IN EN OM HAARLEM SPORT EN WEDSTRIJDEN MARIA-STICHTING DINSDAG 23 JUNI 1936 Vaste lasten in Haarlem en Omgeving MAX SCHMELING ANNY ONDRA CINEMA PALACE „ANNY EN MAX" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK V ^ONCERT BLOEMEND. BOSCH Door „Euphonia" Zwemfeest Haarlemsche Reddingsbrigade Brandje Ontvangst ten stadhuize Verduistering van staat BE STADHUISPLANNEN Request van „Lieven de Key" Frits Schuurman te Scheveningen Utrecht in feesttooi. De studenten-socië teit is omgebouwd tot een middeleeuwsch versterkt burgerhuis Bejaarde fietser aangereden Gevonden voorwerpen en dieren TENNIS Tournament Brederode DAMMEN Jubileumwedstrijden Nederl. Dambond Haarlemsche Damclub n. Santpoort-Haarlem. WANDELSPORT H.W.S.V. „Jan Passtoors" DUIVENSPORT De Reisduif De Snelpost Columba VRAGENBUS iHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiuiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiniiiiiiiiiuuiiiiiiuimiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiuiia binnen, terwijl anderen hun medewerking nog toezegden. Onder anderen schreven reeds in: de Amsterdamsche Reddingsbrigade, de Aalsmeer- sche Reddingsbrigade, de Bloemendaalsche Red dingsbrigade, de- Enschedesche Reddingsbrigade, Rotterdam en niet te vergeten de Politie-Sport- vereeniging Haarlem, die met niet minder dan 18 deelnemers in uniform uitkomt. Voor dit nummer wordt door den Commissaris van po litie, den heer E. H. Tenckinck een schitterende medaille beschikbaar gesteld. Het programma luidt: 1. 25 meter gekleed zwemmen voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar; 2. dito voor jongens en meisje-s van 15 tot en met 18 jaar; 3. 100 meter vrije slag zwemmen gekleed voor dames en heeren; 4. Bordjes duiken voor dames en heeren; 5. 50 meter gekleed zwemmen, waarvan 25 mete-r in schoolslag, gevolgd door 25 meter met onge- kleede drenkeling; 6. 50 meter schoolslag zwem men voor politie en anderen, in uniform; 7. 4 maal 50 meter estafettezwemmen vrije slag ge kleed, voor dames en heeren; 8. 50 meter ge kleed zwemmen voor dames boven de 30 jaar; 9. dito voor heeren boven de 35 jaar; 10. esta fette 4 maal 25 me-ter gekleed zwemmen met ongekleede drenkeling gemengde ploegen. 11. demonstratie schoonspringen. ^nuuii t Voor wie kan wonen waar hij wil is, bij het doen van een keuze, het antwoord op de vraag, in welke gemeente de be dingen en andere vaste lasten het laagst 2lih, in den regel van beslissenden invloed. r°eger méér dan nu weliswaar, omdat de ver gillen in de te betalen belastingbedragen >0°ï tal van gemeenten bijzonder groot wa- maar ook nu is het geld, dat men bij een v°ordeelige keuze in zijn zak houdt en dus s'aPende verdient, zooals de volksmond het "'tdrukt, soms van beteekenis. In advertenties en plaatselijke gidsen doet tetl slagzin over „lage belastingen" en „goed- k°°P wonen" dan ook opgeld en in het bij zonder in onze omgeving, waar van verschil de gemeenten de bebouwde kom aan elkaar ^enst, is het een soort sport geworden uit te ézelen, waar de belastingen het laagst zijn, ?tI doen de wonderlijkste verhalen daarover de r°nde. In den Haarlemschen raad hebben zij zelfs inleiding gegeven tot het aanheffen, door ^öimige raadsleden, van de leuze: Haarlem "k>et Heemstede, Bloemendaal, en Bennebroek 5"nexeeren en wie voorstander is van het vor ken van ,,streekgemeenten" wil er zelfs Vel- Hillegom en Haarlemmermeer bij nemen. %enaardig is het echter, dat blijkbaar nie- l>land precies weet hoe de „duurte"-verhouding de verschillende gemeenten eigenlijk is. Wij hebben daarom getracht een vergelijkenden