Over smaak valt niet te twisten! Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j Het Rijkswegenplan in herziening Disconto wordt heden verlaagd Door de Gooische gegrepen TOCH TWISTTE DE RAAD AUTOSNELWEGEN DONDERDAG 25 JUNI 1936 inmiiininimiiminiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuwufl GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Na langdurige discussie werd het ontwerp voor een nieuw gebouw voor den geneeskundigen dienst met 1913 stem men goedgekeurd De stadhuisuitbreiding De stadhuisplannen Ziekenvervoer Grondzaken Brandalarm De Raaks Frans Halstentoonstelling Benoemingen Los gemeente-personeel De staking te IJmuiden Het gebouw Geneesk. Dienst Tewaterlating met hindernissen Hoe de Paramaribo" het ruime sop koos Vergeleken met Duitschland maken wij geen slecht figuur Onderhoud met onzen verkeersminister Bovendien werden er vele millioenen aan onze Verkeer op afsluitdijk De gasleveringskwestie van Beverwijk Gunstige beschikking van de Kroon op het beroep van Beverwijks raad Met een half percent Het jubileum van Wittem Koninklijke onderscheidingen verleend AAN EEN ZONNESTEEK OVERLEDEN Jeugdige fietser gedoodtwee meisjes zwaar gewond Het droevig ongeluk b»J Barendrecht De beide slachtoffers werden doot den trein een twintigtal meters meegesleurd motorrijder onder een VRACHTAUTO Ernstige verwondingen opgeloopen Examens L. O. ATHLETIJ& Berger uit Olympisch® trainingsploeg Toch een 4 X 100 meter estafetie naar Berlijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiilUllH^ In de gistermiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad kwamen de volgende zaken nog aan de orde: De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) meen de, dat de niet-uitgenoodigde architecten voor de uitbreiding van het stadhuis geen voldoende medewerking van Openbare Werken krijgen, hoewel toch volledige inlichtingen waren toe gezegd in de raadszitting van Maart. Een situatie-teekening en een leidraad kan men toch niet volledig noemen. Spr. vroeg alsnog aan B. en W. aan de niet- uitgenoodigden alle noodzakelijke hulp te ge ven, opdat zij in staat zullen zijn een ontwerp te maken. De heer CASTRICUM (R.K.) begreep heel goed, dat Openbare Werken maar niet voor iedereen, die zich architect noemt, klaar kan staan. De heer VISSER (C. H.) wees er op, dat B. en W. zich in deze kwestie op buitengewoon glad ijs hebben begeven, ze hebben een schee ve schaats gereden, maar zij blijven staan. Spr. begreep de wenschen van de Haarlemsche ar chitecten, maar zij kunnen moeilijk eischen. dat er méér gegeven wordt dan teekening en leidraad. Wethouder REIN AT, DA (S. D.) achtte zich gelukkig over deze kwestie in het openbaar te kunnen spreken, om misverstanden uit den weg te kunnen ruimen. De raad heeft op 11 Maart niet anders be doeld, dan wat er voor de niet-uitgenoodigde architecten is gedaan. Zeker niet meer. En nu zijn architecten met tientallen aan spr.'s deur geweest, organisaties zijn nadere inlichtingen ko men vragen, „Lieven de Key" is er zelfs voor opgericht. En toch is de zaak zeer eenvoudig: de deur staat open en de „schepper" heeft aan een situatie-teekening en leidraad voldoende. B. en W. zullen aan zijn oeuvre zeer zeker groo- te aandacht schenken. Maar van een prijsvraag is geen sprake en dus vervallen veel vragen en wenschen. De raad houde zich aan de opdracht van de 5 architecten. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) vroeg zich af, waarom de 5 uitgenoodigden een voort durend contact met Openbare Werken moeten hebben (aldus de wethouder) terwijl de niet- uitgenoodigde een genie moet zijn, die het maar met een leidraad moet doen, zonder meer. Spr. hoopte, dat de zaak tot een goed einde zou komen. De kwestie was daarna van de baan. Naar aanleiding van het voorstel om een nieuw en verlaagd tarief voor ziekenvewoer vast te stellen, verzocht de heer VAN KESSEL (R.K.) aanhouding van deze zaak, omdat er méér ver voerders in de stad zijn gekomen. Laat men prijsopgave vragen. De heer NOORDHOFF (S. D.) vroeg of de gemeente het vervoer zelf niet in handen kan nemen, door straks de auto's te plaatsen in het nieuwe gebouw van den geneeskundigen dienst Wethouder ROODENBURG (C. H.) zeide, dat het contract slechts voor één jaar is. Er zal n.l. bekeken worden of de gemeente de zaak zelf ter hand zal nemen, door plaatsing der auto's in de nieuwe brandweerkazerne. Daar 't slechts om een jaar gaat, moet men de firma, die jaren voor het transport zorgde niet uitschakelen. Het voorstel werd met 31 tegen 3 aangenomen. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer W. R. Jansen, hoofd van school 46. Goedgekeurd werd balans enz. 1935 van den Keuringsdienst van Waren. Eveneens werden goedgekeurd balans enz 1935 van de Woningbouwvereeniging „Onder Dak" en „Zorgvliet". Het eerste suppl. kohier zakelijke belastingen op het bedrijf 1936 werd vastgesteld. Eveneens werd een wijziging gebracht in de verordening betreffende heffing en invordering van het schoolgeld voor M.O., gymnasiaal on derwijs L.O. en V-L.O. Vastgesteld werd de staat van oninvorder bare posten straatbelasting, precariorechten, zakelijke belasting op het bedrijf en schoolgeld. De raad verkocht aan den heer J. W. Peere boom grond aan de Anna van Burenlaan en kocht perceel Pijlslaan 9 voor 1700. Voor straat bestemden grond werd aanvaard bij den Oosterduinweg B. en W. stellen voor een crediet van 7008 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe brandalarminstallatie, te plaat sen in het nieuwe gebouw, dat aan de Ged. Oude Gracht zal verrijzen. Aldus besloten. Uit het woningbedrijf werd teruggenomen het perceel Gedempte Oude Gracht no. 18, ter wijl besloten werd tot gedeeltelijke slooping van het gebouw, waarin vroeger de Burgerlijke Stand was ondergebracht, terwijl in het niet te sloopen gedeelte een stempellokaal zal wor den ingericht. Besloten werd te onteigenen perceel Raaks C 2210. B. en W. stellen voor ten behoeve van een in 1937 te houden Frans Halstentoonstelling deel te nemen in een garantiefonds van 15.000 tot een bedrag van 5000. Aldus besloten. Tot regenten van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis werden herbenoemd: mevr. mr. E. A J. Scheltema-Conradi en de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Tot lid van het bestuur der vereeniging voor Nijverheidsonderwijs werd benoemd de heer M. Meyers. Benoemd werd tot schatter vergunningsrecht de heer H. J. H. In den Bosch. De heer PEPER (C. P.) protesteerde er tegen, dat het loon aan los personeel in gemeente-dien sten op het nieuwe, door den minister ge- wenschte peil is gebracht. Hier is sprake van een onrechtvaardigheid.. De minister heeft het vaste personeel bedoeld. Wethouder REINALDA (S. D.) antwoordde, dat het college een onderzoek zal instellen in gemeenten boven 40.000 zielen naar de bepaling der minimumloonen in die gemeenten. De heer MEYERS (S.D.) merkte op, dat de arbeidersorganisaties reeds vragen aan B. en W. hebben gesteld. De heer CASTRICUM (R.K.) meende ook, dat het los personeel een behoorlijke vergoe ding moet hebben. De heer KUIPER (R.K.) zeide, dat in het par ticulier bedrijf een hooger loon wordt gegeven aan losse werklieden dan aan vast werkvolk. Dat is ook juist en rechtvaardig. De gemeente moet dus aan losse menschen, die vakbekwamen ar beid moeten verrichten, ook meer geven. Dat geeft geen jaloezie, dat is rechtvaardig. Wethouder REINALDA (S. D.) ontkende niet, dat er juiste elementen in de discussie zitten. Het vraagstuk der losse werklieden zal inder daad op korten termijn bekeken worden. Thans is reeds getracht tusschenwegen te vinden. De heer NOORDEWIER (C. D.) achtte het onjuist, dat te Haarlem ingeschreven werklooze visschers zijn opgeroepen om naar IJmuiden te gaan. De reeders hebben aan de arbeidsbeurs geen personeel gevraagd. Maar erger is, dat 80 menschen die uit solidariteitsgedachte weigerden of lang niet gevaren hadden, zonder steun zijn gekomen. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) zeide, dat er een wilde staking in IJmuiden is en zette het bekende standpunt inzake assistentie van ar beidsbeurzen uiteen. Was er sprake van een normale staking, dan zou Haarlem niet bemiddeld hebben. De heer CASTRICUM (RK.) meende, dat een wilde staking onverantwoord is en dat de ar beiders dus naar hun organisaties moeten luisteren. De heer VISSER (C.H.) richtte eenige dagen geleden een brief tot B. en W. waarin hij be zwaren maakte tegen den ontworpen gevel van 't nieuwe gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dat aan de Nieuwe Gracht zal ver rijzen. Spr. stelde be handeling nog in deze vergadering voor, om dat de aanbesteding 29 Juni plaats vindt en er nu misschien nog wat te redden is. B. en W. praten van noodzakelijke sober heid, maar daarom be hoeft de stijl niet ka rakterloos te zijn. Dat de Schoonheidscom missie het ontwerp heeft goedgekeurd achtte spr. onbegrijpelijk. Verschillende raadsleden hebben adhaesie aan zijn opvatting betuigd, aldus spr. Dat het gebouw moet aanpassen bij de om geving, is onjuist: omdat de omgeving leelijk is, behoeft men die leelijkheid toch nog niet te De heer Visser: Het gebouw is eenvoudig een monstrum! verhoogen. Het ontwerp is eenvoudig een mon strum! Duidelijk blijkt hier, dat de gemeente thans geen architect heeft, na ir. de Bordes en ir. Daniels. Maar men vraagt toch ook voor andere zaken advies van architecten; waarom in dit geval niet? Terwille van het stedenbouwkundig aanzien, waarvoor wethouder Reinalda altijd zoo strijdt, moet deze schuur niet uit den grond verrijzen. Een der raadsleden heeft opgemerkt: voor het gebouw komen gelukkig boomen te staan! Welnu, mijnheer de voorzitter, daarmede is het ontwerp afgemaakt, aldus spr. Stel de zaak dus uit! De heer MEIJERS (S.D.) vond het ontwerp ook niet mooi, maar er moest met de dienst baarheid van het gebouw meer dan ooit reke ning worden gehouden. De Schoonheidscommissie heeft het ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd en daar om moeten de 39 raadsleden, die voor het over- groote deel uit niet-deskundigen bestaan, het niet beter willen weten, ook als ze persoonlijk niet tevreden zijn. Terwille van de werkloos heidsbestrijding moet de aanbesteding op tijd doorgaan. De heer WEUSTINK (R.K.) onderschreef voor 99 pCt. het door den heer Visser gespro kene. Hij is geschrokken toen hij het ontwerp zag, dacht aan een lucifersfabriek enkreeg tranen in zijn oogen. Deze nieuwe zakelijkheid is absoluut uit den booze. In crisistijd is met weinig geld toch zeer veel schoons te maken. Het zou spr. spijten als wethouder Reinalda, die zooveel voor het stadsschoon doet, zijn naam aan dit gebouw zou geven. Wethouder REINALDA (S.D.) las het rap port van de Schoonheidscommissie voor, waar in van rust en bepaalde verdiensten gesproken wordt. Beeldhouwwerk, sier- smeedwerk, gebrand schilderd glas, wand versiering zouden spe ciaal in dit gebouw zeer goed tot hun recht komen en kunstenaars dus arbeid kunnen ver schaffen. Daarvoor zou aldus het rapport, een speciale commissie in het leven kunnen wor den geroepen, opdat het gebouw ook intern een sieraad voor de stad zou mogen wor den. Wethouder Reinalda: Het gebouw is een weerklank van den so be ren tijd. Enkele bezwaren werden weer later door de commissie genoemd. B. en W. staan op het standpunt, dat de raad wel het minst aange wezen lichaam is