ST. JANSPROCESSIE JUBILEERT De bloembollensaneering WERELD-ATLAS de stad St. Joseph" in zilver HOOGTIJ IN 'T GOOI NIEUWE UITSPRAAK TE HAARLEM |BON| AANKONDIGING DINSDAG 23 JUNI 1936 De aloude Larensche processie vijftig jaar Sacraments processie Z.H. Exc. de Aartsbis schop komt Woensdag Het St. Janskerkhof In druk en vervolging 24 Juni 1886 Belgische onderscheiding Onderwijsbevoegdheid verloren 99 Groote waardeering van de Regeering voor het werk der Priesters van het H. Hart in Hees Twee onderscheidingen Suikerbietenoogst Steunregeling voor dit jaar ELECTRICITEITSCONGRES TE SCHEVENINGEN Deelnemers bezoeken de Philips-fabrieken De postvluchten Bloembollencultuurwenscht op heffing inlevering surplus tegen vergoeding en geen minimum-prijzen Wil de regeering de kosten betalen? Pleidooi voor algeheele vrijheid De stemming Gesloten tijd voor elft en fint UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Ontslag verleend ONDER DEN GROND door CharlesFowley De oude processie op Sint Jan in Laren, welke niet enkel in het Gooi, maar evenzeer in de naaste omge ving daarvan, en zelfs ook in ver afgelegen plaatsen bekendheid ge niet wanneer wij de vroegere Cleefsche gebieden uitzonderen, de eenige wettelijk in het openbaar toegelaten processie boven den Moerdijk staat dit jaar wel heel bijzonder in het middelpunt der belangstelling. De Laarders immers en met hen zoo talloos veel processiegangers uit alle oorden van ons land. zullen dit jaar voor de vijftigste maal sinds de tijden der Reformatie, het Hoogheilig Sacrament door hun dorp, langs hun velden in plechtige processie ronddragen. Er is dus alleszins '•eden om feest te vieren, en dit jaar heel in het bijzonder luister bij te «etten aan het telkens weerkeerend jaarlijksch Sebeuren. Maar het heuglijk herdenken van het feit dat vijftig jaar geleden voor het eerst, na een lange onderbreking, het Allerheiligste weer openlijk in de processie mocht worden meege dragen, moge ook aanleiding zijn om in het korte bestek dat de dagbladkolommen toestaan, een vluchtig overzicht te geven van de ge schiedenis van deze zoo bekende en al zoo overoude Sint Jansprocessie. De oorsprong van de processie, zooals wij die nu kennen, een processie dus vanuit het eigeniyke dorp Laren naar het Sint Janskerk- Pof op den heuvel halfweg Hilversum, moeten *ij in een ver verleden zoeken. Helaas weten wij niet met zekerheid, wan- Peer het eerst van zoo'n processie sprake is êeweest. Het eenige wat wij zeker weten is, dat er op de plaats waar nu nog het Sint Janskerkhof l'gt, in vroegere eeuwen een kerk heeft ge daan. Het bestaan van een kerk verklaart ook de aanwezigheid van een kerkhof zóóver bui gen de dorpskom, terwijl het toch in oude tijden gewoonte was om het kerkhof rondom de kerk Ie leggen. Hoe die daar gekomen is? Er zijn enkele min of meer bekende legenden °ver dit Janskerkhof. Er is ook een verhaal, baarbij de bouw van die eerste kerk in het ^ooi in verband wordt gebracht met het eer- bezoek van den H. Willibrord aan het Gooi. be St. Jansberg zou, wat zeer waarschijnlijk is, vroeger een bekende offerplaats voor de hei- densche goden geweest zijn. Juist dergelijke °fferplaatsen werden graag gebruikt docr de perste geloofsverkondigers om er kapellen en kerken te bouwen. Bovendien was de Jar.sberg een natuurlijke terp. Dus een bij uitstek ge- fchikte plaats, ongeveer midden tusschen de dewoningscentra in het Gooi, om er de eerste *erk te bouwen. Wat er van zij, een kerk heeft er gestaan, om de kerk was het kerkhof. Kerknoven ^aren door alle eeuwen heen plaatsen waar den men trok om geëerde afgestorvenen te gaan bezoeken. Bovendien wordt aangenomen dat de kerk op den Sint Jansberg kostbare ïeUeken van den H. Johannes den Dooper he ette. Ih het bezoek aan de kerk met deze relieken ®d in het bezoek aan het kerkhof, zullen wij den oorsprong van de processie moeten zien. Deze bedegangen bleven zelfs in zwang toen Paren een eigen kerk kreeg in de kom van ''et dorp. Toen in 1246 Paus Urbanus voorschreef dat *°ortaan op Sacramentsdag processies