Opening van het Belgische parlement mm Baldwin sluit het Lagerhuis-debat m De staking te Marseille De stakingen in België Het nieuws van heden ONVERWACHT RUSTIG VERLOOP De onlusten in Palestina De weerstoestand ONGEREGELDHEDEN TE GRAZ DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 24 JUNI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN; Voor Haarlem en Agentschappen per IWeek 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20013 Öe katholieken zijn voor de eerste vier jaren althans uit hun leidende positie verdrongen Samenstelling der Kamer De premier kan Frankrijks aar zelen tijdens het Italiaansch conflict wel begrijpen De Volkenbond niet dood minminimi! Staat van beleg in Bolivia Kroonprins Boudewijn van België spelend aan het Noordwijksche strand met Jan Hein en Sabina van de Mortel Op 68 schepen wappert de roode vlag Weer relletjes te Boekarest Joodsche advocaten door Natio nalisten afgeranseld Ook in Polen moeten de Joden het ontgelden Drie bedrijven zijn te Arnhem door het vuur vernield. Een overzicht van het blusschi ngswerk m mBSmrnm Ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van het Corps Bersaglieri zijn te Rome groote feesten gehouden Mussolini zingt de vaderlandsche lie deren mede KOELER WEER MET REGEN De treinramp in Spanje Tot dusver twintig lijken geborgen Zwaar onweer boven Parijs In vele streken stond het water een meter hoog Vakbondleiders trachten weer dc macht over de arbeiders te verkrijgen Strijd nog niet ten einde De handelsbelangen van Griekenland De besprekingen met Joegoslavië zonder resultaat RADIODISTRIBUTiE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De Hitier-jeugd krijgt een eigen Credo Huysmans president der Belgische Kamer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie) Onder enorme belangstelling is Dinsdag middag het Belgische parlement voor de eerste maal na de verkiezingen bij een gekomen. Wie gehoopt had, dat rexisten en communisten relletjes in de vergaderzaal zou- tien ontketenen, is bedrogen uitgekomen. De Sitting verliep over het algemeen in goede orde. Overigens stond de heropening van het par lement geheel in het teeken der momenteele ontreddering des lands. De regeering heeft aangekondigd, dat zij een lange reeks nieuwe sociale wetsvoorstellen zal indienen, namelijk een wetsontwerp op de be taalde verlofdagen, een wetsontwerp waardoor tie 40-urige werkweek wordt ingevoerd in de industrieën waar het werk gebeurt onder gé- baarlijke, ongezonde en lastige voorwaarden (terwijl aan den Koning machtiging wordt ver leend om in alle takken van de nationale in- strie deze maatregelen uit te breiden na ac- Coord in de paritaire commissies), een wets ontwerp waarbij de gezinstoelagen worden verhoogd, en een wetsontwerp tot verhooging met 5 pCt. van den werkloozensteun. Toen de communisten te 2 uur in de Kamer traden dienden zij zes wetsvoorstellen in die ook door de regeering w'aren aangekondigd, w.o. de 40-urige werkweek. Er zijn 70 nieuwe gezichten in de Kamer (op 202 Kamerleden). Rex heeft geweigerd te gaan zetelen aan uiterst rechts en zit nu zoowat in het centrum tusschen liberalen, communisten en Vlaamsche Nationalisten. Een der Brussel- sche gekozenen van „Rex" zal ontslag indienen om Léon Degrelle, den leider van Rex, toe te laten zelf de Rex-groep in de Kamer te komen leiden. De socialistische burgemeester van Antwer pen, de heer Cam. Huysmans, werd verkozen tot voorzitter van de Kamer. Aan zulke dingen voelen de katholieken wat er allemaal veran derd is in de Kamer. Zestig jaren lang was een katholiek president van deze Kamer.... Nu zullen de katholieken zich moeten tevreden stellen met het presidentschap van den Senaat waar na