om over architectuur en kunst te praten. (De foto, die wij hierbij publiceeren, is ge maakt vooraleer met de wenschen van de Schoonheidscommissie rekening was gehouden). De wethouder noemde vervolgens het nieuwe administratie-gebouw van de provincie aan de Dreef. Stemmen: Mooi! Leelijk! Afschuwelijk! Prachtig! De wethouder: U ziet het, over smaak valt niet te twisten. Zoo is het ook met het nieuwe gebouw van het Gymnasium hierachter! Spr. meende, dat het onderhavige ontwerp aan de Nieuwe Gracht zeer goed zal voldoen. Ook spr. schrok eerst van de buitengewone sober heid, maar later is hij de beteekenis er beter van gaan doorgronden. De ingenieur, die het ontwerp schiep (met den directeur van O.W.), heeft recht op meer waardeering; een schuur mag men het zeker niet noemen. Het is een weerklank van den soberen tijd waarin we leven; het is volkomen verantwoord. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) was ook niet tevreden, maar bekeek van den an deren kant de waarde van het advies der Schoonheidscommissie, waarbij men zich neer zou moeten leggen, omdat het bekwame men schen zijn. Maar het spijt spr., dat het college van B. en W. zich het alléén-recht van be kwaamheid toekent en den raad onkundig noemt. Er zou veel moeten gebeuren om het gebouw iets "van de kaalheid en de kilheid te ontnemen en de vertegenwoordigers van de burgerij heb ben den plicht daarop te wijzen. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) noemde het ontwerp geen superieure bouwkunst, waarmede de Schoonheidscommissie het eens is. Het gebouw kan niet levend gemaakt wor den met kunstwerken. De heer VISSER (C.H.) achtte het zeer merk waardig, dat de Schoonheidscommissie zeer veel opmerkingen heeft gemaakt, die spr. in zijn brief noemde. Spr. diende een voorstel in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd om ten spoedigste te komen met een nieuw ontwerp voor een gebouw van den Geneeskundigen Dienst. De heer WEUSTINK noemde den grooten staat van dienst van den ontwerper niet door slaggevend, omdat deze staat verkregen werd onder leiding van ir. de Bordes. Het afkeuren van den gevel is nog niet 'n veroordeeling van het geheel. Wethouder REINALDA (S.D.) wees er op, dat over de architectuur van de Bordes vroeger ook heel wat in den raad te doen is geweest (de rechte en de kromme lijn). De heer VISSER: Maar niemand heeft ont kent, dat het karaktervol was Wethouder REINALDA verklaarde, dat de foto reeds vóór Maart gereed was en dat later veranderingen zijn aangebracht, lang voor den brief van den heer Visser. Spr. zette de betee kenis der Schoonheidscommissie daarna uiteen en ontraadde het voorstel-Visser. De heer BIJVOET (R.K.) constateerde, dat het gebouw na de wijzigingen een zoo goed als onveranderd uiterlijk heeft gehouden. Er is maar weinig verschil met de foto in de krant. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) meen de, dat een nieuw ontwerp over 14 dagen klaar kan zijn, als de goede wil er is. De bekwaam heid van den ontwerper wordt daardoor niet geschaad. Het voorstel-Visser kwam daarna in stem ming en werd verworpen met 19 tegen 13 stem men, zoodat het ontwerp uitgevoerd zal worden en de aanbesteding doorgaat. De vergadering werd daarna gesloten. Woensdagmiddag is op de werf van de Haar lemsche Scheepsbouwmaatschappij aan het Noorder Buiten-Spaarne te water gelaten de motorboot „Paramaribo", gebouwd voor reke ning van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigen- dienst „Suriname". Gezien de zeldzaafnheid van dit feit m Haarlems wateren, was de belangstelling voor deze gebeurtenis begrijpelijkerwijze zeer groot. Honderden stonden dan ook langs den walkant aan de stadszijde geschaard om vandaar het ongewone voorval gade te slaan. Edoch! Er stond geschreven, dat hun be