CRAT/S AUAMnOSHmèÊK Si «T^MMAPUDDiMC u Bon Marché( nil Mr. J. N. J. E. Heerkens Thi jss en 70 jaar Haarlem, 26 Juni Laagste Zomerprijzen Prachtig geslaagde Jongerenavond MARIA-STICHTING Kleermakerij J. van Dam JCojoipt Uw. Jée&h&n.tno<de.tih£ike dan. &ij> R JCoXJ.pt Uw. fte&KQA WITTOP KONING GEWELDIGE OPKOMST VRIJDAG 26 JUNI 1936 AGENDA Glasfabriek Leerdam ECHTE WALES ANTHRACIET Rijke oogst Verlaging locaalport STADSNIEUWS VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 25 Juni VAN WINKEL TOT WAREN HUIS Een veertigjarig jubileum DOOR DUIZELING BEVANGEN Glazenwasscher valt van 5 meter hoogte BURGERLIJKE STAND GED. OUDE GRACHT 78 PRIMA MAATCOSTUUMS met 2 pantalons te leveren vanaf f40.- Ziet c.2 etalages 1 Vraagt stalen! Tel. 12236 DE HINDENBURG BOVEN HAARLEM Op zeer geringe hoogte goed zichtbaar De weg HeemstedeAalsmeer Uithoorn 27 Juni Bioscopen Toegangskaarten Bisschopswijding Mgr. N. Stam Fietsendief aangehouden 'Opgericht 1901, Telefoon 14107 Gr. Houtstraat 147 proveniershuis Ziet onze extra Lage Prijzen en zeldzaam Goede Kwaliteiten Personalia Juni is vacantietijd! o.a. a f 2.10 GELDIG TOT 1 JULI In een zeer duidelijke rede zet de weleerw. heer De Greeve uiteen waarom men aan katholieke politiek moet doen De erfenis De Weduwe De oogst IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Zes onzer ledige buitenverpakkingen kunt U bij Uwen winkelier inruilen met bijbetaling van 15 ets, tegeneen afbeelding van beroemde schilderijen in diepgestempelde gouddruk. aflL &F-ZOIVIJV&EPJ Morgen, 27 Juni, wordt, zooals wij heb ben gemeld, de heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen zeventig jaar. Met het oog op bijzondere familieomstandigheden zal de openbare viering beperkt blijven tot een receptie te zijnen huize, doch met enkele woor den moge hier toch herinnerd worden aan zijn werk voor de R.K. Staatspartij en op velerlei ander terrein. Na zijn studie in de rechtswetenschap aan de TTniversieit te Leiden was hij eenigen tijd werkzaam aan de gemeentesecretarie van zijn geboorteplaats Arnhem. Hij werd daarna be noemd tot ambtenaar aan de Provinciale Grif fie van Noord-Holland en werd in 1903 voor zitter van den Raad van Beroep inzake de On gevallenwet te Haarlem. Van dezen tijd af ook vermeldt de geschiedenis der R.K. Staatspartij in Nederland den naam van mr. Heerkens Thijssen als dien van een der meest actieve en meest op den voorgrond tredende leden. Eerst als voorzitter der R.K. Kiesvereeniging te Haarlem, maar reeds spoedig daarna in vele en velerlei voorname functies in gewestelijk en landelijk verband heeft hij aan de Katholieke Staatspartij zijn diensten bewezen in een tijd van moeilijken strijd tegen de toen nog mach tige liberale partijen en den opkomenden vloed van het socialisme. Het is onmogelijk een opsomming te geven van de talrijke en bijzondere werkzaamheden, welke hij in en voor het katholiek politieke le ven heeft verricht en van de vele malen, dat zijn advies en leiding plaatselijk en landelijk van groot nut zijn geweest. Maar toch kon nooit gezegd worden, dat zijn belangstelling eenzijdig georiënteerd was op de politiek. Zoo uitgebreid was het veld van zijn werk zaamheid, dat het evenzeer onmogelijk is vol ledig te memoreeren wat de heer Heerkens Thijssen op ander dan politiek terrein voor Katholiek Nederland heeft gedaan. In een tijd van gestadig en bijna overdadig uitdijend en opbloeiend katholiek organisatieleven, in een tijd, dat de Katholieken in Nederland groot gebrek hadden aan een voldoend aantal leiding gevende persoonlijkheden werd bijna geen en kel belangrijk werk in Katholiek Nederland ter hand gencmen of van mr. Heerkens Thijssen werden minstens de moreele en in den regel ook de daadwerkelijke steun en activiteit gevraagd. En immer was hij bereid dien te geven. Wij denken aan de Katholiekendagen, aan het R.K. Onderwijs en aan tal van sociale en gods dienstige