moesten /"'orden gehouden, kwam van lieverlee het ge- dpüik op om dergelijke Sacramentsprocessies d°k te houden op het feest van den parochie- Patroon. En als wij de geschiedschrijvers mogen ge- Moven werd er in het jaar dat Ploris ge- phgen genomen werd, op dien dag, 24 Juni, in baren de bekende Sint Jansprocessie gehouden. J|an Laren uit trokken de boeren uit het Gooi P om hun geliefden graaf te gaan bevrijden. Andere feitelijke gegevens bestaan er over de ^ocessie uit dien tijd niet. Maar uit het feit ^at zoo nu en dan later van het bestaan van eh processie op Sint Jan te Laren gewag wordt ■/"blaakt alsof het de meest gewone zaak van P® wereld is, kan men toch veilig afleiden dat jarenlang, wij kunnen gerust zeggen eeuwen lang, de processie bestaan heeft. In een geschiedboek van Lambertus Horten- sius dat in 1565 verscheen, wordt een uitvoe rige beschrijving van de processie uit die dagen gegeven. De verhalen over de Reformatie in het Gooi maken ook meer dan eens gewag van processies naar het Janskerkhof. Toen de kerk in het dorp den Laarders was afgenomen, blijken zij in het begin de kerk op het kerkhof als kerk gebruikt te hebben Tot de Regeering ingreep en de kerk liet afbreken. Maar het afbreken van de oude kerk was voor de Laarders geen reden om hun proces- cies te staken. Koppig hielden zij vol. En al werden zij het eene jaar door de troepen van de Staten van Holland uiteen gejaagd, een volgend jaar moest de plaatselijke overheid weer even goed aan de regeering rapporteeren, dat mannen en vrouwen op 24 Juni op het pude kerkhof waren aangetroffen, terwijl zij daar superstitie bedreven. Maar hoeveel moeilijkheden de hervorming den Laarders ook opleverde, hoe zij gehinderd werden in het houden van hun processies, zij gaven den moed niet op. Zelfs de verbanning van hun pastoors onder drang van de Janse nisten, vermocht aan den onverzettehjken wil van de Laarders om op Sint Jan hun piocessie te houden, geen afbreuk doen. En zoo zien wij dan ook dat, toen door de Pransche regeering de vrijheid van godsdienst weer was ingevoerd, de Laarders hun processie in ouden luister trachtten te herstellen. De geestelijkheid trok weer in kerkelijke gewaden mee op naar hun oud Janskerkhof, de pro cessie was weer wat ze geweest was. Alleen het was nog geen Sacramentsprocessie. In 1886 zou Sacramentsdag op 24 Juni vallen. Dat was voor den toenmaligen pastoor van Laren, pastoor Hartman) aanleiding om aan den Aartsbisschop van Utrecht vergunning te vragen om het Allerheiligste, dat immers met Sacramentsdag in processie in de kerk en waar mogelijk, ook daarbuiten in processie werd rondgedragen, in de Sint Jansprocessie te mo gen meedragen. x Nadat gebleken was dat de overheden geen bezwaar hadden, werd het verzoek van pastoor Hartman ingewilligd. En meteen werd vergun ning om het H. Sacrament in de Sint Jans processie mee te dragen, voor vijf jaar ver leend. In 1891 werd opnieuw vergunning voor vijf jaar verleend, in 1896 voor altijd. Is het wonder dat de Sint Jansprocessie, die sinds eeuwen feitelijk al door de Gooilanders gehouden wordt, waarvoor zij geleden en ge streden hebben, die zij gehouden hebben te midden van de meest moeilijke tijden, in ver volging en onder bedreiging, nu in zoo hoog aanzien staat? Is het wonder dat de Laarders trotsch zijn op hun processie, den bedegang waarin hun voor ouders de kracht gevonden hebben om ook in de moeilijkste uren standvastig te staan ir het geloof? Is het wonder dat zij zoo vol vreugde dit jubileum van hun processie vieren, de processsie waarin zij nu al weer vijftig jaar lang hun Koning Christus door hun dorp ronddragen, waar zij hem een triomftocht bereiden, eenig in zijn soort? Is het wonder dat zij trotsch zijn op hun processie, dat monument van Godsgeloof, waarbij zij hun liefde, hun Katholiek zijn naar buiten kunnen uitdragen als een manifestatie, welke zelfs den heftigsten tegenstanders eerbied afdwingt? Laren heeft eeuwen lang kracht en sterkte geput uit deze processie. Laren gaat een nieuw tijdperk vol vertrou wen tegemoet. Mr. H. A. J. DROST Naar wij vernemen, is dr. E. van Raalte te Den Haag benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. Bij besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 26 Mei/8 Juni 1936 is verklaard, dat Johan Beunder, te 's Gravenhage, zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. 