek zij: het algemeen welzijn van het heele volk; geen groeps- of partijbelang beheersche onzen staatkundigen arbeid. De politieke strategie wordt niet door het heele leger, maar door den generalen staf uit gemaakt. 1 De vertrouwenseisch wordt hier gesteld. Ieder onzer is een stukje in het mozaïek van den geordenden gezonden volksinvloed. Gelukkig mogen Wij in Nederland als vrije burgers onze meening zeggen en uiten, wij zijn vrii en zullen zorgen, dat wij het blijven (Ap plaus) Onze eendracht is voor het belang van ons land, juist, omdat de politieke verhoudingen groeiend en wisselend zijn, niet hoog genoeg te waardeeren. Waarvoor-en voor wien zijn wij verantwoor ding schuldig? Voor het algemeen belang van ons volk naar katholieke opvatting. Doch ook voor de gees telijke belangen, voor de vrijheid van onze Kerk, de vrijheid van pers, school en radio. Verantwoording zijn we in laatste instantie verschuldigd aan God. Vertrouwen vraagt spr. voor hen, die door de Partij, door de kiezers zelf, belast zijn met de leiding van ons staatkundig werk. De mooie en gave figuur van Ruys de Bee renbrouck heeft het bewijs geleverd, hoe diens katholieke staatkundige arbeid in diepsten grond een waarlijk nationale en tevens zuivere katholieke persoonlijkheid aan ons geheele volk wist te geven. Vertrouwen vraagt spr. ook voor den bekwa men en onbaatzuchtigen partij- en fractie-voor zitter Mr. Goseling, die in de kracht van zijn leven met een gaaf ideaal en een eerlijke geest drift de zware verantwoordelijkheid aandurft en draagt van de leiding onzer party in dezen allerzwaarsten tijd; die verantwoordelijkheid drukt zijn jonge schouders niet, omdat hij weet, dat ons aller vertrouwen dien vrijwilligen last me de "raagt; schenkt Goseling dit vertrou wen, van ganscher harte en spontaan. (Ap plaus) Boven dit vertrouwen in menschen moeten wij, katholieken, ronddragen ons vertrouwen in Gods voorzienigheid; de vruchtbaarheid van ons werk' moet ons door Hem geschonken worden. In sterke eendracht. Hecht aaneengesloten. Ons lard en volk ten heil! Dit is verantwoordeiykheid in zwaren tyd. (Applaus.) Mr. Verschuur herinnert aan wat Mr. Teu lings zeide over het verband tusschen econo mie en het sociale leven; daarom is het goed, dat op dezen landdag ook dit onderwerp wordt behandeld. Niet één enkel bedrijf is in nood, niet één enkele bedrijfs-groep, maar alom heerscht ver slagenheid wegens het wegzinken van bestaans- kansen en het afsluiten van perspectieven. Er is een orkaan met demonisch geweld over het huis cnzer welvaart losgebroken. Ja, het was welstand wat wij tot 1929 genoten; zelfs toen waren er klachten; thans schamen wij ons daarvoor. Indien wij ooit weer tot welvaart ko men, dan zal zich toch een heel ander beeld vertoonen, dan voor de crisis. Wij moeten door een proces heen van verandering. Er moet worden afgebroken en opgebouwd. De doelstel ling van menig bedrijf moet in andere richting worden gezocht. Onze export moet deels naar nieuwe afzetge bieden worden gezonden, deels ook moet hij ver vallen. Voor de crisis hadden wij ons ingericht op vrij ruilverkeer tusschen de volkeren. Spr. zou het Nederlandsche bedrijfsleven van toen willen vergelijken met een poliep, die haar vang armen om den geheelen aardbol had geslagen. Het eerste werk der wereldcrisis was die vang armen af te kappen. Onze welvaartsboom, die zoo weldadig ons erf overschaduwde, trok zy'n levenssappen uit een ruimen omtrek; toen kwam de wereldcrisis, die bijna alles afhakte wat eigerf erf te buiten ging. Toen schoot de Regeering te hulp; had zij hier echter een taak? Bij de geweldige ruïne, waartoe ons