vereenigingen, die aan hem oprich ting of een deel van haar bloei te danken hebben. Een staat van dienst, vermeldende de lijst van bestuursfuncties, die hij in zijn leven heeft vervuld, zou vele bladzijden vorderen. Met groote liefde en toewijding ook heeft de heer mr. Heerkens Thijssen zijn vertegenwoor digende functies in den Haarlemschen ge meenteraad (vele jaren als wethouder) in de Provinciale Staten van Noord-Holland en in de Eerste Kamer der Staten Generaal vervuld. In al deze lichamen gaf hij opvallend blijk van een veelzijdige belangstelling. Door zijn bestuurslidmaatschap van vereenigingen op velerlei gebied en zijn contact met vele perso nen was hij in staat een oordeel te vormen over tal van verschijnselen in onze maatschap pij. Van zijn verantwoordelijkheid als volks vertegenwoordiger had hij steeds een hooge op vatting, maar niet minder van zijn verant woordelijkheid als katholiek afgevaardigde. Steeds en overal hééft hij zich, wat dit laatste betreft, als een principieel en strijdvaardig ka tholiek gedragen. Niet alleen in het katholiek organisatieleven en in onze vertegenwoordigende lichamen, maar ook op meer algemeen terrein heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Toen hem in 1929 ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin de benoeming gewerd van ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw teekende de Staatscourant als functie van den gedecoreerde aan: voorzitter der af- deeling Haarlem van het Genootschap tot Ze delijke Verbetering van Gevangenen. In den loop van dat jaar had de heer mr. Heerkens Thijssen zijn zilveren jubileum als bestuurslid dier vereeniging gevierd. Deze onderscheiding kenmerkte zijn omvangrijken arbeid in tal van vereenigingen en instellingen op filantropisch gebied. Bewonderd worden b.v. zijn werk als voorzitter der Haarlemsche Reclasseeringsver- eemging, zijn bemoeiingen op het gebied der werkloosheidsbestrijding, armenzorg, voor on- volwaardigen, voor de tuberculosebestrijding, voor de vereeniging het Witte Kruis, het Roode Kruis, Weldadigheid naar Vermogen en andere instellingen, waar hulp aan de lijdende menschheid noodig was. Voor den buitenstaan der mocht de behoorlijke vervulling van zulk een arbeid schier onmogelijk lijken, door zijn groot organiseerend talent, zijn intuïtief juist oordeel, t gemak waarmede hij zich in onder- weipen van uiteenloopenden aard wist in te werken, zijn in den loop der jaren in vele en I. J. C. D., reiziger te Amsterdam. 2. G. P. A. v. P., reiziger te Amsterdam; 3. P. de J-, koopman te Amsterdam; 4. D. C., scheepskok te Amsterdam, allen gedetineerd Huis van Bew. Haarlem. Poging tot diefstal met braak sub 1, 2 en 4: ieder 2 jaar gev.straf met af trek prev. hechtenis o.v.; sub 3: 3 jaar gev. straf met aftrek prev. hechtenis o.v. M. J. S., varensgezel te Haarlem, thans gedet. Huis v. Bew. Haarlem, diefstal, 6 maanden gevstraf met aftrek prev. hechtenis o.v P. V., schipper te IJmuiden. Appèl overtr. Wet op de Evenredige vrachtverdeeling. Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. W. L. N„ landbouwer te Haarlemmermeer. Veroorz. van lichamelijk letsel door schuld. Vrijspraak: met niet ontvankelijk verklaring beleedigde partij. J. W„ winkelier te Beverwijk. Appèl overtr. Motor en Rijwielwet. 10 dagen hechtenis, met ontzegging bevoegdheid motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van een jaar o.v. Mr. D. v. d. W., ambtenaar te Aerdenhout. Appèl overtr. Motor- en Rijwielregl. Vrijspraak. J. D. V., varensgezel te IJmuiden. Appèl overtr. Jachtwet, f 20 boete, subs. 6 dagen hechtenis o.v. P. P. S., expediteur te Lisse. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. J. M., koopman te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 10 dagen hech tenis, met ontzegging bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor den tijd van vier maan den o.v. J. J. v. P. melkventer te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kanton rechter Haarlem bevestigd. J. L. C. J. de G., chauffeur te Zwanenburg. Appèl overtr. Motor en Rijwielwet. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. G. K., autohandelaar te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 10 dagen hech tenis, met ontzegging motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van vier maanden o.v. veelsoortige vereenigingen opgedane ervaring en zijn grondige kennis van administratief recht, was zijn medewerking in besturen en colleges van zeer groote waarde. Zeventig jaar zoo intens in dienst der ge meenschap te hebben geleefd, beteekent, dat men veel goed werk heeft gedaan. Misschien ook, dat men veel voldoening van zijn arbeid heeft gehad en daarvoor openlijk dank in ont vangst heeft mogen nemen. Maar het betee kent ook, dat teleurstellingen niet gespaard zijn. Ook deze heeft de heer Heerkens Thijs sen echter moedig weten te dragen en dat is zeker niet de zwakste hulde, welke hem kan worden gebracht. De heer Heerkens Thijssen geniet nog een krachtige gezondheid en met een volharding en vitaliteit, die bewondering afdwingen, blijft h|j zich nog immer wijden aan de behartiging van de belangen van tal van vereenigingen en zaken, waar zijn belangstelling naar uitgaat. Velen zullen er dan ook ongetwijfeld zijn, die zich morgen dankbaar zullen toonen voor wat deze zeventigjarige in den loop van zijn ruste loos bezige leven heeft gedaan en nog doet. Van winkel tot warenhuis, van een eenvou- digen manufacturenhandel tot een gebouwen complex, zooals men zelfs in andere groote steden zelden ziet, waar men alles kan krijgen, vanaf een complete meubelinrichting tot een eenvoudig kopje koffie. De zaak van Vroom en Dreesmann in de Korte Veerstraat bij het Spaarne bestaat op 1 Juli aanstaande veertig jaar. Veertig jaren lang heeft de zaak zich uitgebreid, is er ver bouwd en gewijzigd tot het warenhuis is ont staan, dat zich nu uitstrekt van de Lange Veer straat tot het Spaarne. We zouden kunnen schrijven, dat deze winkel in den loop der tij den de grootste winkel van Haarlem is gewor den, als Vroom en Dreesmann later in de Groote Houtstraat geen anderen winkel had ge sticht, die langzamerhand, althans wat den om vang betreft, de oudere zaak geheel en al heeft overtroffen. En het is niet zonder reden, dat v,'e ook de aandacht vragen voor „Vroom in de Houtstraat", want ook deze zaak viert tege lijkertijd met den winkel in de Korte Veerstraat een jubileum. Binnenkort is het immers vijf en twintig jaar geleden, dat deze tweede zaak in Haarlem werd opgericht. In den zomer van 1896 kochten de heeren Rosenmöller en W. Vehmeyer het pand van de firma V. van Vriesland in de Korte Veerstraat op, waar reeds gedurende langen tijd een ma nufacturenzaak w'as gevestigd. De nieuwe win kel, die handelde onder den reeds toen bekenden firmanaam van Vroom en Dreesmann, breidde zich spoedig uit, zoodat men er na twee jaren al toe overging de zaak te vergrooten. Ten dien einde kochten de firmanten den winkel van de weduwe Van Zuyl aan de overzijde van de Korte Veerstraat aan, hetzelfde pand, waar nu nog de confectie-afdeeling van de firma Vroom en Dreesmann is gevestigd. In 1911 werd in de Groote Houtstraat het pand van de firma Bak aangekocht, w'aarin eveneens een manufacturenzaak gevestigd was. Zooals dit ook in de Veerstraat het geval was geweest, werd dus ook hier een be staande zaak feitelijk voortgezet. Ieder Haar lemmer weet, hoe vooral de zaak aan de Groo te Houtstraat zich in later jaren heeft uitge breid, zoo sterk zelfs, dat men nu met evenveel recht van Vroom en Dreesmann in de Groote Houtstraat, aan het Verwulft en in de Gier straat kan spreken. Zelfs een straat, al was het in den volksbond dan ook maar een straatje, is aan den nieuwbouw ten offèr gevallen. Het geweldige warenhuis behoort sinds enkele jaren, met nog meer recht dan