STADSNIEUWS Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel j Plaats dan een „Omroeper" f voor 80.000 gezinnen J ONZEN OMROEPER Eden bij den Negus Attlee's motie verworpen WOONWAGEN VERNIELD vc. WOENSDAG 24 JUNI 1936 ZUIGELINGENBESCHERMING EN KRAAMVERZORGING Door „Witte Kruis" en „Wit-Gele Kruis" PROVINCIE NOORD-HOLLAND Uitbreiding Waterleidingnet PROVINCIALE KANALEN IN NOORD-HOLLAND Kanalen StolpenSchagen en behagenKoLhorn Restauratie Waalsche Kerk Gemeenteraad Leening Noord-Holland Eindexamen Gymnasium FAILLISSEMENTEN Verlaging Erfpachtscanon Examen Handenarbeid Een onderhoud, dat drie kwartier geduurd heeft De actie der oppositie lijdt een groote nederlaag De zeeliedenstaking te Marseille De scheepvaart thans volkomen stilgelegd Vermiste Chileensche vliegtuig gevonden Toen het voertuig met een boom in aanraking kwam, sloeg het paard op hol Bestuurder ernstig gewond OP JACHTOPZIENER GESCHOTEN? Tegen stroopers vier jaar geëischt DISCONTO IN FRANKRIJK VERLAAGD DE EERSTE KAMER BIJEEN FRANS COENEN OVERLEDEN UIT HECHTENIS ONTSLAGEN De Olympische Spelen van 1940 Ook Londen candidaat VOETBAL OM DEN BISSCHOPSBEKER G.D.A. wint in de finale met 43 van U.S.V. DE KAMPIOENSCOMPETITIE FeijenoordBe Quick op a.s. Zaterdag KAMPIOENSCOMPETITIE Zondag a.s. TreffersVolendam en BrabantiaR.K.N.A.C. LAWNTENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON Mej. Terwindt geslagen, mej. Rollin Couquerque wint ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT liiiiiiiiiiiiiiiiiiin Ged. Staten deelen mede: Sedert het jaar 1920 wordt door de Provin cie aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" telken jare een subsidie verleend ten behoeve van de zuigelingen bescherming en kraamverzorging in dit gewest, welk subsidie ter beschikking werd gesteld van een door ge noemde vereeniging bepaaldelijk ter beharti ging van dit belang gevormde commissie. Werd dit subsidie aanvankelijk telken jare bij een afzonderlijk besluit van uwe vergadering toe gekend, sinds 1929 geschiedt, ingevolge een te dien aanzien uit uw midden naar voren ge- brachten wensch, de verleening van het sub sidie door het voteeren van de daarvoor benoo- digde gelden op de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven. Zoo werd op de be grooting voor het dienstjaar 1936 voor het aangegeven doel onder volgnummer 260 een bedrag van f 18.450 uitgetrokken. In den loop van het vorige jaar zijn de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en de Noordhollandsche Bond van „Het Wit-Gele Kruis" overeengekomen de beharti ging van de belangen der zuigelingenbescher ming en kraamverzorging gezamenlijk ter hard te nemen. In verband hiermede is met ingang van 1 Januari 1936 de boven genoemds commissie opgeheven en is door de beide vereenigingen een nieuwe commissie ingesteld, welke den naam draagt van Commissie voor de Kinder- hygiëne in Noordholland en waarin, evenals in de opgeheven commissie, het lid van ons College, de heer A. W. Michels als vertegen woordiger van de provincie zitting blijft hoiv- den. Laatstgenoemde commissie heeft zich tot ons College gewend met het verzoek te bevor deren, dat aan haar wordt uitgekeerd het sub sidie, waarop de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis" over het jaar 1936 voor het aangegeven doel aanspraak zou kunnen ma ken. Ged. Staten doen de noodige voorstellen. Ged. Staten van Noord-Holland vragen f 190.000 crediet voor een Transportbuis vanaf Rijksstraatweg Castricum naar Krommenie. Ter toelichting van dezen post schrijven zü het volgende: Op de eerste suppletoire begrooting voor het jaar 1928 werd een crediet aangevraagd voor de vervanging van één der bestaande, in slech ten staat verkeerende hoofdtoevoerleidingen naar de Zaanstreek, alsmede voor den aanleg van eene verbindingsleiding tusschen het hoofd pompstation Castricum en vorenbedoelde nieu we leiding. Dit crediet werd besteed voor het leggen van een 500 m.M. wijde gewapend beton