Manen ZONDAG Frankrijks buitenlandsche politiek Groningen als touristenland CACHETS DUITSCHLAND NIET ONTEVREDEN ChOON CHIP DONDERDAG 25 JUNI 1936 Ons Algemeen Staat kundig Program Een groot werk tot stand gebracht R.K. SLAGERS IN HET ZILVER Vijf en twintigjarig jubileum van den Ned. R.K. Bond van Ar beiders in de Slagersbe- drijven StJoris" BEHOEFTIGE SCHIPPERS De ondersteuning te Rotterdam BediHyfsautohouders Te Nijmegen is de algemeene vergadering van den Bond gehouden HET OVERLIJDEN VAN FLOR LAROCHE Radio-Missiedag Programma voor Zondag a.s. Processie te Hoorn Overtreding der wet?_ BUIT EN LAN DSCH OVERZICHT Slechts oude illusies gehandhaafd Eendaagsche Douglas-trips van de K. L. M. naar het Noorden van ons vaderland Eén dag groot-tourisme VICE-CONSUL VERDRONKEN VOOD DEN St. Adelbertsdag te Egmond Plechtige Hoogmis op den St. Adelbertsakker Verdronken Dezer dagen is het Algemeen Staat kundig Program der R.K. Staatspartij vastgesteld in den Partijraad, mèt of- ficieele toelichting, in druk verschenen en algemeen verkrijgbaar gesteld 1). Met vol doening zal deze publicatie alom begroet worden, omdat daarmee de langdurige ar beid van veel vooraanstaande mannen tot een goed einde is gekomen. Feitelijk sinds 1883, toen Dr. Schaepman zijn „Proeve van een Program" in het licht gaf, is op de samenstelling van dezen staat kundigen „codex" gewacht. En toen op 14 October 1933 de door het Partijbestuur be noemde Commissie tot samenstelling van 'n ontwerp aan het werk toog, is zeker wel eens de twijfel opgekomen, of deze „expe ditie" met een eindresultaat huiswaarts zou keeren. 3 Juni 1935 verscheen het ontwerp-Alge- meen Staatkundig Program. Begin Novem ber kwam de uitvoerige toelichting op be ginselen en algemeene richtlijnen gereed. Ook na de vaststelling door den Partijraad, is er, op den grondslag van de belangrij ke discussies ter vergadering, kennelijk nog geveild en geschaafd, zoowel aan enkele for muleeringen in den tekst van het Program zelf (Staat en gezin huwelijk; opvoeding, onderwijs, cultureele zaken), als aan som mige onderdeelen van de toelichting. Het kan niet in onze bedoeling liggen, om na alles wat in voorgaande stadia over dit werkstuk is gezegd en geschreven, thans nog weer eens een diepgaande bespreking aan den inhoud van dit Algemeen Staat kundig Program met toelichting te wijden. Nu, ten koste van veel arbeid en inspanning en nog meer toewijding, de eindstreep is bereikt, hopen en, verwachten wij, dat dit boekje de belangstelling zal ten deel vallen, waarop het wegens zijn inhoud aanspraak mag maken. Voor de terecht zoo begeerde ontwikkeling van de belangstelling in het werk en streven onzer Partij, juist op het gebied van haar staatkundige beginselen, is het met name van groot gewicht, dat een uitgave als deze in handen komt van een zoo groot mogelijk aantal intellectueelen in en buiten onzen kring. Het moge velen hunner, die in een bepaalde onbekendheid maar al te gemak kelijk berusten, te denken geven, dat de R.K. Staatspartij in dezen tijd keerpunt van de geschiedenis is hij genoemd in dit tijdperk van fundamenteele veranderin gen en verschuivingen op maatschappelijk en staatkundig gebied, kans heeft gezien om een formuleering en beschrijving te le veren van de uitgestrekte staatsleer naar Katholieke opvatting, opgetrokken op onze onveranderlijke, altijd en overal geldende Katholieke beginselen en toegepast op de concrete eischen, welke aan het werk en 't streven van onze staatkundige vereeniging in dit tijdsgewricht worden gesteld. 