bedrijfsleven verviel, zweeg aan vankelijk de theorie; ook die van het doen- uitzieken. De maatregelen, welke de Regeering heeft ge troffen, om den stoot der crisis op te vangen, hadden deels ten doel een conserveerend ka rakter. Andere maatregelen droegen meer het karakter van verdediging. Invoer van sommige artikelen tegen afbraak- prijzen moest worden belet; ook moest com pensatie worden gevonden voor verloren ex port. Eerst later werden deze contingentee- ï'ingen tot het onderhandelingsmiddel gemaakt. In een meer-beweeglijk gemaakte tariefpolitiek werd eveneens een middel gevonden, om onzen onderhandelaars wapenen mee te geven. Daar bij kwam nog de clearing. Een ideale toestand is zóó niet bereikt. Er zijn schaduwzijden van de Regeeringsbemoeiin- gen, vooral daar, waar de schaduwen van di- VOOR OEPIJP Kees new ROOKT IBI'S EN GÉÉN ANDERE SHAG verse maatregelen samentreffen. Men zal het heimwee naar het vrije ruilverkeer wel voor goed moeien afleeren. Alleen al de levens standaard van een groot-producent als Japan (en ook eenige andere Europeesche landen) maakt hec vriie ruilverkeer ondenkbaar. Uitsluitend mogelijk is een ruilverkeer in verdragen vastgelegd tusschen „geordende" nationale economieën. Er is in de economische wapenrusting der volkeren veel dat aan de echte oorlogstoerusting herinnert. Eenhoofdige en krachtige leiding is daarom gewenscht. In hoofdzaak moeten de afzetgebieden wor den gevonden, ontgonnen, en vastgelegd door 'n hoogstaanden en actieven voorlichtingsdienst. Zeker gaat onze eerste belangstelling naar een nauwere samenwerking met Indië. Spr herin nert eraan, wat ons kamerlid Max. van Poll hiervoor reeds heeft gedaan. (Applaus). Er liggen ongetwijfeld nog kansen voor ons over de wereld verspreid. Wij hebben echter onze scheepvaart, onze koloniën, onze ex port-industrie te zeer gehandicapt door het langs den langzamen weg te zoeken. Zij moeten niet langer buiten en boven het finanaieele wereldniveau worden gehouden. Door de ontwaarding van het Pond zijn wij wel eenigszins overrompeld; wij waren er niet voor gereed, om gelijken tred te houden Muntcorrectie moet ons thans, nadat wij het onmogelijke beproefd hebben de be handeling en verwerping van de Vaste- lasten-ontwerpen heeft de situatie opgehel derd over het doode punt heenhelpen. Met duchtige inspanning komen wij daar na dan wellicht, als wij niets verzuimen, in beter vaarwater. Zonder muntcorrectie zeker niet. Daarmee is, nadat lang genoeg de andere weg is beproefd, en zulke belangen op het spel staan, gedwongen als wy zijn door de wereldbeheerschende valuta's, de moreele zijde van de vraag, welke wij niet willen ontgaan, beslist. Spr. noemde daar duchtige inspanning na een eventueele muntcorrectie; daarmee Mr. T. J. Verschuur bedoelt hü, al wat voor aanpassing ook dan nog noodig zal zün. Als eerste vertroosting verwacht hy een zekere verlichting in het drukkende werkloosheids vraagstuk, dat niet het minst moreel, de groot ste ramp is van onzen tijd. Ook wanneer over eenige jaren de crisis haar scherpste zijden zal verloren hebben, zal zy nog menige bemoeienis van de overheid noodig maken. Hierna behandelt spr. nog uitvoerig de En cyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, waarvan hij de eerste de sociale en de tweede de sociaal-economische noemt. Quadra gesimo Anno biyft niet bij een afwijzing van het Staatssocialisme, evenmin beperkt zy zich tot een veroordeeling van de Staats-onthou- ding, waarbij dictatuur en kapitaalsmacht ont staan. In hetgeen de ontwikkeling der wetgeving tot heden vertoont vinden wij tal van steunpunten voor dezen verderen opbouw. Toen er