het fraaie koepeltje van den winkel aan het Spaarne, tot het sil houet van Haarlem, met de groote kerktorens en de groteske verschijning van onzen jongsten gashouder. De inventaris van de beide winkels heeft zich onder leiding van de firmanten, de heeren W. Vehmeyer en diens zoon de heer B. Vehmeyer, in den loop der jaren uitgebreid tot een wa- renïïuis, dat zich ook onder dit opzicht met de grootste zaken in binnen- en buitenland meten kan. Men kan er tegenw'oordig van alles koo- pen, van zomerhuisjes tot bloembollen en pak jes bloemzaad voor de meest bescheiden stads tuintjes. Ieder Haarlemmer weet, dat men in de win kels van Vroom en Dreesmann prettig en vlug geholpen wordt. De firma heeft steeds de kunst verstaan om door het doen van voordeelige aanbiedingen de aandacht te trekken. Het is daarom ook te begrijpen, dat zij in dezen zin dit dubbele jubileum, het veertigjarig bestaan van de zaak aan de Korte Veerstraat en het vijf-en-twintigjarig bestaan van de zaak in de Groote Houtstraat, wil vieren, door het publiek door bijzonder lage aanbiedingen in deze vie ring te laten deeien. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur stond de 28-jarige glazenwasscher J. F. Roosen, wo nende te Haarlem, op een hooge ladder, on geveer 4 5 M. boven den grond, de ramen te lappen van het perceel Kruisweg 38r. aan de zijde van de Kenaustraat. De man werd door een duizeling bevangen en viel van de ladder op den grond. Na door een lid van den On- gevallendienst en een dokter voorloopig verbon den te zijn, is hij per ziekenauto naar het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" overgebracht, waar bleek, dat de man zijn rechterheup heeft gebroken en schaafwonden opgeloopen. Geboren; 26 Juni E. W. Wolzakv, d. Aa, d.; 25 Juni H. C. MulderBoudewijn, z.; 25 Juni M. S. Hardebil—Zomer, z.; 24 Juni J. E. H. Schoutende Weerdt, d.; 22 Juni K. E. Schee- lingsNemetschek, d.; 25 Juni M. L. Rikkers Proot d.; 25 Juni T. .J. DrostFolmer, d.; 26 Juni D. 2. Stroo CloeckEvers, d. maakt bekend, dat al haar MAAT KLEEDING op eigen atelier vervaardigd wordt, uitsluitend door kleermakers, die bij de grootste kleermakerijen des lands hebben gewerkt. ONS BEDRIJF is ter overtuiging steeds voor het publiek toegankelijk. STEEDS DE NIEUWSTE STOFFEN. Ons werk kunnen we dus TEN VOLLE GARANDEEREN. KEURIGE PASVORM. Hedenmiddag om kwart over twee werden de Haarlemmers onverwacht opgeschrikt door het regelmatig geronk van de motoren, die men thuis bracht in de serie der driemotorige Fokkertcestellen. Plotseling ontdekte men, dat boven Haarlem het luchtschp Hindenburg vloog en even later was het alsof heel Haarlem naar de lucht stond te kijken. Het luchtschip kwam uit de richting zee en koerste op een hoogte van ongeveer 300 meter in de richting Amsterdam. De binnenstad trof het, want de Hindenburg voer ter hoogte van de Nieuwee Gracht op het Spaarne af. Ondanks de laag hangende wolken was de grootschheid van het luchtschip duidelijk te bewonderen. Drie minuten nadat men de Hindenburg had waargenemen, werd hij in wolken gehuld en verdween uit het oog. Drie militaire vliegtuigen ronkten even later boven de stad. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben gistermorgen te Haarlem aanbesteed: Het wijzigen van de aarden baan van Jen pro vincialen weg HeemstedeAalsmeerUithoorn, tusschen de vaste brug over de noordweste lijke ringvaart van den Stommeerpolder en den onderdoorgang onder het viaduct in de spoor baan te Aalsmeer, alsmede het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den weg tusschen het viaduct en den Noorddammerweg in den noorder Legmeerpolder, benevens het aanleggen van de .undeering in een gedeelte van deze aarden baan met bijkomende werken, in de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Laagste inschrijfster was de N. V. Jaarts- veld's Wegenbouw Maatschappij te SUvolde, voor f 98.847. Tevens hebben