1 De conferentie te Montreux m Het Eeuwfeest te Wittem m l Pi Een protest DE ST. JANSPROCESSIE TE LAREN :M*v: ITALIË OPPONEERT VERKEERSONGELUKKEN WOENSDAG 24 JUNI 1936 Hartelijk schrijven van Z. Em. den Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli Schrijven van Kard. Pacelli Pontificale Hoogmis Prachtige schenking Belangrijke uitbreiding der bezit tingen van het Utrechtsch Landschap Verlengde contingenteeringen Duitsche ex-kroonprins te Doorn Utrechts Aartsbisschop draagt het Allerheiligste De processie - INDISCHE LANDSMIDDELEN Stijging in de opbrengst Deelnemers aan het koude-congres te Eindhoven VERKOOP VAN VERBRUIKS- TOESTELLEN Commissie moet van voor lichting dienen Postvluchten BUITENLANDSCH OVERZICHT Vereeniging „rembrandt" Verzameling niet uitgebreid Turksch voorstel basis der besprekingen En geestelijke hulp NEDERLANDS STRATEGISCHE POSITIE Een uiteenzetting van generaal van Ermel Scherer GAMELAN BIJ KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN Heden werd te Wittem op plech tige wijze te 9 uur met een pontifi- cale H. Mis van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, het eeuwfeest ingezet van de vesti ging der paters Redemptoristen in het klooster te Wittem dat twee kardinalen aan de Moederkerk schonk. Aldaar doceerde de latere Kar dinaal Dechamps, alsmede Kardi naal van Rossum die er begraven ligt niet ver van den vermaarden missieprediker pater Bernard Haf- kenscheid. Het jubileum- wordt heel deze week geviend. Hedenavond predikt tijdens het pontificaal lof 'h de versierde kloosterkerk de zeereerw. hoog geleerde heer F. Feron, president van het Groot -Seminarie te Roermond. Morgenavond ls professor Molkenboer O. P. de kanselrede laar en Vrijdagavond pastoor Alph. Vermeu- kn s. j. Zaterdag wordt Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe. Hauselijk Internuntius uit Den Haag plechtig °btvangen, die Zondag te 9 uur de pontificale Hoogmis opdragen zal en te 5 uur bij het pon tificaal sluitingslof agens is. Van Z. Em. Kardinaal Pacelli mocht het ju- kleerende klooster het volgende schrijven ont vangen Het is Zijne Heiligheid ter oore geko men, dat de Wittemsche kloosterfamilie Van St. Alfonsus' zonen in Limburg bin nenkort met vrome blijdschap de volle honderd jaar van haar vestiging aldaar ge denkt. Dat was het eerste klooster van St. Al fonsus' Volgelingen, dat als rank van den edelen wijnstok uit Belgischen bodem over geplant, in Nederland heeft wortel gescho ten, en nieuwe knoppen en vruchten voort gebracht. Hoe Gods genade de zoo gelukkig begon nen Stichting gunstig is geweest en de Volle vrijgevigheid des Hemels haar gedu rende een lange reeks van jaren met steeds groeiende verdiensten van deugd en gaven heeft verrijkt, vindt men in haar roemvolle geschiedenis verhaald. Het ontbrak haar niet aan roep van godvruchtig leven, en roem van goede leering, daar zij zich groo- ten naam maakte door ijverig streven om de geloofsleer ver te verbreiden. De wel daden, die met Gods genade uit dat huis in grooten getale zijn voortgekomen, zijn als een licht dat het aangrenzende land bestraalt, maar ook tot in verre streken is doorgedrongen. Daarom past het, dat Wij Gods gaven niet stilzwijgend voorbijgaan, maar Hem Waardig lof brengen, opdat door dankbare hulde en den tol van Godsdienstige veree ring, de bron van Goddelijke mildheid niet opdroge, maar veeleer voor de toekomst nog rijker schatten uitstorte, hulp brenge *h wasdom verzekere. De Heilige Vader vormt blijde den Wensch, dat Uw hoog verdienstelijk kloos ter tot vooruitgang van geloof en gods dienst heerlijk moge groeien, zich ontwik kelen en bloeien en Hij schenkt U en Uw medebroeders allen, die U weldoen, en U in Uw vrome ondernemingen steunen, Zijn Apostolischen zegen. Hedenmorgen droeg