in de Troonrede van 1933 voor het eerst van ordening werd gesproken, was ons niet het woord zelf lief, maar wij wisten, dat met beslist en voorzichtig beginnen veel op het spel stond voor de organische samenleving, waarheen wij moeten streven op straffe van te belanden in Staatssocialisme of dictatuur van het geld. Deze beide uitersten zien wy in verschillende landen op afschuwwekkende wijze verwezeniykt; thans is toch wel het oogenblik daar om alle menschen van goeden wil om de vaan van maatschappelijke ordening te vereenigen. (Ap plaus). Mr. Romme rekende zich het een voorrecht dit onderwerp: Katholiek en Nederlander te mogen behandelen; het was hem ook 'n groote vreugde, om zich, na de inhoudvolle redevoe ringen van de vorige sprekers te mogen bewe gen op het terrein van „Katholiek en Neder lander", die geen vijanden zijn van elkaar, geen vreemdelingen voor elkaar, die niet slechts verre vrienden van elkaar zijn. „Katholiek en Nederlander", dat is een onverbrekelijke twee eenheid, die het ons mogelijk maakt, zoolang die twee-eenheid mogeiyk is, goede vaderlanders te zyn, die geen passieve werktuigen zijn van aan ons volk-vreemde en vijandige beginselen. Verloochening daarvan strekt niet alleen ons zelf tot schade, doch is ook schadelijk voor ons vaderland en ons volk. Spr. zegt het Ruys na, dat in dezen tijd Nederland het katholieke volksdeel en de katholieke beginselen brood- noodig heeft. Het behoort tot de taak van de R. K. S. P. dat zij een politiek voert, niet alleen voor de katholieken, doch voor heel het vaderland. „Katholiek en Nederlander" een onverbre- keiyke twee-eenheid. Anderen, die meenen den steen der wijzen bij zich te dragen, denken er anders over. Maar daar komt men tóe, als men wegwerpt dien steen der wijsheid, dien Pius X neerlegde in zün Quadragesimo Anno, waar Z. H. aandrong op het bewaren van de eenheid, met het prysgeven van eigen inzichten, opdat Christus heersche en regeere. Duideiyke taal wil spreker zeggen. Als het gaat om den eed van trouw, afgelegd tegenover hen, die over ons gesteld zyn door het onfeil baar leergezag of om den eed aan hem, die elk zedelijk gezag mist om eeden te binden of te ontbinden, dan is er geen andere keuze dan tus schen karakter of karakterloosheid, dan tus schen trouw of trouweloosheid, tusschen geloof of ongeloof, dan vóór of tegen Christus; dus geen andere keuze dan Christus en Christus voor ons. (Applaus). „Katholiek en Nederlander", een onverbre kelijke twee-eenheid. Op de eerste plaats, omdat de rede en het gezond verstand ons dwingen by elkaar te blijven en te geven het beste wat we te geven hebben in dezen tyd, waarin het indi vidualisme het innerlijke leven verdorren doet, waarin we de boeien der eenzaamheid stuk bre ken; nu aan de orde is de vernieuwing van menschen en zaken naar de eeuwige wetten der natuur, in de menschen neergelegd; nu zou het waanzin zijn die gebondenheid te verstrooien en te berooven van haar klacht. Wij zouden ons zelf schade berokkenen door ons land minder te dienen dan op het vaste beginsel van ons geloof; het is onze plicht aan ons volk te geven het beste wat we hebben; het is ook ons recht, om een katholiek burger te wezen; dat recht laten we ons niet ontnemen, door niemand en door niets. Vandaag leggen de katholieken van Noord- Holland den eed van trouw af aan hun Leider, onder Wiens leidinggevende hoede zij katho lieke burgers willen zyn in den Nederlandschen Staat. (Langdurig applaus, dat tot een ovatie voor den spreker, terwijl hij zich naar de eere tribune begaf, aangroeide). Begroet met luid applaus betreedt hierna de voorzitter der partij en