1) Verkrijgbaar bij het Algemeen Secre tariaat der R.K. Staatspartij, Mauritskade No. 25, 's-Gravnhage. Prijs 0.60 (voor leden der Partij f 0.30) exclusief verzend kosten. De feestelijke herdenking van het vijf en twintigjarig bestaan van den Ned. R. K. Bond van Arbeiders(sters) in de Slagers- en aan verwante Bedrijven ,.Sint Joris", zal plaats vin den op Zondag 5 Juli a.s. te Utrecht. Om 10 uur des morgens zal dien dag de wel- eerw. bondsadviseur een H. Mis van dankbaar heid opdragen in de Kapel van het Ziekenhuis Rint Joan de Deo, aan de Mariaplaats. Daar na gemeenschappelijk ontbijt in hotel Noord- Brabant, Te 12 uur vangt de feestvergadering aan. op Welke bijeenkomst de nieuwe bondsvlag zal worden ingewijd. Het bestuur recipieert van 2half 4 in de bovenzaal van Hotel Noord-Brabant. De deelnemers aan het te geven feestdiner komen dan om kwart voor vier bijeen in de bovenzaal van Hotel Noord-Brabant. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, mede namens de ministers van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Sociale Zaken op de schriftelijke vragen van het R.K. Tweede Kamerlid Van de Bilt betreffende de te Rot terdam bestaande regeling voor ondersteuning van behoeftige schippers o.m. het volgende ge antwoord De regeling heeft voor het schippersbedrijf dezelfde gevolgen aks voor andere bedrijven, n.l. dat een deel der vakgenooten werkt en dat een ander deel niet werkt en door steun voor onder gang wordt behoed. Dat daardoor de pauperi- seering onder de schippers ernstiger afmetingen Vsu aannemen dan onder de werkloozen in an dere bedrijven of beroepen, is niet gebleken. Ook voor den schipper blijft bij opleving van de conjunctuur, evenals voor alle andere werk loozen, de gelegenheid open, weder aan het be drijfsleven deel te nemen. In verband met de omstandigheid, dat de ar beidsmogelijkheden in de binnenscheepvaart in den laatsten tijd belangrijk zijn verminderd, heeft de bevrachtingscommissie voorgesteld, op de bestaande regeling tijdelijk een verzach ting aan te brengen, welke het den schippers mogelijk maakt gedurende een korte periode van b.v. drie maanden de wachttijden tusschen twee opvolgende vaarperioden te overbruggen, door n.l. gedurende een deel van den wachttijd ondersteuning te verleenen. Dit voorstel is door be gemeentelijke instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon aanvaard. De maatregel is als tijdelijk bedoeld. Ook het college van burgemeester en wethou ders is van oordeel, dat de te Rotterdam be staande regeling, aangevuld met de bedoelde verzachting, dient te worden gehandhaafd, daar zij voor de betrokkenen gunstiger wordt geacht dan de regeling die te Amsterdam geldt. De Regeering vindt geen aanleiding, B. en W. van Rotterdam tot het volgen van een andere gedragslijn te bewegen. Heden is te Nijmegfcn de jaarvergadering be gonnen van den B. B. N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland. Na de ontvangst van de deelnemers ten stad- huize werd de vergadering geopend met een rede van den algemeenen voorzitter, den heer A. J. ten Hope. Spr. wees allereerst met groote vol doening op de tot standkoming van de verschil lende vaste oeververbindingten nu en in de toe komst. De bruggen zullen het economisch verkeer vergrooten en dus ook den geheelen handel en het bedrijfsautomobilisme bevorderen. De vooruitzichten, waaronder deze jaarverga dering wordt gehouden, kunnen nog allerminst gunstig genoemd worden. Het is jammer, dat de voldoening, die allerwege wordt gesmaakt over de glorierijke volbrtenging van alle groote werken, getemperd wordt door de wetenschap, dat het motorisch verkeer opnieuw belast is, om de ver bindingen over rivieren en stroomen door mid del van bruggen tot stand te brengen. De plaats, die het motorrijtuig in ons maat schappelijk bestel inneemt, en volgens de wetten der economie moet innemen, wordt betwist. Daarbij wordt vergeten, dat die plaats veroverd is, niet dank zij de economische crisis, maar als eten gevolg daarvan en om haar te overwinnen. Een der voornaamste bestanddeelen van den goederenprijs bestaat in de vervoerkosten. Volgens