'j umwm^ En koop je me dat byou, ja of neen? Is dat een ultimatum? Neen, een robjjn in platina gevat. (Mari"«l Mannie je werkt veel te hard en dan nog iederen dag dat chauf- feeren. Neem jij maar de autobus en geef mij den wagen in gebruik. (Gazettino Illustrato). Forsche jongensstemmen zingen in de ka pel van het Sint Joseph-gesticht. De laatste gebeden van de plechtige Hoogmis zijn weggeklonken onder de mergelsteenen ge welven. De priesters hebben hun zwaar-gouden misgewaden afgelegd en schrijden in hun wit te superplie voor den Bisschop, Mgr. Dr. G. Lemmens, uit door het middenschip naar bui ten, waar de hooge gasten van het gesticht worden opgewacht. Z. Exc. Mr. J. G. v. Schaik, minister van Justitie, Mr. Dr. van Sonsbeeck, commissaris der Koningin in Limburg, Mgr. Dr. H. Poels en vele leden van de rechterlijke macht en autoriteiten uit de onderwijs- en voogdij wereld. Het St. Joseph-gesticht jubileert. Een kwart eeuw is het vader en moeder geweest voor hon derden verwaarloosde jongens. God is hierom gedankt op den vroegen morgen. Thans viert de communiteit het jubeltij. Feestelijk is daartoe de groote zaal ingericht. Kleurige banen doek hangen van de zoldering naar beneden. Het podium is gesierd met bloe men en palmen. Vlaggen-tropeeën prijken langs de muren. In een wijden boog aan de groene tafel voor het podium nemen de genoodigde autoriteiten plaats, aan het hoofd de minister en de Bis schop. De voorzitter van 't feestcomité opende de bij eenkomst met een woord van welkom aan de voorname gasten. Minister van Schaik nam vervolgens het woord om de groote erkentelijkheid der regee ring uit te spreken voor al wat de Paters en Broeders in dit gesticht in 25 jaren hebben gedaan. Zij verrichten en verlichten hier een belangrijk stuk regeeringswerk. Zonder zulke particuliere hulp zou het de regeering onmoge lijk zijn de jongeren, die zij moet reclasseeren, alle in hot raam van hun eigen levensrichting op te voeden voor de maatschappij. Groote waardeering heeft de regeering ook voor de w ij z e, waarop hier dit werk wordt gedaan. Hier wordt opbouwende arbeid verricht. Pries ters geven hier al hun talenten aan een so ciaal werk, dat tevens een groot werk, is van naastenliefde. Zonder deze laatste had het nooit zóó rijke vruchten opgeleverd, waren hier nooit honderden jongelui, die verloren dreig den te gaan, voor het vaderland gered. Met al dit in stilte en zonder uiterlijk vertoon ver richte werk, wenscht de Regeering den Paters geluk. Zij stelt er prijs op te verklaren, dat de samenwerking met deze Paters steeds de aan genaamste vormen aannam. Dubbel erkente lijk is zij voor dit werk nu de nood der tijden haar zelf niet in de gelegenheid stelt al dat gene voor de kinderbescherming te doen, wat zij graag zou willen doen. Om aan deze erkentelijkheid uiting te geven heeft het Hare Majesteit de Konin gin beheagd Pater Kusters, den stichter van het huis, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en Broeder Bo- naventura te vereeren met de eere-medaille in zilver, verbonden aan dezelfde orde. Deze mededeeling sloeg een spontaan enthou siasme los. Mr. van Sonsbeeck sprak na deze plech tigheid den wensch uit, dat de roem van dit gesticht ook in de toekomst zich ver over de grenzen van het Limburgsche gewest zal blij ven uitstrekken. Mgr. Dr. H. Poels sprak een persoonlijk woord van hulde tot Pater Kusters, in wiens arbeid dien hij tot in Rome had waargeno men hij een der lichtpunten in dezen tijd vol beangstigende problemen zag. De burgemeester van Hees, Mr. Thomas sen, deelde mede, dat het gemeentebestuur had besloten den stichter van het huis te eeren door den weg naar „St. Joseph" om te doopen in „Pater Kusters-weg". De voorzitter der