I 1 WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Tegen trans pfreeren ehde hiftë De weerstoestand I Dagfilm WOENSDAG 24 JUNI 1936 Onbevoegde sloot een huwelijk Onaangename gevolgen voor de betrokkenen OM DE GLASFABRIEK TE LEERDAM MOTORTRAWLER IN NOOD Eisch van de Vereenigde Glas fabrieken afgewezen DE SPENTO Tentoonstelling van sport en toe risme te 's Gravenhage Doch de R.O. 46 wist het schip binnen te sleepen AANGIFTE IN STRIJD MET DE WAARHEID Opzettelijkheid echter niet bewezen geacht STAKING TE MAASTRICHT De brand te Arnhem Schade f 80.000 a f 100.000 AUTOBUSDIENST DEN HAAG LEEUW ARDEN V.V. KONINKLIJKE BELANG. STELLING Vooir het autobus-ongeluk Kinderlijkje opgehaald Ernstig motorongeval JEen nieuwe Vinding! hoofdpijn. Bedrijvigheid van Vova Vermist jongetje gevonden Academische examens DE GROOTE HITTE VAN ZONDAG Diploma Vereeniging Raden van Arbeid Examen apothekersassistent Examen L. O. UITLOTINGEN WEERBAARHEIDSLOTEN 1871 Onderwij zers-examen Trekking van 15 Juni 1936 Boerderij afgebrand Vader van vijf kinderen verongelukt Donderdag 25 Juni K.R.O.-PROGRAMMA K. V.R.O. -PROGRAMMA ANDERE STATIONS gramofoon VARIA jij GOLFLENGTEN HQQuoaoQBQaacHïiaaanDaonaoDaaaaQaaQoaDDüQEiaQQnaeQBG Machinisten-examen In het landelijke dorp Wehl heeft zich een geval van al te groote gemoedelijkheid voor. gedaan, dat voor de belanghebbenden zeer onaangename gevolgen met zich bracht. Dezer dagen, zoo vertelt de Telegraaf zou een jeugdig paartje in den echt verbonden ■worden. De huwelijksaangifte was gedaan, het eigen nestje was ingericht, nu restte ten slotte nog de huwelijksvoltrekking: en de ker kelijke inzegening van het huwelijk. De dag, waarop de groote stap zou worden gedaan, brak aan, doch helaas, er dreigde een huwelijksbeletsel. De secretaris der gemeente Wehl, die tevens ambtenaar van den burger lijken stand is, moest zelf naar een bruilofts partij in den omtrek en kon dus het huwe lijk niet voltrekken. Er werd beraadslaagd op het gemeentehuis te Wehl. Een zeer ingewik keld geval, want in deze gemeente is het aan tal ambtenaren van den burgelijken stand beperkt. Eerst dacht men het huwelijk te laten voltrekken door een ambtenaar ter secretarie, doch deze voelde daar niets voor. Eindelijk had men* toch een oplossing ge vonden: de ambtenaar, belast met de controle op de steunverleening aan werkloozen, kon het jonge paar wel even in den echt verbinden. Dies liet de controleur zijn controle even in den steek en wees den echtelieden er op, dat zij getrouwelijk de verplichtingen behooren na te komen, die de wet aan den huwelijken staat oplegt. Plechtig beloofde het bruidspaar daarop elkander aan te nemen als echtgenooten, waar op de beambte der steunverleening verklaar de, dat het huwelijk gesloten was. Het jonge paar en familie, alsmede de getui gen, teekenden de akte en daarmede dacht men dat het probleem, dat zooveel onrust op de anders zoo rustige secretarie had veroorzaakt, was opgelost. Wel bleef de moeilijkheid, dat de controleur der steunverleening moeilijk de akte kon mede.onderteekenen, doch dit was slechts een kleinigheid. Den volgenden dag was de ambtenaar van den burgelijkèn stand in zijn gemeente teruggekieerd, en teekencte dan wel de huwelijksakte. Intusschen begaf het jonge paar zich over gelukkig naar de kerk, waar het kerkelijk hu welijk volgde. De dag werd besloten met een vroolijk brui loftsfeest, waarbij de beste wenschen werden geuit, zoowel sprekend als zingend, voor de toekomst van het jonge paar. Wreedelijk is na enkele dagen echter het ge luk der echtelieden verstoord. Het geval is ruchtbaar geworden. Een onderzoek werd ingesteld onder leiding van den brigade-commandant der Rijksveld- wacht te Doesburg. Ook de officier van Justi tie te Arnhem, inr. J. E. Th. C. Baron Spey. art van Woerden, kwam naar Wehl over en hoorde verschillende bij deze huwelijkscomedie betrokken