stdat samen te stellen, doch daarin alleen die ^lastingen» en lasten verwerkt, die het leven 1,1 de eene gemeente duurder maken dan in een Sridere. Lasten door het Rijk opgelegd b.v. <rUkken in alle gemeenten even zwaar en 'dtden in den staat dus niet genoemd. Voor "''zonderheden verwijzen wij naar de „Toe- 'khting". De staat zal voor velen waarschijnlijk nog ''''delijker taal spreken als wij de rubrieken Demeentefondsbelasting" en „Personeele Be sting" met eenige voorbeelden toelichten. Iemand die een jaarlijksch inkomen heeft 'an f4000 per jaar, gehuwd is en geen kin ken heeft, betaalt aan Gemeentefondsbelas- 'inS, (hoofdsom plus opcenten) in Halfweg f 97; Heemstede f 139.50; in Bloemendaal f 148.80; n Haarlem f 174.60; in Bennebroek en Noord- *'Ik f 189.88; in Zandvoort, Velsen, Haarlem- ■rmeer, Beverwijk, Hillegom, Lisse, Sassen- ^irn en Noordwijkerhout f 202. Dm het verschil voor groote inkomens te :'cen uitkomen geven wij nog het voorbeeld an wat iemand met een jaarlijksch inkomen an f50.000, gehuwd en zonder kinderen, zou ^deten betalen. In Halfweg zou dat zijn f2769; in Heem- st?de f4144.50; in Bloemendaal f4420.80; in farlem f4984.20; in Bennebroek en Noord- Mjk f4995; in Zandvoort, Velsen, Haarlem mermeer, Beverwijk, Hillegom, Lisse, Sassen- ^ün en Noordwijkerhout f5550. Daten wij als voorbeeld voor de Personeele Hasting iemand nemen die een huis bewoont 111 een jaarhuurwaarde van f 600, zonder 'Oderen, waarbij dan aandacht moet worden ^ijd aan het feit, dat men voor f600 per Sr in de eene gemeente een heel wat mooier gerieflijker woning kan krijgen dan in een 'bdere. Voor een huis van f 600 huurwaarde, Staalt men hoofdsom plus opcenten in Half- *0g f73.10 (gedeelte, dat in de 4e klas is in beeld) of f81.60 (gedeelte ingedeeld in de klas)in Heemstede f 90.30; in Bloemendaal 96.3i; in Velsen f 107.50; in Haarlem f 116.40, 'n Bennebroek f 132, in Noordwijk f 134.40; in ^bdvoort, Hillegom, Lisse, Sassenheim f 144; b Haarlemmermeer f 146.87; in Beverwijk 1 !53.60. Wie het staatje bestudeert zal tot de con- fusie komen, dat de verschillen tusschen de Meenten in de laatste jaren belangrijk zijn bekrompen. Zou de crisis er niet tusschen tornen zijn, dan zou het belastingvraagstuk '"irschijnlijk geen keuze van woonplaats l°°dig maken. En wie leest, dat bij de bestu ring van de stukken, betrekking hebbend de begrooting voor 1937 voor de stad Am- Hdam, B. en W. van de hoofdstad tot de ^bclusie zijn gekomen, dat de uitgaven de hi tsten met millioenen zullen overtreffen on- 'aöks alle getroffen bezuinigingen, zoodat 'taatshulp noodig zal blijken te zijn, ziet het "Wenblik al naderen van een nieuwe nivellee- tlnS, die het Rijk zal ondernemen om de las- van armen- en werkloozenzorg, die Evenredig zwaar op de groote gemeenten 'tukken, meer over alle landsonderdanen te Crdeelen. Maar dat zal dan toch in geen ge- vóór den aanvang van het nieuwe belasting- zyn. ^et programma van het Marsch-Walsconcert, Seven door Harmonie „Euphonia", directeur W. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch, i1, Woensdag 24 Juni des avonds om kwart over ,ht luidt: l- De paardrijdsters, marsch van G. Lohman, Eerste liefde, wals van G. Allier; 3. Verjaar- k^biarsch van F. Kühne; 4. Liefkozingen, wals i, H. Popy; 5. De Rotterdamsche Vlag, marsch B. Verhallen; 6. Wijn, liefde en gezang, lJ's van Joh. Strauss; 7. Groot Rotterdam, ;>h van W. Schootemeijer; 8. Boheemsche JJ. van F. Popy; 9. Met de vaandels, marsch r1 F. v. Blon; 10. Goud en zilver, wals van «i.Dehar: 11. Colonel Bogey, marsch van