De Dardanellen-conferentie Woedt de strijd nog in Abessinië? DcutfdU'j Brieft Het ultimatum van Tsjang Kai Sjek Het nieuws van heden DE BESPREKINGEN TE MONTREUX GEOPEND Chauffeursstaking in Bulgarije Honduras verlaat den Volkenbond DE STAKINGSTOESTAND IN BELGIË Eden gaat den Negus bezoeken DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 23 JUNI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20010 öe Twrksche minister van buiten- landsche zaken, Roestoe Aras, zet de plannen en voorstellen van zijn regeering uiteen Bij oorlog doortocht voor neutralen handel MONTREUX, 22 Juni (DNB) Vanmiddag te 4 uur is de open bare zitting van de Zeeëngten-con- ferentie door bondsraad Motta ge opend. 'ér V» l\ s ytO Basbwu'hcBorul../f O ~tCi Geen sociale eischen, doch verzet tegen verkeersbepalingen Rehabilitatie of een nieuwe grap? De Italiaansche bladen leveren commentaar Een voorval te Weenen Phenen Hetwelk den toestand in fel licht zet Het Weer minimimummum Op verschillende plaatsen werd het werk hervat, op andere plaatsen braken nieuwe stakingen uit Te Antwerpen alge- meene werkhervatting - Geen erkenning door Engeland van de annexatie van Abessinië HANDELSOORLOG TUSSCHEN JAPAN EN AUSTRALIË Verrassende mededeelingen in Engelsche bladen over de moeilijkheden der Italianen Een verklaring van generaal Graziani De generaals van het Kwangsi- leger zouden het ultimatum hebben afgewezen Ook Sjantoeng wendt zich van Nanking af DE TOESTAND IN LITAUEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Motta wees er op, dat de Turksche regeering een voorbeeld van correctheid bij de regeling van een diplomatieke kwestie heeft gegeven, öaor in den voorgeschreven vorm een verzoek *1 te dienen tot wijziging van een verdrag. In het leven der volken geldt noodzakelijker wijze de regel, dat verdragen moeten worden Nageleefd, doch deze conferentie bewijst ook, öat verdragen niet onherzienbaar zijn. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken, Boestoe Aras, die daarop het Woord nam, zeide onder meer: „Door U de door ons uitgewerkte ontwerp-con- ventie tot opstelling eener rechtsorde in eten geest van de eigen souvereiniteit van Turkije te overhandigen, hebben wij een internationale samenwerking tot regeling fan het zeeëngten-regime in het leven wil len-roepen, nadat wij tot de conclusie ge komen waren, dat de regeling van 1923 haar reden van bestaan verloren heeft, en dientengevolge onbruikbaar geworden is. De collectieve waarborg, versterkt door een regionale garantie overeenkomstig artikel 18 van het verdrag van Lausanne, was de basis, Waarop het geheele gebouw van het zeeëngten- jfgime was gegrondvest. Thans is echter ge keken, dat deze basis haar taak niet meer Vervuilen kan. De door deze garanties bedongen, en boven den nog onvolkomen bedongen, demilitarisatie niet meer gehandhaafd blijven, want een dergelijke toestand zou tegen het meest ele mentaire recht van eiken staat op verdediging van zijn grondgebied indruischen. Aan de collectieve veiligheid dien elk land e«n minimum van macht bij te dragen. Turkije heeft in de zeeëngten zijn kwets baarste Dlek, en het is zijn plicht, deze te be schermen, zooals het de plicht van iedereen is, medewerking op het gebied der collectieve vei ligheid slechts te verwachten, wanneer hij dit ïecht eerbiedigt en zelf steunt. Bij deze nieuwe regeling hebben wij er haar gestreefd in de grootst mogelijke mate Roestoe Aras, de Turk sche minister van Bui- tenlandsehe Zaken met de belangen van den wereldhandel re kening te houden. Wij hebben in ons ontwerp aan de koop vaardij volledige vrijheid willen geven, en zijn in dit streven zoover gegaan, dat wij de belangen onzer landsverdediging een weinig verwaarloosd hebben, daar wij zelfs in tijd van oorlog, wanneer Turkije tot de oorlog voerenden behoort, aan de neutrale koop vaardijschepen vrijen doortocht willen toe staan. Turkije heeft in zijn ontwerp ook aan de oorlogsschepen vrijheid van doortocht binnen het kader van de hoogst noodzakelijke eischen van veiligheid in de Zee van Marmora en in de Zwarte Zee willen verleenen. Ik ben ervan overtuigd, dat de politiek van het Kemalistische Turkije voldoende steek houdend is gebleken, om als een realistische politiek van vrede en eendracht te kunnen worden beschouwd." De Turksche eischen, die op de conferentie officieel naar voren zijn gebracht, omvatten drie hoofdstukken: 1. Kemiiitairisatie der zeeëngten. 