transportleiding van vorengenoemd hoofdpomp station via Noorddorp naar den watertoren te Assendelft en een daarop aansluitende gelijk soortige leiding vanaf het hoofdpompstation bij Wijk aan Zee naar Noorddorp, welke leidingen respectievelijk in 1930 en 1931 gereed kwamen en in bedrijf werden genomen. Het waterver bruik in de afdeeling Midden is, sedert de voorbereiding voor de totstandkoming van vo renbedoelde transportleidingen werd getroffen, in sterke mate gestegen. Als gevolg van de toeneming van het maxi mum verbruik in de spitsuren gedurende de perioden van groot verbruik, met name in de -laansche gemeenten, voldoet het transportver mogen vanaf de beide hoofdpompstations in de richting der Zaanstreek niet meer aan de te 'tellen eischen. Aangezien dat transport thans in hoofdzaak moet geschieden door de gemeen schappelijke hoofdleiding van Noorddorp naar den watertoren te Assendelft, beïnvloedt het pompbedrijf van het eene hoofdpompstation dat van het andere, hetgeen tengevolge heeft, dat niet ten volle profijt kan worden getrokken van net pompvermogen van beide hoofdpompstations. Ten einde in dit bezwaar afdoende te voor zien, ligt het in het voornemen om, aanslui- ende op de gewapend-beton transportleiding Castricum-Noorddorp, in den Rijksstraatweg ten zuiden van de kom van Castricum eene ■300 m.M. wijde transportleiding te leggen via Uitgeest langs den provincialen weg tot aan de Nauemasche Vaart bij Krommenie. Er zal naar gestreefd worden de nieuwe transportleiding vcór de periode van groot waterverbruik in 1937 in bedrijf te nemen. De aanlegkosten zullen uit net aangevraagde crediet worden bestreden. Ged. Staten van Noordholland deelen aan de Staten mede, dat de kanalen StolpenSchagen en SchagenKolhorn met de reeds genoemde daarlangs gelegen wegbanen en bijkomende werken op de afwerking na, gereed kwamen. Mede werden voltooid de in het desbetreffen de bestek opgenomen voor rekening der ge meente Schagen uitgevoerde, havenwerken van Schagen en de voor rekening van het Rijk ge maakte oostelijke oprit naar de Rijksbrug over het Noordnollandsch Kanaal bij de Stolt en. Ook werd voltooid de dubbele woning met deurenbergplaats bij de schutsluis te Kolhorn (kosten 9.583). De bouw van de dubbele woning bij de op haalbrug bij de Stolpen en van die bh de bas cule brug nabij de Groote Sloot met naalden- loods werd na openbare aanbesteding gegund voor 17.170. Deze bouwwerken zijn in uitvoe ring. Kanalen Omval-Huigendijk, Huigendjjk-Oud- karspel-Koihom en Allunaar-Zes Wielen-Hui- gendijk. Met den aanleg van het kanaalvak Omvai- Huigendyk kon geen aanvang worden gemaakt in verband met de aanhangige onteigenings procedure. Het Koninkiyk Besluit tot aanwü- zing van de te onteigenen perceelen kwam 47 December 1935 af. De onderhandelingen met de betreffende openbare lichamen werden nagenoeg beëindigd. De meeste voor de uitvoering benoodigde eigendommen kwamen reeds in handen der Provincie. De bouw van een schutsluis bij Noord-Schar- woude, waarover bruggen in den provincialen weg Koedijk-Heerhugqwaaxd en in de spoor lijn Noord-ScharwoudeNoord-Scharwoude- Dorp, werd voortgezet. Het leveren en monteeren van yzeren deuren c.a. voor deze sluis werd gegund voor 9380. Met het stellen van de spoorbrug over de sluis door de Nederlandsche Spoorwegen voor rekening der provincie, zal binnenkort worden aangevangen. De aan'eg van een kanaalvak door en ten oosten van den Waarlandspolder werd aanbe steed voor 46.988. Dit werk is in uitvoering. De bouw van een brug over dit kanaalvak ter vervanging van de Waarlandsbrug, opgedragen voor 14.221, kwam nagenoeg gereed. De door de Nederlandsche Spoorwegen voor rekening der provincie gebouwde spoorbrug over het kanaal Oudkarspel-Kolhorn en een viaduct over den provincialen weg Alkmaar- Schagen benoorden het station Noord-Schar- woude kwamen gereed. Het bestek voor den bouw van een schutsluis in den Braakpolder bezuiden Kolhorn met een aansluitend