R.K. Kamerfractie het spreekgestoelte, om eer^ slotwoord te spreken. Mr. Goseling brengt hartelijk dank aan alle werkers, die dezen zoo schitterend geslaagden landdag hebben voorbereid. Inzonderheid aan den voorzitter van den Rykskieskring Den Hel der, den heer Fluitman. Op deze landdagen willen wij, aldus spr., ver- De verdediging van het Britsche besluit om de doelloos geworden sancties op te heffen heeft in het Lagerhuis een scherpe en welsprekende oppositie gewekt, maar deze oppositie is niet machtig genoeg om de Engelsche regeering tot koerswijziging te dwin gen. De Engelsche regeering stelt zich op het standpunt slechts rekening te moeten houden met de feiten, en het feit, dat niemand, ook Engeland zelf niet, bereid is om tot militaire, de eenige afdoende sancties tegen Italië over te gaan, levert haar nu hét argument ter rechtvaardiging van haar initiatief nemende houding in zake de opheffing der economische en financieele sancties. Dit feit heeft van den beginne af heel den voor Abessinië tragischen en voor Italië bedenkelijk triomfanteiyken gang van het Italiaansch-Abessinisch conflict be- heerscht, want van de eerste Italiaansche troepen- en munitiezendingen en openiyke oorlogsvoorbereidingen af was het duidelijk, dat geen enkele mogendheid en geen enkel Volkenbondslid geneigd was het Volkenbonds pact na te komen in den ruimen en loyalen zin, waartoe de tekst der artikelen toch volop gelegenheid bood. Artikel 16 voorziet in de mogelijkheid van een repressieven oorlog tegen een verdragschender, maar deze mogelijkheid is praetisch tot een onmogelijkheid geworden door den onwil der Volkenbondsleden zelf, en door het feit, dat belangrijke mogendheden buiten den Volkenbond staan, die in geval van oorlog misschien de zijde van den te tuchti gen verdragschender zouden kiezen. De Vol kenbond staat of valt met de loyaliteit of de deloyaliteit van zijn leden, vandaar dat hy zoo vaak valt. Hy bezit geen dwingende macht en laboreert aan een ernstig gebrek aan eensge zindheid ba de leden onderling. Engeland heeft met heel veel energie zijn mede-Volkenbonds leden weten te brengen tot de toepassing van onvoldoende economische en financieele sanc ties, maar zelfs een verscherping van deze sancties door het instellen van een petroleum- embargo heeft het er niet meer door kunnen krijgen. De openlijk beleden vrees voor oorlog heeft Italië ertoe gebracht telkens, wanneer het dat dienstig achtte, met oorlog te dreigen en voor deze intimidatie zijn alle Volken bondsleden, ook Engeland, gezwicht. Engeland draagt niet alleen de schuld voor den droe- vigen gang van zaken, maar alle Volkenbonds leden hebben min of meer de hand gelicht met de verplichtingen, welke zij door de onder- teekening van het covenant op zich hadden genomen. Toch heeft het prestige van Engeland het meeste geleden, omdat Engeland zich het meest tegen den Italiaanschen veldtocht in Abessinië heeft verzet en tenslotte 't eerst dit verzet schynt op te willen geven. De Volken bondsleden hebben zich tevergeefs economische en financieele offers voor het handhaven van de Volkenbondsbeginselen getroost. De eerste poging van Genève om de internationale wet niet slechts op papier en met den mond, maar ook metterdaad te doen eerbiedigen heeft ge faald. Vroeger toen Engeland nog op volle kracht was en er geen Volkenbond bestond, placht het desnoods op eigen gelegenheid zyn bedreigde belangen te beschermen, maar deze tyd schynt voorbij. Het Britsche imperium heeft te vele zwakke plekken om zich in het strijd gewoel te durven werpen en nu de Engelsche ministers Baldwin en Eden dat rondweg hebben toegegeven, is een