2. Reglementeering van de vrijheid van doorgang voor oorlogsschepen, gebaseerd op beperking tot 14.000 ton voor de schepen, die de verschillende zeeëngten mogen pas- seeren, en tot 28.000 ton voor de oorlogs schepen, die zich in de Zwarte Zee mogen bevinden. 3. Reglementeering van het vliegen over de zeeëngten. De Italiaansche regeering heeft den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Roestoe Aras, een nota doen toekomen, waar inde wensch tot uiting wordt gebracht, dat de conferentie inzake de zeeëngten niet voor de zitting van den Volkenbondsraad zou bij een komen. De Italiaansche Regeering maakte de uitvoerigste reserves ten aanzien van de zit tingen, die geopend zullen worden en ten aan- zin van het geheel der behandelde problemen. Ter gelegenheid van de „Braune-Band"- rennen zijn in Duitschland speciale post zegels uitgegeven SOFIA, 22 Juni. (D.N.B.) Vanmorgen Vroeg zijn de chauffeurs in geheel Bulgarije in staking gegaan, Haar verluidt liggen aan deze beweging geen ^ciale eischen ten grondslag: zij richt zich s'pehts tegen de nieuwe strenge verkeersbepa- ^hgen, die in den laatsten tijd zijn uitgevaar digd. Het aantal stakers bedraagt bijna 5000. MANAGUA (Nicaragua), 22 Juni (Reu ter) Volgens berichten uit Tegucigalpa is bij decreet van den president d.d. 20 Juni bepaald, dat Honduras uit den Vol kenbond zal treden. De Italiaansche bladen, schrijvende over het uittreden van Honduras uit den Volkenbond, wijzen er op, dat het de door Genève gevolgde politiek is, die voor Honduras aanleiding is geweest, den Volkenbond te verlaten, nadat de andere Zuid-Amerikaansche republiek Guate mala dit instituut reeds eerder had verlaten. Het vraagstuk der betrekkingen tusschen de Amerikaansche landen en den Volkenbond zal op de a.s. Pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires worden bestudeerd, doch vol gens de Italiaansche bladen staat het vast, dat de Volkenbond zich voor het dilemma ge plaatst ziet, zich te hervormen of te sterven. AVEENEN, 22 Juni. Dezer dagen is in de pers et bericht verspreid, dat een aantal crimino- °§en, die een conferentie te Belgrado bijwoon- tieh, op een tocht door het land in een kleine van al hun gekochte souvenirs zouden zijn eroofd door een zakkenroller, in opdracht van advocaat, die een grap wilde uithalen. Dit zou zich te Serajewo hebben afgespeeld, secretaris-generaal van de Internationale ^'Qttimissie van Crimineele Politie deelt thans °hter mede, dat dit verhaal volkomen verzon- mi is geweest; niets van dien aaxd heeft zich °°rgedaan. op den Grebbeberq De „Christliche Presse Zentrale" deelt mede, dat de vorige keek een Katholieke pastoor ter verantwoording moest worden geroepen door de geestelijke overheid^ Dit voorval werpt een fel licht op bepaalde toestanden in Oostenrijk. Bondspresident Miklas had vernomen, dat de Weensche nationaal-socialisten in de kerk van den H. Rochus in het derde district bijeenkom sten hielden. De president begaf zich nu Zon dags zonder eenige begeleiding naar het genoem de Godshuis en het gelukte hem, zijn incognito te handhaven. Hij zag, dat alle mannen, die de kerk betraden, elkander groeten met den Hitler groet. De pastoor, Leopold Fritz, hield een vlam mende nationaal-socialistische propagandarede. Op instructie van den Bondspresident onthief Z. E. Kard. Innitzer, Aartsbisschop van Weenen, den geeestelijke van zijn functie en de politie stelt een onderzoek in naar de perionatiën der I nationaal-socialistische kerkbezoekers. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, =E half tot zwaar bewolkt, mogelijk regen- -2 of onweersbuien, warm weer. E= Verdere vooruitzichten: Bewolkt, on- EE weersachtig. BRUSSEL, 22'Juni. De werkher vatting in de haven van Antwerpen is algemeen en ging zonder inciden ten gepaard. Een 30-tal schepen werd in lossing genomen. De diamantbewerkers zijn allen weer aan het werk. Ge zien de algemeene werkhervatting te Antwerpen is de beschermings- dienst van de gendarmerie stop gezet. Te Hoboken en te Duffel zijn nieuwe sta kingen losgebroken. Wat het gebied van Brus sel met de voorsteden betreft, Is een nieuwe staking uitgebroken te Haeren, terwijl zich een incident heeft voorgedaan te Anderlecht. De gendarmerie heeft daar een samenscho ling van 1.200 personen uiteengedreven voor het volkshuis. Met glazen en stoelen werd van uit de ramen van het volkshuis naar de gendarmerie geworpen. Het incident was het gevolg van een misverstand, dat later opge helderd is. Te Anderlecht, evenals in andere gemeenten, zijn belangrijke vergaderingen van stakers belegd, met het oog op de beslissing inzake hervatting van het werk. Voorts zijn verschillende vergaderingen ge houden door bankbedienden en bedienden van verzekeringsmaatschappijen. Men verwacht te Brussel, dat in sommige industrieën het werk spoedig zal worden hervat. Te Luik bestaat de neiging tot her vatting van het werk in de metaalindustrie. In Brabant werd het werk stilgelegd in een zijdefabriek te Tubize. Te Clabecq zullen de smederijen morgen het werk hervatten. In de provincie Henegouwen is de toestand over het algemeen onveranderd. In drie claat- sen is het werk hervat. Te Bergen is de arbeid in de brouwerijen stilgelegd. In de Borinage trachten de gendarmen het verkeer langs de wegen op gang te houden en samenscholingen te verhinderen. Het leger heeft tot taak gekregen, de opgebroken straten te herstellen. Naar gemeld wordt, bestaat op het oogenblik verschil van meening tusschen de socialisten en communisten eenerzijds, die op handhaving der kalmte aandringen, en de Daugisten (op stand predikende socialisten) anderzijds. In de provincie Oost-Vlaanderen werd een communistenleider aangehouden daar hij een commandant der gendarmerie in het gezicht had geslagen. Het werk werd hervat te Ge- raerdsbergen. Daarentegen werd het werk stil gelegd te Hamme en te Ninove. In de provincie Namen tenslotte is het werk in een fabriek van chemicaliën stilgelegd. Ben groote Engelsche vliegboot van de Vickersfabriek, welke als verkenningsvlieg tuig en bommenwerper dienst kan doen Tusschen Brighton en Londen heeft ieder jaar een marathon voor koetsiers plaats. Een vierspan op de Ham- mersmithbrug LONDEN, 22 Juni (Reuter)De Negus wordt morgen uit Schotland te Londen terug verwacht. Hailé Selassie zal morgen in de Abessinische legatie den minister van Bui tenlandsche Zaken, Eden, ontvangen. Eden heeft hedenmiddag in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelsche regeering geenszins te Genève aan de Assemblee voorstellen zou doen betreffende of toestemming zou geven tot erkenning van de annexatie van Abessinië door Italië. Men bevestigt te Londen, dat de Negus tijdens de zitting van den Volkenbondsraad te Genève zal zijn. De in den handelsoorlog tusschen Japan en Australië thans van kracht zijnde Japanselie maatregelen bestaan in een verbod van den vrijen handel in wol, graan en wolafval, terwijl een recht van 50 procent zal worden geheven op boter, kaas en vleesch. Een fraaie luchtfoto van den beroemden Niagara waterval in Amerikr LONDEN, 22 Juni. De Daily Herald, die reeds vaker berichten heeft gepubliceerd, waaruit zou blijken, dat de Italianen nog geens zins onbetwist meester zijn van het Abessinische gebied, meldt in haar editie van vandaag wederom, dat de Galla-stammen in het Westen van het land gereed zijn hun ge bied tegen de veroveraars te ver dedigen. Alle Abessiniërs in het Westen, zoo meldt het blad, erken nen het gezag van de voorloopige regeering in Gore. Voorts maakt de Daily Herald er melding van, dat enkele dagen geleden maarschalk Graziani in verband met den onveiligen toe stand op den weg Addis Abeba-Dessie een zeer openhartige verklaring heeft afgelegd. De niet-gecensureerde tekst van deze verklaring zou te Djiboeti zijn ontvangen. Volgens dit bericht zou Graziani, sprekende tot een vergadering van den Koptischen pa triarch, de Koptische geestelijKen, 22 Abessi nische ambtenaren, die thans onder Italiaan sche controle werken, en een twaalftal andere persoonlijkheden van minderen rang, het vol gende gezegd hebben: „Tengevolge van het gebrek aan hulp van uw kant en van de weigering der Abessinische stamhoofden zich te onder werpen aan de Italiaansche regeering, hebben de Italiaansche troepen zware ver liezen geleden en zijn een aantal vracht wagens vernield op den weg van Addis Abeba naar Dessie. Wanneer gü de stam hoofden hadt overtuigd