J. Hfora. Zwemfeest, dat de Haarlemsche Red- t ^gsbrigade voor Drenkelingen Zondag 28 Juni k' 'b de Gemeentelijke zweminrichting aan de btvaart organiseert, belooft een succes te öen, zeer vele inschrijvingen kwamen reeds Vanmorgen ontstond een begin van brand in de drukkerij „De Handel" aan de Gedempte Raamgracht 33. De brandweer kon het vuurtje, dat achter in de zaak door onbekende oorzaak was ontstaan, met twee slangen op de waterleiding blusschen. B. en W. zullen op Donderdag 2 Juli des middags te half één uur officieel ten stadhuize ontvangen het College van Directeuren der Ver- eeniging van Hooger Onderwijs op Gerefor meerden Grondslag en de deelnemers aan de door deze vereeniging alhier te houden jaar vergadering. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee woonwagenbewoners, den 28-jarigen muzikant B. fen de eveneens 28-jarige vrouw, met wie hij het leven slijt, terzake van het mis drijf, bedoeld in art. 236 van het Wetboek van Strafrecht, n.l. het opzettelijk onzeker maken van iemands afstamming. Ruim vijf jaar geleden had de vrouw een kind van haarzelf doen inschrijven op naam EN ZIJN ECHXGENOOTE KOMEN VRIJDAGAVOND IN IN HUN FILM van een harer vriendinnen, die in het buiten land vertoefde. Dit was mogelijk, omdat de vrouw de papieren van haar vriendin in be waring had gekregen. Bij een aanvrage, welke het tweetal in verband met de bepalingen der Woonwagenwet indiende, kwam het bedrog aan het licht. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat een 25-tal Haarlemsche architecten, niet-uitgenoo- digd voor het maken van een plan voor de uitbreiding van het stadhuis, een drietal vragen tot B. en W. richtte. Een dier vragen luidde: Bestaat de mogelijkheid van een meer nauwe samenwerking tusschen O. W. en de architec ten, teneinde een zoo goed mogelijk ontwerp te verkrijgen alleen voor de vijf uitgenoodigde architecten? Zoo niet, is er dan door B. en W. nog een vorm te vinden waardoor het mogelijk wordt vragen te stellen en inlichtingen te ver krijgen? Het antwoord luidde „ja", doch later schreef de betrokken wethouder, dat deze bevestiging alleen slaat op het eerste gedeelte van de vraag, zoodat de niet-uitgenoodigden alleen maar situatie-teekeningen en leidraad ont vangen. Mede door het antwoord op de andere vragen schrijft het bestuur van „Lieven de Kley" (waarin de Haarlemsche architecten ver- eenigd zijn) thans in een request aan den raad: „Het zal u verklaarbaar zijn, dat wij aan de hand van het bovenstaande tot de conclusie komen, dat het inzenden van ontwerpen door niet uitgenoodigde architecten niets meer is dan een vormelijkheid, wat toch naar onze meening niet de bedoeling was van het door den raad te kennen gegeven verlangen, om ook andere dan de vijf uitgenoodigden in de gelegenheid te stellen ontwerpen in te zenden. In deze meening wordt het bestuur nog ver sterkt door uitlatingen in de pers van wet houder Reinalda met o.a. deze zinsnede: „Verder heeft trouwens het college van B. en W. het allerliefst, dat buiten de vijf aange zochte architecten niemand zich met de zaak bemoeit'" Het adres besluit: „In principe zijn door „Lieven de Key" bindende regelen vastgesteld, waardoor het voor haar leden thans onmogelijk wordt onder de geldende omstandigheden een ontwerp in te dienen. Dit zou naar onze meening alleen mogelijk zijn, indien alsnog voor een dergelijk belang rijk object van zelfs nationale beteekenis een prijsvraag werd uitgeschreven volgens de rege- en der permanente prijsvraag commissie. Deze oplossing zou naar onze meening ook de eenigste mogelijkheid