Ged. Staten aanbesteed: Bet vernieuwen in gewapend béton van brug 5 (doorvaartwijdte 3.50 meter) te Ilpendam, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was W. Broere te Am sterdam, voor f 4480. Het maken van een betonnen brug, wijd 3.50 meter nabij den Houterweg in de gemeente Hoogkarspel, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de firma Bruinsma en de Boer te Enkhuizen, voor f 4872. Gebouw „St. Bavo": „Jeugdafdeeling Grafi- schebond, 8.15 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw St. Bayo Gewestelijke vergadering bouwvakbond, 3 uur; Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-theater „La vie parisienne", 2.30, T en 9.15 ulr. Cinema Palace Palace-Filmac, 11—5 uur. Max Schmeling en Anny Ondra in „Anny en Max" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Het spookkasteel en „Holly wood partie" (met Oliver Hardy en Stan Lou- rel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Paul Muni in:: „Het leven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 9.15 uur. 1. Aan de genoodigden zijn Donderdag de door hen aangevraagde toegangskaarten ver zonden. 2. Niet-genoodigden kunnen nog, voorzoo ver de voorraad strekt, tot Zaterdag-avond toegangskaarten verkrijgen (gratis) bij de firma's: H. Coebergh, Oudegracht 74. P. P. Rietfort, Kruisweg 69 (sluit om 1 uur). J. en A. Stam, Paul Krugerstraat 19 en G. W. Tweehuijsen, Zijlstraat 77. 3. Aan dezelfde adressen is verkrijgbaar het boekje „Gebeden en plechtigheden bij de Wijding van een Bisschop". 4. Alle heeren Geestelijken hebben zonder plaatsbewijs toegang tot de Kathedraal. In gang: door de Plebanie. Heeren Geestelijken worden dringend ver zocht toog en superpli mede te brengen (Ordes geestelijken en Missionarissen zonder superpli) 5. Op Maandagmorgen is de Kathedraal vanaf 8 uur tot 9.15 geopend voor houders van toegangskaarten, zoowel genoodigden als ande ren. Ingang: Westergracht. Om 9.15 worden de zij-ingangen naast de hoofddeur aan het Emma-plein geopend voor degenen, die geen kaart hebben. De houders van kaarten worden dus verzocht om vóór 9.15 hun plaatsen te hebben ingenomen. Donderdagmorgen is op de Bakenessergracht door de politie de 27-jarige koopman v. d. G., zonder vaste woon- of verblijfplaats, aange houden. Hij reed op een fiets, te Zaandam op 24 Juni j.l. gestolen. De man heeft voorts be kend, dat hij in Haarlem op Woensdag óók een fiets heeft gestolen en deze gestald heeft in een garage te Bloemendaal, met de bedoe ling de fiets' vandaag te gaan halen. De fietsen zijn in beslag genomen. De koop man is in verzekerde bewaring gesteld. - - ymm tegenover Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen gemeente-administratie de heeren J. Kempen en K. J. v. Kampen te Haarlem. In de afgeloopen week zijn 19 rijwielen in Haarlem gestolen. Op initiatief van de Nederlandsche Trust Maatschappij is in het gebouw „Industria" te Amsterdam een vergadering gehouden van obli gatiehouders der N. V. Glasfabriek Leerdam ter behandeling van de aanbieding van een nieuwen geldgever, die bereid is, zonder eenigen steun van het Werkfonds het bedrijf voort te zetten en, indien de door de directie verschafte gege vens juist bleken te zijn, alle activa en passi va over te nemen. Mr. A. F. van Hall, die door de Nederland- Haarlem, Harmenjansweg 67 a, Tel. 16100 Dank zij het initiatief van eenige harde wer kers (zonder iemand te kort te willen doen, mogen we hier toch wel speciaal de namen H. O. H. Knötschke en A. J. Lips vermelden) is thans ook in Haarlem de belangstelling van de kath. jongeren, van alle standen en klassen en sexen, voor den principieelen politieken strijd van dezen tijd, meer speciaal voor onze R. K. Staatspartij, losgeslagen. Dat bleek gisteren avond wel op de groote demonstratieve bijeen komst van R. K. Jongeren in het gebouw St. Bavo! De opkomst der Jongeren was zóó groot, dat niet alleen de boven- en