rs de stad DONDERDAG 25 JUNI 1936 Steun aan noodlijdende gemeenten Prinses Juliana te Loosdrecht Onderzoek luchtvaart ongevallen Kerkelijk leven Autobus met kinderen aangereden Een K.L.M.-lesvliegtuig beschadigd NDER DEN GROND Öe voorwaarden door de regeering vastgesteld HET IJMUIDER CONFLICT De Centrale Bond wijst elke samenwerking met het Actie-comité af ^dienden- en Chefsbrevet in den manufacturenhandel H. K. H. brengt eenigen tijd op het water door BUITENLANDSCH BEZOEK Aan de P.G.E.M. en de K.E.M.A. JEROEN BOSCH In het Museum Boymans Eenige wijzigingen in het wets ontwerp aangebracht ZUIDERZEESTEUNWET Stopzetting uitbetaling toeslagen KOOPT ZOMERPOSTZEGELS Bezwaren tegen werkverschaffing MGR. L. J. DIJKMANS Zestig jaar priester PATER E. J. BORM C. I. C. M. Oud-missionaris in den Congo NEDERL. NATIONALE BEDE VAART NAAR LOURDES NAAR DE MISSIE Inzegening R. K. Ziekenhuis WEGENS OPLICHTING VEROORDEELD Aan groot gevaar ontsnapt DOOR BLIKSEM GETROFFEN Woonhuis en schuur te Wijkhorst door vuur vernield DOOR ZONLICHT VERBLIND Auto-ongeval op den afsluitdijk Leerling-verkeersvliegers bleven bij landing op Waalhaven ongedeerd HET AUTOBUS-ONGELUK BIJ ARNHEM Acht gewonden uit het ziekenhuis OPNIEUW 5 JAAR GEËISCHT Wegens inbraak en diefstal UIT DE STAATSCOURANT Financiën Burgemeesters Politie-commissaris Gevangeniswezen Voogdijraad Rechterlijke macht Land bouwhoogeschool door CharlesFowley Door tusschenkomst van de colleges van Ged Staten in de verschillende provincies heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de Êenieentebesturen doen toekomen de algemeene voorwaarden voor de toekenning van rijkssteun aan noodlijdende gemeenten, aan welke voor gaarden bedoelde gemeenten stipt de hand dienen te houden, indien zij voor steun in aan merking wenschen te komen. Voorts deelt de minister nog mede, dat' in dien mocht zijn gebleken, dat de begrooting i'oor 1936 van andere dan de noodlijdende ge meenten, welke reeds een verzoek om rijkssteun voor 1936 hebben ingezonden, een tekort ver toont, dat alleen door rijkssteun kan worden bedekt, hij bereid is alsnog een aanvrage voor dezen steun in behandeling te ne men, indien het betrokken gemeentebestuur onverwijld tot inzending van een aanvraag daartoe overgaat. Evenwel zullen buiten behan deling blijven de aanvragen van gemeentebe sturen tot dekking van tekorten welke zijn ontstaan door tegenvallers, welke zich sedert den aanvang van het begrootingsjaar hebben voor gedaan. De minister wil gaarne weten, van wel ke gemeenten alsnog een aanvrage om steun kan worden tegemoet gezien. Van de algemeene voorwaarden, verbonden aan de toekenning van rijkssteun aan noodlij dende gemeenten, noemen wij: Niet aan de goedkeuring van Gedeputeerde 8taten onderworpen af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting vinden niet plaats dan dadat Gedeputeerde Staten hun meening dien aangaande hebben kenbaar gemaakt. Overschrijding van begrootingsposten zonder voorafgaande machtiging van Ged. Staten wordt niet toegelaten. Gebeurt zulks toch, dan 2uilen B. en W. persoonlijk aansprakelijk wor den gesteld jegens de gemeente. Tot het doen van uitgaven, op den kapitaal- dienst voorkomende, mag, ook na de goedkeu- ring van de begrooting, niet worden overgegaan dan nadat die uitgaven van een volledige belichting voorzien aan Ged. Staten zijn doorgedragen en van dit college het bericht is ontvangen, dat tegen die uitgaven bij den mi nister van Binnenlandsche Zaken geen bezwa- fen bestaan en de financiering ten genoege van benoemden minister is geregeld. Uit de posten voor werkverschaffing, op den Sawonen dienst voorkomende, mag uitsluitend 'dorden geput voor de werken, ten aanzien van Jdalke de minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard, dat tegen uitvoering zijnerzijds koen bezwaar bestaat. De begrooting en de rekening van het bur- 8eriijk armbestuur worden door den gemeente- bad niet goedgekeurd dan nadat deze stukken 8an Gedeputeerde Staten zijn toegezonden en hit college heeft verklaard, tegen goedkeuring Sten bezwaar te hebben. Tot uitbreiding van het