zijn voor een loyale uitvoering van den wensch van den Haarlem schen gemeenteraad. Reden waarom wij met den meesten nadruk ver zoeken uw invloed als raad der gemeente van Haarlem te gebruiken om de door ons voorge stelde oplossing werkelijkheid te doen worden". Naar wij vernemen heeft Frits Schuurman bij zijn optreden met het Residentie-Orkest in het Kurhaus-concert van 15 Juni een groot suc ces behaald. Het publiek toonde zich enthou- siast over zijn Spaansche Volksmelodieën, prachtig gezongen door Berthe Seroen. Ook de kritiek is vol lof. Om kwart voor vijf heeft gisterenmiddag op den hoek Kennemerstraat en Saenredamstraat een aanrijding plaats gehad tusschen twee fiet sers. Het ongeval ontstond, doordat een der fietsers, de 69-jarige W. uit Haarlem, geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. De man moest zijn onvoorzichtigheid duur be- koopen. Hij viel op de straat en kreeg een hoofdwond en een hersenschudding. Na door een lid van O. D. verbonden te zijn, is hij met een ziekenauto naar het Ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" gebracht. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat; armband: Weij, Allanstraat 70; stofbril: Nijssen, Scheepmakersdijk 23; badpak: Jansen, Vergierdeweg 132; bankbiljet: v. Dam, Bakkerstraat 4; postduif: Schutte, Uit- tenbosehstraat 5 (na 7 uur)dop van auto: Politiebureau, Smedestraat; fototoestel: De Vos, Laurierstraat 27; fototoestel: Duiven voorde, Madoerastraat 13; hond: Sprenger, Wilhelminastraat 15; hond, Bonfrer, Pres. Steijnstraat 147; honden: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; knop van autodeur: Politiebu reau, Smedestraat; halsketting: Hun tink, Voor- tingstraat 12; Padvindersmes: Lonkens, Kle verparkweg 86; portemonnaie met inhoud: Lasedrit, Timorstraat 88; portemonnaie met inhoud: Politiebureau, Smedestraat; portemon naie met inhoud: Bergman, Anthoniestraat 85; rijwielplaatje: Politiebureau, Smedestraat; rijwielplaatje: Smit, Leidschevaart 430; rozen krans: Bekkers, Ted. v. Berkhoutstraat 4rd.; tasch met inhoud: fa. de Rooy, Anegang 14; tasch met inhoud; Zandstra, Kolkstraat 19 rd. Van 2228 Juni wordt op het banen-com- plex Brederode een B-tuomament verspeeld. Het aantal inschrijvingen is vrij bevredigend. Zoo vermeldt het heerenenkelspel er 22, heerendubbelspel 11, dames-enkelspel 11, da mes-dubbelspel 4 en gemengd-dubbelspel 13. De leiding der wedstrijden berust bij den heer dr. Th. De Cranen. De uitslagen der Maandag' gespeelde par tijen luiden: Heeren-enkelspel: eerste ronde: F. H. Dolle man slaat Leenmans, 62, 62; v. Stederen slaat J. Bijlmen, 6—0, 6—1; F. de Roos slaat v. Huissteden, 64, 61. Tweede ronde: G. v. d. Ploeg versus F. H. Dolleman 1210 (gestaakt wegens duisternis); P. J. A. Langendijk slaat A. Nieland, 36, 62. 62; H. Jansen slaat L. de Kadt 64, 46, 6—3; J. L. v. Heek slaat A. de Roos, 7—5, 64. Dames enkelspel: eerste ronde: mej. F. Kelk hoven slaat mevr. D. v. HeekAarts, 60, 61; mej. M. de Roos slaat mej. Jasso, 64. 7—5; mevr. J. Harteveld slaat mevr. R. Kalff, 26, 64, 1715; mej. v. Aalst slaat mevr. Veldheer, 97, 75. Tweede ronde: mej. A. de Vletter versus mej. v. Ruel Engelman 810, 61 (gestaakt). Gemengd dubbelspel: eerste ronde: mej. M. Ruel Engelman en J. L. v. Heek slaan mevr. Veldheer en A. Nieland, 60, 60. Heeren-dubbelspel: eerste ronde: J. de Waard en v. d. Bliek slaan G. v. d. Ploeg en Spren- gers 62, 75. Maandagavond werden in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de jubileumwedstrijden, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Dambond, voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Herkamp eerste plaats 1ste klasse: C. Kool wint van K. Olij; J. J. van Kesteren remise met Chr. Gerritsen. Tweede klasse: 1 Risseeuw wint van H. Berg huis. Herkamp eerste plaats 3de klasse: J. H. Meure wint van A. van 't Schip. Maandagavond werden in de „Korenbeurs" te Haarlem de wedstrijden om de clubkam- Haarlem Bloemendaal Heemstede Zandvoort Halfweg Velsen Haarl.