Vereeniging van Directeu ren en Directrices van Voogdijgestichten gaf namens deze vereeniging uiting aan de hooge waardeering der ambtgenooten voor de wijze waarop de Paters hier treden „in loco paren tis'' in de plaats der ouders. Pater Kusters dankte vervolgens na God, Die hem alle kracht had gegeven, Hare Majes teit de Koningin voor de hem verleende on derscheiding, die hem ongetwijfeld nog meer moed gaf om zijn arbeid zij het dan niet hier in Hees voort te zetten. Pater v. d. Laarschot tenslotte dankte voor de hulde, die, in den persoon van Pater Kusters en Br. Bonaventura aan dit gesticht is gebracht en verzocht den minister de tentoon stelling van de werkstukken der leerlingen te willen openen. Aan dezen wensch gaf de minister gaarne gevolg. Met groote belangstelling bezichtigde hij met Mgr. Lemmens de vele keurige werk stukken door de jongens in de verschillende afdeelingen vervaardigd, hier en daar zijn op rechte bewondering uitdrukkend voor een fraai model meubel- of smeedstuk en voor den keu- rigen tuinaanleg. Mgr. Dr. Lemmens, die 's morgens vóór de Hoogmis reeds een vaderlijk woord tot de jon gens zelf had gesproken, liet zich, evenals de minister, het heele gesticht vertoonen. In den middag defileerden de jongens voor de autoriteiten, keurig in den pas, enkele in sportuniform. 's Avonds brachten alle Heesder Muziek- en Zangvereenigingen serenades en de dag werd besloten met een keurig open luchtspel, door de jongens zelf opgevoerd. De minister van Landbouw en Visschertj heeft een beschikking uitgevaardigd betreffen de den steun, aan den suikerbietenoogst 1936 te verleenen. De vergoeding' aan de telers van suikerbie ten wordt gehandhaafd op het bedrag van het vorige jaar, te weten ongeveer tien gulden. De beginselen van de desbetreffende be schikking van het vorige jaar zijn in groote lijnen gehandhaafd, behoudens de volgende punten Voor de Wieringermeer en de Veenkoloniën zullen extra worden 'toegewezen hoeveelheden van respectievelijk TA millioen kilogram en 77 millioen kilogram bieten. De hoeveelheid, wel ke de oogst meer zal blijken te bedragen dan 1547M millioen kilogram bieten, zal tot vee voer moeten worden verwerkt, waarvoor aan de fabrikanten een toeslag van vijf gulden ten behoeve van de telers zal worden gegeven. Ook over deze bieten wordt aan de telers een prijs van ongeveer tien gulden gegarandeerd. De suikerfabrikanten zullen zich bij overeen komst moeten verbinden, niet meer suiker te zullen produceeren dan overeenkomt met on geveer 216 millioen kilogram geraffineerde suiker, welk quantum wisselt, indien het sui kerrendement meer of minder dan zeventien procent bedraagt. De basis voor de berekening der vergoeding aan fabrikanten wordt teruggebracht var. f 18.85 per 100 kilogram, zooals dit bedrag hel vorige jaar gold, tot f 18.10 voor den komen den oogst. Maandag brachten ongeveer vijftig d/lnemers aan het electrlciteitscongres te Scheveningen een bezoek aan de Philips-fabrieken te Eind hoven. Na ontvangst door ir. F. J. Philips, onder-di recteur, werden eenige fabricage-afdeelingen en de hoogspannings-installatie in het labora torium bezichtigd. Na de lunch, waaraan ook ir. D. F. S. Otten, onder-directeur, deelnam, wer den verschillende demonstraties bijgewoond, o.m. met gasontladingslampen, laschgeiykrich- ters en versterkers. Ir. Hazeu hield een lezing over de fabricage van condensatoren. Des namiddags verzamelden de deelnemers zich op de Eindhovensche golflinks, waar thee gedronken werd. Na het diner begaf men zich naar Arnhem, waar een bezoek aan de Kema gebracht zal worden. Perkoetoet (thuisreis) bereikte Jodphur. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem heeft Maandag middag het saneeringsvraagstuk besproken en na een debat van bijna vier uren besloten de maatregelen ter voorkoming van over matige uitbreiding der teelt te handhaven, met opheffing van inlevering van surplus tegen vergoeding en zonder vaststelling van binnen- en buitenlandsche minimumprijzen. Een voorstel-Bennebroek om de huidige saneering in vollen omvang te handhaven indien de regeering alle surpluskosten en de kosten der saneering voor haar rekening neemt, werd eveneens aangenomen. De uitspraak der grootste vereeniging is dus, dat er verandering in de tot nu toe gevolgde methode dient te komen, de L.T.B. wenschte geen wijziging en straks zal het Hollandsche Bloembollengenoot schap o.a. ook nog een advies aan den Minister moeten uitbrengen. Nadat de voorzitter, dr. A. J. Verhage. zijn reeds gepubliceerde rede had uitgesproken, wer den de statuten dusdanig gewijzigd, dat slechts 1/5 van het totaalaantal afdeelingen een bui tengewone algemeene vergadering bijeen kan laten roepen. Met algemeene stemmen en na een kleine discussie besloot de vergadering het sanee ringsvraagstuk niet, zooals eerder vastgesteld, in September, maar onmiddellijk in behande ling te nemen. Daarna begon de discussie over de volgende vier vragen: 1. Acht men opheffing van alle saneerings- maatregelen wenschelijk? 2. Moeten de saneeringsmaatregelen voor het plantjaar 1936-1937 in vollen omvang gehand haafd blijven? 3. Zoo niet, moet de saneering dan geheel gehandhaafd worden met dien verstande, dat het bestaande prijzenstelsel gewijzigd wordt in een stelsel van uiteenloopende minimumprrzen? 4. Zoo niet, moeten dan de maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd worden, met intrekmng van de levering van surplus tegen vergoeding en zonder binnen- of buitenlandsche minimum prijzen? De afdeeling Bennebroek amendeerde vraag twee met de toevoeging „indien de regeering alle surpluskosten en kosten, verbonden aan de saneering, voor haar rekening neemt." De afdeeling Voorhout wilde dit amendement niet steunen, omdat de regeering bij inwilliging van deze gedachte alle surplus zal voorkomen, waardoor het vak ,,heelemaal naar de maan" gaat. De heer De Brabander uit Hillegom hield een krachtig pleidooi voor algeheele vrijheid van het vak. De teeltregeling is funest, aldus spr. en in deze meening verkeer ik in goed gezel schap. Men wil ons belachelijk maken, maar de actie wordt voortgezet, terwille van het op komende geslacht, dat nu elders moet gaan kweeken, omdat er in het eigen land geen plaats is. Saneering is ruïneering! Vrije kwee kers moet ge zijn, geen knechten van de Sier teeltcentrale. De voorzitter: U heeft een kwartier gespro ken, ik kan U niet meer tijd geven. (Groot kabaal. Geroep: doorspreken, niet ophouden. Gehamer. De snreker geeft het ten slotte op. Dan was het woord aan den heer Grulle- mans, die protesteerde tegen de gedragingen van vele kweekers, die de saneering willen be houden, om hun belangen in het buitenland safe te stellen. De uitspraken in de afdeelings- vergaderingen zijn daardoor onzuiver en spr. verzocht maatregelen te treffen tegen die le den, die in het buitenland groote zaken be gonnen zijn. De lezers van de V. K. P. kunnen tegen dezen BOM bekomen den nieuwen door A. DE MOOR, met 28 platen, In vele kleuren en zeer uitgebreid alphabetisch plaatsen- register Als men dit register opslaat, kan men elke plaats, rivier, enz vinden. De atlas is geheel nieuw, met de laatste grensindeellng Voor groot en klein, school en huls. ook om de luchtvaart te volgen. Franco na postwissel of op Giro 124280 0.98 afgehaald 90 ct. bij den Nederi. Ver- zendboekhandel, Gasthuismolensteeg 12 In 't verlengde van de Palels- straat, Amsterdam-C. De heer D. W. Lefeber uit Lisse verzocht het hoofdbestuur tegen deze uitlating op te komen, door een onpartijdig onderzoek te laten instel len. Spr. verklaarde zich voor de saneering, om dat vrijheidsprijzen dumpingsprijzen tengevolge hebben. De heer dr. Dyt uit Haarlem verklaarde, dat de anti-saneerders orde willen scheppen, om dat er sinds de saneering wanorde in het vak heerscht. Dr. Verhage, onze voorzitter, kan zijn kennis daardoor niet ontplooien en het vak voldoende dienen (hilariteit). De heer de Zeeuw uit Haarlemmermeer zeide anti-saneerder geworden te zijn, omdat het his torische vak naar het buitenland overgebracht dreigt te worden. De prijzen hal enhet mini mum niet meer, zoodat