benedenzaal ge heel bezet waren, maar nog eenige tientallen mqpsten teleurgesteld worden. Na weken van intensieve voorbereiding en propaganda moest deze bijeenkomst (die met recht een demon stratie voor de R. K. Staatspartij genoemd mag werden) wel slagen. En ze is prachtig geslaagd! Wie het enthousiasme en de groote aandacht der Jongeren gisterenavond heeft gezien, zal dit als een rijke belofte voor de toekomst van de R. K. Staatspartij in Haarlem erkennen. De voorzitter in de benedenzaal, prof. dr. Alph. Steger, (Voorzitter in de bovenzaal was Mr. F. Vorstman; daar spraken de sprekers in omgekeerde volgorde) sprak een kort openings woord, waarna het woord was aan den wel eerw. heer H. de Greeve, wiens binnenkomst in de zaal met een hartelijk applaus begroet werd. In zijn zeer principieel gestelde rede (Ik ben hier niet gekomen om vuurwerk af te steken, was sprekers aankondiging) memoreerde de weleerw. heer De Greeve allereerst de vroeger zoo geringe belangstelling van de Kath. Jon geren voor de politiek. Zij wisten er niets maar dan ook niets van. Politiek werd als een ge voelsargument beschouwd, men stond er te kwa jongensachtig tegenover. Ouderen, cüe zich voor de katholieke zaak doodwerken, zooals onze grijze voorzitter Prof. Steger (interrumpeerend)„Hij leeft nog!" Spreker De Greeve: „Moge hij nog lang le ven!" (daverend applaus)ondervonden niet de noodige medewerking, aldus zette de wel eerw. heer De Greeve na dit klein, doch ka rakteristiek intermezzo zijn rede voort. Hoe gelukkig is cat, blijkens dezen avond veranderd! Spr. zette dan uiteen, dat er buiten het ge zin nog andere gebieden zijn; staat en maat schappij, waarover het katholieke leven zich moet uitstrekken. Politiek en Katholicisme heb ben niets met elkaar te maken, zegt een oud praatje en de Nat. Socialisten zeggen het thans weer na. Het eene is, zoo zeggen zij, van tijde- lijken, het ander van geestelijken aard. Ze ver geten echter dat er wel onderscheid tusschen die twee, maar geen scheiding is. Als het bo vennatuurlijke zich nooit met het natuurlijke mocht bemoeien, dan zou de H. Geest dus nooit het aanschijn der aarde mogen vernieuwen. De Kerk heeft de zorg voor de zielen, maar de zie len ondergaan den invloed van hun aardscii milieu. Daarom heeft de Kerk, als zij de zie len wil heiligen, ook de taak dit aardsche mi lieu te heiligen, dus een politieke taak. Alles, ook staat, volk, ras enz. heeft in Gods plan een eigen plaats. Ais wij de belangen van staat, volk, enz. behartigen, volbrengen wij dus tegelijkertijd een politieken en een godsdiensti- gen plicht. Ook het burgerlijk leven is in Chris tus' Verlossingswerk opgenomen. Christus was als het ware de eerste Christelijke Staatsbur ger. Hij was profeet en tegelijkertijd Kind van Israël. Nadrukkelijk zeide hij: geeft aan den keizer wat des keizers is. Als wij politiek zoo bekijken, is het heel wat anders, dan wat wij ons misschien hebben voorgesteld. Politiek beschouwt men als een mi lieu vol misstanden. Juist omdat er zooveel van die misstanden zijn, moeten wij de zui vere katholieke politiek doorvoeren. De maatschappij zet zich voort door U, jon geren. Wat wij bederven, moeten uwe kinderen erven. De Katholieken, die 50 jaar geleden li beraal werden, hebben ons mammonisme, crisis en egoïsme tot erfenis gegeven. Helaas kent men wel zijn verplichtingen te genover zichzelf, zijn gezin, maar veel te wei nig die tegenover den staat, zooals bevordering der publieke zeden, beschaving, enz. Dat is een programma, waard om er je schouders en je vuisten onder te zetten! Iemand, die uitsluitend leeft voor zijn vrouw en kinderen, verdient een compliment. Maar daaraan ontbreekt iets. Hij moet ook zijn so ciale en politieke verplichtingen nakomen. Voor ons kan dit slechts in de R. K. Staatspartij, waarin de meeningsverschillen worden beslecht en dan gezamenlijk wordt opgekomen voor on ze beginselen. Met