-meer Bennebroek Beverwijk Hillegom Lisse Sassenheim Noordwijk Noordw.-hout Gemeentefondsbel. Opcenten 55 35 25 75 0 75 75 55 75 75 75 75 55 75 Klas I) 2e le le 3e 2e 3e 3e 3e 3e 3e 3e 3e 3e 3e Personeele Belasting 185 117 110 200 70 150 225 (a) 175 (b) 220 200 200 id. 180 (c) 200 3e 4e 4e 6e 4e en 6e 4e 5e 6e 6e 6e 6e 6e 6e 6 e Aftrek Huurwaarde 2) f195 170 170 120 170 145 120 120 id. id. id. id. id. Mobilair W.T. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. W.T. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. Paarden W.T. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. Motorrijtuigen W.T. 50 pc. W.T. id. id. id. id. W.T.+40pc W.T. id. lets h. W.T. id. 40 pc id. Pleiziervaartuigen W.T. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. Va h- id. id. Biljarten W.T. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. Vermogensbelasting 25 40 40 40 40 40 40 Opcenten 3) 40 25 0 0 40 40 0 lVs-6 pc. (d) 0(d) 0 3-12 pc. 1-2(1) 7 pc. 2-4 pc. (g) 5 pc. (h) 0 (k) (k) (k) Rioolrecht 4) f 1.20 5.- 0 0 Grondbelasting 5) 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 Ongebouwd Opeenten.. 20 20 20 20 Gebouwd Opcenten 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 Gas per kub. meter 6) 9 ct 9 ct 9 ct 8 ct 10 ct 91/2 Ct - 9 ct 8 ct 10 ct 9 ct 9 ct 9 ct 10 ct Electriciteit per K.W. 7) 21 ct 20 ct 20 ct Prov. id. id. id. id. 22 ct 23 ct 23 ct 23 ct 23 ct 23 ct Schoolgelden 8) Middelbaar Onderwijs 1 m TO m Abonnement tram of Bus naar Haarlem 9) 193 184 1114 1216 1 192 Volwassenen f 60 f 66 184 f 48n 172 172 182 1105 f 39 f 45 163 169 143 172 154 167 163 1 78 1 84 1124.80 1114.4 TOELICHTING T). Belasting naar het inkomen wordt gehe ven voor de Rijksinkomstenbelasting en voor de Gemeentefondsbelasting. Voor de Rijksin komstenbelasting is de heffing in eenzelfde pro vincie voor alle gemeenten gelijk, zoodat deze voor een vergelijking geen waarde heeft. De Gemeentefondsbelasting kan in de verschillende gemeenten hooger of lager zijn naar de klasse, waarin de gemeente is geplaatst en het aantal opcenten, dat er wordt geheven ten behoeve van de gemeente. Er zijn drie klassen van gemeen ten. In gemeenten der derde klasse wordt het zuiver inkomen van den belastingplichtige ver hoogd met f 300.voor ongehuwden en met f 200 voor gehuwden; in gemeenten der tweede klasse wordt dat zuiver inkomen verhoogd met f 200.voor ongehuwden en met f 100.voor gehuwden; in gemeenten der eerste klasse wordt het zuiver inkomen met f 100 verhoogd voor on gehuwden; met niets voor gehuwden. Voor eiken gulden, dien men aan belasting verschuldigd is heft de gemeente een aantal opcenten als in de rubriek vermeld. 2). Personeele belasting wordt geheven naar een der hier genoemde grondslagen, waarvan die der huurwaarde de voornaamste is. De gemeen ten moeten belasting heffen naar den lsten en 5en grondslag. Voor sommige grondslagen mo gen de gemeenten afwijken van de wettelijke tarieven. Voor de belasting naar de huurwaarde zijn de gemeenten ingedeeld in 9 klassen. De belasting bedraagt 10 "U van de belastbare huur waarde nadat deze is verminderd met f 245 voor de le klas; f 220 voor de 2e; f 195 voor de 3e; f 170 voor de 4e; f 145 voor de 5e; f 120 voor de 6e; f 95 voor de 7e; f 70 voor de 8e; f 45 voor de 9e klas. Op de hoofdsom wordt in de ver schillende gemeenten het in de rubriek vermelde aantal opcenten geheven. De kinderaftrek va rieert van 2 tot 14 en is grooter naarmate de gemeente in een hoogere klas is ingedeeld. In de le klas het hoogst. 