Utrechts Universitei'sfeest Devaluatie-vruchten vallen onrijp m af België De Landsvrouwe ontvangt de eeremedaille }{/oudiLL koel met Katholieke leiding HERDENKINGSZITTING IN DE DOMKERK KONINKLIJKE WOORDEN VAN LOF STAKINGSLUST BIJ DE POLITIE DINSDAG 23 JUNI 1936 Aan H. M. de Koningin is de gulden eere-medaille der Universiteit uitgereikt Derde eeuwring aan het vaandel De rector-magnificus aan het woord Symbool van het derde eeuwfeest MEISJE ONTVOERD Nog geen spoor van haar ontdekt Eau de Cologne RIJK EN GEMEENTEN Voorziening kasbehoeften DOODGEVALLEN Slachtoffer viel van tien meter hooge ladder DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURACAO Bezoek aan Schiphol en Waalhaven Opruiend geschrift in beslag genomen Zal de zelfbewuste buitenlandsche politiek van het eerste kabinet- v. Zeeland „spaak" loopen? Beklemmende zorgen Te De Alkmaarsche Landdag Daders van mislukten overval veroordeeld Twee jongelieden krijgen een jaar gevangenisstraf DOOD DOOR SCHULD Twee autobestuurders voor den rechter Heden is de hoogtijdag van het zestigste lustrum der Utrechtsehe Universiteit gevierd. ®R is veel luister aan dezen officieelen her denkingsdag gegeven door de hooge tegenwoor digheid van H. M. de Koningin en H. K H. Rinses Juliana en de twee plechtige zittingen, Vanmorgen en vanmiddag gehouden, hadden een glansrijk décorum door het ambtsgewaad der aanwezige gasten. Daarbij werden groot •Uodel décoraties gedragen, wat veel schitte- rïhg gaf. Het was een ongekend gezicht, een levend schilderij gelijk, de stoet van curatoren eh hoogleeraren, die hedenmorgen in optocht van het Universiteitsgebouw naar de Pieters kerk trok ter bijwoning van de openbare zit ting van den Academischen Senaat, die om 10 uur begon. De prefessoren gingen faculteitsgewijze, ter wijl de pedellen met hun staven voorop gin- Sen. Koppen van echte denkers, het hoofd ge dekt met de baret, die met de toga een waar dig, aan sommige van de hoogleeraren eenbij- patriarchaal voorkomen geeft. Hoogst interessant was deze stoet en ieder, die er tóe in de gelegenheid was, wenschte dit schouwspel gade te slaan, zoodat er op de kleine route, die tusschen het Universiteitsge bouw en de St. Pieterskerk ligt, veel publiek ^as. De gasten werden aan de deur der kerk ontvangen door prof. Van Vuuren en prof. lening Meinesz. Deze zitting was belegd door den Acade- dlischen Senaat tot het in ontvangst nemen van de gelukwenschen. Met een paar hartelijke ^oorden opende de rector-magnificus, prof. C. W. Vollgraff de zitting. Stemmig klonk hierna de oud-Nederlandsche wijze „In Baby- lone," gespeeld door Mevr. Vogelsang met orgelbegeleiding van den heer J. A. H. Wage- haar. Vervolgens spraken Prof. Huizinga namens be Koninklijke Academie van Wetenschappen: Prof ir. G. Diehl, namens alle Nederlandsche Universiteiten en hoogescholen, prof. dr. F. Pietrusky, rector van Rheinische Friedrich Wilhelmus Universitat als hoofd van de Duitsche Delegatie; Prof. G. Charlety, recteur van de universiteit te Parijs en Prof. G. N. Clark M. A. van de University of Oxford. Er werden meer dan 50 adressen van ge- iukwensch aangeboden. De rector-magnificus dankte in het Neder- landsch, Fransch en Duitsch. Na afloop gingen allen in optocht naar de kloostergang op het Domplein, waar curato- ren, professoren, binnen- en buitenlandsche gas sen het noenmaal gebruikten. Het was een handelend noenmaal. Onderwijl gaf de heer Hagenaar op het carillon in den Domtoren een bespeling van vaderlandsche en studen tenliederen. Intusschen hadden zich op het Domplein steeds meer menschen verzameld, dié' wachtten °P den stoet, die straks geformeerd zou wor sen teneinde naar de Domkerk te gaan, waar een plechtige herdenkingszitting werd ge houden. Om twee uur werd deze stoet opgesteld, die °tn half drie het Universiteitsgebouw door den hoofdingang verliet, terwijl men