belangrijk stabilisatie-element uit de wankele wereldpolitiek weggevallen, dat niet zoo spoedig vervangen zal kunnen worden. Maar al zal Engeland het initiatief nemen tot het opheffen der sancties, het zal de Middel- landsche Zee niet geheel prijsgeven aan een Italiaansche suprematie, integendeel. De En gelsche vloot zal er op de huidige sterkte gehou den worden, zooals de Britsche weermacht in Egypte. Het niet te loochenen feit van Enge- lands verzwakte positie in het Middellandsche Zeebekken levert' weer het argument voor het, handhaven van dezen voor Italië onaangenamen maatregel, welke min of meer als een sanctie werkt, omdat Italië daardoor gedwongen wordt zyn troepenmacht in Lybië op een kostbaar peil te houden. Intusschen schenkt deze maatregel geen voldoenng aan hen, die de Engelsche re geering de opheffing der sancties als een laf heid verwijten, guiten het Lagerhuis groeit het verzet tegen" het besluit der Britsche regeering. De Engelsche publieke opinie begint in beweging te komen, maar het is de vraag, of zij voldoende vaart zal hebben gekregen, vóórdat de zaak te Genève definitief is beslist. Bijzonder vasthou dend blijft de Unie van Zuid-Afrika inzake de voortzetting der sancties. Dit is begrijpelyk. want in Zuid-Afrika dwingt het naturellen- vraagstuk de blanken tot een zoo hoog moge lijk houden van hun prestige. Het prestige der blanken nu heeft in de oogen der overheersch- te gekleurde volkeren danig geleden. Ten eer ste door de wijze, waarop Italië Abessinië met geweld heeft aangerand en overmeesterd en ten tweede door de zwakheid en halfslachtigheid, waarmee de Westersche mogendheden zich daar tegen hebben verzet. Indien één mogendheid daarvan nadeelige gevolgen zal ondervinden, dan is het voorzeker het Britsche Rijk, dat millioe- nen kleurlingen, en niet altijd van de meest rustige en gedweeë soort onder zyn machtsbe voegdheid heeft vereenigd. Engeland wil nu al zyn aandacht aan Europa gaan besteden, maar de vraag blyft gewettigd, welke afspraken, overeenkomsten, verdragen en bepalingen eeni ge garantie kunnen bieden voor het handhaven van den vrede zoolang Duitschland en Italië en ook de andere mogendheden alleen dan maar hun verplichtingen willen nakomen als zy er een of ander eigenbelang mee gediend achten. Het eigenbelang van geheel de wereld eischt vrede, maar de expansie-zucht en aanmatigen de machtsbegeerte van enkele mogendheden wanen zich gebaat met geweldpleging, vooral omdat geweldpleging in de huidige internatio nale samenleving toch niet ernstig meer ge straft wordt. stevigen onze rotsvaste overtuiging en fier zelf bewustzijn; door onze eensgezinde, gelijkgerich te samenwerking kunnen wy onze positie hand haven. Alleen zóó beteekenen wij iets, neen zeer veel voor ons vaderland en kunnen wij door ons staatkundig werk het werk van de Kerk schra gen. Dat zyn niet sprekers woorden, maar die van de bisschoppen. (Applaus). Overloopen, hetzy uit hoogmoed, hetzij uit domheid, naar het andere kamp is voor ons zelfmoord, voor het land: verraad. (Applaus). Deze bijeenkomst moet ook beschouwd worden als voorbereiding voor de verkiezingen; het korte oogenblik, dat men door zijn stem in vloed kan uitoefenen op het Staatsbestuur, een invloed, dien wij allen gewaarborgd en gehand haafd willen zien. (Applaus). Wanneer zijn de verkiezingen? Spreker wil niet, als anderen, hierover voor spellingen doen; die worden toch maar tegen gesproken. Het doet er trouwens ook niets toe, want in tijden als deze behooren wy altijd waakzaam en gereed te zijn. Spr. wil geen alarmstemming kweeken, maar hij weet het met stygende overtuiging: indien wij niet