een verwijzing naar hetgeen er door ka tholieke oneenigheid in Spanje, Frankrijk en Mexico gebeurt, wees spr. op het nut van onze politieke eenheid. De R. K. Staatspartij mag men niet verwijten dat ze de crisis niet oplost. De crisis is immers een internationaal verschijn sel, dat door geen enkele politieke partij opge lost kan worden. De priesters moeten de politieke beginselen trekken, maar de practische politiek is het ter rein van de leeken. Wij hebben jullie, jonge ren, daarvoor hard noodig. Waarom laat je ons zoo bidden en smeeken om je jonge kracht? Straks sta je toch voor de verantwoordelijk heid! Wat is het dan ellendig te behooren tot de kudde stemvee, niets van politiek af te we ten! Er wordt een nieuwe maatschappij ge bouwd. Het gaat jullie echter voorbij, tenzij je je aansluit bij cte jongerenafdeling van de de R. K. Staatspartij en je op de hoogte stelt van het politiek gebeuren door geregeld „De Opmarsch" te lezen, die altijd even interessant, raak en gevat is. Denk eens aan wat er, voor ons katholiek on derwijs b.v., op het spel staat. Daarvoor te vech ten is jullie taak! Christus legt Zijn verlos singswerk in jullie handen. Dat is geen saaie preek, dat is een reusachtige waarheid. Laten wij samen werken, wij, priesters, in de begin- selpolitiek, gij, jongeren, in de harde practijk van het schoone leven, besloot spr. zijn lang durig beapplaudisseerde rede, welke door een kernachtig dankwoord van den voorzitter ge volgd werd. Nadat de bekende bas-bariton Lucien Louman op succesrijke wijze eenige liederen had gezon gen en een korte pauze was gehouden, waarin men zich voor „De Opmarsch" of als lid kon opgeven, sprak het jonge Bloemendaalsche raadslid, de hesr F. P. Th. Rohling, wiens komst op het sprekersgestoelte eveneens met applaus werd begroet, over „De Weduwe", waarmede het Nat. Soc. studentenblad de R. K. Staats partij aanduidde, omdat haar echtgenoot, de geestdrift, overleden zou zijn. Kom maar eens cp een R. K. Landdag, aldus spr., dan zal men zien, dat de R. K. Staatspartij nog een vent van een weduwe is! (applaus). De R. K. Staatspartij heeft de jeugd noodig, het jonge bloed, den frisschen geest. Bestaat ze echter niet uit bonzen, uit bedrog en corruptie? Dat hebben we allemaal wel gehoord of kunnen lezen, daar zorgt „Volk en Vaderland" wel voor! (gelach). Natuurlijk is de R. K. Staatspartij niet vol maakt. heeft ze teleurstellingen en gebreken. Haar doel is echter volmaakt: de kath. begin selen in het staatkundig leven te laten gelden. Dat doel is offers, ja de geheele persoon waard. Laat niemand zich wijsmaken, dat de R. K. Staatspartij de partij is van de behoudzieke oude sokken. Onze roep is: „Wij bouwen aan een nieuwe orde in katholieken zin op den grondslag van Quaaragesimo Anno." Daarvoor wenden wij ons tot de jeugd. Help ons mede bouwen! Reeds 400.000 katholieken steunen ons door hun lidmaatschap. Een millioen, door hun stem aan ons te geven (luid applaus). Nog ontbreekt ons de jeugd. Sluit U dus aan! Als Katholiek moet men consequent zijn en daarom heeft men den logischen plicht zich aan te sluiten bij die partij, die den besten waarborg biedt dat de kath. beginselen worden doorge voerd, dus onze partij. Spr. wees eveneens op het belang van de eenheid. Een Nat. Soc. Dominee heeft eens ge zegd: „Hou op met denken, kom bij ons!" (ge lach), maar als men zijn verstane) wel gebruikt, komt men tot de conclusie, dat alleen de één heid ons sterk maakt. Zwaar is de strijd, doch het idealisme der jongeren zal dien strijd overwinnen. Evenals de Nederlanders eeuwenlang tegen hun erfvijand, de zee gevochten hebben, zoo moeten thans de jongeren weer de wacht op de dijken betrek ken, nu ons land figuurlijk wordt omspoeld door wanbegrippen en slechte invloeden. Met het betrouwen op God zullen de Kath. Jongeren dan bouwen aan een nieuwe maatschappij, be sloot spr. Hierna werden spontaan de twee eerste