door de St. hfaartenspoort was binnengegaan. Welk een feest, nu ook H. M. de Konincin cn H. K. H. Prinses Juliana van deze groot- sche gebeurtenis getuigen wilden zijn. De burgers hadden beide vorstinnen bij Haar komst van alle zijden reeds hartelijk toege juicht en een luid hoera ging op toen Zij in Paushuize aan de Kromme Nieuwe Gracht voor een der vensters verschenen om het Voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Spoedig gingen H. M. de Koningin en H. IC. H. Prinses Juliana ook naar de Domkerk, waar 2ij via de sacristie binnen traden, nadat H. M. ®erst de eerewacht uit de Studentenweerbaar heid had geïnspecteerd. De stoet trok door den hoofdingang de kerk hl en bij het binnentreden der dignitarissen Sette de Domorganist, de heer H. F. Bos, Gau- heamus Igitur in. De Commissaris der Konin gin, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal was in den stoet meegereden. In de sacristie werden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ontvangen door het College van Curatoren, terwijl aanwezig waren be Rector-Magnificus en de Secretaris van ben Senaat der Academie, de president Kerk voogd W. baron Röell van Hazerswoude. de socretaris van curatoren Dr. J. B. Lintelo de Deer van Jutphaas en de burgemeester, Mr. dr. D. A. W. ter Pelkwijk. Een zoon van Dr. H. W. L. de Beaufort bood H. M. de Koningin orchideeën aan, ter- Wijl aan H. K. H. Prinses Juliana door mej. W. m. Vollgraff, dochter van den rector- biagnificus orchideeën werden geoffreerd. Naast H. M. de Koningin waren aan de Rechterzijde gezeten de minister-president Dr. k. Colijn; de Minister van Onderwiis. Kun sten en Wetenschappen, prof, dr. J. R. Slote- biaker de Bruine, de president-curator der Universiteit, dr. H. Th. s'Jacob en de secreta- Ris van het college van curatoren, Dr. J. B. Lintelo baron de Geer van Jutphaas. Naast de Prinses, dus links, de curatoren, kir. Dr. L. Bronkhorst Sandberg; Mr. A. I. M. baron van Wijnbergen; Jhr. Mr. H. W. L. de Heaufort en Mr. Dr. J. Donner, alsmede de °ud-president-curator Dr. J. P. Fockema An- breae. Onder de aanwezigen merkten wij verder op: ben minister van Justitie mr. J. E. H. v. Schaik, ben minister van Binn. Zaken mr. J. A. de Wilde en den minister van Economische Zaken mr. hl- Slingenberg, voorzitter en griffier van de Perste Kamer mr. W- L. baron de Vos v. Steen rijk en mr. A. H. de Bleek. Voorzitter en grif fier van de Tweede Kamer waren verhinderd), v^ce-president van den Raad van State met secretaris jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland eh jhr. mr. dr. J. D. W. de Beaufort, de mi- bisters van Staat jhr. mr. dr. H. A. van Kar nbeek, mr. D. Fock en jhr. mr. D. J. de Geer, ben voorzitter van de Algemeene Rekenkamer R- Muyderhoff, den aartsbisschop van Utrecht bigr. dr. J. de Jong met secretaris, voorzitter ?b secretaris van de algemeene synode der Ned. Herv Kerk dr. P. Smit en D. den Boems, pas- ^°°r E. Lagerwij, als plaatsvervanger van mgr Lensinck, aartsbisschop der oud-bisschoppe- 'ijki htai. e Clerezij, den bevelhebber in de vierde mi- Voorst, gen.-majoor met adjudant, den garni zoenscommandant luit.-kolonel F. J. A. Bartels, tevens commandant van het 1ste reg. Veldart., met twee adjudanten en den commandant van het reg. Genietroepen kolonel W. N. Becking. Van het corps diplomatique was aanwezig de Pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, en verschillende gezanten en diplomatieke verte genwoordigers en nog vele anderen. Zoodra de vorstelijke personen gezeten wa ren, besteeg de president-curator, dr. H. Th. s' Jacob, den preekstoel tot het houden van een korte rede. Daarna sprak de rector-magnificus, prof. dr. C. W. Vollgraff. De herdenking van het driehonderd-jarig be staan onzer Universiteit vervult allen die haar lief hebben met dankbaarheid en vreugde. Drie eeuwen lang is de Universiteit, wat