samenstaan als een machtig blok, dan zal men langs ons heengaan, of als het noodig is, over ons heenloopen. Er zijn in Nederland dozijnen tegenstreven de krachten, duizenden die hun doeleinden alleen kunnen bereiken door onze verstrooiing. Velen staan er altyd klaar, om het zoo te draaien, dat de spits tegen ons gekeerd wordt. Er zijn er echter ook, die de beteekenis van ons vaderland-reddende werk inzien en dit langzaam voor zich-zelf gaan erkennen. By zulken zal de indruk van onze eensgezindheid dringen tot samenwerking met ons. In een tyd als deze moeten wij niet in hoera- stemming verkeeren; veel zullen wy nog moeten strijden en lyden; in menig opzicht staan wy nog pas aan het begin van ons openbare werk. Wij staan op een tweesprong, wij moeten arbei den in samenwerking tot het welzijn van ons geheele volk, of terugzinken tot een niet-volk. Het werk in onze partij is erop gericht tot het aankweeken van karakters; menschen, die de kantjes er af loopen hebben wy niet noodig. Dagen als deze stalen ons in den strijd dien wij hebben te voeren. Vaderland en Koningin zyn ons onmisbaar en dierbaar. Wij hebben te zorgen, dat wy even onmisbaar als dierbaar zijn aan Koningin en Vaderland beide. (Applaus). Spreker geeft hier den strijdkreet door van de Amsterdamsche meeting: Onze eenheid, 's lands kracht! Leve Nederland! (Daverend applaus) Met een ovatie aan den partyvoorzitter en een spontaan Wilhelmus werd de landdag ge sloten. Dank zy de goede ordemaatregelen van de politie onder leiding van den Commissaris van Politie den heer Walraven en den Inspecteur Stienstra verliep de landdag rustig; de meeste bezoekers waren voetgangers of fietsers, zoodat het verkeer weinig hinder van den landdag on dervond. Vele belangstellenden sloegen het leegstroomen van het Sportpark via den Kennemerstraatweg gade. Naby de nieuwe Geinbrug aan het Weesper- zandpad te Wees perkarspel werd Zondagavond tegen acht uur een kinderlichaampje dryvend in het Gein gevonden. De politie werd onmid dellijk gewaarschuwd, terwijl ook dr. Wartena uit Weesp en de Roode Kruis-hulp gehaald werden. Men vond by het dreggen ook het lijk van een broertje van den anderen drenkeling. De pogingen van den geneesheer en zyn hel pers om de levensgeesten weder op te wekken, hadden geen succes, zoodat men de lijkjes van de ïesp. vyf- en zesjarige jongetjes in het wachthuisje van de Karspelsche alge. meene begraafplaats heeft gebracht. De kinderen hadden bij den bouwput ge speeld, welke daar was gemaakt voor de her stelwerken in verband met een verzakking van het fundament der brug en zijn klaarblijkelijk onopgemerkt te water geraakt. In den afgeloopen nacht te ongeveer één uur is op de Sloterkade hoek Sloterweg te Amster dam een personenauto te water geraakt, waar bij de bestuurder, de heer J. N. Blokbergen, het leven heeft verloren. De heer Blokbergen moet bij het ontwijken van een anderen auto te ver naar rechts heb ben uitgehaald, waardoor hy van de kade reed. Zijn auto verdween geheel in de diepte. Een da me, die het ongeluk zag gebeuren, alarmeerde de bezoekers van een naburig café, terwijl drie voorbijgangers, op het alarmgeroep toegesneld, het dak van den wagen forceerden en den eenigen inzittende na eenige moeite op het droge brachten. Ofschoon langen tyd kunstma tige ademhaling is toegepast, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weer op te wekken. De brandweer, die spoedig was gealarmeerd, haalde den verongelukten wagen met een ta kelwagen op den wal. Zaterdagmiddag werd het nieuwe raadhuis te Zoutelande officieel geopend door den Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5