spr. zou men thans eindelijk een einde moeten maken aan den overheidssteun in den bodemloozen put van het vervoer en dit overla ten aan het particulier initiatief. De vergadering werd hierna huishoudelijk. Tijdens de lunch hield prof. mr. dr. H. Westra, voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Ver- keersfederatie een speech over de toenemtende lasten van 't motorverkeer. Hij wees erop, dat de spoorwegen terecht een onderwerp van algemeen belang vormen, doch dat dit. evenzeer het geval is met de andere verkeersvormen als de lucht vaart, de binnen-scheepvaart en het motorweg- verkeer. In het algemetene verkeersbeeld neemt juist het motorwegverkeer een belangrijke plaats in door zijn economisch rendement en door de mogelijkheden van ontwikkeling, die deze jonge verkeersvorm biedt. Waar het motorwegverkeer zijn aandeel in de kosten van den weg meer dan opbrengt, en alles bij elkaar gerekend meer dan f 72 millioen per jaar opbrengt, zal de nieuwe heffing op de ben zine ten de coördinatie, naar het zich laat aan zien, een verdere daling te zien geven. Mocht dit bewaarheid worden, dan zal dit zoo wel fiscaal als ten aanzien van de werkloosheid funest kunnen worden. Het stoffelijk overschot van den tooneelspeler Flor Laroche, die tusschen Bremen en Osna- brueck verongelukt is, wordt vandaag van het St. Josephgesticht te Bremen naar Amsterdam overgebracht, om in de aula van Zorgvlied te worden opgebaard. De teraardebestelling is Zaterdagmiddag 1 uur. jflPMM Woensdag werd te Laren de Lekende St. Jansprocessie gehouden. Duizenden waren van deze plechtigheid getuige Voor de derde maal, thans Zondag a.s., houdt, zooals men weet, de KRO zijn jaarlijk- schen Radio-Missiedag. Het programma wordt begonnen met een rede van prof. Féron, over radio en missie. In het Nederlandsch wereldprogramma en in het koloniaal programma van dien dag, die beide ook voor Nederland gerelayeerd werden, spreken resp. Mgr. Th. M. P. Bekkers over Ne derland en zijn missies en Mgr. P. G. Groenen over Nederland en zijn missies in Oost- en West-Indië. Om 3.30 uur behandelt Pierre Cuypers doel en werken van de M. I. V. A., om vier uur prof. dr. J. Sassen O. P. doel en werken van het R. K. Adviesbureau voor landbouwkun dige missie-actie. In het avondprogramma wordt een speciaal hoorspel gegeven: „Het vaderland tegemoet", terwijl om negen uur de radio-missie-wedstrijd wordt gehouden. Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen al degenen, die des morgens aan de kerken het Radio-Missiespeldje hebben gekocht, hetwelk met toestemming van het Doorluchtig Episco paat in het geheele land mag worden aange boden. In slechts enkele plaatsen zal de insigne verkoop aan de kerken op lateren datum ge schieden. Daaromtrent echter, alsmede over de bijzonderheden van den wedstrijd, worden voor de microfoon en in den Katholieken Radio Gids verdere mededeelingen gedaan. Slechts zij nog vermeid, dat er meer dan dui zend fraaie prijzen ter beschikking staar; de hoofdprijs is een Ford Junior, 4 cyl. 1936. Zooals reeds tal van jaren is geschied, is ook nu op den avond van H. Sacramentsdag op het terrein van het Missiehuis, aan den Berk- houterweg te Hoorn een openluchtprocessie met het Allerheiligste gehouden. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Commissaris van Politie te Hoorn te voren bezwaar gemaakt tegen deze openbare Gods dienstplechtigheid, die, hoewel op eigen terrein, toch z. i. in strijd zou zijn met de wet. De Z. E. Father Directeur J. van Heiningen achtte deze opvatting niet te aanvaarden en heeft de processie laten doorgaan. Op last van den commissaris is nu proces verbaal opgemaakt en zal voor de Rechtbank te Alkmaar deze zaak aan de orde komen. Het is hoogst merkwaardig, dat de door een marxist van semietisch ras geleide Fransche regeering onmiddellijk in het