de verkiezing van de provinciale se natoren (senatoren die worden verkozen door de Staten-Generaal, onze zgn. „provinciera den") de verhoudingen als volgt zijn geworden: 55 socialisten, 49 katholieken, 17 liberalen, 11 Rexisten, 8 Vlaamsche Nationalisten en 5 com munisten. Na de coöptatie zal de volledige se naat vermoedelijk samengesteld zijn uit 64 so cialisten, 57 katholieken, 20 liberalen, 12 Rexis ten, 9 Vlaamsche Nationalisten en 5 commu nisten. Men ziet hieraan dat in de hooge vergade ring de katholieken definitief, tenminste voor 4 jaren, uit hunne leidende positie zijn ont troond en dat socialisten, liberalen en commu nisten hier tezamen de volstrekte meerderheid bezitten en dus de macht om een veto te stel len tegen alle wetten die niet naar hun zin zijn. LONDEN, 24 Juni. (Reuter). Na de uiteenzetting van Sir John Simon over de Britsche houding in zake Abessinië sloot de premier Baldwin gisteravond laat de debat ten met een korte rede. Over de sancties zeide spreker, dat de huidige Fransche regeering hetzelfde standpunt inneemt als de Britsche regeering. Ik hoop, dat de Pranschen en wy op zeer hauwe wijze te Genève zullen kunnen samen- Werken. Dit is de wensch van Frankrijk en ook de onze. In de critiek van den linkervleu gel bestond de neiging Frank it ijk voor zijn houding te laken. De Pranschen houden zeer Veel van hun land en wij mogen nooit het ver- Schil in ligging van Frankrijk en ons land Vergeten, indien er oorlog met Italië zou zijn. Ik zeg op dit oogenblik niets omtrent I>uitschland, ik zeg: met Italië. Ik geloof steeds het standpunt der Fran- schen te hebben kunnen begrijpen, ook op oogenblikken, dat wij een snellere en nauwere samenwerking zouden hebben gewenscht tij dens eenige moeilijke periodes, die wy ir. den herfst doormaakten. Voor ieder van ons, die tie gebeurtenissen volgde, kan het besluit der Franschen tot opheffing der sancties geen ver rassing zijn. Wij hebben niet het voornemen een embargo te leggen op het verzenden van Wapens naar het niet-bezette gebied van Abes sinië, doch deze kunnen slechts dan de gren zen van den Soedan of elders overschrijden, in- tiien geconsigneerd aan een op gewone wijze gevormde regeering, die in staat is het gele verde in ontvangst te nemen. Voortgaande zeide Baldwin, nooit te heb ben geloofd, dat het mislukken der eerste Poging tot toepasising der collectieve veilig heid den dood van den Volkenbond zou betee- kenen. Onze politiek, zoo zeide hij is nog steeds gebaseerd op den Volkenbond en wij tooeten zien, in welke mate wij de collectieve Veiligheid tot werkelijkheid kunnen doen wor den. Deze kwestie moet in de bijeenkomst van September worden besproken en het is de Plicht van alle leden van den Bond deze kwes tie te overdenken. Met betrekking tot de rede Van Neville Chamberlain zeide Baldwin, dat deze de rede op eigen verantwoordelijkheid heeft uitgesproken. Het tweede doel der Britsche politiek is be vrediging van den Europeeschen toestand. De Veronderstelling, dat wy geheel Europa voor zichzelf willen laten waken, zoo wij slechts onszelven in het Westen kunnen veiligstellen, is geheel ongegrond. Ten slotte verklaarde Baldwin, dat alvo rens naar de letter en den geest alles wat het handvest voorziet kan worden uitgevoerd zoo- Wel Groot Brittannië als de andere landen groote verplichtingen op zich zullen moeten hemen. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eenige regen, iets koeler. Hoogste barometerstand: 767.7 te Rcyk- javik. Laagste barometerstand: 754.2 te Kuopio in Finland. Zon op 4.40 - onder 9.24 - Licht op 8.54 Maan op v.m. 10.51 onder n.m. 11.46 Eerste kwartier 26 Juni JERUZALEM, 24 Juni (Reuter). In de voor naamste straten van de hoofdstad fouilleeren detachementen Britsche troepen thans de voor bijgangers, die zij er van verdenken wapenen bij zich te dragen. Volgens een mededeeling in een Arabisch blad zou uit een vliegtuig een traangasbom ge worpen zijn op een groote menigte, die in een dorp nabij Jenin een betooging hield. De menigte verspreidde zich onmiddellijk. Inmiddels duren de aanslagen voort. Als ge volg van een explosie bij een brug in den groo- ten weg van Jeruzalem naar Jericho is het wegverkeer met de Roode Zee verbroken. Naar voorts nog wordt gemeld, is bij een overval op een Joodschen autobus tusschen Haifa en Safed een Jood gedood, terwijl drie personen gewond werden. Op den weg naar Jericho is een convooi door Arabieren aangevallen, waarna werd ingegrepen door Schotsche afdeelingen. Het is niet bekend, of er by de aanvallers slachtoffers zijn gevallen. LA PAZ, 24 Juni (Reuter) Voor het ge- heele land is dé staat van beleg afgekondigd. PARIJS, 24 Juni. (D. N. B.) Omtrent de uitbreiding der stakingsbeweging in Mar seille meldt de Matin" o.a., dat van 68 schepen de roode vlag wappert. Ongeveer 4000 stakers houden de schepen, die door de gezagvoerders en officieren zijn verla ten, bezet. Het havenverkeer ligt volko men stil. Slechts een schip, het brandweer schip „Alerte" voert geen roode vlag. Een paar schepen, die nog in den loop van gisteren zonder sleepershulp de haven waren binnengeloopen, hebben hun lading post, aan bederf onderhevige levensmiddelen en passa giers nog aan Tand kunnen zetten, doch on middellijk daarna volgde onder de bemanning de staking en bezetting der schepen. De stakers leven van de scheepsvoorrs den. In enkele gevallen moesten daartoe deuren worden opengebroken. Bij de beweging hebben zich niet alleen de matrozen van de haven-rondvaartschepen, de sleepers en ook de kleinste booten aangesloten, maar ook de schilders en de dokwerkers. De „Ami du Peuple" meldt, dat de staking thans ook is overgeslagen naar de haven Fort Vendres, waar eveneens de roode vlag van de schepen waait. BOEKAREST, 24 Juni. De anti-semietische onlusten duren voort. Opnieuw hebben natio nalistische jongelieden exemplaren van het Joodsch democratische dagblad „Dimineatza verbrand. Enkele Joodsche winkels we-den be stormd en de vensters vernield In het paleis van justitie zijn een twaalf tal Joodsche advocaten en de voorzitter van de Joodsche unie in Roemenië door nationalis tische advocaten afgeranseld. In de omgeving van Myslienisi hebben anti- semietische onlusten plaats gehad. Tweehon derd boeren trokken door de streek en verniel den verscheidene Joodsche winkels. De daling van den lagen druk in het Noord- Oosten gaat regelmatig door. In het Westen is de druk nog stijgende, hierdoor draaide de wind overal naar Noord, waardoor op de Britsche eilanden en langs de Noorsche kust afkoeling kwam. De depressie in 't Westen is verdwenen, hoog in het Noorden blijft de luchtdruk laag. Op IJsland veranderde de barometer weinig en is het zeer warm. De grootste hitte wordt nog steeds in Polen en in Oost-Europa gevon den. Hier en daar vielen nog onweersregens, Zuerich meldde 13 m.m., Parijs 9, Muenchen 6 en Dijon 5 m.m. De Noordelijke winden zullen aanleiding ge ven tot koeler weer met mogelijk enkele lichte regenbuitjes. MADRID, 24 Juni (Reuter) Tot op het oogenblik zijn de lijken van twintig menschen geborgen, die bij het spoorwegongeluk te Pon- ferrada in Leon om het leven zijn gekomen. Er zijn meer dan veertig gewonden. De baan wachter is gearresteerd. PARIJS, 24 Juni. (D. N. B.) Het onweer, dat gisteren boven Parijs is losgebarsten, heeft veel schade aangericht. Groote hoeveelheden water drongen in de metro binnen, zoodat het verkeer over verschillende afstanden verscheidene uren stilgelegd moest worden. Honderden kelders lie pen onder. In verscheidene gevallen moest de brandweer te hulp geroepen worden om passa giers uit de overstroomde metro te bevrijden. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond het water een meter hoog. In het Bois de Vincfennes kon den 10 personen, die met hun kinderen door het water waren ingesloten, slechts met behulp van de brandweer in veiligheid gebracht wor den. Ben spoorlijntje in de banlieu werd over een afstand van een kilometer overstroomd, zoodat het verkeer stop gezet moest worden. Doordat tijdens het noodweer een stroomdraad van de tram brak, werden drie personen door de uitslaande steekvlammen licht gewond. (Bijzondere correspondentie) Hoe het thans staat met de stakingen in Bel gië? In den nacht van Maandag op Dinsdag had de socialistische syndicale commissie (d.i. het leiden^ organisme van de verschillende socia listische syndicaten) in overeenstemming met het Algemeen Christelijk Vakverbond besloten om algemeene werkhervatting op Woensdagmor gen aan te bevelen, onder de overweging „dat de stakingsdoeleinden bereikt zijn voor de over- groote meerderheid". Deze aanbeveling van de beide groote vak ver - eenigingen in België werd Dinsdag langs de beide Belgische radio-golflengten en op alle kleine golflengten waarover men in België mag beschik ken, nog verschillende malen herhaald door de socialistische en de christelijke vakbondleiders. Het is duidelijk, dat deze vakbondleiders een krachtige poging doen om weer macht en pres tige over de arbeiders en bedienden te ver krijgen. Maar geheel uitgestreden is de strijd niet. Men zag Maandag en Dinsdag te Antwerpen en elders nog eens duidelijk welke destructieve en methodisch optredende machten er tusschenin aan het werk zijn. Alle syndicale organismen hadden werkhervatting in het Antwerpsche ha venbedrijf aanbevolen, maar terwijl Maandag te Antwerpen met het lossen van schepen werd begonnen ging nu op een geheim bevel en op een uitgekozen oogenblik de gansche sleepbooten- ditenst van de haven in staking. Dit bracht o.a. mee, dat het lossen van graanschepen ernstig werd bemoeilijkt. En ongeveer op hetzelfde oogenblik bleek een gedeelte der binnenscheep vaart in staking te zijn. Wat dus een tweede hinderpaal was voor de transporten naar het binnenland, n.l via Schelde, Rupel en kanaal van Charleroi. Te Gent heeft trouwens de staking in de ha ven nog 48 uur geduurd nadat het „bevel'' tot hervatting was gegeven, en in de mijnen vonden de communistische arbeidersgedelegeerden, dat de overeenkomsten van de paritaire commissies te weinig vast waren en te weinig precies, en er werd in sommige gewesten rechtstreeks on derhandeld tusschen mijn-directeuren en arbei ders. Dinsdag heeft men Brussel in onrust gehou den. Maandagavond was er besloten tot een al gemeene staking voor het trampersoneel, de autobussen, de buurtspoorwegen en de taxi chauffeurs zouden zich hierbij aansluiten. Des ochtends werd het stakingsbevel ingetrokken, te 10 uur werd er gestaakt, te 2 uur 's namiddags werd het stakingsbevel ingetrokken. Dit brengt ontreddering teweeg en maakte dat ook hier de strijd zichtbaar werd tusschen vakbondleiders en de feitelijke ophitsers tot de staking. Het zelfde gebeurde voor het personeel van café's en hotels. Half en half staking of geen staking, het eene uur zoo en het andere weer anders, maar dit werkt enerveerend en demoraliseerend op de bevolking. In 't binnenland gaat het trouwens evenzoo: in het öene bedrijf houdt de staking op, maar simultaan breidt zij zich uit tot andere bedrij ven. In de Borinage is er van werkhervatting nog nergens iets te bespeuren. En ook de ruw heden der staking duurden Dinsdag nog voort, sabotages, opbreken van banen, etc. ATHENE, 13 Juni. (Stefani.) De Grieksche delegatie, die zich naar Belgrado had begeven om te onderhandelen over een handelsverdrag met Joego-Slavië, is naar Athene teruggekeerd, zonder dat een accoord kon worden bereikt. De onderhandelingen zullen naar het schijnt wor den hervat, na de bijeenkomst van den econo mischer raad der Balkan-Entente, die 6 Juli te Bied zal worden gehouden. Weg die ergernis en zorgen! Weg die moeite en die last! 