personen. Naar wij vernemen hebben de ambtenaar van den burgelijken stand, zoowel als de con. troleur der steunverleening, een bekentenis afgelegd. Een strafrechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Doch niet alleen voor hen heeft dit muisje een staartje. Voor het echtpaar, dat reeds eenige dagen lief en leed met elkander heeft gedeeld, zijn de gevolgen evenzeer onaangenaam. Het huwelijk is immers voltrokken door een onbevoegde, zoodat er geen sprake is van een v.ottig huwelijk. Ook het kerkelijk huwelijk is in strijd met de wet gesloten. Voor het jonge paar zit er niets anders op, dan zoo spoedig mogelijk opnieuw in het hu welijksbootje te stappen. Een bruiloftsfeest zal echter wel niet meer volgen.... en kar over den rijksweg reed, tengevolge van het schichtig worden van zijn paard, onder den wagen. Hij kreeg hierbij een trap van het paard. Toen na korten tijd een geneesheer ter plaatse verscheen, was de man reeds overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. De president der Amsterdamsche Rechtbank, mi. j. w. Huysinga, heeft vonnis gewezen in het kort geding, dat de N.V. Vereenigde Glasfabrie ken te Schiedam aanhangig heeft gemaakt te gen de N.V. Trustmaatschappij te Amsterdam als Trustee van de obligatieleening ten laste der Glasfabriek Leerdam. 25 Mei j.l. hebben de aandeelhouders van de glasfabriek Leerdam voorwaardelijk een voor stel tot reorganisatie aangenomen. Door uitvoe ring van dit plan zou de aflossing der obligaties tien jaar worden uitgesteld. De N.V Ver. Glasfabrieken te Schiedam eischte, dat "de president den Trustee eenvoudig voorloopig verbiedt, haar medewerking aan het plan te verleenien, indien de obligatiehouders- vergadering het plan afwijst. De president heeft den eisch van de Ver. Glas fabrieken afgewezen, overwegende dat de Trust aannemelijk heeft weten te maken,, dat door toewijzing van de vordering onherstelbaar na deel zou worden toegebracht aan de fabriek te Leerdam en niet slechts aan de obligatiehouders. Naar het oordeel van den president zijn de belangen van eischeres niet zoodanig, dat ze door afwijzing van de vordering ernstig zouden worden benadeeld. Van 14 Augustus tot en met 13 September as. zal in Den Haag een nationale tentoonstelling worden gehouden, die aan sport en toerisme zal zijn gewijd. Deze tentoonstelling, Spento ge noemd, zal op het terrein van de Haagsche ijsclub, Overbosch, einde Bezuidenhout, worden ingericht. De oppervlakte van het Spento-ter- rein is 30.900 vierkante meter, waarvan ongeveer de helft zal worden bezet met twee groote ten toonstellingstenten en verdere overdekte ruim ten, terwijl de rest ter beschikking blijft voor allerlei sportdemonstraties. De motortrawler R. O. 46 Dirkje heeft op zee een defect aan den motor gekregen, zoodat het schip hulpeloos ronddreef en genoodzaakt was, radiografisch hulp in te roepen. De R. O. 26 Klaasje is daarop ter assistentie uit IJmuiden vertrokken en heeft de R. O. 46 Dinsdag behouden te IJmuiden binnengesleept. De Dirkje vischte aan de Westkust van En geland en had 19 dagen reis. Van de IJmuidensche trawlbooten is nu nog slechts één schip op zee, nX de Gerbedine Jo hanna, die ook aan de Engelsche Westkust vischt. Wanneer deze zal zijn binnengekomen, zullen alle IJmuidensche trawlers stilgelegd zijn. is Purolpoeder het meest afdoende middel Reukwegnemend en verkoelend Strooibus 60ct. Bij Apoth.en Drogisten De Haagsche politierechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van F. A. van T., wien het doen van een valschen aanklacht was ten laste gelegd. Vrijdag 10 Mei van het vorige jaar, omstreeks middernacht, liep verdachte door Duindorp. Er zou toen zoo deelde hij aan de politie mede van een passeerenden auto uit op hem geschoten zijn. Ds politie heeft deze aangifte ongegrond bevonden en tegen verdachte procesverbaal op gemaakt wegens het indienen van