ook viel en voorbijging, gespaard gebleven, en is het haar gegeven geworden te komen tot een hoogen trap van ontwikkeling. Dit gedenkende richten wij onze aandacht als vanzelf op den tijd. waarin de stichting der hoogeschool werd voltrokken. Spr. gmg de geschiedenis der universiteit ge durende de eerste twee eeuwen na. Ongeveer zestig jaar geleden, zoo vervolgt hij, geraakte de Universiteit tot nieuw leven en tot eene tevoren ongekende ontwikkeling onder lei ding der natuurwetenschappen. Hetf getal der studenten werd in den loop der laatste periode bijkans vertiendubbeld. De twee voorloopers dezer greotsche opwaartsche beweging waren Donders en Buys Ballot. Toen Donders in 1889 stierf, had hij den aanvang gezien der nieuwe aera, die de Universiteit groot zou ma ken. Sedert is en wordt in ons midden groot en baanbrekend werk verricht door mathema tici, wis- en natuurkundigen, chemici, zoölo gen, plantkundigen en geologen. Daarnaast be schikt de faculteit der geneeskunde, welke te Utrecht de grootste van alle is, over een statige reeks van moderne klinieken en laboratoria. Deze wetenschappelijke opleving, die in Neder land algemeen geweest is, heeft wederom haar grond gehad in het geestesleven van ons volk, dat omtrent 1880 eene verandering onderging zoo diep als sedert de hervorming niet was voorgekomen Een nieuwe bevrijding van eigen- gesmede kluisters, een tweede bewustwording van den geest hadden bezieling en krachten ge wekt, die dra op schier elk gebied vrucht droe gen en waarvan de samenleving nog heden teert. Ook de geesteswetenschappen ondervon den denzelfden heilzamen en vernieuwenden invloed. In 1925 verrijkte een kloekmoedige daad onze Universiteit in één slag met eene volledige op leiding van toekomstige ambtenaren in Neder - landsch-Indië. Het is heiaas niet te loochenen, dat zich in de laatste vijf jaren dreigende wolken aan den gezichtseinder hebben vertoond, ja, dat zij thans geheel het zwerk bedekken. De groei der Universiteit is gestuit als gevolg der nationale inzinking. Zij heeft nu te strijden voor het be houd van hetgeen zij voor staat en volk kan doen. Ondanks de ongunst der tijden en den daaruit voortvloeienden druk blijven hare die naren getrouw aan het beginsel, dat voor hun leven geldt: zij zijn van zins zich in het belang der wetenschap elke inspanning te getroosten, in afwachting van den dag, waarop een nieuwe golf van enthousiasme oprijzende evenals vroe ger uit de diepte der volksziel de tijden zal ver anderen cn de Universiteit mede opvoeren tot ongekenden bloei en kracht. Moge de geest op stijgen gelijk een adelaar naar de zonne der gerechtigheid. Na zijn rede te hebben beëindigd, daalde de rector-magnificus af van den kansel, plaatste zich voor den zetel van de Koningin en sprak tot Hare Majesteit de volgende woorden: „Majesteit, als Rector-Magnificus valt mij de hooge eer ten deel, aan Uwe Majesteit uit naam van den Senaat te mogen aanbieden de gulden eere-medaille der Universiteit. De Senaat heeft onlangs besloten deze medaille in te stellen, en haar voor de eerste maal aan te bieden aan Uwe Majesteit bij gelegenheid van ons derde eeuwfeest. Tevens veroorloof ik mij aan Uwe Majesteit de bij de medaille behoorende bul te overhandigen. Moge het Uwer Majesteit beha gen in dc aanbieding der medaille een bewijs te zien van de verknochtheid en onwankelbare trouw der Universiteit aan Uwe Majesteit." De medaille was ontworpen door Dr. Anna Roes, privaat-docente in de archaeologie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Zij stelt voor aan de voorzijde een zittenden adelaar, die de vleu gels ontvouwt en opziet naar de stralende zon met de lüfspreuk der Universiteit: „Sol Iusti- tiae Illustra Nos" (Zonne der Gerechtigheid beschijn ons). Ten slotte voerde nog het woord minister Slotemaker de Bruine. ckcbcfocbcilciDcbcfccfcclackcjicklcbcfDclDcbckckclDctlcllcbcilckcfecbcjacfe