langstelling op een zware proef zou worden gesteld. Het weet was schoon, het waterkasteel in spe was sierlijk opgetuigd, de champagne stond gereed en toch.... de Paramaribo" wei gerde zich te water te begeven. Zelfs de offi- cieele belangstelling, die zich rond de prille scheepsramp concentreerde, kon daar geen verandering in brengen. Toch stonden daai o.m. de heeren Koning en Dolleman, stichters, en C. de Cock, directeur van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst „Suriname", ir. van Noppen van het Werkfonds, ir. C. P. Gerth en Seigers namens de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo, de heer Vlielander Hein, commissaris van de Haarlemsche Scheeps bouwmaatschappij en directeur van de Rijn- vaartvereeniging, de heer S. A. Blei, de toekom stige kapitein van de „Paramaribo", en vele anderen. Terwijl de „Paramaribo" talmde en talmde, hadden deze min of meer officieele personen de gelegenheid zich van het voorkomen van de nieuwe boot te overtuigen en zich te verge wissen van de toekomst, welke het ranke scheepje in de Verre West tegemoet zal gaan. De „Paramaribo"' is een riviermotorboot van 135 ton, metende 30.5 meter bij 6.30 meter, uit- Met het oog op de steeds toenemende behoefte aan nieuwe en veilige wegen voor het autoverkeer heeft een onzer medewer kers een onderhoud gehad met den minis ter van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Z. Exc. deelde mede, dat 't de bedoeling is, onze nieuwe primaire wegen, voorzoover daarop intensief snelverkeer te verwachten is, reeds dadelijk of in de toekomst als auto snelwegen aan te leggen. Dat zullen dan in de eerste plaats zijn de groote verbindingen Noord-Zuid en Oost-West. In voorbereiding is thans een nieuw overzicht van de wegen, welke in de naaste toekomst moeten worden aangelegd of verbeterd. Het ligt n.l. in de bedoeling, het Rijkswegen- plan-1932, dat evenals het vorige (1927) voor een werkperiode van vijf jaren was opgezet, een jaar langer te doen gelden, om zoodoende tijd te winnen voor een geheel herzien wegenplan, dat dan in 1938 kan worden vastgesteld, bar bij zal dan tevens rekening worden gehouden met de behoefte aan wegenverbetering ten plattelande. Voor verscheidene niet-intensief bereden pri maire wegen kan volgens den Minister voorloo- pig met minder dan vier banen worden vol staan, ook zonder dat de veiligheid in het ge drang komt. De interviewer vroeg den minister vervolgens naar diens indrukken betreffende den specialen autoweg KeulenDusseldorp, waarvan Z.Exc. de opening op Hemelvaartsdag heeft bijgewoond. Mijn bezoek aldaar, antwoordde de minister, gold niet alleen den rijksweg KeulenDussel dorp, maar ook dei „Nur-Autostrasse" Frankfurt- Heidelberg-Mannheim, die reeds een tijd gele den in gebruik werd gesteld. Mijn eindindruk is, dat het mooie wegen zijn, maar tevens, dat wij met onze nieuwe wegen in vergelijking met Duitschland geen slecht fi guur slaan. Onze nieuwe wegen hebben rijba nen van elk 3 meter met 0.50 M. kantstrook en 2.50 M. zijberm, terwijl de Duitsche wegen voor elke verkeersrichting rijbanen van 3.75 M. met een scheidingsstrook van 5 M. tusschen beide wegen en een meter kantstrook met een meter zijberm aan de rechterzijde hebben. Het gevaar van tripleerer. op een rijweg van 7.50 M. is op die wijze niet denkbeeldig, terwijl het op onze wegen met scheidingsstrook, wanneer er aan weerszijden twee banen van 3 M. of iets meer zijn, niet mogelijk is, dat drie auto's naast el kander rijden. De 2.50 M. harde berm laat ten onzent een rustig en veilig stationneeren van defecte auto's op den zij berm toe, terwijl bij de Duitsche wegen die gelegenheid niet voldoende is. De journalist bracht vervolgens het bezwaar naar voren, dat hier te lande de aanleg van autowegen in zoo kleine gedeelten verspreid