een valsche aanklacht. Tegen verdachte was een maand gevangenis straf geëischt. De politierechter overwoog in zijn vonnis, dat ■weliswaar door verklaringen van getuigen en stukken ter terechtzitting is gebleken, dat de aangifte in strijd met de waarheid was, maar dat niet is komen vast te staan, dat verdachte opzettelijk loog. Het laste gelegde niet bewezen achtende, heeft de politierechter verdachte vrijgesproken. Hedenmorgen hebben de arbeiders van de N.V. Holland Radium Rubberfabriek aan de St. Pie- terskade te Maastricht het werk neergelegd. Deze staking is ingeleid met het niet opkomen van de nachtploeg vulcaniseurs, die Dinsdag avond moest beginnen. De vulcaniseurs hebban een oude loongrief, waarbij thans ook de kwestie van het collectief contract voor alle te werk gestelden naar voren wordt gebracht. Dit con tract was begin van dit jaar afgeloopen en werd door de directie, alhoewel zij de bepalingen er van bleef nakomen, niet hernieuwd. Tot op het oogenblik betreft het hier een wilde staking, waarbij ongeveer driehonderd man zijn betrok ken. Dinsdagavond ongeveer elf uur is de brand weer op het terrein van den brand aan den Velperweg te Arnhem gebleven voor het ver richten van nablusschingswerk, hetgeen voor namelijk hierin bestond, dat op de smeulende stapels half verkoolde planken met eenige stra len op de waterleiding water werd gegeven. De totale schade van dezen brand, welke voor het grootste gedeelte door verzekering wordt gedekt, wordt, naar voorloopige raming, op 80.000 a 100.000 geschat. De vermoedelijke oorzaak is grasbroei op het terrein van Defa. Een andere mogelijkheid en deze is door getuigenverklaringen aannemelijk, is, dat er in de opslagplaats van de Defa von ken zijn gevallen, die zijn overgewaaid van een treinlocomotief op den spoordijk. Het bestuur van de Friesch-Hollandsche reis- vereeniging „Samenwerking", gevestigd te Leeuwarden, bestaande uit de heeren Sj. de V. en H. W„ beiden uit Leeuwarden en D. de J. uit Sint Anna-Parochie, was, wegens overtre ding van de Wet Openbare Vervoermiddelen, Dinsdagmiddag voor het Haagsche kantonge recht gedagvaard. Hun was ten laste gelegd, drie of vier keer per week, althans regelmatig des Zaterdags, een autobusdienst te hebben onderhouden tus- schen Leeuwarden en Den. Haag en terug via den afsluitdijk, zonder dat hun een vergunning was verstrekt, als bedoeld in de Wet Openbare Vervoermiddelen. Zij, die voor een rit in aanmerking wenschten te ko men, behoorden als lid van bovengenoemde ver- eeniging te zijn ingeschreven. Verdachte H- W„ secretaris-penningmeester der reisvereeniging, gaf de feiten toe. Na uitvoerig getuigenverhoor kwam vast te staan, dat deze vereeniging steeds gehandeld heeft overeenkomstig haar huishoudelijk regle ment. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Van der Kun, achtte ondanks de vele vrijsprekende vonnissen door rechterlijke colle ges in verschillende plaatsen van ons land in deze zaak gewezen overtreding van artikel 12 van de Wet Openbare Vervoermiddelen wettig en overtuigend bewezen. Spreker requireerde tegen ieder der drie ge dagvaarde bestuursleden 100 boete, subsidiair twee maanden hechtenis. De verdediger, mr. N. J. Polak uit Gronin gen, (concludeerde tot vrijsparak. De kantonrechter, mr. Ferguson, zal over veer tien dagen schriftelijk vonnis wijzen. H. M. de Koningin heeft zich Dinsdagmorgen persoonlijk doen inlichten over den toestand van de gewonden van het autobusongeluk op den Amsterdamschen weg bij Arnhem. Dinsdagavond te zeven uur is uit het kanaal te Hoogwoerden, gemeente Hontenisse, een kin derlijkje opgehaald. Men vermoedt, dat misdrijf in het spel is. Het lijkje is in beslag genomen. Dr. Hulst uit Lei den zal Donderdag sectie verrichten. Op de Van Alkemadelaan te Den Haag is Dinsdagmiddag ongeveer half vier een ernstig motor-ongeval gebeurd. De 42-jarige motorrijder