Z. H. Exc. Mgr. G. Lem ons, Bisschop van Roermond, in de rijk ver arde kloosterkerk een Pontificale Hoogmis op, barbij monseigneur geassisteerd werd door kater Strijbos als presbyter-assistens, en de katers Grijpink en Crone als troondiakens en ^mpe en Sengers als diaken en subdiaken. He Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. Van Sonsbeeck, woonde de H. Mis iï en kwam na afloop daarvan den paters zijn fcolukwenschen aanbieden. fn den loop van den middag arriveerde te Wittem Z- H. Exc. Mgr. J. Huibers, Bisschop Van Haarlem, die Donderdagavond eveneens pontificaal Lof zal celebreeren. 1 De vermaarde missieprediker pater Ber nard Hafkenscheid, die in den graf kelder van Wittems klooster begraven ligt De heer en mevrouw LugtKlever te Parijs hebben aan de provinciale stichting Het Utrechtsch Landschap alle boschter reinen, behoorende tot het landgoed Rus- tenhoven te Maartensdijk, geschonken. Dit prachtige, uitnemend onderhouden boschcomplex ter grootte van ongeveer 85 H.A. grenst ten Oosten over zijn volle lengte aan het bekende landgoed Eykenstein der familie Van Boetzelaer, van welk landgoed een belang rijk boschgedeelte reeds eerder eigendom der stichting werd. Ten Noorden belendt deze schenking de Hil- versumsche golfbaan, ten Westen de pas ge veilde boschbezitting van wijlen mevrouw Stra- tenus van Voshol, terwijl ten Zuiden de eigen lijke buitenplaats Rustenhoven van de familie Lugt zich verbindt, doch in beheer aan de stichting wordt toevertrouwd. Het zal geen verwondering baren, dat het bestuur der stichting tegenover deze in uitzicht gestelde schenking alle krachten meende te moeten inspannen, om door aankoop der bos- schen uit de veiling-Stratenus, een ook door de familie Lugt gekoesterden wensch, om Rusten hoven te doen aansluiten aan het Gooische Natuurreservaat te verwezenlijken. Mede door aankoop van een boschstrook, welke toebehoorde aan jhr. E. de Pesters van den Zwaluv'enberg, die daai '.oor zijne welwil lende medewerking heeft verleend, is het be zit der stichting in het geheel met een aan eengesloten boschcomplex van ruim 150 H.A. vergroot. Naar mag worden verwacht zullen de hierna te noemen contingenteeringen per 1 Juli wro- den verlengd, waarbij de er achter vermelde basistijdvakken, percentages en perioden zullen worden vastgesteld: Benzol 1 Oct. '341 Oct. '35 100 nettogewicht 6 maanden. Stikstofhoudende meststoffen 1 Juli '321 Juli '33 30 brutogewicht 12 maanden. Chili- en natronsalpeter 19321933 100 bruto gewicht 12 maanden. Kalkstikstof 1933—1934 100 brutogewicht 12 maanden. Ammoniakwater 1934 100 brutogewicht 12 maanden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo vengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landencontingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleen de contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. De gewezen Duitsche Kroonprins is heden morgen voor een bezoek van enkele dagen op huize Doorn aangekomen. De schilderachtige gemeente in het Gooi, het aloude Laren, was heden in feest tooi. Huis aan huis wapperde de vader- landsche driekleur met pauselijken wimpel. Het geheele dorp is rijkelijk versierd met vlaggen, groen, eerepoorten, maar vooral met bloemen. Het is een gloriedag voor Laren bij uitne mendheid, vooral nu de Aartsbisschop zou deelnemen aan de processie, de eenig wettelijk geoorloofde boven oen Moerdijk, waarin het Allerheiligste mag worden medegevoerd. Dui zenden en tienduizenden zijn gekomen om de processie, welke elk jaar aan schoonheid wint, te aanschouwen. Reeds vroeg in den morgen voerden trams en autobussen talrijke bedevaartgangers aan, die, alvorens in de St. Janskerk ter Hoogmis te gaan, de aangebrachte versieringen in oogen- schouw gingen nemen. Om negen uur werd in de stampvolle