ge schiedt en constateerde, dat zoodoende het nut tig effect uiterst gering is. De minister erkende dit bezwaar, doch zeide, de oorzaak in hoofdzaak te moeten wijten aan technische en administratieve moeilijkheden, oponthoud bij onteigening e.d. Z. Exc. voegde hieraan toe, dat er thans ernstig naar ge streefd wordt, om, nadat een weg is aangevat, dezen zoo spoedig mogelijk te voltooien. Anderzijds mag niet worden vergeten, dat ook wij wegen aan één stuk weten te maken, bijv. AmsterdamSassenheim. Van den weg RotterdamEist, ter lengte van 100 K.M., is het gedeelte tusschen Ridder kerk en Waardenburg in uitvoering en ge deeltelijk reeds voltooid. De weg Den Haag —GoudaUtrecht, een weg van 60 K.M., gelegen in uitzonderlijk slecht terrein, is in een vergevorderd stadium van uitvoering. bruggen over de groote rivieren besteed, waar van dit jaar die te Nijmegen en te Vianen ge heel gereed kwamen en die bij den Moerdijk bijna gereed is. Naast de 9 a 10 millioen per jaar uit het Verkeersfonds, is verleden jaar 12 millioen en wordt dit jaar weder 10 millioen uit het Werk fonds aan de wegenverbetering ten koste gelegd. De minister ontkende niet, dat de scherpe strijd tusschen rail- en motorverkeer invloed op de verkeerspolitiek had uitgeoefend, doch hij achtte zoodanigen invloed op den auto- wegenaanleg niet aanwezig. Men moei echter niet vergeten, dat de spoorwegen het eigendom zijn van de Nederlandsche volksgemeenschap en dat zij dus niet als „quantité negiigeable" mogen worden beschouwd. Misschien ki nnen wij over een halve eeuw de spoorwegen mis sen, doch thans is dat zeker nog niet het ge val. De Staat moet nu eenmaal de tekcrten bijpassen. Aan de verlaging der exploitatie kosten wordt thans hard gewerkt. Tenslotte vestigde de interviewer de aanaacht op den afsluitdijk, waarvan totnutoe alleen de Zuidelijke helft van het dwarsprofiel voor het autoverkeer is ingericht, terwijl nog altijd de Noordelijke helft braak ligt, omdat men bij den aanleg van den dijk de meening was toe gedaan, dat daar een spoorweg behooiae te worden geconstrueerd. Is zoo vroeg hij Uw Excellentie van meening, dat men daar ooit nog tot spoorwegaansluiting zal besluiten. Voorloopig zal daar zeker niets van komen, antwoordde de minister. Zou Uw Excellentie dan niet willen overwegen, op dat Noordelijke gedeelte een autoweg aan te leggen voor het verkeer van Friesland naar Noord-Holland, om dan den thans bestaanden weg uitsluitend voor het autoverkeer in de richting naar Friesland te kunnen bestemmen? Thans is er meermalen opstopping van het autoverkeer, vooral bij het monument op den dijk. Inderdaad wordt de dijk daar ter plaatse vaak als parkeerterrein gebruikt door automo bilisten, die het monument gaan bezichtigen. Overigens is het autoverkeer op den afsluitdijk nog niet zoo intensief, dat bijzondere maat regelen noodig zijn. Bij vermindering van de drukkende be lastingen, waaraan het automobilisme is on derworpen, zal dit in het algemeen en zeker ook op den afsluitdijk stellig intensief wor den, was het wederwoord. Dan zullen we verder zien, wat ons te doen staat, besloot de minister. gerust met een Stork-motor type Ganz Diesel van 120 P.K. Zij heeft een volledige electri- sche uitrusting aan boord, een ijskast, een koel installatie, enz. De bemanning zal bestaan uit een kapitein met vier manschappen. De boot, die nu nog moet worden afgewerkt, waarmee nog enkele dagen gemoeid gaan, wordt naar West-Indië gesleept door een zeeboot, die voor dezelfde maatschappij in Rotterdam is ge bouwd. De „Paramaribo" zelf is niet zeewaar dig. Zelfs toen de heeren al deze wetenswaardig heden hadden vernomen, vond de „Parama ribo" het nog geen tijd haar plicht te doen. Om vier uur precies moest de boot zluh via de met groene zeep ingesmeerde helling naar