J. L. van der N„ wonende in de Hugo de Grootstraat, reed met zijn motor tegen een driewielig motorrijtuig aan, waarbij de botsing zoo hevig was, dat hij met een schedelbasisbreuk en een sleutelbeen fractuur naar het diaconessenhuis ,,Bronovo" moest worden vervoerd. welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens egaal mooi bronst en bruint: is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. veroorzaakt licht hevige Neemt TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. In zijn nummer van Vrijdag 19 Juni j.l. con stateert Vova op blz. 1: „bedrijvigheid der R.K. Staatspartij" en geeft dan eenige beschouwingen overden kaderdag" van het R. K. Werk liedenverbond. Waar die R. K. Staatspartij al niet goed voor is. Blijkbaar clraagt de R. K. Bouwvakarbeiders bond St. Joseph de onkosten voor de afvaardi ging zijner vertegenwoordigers en wel, zegge en schrijve ƒ2.50 per persoon als „zakgeld" en vrü reizen per spoor. Het vervolgt dan: „Duizenden guldens contributiegeld der arbeiders zullen worcten uitgegeven om het kader van het R.K. Werkliedenverbond met een uitstapje naar Am sterdam te lijmen." Maar wij zouden Vova nu wel eens willen vragen: „Betaalde de leider het uitstapje naar Indië uit zijn eigen zak?" Betalen kameraad Van Duijl en Hoogewind zelf de reis naar de gewesten Sumatra en Java, die 1.1. 17 Juni is aangevangen? Komt er voor kameraad Hoogewind nog niet een verlengstukje aan deze reis, n.l. van Java naar Nieuw-Guinea, vooral nu hij optreedt als hoofd van Indische zaken? Kameraad Hoogewind, een goed verstaander heeft maar een half woord noodig; lanchbelan gen gaan vóór familiebelangen! Hedenochtend omstreeks zeven uur hebben te Den Haag eenige burgers in het Verver- schingskanaal nabij de zeesluizen drijvende ge vonden het lijk van het vijfjarig jongetje A. van P. uit de Helmersstraat. Het ventje is Zondag middag aan de Veenkade te water geraakt. Kinderen hebben dit toen aan de politie mede gedeeld. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. AMSTERDAM. Candidaatsexamen Germaan- sche taal en letterkunde (Duitsch) de heer P. Verkerk. AMSTERDAM. Geslaagd voor de gezamen lijke tentamina in de natuurwetenschappelijke vakken van het eerste gedeelte candidaats examen in de geneeskunde: mej. J. C. Althes, C. H. Muller v. Brakel, R. ter Brugge, Th. A. de Bruïne, mej. C. J. F. Bruining, J. P. E. Burbach, mej. Y. Ie Cosguino cis Bussy, J. Bijl- pier, G. A. Carol, H. E. Driessen, F. J. v. Dui nen, mej. G. A, C. Gelder, W. Hannig, mej. E. Haykens, H. A. R. Hellmers, S. Hiemstra, mej. J. Hoefnagels, P. Hofman, B. H. W. Ide, D, H. G. Keuskamp, C. V. de Koek, B. L. Koster, H. Kuenen, H. Lindeboom, E. Luyken, A. v. Lie- bsrgen, R. Manjoera, I. S. Meerschwamm, J. A. van der Meulen, H. G. Meyer, H. Pelser, mejM- polak, P. G. L, H. Pietra, A. A. Scher- penhuysen, G. J. Schipper, R. L. Schoemaker,' J. A, W. C. Smit, A. F. Temmèrman, mej. W. Thijssen, mej. C. M. J. Velzeboer, C. G. Wolff, mej. L. Wijnalda en D. W. Swijgman. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde mej. c. Smeenk en de heer J. D. Fast. LELDEN. Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (letter L), de heer I. R. D. Rijken en mej. C. L. van den Handel. laiitiiiiiiiiiiiii iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnii in ii in minium mui Het is Zondag wel een buitengewoon heete dag geweest. Dit behoeft nauwelijks in herinne ring te worden gebracht, omdat deze dag, toe vallig de langste van het jaar, wel niet spoedig zal worden vergeten, Er zijn echter zuiver weerkundige redenen om nog enkele woorden aan dezen dag te wijden. Door de bijzonder hooge temperatuur, die tot laat in den avond bleef heerschen, zijn n.l. de bestaande records voor den warmsten 21sten Juni en voor de allerhoogste temperatuur op dien dag, welke van het jaar 1901 dateeren, glansrijk, dat wil zeggen met vele graden