St. Janskerk een plechtige Hoogmis opgedragen door deken R. van den Hengel, pastoor der Sint Vitusparochie te Hilversum, hierbij geas sisteerd door pastoor B. W. Dievelaar van de O. L. Vrouweparochie te Hilversum en pastoor B. Jongerius uit Blaricum, resp. als diaken en subdiaken. Cantores waren pastoor I. Kaasga ren uit Kortenhoef en kapelaan C. H. L. ten Veldhuis uit Hilversum; als ceremoniarius fun geerde kapelaan H. B. M. Heinink uit Laren. Heb zangkoor zong de vierstemmige Mis in G. dur a capella voor mannen- en jongenskoor van H. Casali, onder leiding van den heer C. Peters. Na de Hoogmis, om tien uur, arriveerde per auto Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecnt, vergezeld van zijn se cretaris, dr. Geerdinck. De Aartsbisschop werd op het bordes van de pastorie verwelkomd door den parochieherder, pastoor T. W. Hendriks, waarna Z. H. Exc. zich in de pastorie begaf. Om half elf uur begonnen de klokken der Sint Janskerk te luiden en verzamelde zich een onafzienbare stoet op het Kerkplein. Om elf uur, toen de klokken ten tweeden male hun metalen klanken de lucht in zonden, vertrok da processie. Langs den weg, welken de stoet trok, ston den aan weerszijden drie, vier en vijf dubbele rijen belangstellenden, die de processie in voorbeeldige orde zagen voorbij trekken. In de processie liepen mede de verschillende vereenigingen en corporaties uit Laren en ver ren omtrek, waarbij leden van jeugdvereeni- gingen als voorbidders fungeerden. Voorts werd door de muziekkorpsen Sint Jan uit Laren en Leo uit Hilversum gewijde melodieën ten ge- hoore gebracht. Eenige honderdtallen bruidjes, die immer het hoogtepunt der processie vormen, strooiden rozenblaadjes op den weg en voerden diverse emblemen en bloemen mede. In den stoet liep, naast zeer talrijke geeste lijken uit het Aartsbisdom en daarbuiten o.m. nog meds de burgemeester van Laren, met vroedschapsjerp en ambtsketen. Onder het baldakijn schreed pastoor B. W. Dievelaar, die het Allerheiligste droeg. Achter het Allerheiligste volgde Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong in cappa magna. Op het Sint Janskerkhof werd een feestpre dikatie gehouden door pastoor J. Spitzen van de O. L. Vrouweparochie te Amersfoort. Omstreeks een uur vertrok de stoet van het Sint Janskerkhof om den terugtocht te aan vaarden. Thans werd het Allerheiligste gedragen door mmW .-wli Het kerkinterieur van het honderdjar ig Redemptoristenklooster te Wittem Z„ H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Ook nu weer stonden duizenden langs den weg geschaard om de processie gade te slaan. Bij de Sint Janskerk teruggekeerd werd het Allerheiligste op de loggia geplaatst, waarna luide door pastoor Smals uit Harreveld het ge bed van St. Joannes den Dooper werd gebeden, gevolgd door het door de duizendkoppige me nigte gezongen Te Deum en Tantum Ergo. Hierna gaf Mgr. De Jong onder doodsche stilte den zegen met het Allerheiligste, waarna de parochianen het aloude lied van St. Jan zongen. BATAVIA. 24 Juni (Aneta) De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over April 28.900.000 tegenover in April 1935 27.500.000. De totale opbrengst over de periode Januari/ April 1936 bedroeg 116.400.000 tegenover in het overeenkomstige tijdvak van '35 113.800.000. Onder leiding van prof. De Haas en ir. Koop man brachten Dinsdagmiddag een vijftigtal deelnemers aan het internationaal koudecon- gres een bezoek aan de Philipsfabrieken te 'Eind hoven. Na een lezing van dr. Uyterhoeven over gasontladingslampën werden verschillende fa bricage-af deelingen bezichtigd. Hierna begaf men zich naar het Van Abbe- museum, waar de deelnemers aan deze excursie door burgemeester Verdijk werden ontvangen. Bij besluit van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van den Mi nister van Waterstaat is ingesteld een com missie, welke tot taak zal hebben van voor lichting te dienen inzake een regeling no pens de samenwerking van overheidsbedrijven (electriciteit, gas etc.) van installateurs, zulks inzonderheid met betrekking tot den verkoop van verbruikstoestellen in den ruimsten zin. Voorzitter dezer commissie is. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, administra teur bij het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart; t Ondervoorzitter: dr. J. van Beurden, Hees- wijk (N.-B) Leden zijn: G J. Th. Bakker, dir. G. E. B. Den Haag; H. P. J. Bloemers. lid elec. raad Arnhem, P. Hijdelaar, directeur gasbedrijf, Zeist, mr. A. Jonker, directeur vereeniging van Neder- landsche gemeenten, Den Haag, ir. H. Lohr, directeur Provinciale Geldersche electriciteits- Maatschappij, Arnhem, L. Harpman, Maas tricht, W. G. Scheeres, Den H.aag, P. II. Kroesen, Den Haag, M. Oostwoud, Franeker (deze laatste drie voorgedragen door den Mid- denstandsraad) Secretaris is mr. J. J. R. Schmal, hoofdcom mies bij het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. De Kwak is van Schiphol naar Indië ver trokken. In het Rijksmuseum te Amsterdam is de al- "ehieene vergadering gehouden van de Veree- J'ging „Rembrandt" tot behoud en vermeer- iring van kunstschatten in Nederland, öe voorzitter, Dr. E. Heldring, deelde mede, ®at ten gevolge van de tijdsomstandigheden Jap (je regeering geen subsidies meer werden omkregen zoodat er geen geld was voor uit- /Tiding der verzameling. De stand van het faüonaal fonds 1935 was ondanks geleden °ersverlies niet onbevredigend, liet bedraagt thans 458.913.73. - Het kapitaal van de vereeniging is thans 197.012.79. Tot bestuursleden in de vacatures, openge vallen door overlijden, werden benoemd de k®eren Dr. J. A. Bierens de Haan, M. Faudin habot en A. W. Volz. Ha de vergadering werden de leden in de ge- „^enheid gesteld de volledige verzameling van door Sir Henry Deterding aan de Nederland se musea geschonken schilderijen in oogen- ^OUW te nemen, welke verzameling nog ge- jbrende er.kele dagen ter bezichtiging in het 'iksmuseum zal blijven. Niettegenstaande Italië verzocht had om de conferentie over de Dardanellen- quaestie te Montreux uit te stellen tot na de Volkenbondsvergadering, waar over de opheffing der sancties moet worden beslist, zijn alle onderteekenaars van de Dardanellen- conventie, welke in 1923 te Lausanne tot stand kwam, met uitzondering van Italië in Zwitser land bijeengekomen om over een nieuw statuut voor deze belangrijke zee-engten te beraadsla gen. Italië wil aan geen enkele internationale actie deelnemen, zoo lang de sancties nog van kracht zijn, en ook al staat het nu vrijwel vast, dat de sancties op initiatief van Engeland zul len worden opgeheven (in het Fransche par lement heeft de Volksfront-regeering ver klaard het Britsche initiatief te zullen steu nen), toch heeft Italië geweigerd een delega tie naar Montreux te zenden. Deze houding van Italië is niet alleen geba seerd op prestige-overwegingen en op het als pressie-middel bedoelde standpunt van non- coöperation, waarmee Italië de zijn medewer king behoevende sanctie-mogendheden meent te moeten en te kunnen straffen, maar ook op het feit, dat Italië eigenlijk niets voor een herziening van het Dardanellen-statuut voelt en Turkije min of meer als een tegenstander in het Oostelijk Middellandsche Zee-bekken beschouwt. Dit is duidelijk gebleken uit het telegram, dat de Italiaansche regeering aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Roestoe Aras heeft gezonden, waarin zij de grootste reserves maakt ten aanzien van de conferentie-zittingen en de daar te behan delen problemen. Nog duidelijker echter blijkt dit uit de Italiaansche perscommentaren. Daarin