gemeentepersoneel *ordt niet overgegaan, dan nadat die uitbrei ding aan Ged. Staten is voorgedragen en van hit college het bericht is ontvangen, dat tegen hie uitbreiding bij den minister van Binnen- mudsche Zaken geen bezwaren bestaan. ïn de tweejaarlijksche algemeene vergadering bn den Centralen Bond van Transportarbei- hers, te Rotterdam gehouden, heeft de heer Kie- yit, bondsvoorzitter, medegedeeld, dat 't hoofd bestuur betreurt, dat een belangrijk deel van be leden van den C. B. T. te IJmuiden mede werking heeft verleend aan de oprichting van 'en Comité van Actie. Het hoofdbestuur blijft j^ke samenwerking met dit comité afwijzen, en bet blijft eischen, dat de leden van den Centra- en Bond zich losmaken van dit comité, zooals beds een belangrijk deel heeft gedaan en zich "hniddels achter de bondsleiding heeft ge kaatst. Het bestuur van de Reedersvereeniging te JJrnuiden, met wie de oplossing voor dit con flict moet gevonden worden, verlangt dat de '®den van de arbeidersorganisaties zich achter 'ün bondsleiding plaatsen, en is alleen dan be- bid, met de vier organisaties der werknemers b overleg te tjreden. Dezer dagen werd onder leiding van den beer m. F. Kempkes in het Parkhotel te Am- verdam de eerste algemeene vergadering ge iden van de Federatie tot uitreiking var. het ^dienden- en chefsbrevet voor den Ned. Ma- bfacturenhandel. Op deze vergadering werd o.m. besloten op de Uitworpen statuten de koninklijke goedkeuring f^h te vragen, nadat de samenstelling van het bstuur als volgt officieel werd vastgesteld: U. Beek en I. de Lieme (grootwinkelbedrijf), Boersma en C. N. de Graaff (Nederl. R.K. b°bd van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden), drs. A. W. Hermse (Ver. van Chr. 'abdelaren in manufacturen), C. W. Jacobsen u1 B. slier (Alg. Ned. Bond van Handels- en kantoorbedienden), M. F. Kempkes (R.K. k°nd van Handelaren in Manufacturen „St j^illibrordus")J. J. Korff (Ned. Bond van atailhandelaren in textiel- en modeartikelen '■Uemotex")H. J. Vermeulen (Chr. Kantoor- b Handelsbedienden). Als Dagelijksch Bestuur koos de vergadering de heeren: M. F. Kempkes, voorzitter, A. Boer sma, secretaris en C. W. Jacobsen, penning meester. In verband met de af te nemen examens in het jaar 1937 werd besloten, dat het bestuur der Federatie zoo spoedig mogelijk zou aan vangen met den voorbereiding dezer examens. Reeds zijn in enkele plaatsen mondelinge cursussen tot opleiding voor het bedienden brevet gesticht, terwijl ook de schriftelijke opleiding ter hand is genomen. Wij kunnen nog mededeelen, dat eerlang ook de aansluiting van een katholieke groep uit het grootwinkelbedrijf te verwachten is. Prinses Juliana heeft zich, nadat zij het maskeradefeest te Utrecht had gadegeslagen, met haar hofdame Jkvr. de Braauw en den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, ridder L. Bosch van Rosenthal, naar Loosdrecht begeven. Het bestuur der watersportvereniging Loos drecht, dat op de hoogte was gebracnt van het voornemen, verwelkomde de Prinses- Ver volgens begaf H.K.H. zich naar het motor jacht van den heer Maas en zijn zoons, de be kende zeilers Jan en Bob Maas. De Prinses bleef eenige uren op de plassen en gebruikte daarna de thee in het clubhuis der watersportvereeniging. Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Juliana voornemens de volgende week een bezoek aan Friesland te brengen. Een dertigtal leden van het te Scheveningen gehouden electriciteitscongres der U.I.P.D.E. heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Arnhem en Nijmegen. Des morgens werden de laboratoria der K.E. M.A. bezichtigd, waar prof. van Staveren een Korte rede heeft gehouden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de nieuwe terreinen der K.E.M.A., waar de in aanbouw zijnde labo ratoria in oogenschouw werden genomen. Ook werd hier een demonstratie met den nieuwen aldaar opgestelden stootspanningsgenerator bij gewoond. De dames-congressisten maakten een auto tocht in de omgeving van Arnhem en bezochten het NederJandsch Openlucht-museum. Te 1 uur vereenigden alle congressisten zich te Arnhem aan een