3). Beneden f 16.000 vermogen is geen belasting verschuldigd. Bedraagt het zuiver vermogen f 16.000 of meer, doch minder dan f 30.000 dan is verschuldigd f 2.van elke som van f 1000 boven de f 15.000. Indien het zuiver vermogen f 30.000 of meer bedraagt is f 1.— verschuldigd voor elke som van f 1000. Boven die hoofdsom worden opcenten geheven voor het leenings- fonds, door de provincie en bovendien door de gemeenten het in de rubriek vermelde aantal op centen. 4). Straatbelasting wordt door verschillende gemeentebesturen geheven in den regel naar den maatstaf van de belastbare opbrengst, zooals die voor de Grondbelasting wordt vastgesteld. Haarlem heft naar de werkelijke huurwaarde. 5.) Grondslag is de „belastbare opbrengst", die door de belastingadministratie volgens be paalde regelen wordt geschat, en in de kada strale leggers wordt opgenomen. Zoolang geen herschatting heeft plaats gehad, wordt de be lasting telken jare op dezen grondslag geheven. Het tarief bedraagt in hoofdsom voor de onge bouwde eigendommen 6 en voor de gebouw de eigendommen 4.86 Boven deze hoofdsom heft het Rijk 20 opcenten; de provincie Noord en Zuid-Holland eveneens 20 opcenten en de gemeenten het in de rubriek vermelde aantal opcenten. 6). In deze rubriek is alleen de gewone prijs per kub. meter opgegeven en geen opgave ge daan van 't vastrecht-tarief in elke gemeente, dat intusschen in den regel gebaseerd is op den gewonen prijs per kub. meter. 7). Voor deze rubriek geldt wat betreft den prijs per K. W. dezelfde opmerking als die ge maakt is sub 6 voor den gasprijs. De provincie Noord-Holland, die direct aan huis levert in Zandvoort, Halfweg, Velsen, Haarlemmermeer en Bennebroek heeft uitsluitend vastrecht plus 5 ct. per gebruikte K. W. 8). De gemeente Haarlem heft voor het be zoeken van haar inrichtingen voor middelbaar onderwijs door kinderen, wier ouders ingezete nen zijn, een schoolgeld, waarbij rekening wordt gehouden met het inkomen, en het aantal kin deren beneden den leeftijd van 16 jaren. Voor kinderen van ouders, die buiten de gemeenten wonen, wordt het maximum school geld gevorderd. In den regel neemt de betref fende gemeente deze betaling op zich en vor dert van de ouders een retributie, die ongeveer gelijk is aan het bedrag, dat de ouders in Haar lem zouden betalen. In alle geval is het verschil zoo klein, dat wij ons in deze rubriek bepalen tot het vermelden van de gemeenten waar geen regeling bestaat en de ouders dus het volle schoolgeld, zijnde f 400.per kind, moeten be talen. Waar een regeling bestaat, geldt deze in den regel ook voor bijzondere inrichtingen van onderwijs. 9). Wie buiten Haarlem gaat wonen, moet er rekening mede houden, dat hij heel dikwijls voor zich zelf, voor zijn schoolgaande kinderen, of voor zijn dienstpersoneel een abonnement op de tram noodig zal hebben. Wij geven in deze ru briek de onkosten daarvan. a. In Haarlemmermeer wordt een progressieve heffing van opcenten toegepast loopend van 125 tot 225. b. In Bennebroek worden 155 opcenten geheven bij een belastbare huurwaarde beneden f 200. per jaar; 165 bij een belastbare huurwaarde tus schen f 200.en f 400.en 175 opcenten bij een belastbare huurwaarde