wordt gesuggereerd, dat Turkije de Dardanellen-quaestie slechts op instigatie van Engeland aanhangig zou hebben gemaakt en dat deze heele conferentie slechts een kongsie zou zijn van de Middellandsche Zee-mogend- heden, welke zich verbonden hebben Engeland militair te steunen indien Italië een aanval op de Britsche vloot in de Middellandsche Zee zou doen. Italië heeft groot belang bij de Zwarte Zee en haar toegangen, zoowel economisch als po litiek. Het zit Italië dwars, dat Engeland ook na de opheffing der sancties de sterkte van zijn vloot in de Middellandsche Zee op het huidige peil wil handhaven en de bijstands afspraak met de Middellandsche Zee-mogend- heden wil verduurzamen, ofschoon deze af spraak toch slechts ten nauwste verband heet te te houden met de sancties en de daarmee voor Engeland gepaard gaande oorlogsrisico's. Het is echter mogelijk, dat de Dardanellen- conferentie straks haar agenda zal uitbreiden en zal trachten tot een Middellandsche Zee pact te komen tot stabiliseering der machts verhoudingen en waarborging van den vrede in dit gebied. Mocht dit geschieden, dan zal Italië wel zoo verstandig zijn actief aan de conferentie deel te gaan nemen, want anders loopt het gevaar, dat er zonder Italië besluiten worden genomen, welke zich tegen Italië zou den kunnen richten. Engeland heeft er trou wens op aangedrongen de besprekingen zoo lang te rekken, tot de opheffing der sancties Italië zal mogelijk maken ,,to join the party". Dat Engeland Turkije zou hebben aange zet tot nemen van het initiatief voor deze conferentie, gelijk Italië wil doen gelooven, is niet juist. Reeds lang vóór het Italiaansch-Abessinisch conflict en de daaruit voortgekomen scherpe controverse tusschen Engeland en Italië heeft Turkije herhaaldelijk ballonnetjes opgelaten betreffende de noodza kelijkheid van een remilitarisatie der Darda nellen. Het is sinds jaar en dag een revisionis tisch programpunt der Turksche politiek, ge lijkwaardig aan die der andere revisionistische mogendheden, welke zich bij de vredesregelin gen na den grooten oorlog onrechtmatig ge discrimineerd en in hun souvereiniteit beknot achten. Italië zelf is ook altijd revisionistisch gezind geweest en met zijn verovering van Abessinië heeft het op koloniaal gebied een eigenmach tige revisie toegepast volgens internationaal ontoelaatbare methoden, welke echter toch toegelaten werden, omdat de belanghebbende mogendheden en de voornaamste Volkenbonds leden den moed en de kracht en de beginsel vastheid misten om deze veroordeelde methoden afdoende te weerstreven of daadwerkelijk te bestraffen. Nu Italië, na Abessinië officieel te hebben buitgemaakt, in de rij der „verzadig de mogendheden" is getreden, toont het zich bij de eerste de beste gelegenheid anti-revisio nistisch, waaruit blijkt dat Italië geen haar beter of minder baatzuchtig is dan b.v. Enge land, dat door Italië om zijn egoïsme en heb zucht werd verguisd. Al is de Abessinische oor log ook niet de oorzaak geweest voor Turkije om de Dardanellen-quaestie aan de orde te stellen, wel heeft hij Turkije de behoefte aan een herziening van het zee-engten-statuut nog dringender dan tevoren doen voelen. Italië's positie in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee is tengevolge van de versterking van de eilanden van de Dodekanesos en den „triomf" in Abessinië zooveel krachtiger geworden en de positie van Engeland is tengevolge van het succes der Italiaansche strijdkrachten alsmede tengevolge van de moeilijkheden met Palestina en Egypte in ditzelfde gebied zooveel zwakker geworden, dat Turkije meer dan ooit bedacht moet zijn op zelfverdediging. Het is dan ook het recht op zelfverdediging, waarmee Turkije zijn verlangens naar een her- militarisatie van de in 1923 