ge slagen en er bestaat wel weinig kans, dat wij binnen weinige jaren deze nieuwe records zul len zien overtreffen. Het feit is te merkwaardiger, omdat juist om trent den langsten dag telkenjare een inzin king in de temperatuur komt, waarvan de oor zaak niet bekend is, maar die zich toch heel duidelijk in de waarnemingsjournalen aftee- kent. Deze inzinking is echter twee dagen later dan gewoonlijk gekomen en wel van Zondag op Maandag. Men za'.i zeggen, dat dit niets bijzonders is, omdat men niet kan verwachten, dat zulk een hooge lemperatuur langer kan aanhouden. Maar hiertegen valt in te brengen, dat de af koeling wel is waar is samengegaan met on weerverschijnselen, zooals gewoonlijk na groote hitte, maar de onweders droegen ditmaal een vrij goedaardig karakter en het mooie weer is daarna niet in 't minst verstoord geworden, al thans niet langer dan voor enkele uren. Het mooie weer heeft over het algemeen, ook over een grooter gebied dan Nederland stand ge houden, zelfs daar waar zware onweders heb ben gewoed. De neiging tot stabiel mooi, warm weer, en Tot buitengewoon hooge temperaturen over groote gebieden in Europa, is bovendien zoo groot, dat men onwillekeurig moet denken aan buitengewone invloeden, die thans werk zaam zijn om het weer zoo mooi te doen blij ven. Welke die oorzaken zijn valt vooralsnog moeilijk te zeggen. (Nadruk verboden) AMSTERDAM. Geslaagd P. G. van Bokhoven, 's Hertogenbosch. AMSTERDAM. Voor het examen, ter verkrijging van het diploma zijn geslaagd: M. J. Braun en J. H. Bun te Maastricht. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. J. Timmer man te Hilversum, en de heeren A. F. M. Klinkhamer te Haarlem en F. J. Mulder te Amsterdam. HILVERSUM (St. Ludgerus Kweekschool). Geslaagd de heeren A. W. Goes, Emmercompas- cuum; J. Graafsma, Leeuwarden; B. J. Th. Horst huis, Oo'tmarsum; Th. C. Jansen, Steenwljk; H. G. J. van Kessel, Vasse; H. W. T. Koëter, Baarn. 's GRAVENHAGE. (Bisschoppelijke Kweek school, Westeinde 99). Geslaagd: P. van Haa- ren, Delft: A. Jacobs, Den Haag; J. van den Bos, Loosduinen; J. H. Kampert, Den Haag; F. van Kan, Delft; en P. J. Karremans, Voor schoten. Uitgeloot met f EOo serie 4687 no. 9; met f 100 serie 4161 no. 21; met f 50 serie 4392 no. 17 en met f 25 serie 1623 no. 36 en serie 4392 no. 27. Met f 10 zijn uitgeloot: Ser. no. Ser. no. Ser. no. Ser no. Ser. no. 3808 2 4161 49 4381 47 4567 42 6183 10 3808 18 4367 25 4392 48 4687 31 6183 49 Met f 5 zijn uitgeloot: Ser. no. Ser. no. Ser. no. Ser. no. Ser. no. 1623 10 4367 1 4392 6 5007 21 6183 3 3808 6 4367 14 4392 38 5C07 38 6183 35 4161 2 4367 18 4567 9 5007 49 6183 39 4161 9 4367 34 4567 15 5925 6 6183 42 4161 19 4381 30 5007 5 5925 31 6183 44 4161 36 4381 44 5007 14 5925 32 6183 45 85 nos. zijn nog betaalbaar met f 2.50. De overige nos. der bovengenoemde series als mede de 50 nos. der eerste 7578 behalve no. 1, no. 17, no. 31 en no. 48, in totaal 470 nos., zijn betaalbaar met elk f 1.50. Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is Dinsdagavond de boerderij van den heer B. Hoekstra te Vinkegahoeve (Fr.) tot den grond toe afgebrand. Er kon zoo goed als niets wor den gered, terwijl de geheele voorraad hooi verlaren ging. De schade wordt door verzekering gedekt. Vanmorgen te half acht geraakte de land bouwer H. van Hal te Helvoirt, die met paard 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1511.00 Geen uitzending van den KRO 11.00 Gramofoonmuziek (Hoorntrio in Es gr. t. op. 40 v. J. Brahms) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln, inge leid en besloten door ge wijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud 1.15 Gramofoonmuziek (o.a. de te nor B. Gigli) 1.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van t Woud 2.00 Einde KRO-programma 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroeporkest o. 1. v. P. Dou- Uez 1.20 Gesproken dagblad 1.30 Omroeporkest o. 1. v. P. Dou- Uez 1.50 Gramofoonmuziek 5.15 Berichten 5.20 Omroepdansorkest O. L y. Stan Brenders 6.05 Kinderuurtje 6.20 J.V.K.A.