ct>cb4lc|Dc|3<i3cfcc!3cl3ct>cbcl3cj5c!3cfc>;fc cbcfcc&cbcbtfickcbcbefccfccfccbcbd: •8 •8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 •6 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 ■8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 3- cbcbctjctjcfocfctfccbcbcbcbcbcfcifccfccbcticfccfccbcjDcfciiicfocfccfciicbcbitcfccbcfccfccfccbcbctKlicfccbiiicfccbcbcbcfccbJjcfccbcfccbcbcbcbcbcbcbi De tekst van <^e bul welke bij de eeremedaille behoort, die aan H. M. de Koningin is aangeboden, luidt: „Wilhelminae Reginae Maiestatique Eius Senatus Academiae Traiectinae per tria saecula superstitis aurum designavit, cudit, dedi- cavit honoris et pietatis causa („Voor Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft de Senaat der Utrechtsehe Universiteit na gedurende drie eeuwen gespaard te zijn gebleven dezen gouden penning doen ontwerpen en slaan en hem aan Hare Majesteit aangeboden in eerbied en aanhankelijkheid"). H. M. de Koningin aanvaardde de gulden medaille met bijbe- hoorende bul met de volgende woorden: „Mijnheer de Rector Magnificus, De woorden door den heer President-Curator en U gewijd aan de ontwikkeling en de lotgevallen dezer thans drie honderd jarige Universiteit mogen tevens verklaren, waarom Ik er prijs op heb ge steld, heden persoonlijk aan wezig te zijn bij de plechtige viering van dezen mijlpaal in haar bestaan. Want duidelijk bleek daaruit, welk een belangrijke plaats die Universiteit reeds van ouds inneemt in het le ven van ons volk, welks wel en wee zij deelde, en tevens hoe zeer zij zich bewust is geweest van haar hooge roe ping, haar schoone, maar zware taak vervullende op een wijze, die hare thans le vende en werkende leden met trots en voldoening mag vervullen. Ook is zij in het verle den voor tegenspoed niet ge spaard gebleven, maar het geloof in haar roeping heeft zij daaronder steeds behou den. Ook hebben uwe voor gangers haar weten op te voeren tot een centrum van wetenschap, ver over onze grenzen bekend en geacht. Weer zijn de tijden donker, maar ook thans weer versaagt dat geloof niet. Naast uwe woorden is de nieuwe gouden medaille daar van het bewijs. Hooglijk waardeer Ik het als eerste die uit Uwe handen te hebben ontvangen. Ik aanvaard haar als een hooge onder scheiding, maar behouden zal ik haar als het tastbare symbool van uw aller onwankelbaar vertrouwen in de toekomst der Utrechtsehe Universiteit, die ik daarom alleen reeds in uwe handen veilig reken". Na deze met heldere stem gesproken woorden van de Koningin was het even stil, waarna het orgel de Fantasie in g-moll van J. S. Bach speelde. Foto Ziegler De verschillende redevoeringen werden met orgelspel afgewisseld. Tenslotte gebeurde een feit van groote his torische beteekenis. De president-curator hechtte den derden eeuwring aan het vaandel, dat werd vastgehouden door den secretaris van het curatorium. Een eeuwring bestaat uit een slang, die zich in den eigen staart bijt en is van hout vervaardigd. De bijeenkomst werd gesloten met het Wil helmus, waarvan twee coupletten op het orgel gespeeld werden. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana verlieten de kerk over het Domplein, om de universiteit binnen te gaan door de St. Maartenspoort. Mee gingen de curatoren, de Commissaris van de Koningin, de Ministers Colijn en Slotemaker de Bruine, Dr. J.'P. Foc kema Andreae, de heer P. N. Drost, rector se natus veteranorum van het U.S.C. en baron van Heemstra. In de aula werden de geschenken bezichtigd, waarna in de senaatszaal de thee werd ge bruikt, die geserveerd werd door praeses en ab- actis van de Utr. Vrouwelijke Studentenveree- niging. In de aula werden de buitenlandsche afge vaardigden aan H. M. voorgesteld. Intusschen recipieerde de Utr. Vrouwelijke Studentenvereeniging ten behoeve van de da mes van de buitenlandsche gasten. De 20-jarige mej. S. uit Peperga^was in dienstbetrekking bij een oom in Limburg, zeer tegen den zin van haar ouders, die het meisje dan ook enkele dagen geleden naar huis haalden. Zondag, toen het meisje in de richting Blesse wandelde, stopte plotseling een auto, waarin vier personen zaten, die het meisje meenamen en met haar in de richting Zwolle verdwenen. Een. jongen, die het gebeurde zag, waarschuwde de ouders van het meisje, die de politie in kennis stelden. Een onderzoek werd ingesteld, doch de daders zijn nog niet ontdekt. De auto droeg de letter P. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935. Aan gevraagd wordt een bedrag van 9300 wegens verliezen door de Nederlandsche Middenstands- bank geleden op maatregelen ter versterking van het Nederlandsch Middenstandscrediet. Aanvankelijk was voor 1935 een blanco munt- programma opgemaakt. In den loop van dat jaar zijn evenwel niettemin vervaardigd 800.000 aan 10-centsstukken en 80.000 aan 5-centstukken. Hiervoor wordt ruim 777.000 aangevraagd. Door den staat wordt voor de helft in het aan deelenkapitaal der Naamlooze Vennootschap Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelgeno men. In verband met de omstandigheid, dat in 1935 door deelneming van andere publiekrech telijke lichamen voornoemd kapitaal met 56.000 werd uitgebreid, was de staat verplicht eenzelfde bedrag te foumeeren. Evenals in vorige jaren was het ook in 1935 wederom voor een aantal gemeenten niet mo gelijk op de particuliere geldmarkt in haar kas behoeften té voorzien, zoodat ten behoeve van deze voorziening een beroep op het Rijk werd gedaan. Hiervoor wordt nog uitgetrokken ƒ25.841.600. Tegtv.over de in 1935 aan de gemeenten ver strekte kasgeldleeningen staan de gedurende dat jaar ontvangen sommen wegens aflossingen, tot een bedrag van rond 22.900.000, zoodat het saldo der geldende kasgeldleeningen in het jaar 1935 met rond ƒ2.940.000 is toegenomen. Verder wordt op de begrooting gebracht 12.666.063, vertegenwoordigend het bedrag van de ingetrokken grove zilveren munten, die in 1935 zijn ontmunt en geaffineerd. Hedenmorgen omstreeks half zes is de 45- jarige Fr. Hofmann, die voor zijn huis te Valkenburg enkele takken van de boomen wilde snoeien, daar deze hinderlijk waren voor te verrichten schilderswerkzaamheden, van een tien meter hooge ladder gevallen. De onge lukkige was op slag dood. De nieuwe gouverneur van Curacao, de neer Wouters, heeft Maandagmorgen met zijn echt- genoote en dochter een bezoek aan Schiphol gebracht. Met het Indië-vliegtuig „Kwak", ge zagvoerder de heer Duimelaar, zijn de gasten van de K.L.M. met den directeur, den heer A. Plesman, van Amsterdam naar Waalhaven ge vlogen, waar de familie Wouters met groote belangstelling het bedrijf van den fototechni- schen dienst heeft bezichtigd. De chef van dezen dienst diende hier van voorlichting. SEMARANG, 22 Juni. (Aneta.) De politie deed Zaterdag huiszoeking in de drukkerij „Sla mat" naar aanleiding van het verschijnen van een boekwerk van opruienden aard getiteld: „Het regiem van Djapara. Twintig jaar onschul dig veroordeeld". Het grootste gedeelte van de oplaag kon in beslag genomen worden, terwijl eenige exemplaren elders zijn achterhaald. De directeur van de drukkerij is verhoord. (Bijzondere correspondentie) |erwijl dezen Maandagochtend in het Antwerpsche havenbedrijf het werk op de overeengekomen voorwaarden her vat werd, zooals gedeeltelijk ook in de mijnen en in de metaalindustrie, staat men echter met ontsteltenis vóór de realiteit, dat nagenoeg al de vruchten der devaluatie van Maart 1935 zijn vernietigd. Bedrijfslei ders hebben ons voorgecijferd, dat de voor stellen, in oogenblikken van paniek aange nomen in de 31 paritaire commissies van werkgevers en werknemers, met verhoogin gen van salaris, betaalde vacanties, betaling van 48 uren werk voor een