lunch. Daarna begaven de congressisten zich in gezelschap van hun dames naar de centrale Gelderland, de nieuwe cen trale der N.V. P.G.E.M., waar ir. Lohr een korte uiteenzetting gaf over den bouw van de cen trale, welke vervolgens door het gezelschap werd bezichtigd. Na afloop hiervan werd in de centrale een thee aangeboden. Te 6 uur vertrokken de congressisten per trein in verschillende richtingen, waarmede de technische excursies, welke na de officieele sluiting van het congres waren georganiseerd, tot het verleden behoorden. Ook met betrekking tot deze excursies toon den de buitenlanders zich ten zeerste voldaan over hetgeen hun te Eindhoven, Arnhem en Nfjmegen werd geboden. Naar wij vernemen zal de opening van de groote zomertentoanstelling van werken van Jeroen Bosch en de Noord Ned. Primitieven in het Museum Boymans Woensdagavond 8 Ju li plaats vinden. De medewerking van musea en particulieren uit het buitenland is aanzienlijk grooter dan bij de Vermeertentoonstelling zoodat deze ex positie de meest uitgebreide en belangrijke be looft te worden, welke ooit op dit gebied gehou den werd. Reeds zijn meer dan 200 kunstwer ken bijeen, waarvan het grootste gedeelte nog nimmer in ons land te zien is geweest. Zie dat plantje. Toen ik het zestig jaar geleden plantte zei de handelaar in zjjn prospectus, dat het me boven 't hoofd zou groeien, tot een geweldigen boom. Zoo zie je, vertrouw van 't geen in de pro spectussen staat, nooit meer dan de helft. (Kikiriki). Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van het onderzoek van ongevallen met burgerlijke luchtvaartuigen wordt het volgende ontleend: Aan beschouwingen over de vraag, in hoeverre de algemeene aanpassingspolitiek der Regeering zal worden doorkruist door ter uitvoering van de beoogde regelen te brengen offers, schijnt te minder behoefte, nu die offers uiterst gering zullen zijn. Indien, zooals gehoopt en verwacht wordt, de werkzaamheden van den Raad voor de Lucht vaart van beperkten omvang zullen blijven, is met een en ander een zoo gering bedrag ge moeid, dat het verband met het aanpasings- proces gevoeglijk buiten beschouwing kan blij ven. Gaarne is de minister bereid met zijn ambt genoot van Defensie in overleg te treden, opdat de Raad voir de Luchtvaart, zijnerzijds zooveel mogelijk voordeel kan trekken van de ervarin gen, opgedaan bij het onderzoek van ongevallen met militaire luchtvaartuigen. Overigens vergete men niet, dat het doel der militaire luchtvaart van geheel anderen aard is dan dat, hetwelk burgerlijke luchtvaart na streeft, zoodat derhalve ook de leeringen, welke uit ongevallen bij de militaire luchtvaart kunnen worden getrikken, slechts bij uitzondering voor de burgerlijke luchtvaart van belang zullen zijn. Aangezien niet alleen plaats en omvang van het ongeval op de aanwijzing van den voor onderzoeker van invloed zijn, doch bepaaldelijk ook de bijzonderheden, waaronder het ongeval geschiedde, is het niet wenschelijk voor alle gevallen een vasten vooronderzoeker aan te wij zen. Het is intusschen geenszins uitgesloten, dat zulk een vooronderzoeker voor bepaalde cate gorieën van ongevallen zal worden benoemd. De minister acht het bij nader inzien raad zaam lid 1 van art. 2 uit te breiden tot de niet voor het openbaar luchtverkeer opengestelde luchtvaartterreinen. Om voor de hand liggende redenen moet echter van uitbreiding van tot de uitsluitend voor de militaire luchtvaart aange wezen terreinen worden afgezien. In het gewijzigde artikel 2 is ook den voor onderzoeker de bevoegdheid tot het bezoeken van luchtvaartuigen, enz. toegekend en is wij ders het binnentreden van woningen tegen den wil van den bewoner geregeld. Op het voetspoor der Schepenwet, in welke te dezen het aanhangig wijzigingsontwerp geen verandering beoogt te brengen, is de beteeke- nis van oproepingen, enz. aan de deurwaarders toevertrouwd. Een strafrechtelijk karakter draagt het wetsontwerp niet, eerder beoogt het schepping van tuchtrecht. Bij nota van wijzigingen worden eenige wij zigingen aangebracht, o.a. zal de naam van de wet luiden: „luchtvaartrampenwet". Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drop heeft aan den Minister van Waterstaat o.m. ge vraagd of het waar is, dat de Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet heeft be sloten, de toeslagen op bedrijfsinkomsten, ver leend volgens artikel 6 der Zuiderzeesteunwet, aan belanghebbenden in den zin dier wet, voor- loopig na 21 Juni 1936 niet verder uit te be talen. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur der P.T.T. naar aanleiding der ontstane ver warring van de zomerpostzegels met de Utrecht- sche universiteitspostzegels nogmaals de aan dacht der loketambtenaren gevestigd op de in de daaromtrent uitgegeven dienstorder vervatte opdracht, om bij den aankoop door het publiek van frankeerzegels van l'/j, 5, 6 en 1234 cent de aandacht te vestigen op het verkrijgbaar zijn der zomerpostzegels. Pas als men geen zomerpostzegels wenscht, worden gewone postzegels aangeboden en dan thans het eerst de gelijkwaardige universiteits postzegels. De minister van Sociale Zaken heeft op de schriftelijke vragen van het Staatk. Geref. Tweede Kamerlid Van Dis, inzake het treffen van maatregelen tot het wegnemen van bezwa ren bij in de werkverschaffing in het z.g Stap horsterbosch te werk gestelde werkloozen uit Genemuiden, o.m. geantwoord, dat de te ver richten werkzaamheden van denzelfden aard zijn als in dit werkobject al sinds jaar en dag door werkloozen uit allerlei beroepen zonder eenig bezwaar worden verricht, zoodat de voor stelling, als zou het werk slechts door beroeps grondwerkers zijn te verrichten met alleruiter ste krachtsinspanning, niet juist is. Verwacht mag worden, dat binnen enkele maanden werkverschaffingsobjecten beschikbaar zullen zijn, dichter bij Genemuiden gelegen, zoodat enkele moeilijkheden, welke er nu wel licht nog zijn, geheel uit den weg zullen zijn geruimd. Woensdag vierde Mgr. L. J. Dijkmans, pastoor der H. Georgiuskerk te Eindhoven, zijn zestig jarig priesterfeest. Van deze zestig jaren heeft de jubilaris er 57 in dezelfde parochie doorge bracht en wel van 1879 tot 1897 als kapelaan en daarna als pastoor. Mgr. Dijkmans is eere kamerheer van Z. H. den Paus en officier in de Orde van Oranje-Nassau. Woensdagmorgen heeft de algemeene Kin dercommunie plaats gehad. Om tien uur werd door den jubilaris een H- Mis opgedragen, welke werd opgeluisterd door het zingen der school kinderen. Om vijf uur had de kinderhulde plaats voor de pastorie, waarbij een spreekkoor werd uit gevoerd. In het Bossche diocees herdachten Woensdag eveneens hun zestigjarig priesterfeest de zeer- eerw. heer P. van Heyst, pastoor te Altforst en de zeereerw. heer H- van Wagenberg, pastoor te Hulsel. Woensdagnacht is in het R. K. Liefdehuis te Hulst overleden de weleerw. pater E. J. Borm, priester-missionaris van de Congregatie van het Onbevlekte Hart van Maria (Scheut-Sparren- daal) Pater Borm ontving op 21 September 1918 te Haaren de H. Priesterwijding. In December 1919 vertrok hij naar de missie van Belgisch Congo, vanwaar hij, in verband met een ziekte, welke hij in het moordend klimaat had opgeloopen, naar Nederland terugkeerde. Op 44-jarigen leeftijd is pater Borm thans aan deze kwaal overleden. Het staat thans reeds vast, dat de Ned. Natio nale Bedevaart op 27 Juli a.s. wederom met vier extra treinen, waaronder een speciale zieken- trein, naar Lourdes zal vertrekken. Ruim 300 zieken zullen dit jaar wederom naar Lourdes gaan om te biddten op de door O. L. Vrouw gezegende plek en Hare voorspraak af te smeeken. De Directie van de Ziektenafdeeling zal we derom berusten bij Jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer, terwijl de directie van de treinen ge voerd zal worden door jhr. mr. G. Ruijs de Bee- renbrouck. De geestelijke leiding der bedevaart is in han den van den President van 't Comité, den Hoog- Eerw. heer H. Meijer, Pastoor-deken te Asten, terwijl als Aalmoezenier der zieken zal optred'en de Zeereerw. heer L. Willenborg, pastoor te Bloemendaal. De gelegenheid, als pelgrim voor deze Bede vaart in te schrijven, blijft vooralsnog openge steld. Aangezien bereids bepaald