kanaalvak, alsmede het bestek voor het verboogen van de kaden van den pol der Geestmerambacht en van de Heerhugo- waard langs het grootste deel van het kanaal Huigendijk-Oudkarspel en van een gedeelte van het kanaal Alkmaar-Zes Wielen-Huigen- dijk zijn vrijwel gereed. Kanaal Hoorn-Medemblik. Het overleg met de Riiksinstanties in ver band met de mogelijkheid dit kanaal als object van werkverschaffing en (of) werkverruiming uit te voeren, werd voortgezet. De oometingen. noodig voor het benalen der noodige eigen dommen, werden voltooid. Deze eigendommen werden getaxeerd. Voortgegaan werd met het doen van opme tingen voor het maken van een meer nauw keurig plan en met het doen van grondborin gen. Hilversumsch Kanaal. De werken van het Hilversumsch Kanaal en van den in één der bestekken opgenomen aan leg van de baan voor den provincialen weg Hilversunt-Vreeland zijn nagenoeg gereed De Kerkeraad van de Waalsch Hervormde Gemeente te Haarlem heeft zich tot Ged. Sta ten van Noordholland gewend ter verkrijging van eene bydrage in de kosten van restauratie van het aan zijne zorgen toevertrouwde kerk gebouw, staande aan het Begijnhof te Haarlem. De noodzakelijkheid van die restauratie, waarmede reeds een aanvang is gemaakt en waarvan de totale kosten op rond 30.000 zyi: begroot, wordt bevestigd, schrijven Gedep. Sta ten, door het ter zake uitgebrachte rapport van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. De betrokken minister heeft zich tevens doen voorlichten omtrent de financieele omstandig heden, waarin de Waalsch Hervormde Ge meente te Haarlem verkeert en zich daarna tegenover het Kerkbestuur bereid verklaard te bevorderen, dat 40 pet, van de restauratiekos ten, tot een maximum van 12.000, door een Rijkssubsidie zal worden gedekt. Zijne Excel lentie heelt daarbij aangenomen, dat zoowti door de Provincie Noordholland als door de Gemeente Haarlem, die er ongetwyfeld even zeer belang bij heeft, dat de Waalsche Kerk behoorlijk gerestaureerd voor het nageslacht bewaard wordt, eene bijdrage in de kosten van het herstel zal worden verleend. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft me degedeeld, dat de Gemeenteraad bij de behan deling van de gemeente-begrooting voor 1935 in principe heeft besloten eene bijdrage ten be hoeve van het herstel van de Waalsche Kerk te verleenen, onder voorwaarde, dat het Ryk 40 pet. van de kosten van het herstel te zijnen laste neemt. Nu, zooals uit het vorenstaande blijkt, die voorwaarde is vervuld, mag werden aangenomen, dat de Raad van Haarlem over eenkomstig een daartoe door Burgemeester en Wethouders gedaan voorstel, een subsidie van 3000. uit te betalen in zes achtereenvolgende jaarlijksche termijnen van ƒ500, voor bet be oogde doe! beschikbaar zal stellen. Afgaande op hetgeen is vermeld in het rap port van de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg en op de door den Kerkeraad overge legde, voor de Leden dezer Vergadering ter Griffie ter inzage liggende, begroeting van kosten, opgemaakt door den architect A. A. Kok te Amsterdam, zijn Ged. Staten van meening. dat er alle aanleiding bestaat, ter aanvulling van de Rijks- en Gemeentelijke subsidies, voor de onderwerpeliike restauratie eene bijdrage uit de provinciale kas toe te kennen. Die bijdrage ware op 10 pet. van de geraamde kosten te stel len. Van Overheidswege zal dan in totaal 18 000 in de kosten worden bijgedragen. Het Kerkbe stuur. dat, door eene uitgave van ongeveer f 10.000 voor reeds verrichte restauratiewerk zaamheden, ziine middelen heeft uitgeput, zal dan_ nog 2000 bijeen moeten brengen cm de kosten geheel te kunnen dekken. De aanvullings-agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 24 Juni 1936 vermeldt nog by punt 1: Verzoekschrift van Dr. F. C. Kuipers om ont slag als geneeskundige bij den gemeenteiyken geneeskundigen en gezondheidsdienst. Alsvorer. van mejuffrouw A. H. Wafelbakker als leerares aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwys. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor ten bate van de Provincie aan te gaan geldleeningen van zoodanige nominale be dragen als noodig zullen bbjken om eene som te verkrijgen ter voldoening van: a. f190.000. wegens kosten van uitbreidingswerken ten be hoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf; b. f 467.000.wegens kosten van uitvoering van het Westfriesche kanalenplan en de verbete ring van den vaarweg over het Alkmaarder- meer. En te bepalen, dat deze leeningen zuilen wor den aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 5 pCt. 'sjaars. HAARLEM, 23 Juni. (Stedeiyk Gymnasium.) Geslaagd voor diploma A: de dames G. Bosma. E. A. van Batenburg, A. Sluyter, M. J. Noord hof f, M. G. Boogaards, N. Duyvendak; de hee- ren F. F. R. Koenigs, H. Hoeflake, J. H. Ver stegen, J. Knot, W. J. Marnette, H. Ligtenstein, K. Haga. 4 herexamens, afgewezen 3 candidaten. Levendig en feestelijk is de viering langs de Oude Gracht te Utrecht, thans een aan- trekkingspunt voor velen s. - Detail, uit het. openluchtspel „De Groote Geus", dat ter gelegenheid van de Utrechtsche feesten wordt gegeven De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken A J. Molleman, schoenmaker, wonende te Zaandam, Rustenburg 19. Curator: mr. J. H. J. Simons te Haarlem. H. Bakker, directeur eener Bouw- en Handel- Maatschappij, wonende te Bennebroek, Zwar- teweg 17. ■Curator: mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. G. Morriën, zeilmaker, wonende te. IJmuiden, gem. Velsen, Edisonstraat. Curator: mr. A. Bruch te Haarlem. J. W. Walhof, schilder, wonende te Haar lem, Spaarndammerweg 406. Curator: mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. P. J. Kessel, behanger, wonende te Haarlem, Houtmark 61. Curator: mr. L. V. Hoog te Haarlem. Andries Dalman, groentenhandelaar, wonende te Zandvoort, Hoogeweg 58. Curator: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. H. Korringa, schilder, wonende te Hoofddorp, Wilhelminalaan 44. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofddorp. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten: mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Geëindigd zijn de volgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: Mevr. A. C. E. van Welsenes geb. Huykman, winkelierster, wonende te Haarlem. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Joh. Bart, consumptietenthouder, wonende te D^ehuis, gem. Velsen. Curator; mr. J. A. B. Sanders te Beverwyk. Ingevolge besluit van Provinciale Staten van Noordholland is een terrein, dat in 1919 te gen den prijs van f 2.per M2 door de Pro vincie was aangekocht van de Maatschappij tot beheer en exploitatie van onroerende goe deren „Veenduin" te Amsterdam, toen voor den tijd van 75 jaren tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar een maatstaf van f lOOü per H.A. of f 0.10 per M2 in erfpacht uitge geven aan de woningbouwvereeniging „Bloe- mendaalNoord", bestaande uit leden van hei personeel van het Provinciaal Ziekenhuis naby Santpoort. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft zich thans tot Ged. Staten gewend met het verzoek een verlaging van gemelden erfpachts canon te willen bevorderen. In aanmerking nemende, schrijven Ged. Staten, dat, toen deze canon, welke 5 pCt. van den koopprijs bedraagt, werd vastgesteld, de rentevoet van de door de Provincie gesloten geldleeningen 7 pCt. beliep, terwijl de geldlee ningen, door de Provincie aangegaan, den laatsten tijd een aanmerkelijk lager rentetyps vertoonen, meenen zij, dat het onderwerpelijke verzoek voor inwilliging vatbaar Is te achten. Naar het hun voorkomt zoude de erfpachts canon, te rekenen met ingang van 1 Januari 1936, nader kunnen worden vastgesteld op 4 pCt. van den koopprijs of f 800.per H.A. HAARLEM, 23 Juni. (Nutskweekschool.) Geëx, 13 candidaten. Geslaagd de dames: C. J. Hartog, J P. Heuzen, T. van Hofwegen, P. N. van Heuven, A. Hazewinkel, E. J. van Twisk, N. E. de Vos, M. van der Waal, A. Th. M. Schols, C. A. M. Tempelman, J. J. M. Nyiand Visser, M. S. Berendsen en H, J. van Vuure. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 23 Juni (Reuter). Minister Eden heeft hedenmiddag een bezoek ge bracht bij den Negus in zijn verblijf te Londen, nabij het Abessinisch gezant schap. Het onderhoud heeft drie kwartier ge duurd. De negus zou in dit verband den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken geheel op de hoogte hebben gesteld van de gedragslijn, welke Abessinië tydens de Volkenbondsbijeen- komst te Genève wenscht te volgen. LONDEN 24 Juni (DNB) Na de debatten in het Lagerhuis inzake de sancties, is de motie van wantrouwen, welke door de Labour-oppositie werd ingediend, met 384 tegen 170 stemmen verworpen. MARSEILLE, 23 Juni (Reuter). In de ver schillende havens rond Marseille is de staking voor alle Fransche schepen volkomen. Daar de bemanningen van de sleepbooten aan de sta kingsbeweging deelnemen, zijn de schepen die vanmorgen aangekomen zijn, op eigen kracht naar hun ligplaatsen gevaren. Na lossing van de aan bederf onderhevige goederen, hebben de bemanningen de schepen bezet en de officieren aan land laten gaan. De besprekingen tuscehen de reeders en de zeelieden hebben geen wq- ziging in den toestand gebracht De staking zal, naar de Echo de Paris vreest, waarschijnlijk een netelige situatie scheppen en wellicht tot diplomatieke stappen leiden, daar de in de haven voor anker liggende sche pen wegens het ontbreken van sleepbooten niet kunnen vertrekken. Alle buitenlandsche schepen met Bestemming Marseille hebben, naar het blad meldt, op dracht gekregen de reisroute te wyzigen. SANTIAGO DE CHILI, 24 Juni. Het drie- motorige Chileensche verkeersvliegtuig, dat sedert Zondag vermist werd, is teruggevon den tusschen Antofagasta en Iquique. Het toe stel moest wegens motorschade een noodlarding maken. De piloot en de 10 passagiers zijn on gedeerd. Dinsdagavond omstreeks half tien is te Soest een woonwagen, toebehoorende en bestuurd door J. Schouten, die van Haar lem uit onderweg was, met groote vaart tegen een boom gereden en totaal vernield. Schouten kwam met zijn woonwagen, be spannen met een paard, uit de richting Baarn en wilde vanuit de Kerkstraat de Birktstraat inslaan. De vrij scherpe bocht nam hij met zulk een snelheid, dat hij te veel naar rechts week en de wagen met een boom in aanraking kwam. Het paard sloeg door den schok op hol en de bestuurder Schouten werd van den wagen geworpen en kwam er onder terecht. Beide rechterwielen gingen hem over de borst Luid kreunend bleef de man op straat liggen. De woonwagen, voortgesleurd door het hol lende paard, kreeg hoe langer hoe meer vaart door de helling van den weg en door het feit, dat de wagen was voorzien van massief rubber banden. Slingerend van den eenen kant van den weg naar den anderen, kwam de wagen achtereenvolgens met drie hoornen in botsing, om ten slotte aan de rechterzyde van den weg tegen een boom, den vyfden in de reeks tot stilstand te komen. Het voorstel werd in, zijn geheel onder den wagen vandaan gerukt, terwijl de geheeie rechterwand van de rollende woning werd versplinterd. Het gevolg was, dat vrijwel de geheeie huisraad over de straat rolde. De echtgenoote van Schouten, die zich in de deuropening bevond, viel uit den wagen en bleef gillend liggen. Eenige honderden meters verder kon het alleen voorthollende paard tot stilstand worden gebracht. Schouten heeft inwendige kneuzingen beko men, een diepe hoofdwonde en verder ovei het geheeie lichaam ernstige schaafwonden en was totaal overspannen. De drie kinderen, die zich in den woonwa gen bevonden, kwamen met den schrik vrij. De geneesheeren Strooband en Velthuizen van Zanten verleenden de eerste hulp. Na verbonden te zijn werden alle leden van het gezin liefderijk opgenomen in hotel De Vier sprong. Wagen noch inboedel waren verzekerd. Door eenige omstanders