nationaal-socialistische Duitschland, dat zoo wel de Joden als de marxisten en vooral de Joodsche marxisten als zijn natuurlijke vijan den beschouwt en behandelt, een welwillender pers heeft gevonden dan één van haar voor gangsters. Hopen de Duitschers, dat Frankrijk door deze Volksfront-regeering innerlijk zoo zeer verzwakt zal worden, dat het ten gronde zal gaan of minstens als tegenstander niet meer mee zal kunnen tellen? Of hecht het in werkelijkheid méér waarde aan de verklarin gen van Blum c.s. dan aan de meer rechtsch georiënteerde Fransche politici, die vroeger het bewind over den na-oorlogschen boedel voerden? In ieder geval, gemeend of niet, Duitschland acht het momenteel blijkbaar niet gewenscht de Fransch-Duitsche tegenstellingen toe te spitsen. Hitier zit aan den kant van den troe belen politieken vijver, wachtend op ae visch, die hij zal kunnen vangen. Na Goering met weinig zichtbaar succes naar den Balkan te hebben gestuurd om naar de gunst van ver schillende Donau-landen te hengelen, heeft hij dr. Schacht denzelfden kant uitgezonden en deze is met een bundel economische contracten uit Joego-Slavië, Griekenland en Bulgarije te ruggekeerd, terwijl hij de economische betrek kingen tusschen Berlijn en Boedapest nog heeft weten te versterken. Voor Schacht is dit een groot persoonlijk succes, dat hij best kon ge bruiken, sinds Hitier hem inzake deviezen- politiek en grondstoffendistributie onder voog dij van Hermann Goering moest stellen om hem tegen de aanvallen van de radicale partij-ele menten te beschermen. De economische betrek kingen, welke Schacht in het Donau-gebied en den Balkan heeft gevestigd, uitgebreid of ver sterkt, hebben natuurlijk de bedoeling ook de politieke situatie in Midden- en Zuid-Oost Europa voor Duitschland te verbeteren vooral met het oog op Oostenrijk, dat Duitschland nog altijd begeert in te palmen en dat juist thans weer door een nieuwe agitatie-golf der nationaal-socialisten ernstig wordt verontrust. Aan Londen heeft Berlijn nog steeds geen ant woord gegeven op de dringend gestelde vragen, van welker beantwoording het zal afhangen of op Duitschland al dan niet te rekenen valt voor het bouwen van nieuwe internationale veiligheMsconstructies. In Engeland heeft dat een zeer slechten indruk gemaakt en zoowel Eden als Baldwin hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat het besluit der Britsche regeering tot het nemen van het initiatief tot opheffing der sancties voor een deel te wijten is aan de bezorgdheid over en de onzekerheid van Duitschlands opportunistische „wait-and-see"- politiek. Terwijl Engeland, dat Frankrijk na de schending van het Locamo-verdrag door Duitschland onvoldoenden steun verleen de om een krachtdadig verzet tegen deze ver dragsschending mogelijk te maken, thans be reid schijnt meer aandacht dan tot nog toe aan het „Duitsche gevaar" te schenken, hebben Blum en Yvon Delbos in Senaat en Kamer een regeeringsverklaring over de te volgen Fran sche buitenlandsche politiek voorgelezen, welke zeer opvallend een grooter vertrouwen in Duitschlands bedoelingen uitspreekt dan in langen tijd van die zijde is vernomen. Natuur lijk beloofden de Volksfronters trouw aan den Volkenbond en het beginsel der collectieve veiligheid, maar dit nam niet weg, dat zij evenals Engeland bereid zijn de doelioos ge worden sancties tegen Italië te liquideeren. Zij negeerden, dat Frankrijk vroeger de Vol- kenbondspolitiek alleen tegen Duitschland en niet tegen Italië krachtig wenschte te hand haven. Een grondige wijziging van den Vol kenbond achtten zij niet noodig, omdat de mis lukkingen niet zoozeer uit den tekst van het couvenant dan wel uit den onwil der mogend heden om dien tekst in de practijk stipt na te leven zijn voortgekomen. Deze visie is zeer juist. In tegenstelling met Engeland, dat den