werd, welke zieken mee zullen gaan, kunnen geen aanvragen voor ziekbn meer in behandeling genomen worden. Vanuit het Moederhuis van de Missiezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle-Rixtel ver trekken de volgende Eerw. Zusters naar missie gebieden: 24 Juni naar de Missie van Mariannhill, Zuid- Afrika Leonardis Herold, Carola Kömer, Im- maculatis Vitzthum, Didaka Steimel, Benedik- tis Münz ,naar Monte Cassino, Rhodesia, Lu- kretia Schulte, naar Triashill; 2 Juli naar Oost-Afrika: Servita Limbacher, naar Zanzibar; Lambertis Hack naar Tanga; Amanda Gaffron en Canisiana Wiecheft naar Morogoro, Tanganjika-gebied; 5 Juli naar Mariannhill, Zuid-Afrika: Imel- dis Mülder; Jakobina Riedelsheimer. 25 Juli naar Amerika: Johannella Hardt; Ra- degundis Tegelbackers naar Germantown, Phi ladelphia. 17 October naar Oost-Afrika: Hdephonsa Schmitt naar Kivungilo; Hildemara Allgaier, naar Morogoro. MALANG, 23 Juni. (Aneta.) Monseigneur Al- bers te Malang heeft op 21 Juni het R.K. zie kenhuis te Baleardjosari, Zuid-Malang, plech tig ingezegend. Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den assuradeur B. 3., die door de rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, door middel van een spaar- en credietsysteem. De procureur-generaal had vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van S. tot twee jaar gevangenisstraf geëischt, met onmiddellijke gevangenneming. Het hof heeft het vrijsprekend vonnis ver nietigd en, het verweer van verdachte ver werpend!, dat hy te goeder trouw zou zijn ge weest, hem met eenparigheid van stemmen schuldig verklaard aan oplichting, meermalen gepleegd, en veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. De gevraagde gevanennemtag van verdachte werd geweigerd. Schande, Otto, om mü zoo lang te laten wachten. Neem me niet kwalijk, lieveling, maar toen ik van huis wilde gaan, ben ik van de trap gevallen. Dan had je nog veel eerder hier kun nen zijn. Woensdagmorgen maakte een aantal kinderen uit Varseveld met een touringcar der gemeente Arnhem een schoolreisje, dat aanvankelijk min der vlot dreigde af te loópen, want ter hoogte van den Kasteelweg in de gemeente Renkum werd de bus aangereden door een benzine tank wagen. Alle inzittenden kwamen met den schrik vry. Omtrent het ongeval vernemen wij nader, dat de bus den Kasteelweg wilde oprijden en daar toe den richtingaanwuzer uitstak en iets links uithaalde. De chauffeur van een er vlak achter rijdenden benzine-tankwagen van den Gelder- schen Benzinehandel bemerkte deze richting aanduiding niet, maar zag alleen het stoplicht van den autobus branden. In de meening, dat de bus wilde stoppen, haalde de chauffeur links uit om den bus te passeeren, met het gevolg dat hü dezen terzyde aanreed. Echter niet ernstig, omdat de bestuurder van den tankwagen, het gevaar bemerkend, het stuur naar links gooide, met het gevolg dat de zware auto tegen een boom botste en omsloeg. De tankdoppen sloegen hierbij kapot en de geheele inhoud van 4500 liter benzine stroomde over den weg. De com missaris van politie der gemeente Renkum was spoedig met eenige agenten aanwezig en zette den rijweg af. Gemeente-werklieden groeven putten, waarin de benzine kon wegvloeien en brand voorkomen kon worden. De autobus werd in de linkerflank bescha digd. De vooras alsmede de stuurstang was ge broken. Persooniyke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Met een anderen autobus konden de kinderen hun zoo plotseling gestoorde reis voortzetten. Tydens 'n kort maar hevig onweder, gepaard gaande met een plasregen, die geleek op een wolkbreuk en die de straten spoedig blank zette, sloeg Woensdagmiddag omstreeks half twee de bliksem in de aan het woonhuis vastgebouw- de schuur van W. Janssen, voerman te Wijk horst. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig uitrichten en in dit snelle pro ces kon alleen het vee gered worden. De geheele inboedel en de wintervoorraad hooi gingen in de vlammen op. In zeer korten tyd bleef slechts een rookende puinhoop over. Een en ander was laag tegen brandschade verzekerd. Herhaaldeiyk gebeurt het, dat de laagstaande zon boven de zee des avonds de bestuurders van voertuigen verblindt. Eenige malen reeds is de afsluitboom by de brug op Komwercterzand door de gevolgen van zulk een verblinding gesneu veld. Vanwege den Rijkswaterstaat is in ver band hiermede een bord met het woord „stop" aan den afsluitboom bevestigd. De najaars stormen rukten het bord echter af, en depo neerden het naast den dijk in het natte ele ment, waaruit het sindsdien nog niet is opge- vischt. Woensdagmiddag omstreeks zes uur ging de afsluitboom omlaag in verband met het feit, dat een vaartuig cle brug wilde passeeren. De bestuurder van een vrachtauto van den heer J. Kloos uit Noordwijk, W. G„ werd als velen voor hem, verblind door het zonlicht en de auto reed den afsluitboom stuk. Van den wagen werden radiator en koplampen vernield. De chauffeur bleef ongedeerd. Woensdagmiddag waren de leerling-ver keersvliegers Natan en Schouten, van de op leiding voor verkeers-vliegers der K.L M., van Schiphol vertrokken met het Koolhoven-toe stel PH.-A.J.K., de FK. 43, genaamd de „Krekel", voor een overlandvlucht naar Waal haven. De landing ging blijkbaar een beetje hard, want het toestel kwam zoo hard op den grond neer, dat de olieschokbrekers van het linker- wiel van het landingsgestel het begaven, het landingsgestel ineen werd gedrukt en de neus van het toestel vry ernstig beschadigd werd. De beide inzittenden kwamen er echter goed af en konden ongedeerd uit het toestel kruipen. Woensdag was de toestand van acht slacht offers van het autobusongeluk by Arnhem zoodanig, dat zij het ziekenhuis hebben mogen verlaten. Naar omstandigheden is de toestand der overigen gunstig. Voor het Bossche Hof is in hooger beroep be handeld de zaak tegen den gedetineerden voer man A. M. H., uit Eindhoven, bijgenaamd De Saai, die door de rechtbank te 's Bosch was veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf, we gens inbraak en diefstal te Eindhoven. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 6 Juli as. Bij K.B. van 20 Juni 1936 is, met ingang van 1 Juli 1936, by het departement van Financiën bevorderd tot commies A. J. J. M. Eysenck, thans adjunct-commies. By K.B. van 22 Juni 1936 zyn benoemd: met ingang van: 24 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Oeffeit C. J. J. Remmen, secre taris van die gemeente; 18 Juli 1936 tot burge meester der gemeente Valburg, E. J. Baron Lewe van Aduard; 28 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Hardinxveld, J. W. van Aken; 3 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Twisk A. Teer, secretaris van die gemeente; 20 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Noord- gouwe E. H. P. van Nahuys; 16 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Schiermonnikoog H. W. van den Berg, secretaris van die gemeente; 3 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Groo te gast D. van der Munnik; 19 Juli 1936 tot bur gemeester der gemeente Diever H. G. van Os; 31 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Gie ten G. Nijenhuis; 1 Juli 1936 tot burgemeester der gemeente Oirsbeek J. P. Gk. Gabriels. Bij K.B. van 22 Juni 1936 is: aan B. Ber- theux op zyn verzoek met ingang van 1 Juli 1936 eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Gouda, met dankbetuiging. Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam mevr. A. C. van Vierssen Trip, geboren Schoute, wonen de te Rotterdam. Aan mej. A. M. Tulleners, is op haar ver zoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Amsterdam, onder dankbetui ging. Aan mr. H. W. A. Schipperyn is op verzoek eervol ontslag verleend als Rechter-plaatsver- vanger in de arr.-rechtbank te 's-Hertogen- bosch, onder dankbetuiging. Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij van 22 Juli 1936 is voor het tijdvak van 1 Juli 1936 tot 1 Januari 1937 weder om benoemd tot assistent aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen ir. J. Vlieger, al- Voor het tijdvak van 1 Juli 1936 tot 1 Juli 1937 is wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, ir. E. G. Mulder, aldaar. Verderop, voorbij een heuvel, lagen villa's .h kleine huisjes zoo prachtig in het groen erscholen, dat het wel een droomstad ?e'eek. Doch deze vluchtige en betooveren- 2® aanblik, was hem slechts zeer kort gegund, ^eds gleed de stoomboot weer vooruit en kwam, bekwame handen bestuurd, rustig langs de ^de te liggen. Er volgde een verschrikkelijk gedrang naar v6 loopbrug; onder de gewelven van de enorme ^■1 Was het geraas oorverdoovend. .Het gonzen der stemmen, het rollten en snor- cj der auto's en vrachtwagens overdonderde her ander geluid. Jacques zocht tusschen de bewegende menschenmassa naar het lieve ^Ichtje van Ninette, zooals een schipbreuke- naar het wrak zoekt, tusschen de duizen- tnt kc>PPen der golven. Hy zag haar niet! Geen q 'kele blik, geen glimlach om hem aan te moe- jSen, op het oogenblik dat hy in dit vreemde aan wal zou stappen. Zelfs geen afscheids- °et van dg lieve kleine hand van Janjnel TWEEDE DEEL ZORGEN Sedert zijn eerste wandeling in het wonder bare Kowa voelde Jacques zich teleurgesteld. Uit de verte gezien, schenen al deze gebouwen fan tastisch en schilderachtig, maar van dichtbij leken het monsterachtige vierkanten. Zyn oogen waren snel vermoeid van het kijken naar de enorme blokken van glas en ijzer, vol schreeu wende reclames in alle kleuren. Als men naar boven keek, zag men geen blauwen hemel meer: slechts grijze wolken en rook schenen boven de stad te hangen, vastgehouden door de ontelbare electrische draden. Daarna bekeek Jacques met de grootste aandacht de kleeding der enorme menschenmassa in de straten, om daar iets schil derachtigs in te kunnen vinden. Wat hij echter alleen maar opmerkte, was een koortsachtige menigte, met strakke blikken, holle wangen en witte lippen, die duizenden zenuwziekten ver rieden. Een onophoudelijke stroom van auto's maakte een oorverdoovend lawaai. Vermoeid door het loopen tegen dezen menschenstroom in en neer slachtig gestemd, omdat hy zoo geheel alleten in een onbekende stad moest rondloopen, sloeg Jacques de richting van de haven in. O, had hij slechts de hand van zijn lief vriendinnetje op zyn arm gevoeld, hoe geheel anders zou dan alles geweest zyn! Langzaam naderde hij de haven om ten minste te trachten een verpoo- zing voor zyn oogen te vinden in het aanschou wen van het oneindige water! Maar hoe ver zou hy wel moeten gaan, om het water te kun nen zien achter al die bergen van kisten, zakken en balen? Lusteloos besloot Jacques naar het hotel terug te keeren. Geen enkel bericht of brief was er voor hem. Hij kreeg een zwaar en pijnlijk gevoel, alsof hy geheel verlaten en ver geten was. Om wat afleiding te zoeken ging Jac ques naar de eetzaal en dineerde daar by mu ziek van eten geweldig orkest, waarin de drum den boventoon voerde. Door de monumentale gangen van een buiten sporige weeilderigheid keerde Jacques daarna weer naar zijn kamer terug, overstelpt en ver blind door zooveel luxe. In zijn kleine, maar bui tengewoon hygiënische kamer voelde hij zich van de heele wereld afgesloten en bedroefder dan in zyn aardige kleine hut op de boot, waar in de patrijspoort hem een prachtig uitzicht gaf op de onmetelijke grootschheid van den Oceaan. Plotseling hoorde hij driemaal op de deur van zyn kamer kloppen. „De drie slagen van het noodlot," dacht de jongeman. Zenuwachtig stond hy op en liep: „Binnen!" Met een automatische beweging reikte een groom hem een brief, draai de zich op militaire wijze om en verdween. Bermond brak den brief open en las: „Ver wacht u morgenochtend precies tien uur op het Stone's Office Dertiende Avenue 9901920; dringend!" Stone had hun gesprek dus niet vergeten en nu zou hy waarschijnlijk de gevolgen ondervin den van zyn arrogante houding tegenover den milliardair! Eén ding stond voor hem vast, hij zou gaan en hoorpn wat Stone met hem voor had; zoo laf om zich te verbergen, zou hy in geen geval zyn! ONVERWACHT! Bermonö's besluit stond ook den volgenden morgen nog even vast. Terwijl hy den drempel van het enorme gebouw overschreed en zich door een geluidlooze lift naar de hem aange wezen verdieping liet voeren, zei Jacques tot zichzelf: „Vooral geen verontschuldiging! Geen verontschuldiging Twee seconden later trad hij het bureau van den directeur binnen en bevond zich tegenover Charlie Stone. De beroemde zakenkoning zat in een gewel dige zaal, overladen met kaarten, boeken en kasten, vlak onder zijn eigen portret. Zooals hij daar zat met zijn sterke, breede schouders en energiek gelaat, leek Stone nog krachtiger en grooter dan op de boot. „Ik ben blij u weer te zien, jongeman!" riep hij uit, terwijl hij de beide handen van Jacques greep en ze stevig schudde. „Ga zitten en laten wij eens praten. Eerstens dit: uw openhartigheid heeft mij eigenlijk plei- zier gedaan! Temidden van al deze kromgerug- de vleiers hebt u alleen den moed gehad, ja! den moed gehad, op mijn woord, om ten minste ronduit uw meening te zeggen. Op dat oogenblik was ik er misschien woedend over, omdat het gejuich en de champagne hun invloed niet gemist hadden. Later heb ik er echter an ders over gedacht!" Jacques, die nog niet bekomen was van de verbazing, zei: „En uw bedreiging dan?" Charlie begon hartelijk te lachen. „Bedrei ging? Och kom, ik was woedend, dat is alles!" Deze hartelijke ontvangst, zoo geheel verschil lend van wat hij gevreesd had, ontroerde Ber mond. Zonder zich verder te kunnen beheer- schen, riep hij uit: „De gelukkigste van ons bei den ben ik, mijnheer Stone! Op een onaange naam woord van u, ben ik arrogant, misschien wel onbeschaamd geweest.... maar uw welwil lendheid zou mij er bijna toe brengen om u mijn verontschuldigingen aan te bieden!" „Onnoodig, ik had ongelijk," zei Charlie glim lachend. „Het grootste gevaar, dat wij rijke en machtige zakenlieden loopten, is het besef der werkelijkheid te verliezen, door al die platte en lage vleiery om ons heen. Het is niet zoo slecht, als een jongmensch, dat onafhankelijker en oprechter is dan de anderen, ons eens de oogen opent! Maar, al heeft u misschien gelijk gehad in het algemeen, wat Tao in het bijzon der betreft, hebt u absoluut ongelijk! Tao, die zeer gevoelig is voor de kostbare sieraden van Evelyne, heeft niet opgehouden, haar steeds lastig te vallen. Wat deed hij in die gang, als hij niet een of ander doel had?" „Gelooft u werkelijk, dat Tao een misdadig plan had?" vroeg Bermond. „Natuurlijk, wat anders? Die Tao is listig en gluiperig. Het is een oude vos, die best weet wat hij doet!" Dezen keer dorst Jacques hier niets tegen in te brengen. Stone ging voort: „Ik zelf heb voor het gele ras niet alleen een instinctmatigten afkeer, maar ook een gegronde antipathie! De overwel diging van onze stad door de Chineezen is een catastrophe, die des te erger is, daar wij er ons niet bijtijds tegen verzet hebben. Het Hemel- sche rijk zendt ons alleen bandieten; zij beroo- ven en vermoorden ons dagelijks! Onze stad is gevaarlijk bij nachten bij dag! De politie weet zelf niet meer, hoeveel mannen, vrouwen en kinderen er verdwenen zijn, zonder dat men ooit het geringste poor van hen heeft kunnen ontdekken!" Hier kon Jacques een beweging, die duidelijk zijn twijfel weergaf, niet onderdrukken. Dit ontging mijnheer Stone niet. Met zijn practischen zin maakte Charlie zonder verder tijd te verhezen om Bermond te overtuigen, van de gelegenheid gebruik, om hem het doel van zijn uitnoodiging mede te deelen. „Als be wijs van hetgeen ik u verteld heb, wil ik u nu de zaak verklaren, waarin u mij hoogst nuttig zou kunnen zijn." Stone legde verder uit: .He ter Smith, een van de opzichters van mijn staal fabriek in Bettingham, een voorstad van Kowa, is zeer onverwachts verdwenen. Het is een zeer schandere kop en ik wil en moet hem terug hebben. Ik weet, dat hij dikwijls de Chineesche wijk bezocht en daar verscheidene malen twist heeft gehad. Ik ben er absoluut van overtuigd, dat Chineezen de hand hebben gehad in deze verdwijning. Nu wensch ik te weten, of Smith dood of levend is. Moch hij dood zijn, dan valt er natuurlijk niets meer te doen; maar, indien hij nog leeft, dan wil ik hem terug hebben! Als het noodig is, ga ik zelfs tot 10.000 dollar voor zijn vrijheid." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3