vrijheid veel beter zou zijn. Kunnen de leden, die hun cultures naar het buitenland brengen niet geschrapt worden? Niemand kan toch twee heeren tegelijk dinen. De heer V. d. Nouwland meende, dat er an dere oorzaken dan de saneering zijn voor de uit breiding der cultures in het buitenland. De za kenman zij nuchter en behoude de huidige re geling. De heer Murk zeide, dat 5000 bunder door de saneering naar het buitenland is gebracht, dat het onroerende goed bijna waardeloos is, dat nieuwe bedrijven niet gesticht kunnen worden, dat er hevige corruptie is, terwijl in het buiten land bedrijven uit den grond verrijzen. De jon gere generatie wordt opgekweekt tot volledige wetsontduiking. Nadat nog een groot aantal voor- en tegen standers gesproken had, gaf de voorzitter nog eenige technische opmerkingen over de vier vragen en zegde toe, dat het amendement-Ben- nebroek tot slot in stemming zou worden ge bracht. De overtredingen als door den heer Grulle- mans bedoeld, zijn moeilijk te achterhalen, om dat in het buitenland onder andere firma's ge werkt wordt. Bij de replieken werd er van verschillende zijden op gewezen, dat het met de stemming in de afdeelingen niet altijd zuiver was gegaan en er o.a. employe's van de Sierteeltcentrale mede gestemd zouden hebben. Vraag 1 werd ontkennend beantwoord, met 155 tegen 73 stemmen en 8 blanco. Vraag 2 werd eveneens ontkennend beant woord met 156 tegen 80 stemmen. Vraag 3 werd ook ontkennend beantwoord met 207 tegen 29 stemmen. Vraag 4 beantwoordde de vergadering beves tigend met 135 tegen 101 stem. Het amendement-Bennebroek werd bevesti gend beantwoord met 123 stemmen tegen 93 en 13 blanco. Na de rondvraag werd deze voor het bloem- bollenvak belangrijke vergadering gesloten. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor elft en fint dit jaar zal ingaan op 28 inplaats van op 21 Juni. Bij Kon. Besl. van 18 Juni 1936 is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de Hoogeerw. Heer C. P. Verstappen, deken en pastoor te Reusel. Bij Kon. Besl. van 6 Juni 1936 is mevrouw J. B. van Baren, geboren van der Voorn Grooten- boer te Delft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij K. B. van 15 Juni 1936 is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw A. B. Brouwer, inspecteur der visscherijen, te vens hoofd der afdeeling Visscherij van het de partement van Landbouw en Visscherij. Bij K. B. van 8 Juni 1936 is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau de heer J. van Steeden, secretaris van den nationalen vijf kamp. Bij K. B. van 18 Juni 1936 is aan J. J. C. Gay mans, directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maastricht, op zijn ver zoek met 1 Augustus 1936 eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, den lande bewezen. Bij K. B. van 29 Mei 1936 is, met ingang van 1 Juli 1936 aan den heer A. B. Brouwer, inspec teur der visscherijen te 's-Gravenhage, op zijn verzoek in verband met het bereiken van den 65-Jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, met dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, in ziin betrekking be wezen. Bij K. B. van 5 Juni 1936 is, met ingang van 1 Juli 1936. wegens het bereikt hebben van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend aan dr. J. B. H. Coebergh, als hoofd inspecteur voor de volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen op de uitoefening van de artsenij-bereidkunst en van de warenwet en met de zaken rakende de hy giëne van bodem, water en lucht, met dankbe tuiging voor de belangrijke diensten, door hem in die functie den lande bewezen. Bij hetzelfde K. B. is met ingang van 1 Juli 1936 op zün verzoek eervol ontslag verleend aan dr. J. Vermande, als inspecteur van de volks gezondheid in tijdelijken dienst bij vorenge noemden dienst, met dankbetuiging voor de be wezen diensten. i .Mijnheer stone kwam inderdaad aan, eten j^oote sigaar in den mond. Toen Evelyne hem 'eP, wierp hij snel zijn sigaar over de vér- j^hansing en kwam haastig naderbij„Blijf 'i mij. Charlie," sprak de jonge