boven de f 400 per jaar. c. In Noordwijk is het aantal opcenten pro gressief loopend van 90 tot 180. d. In Haarlem wordt sinds enkele jaren de straatbelasting geheven naar de werkelijke huur waarde. Zij bedraagt 1.5 voor huurwaarden beneden f 200; 1 7/8 voor huurwaarden tus schen f 200f 300; 2Yi "/s voor f 300f 500; 25/8 voor f 500—f 700; 3 voor f 700—f 1000; 33/8 voor f 1000f 1500; 3% voor f 1500 f 2000; 41/8 voor f 2000 tot f 3000 4J-4 voor f 3000—f 4000; 47/8 °/o voor f 4000—f 5000; 5V, voor f 5000—f 7500; 55/8 voor f 7500— f 10.000 en 6 '/o voor jaarhuurwaarden van bo ven de f 10.000. Het rioolrecht te Haarlem en Bloemendaal geldt per aansluiting op het riool. e. Zandvoort heft 3—12% naar kadastrale opbrengst. Boven f 2000.— waarde wordt het maximum van 12% 'h geheven. f. In Halfweg wordt 1 geheven van onge bouwd en 2 van gebouwd. In Haarlemmermeer resp. 4 en 2. g. In Bennebroek bestaat een rioolbelasting van f 2.bij een gevelbreedte van 6 meter en minder; van f 4.bij een breedte van 6 tot 9 meter en van f 6.bij een breedte van meer dan 9 meter. h. In Hillegom wordt een straatbelasting ge heven van f 1.14 per strekkenden meter gevel breedte voor gebouwd als woonhuis; van f 0.78 voor gebouwd niet gebruikt als woonhuis en van f 0.36 als ongebouwd. k. Volgens kadastrale opbrengst 3 '/o voor on gebouwd en 1% voorgebouwd. 1. In Zandvoort en Beverwijk bestaat met en kele bijzondere inrichtingen van onderwijs een regeling. Met de gemeente Haarlem echter niet, zoodat op de openbare scholen het maximum schoolgeldbedrag betaald moet worden. m. Geen enkele regeling, zoodat de ouders het maximum-bedrag moeten betalen. pioenschappen 1935/1936 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: P. G. van Engelen remise met Joh. Fabel; Joh. Fabel wint van M. van Leeu wen; P. J. van Dartelen remise met Ph. G. Amelung Jr. Tweede klasse: W. J. A. Matla wint van F. W. de Pater; D. Schrijnemakers wint van P. L. Schrijnemakers. Derde klasse: J. A. Meeuwenoord wint van J. Kuntze; J. M. Rutgers wint van J. Kuntze; J. A. Meeuwenoord wint van J. Helmer. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag jl. met een dubbele groep deelgenomen aan de 30 en 40 K.M. afstandsmarschen in Amsterdam, welke georganiseerd waren door de A. W. S. V. „Amsterdam". Daar alle deelnemers zoowel op de 40 als op de 30 K.M. dezen marsch in goede conditie volbrachten, ontving ieder de hiervoor beschik baar gestelde belooning, terwijl aan de ver eeniging een groepsprijs werd toegekend. Tevens wist de groep van de 40 KM. nog beslag te leggen op een der extra prijzen, voor het keurig wandelen in groeps-verband. Zij nog vermeld dat de groep heeren, die op den 30 K M. afstand uitkwam, alvorens dezen marsch te beginnen, loopende uit Haarlem naar Amsterdam kwam, zoodat deze deelnemers in totaal 52 K.M. hebben afgelegd. Dit ge schiedde als training voor de as. vierdaagsche in Nijmegen. Zondag as. wordt wederom deelgenomen aan den aardbeien-marsch der Kennemer Wan delclub te Beverwijk. Uitslag Compiègne, afstand 356 KM., los 6 uur 45 min. De .prijzen werden behaald als volgt: H. Everts 1 en 10; J. J. de Bie 2; Th. A. Heins- bergen 3, 8 en 15; J. J. v. Staveren 4, 5, 6 en 7; C. Alders 9; P. Kroon 11; H. J. Handgraaf 12, 16 en 19; W. Jansen 13; J. Th. Bakker 14 en 17; P v. Andel 18; C. Th. Verdonk 20. De eerste duif werd getoond om 12 uur 18 min. De laatste om 12.43. Bovengenoemde vereeniging van postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht vanaf Com- piegne. Afstand 360 KM Duiven los 6.40 uur. De prijzen werden