gedemilitariseerde Zee-engten rechtvaardigt. In 1923 bij de conventie van Lausanne wer den de Dardanellen, v'aar zooveel kostbaar bloed der geallieerden en vooral van Enge land vergeefs was vergoten in een mislukte poging om dezen toegang tot de Zwarte Zee en de daaromheen liggende landen te forceeren, onder een door Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Bulgarije, Griekenland, Roemenië, Tur kije en Rusland gegarandeerd statuut geplaatst dat niet alleen de vrijheid van scheepvaart, maar ook een algeheele ontwapening in dezen doorgang waarborgde. Dat aan Turkije het zelfbeschikkingsrecht over de Dardanellen en den daarachter gelegen Bosporus en Zee van ccfo*ro VAM PCrEISCHL Wij weten de gevoelens te ver tolken van elk weldenkend en fijn voelend landgenoot, ongeacht van welke godsdienstige overtuiging, wanneer wij hier openlijk protestee ren tegen de herdenkingsrede Dins dagmiddag in de Domkerk te Utrecht in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en de elite van ons land uitgesproken door den rector magnificus der Rijksuniversi teit van Utrecht prof. dr. C. W. Vollgraff. Diens rede was in verband met de plaats waar en de omstandighe den, waaronder zij werd uitgespro ken, onfatsoenlijk en bovendien in hooge mate onwetenschappelijk. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen dat deze rede ons door talrijke toehoorders ook uit niet-katholieke wetenschappelijke kringen als erger lijk, ontactisch en onwetenschappe lijk werd gekwalificeerd. Een inzender schrijft ons: Zou het bij het steeds toenemend verkeer niet heel wenschelijk zijn, dat Katholie ken altijd en allen een of ander insigne dragen (mannen bijv. aan de binnenzijde van nun revers), wat beteekent „wees zoo goed on middellijk den meest nabijen priester voor mij te roepen". Zoo'n insigne, speldje, medaille of wat dan ook, moet dan m.i. internationaal zijn. Ik weet wel, dat velen een of ander docu mentje in dien geest in hun portefeuille dra gen. doch dat brengt allicht indiscreties met zich' mee en is bovendien tijdroovend, om van andere bezwaren maar niet te gewagen. Ik was Zondag één der eerste getuigen van het ontzettende auto-ongeluk bij Arnhem. Ik heb nooit een slagveld gezien, maar zóó stel ik mij nu een slagveld voor. De weg was eenvou dig bezaaid met tientallen slachtoffers, waarbij stervenden, zwaar- en lichtgewonden waren. De eerste dokter, die er bij kwam en die ik vroeg: „Is hier ook geestelijke hulp noo- dig?" gaf mij ten antwoord: „Ja, weet u ook, of deze jongeman Katholiek is? Dan zou geestelijke hulp hier zeer gewenscht zijn." Ik kende echter niet één der slachtoffers en kon dus zijn vraag niet bevestigend beantwoor den. Ik heb den dokter toen gezegd: ,,Ik zal er in alle deelen voor gaan zorgen." Juist kwam de Amhemsche motorbrigade aanrennen, die ik ophield en verzocht onmiddellijk een geeste lijke te roepen, wat hij met prijzenswaardigen ijver ten uitvoer bracht en kort daarna was dan ook de eerste geestelijke aanwezig, spoedig gevolgd door een tweede. (.Daarvan sprak „Het Nieuws van den Dag" niet). Toen ik na een poosje den geestelijke vroeg of hij nog bijstand had kunnen verleenen, zei deze mij, dat hij een generale absolutie had gegeven. Marmora werd ontnomen, vond natuurlijk mede zijn oorzaak in het feit, dat Turkije aan de zijde van de Centralen den oorlog had ver loren. Had de wereld, gelijk toen gehoopt werd, den weg naar een algemeene ontwapening be treden, wellicht zou Turkije de behoefte aan een herziening van dit statuut niet zoo pijnlijk hebben gevoeld. Nu echter heel de wereld met koortsachtige haast aan het herbewapenen is geslagen en Japan zich van den Volkenbond heeft teruggetrokken, en Engeland en Italië tegenover elkander staan, terwijl de eigen machtige „fait acompli"-politiek