het Spaarne begeven. De laatste hindernissen wa ren vlot weggenomen, aan boord wandelden leden van het personeel vroolijk heen en weer om te constateeren, dat de boot werkelijk kon wiebelen. Op de tribune-voor-de-gelrgenheid stonden de genoodigden te wachten op het plechtige oogenblik. Toen kwam men tot de ontdekking, dat het weer té schoon was. De zeep, waarmee de hel ling was ingesmeerd, bleek gesmolten te zijn. Men schafte raad. Met man en macht wer den de wiggen onder de kiel onderhanden ge nomen om het achterstuk hooger te krijgen. Bovendien werd vanaf het voorschip een kabel gespannen naar een electrische kraan. Men rukte en trok. Maar niets scheen te helpen. De beweging van de onwillige „Paramaribo" scheen zich te zullen bepalen tot een weinig efficient wiebelen. Tenslotte zou men het met een sleepboot probeeren Het was al over half zes! Terwijl de sleepboot echter de helling naderde, staakten de onvermoeibaren op de „Paramaribo" hun moei te niet. Zij bleven heen en weer springen en schommelen. Tot plotseling en onverwacht het succes „uitbrak". Een stem schreeuwde, dat de boot zich in beweging had gezet; de onofficieele getuigen juichten, omdat zij toch niet tever geefs hadden gewacht. Alleen de officieelen juichten niet. Zij zagen de „Paramaribo" snel ler en sneller de helling afglijden en zagen te gelijkertijd de nietige sleepboot, die vlak voor de helling in het water dobberde. Er moest een ongeluk gebeuren. Het ongeluk gebeurde niet. Juist toen de kiel van de rivierboot in het Spaarne ging verdwij nen, helde de boot door een gelukkig toeval even naar links, zoodat zij met een kleine af wijking in schuinsche richting het Spaarne in- plonsde. Rakelings langs de sleepboot, waarop de manschappen tevergeefs trachtten door een vlugge manoeuvre het geval buiten de gevaar lijke zóne te brengen. Eerst toen brak het algemeen hoera-geroep los. later dan verwacht was, maar niet minder spontaan na de doorgestane emotie. De plechtigheid was ten einde. Bij Kon. Besluit is een beschikking gegeven op het beroep van den raad der gemeente Be verwijk tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is ont houden aan het gemeenschappelijk raadsbe sluit van de raden van Beverwijk en Heems kerk, strekkende tot wijziging van de in 1927 tusschen beide gemeenten getroffen regeling inzake de levering van gas. Ged. Staten hadden zich tegen de getroffen regeling verzet op grond dat deze te ongunstig geacht werd voor de gemeente Heemskerk. De Kroon heeft thans overwogen, dat, wan neer beide gemeentebesturen een wijziging van de regeling wenschen, waartegen overigens geen bezwaar bestaat, Ged. Staten zich daar tegen niet behoeven te verzetten op den en kelen grond, dat de bestaande regeling voor een der partijen voordeeliger is dan de nieuwe. Op dien grond is het besluit van Ged. Sta ten vernietigd en het gemeenschappelijk raads besluit alsnog goedgekeurd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Bank met ingang van heden haar rentetarieven over de geheele linie met een half percent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve te ruggebracht van 4% tot 4 percent. Naar wij vernemen, is de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen L. Saut be noemd tot officier in de orde van Qranje- Nassau en de zeereerw. Pater A. Strijbos, rec tor te Wittem, tot ridder in dezelfde orde. Woensdagmiddag is de zeventigjarige Cor Bruines, wonende te Alphen aan den Rijn, ter wijl hij bij den landbouwer Oosthoek aan den West-Kanaalweg werkzaam was, vermoedelijk door een zonnesteek getroffen. De bejaarde man, die op een wagen met hooi stond, stortte plotseling omlaag en (verd levenloos opgeno men. Woensdagavond om kwart over acht PaS* se er de de Gooische tram, die juist van „Gooische Boer" naar Naarden was