vrouw, onmid- flelUjk haar gebiedenden toon weer terugvin- cend. „ik heb dien akeligen Chinees weer gezien vn ik geloof dat ik weer slecht zal slapten Minacht." '■Wat deed hij hier?" riep mijnheer Stone, derde klas passagiers mogen hier niet ko- i/ehIk zal deze overtreding onmiddellijk v?h den kapitein mededeelen. Als ik dien ver boekten Chineesch zie, breek ik hem den nek." jMïine schrok van deze plotselinge woede, .aar Evelyne scheen er niet alleen door ge fileerd, maar leek zelfs zeer voldaan. „Trou ws5'" hernam Charlie, „die oude aap, met zijn derige en vaderlijke houding, veroorlooft zich jh reusachtige extra-bagage. Hij beweert, dat kiiiVoor zÜn landgenooten ik weet niet hoeveel flat hiibels en paraplu's meebrengt. Paraplu's, bta h^n nog' maar bijbels? Dat lijkt mij een «chtige truc om onze goedgeloovige douane beambten mee te vleien en beet te nemen. Ik zelf zal er wel een oogje op moeten houden!" „Charlie, ik wil naar binntenIk ben bang, dat Tao nog eens om mij heen komt sluipen! Neem mijn plaid en de kussens en breng alles in mijn hut!" En de machtige geldkoning, op wiens kleinste wenk duizenden mannen vliegten, zonder zelfs ook maar een seconde te durven dralen, gehoorzaamde zonder de minste tegen werping aan zfjn veeleischende vrouw. Janine raapte een kussen op, dat was blijvten liggen, maar durfde mijnheer Stone niet van zijn last bevrijden. Zij vreesde hem daardoor juist de kleine vernederingen te laten voelen, waarvan hij zich totaal geen rekenschap scheen te ge ven. „Ik heb je nu nog niet noodig, Janine," zei mevrouw Stone op een geheel andere, beminne lijke wijze. „Wandel nog wat, als je lust hebt. Over twintig minuten zal ik op je wachtten. Je weet, dat ik zonder jou niet durf slapen!" „Als je wilt Evelyne, dan zal ik bij je blij ven," stelde Charlie voor. „Neen, neen, onnoodig, Charlie! Janine slaapt in mijn zitkamer," zei de jonge vrouw op een kouden, ironischen toon, „dat is meer dan vol doende! Door haar heb ik al een paar heerlijke rustigé nachten gehad!" Zij verwijderden zich, Evelyne voorop en de groote zakenman, beladen met kussens, volgde haar. „Hij is werkelijk een goed gedresseerde reus," dacht Janine. Op dat oogenblik keek zij om zich heen en zag Ber- mond vlak voor haar staan. „Eindelijk, juf frouw Flory! Kan ik u werkelijk even alleen spreken? Zij palmt u geheel en al in, die be koorlijke sirene 1" „Is er nieuws?" vroeg Janine. „Voor ons beiden niet!" zei hij met een gri mas, „maar voor mij wel en nog wel slecht nieuws!" Jacques vertelde haar, wat er in de rookzaal was voorgevallen en het plotselinge vertrek van Charlie Stone. „Och, dat lijkt mij werkelijk zoo hopeloos niet," zei het jonge meisje, nadat zij eenige oogenblikken had nagedacht. „Ik zou altijd nog met mevrouw Stone over u kunnen spreken." Op haar beurt vertelde Janine nu het spon tane voorstel van Evelyne. Zonder al te veel te ^preken, wist zij toch langzamerhand de onge rustheid, die Jacques gevoelde voor de toekomst, weer weg te nernten. Bij Janine, die zoo zeker en overtuigd scheen, liet Bermond zich gaarne gaan volgens de in gevingen van zfjn hart. „Wij zullen morgen reeds aankomen," zuchtte hij. „Heel vroeg, bij het aanbreken van den dag kunnen wij de kust al zien en iets later zul len wij aan land gaan. Wie zou geloofd heb ben, dat dit uur, waarnaar ik zoo verlangd heb, mij zooveel teleurstelling en verdriet zou bren gen? Wij zullen spoedig afscheid moeten ne men, juffrouw Flory. Ik zal u niet meer zien. Ik wed, dat de heerschzuchtige mevrouw Stone, in de enorme drukte van de ontscheping, u steeds noodig zal hebben en u zelfs zal ver hinderen, om mij morgen een laatste maal de hand te drukkten!" „Ik vrees het ook, mijnheer Bermond!" „Daarom ben ik nu dan ook gekomen, om af scheid van u te nemen! Deze dagen, die wij samen doorgebracht hebben, leken mij een droom toe." „Ja!.... een droom!" fluisterde Janine. „Ik zal je nooi vergeten, Ninette! Zullen wij elkaar weerzien? Ik weet het niet.... maar ik zal er alles voor doen, wat Ik kan! Als het geluk mfj gunstig is, zal