feitelijke werk prestatie van 40 uren, de productiekosten in deze bedrijven met circa 31 procent verhoo- gen. Iedereen kan berekenen wat dit voor de verbruikers te beteekenen heeft. De kern van de economische politiek van de eerste regeering Van Zeeland was de verster- te af deeling J. J. G. baron van Voorst tot king van het concurrentievermogen tegenover het buitenland door de devaluatie en de daar mede verband houdende maatregelen. Deze ver sterking van het concurrentievermogen is nu in ieder geval ongedaan gemaakt. Daarenboven bleek ook den ganschen Zondag ondanks het officieel half-optimisme, hoe de in fectie nog voortwerkt, en hoe de onrust voort- woedt in het geheele land. Dat de regeering niet gelooft dat de nieuwe loon- en werkregeling de ze infectie geheel zal uitroeien, maar alleen een verbetering en aanzuivering van den toestand verwacht, blijkt ook uit de voortzetting van mi litaire maatregelen over gansch het land o.a. ter bescherming van Brussel teeen mogelijken opmarsch van oproerige stakers uit de streek van Mons, langs den weg MonsBrussel (de steden Halle, Edingen, enz.). Haastig werd daar gewerkt aan militaire barricades, kleine verster- kingswerken, versperringen, enz. De reserves der gendarmerie zijn in zuidelijk Brabant en Henegouwen opgeroepen. In enkele groote steden als Gent, is het tram verkeer stilgelegd, sabotage werd gepleegd in vele fabrieken, o.a. werden weefgetouwen stuk geslagen te Aalst, Lokeren en Zele, wegen wer den opgebroken om het verkeer te stremmen in de Limburgsche mijnstreek, enz. Straks komt temidden van al' dit rumoer de nieuwe Kamer voor het eerst bijeen en de re geering geslagen door dit stakingsonheil dat zoo onverwachts kwam, is niet klaargekomen met haar programma. Er zal van een mededeeling van het regeeringsprogramma Dinsdag of Woensdag nog geen sprake zijn. Groote zorgen beklemmen de gemoederen der politieke leiders. Het is o.a. duidelijk dat de bescherming van personen en goederen van regeeringswege zeer zwak en aarzelend is geweest. Dit heeft alge meen een pijnlijken indruk gemaakt (behalve natuurlijk bij de socialisten). In de Brusselsche agglomeratie bijvoorbeeld konden haast nergens politie, gendarmerie, of troepen, in voldoende mate worden verkregen om fabrieken en werk willige arbeiders te beschermen, wanneer zich daar communistische brigaden aanboden om het werk, tegen oen wil der arbeiders, toch stil te leggen. Men heeft hier het geloof verloren dat de bestaande rechtsorde veilig en ongestoord kan worden gehandhaafd, wanneer er een coali tie met zwaren socialistischen invloed aan het bewind is. In de Fransche Kamer verschool Blum zich achter de bewering, dat de Fransche werkgevers niet om gewapend ingrijpen hadden gevraagd tegen de stakers, die fabrieken bezet hielden of tegen stakers, die de arbeiders kwa men lastig vallen. Hij voegde er trouwens bij dat hij, indien men hem zulke gewapende hulp had gevraagd, deze toch zou hebben gewei-, gerd. In België had men besloten, in principe ten minste, wel zulke gewapende hulp te verlee- nen tot ontruiming van bezette fabrieken of tot bescherming van personen en goederen. Maar onder de voortdurende socialistische bedreiging kwam het slechts tot een ijdele, ietwat declama torische, demonstratie. Practisch is er nergens met ernst en kracht opgetreden voor de bescher ming van werkplaatsen en arbeiders, hoe uit drukkelijk ook daartoe het verzoek tot de over heden werd gericht. Er bleek trouwens dat in sommige steden zooals te Verviers zelfs het politiecorps in staking dreigde te gaan In Vlaamsche milieux verwekt dit scherp sociaal-politiek conflict nog een bezorgdheid van geheel anderen aard: hoezeer de Vlaam sche toestanden ook verschillen van de toe standen in Frankrijk en Wallonië, toch wordt het Vlaamsche land door Wallonië steeds meegesleept in de politieke reacties