werd bij de honderden nieuwsgierigen een collecte gehouden ten bate van de ■onfortuinlijke familie. Door gemeente werklieden zijn de resten van den woonwagen per auto overgebracht naar de gemeentelijke opslagplaats van Openbare Werken. De politie had handen vol werk om het drukke verkeer, dat gelukkig weinig stagnatie ondervond, in goede banen te leiden. Twee Hilversummers, de gebroeders F. heb ben zich voor het Amsterd. Gerechtshof te verantwoorden gehad, verdacht van poging tot doodslag, subs, van zware mishandeling. De rechtbank te Utrecht had het tweetal tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, het O.M. had anderhalf jaar gerequireerd. De twee mannen, bekende stroopers, waren op 31 December in de nabijheid van de Hol- landsche Rading door een boschwachter be trapt. Een van de mannen richtte zijn lan taarn op den man der wet en de ander schoct zijn jachtgeweer in diens richting af. Later werden de beide mannen gearresteerd. De gevonden patroon paste in het jachtgeweer en ook de korrel kwam overeen. Een stuk fietslantaarn bleek by de lantaarn van een der verdachten te behooren. Zij ontkenden echter hardnekkig te hebben geschoten, ze had den dien avond zelfs geen geweer gehad. Voet sporen van de mannen zijn gevonden en ko men overeen met die van de verdachten. De procureur-generaal, mr. Versteegh, achtte het bewijs van de poging tot doodslag geleverd Deze mannen zijn reeds eerder in botsing ge komen met den jachtopziener, waardoor zü haatgevoelens tegen hem koesteren. De straf achtte spr. te laag, hij requireerde een gevangenisstraf van vier jaren tegen beid? verdachten. De verdediger, mr. Vethake, pleitte vrq- spraak. Arrest 1 Juli. PARIJS, 23 Juni. (Reuter.) De Bank van Frankryk heeft haar disconto verlaagd van 6 tot 5 procent. De Voorzitter is voornemens, de Eerste Ka mer bijeen te roepen tegen Dinsdag 14 Juli, des avonds te half negen. Op 15 Juli en vol gende dagen zal behandeld worctön de begroo ting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. terwijl in die week in de afdeelingen zullen worden onderzocht de ontwerpen van wet, wel ke alsdan door de Tweede Kamer zullen zijn afgedaan, De prozaschrijver Frans Coenen, die Dinsdag na een smartelijk ziekbed overleed, behoorde tot de knapste realisten van de tachtiger school. Zün sombere, vaak sarcastische weergave van het Hollandsche burgermansleven, zijn pessi mistische kijK op de moeilijkheden van mensch en maatschappij, zijn dikwijls zure kritiek op a'lerhande bestaande gewoonten en instellingen, vonden hun diepste oorzaak in een verholen eerbied voor het leven. Ongaarne toonde Coe nen eenige geestdrift, toch onthult hij voor den aandachtigen lezer zijner geschriften en arti kelen een gemoed, dat diep begaan was met het lijden van de menschen, maar dat geen uitkomst zag uit het universeele leed. Tegen over het christendom kende zijn kritiek weinig genade. Hij vereehzelvigde den christelijken godsdienst met een instituut, dat zich toelegde op het in stand houden eener kritieklooze te vredenheid tegenover degenen, die de macht in handen hadden en het was vooral zqn on voldaanheid over de christeiyke godsdienstbe leving in de Hollandsche christelijke kringen, die hem naar de maatschappelijke opstandig heid dreef. Gedurende geruimen tüd was Coenen een overtuigd socialist, en tot het laatst is hy met de heerschende maatschappehjke toestan den op voet van oorlog gebleven, maar een groote propagandistische kracht ging eigeniyk nooit van hem uit. Zün houding in het leven was eerder negatief. Hü bestreed met bijtend sarcasme, maar met eerlijke overtuiging de wantoestanden, die hij waarnam in het artis tieke, het sociale en het moreele leven zijner landgenooten. Zün felle, schampere uitvallen tegen allerlei kwaads maakten hem geducht, hoewel hy als letterkundig criticus gaarne een groote mildheid en zelfs een gevoelige vertee- dering aan den dag legde. Hij eischte van het kunstwerk, dat hij