meer succes sen boekt dan het collectieve veiligheids systeem, kan Turkije niet langer berusten in de indertijd te Lausanne vastgestelde situatie op een van zijn strategisch meest belangrijke punten. Het wil de volle souvereiniteit terug hebben over de zee-engten en is bereid zich te verplichten tot het toestaan van een vrije door vaart voor het handelsverkeer en een strikt beperkte voor oorlogsschepen van niet in de Zwarte Zee thuisbehoorende mogendheden. Turkije had het voorbeeld van Duitschland en Italië kunnen volgen en eenvoudig de Darda nellen eigenmachtig kunnen versterken. Het heeft dat echter niet gedaan, maar deze quaes- tie protocolair en legaal aan de betrokken mo gendheden ter behandeling voorgelegd. Het staat daardoor moreel sterk, en als de mogend heden niet v'enschen, dat de eigenmachtige verdragschenderij epidemisch wordt, zullen zij het voorbeeldige Turkije genoegdoening moeten geven. Behalve dan van Italië is er geen ern stige oppositie tegen de voorstellen van Tur kije, die vooral door Rusland, Turkije's grooten vriend en hevig bij de quaestie geïnteresseerde, krachtig gesteund worden, gerezen. Belangrij ker echter dan een nieuwe regeling van het Dardanellen-statuut is de quaestie van een ge heel de Middellandsche Zee betreffend pact dat misschien uit de thans gaande zijnde be sprekingen kan geboren worden. Over het onderwerp „Nederlands strategische politieke positie in het licht der jongste ge beurtenissen" heeft de Luitenant-generaal, b.d. H. van Ermel Scherer Dinsdagavond te Vlis- singen in het Concertgebouw het woord ge voerd in een bijeenkomst georganiseerd door de Ver. voor Nationale Veiligheid. Nederland neemt, aldus spr., bij een conflict in West-Europa een sleutel-positie in. Die sleutelpositie eischt echter een behoor lijke verdediging, wil cte deur op slot blijven, in West-Europa en in Azië. Daartoe is in Ne derland noodig een behoorlijk paraat leger, dat onmiddellijk na mobilisatie kan vechten. Wij moeten ons leger opnieuw gaan opbouwen en dat kan, door een opleiding, waarbij reserve officieren en dienstplichtige onderofficieren op geleid worden in hun oorlogsonderdeelen met de menschen, die zij zullen commandeeren. Dit eischt een belangrijke uitbreiding van de lich ting. Voor Indië moet ook het noodige geschieden. Wij hebben vooruit te rekenen met het ge vaar eener strategische overvalling. Er moet een afzonderlijke troepenmacht op een of an dere wijze beschikbaar komen. De dekking kan echter altijd maar een paar dagen stand hou den, totdat de tegenstander sterkere troepen kan inzetten. Zelfs de beste mobilisatiedekking heeft dus alleen waarde, als daarachter een le ger mobiliseert, dat na een paar dagen paraat is en dus niet bij de mobilisatie nog opgebouwd moet worden. De tweede zaak, die de oplossing van het vraagstuk vertroebelt, is het vliegergevaar. De hoofdverdediging daarentegen zal men noodge dwongen moeten zoeken in het luchtafweerge schut. Wij staan voor de keuze: offers brengen met de groote kans buiten een oorlog te blijven en in elk geval een gewicht in de schaal te leg gen, dat de handhaving van ons zelfstandig volksbestaan waarborgt, dan wel in onmacht afwachten, wat er met ons gebeuren zal en ondergaan. KLATEN, 22 Juni. (Aneta). Met toestemming van de hoogste kerkelijke autoriteit zal waarschijnlijk voor het eerst in de kerkgeschie denis bij godsdienstige plechtigheden gebruik worden gemaakt van gamelan-begeleiding, bui ten het R.K. kerkgebouw opgesteld. De muziek wordt gespeeld in den z.g, pelog-toonaard (een reeks van ketels gestemd in een bepaalde toon schaal), terwijl het motief der muziek is ont leend aan die welke gebezigd wordt wanneer een vorst op Java een tempel binnenschrijdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5