van Frank rijk, en men ziet in welke noodlottige gevolgen dit kan hebben voor de Vlaamsche volkswel vaart. Een niet minder beklemmende bezorgdheid koestert men omtrent de nieuwe buiten landsche politiek, welke zal worden gevolgd door den Minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak. In de socialistische partij behoort Spaak tot den extremistischen vleugel, en van hem, evenals van Brunfaut en nog enkele an dere socialisten, wist men nooit met zekerheid of hij communist was of socialist. Twee jaar geleden dreigde men hem om zijn extremisti sche actie uit de socialistische partij te stoo- ten. Hij beschikte over een eigen blad ,,L'Ac tion Socialiste", dat de Belgische socialistische partij geducht aanviel om hare lauwe gevoe lens en slappe methode. Terecht heeft men dezer dagen gezegd, dat de Vlaamsche massa ,,met een zeker voorzichtig welgevallen" de buitenlandsche politiek van Paul van Zeeland had gevolgd tijdens de bewogen dagen na de wederbezetting van het Rijngebied en vervol gens te Londen en te Genève, waar België duidelijk blijk gaf van zelfstandigheid. Waar gaat het nu heen met een man als 'Spaak aan buitenlandsche zaken? Reeds lokten de zoo genaamde „richtlijnen" voor een nieuwe bui tenlandsche oriënteering, die door het buiten gewoon socialistisch 'Pinkstercongres werden aangenomen, en werden opgelegd aan de socia listische delegatie, die onderhandelde voor de vorming van de nieuwe regeering Van Zeeland, eenige opschudding uit. De heer Brunfaut, strijd- en geestgenoot van Spaak, den huidigen minister van Buiten landsche Zaken, vond toen deze richtlijnen nog te halfslachtig en hij kwam er voor uit, zooals ook dr. Marteaux, een Brusselsch socia listisch voorman van dezelfde nuance als Spaak, dat op internationaal gebied België tonadering moet zoeken met Tsjecho-Slowakije, Spanje, Sovjet-Rusland en Frankrijk, ten einde het fascisme in de wereld te bestrijden en te werken voor den internationalen vrede. De buitenlandsche politiek van België zou niet langer mogen streven naar een verzoening met Duitschland, maar integendeel moeten uit gaan van de noodzakelijkheid, dat Hitier zou worden geïsoleerd of bestreden als de vijand van Europa. In dezelfde socialistische milieux heeft men alles gezet op de gevaarlijke ideologie van de collectieve veiligheid en de uitbreiding der allianties met wederzijdschen militairen bij stand. De Belgische bevolking is echter diep afkeerig geworden van zulke allianties, en zelfs de eventualiteit van een nieuwe editie van het Locamo-pact wekt hier vrees en arg waan, sedert een pact als dat van Locarno op het oogenblik van de remilitarisatie van Rijn land België aan den rand van een oorlog heeft gébracht. Wie aandachtig toeziet moet erkennen: de verkiezingsresultaten van 24 Mei en 7 Juni en het overwaaien naar België van de revolutionnaire stakingsbeweging uit Frankrijk, hebben kommervolle toestanden geschapen en den Belgischen regeerders wachten nog vele en groote moeilijkheden. De in het voorjaar gehouden Neder landsche Katholieke Landdag in de hoofdstad heeft het staatkundige zelfbewustzijn van de katholieken opge haald en ruggegraat gegeven tegen het duwen en dringen van den verwarden tijd. Zij hernemen de leiding, en hun verstan dige zorg voor het land krijgt al krachti ger vat op de openbare meening. De N.S.B. houdt het met haar dilettanten-leuzen niet uit tegen dit verantwoorde katholieke program, de door luidsprekers geïmprovi seerde verzamelingen der hopeloozen ver- loopen voor de boodschap van de op wer kelijkheid gegronde uitkomst. In gewestelijke dagen, die den rond gang door alle provincies gaan maken, wordt de marsch van het terugkeerend vertrouwen voortgezet. Wie Zondag den Landdag der R. K. Staatspartij te Alk maar bijwoonde, heeft opnieuw den indruk gekregen, dat deze partij meer dan de sterkste in getal de