't Spreekt, dat ik op distributie Mij en mijn gezin vergast. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 Bijeenkomst van het Vaderlandsche Front te Graz door Nazi's verstoord. Anti-Semietisehe onlusten in Roemenië en Folen. De treinramp in Spanje; reeds twintig lijken geborgen. Te Marseille wappert van 68 schepen de roode vlag. Stakingen in België duren nog voort. Staat van beleg in Bolivia. Dagelijks nieuwe aanslagen in PaJestina- Aan de provinciale stichting Het Utrechtsch Landschap zijn alle boschterreinen van het landgoed Rustenhoven te Maartensdijk geschon ken. Heden vieren de P.P. Redemptoristen het eeuwfeest van hun klooster te Wittem. O WEENEN, 24 Juni (Reuter). Nationaal-socia- listen hebben gisteren een bijeenkomst van het Vaderlandsche Front te Graz, welke belegd was ter eere van de nagedachtenis van Johann van Habsburg verstoord. Op het oogenblik, dat de gouverneur van Stiermarken een krans legde aan den voet van het monument van Aartsher tog Johann werd door een aantal nazi's „leve Duitschland" geroepen. Vervolgens zongen zij het Horst Wessellied en het Duitschlandlied en schreeuwden „Heil Hitier". Onmiddellijk greep de versterkte politie in, zoodat een aantal personen kwetsuren opliep, ongeveer 60 nazi's werden gearresteerd. In Hessen-Nassau (District 13 van de Hitier Jeugd) werd onlangs door den verantwoorde lijken leider voor de afdeeling „Wereldbeschou wing" een z.g. „Schulungsbfief" uitgegeven over het onderwerp: „Wat wij gelooven"*. Deze geloofsbelijdenis was letterlijk als volgt, gefor muleerd. „Alles wat ik ben, heb ik te danken aan mijn voorvaderen. Ik ben de drager van de erfgoede ren mijner voorvaderen, zoowel in lichamelijk als geestelijk cultureel opzicht. Alle hoedanig heden heb ik geërfd van mijn voorvaderen Ik sta hier als de schakel tusschen gisteren en morgen, tusschen het verleden en de toekomst. Daaruit ontwaakt het geloof aan ons zelf als een stuk der eeuwigheid, ais wezen Gede gelijk en Gode nabij. Wij gelooven aan de eeuwigheid van het Duitsche volk en het eeuwige Duitsch land, omdat wij aan de eeuwigheid van alle kracht en van alle leven gelooven. Wij gelooven aan de juistheid der Nationaal-Socialistische Wereldbeschouwing. Wij gelooven aan de recht matigheid van onze verlangens. Wij gelooven aan de waarachtigheid van ons ideaal. Wij ge looven aan Adolf Hitler, onzen grooten leider". Het Mei-nummer van het maandblad „Die Tat" (Eugen Dietrichts-Uitgeversmaatschappij) bevat een artikel van een der leden van de' rechterlijke macht, die een lans breekt voor afschaffing van den Religieuzen eed om in de plaats daarvan een meer actueele formule te gebruiken. „Het geheele wezen van het eedzweren heeft een herinnering noodig in veel dieperen zin dan men tot nog toe wel gedacht had. Het zou thans meer doeltreffend zijn wanneer men de menschen in naam van den „Führer" laat verzekeren dat zij de waarheid spreken". BRUSSEL, 23 Juni. (Reuter.) Camille Huys mans, de socialistische burgemeester van Ant werpen, is tot president van de Kamer gekozen. Stand op Woensdag 1 Bur n.m.: 764.8 Vorige stand: 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1