beoordeelen moest, op de allereerste plaats, dat het de eerlijke weergave van een eerlijken gemoedstoestand zou zün- In zijn romans en novellen schilderde hü bij voorkeur de grauwe, lichtlooze, sombere kanten van het menschelijk bestaan. Men miste bü hem het hoopvolle uitzicht van den geloovige, maar hij had verstand genoeg, om, nu hij eenmaal het Godsvertrouwen niet kende, geen vertrouwen te stellen in vergankehjke vooroordeelen van de menschheid. Zyn oeuvre heeft groote waarde, in zooverre het een scherp, maar buitengewoon somber tijdsbeeld ontwerpt. Het zal wellicht voor het nageslacht een helderen kijk geven op de ontevredenheid met de cultuur, waardoor menige tijdgenoot tegenwoordig geplaagd wordt. Mr. Frans Coenen was geboren te Amsterdam in 1866. Hij studeerde daar van 1886 tot 1892, toen hij promoveerde in de rechten. Daarna hield hij zich voornamelijk bezig met journa- litieken en litterairen arbeid. Van zijn werken noemen wij „Verveling", „Studies", „Een Zwakke", „Bleeke Levens", „Zondagsrust", ,Jn Duisternis", „Vluchtige Verschijningen" en „Burgermenschen". De titels zijn, naar men bemerken zal, karakteristiek voor den geest van dit werk. De raadkamer van de rechtbank te Haarlem heeft op verzoek van den verdediger, mr. Is- Coopman, den Amsterdamschen chauffeur, die betrokken is bij de inbraak in het belastingkan toor te Haarlem uit de preventieve hechtenis ontslagen. Volgens een mededeeling van Lord Burghley, president van het Britsch Olympisch Comité, zal de lord-mayor van Londen, Sir Percy Vin cent, een uitnoodiging aan het internationaal Olympisch Comité doen toekomen om de Olym pische S-oelen in 1940 In de Britsche hoofd" stad te organiseeren. Indien de uitnoodiging zou worden aanvaard, zou een invloedrijk organisatiecomité worden gevormd. Het ligt in de bedoeling een garantiefonds van 100.000 pond sterling te vormen, waarvan reeds meer dan de helft momenteel Is toegezegd. Het meerendeel der wedstrijden zou in het Wembley-stadion worden gehouden, waar voor 100.000 personen zitplaatsen zün. Een nieuwe athletiekbaan zou rondom het beroemde voet balveld worden aangelegd. Voor de finale van den Bisschopsbeker speelde G. D. A. tegen U. S. V. De club uit Uitgeest gaf tegen haar sterke tegenstanders uitstekend par ty, maar verloor tenslotte met 43 na een zeer spannenden strijd. Tot een kwartier voor het einde stond U. S. V. nog met 31 voor. De laatste wedstrijd voor de kampioenscom petitie van den K.N.V.B. tusschen Feijenoord en Be Quick zal in verband met het warme weer Zaterdagavond om half acht te Rotter dam worden gespeeld. Zondag a.s. zullen voor de kampioenscom petitie van den I. V. C. B. de wedstrüdeii TreffersVolendam en BrabantiaR. N. A. C. worden gespeeld. Voor de helft heeft ons land vandaag een gelukkigen dag gehad, voor de andere helft was het minder fortuinlijk. Om bij het dames enkelspel te beginnen, mej. Terwindt verloor van de Engelsche mej. Southwell met 4—6, 6—l' 64, in een ontmoeting, waarin duidelijk bleek- dat het onze tweede Nederlandsche speelster ontbreekt aan internationale routine. Mej. Rollin Couquerque kwam ook tegen een Engelsche uit. Zij won in twee sets vrü gemak kelijk, al moest zij in de tweede set nog vief games weggeven. In het heerendubbelspel vielen geen bijzon dere uitslagen te noteeren. Hughan en van Swol behaalden een zeer verdiensteiyke zeg® op het Amerikaansch-Tsjechische paar Robert son—Siba. Met 6—4, 6—1, 6—1 plaatsten «f zich zonder veel moeiiykheden in de tweede ronde, waar zij de Amerikanen Grant en Strat ford zullen ontmoeten. Timmer en Knottenbelt werden door de EU- gelschen Billington en Meredith in strait sets geslagen. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radje zün onverflauwde belangstelling. U wenscht radiotoestel te verhandelen? Span onzen roeper er voorl Dagelijks bereikt hü 80.000 ëe zinnen. Hü zal U dus zeker van dienst kuim® zün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4