-uurtje 6.50 Gramofoonmuziek 7 05 Interview van Proke Plebs 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 Gesprokén dagblad 8.00 Kunstkroniek door Roger Avermaete 8.20 Symphonie-Orkest o. 1. v. Franz André 9.05 E. H. Boon geeft een overzicht v. h. katholieke leven 9.20 Symphonie-Orkest o. 1. V. Franz André 10.15 Avondgebed 10 20 Gesproken dagblad v 10.30 Dansorkest o. 1. v. Stan Brenders 11.20 Sluiting GODSDIENST 10.00 Hilversum 1 (AVRO. Morgen wijding) 10.15 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) 10.45 Hilversum IX (Leger des Heilskwartiertje) 4.00 Hilversum II (NCRV. Bijbel lezing) 8.15 Hilversum II (Samenkomst v. h. Leger des Hells) ORGELBESPELING 9.50 Parijs I (L. de Salnt-Martln) 11.25 Droitwich (Henry Croudson) 2.00 Hilversum II (B. Verhoeven) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parijs I 1.00 Luxemburg (omroeporkest) 1.30 Hilversum I (omroeporkest o. 1. v. Nico Treep) 5.15 Brussel I 5.30 Hilversum II 5.30 Hilversum I (omroeporkest) 8.20 Droitwich (koor en orkest) 8.25 Beromiinster 9.15 Hilversum II (NCRV-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk) 9.25 Luxemburg (Symph.-concert door omroeporkest m. m. v. plano) 9^0 Beromünster („Requiem" door solisten, koor en ork.) 9.35 Beromünster 1C.05 Hilversum II (NCRV-orkest) 10.05 Boedapest 10.05 Parijs I 10.55 Kalundborg 12.00 Toulouse (Symphonische mu ziek) LICHTE MUZIEK 8.35 11.05 12.10 12.15 12.20 12.20 12.20 12.30 12:50 I.35 2.05 2.20 2.55 4.20 4.20 5.35 6.35 7.05 7.20 7.50 8.15 8.20 8.30 8.40 9.00 9.20 10 15 10.30 10.35 10.35 10.40 10.55 II.05 Luxemburg (gevar. concert) Hamburg (stafmuziek) Droitwich Hilversum I (Kovacs Lajos) Deutschlandsender Luxemburg (gevar. concert) Kalundborg Hamburg Brussel I Droitwich Deutschlandsender Hamburg (vroolijk concert) Kalundborg Deutschlandsender Hamburg Droitwich (dansmuziek) Luxemburg (gevar. concert) Langenberg Milaan Deutschlandsender Toulouse Kalundborg Hamburg (dansmuziek) Toulouse Toujouse (operettemuziek) Kalundborg (operettemuziek) Toulouse (gev. concert) Weenen (stafmuziek) Beromünster Toulouse (dansmuziek) Droitwich (revue-progr.) Langenberg (dansmuziek) Berlijn (dansmuziek) Het K.R.O.-orkest zal Donder dagmiddag Verdi's ouvert. „La Forza del Destino" ten gehoore brengen (H'sum II 1-302.00 u.) 11.10 Hilversum I (Kovacs Lajos) 11.20 Deutschlandsender (dansmu ziek) 11.25 Kalundborg (dansmuziek) 11.35 Droitwich (dansmuziek) 11.35 Toulouse (Argentijnsche dans muziek) 11.40 Boedapest (Zigeunerkapel) 11.50 Parijs I 12.05 Weenen (dansmuziek) 12.15 Toulouse 12.20 Milaan (dansmuziek) 12.45 Toulouse (mil. marschmuziek) 8.00 Hilversum I 8.10 Brussel I 8.20 Brussel II 9.00 Hilversum I (klassieke muz.) 10.00 Hilversum II (Joh. de Heer) 10.15 Hliversum I 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1.00 Hilversum I 1.10 Droitwich 1 50 Brussel I 2.50 Parijs I 3.00 Hilversum II 3.50 Hamburg 4.20 Langenberg 4.20 Parijs II 4.30 Hilversum I 4.30 Droitwich 6.10 Rome 6.20 Deutschlandsender (koorcon cert) 6.20 6.20 6.35 7.17 7.20 7.30 7.35 7.45 8.30 8.50 10.20 10.55 11.00 11.30 11.50 Berlijn Beromünster Brussel I Parijs II Deutschlandsender Parijs II Berlijn Beromünster Berlijn („Der Cid", opera v. Cornelius) Parijs II Brussel I Luxemburg Hilversum I Luxemburg (dansmuziek) Droitwich (dansmuziek) KAMERMUZIEK 11.30 Hilversum I (Lyra-Trio) 12.20 Langenberg (klein-orkest) 2.35 Langenberg 5.20 Hamburg (kamerorkest) 5.20 Langenberg 5.35 Rome (viool en plano) 5.50 Droitwich (harptrlo) 8.20 Brussel I (klein-orkest) 9.00 Luxemburg (kwintet) 9.35 Brussel I (klein-orkest) SOLISTEN-CONCERTEN 10.30 Hilversum I (pianomuziek van Chopin) 5.20 Berlijn (sopraan en piano) 5.35 Milaan (sopraan en barltonl 6.50 Droitwich (flüitsonates V. Handel) 7.00 Hilversum I (vloolrecitaï) 7.35 Boedapest (zang) 7.50 Weenen Guitaarrecltal) 8.20 Parijs I (vioolrecital) 9.20 Droitwich (zang) 9.30 Hilversum I (Willem. Ande- riessen speelt werken v. Liszt) 10.35 Kalundborg (zang en piano) OPERA EN OPERETTE 8.30 Berlijn („Der Cid", opera V. Cornelius) 9.05 Rome („Le asturie di Berto do", operette v. Frecato) 9.15 Toulouse („Madame Butter fly" v. Puccini) TOONEEL 4.45 Hilversum I („De kinderen v. d. grooten Tjeld". kinderhoor spel) 8.10 Hilversum I („Groote uitver koop", revue v. Jac. v Tol) 8.10 Weenen („Der Burger als Edelmann", blijspel v. Molière) 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum I 11.00 Hilversum I (knipcursus door mevr. de LeeuwV. Rees) 3.00 Hilversum I (causerie over nationale rhythmen en klan ken) 4.00 Hilversum I (voor zieken en thuiszittenden) 5.00 Hilversum II (cursus handen arbeid) 6.30 Hilversum II (causerie door burgemeester v. Zaltbommel) 6.45 Hilversum II (C. N. V.-kwar- tiertje) 7.00 Hilversum n (politieber.) 7.15 Hilversum II (cursus psycho logie) 7.30 Hilversum I (reportage uit Utrecht) 8.05 Hamburg (koorzang) 9.50 Hilversum II (Oud-minister dr. S. de Vries over Zomer- postzegels) 10.00 Hilversum I (Parijsche caba retuitzending, Gram. door mr. H. M. M. Merkelbach) SPORT 6.30 Hilversum I (sportpraatje door H. Hollander) 8.05 Beromünster (reportage v. d. Tour de Suisse) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 8.00 Hilversum I 10.00 Hilversum II 10.20 Berlijn BERLIJN 356.7 NL BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 RL BRUSSEL n 821.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 RL DROITWICH 1500 RL HAMBURG 331.9 RL HILVERSUM I 301.5 RL (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 RL (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 RL LANGENBERG 455.9 \L LUXEMBURG 1304 RL Mn, AAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 RL ROME 420.8 RL TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 RL VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bij de gehouden inschrijving op 25 mill- Nederlandsch schatkistpapier werd voor een totaal bedrag van f 45.398.000 ingeschre ven en f 24.904.000 toegewezen. Het disconto komt uit voor 3 maandspromessen op circa 3pCt. (vorigen keer op 2 11\32 pCtj; voor 6 maandspromessen op circa 3 7/16 pCt- (2% pCt.); voor jaarbiljetien op circa 3% pCt. (2Vt pCt.) en voor 5 jaars op circa 4 pCt. (3Vz pCt.). Het bijzonder uitvoerrecht op bevolkings rubber in Nederl. Indië is met ingang van 24 Juni van f 34 op f 35 per 100 K.G- drooggewicht verhoogd. Na twee achtereen volgende verlagingen was het recht op 20 Mei j.l. 1 per 100 K.G. verhoogd. De invoer van Sumatra's Oostkust be droeg in Mei 2.9 mill, gelijk aan April; in Mei 1935 f 3 mill. In Jan.Mei 13.2 mill- tegen f 13.7 mill. De uitvoer beliep in Mei f 8.4 mill, tegen 1 6.6 mill, in Mei 1935. In Jan.Mei 52.3 mill, tegen f 47.8 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. 'C Eenige belanghebbende firma's, impor teurs van Italiaansche producten en expor teurs van Nederlandsche producten naar Italië, hebben zich telegrafisch gewend tot den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met het dringend verzoek, de sancties tegen Italië op te heffen. De Fransche minister van Financiën ver klaarde, dat geen belasting op goud wordt geheven, noch eenige beperking van het in ternationaal kapitaalverkeer is ingesteld- Handelaren en fabrikanten, die met het buitenland handeldrijven, ondervinden alle faciliteiten bij banken. Hiernaast bestaat een categorie personen, die vaak van wa felachtig moraal in goud en deviezen han delen en tegen den franc speculeeren, der halve tegen het belang van het land op treden. De reden waarom de Bank van Frankrijk- het disconto gisteren van 6 tot 5 pCt. ver laagde moet zijn, dat de regeering, in ver band met de uitgifte van fr. 15 milliard schatkistbiljetten, aan de houders van deze obligatiën ruime disconto-faciliteiten wil verstrekken. Nochtans verbeelt men zich in het buitenland niet, dat uit dezen maatregel ongunstige gevolgen voor Frankrijk's ft' nancieele positie kunnen voortvloeien. Ver laging van het disconto is onder normale omstandigheden een gevolg van oen verbe terde financieele- en monetairé-positie van een land. Te dien opzichte is de situatie nog zeer twijfelachtig, hetgeen allerwegen wordt erkend. De goudprijs te Londen bleef op 138/9 on veranderd. 