vertrok" ken, het laantje naast het café „Het Mouwtje"' toen een jongen en twee meisjes dit laantje kwamen uitfietsen. De jongen, de 14-jarige L. V. C. uit Hil versum, werd zeventig meter meegesleurd* De tram moest worden opgevijzeld, om de® ongelukkige te bevrijden. Het bleek echter, dat hij op slag was gedood. De beide meisjes werden naast de tramsport geslingerd en zijn zwaargewond naar de Ma' jella-stichting te Bussum vervoerd. Het zijn d® zestienjarige J. H. en cte vijftienjarige B. beiden uit Bussum. Het parket uit Amsterdam heeft ter plaats® van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Over het ernstig ongeluk, dat Woensdagavond bij Barendrecht twee menschenlevens eischt®' vernemen wij nader, dat het geschiedde op &n buitenweg onder Wet-IJselmonde. De bei<*e slachtoffers waren de 17-jarige T. Bunk uit de Overijselschestraat te Rotterdam en baar 1®' jarige verloofde J. T. H. Lisman van den Oost- weg te Barendrecht. Zij fietsten den overweg over, toen een trein naar Dordrecht was voor bijgegaan. Plotseling kwam uit Dordrecht de Pullmantrein, die om 6.51 te Rotterdam m°e aankomen, aandaveren. Beide personen werder- gegrepen en door den trein een twintigta meters meegesleurd en in de sloot geworpen- Dr. Feisser, directeur van den gemeentelijke11 geneeskundigen dienst te Rotterdam, die in de® Pullmantrein van zijn vacantie in Zwitserlan terugkeerde, snelde met het treinpersoneel dl' reet te hulp, doch toen zij de beide slachtoff«rS uit het water hadden gehaald, kon de dokt«r slechts den dood constateeren. Beiden moeten vrijwel op slag zijn gedoo De lijken zijn Woensdagavond ter Plaa^0 gekist en naar het lijkenhuisje te Ijselmon overgebracht. Het treinverkeer had een klein half u vertraging. Op de Zijdelaan hoek Leidschestraatweg 's Gravenhage is Woensdagmiddag half een ernstig ongeval gebeurd. Een tractor aanhangwagen, beladen met ijzeren binten, stuurd door den 20-jarigen J. D. uit Noor hom kwam uit de richting Wassenaar ona het viaduct door en reed naar links de ZiJQ laan op. Terwijl tijdens deze manoeuvre e* auto, komende uit de richting Den Haag, den Leidschestraatweg stond te wachten, re plotseling de 64-jarige motorrijder C. C. «0 wonende in de Loenenschestraat, dezen au aan de rechterzijde voorbij, met het gevo dat hij onder den vrachtauto terecht kwam In ernstigen toestand is de man door Geneeskundigen Dienst naar het zieken aan den Zuidwal te Den Haag gebracht, w<*> een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. BEVERWIJK (Bisschoppelijke Kweekschoo Geslaagd" P. Butter van Wormer; P. van v pen van N. Beemster; G. Groot van Hoor H. Groskamp van Haarlem; M. Kroone Schagen. Naar wij vernemen, heeft de nationale ie^r, nische commissie van de Koninklijke Ne landsche Athletiek Unie besloten Berger af voeren van de Olympische training. geruimen tijd waren er kwesties tusschen Bere en de leiding van de training. Berger rf(3 zich n.l niet ten volle onderwerpen aan voorschriften, door de leiding gegeven. Na aanvankelijk een oplossing bereikt scheen, tijdens de te Werve-wedstrijden, in verb met het startsysteem van den heer Van Lee, nieuwe moeilijkheden gerezen. Dit is pj- Berger aanleiding geweest zich uit de oly" pij sche trainingsploeg terug te trekken, wa de nationale technische commissie besloot als definitief te beschouwen. Vanzelfsprekend zou Berger een plaats in 4 x 100 meter estafette, waarop ons land Berlijn zal uitkomen, hebben gekregen. Berger uitvalt, wordt de Nederlandsche vaIj fetteploeg verzwakt, maar de N. T. C- meening, dat onze reserves tegen dien *0°^ een dergelijk peil zu-lïen staan, dat zij p Osendarp en Van Beveren een ploeg kunnen vormen, die minstens zoo snel is,, het team, waarin Berger zou zijn opgenom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4