sterkste is in de begin selen, die onze natie fundeeren. In een rede, welke in een ovatie eindigde, heeft prof. mr. C. Romme het politieke testa ment van jhr. Ruys voortgegeven in een logische en geestdriftige ontwikkeling van het idee der twee-eenheid tusschen Ka tholiek en Nederlander. Inderdaad heeft de N.S.B. maar de dic tatuur te slikken en toe te juichen, de Staatspartij evenwel, geïnspireerd aan de belangen van ons geheele volk, verlangt geen kritieklooze verheerlijking, zij wijst den weg, om door samenwerking van den geordenden volksinvloed ons volk-in-nood te redden uit de misère. Maar met behoud van de staatsburgerlijke rechten, vrijheid van het Parlement, pers, school fen radio, gelijk mr. Fr. Teulings helder aantoonde. De oude waarden moeten omgezet in een nieuwe maatschappij. Want de perspec tieven van de oude worden afgesloten, in het zich voltrekkend veranderingsproces moeten vele bedrijven het doel in een ge wijzigde richting zoeken met deels nieuwe afzetgebieden voor de onherroepelijk ver lorene in de ruïne van de na-oorlogsche verschuivingen. Oud-Minister Verschuur, die uit de ervaringen van de jongste pe riode de nieuwe oriënteering wijst, consta teerde de mislukking van de uitziekings- politiek, die machteloos inzonk bij het Vaste-Lasten-Ontwerp. Na de proeven met het onmogelijke kan ons muntcorrectie nog over het doode punt heenhelpen meende hij om weer in een beweging van economisch en sociaal herstel te gera ken. Want buiten ons en zonder ons is door de ons opgedrongen onrechtvaardig heden van de wereldbeheerschende valu ta's de moreele zijde van het vraagstuk beslist. En door muntcorrectie zou verade ming komen in de drukkende werkloos heid, om daarna door aanpassing, herstel van de rentabiliteit der bedrijven en de bekende katholieke, actieve politiek de be tere maatschappij te ordenen, die het ge luk van allen nastreeft zonder de gevaren van staatssocialisme of gelddictatuur. Mr. C. M. J. F. Goseling, „die in de kracht van zijn leven met een gaaf ideaal en een eerlijke geestdrift de zware verantwoorde lijkheid aandurft en draagt van de leiding onzer partij", gelijk een der redenaars on der applaus van den Landdag uitriep, vatte de getrokken lijnen samen in een slotredevoering, die de gezindheid van allen concentreerde in de eenheid voor de actie, welke het vaderland redden moet. Het machtige blok der Katholieke Staats partij moet den bouw bijeenhouden „tot welzijn van ons geheele volk, want anders zinken wij weg in een niet-volk, Vader land en Koningin zijn ons onmisbaar en dierbaar, laat ons zorgen, dat onze partij even onmisbaar als dierbaar is aan Ko- ningip en Vaderland!" De Almelosche rechtbank heeft heden twee jeugdige Enschede-ers ieder veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren en met aftrek van de voorloopige hechtenis. De jongemannen, de 25-jarige B. en de 23-ja- rige van O. hadden onder Enschede een roof overval gepleegd op het boerenechtpaar H. Grefte. De oude Grefte kreeg een klap met een hamer, maar toen een inwonende zuster om hulp begon te schreeuwen, trokken de gemas kerde indringers af. Er was tegen elk twee jaar gevangenisstraf gevorderd. De vorige week stonden voor de Almelosche rechtbank twee autobestuurders terecht, die elk een eind hadden gemaakt aan een menschen- leven. De 23-jarige vertegenwoordiger B. W. L. uit Enschede had een 20-jarig meisje te Hengelo en de 36-jarige chauffeur H. S. uit Weerselo had een li-jarig jongetje onder Enschede over reden en gedood. Tegen L was drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar geëischf, tegen S. een maand gevangenisstraf en eveneens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het vonnis luidde tegen L. een maand hech tenis en ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. S. werd vrijgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9