185.000 werd aan goud omge zet. De rubberprijs te Londen steeg met lft6 tot 7 15/32 per lb. Op de beurs te Parijs werkte de staking der zeelieden te Marseille zeer ontstem mend, terwijl de kans op een staking van de Parijsche taxi-chauffeurs er op wijst dat, ondanks regeerings-faciliteiten, alles nog niet in het reine is. De gespannen interna tionale politieke toestand kwam bovendien- op de markt naar voren. De Fransche minister van Financiën ver klaarde in een pdrsgesprek, voorloopig wel te willen rekenen op het vrijwillig gehoor geven aan den oproep der regeering tot re- patrieering der gevluchte kapitalen, waar toe op grond van de stabiliteit van het be taalmiddel en de verlichting der belastin gen, die de minister beoogt, alle reden zou bestaan. Voor het oogenblik wil Auriol geou dwangmaatregelen toepassen. President Roosevelt heeft de aanvullende begrooting ten bedrage van 2.370.000 on derteekend. Hiervan zal 1.425.000 worden besteed voor crisisdoeleinden en 300.000.000 voor openbare werken. 2.300.000 personen- zullen hierdoor werk vinden. Tevens zal 320.000.000 worden uitgetrokken voor het voorkomen van overstroomingen en voor den bouw van waterwerken in ruim 40 Sta ten. De U. S. Steel Corporation zal voor uit' breiding harer blikfabrieken te Illinois 5Vz rnillioen uitgeven. -'e De Norfolk and Western Rrd. boekte in Mei na aftrek van vaste lasten een surplus van 2.30 mill, tegen 1.48 mill, in Mei 1030 in de eerste vijf maanden 11.90 millioen oj 8.19 per gewoon aandeel tegen 7.63 mill- of 5.16 per aandeel in het overeenkomstW tijdvak van het vorig jaar. -i- De Union Pacific boekte in Mei aan netto bedrijfsontvangsten 349.000 tegen 306.00" in Mei 1935; in de eerste vijf maanden 3-1° mill, tegen 3.71 mill, in dezelfde period" van 1935. De Southern Pacific heeft voor 8 miH- nieuwe goederenwagons besteld, waarvoor o.a. ook de Bethl. Steel en de American CU" and Foundry opdracht kregen. -tr De Amerikaansche automobielveldcooper[ bedroegen in Mei 460.565 auto's, waarvan 385.507 personen- en 75.058 vrachtu&genb In April 502.775 wagens en in Mei 103" 361.107 stuks. ïj. De Amerikaansche goederen-uitvoer W', droeg in Mei 201.04 mill, tegen lt'0-y mill, in Mei 1935. De invoer beliep 191-1* mill, tegen 170.53 mill. Het uitvoer-over' schot bedroeg 19.93 mill, tegen een invoer' overschot van 5.08 mill, in Mei 1935. In a eerste vijf maanden was er een invoo' overschot van 3.29 mill, tegen een Uit' voer-overschot van 16.15 mill, in dezelfa periode van het vorig jaar. Saers Roebuck boekte in de 4 weken Ve* 18 Juni aan omzetten 40.69 mïllicen hen geen 26 pCt. meer is dan in de overeenkotns tige periode van het vorig jaar. In de laatst twintig weken waren de omzetten 20 pc hooger en beliepen 177.78 mill. De gemiddelde dagelijksche petroleum' productie van de Vereen. Staten bedroeg 1 de afgeloopen week 2.963.000 vaten tege 2.971.000 vaten in de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich hedeup ochtend te Amsterdam op 7.417.42'A rig slot 7.40/s); de Frank op 9.743-75^ (vorig slot 9.74'A) en de Dollar op 1.47 /s 1.47V» (vorig slot 1.47%). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloog diploma de heeren J. Hart, te Den Helder! P. Mulder, H. Smits, te Dordrecht; L. C. te Schiedam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6