Volkenbond wil aanpassen aan de gebleken il- loyaliteit van zijn leden, wil Frankrijk slechts enkele artikelen in zooverre wijzigen, dat in breuk op het couvenant makende mogendheden zelf geen stem meer in het kapittel, dat over hun gedragingen vonnis moet vellen, zullen hebben en dus de onlogische eisch van volko men eenstemmigheid in laatste instantie komt te vervallen. Verder wil de Fransche regeering met regionale bijstandspacten binnen het kader van den Volkenbond, welke voor iedere belang hebbende mogendheid open moet blijven staan, het instituut van Genève meer dwin gende kracht verleenen. De oude methode en zienswijze dus, welke ook door de vorige re geeringen zonder succes tot nu toe werden voorgestaan. Ook wenschen Blum en Delbos vast te houden aan het door Rusland mede ge huldigde principe van de ondeelbaarheid van den vrede, een principe, waartegen Duitschland met zijn „Drang nach dem Osten" steeds hef tig geopponeerd heeft. Van den anderen kant echter verklaarde Blum in Hitler's vredeswil te gelooven, omdat de ..Führer" als oud-front- soldaat de verschrikkingen van den oorlog per soonlijk heeft ervaren. Hij heeft daarmee een gevoelige snaar in het hart van het nationaal- socialistische Duitschland geraakt, welke dan ook niet nagelaten heeft in de Duitsche pers een sterke resonans van instemming te ver wekken. Voorts haalde de Volksfrontregeering de oude koe van een studie-commissie voor de Europeesche eenheid, waarvoor Briand inder tijd nutteloos geijverd heeft, uit de sloot van vergane illusies en bevestigde zij den wil van Frankrijk om zoo nauw mogelijk te blijven samenwerken met Engeland en al de Fransche vrienden en bondgenooten. De Fransche buitenlandsche politiek, die vasthoudt aan het Locamopact en zoowel een luchtpact voor West-Europa als een Middel- landsche Zee-pact tot voorkoming van een he gemonie in het Middellandsch Zee-bekken wenscht, biedt weinig belangrijke nieuwe per spectieven. Alles blijft er vrijwel bij het oude en alleen de toon en de vorm van de ministe- riaele voordrachten zijn ietwat genuanceerd vooral ten opzichte van Duitschland. Veel ini tiatief in de richting van de oplosssing der han gende Europeesche problemen zal men van Frankrijk wel niet mogen verwachten, maar, indien Engeland de leiding neemt, zal Frank rijk misschien gedweeër volgen dan het tot nu toe gedaan heeft. Er bestaat een verhaal van een vorst ergens op den Balkan, die vond dat zijn rijk te klein was en er daarom ernstig over dacht, een oorlog tegen een van zijn naburen te begin nen. Hij kon zich niet verzoenen met de ge dachte dat de sneltreinen maar enkele uren noodig hadden om van de eene grens van zijn land naar de andere te komen. Een wreede veroveringsoorlog zou daarvan het gevolg ge weest zijn, als 's konings kanselier niet op het lumineuze idee gekomen was dat het euvel ook te verhelpen zou zijn door..... de treinen wat langzamer te laten rijden. Zulks geschiedde en de koning was voortaan tevreden met zijn kleine land. In Nederland doet men het omgekeerd. Daar blijft men steeds zinnen op middelen om het binnenlandsch verkeer sneller te maken, en zoodra men een verbetering gevonden heeft, poogt men die rendabel te maken. Zoo heeft de K.L.M. sedert Juni de route Amsterdam-Groningen kor ter gemaakt door daarop te gaan vliegen met Douglas-vliegtuigen. En in overleg met de V.V.V. Gronin gen heeft zij terstond een plan uit gewerkt om die snelle verbinding dienstbaar te maken aan het reizigersbezoek aan die provincie. Zij gaat nu ééndaagsche trips or- ganiseeren die in alle opzichten de voorname allures hebben van een groote" reis. Lees slechts het programma. Vroeg in den morgen, n.l. vijf minuten vóór zeven, vertrekt U van het K.L.M.