ik den mooien droom van onze korte reis werkelijkheid maken!" Bij deze belofte voelde Janine steeds meer ontroerd. In het donker zag Bermond de tranen in haar oogen schitteren. Hij voelde, dat hij zich nu den sterkste moest toonen en terwijl hi) de hand van Janine stevig drukte, zei hij „Geen tranen, Janine. Wij zullen nog tijd ge noeg hebben voor tranen, zuchten en bekente nissen, als wij eenmaal rijk zijnlieve Ni- nette.. Jacques bood het jonge meisje ziin arm aan en langzaam wandelden zij naar de hut van mevrouw Stone, in stille overpeinzing genietend van het geluk, samen te zijn. Toen zij bij den ingang der eerste klas hut ten kwamen, weerklonk er een kreet van rade- loozen schrik, onmiddellijk gevolgd door vloe ken en dof gekreun. Bermond snelde vooruit. Van verre zag hij, voor een deur in een donke ren hoek, een menschelijk lichaam op den grond spartelen en een man, die het met verschrikke lijke vuistslagen bewerkte. Het slachtoffer, dat verward was in de plooien van een wijden man tel, verzette zich hevig en hijgde zwaar naar adem. Jacques voelde een hevige verontwaar diging in zich opkomen over deze beestachtig heid en wierp zich op den aanvaller. Hij wierp hem zoo heftig achteruit, dat de op den grond liggende persoon in de gelegenheid was, zich op te richten. Zijn tegenstander en ook zijn verdediger in den steek latend, verdween hij in een oogwenk met geweldige sprongen, als van een verschrikte, half-dol geworden kat. Hoe snel deze vlucht ook plaats vond, de totaal verslagen Jacques had duidelijk Tao herkend! Entot overmaat van ramp!bevond hij zich tegenover Charlie Stone, die met gebalde vuistten en een van woede vertrokken gelaat hem toeschreeuwde: „Waar bemoeit u zich mee? Gaat u dit soms aan? Als ik dien ouden aap wil afrossen, dan heb ik daar mijn reden voor, be grepen? Uw domme tusschenkomst heeft hem nu verlost van de beste afstraffing, die ooit een Chinees gehad heeft!U verdient zelf niet beter!" De twee mannen wilden zich juist op elkaar werpen, toen Janine zich tusschen hen in drong. Op hetzelfde oogenblik ging de deur van de hut open, voor welke Charlie den Chi nees had neergeslagen en mevrouw Stone ver scheen, hevig ontsteld, in de helderverlichte deuropening. Zij zei angstig: „Ik herkende je stem, Char lie. Waarom ben je teruggekomen. In 's hemels naam, wat gebeurt er hier toch?" „Het is juist jammer, dat er hier niets ge beurt! Toen ik je naar je hut had gebracht, heb ik de omgeving daarvan nog eens onder zocht en toen ik hier weer langs kwam, ver raste ik die afschuwelijke sluipkat, dien Tao, voor je deur. Ik vroeg mij af, of hij hier slechts uit nieuwsgierigheid was gekomen, of met een kwaad doel. Bij de gedachte, dat hij je weer doodsbang zou kunnen maken, werd ik woe dend en heb hem neergeslagen. Zonder de on gelukkige tusschenkomst van dit dwaze jong- mensch zou ik hem zoo'n pak slaag hebben ge geven, dat hij zijn leven lang een pijnlijk sou venir van had overgehouden!" Gedurende deze nogal luidruchtige verkla ring van Charlie werden verscheidene deuren in de gang geopend. Enkele passagiers onder vroegen elkander. Evelyne beval, uit vrees voor opschudding, dat Janine en Charlie in haar hut moesten komen. Charlie Stone keerde zich ech ter, voordat hy binnentrad, nog eens naar Jac ques en riep hem toe, met een stem, die beefde van ingehouden woede: „Wij zullen onze reke ning wel vereffenen jongeman! Twyfel daar maar niet aan!" „Waar en wanneer u wilt, mynheer!" ant woordde de onverschrokken jongeman. „Myn naam is Jacques Bermond. In Kowa zal ik in hotel Nestoria altyd voor u te vinden zyn!" Mevrouw Stone riep en Charlie gehoorzaamde onmiddeliyk. De deur werd achter hem geslo ten. Jacques, die nu alleen, in het midden van de gang stond, draaide zich vlug om en snelde, om iedere lastige vraag te vermeden, het dek op. In de frissche nachtlucht was zyn opge wondenheid vlug verdwenen. Kalm beschouw de hij nu den toestand, waarin hy geraakt was. Deze scheen hem niet erg bemoedigend toe. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3