van de goede be handeling door de Italiaansche regeering, zou dit niet gebeurd zijn. Ik wil, dat gij begrijpt, dat de Italiaansche regeering den vrede in de eene hand, het zwaard in de andere houdt. Wanneer deze belemmerin gen in het land niet onmiddellijk door u tegengegaan worden, zal de Italiaansche regeering u allen moeten vernietigen. Generaal Makonnen, die aan het Zuidelijk front onder Nasiboe heeft gestreden, is te Kaïro aangekomen. Hij zal zich waarschijn lijk naar Abessinië begeven om de situatie in het pesten, vóóral in Gore, te bestu- deeren. Hij is door den Negus gezonden en zal de leiding der Abessinische regeering in Gore op zich nemen. Verder heeft hij tot taak den Negus mede te deelen, hoe groot de strijdkrachten in West-Abessinië zijn. De correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Djiboeti, dat nog vele stamhoofden de guerilla voortzetten. Er bestaat echter geen centrale Abessinische regeering en ieder hoofd vecht zijn eigen strijd. De gewapende benden van ras Seyoem strij den nog in het Noorden, generaal Waud Wassen, de zoon van ras Kassa en zijn twee broers, de generaal Aberra en Asfakoe Wassen, recruteeren troepen in het Salale-district, terwijl een ander stamhoofd recruten werft in de Moegar-vallei. In het westen beschikt ras Immeroe nog over georganiseerde troepen, terwijl gene raal Balts ja troepen bijeenbrengt in de Gu- ragestreek en 200 machinegeweren bezit. Gouverneur-generaal Hapte Mariam heeft de goede orde in zijn provincie gehandhaafd en zichzelf tot hoofd van alle Ga 11 a-stammen uit geroepen. SJANGHAI, 22 Juni. (Reuter). Domei meldt uit Kanton, dat de generaals Tsjen-Tsji-Teng en Li- Tsjoeng-Jen het ultimatum van Tsjang Kai Sjek hebben afgewezen. De beide generaals hebben beves tigd, dat de troepen van het Zuid- Westen weer in bun provinciën zijn aangekomen, terwijl de troepen van Nanking naar het Zuid-Westen blij ven oprukken. De generaals zouden Tsjang Kai Sjek ver zocht hebben hun mede te deelen, langs wel ken weg hun troepen naar het Noorden zou den kunnen marcheeren om de Japanners te bestrijden. Het rondzend-telegram tegen den dreigenden burgeroorlog in het Zuid-Westen, dat de ge neraals Soeng Tsje Joean, voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar en Han Foe Tsjau, gouverneur van Sjantoeng, gister avond hebben gepubliceerd, schijnt te betee- kenen, dat de beide generaals tijdens de con ferentie, die zij onlangs nabij Tsinan, in Sjan toeng, hebben gehouden, een accoord hebben gesloten. In deze conferentie zou de reorganisatie en uitbreiding van den politieken raad, middels nauwe samenwerking met Sjantoeng, zijn be studeerd. Het nieuwe organisme zou in naam met Nanking verbonden blijven, doch practisch een zeer uitgebreide autonomie genieten, vooral economisch. Soeng Tsje Joean zou voorzitter en Han Foe Tsjau vice-voorzitter zijn van deze combinatie, die voldoet aan de wenschen van de Japansche autoriteiten in Noord-China. Te Tientsin heeft een menigte van Koreanen en Japanners een overval gedaan op het Chi- neesche douanekantoor te Tangkoe. De aan vallers bedreigden de bedienden en nielden het kantoor gedurende verscheidene uren bezet. In alle bedrijven in Litauen is het werk her vat. Orde en rust zijn weergekeerd, de uitzon deringstoestand is opgeheven. Het ultimatum van Tsjang Kai Sjek zou door de generaals van het Kwangsileger zijn afge wezen. Uit Abessinië komen berichten, dat de Italia nen nog geenszins onbetwist heer en meester zijn in het veroverd gebied. De Dardanellen-conferentie te Montreux ge opend met een uiteenzetting der Turksche plannen door Roestoe Aras. Algemeene werkhervatting te Antwerpen; over het geheel bestaat in België eenige neiging tot het opgeven der stakingen. Honduras treedt uit den Volkenbond terug. Steeds openlijker strijd van de Arabieren in Palestina tegen de Britsche militairen. Eden gaat den Negus bezoeken bij zijn terug keer te Londen. Chauffeursstaking in geheel Bulgarije als verzet tegen nieuwe verkeersvoorschriften. Het saneeringsvraagstuk wederom door Bloem bollencultuur te Haarlem besproken. Steunregeling voor den suikerbietenoogst. New-Yorksche Beurs: Stemming vast. Stand op Dinsdag 1 uur van. 759.4 yorige stand 761.5 A»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1