behaald als volgt: E. Cassee 1-3-8-0-11-13; P. Martens 2-6-7; G. Zaagsma 4-14; R. Brakel 5-9; T. Luikel i2. Eerst getoonde duif 12 uur 9 min. 50 sec. Laatst getoonde duif 12 uur 31 min. 25 sec. Uitslag van de wedvlucht, gehouden van Com- piegne, 370 K.M. L. Gimbrère 1, 2, 8, 9 en 10; F. Neuman 3 en 4; P. Boeree 5 en 7; M. C. Fehres 6 en 11. Vr.: Welke Nederlandsche onderneming heeft dat groote werk van den spoorwegaanleg in Mexico? Worden daar nog Nederlanders te werk gesteld? Waar moet men zich vervoegen? Antw-: De N.V. Internationaal Handelsconsor tium te 's-Gravenhage. Betreffende werkgele genheid is ons niets bekend, evenmin cis een nader adres. Vraag: Hoe oud is Louis Davids? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: Zijn de nummers 10, 11, 12 en 13 serie 35086 van de 5 pet. Belg. KoL Staatspre mie -aandeelen van 1888 al uitgeloot? Zoo ja, wat voor prijs is er op gevallen? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag: Is lot serie 5366 no. 24 van de Noord- Holl. Ver. Het Witte Kruis reeds uitgeloot? Antw.; Neen. Vr.: 1. Welke bank geeft crediet- of huur koopcontracten? 2. welke is het voordeeligst? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Wendt u echter eens tot welke bankinstelling ook. Men zal u daar gaarne verder helpen. Vraag: 1. Bestaat er verschil tusschen anje lieren en anjers en wat is het verschil? 2. Mijn clivia staat in bloei en nu zakken alle bladeren op elkaar. Wat is hieraan te doen? Antw.: 1. Anjelier is een zekere bloem; anjer is een enkele anjelier. 2. Heeft u ook te veel water gegeven? Is de' pot wel voldoende ge draineerd? Onderzoekt dit eens. Is de grond verzuurd, zoodat verpotten misschien noodig is? Vraag: Wanneer men „au pair" in het bui tenland in een betrekking zou gaan, zal men dan onder de reisbelasting vallen (walmeer deze er doorkomt)? Indien u dit niet weet, zou ik gaarne vernemen, waar ik de inlichtingen dan wel kan bekomen. Antw.: Volgens het bestaand ontwerp vallen zij, die buitenslands een betrekking hebben, niet onder de reisbelasting. Vraag: Hoe verwijdert men zwarte schoen smeer uit een wollen crêpe stof? Antw.: Met boter weeken, dan uitwasschen. Daarna met benzine na wrijven. Vraag: Kunt u mij inlichtingen verschaffen omtrent de opleiding voor chemisch analyste? Ik meen, dat er in Amsterdam een avondcursus is aan de Universiteit, maar waar moet ik mh dan vervoegen? Antw.: wendt u eens tot dr. J. A. v. d. Andel, leeraar H.B.S., Van Dortstraat 52, Haarlem. Vraag: Hoe hoog is de Straatbelasting in Haarlem van een perceel met een huurwaarde van 7.— per week? Antw.: In hoofdsom is de Personeele Belas ting voor iemand te Haarlem, die 7.— per week verwoont en geen kinderaftrek heeft, 15 50. Hierbij komen 185 opcenten oftewel 25.67, zoodat de belasting in totaal bedraagt 41.17. Vraag: Zijn de volgende loten van de Alg. Wereldtentoonstelling te Brussel reeds uitgeloot? Carnet no. 598678 24e serie billet no. 04; Car net no. 315547 24e serie billet no. 03. Antw.: Hierop is geen prijs gevallen. Vraag: Waar is een goede kapperschool ge vestigd? Bestaat er een te Haarlem of bij Alk maar? Antw.: Er zijn verschillende kappers, die op leiding geven. Intusschen kunt u zich om in lichtingen wenden tot den heer Kuhlman, Du- venvoordestraat, Haarlem. Vraag: Hoe luidt het adres van het instituut waar men opgeleid kan worden voor politie agent? Antw.: Wendt u tot den heer M. L. A- Klein, Laurens Costerstraat 23, Haarlem. Deze zal u ongetwijfeld alle inlichtingen kunnen verschaf fen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5