-kantoor op het, Leidscheplein. De autobus brengt U naar Schiphol, waar de Douglas reeds staat te wachten om U in veertig minuten naar het vliegveld Eelde te brengen. Daar arriveert U ongeveer half negen, gebruikt daar een kop koffie en stapt dan in den luxe auto die U en Uw gezelschap door het mooie land van Noord-Drente en Groningen naar een der meest karakteristieke bezienswaardigheden der provincie brengt: de Menckema-borgh te Uit huizen, het kasteeltje van een Groningsch land-edelman, dat geheel in den achttiende- eeuwschen toestand is hersteld. Nadat ge daar op uw gemak huis en tuin hebt bezichtigd, brengt Uw auto U weer naar de hoofdstad der provincie terug, waar U in een der voornaam ste restaurants de lunch gebruikt. Enkele uren hebt U dan tijd om de stad te bezichtigen, inkoopen te doen en te drie uur rijdt Uw auto weer voor, die U naar Paterswolde brengt. Daar wordt ge als introduce ontvangen op het „Clubhuis", de schitterende sociëteit, gelegen aan het meer, dat het watersport-centrum van die streek is. Terwijl ge U koestert op de ter rassen en geniet van het uitzicht, waar achter het gladde meer het silhouet van de stad Gro ningen met den Martini-toren tusschen de hoo rnen oprijst, verstrijkt de tijd. Een aperitief wordt geserveerd, daar in de sociëteit dineert U en dan brengt de auto U terug naar Eelde waar U aansluiting hebt met den avonddienst der K.L.M. Thuis uiterlijk half negen. Dit is het reisplan, dat de K.L.M. in overleg met de Groningsche V.V.V. heeft georganiseerd voor die bewoners van Amsterdam, Haarlem en omstreken, die slechts één dag uit willen gaan, maar niet als „dagjesmenschen". Want ofschoon de reizigers voor niets te zorgen hebben, en alle betalingen in één be drag zijn inbegrepen, reist men niet in gezel schap, doch als particulier. Voorwaar een zeldzame gelegenheid ook om een van de schoonste en tot nu toe onbekend ste deelen van ons land te bezoeken. Wij heb ben gisteren op uitnoodiging der K.L.M. de trip gemaakt, en met ons ook de voorzitter der Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, C.R.T. baron Krayenhoff, en de directeur dier vereeniging, de heer W. P. F. Van De venter. Welk een bijzonder genot reeds het Hollandsche waterland, de Zuiderzee en het Friesche merengebied van 1000 M. hoogte te overzien. Welk een intieme sfeer dit land heeft, voelt men eerst goed aan, wanneer men in het grazige tapijt van akkers en weilanden de dorpen verscholen ziet liggen: nietige huis jes, die half verscholen gaan onder de don- ker-groene boomen. Met spanning volgt men op de route-kaart de kronkels van de Tjonge, het smalle riviertje dat zich door de Friesche weilanden slingert en steeds smaller wordt, totdat ge het uit het oog verliest wanneer de Douglas neerstrijkt op het nieuwe vliegveld Eelde. Toen wij er kwamen, ontvingen ons de heeren mr. J. Hora Feith en mr. H. J. Bu- walda, resp. voorzitter en secretaris der Gro ningsche V.V.V. Onder hun vertrouwd geleide hebben wij de verdere trip gemaakt: de pruikentijdsche sfeer van de Menckema-borgh genoten, de oude gevels en hoekjes van Gro ningen bezichtigd en het voorname natuur schoon van Paterswolde genoten. Wij hebben alles zóó gedaan, zooals de deelnemers aan de te organiseeren Groningen-trips zullen reizen, en wij moeten verklaren dat het hooge Noorden van ons vaderland, stad en lande van Gronin gen, door dit initiatief den binnenlandschen va- cantiegangers geheel nieuwe mogelijkheden biedt. lederen Woensdag denkt de K.L.M. in samenwerking met de Oroninger-vereeniging, zulke trips te organiseeren, en, zoo er genoeg deelnemers zijn, ook op andere dagen. Voor wie van zijn vacantie nog een enkelen dag onbezet heeft, is dit een aangewezen ma nier om dien voor de volle honderd procent in reisgenot om te zetten. FALEMBANG, 25 Juni. (Aneta). Gisteren vertrok een extra-vliegtuig van de K. N. I. L. M. naar Pakan Baroe, ter opsporing in de om geving van Pakan Baroe van den sedert Zon dag vermisten geoloog van de Ned. Koloniale Petroleum Mij., den heer Penney en den vice- consul van de Ver. Staten te Singapore, den heer W. D. Thorne. De heer Penney werd levend aangetroffen, de 27-jarige heer Thorne bleek echter te zijn verdronken. De oorzaak van dit ongeluk is het omslaan van hun motorboot op de Siak-rivier waar de heeren Fenney en Thorne een week-end door brachten. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gesteL Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrydag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Voor het eerst werd vandaag in de priorij van de Benedictijnen van Egmond de feestdag van St. Adelbertus, den patroon zoowel van de parochie te Egmond Binnen als van de priorij en de priorijkapel, gevierd. Aan het H. Officie van den dag werd in de priorij meer dan gewone luister Dijgezet. Om vijf uur werden in de priorij de plech tige Vespers gezongen. Een plechtige Hoogmis eiken dag wordt in de priorij een Hoogmis opgedragen werd evenals het vorige jaar op den Sint Adelbertsakker opgedragen. Dit maal door den prior Dom dr. J. Huyben O.S.B. met assistentie van Dom J. de Puniet de Parry als diaken en Dom M. Vleugel als sub-dia ken. De overige paters zongen de liturgiscne gezangen. Wederom waren vele pelgrims uit Amster dam, Den Haag, Haarlem en uit andere plaat sen in Noord-Holland, vooral uit de Egmonden, naar den Sint Adelbertsakker gekomen, om daar, in de reine natuur van den voorzomer- schen dag. op dezen gewijden grond, het feest van St. Adelbertus te vieren, rondom St. Adel- bert's zonen, de Benedictijnen van Egmond. Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. hield de feestpredicatie, waarin hij allereerst erop wees, hoe sinds twaalf jaren dit feest van de parochie van Egmond de bijzondere belangstel ling geniet van velen uit heel het land, speciaal uit Kennemerland, die komen bidden bij de re liek van St. Adelbert, den apostel van Kennemer land. Door de beschouwing van de zegepraal Gods, ons geleerd door de historie, de innerlijke en pro fetische waarde van de relieken van St. Adelbert wiens schedel onder het altaar op den St. Adelbertusakker rust aldus de gewijde spre ker, wil ik Uw levensmoed versterken. In 701 kwam Adelbertus als missionaris van Engeland naar Egmond. Na zijn dood stichtte men op zijn graf de kapel, die tot drie maal toe verwoest werd. Toch is later zijn gebeente op wonderbare wijze gevonden. De Adelbertuskapel en de abdij werden ver woest, doch thans herleeft de devotie tot den apostel van Kennemerland en wordt de kapel herbouwd. Dat is de historische beteekenis van de reliquie, de triomph van Jesus Christus in de wereld, waar wij getuige van zijn. De innerlijke waarde van de reliquie beschou wende, gelooven wij, dat deze een deel was van het lichaam van den levenden held, St. Adel bertus, den apostel, die voor den tweeden keer zijn vaderland verliet naar zijn missie in Ken nemerland om daar golfbrekers te bouwen in een zee van heidendom. De profetische waarde van de reliquie is, dat het een deel wordt van het verheerlijkte lichaam van St. Adelbertus, want wij gelooven in de ver rijzenis der dooden. Het zal ons bemoedigen, dat wij na beproeving en strijd de eeuwige gelukzaligheid zullen genie ten. Ook wij zullen overwinnen, niet hier, maar hiernamaals. Om twee uur werd een Lof gecelebreerd door pastoor Loyaards uit Rinnegom. In de rivier den Dommel onder de gemeente Boxtel is Woensdagavond zekere B., incasseer der bij Van Gend en Loos te Eindhoven, ver dronken tengevolge van verregaande roekeloos heid. Hij liet zich aan een touw te water, hoewel hij niet kon zwemmen. Midden op de rivier verzocht hij, het touw los te laten, daar hij meen de te kunnen zwemmen. Korten tijd later is het lijk opgehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5