cou pletten van het „Wilhelmus" gezongen, waar na de voorzitter dank bracht aan den heer Rohling voor zijn rede, hem een „Tot weer ziens!" toeriep en vervolgens ook het Lyc eum - orkest „Philip Loots" hartelijk dankte, dat on der leiding van den heer O. Koop op den avond opgewekte muziek op verdienstelijke wijze had ten gehoore gebracht. Deze dank woorden werden door een krachtig applaus onderstreept. Ook toonden de aanwezigen hun enthousias me door een daverend applaus, toen de voor zitter den oogst van den avond mededeelde: 734 aanwezigen, (de voorzitter bekende rouwmoedig dat door zijn schuld veel meer kaarten waren uitgegeven dan er plaatsen waren), 62 nieuwe volwassen leden, 255 Jongeren-leden en 95 nieu we abonné's op „De Opmarsch." Dit geweldig resultaat, aldus spr., is als een levenselixer voor al die cloodgewerkte ouderen, waarover de eerw. heer De Greeve sprak! (appl). Het bewijst dat er nog merg en pit zit in de Haarlemsche jongeren. Er is echter nog veel te bereiken in Haarlem. Laat daarom ieder pro pagandist in eigen kring zijn, besloot spr. Met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" weid de bijeenkomst, die tot de meest geestdriftige en succesvolle vergade ringen behoort, door de Katholieken in de Spaarnestad gehouden, gesloten. De overleden echtgenoot (de geestdrift) van de wëduwe (de R. K. Staatspartij) is op dezen avond in Haarlem weer springlevend geworden! sche Trust Mij. was aangezocht om als zooda nig op te treden, leidde de vergadering. Vertegenwoordigd waren 24 obligatiehouders met 240 obligatiën, recht gevende op het uit brengen van 240 stemmen. De vertegenwoordiger der Vereenigde Glas fabrieken te Schiedam, Mr. P. H. S. Frenkel, zette zijn bezwaren tegen de houding van den trustee uiteen. Men heeft den heer van Ros- sum in de gelegenheid gesteld tot accountants onderzoek en bezichtiging van de fabriek te Leerdam, wat men den Vereenigden Glasfabrie ken geweigerd heeft. Dat Schiedam een Duitsche onderneming zou zijn of ten doel zou hebben, Leerdam te doen verdwijnen, noemde spr. insinuaties. Op het gebied van verpakkingsglas kan Leer dam nauwelijks als concurrent van Schiedam beschouwd worden. Spr. heeft den indruk, dat het bestuur van Leerdam tegen het plan van Schiedam vecht uit vrees, dat het anders moet verdwijnen. Spr. betoogt, dat het door hem verdedigde plan meer in het belang is van obligatiehouders dan het plan van Rossum en dat het bovendien zal leiden tot betere sanee ring d.er Nederlandsche glasindustrie. Bovendien komt spr. de finaneieele opzet van het plan van Rossum zeer lichtvaardig voor, hetgeen hij aan de hand van verschiLende cijfers tracht aan te toonen. Spr. voelt, dat de positie van de trustee zeer moeilijk is. Zijn overwinning in kort geding is eigenlijk een Pyrrhus-overwinning, omdat an ders de trustee zou zijn gedekt en hij nu de volle aansprakelijkheid draagt. Schiedam is bereid mede te werken aan een oplossing voor de obligatiehouders, waartoe o.a. zou moeten worden besloten tot overdracht van de fabriek, de stichting van een nieuwe N.V. met een kapitaal van f 400.000, dat voldoende waarborgen biedt aan alle obligatiehouders. Bo vendien wil de nieuwe N. V. reeds per 1 Augus tus as. een bedrag van f72.000 aflossen. Mr. Frenkel betoogde in de verdediging van zijn voorstellen met klem, dat het niet in de bedoeling van Schiedam ligt, bij overneming de fabrieken te Leerdam stop te zetten. Mr. Crookwit, advocaat der Glasfabriek Leerdam, constateerde, dat het plan van Schie dam hetzelfde is als het plan der regeering. Uit de vergadering werd twijfel geuit aan de waarborgen en de serieusheid van het plotseling opgedoken nieuwe plan. Het voorstel tot machtiging van de trustee om mee te werken aan de uitvoering van het plan van Rossum wordt verworpen met 41 te gen 198 stemmen en een stem blanco. Na een uitvoerige discussie spruit hieruit voort een nieuw voorstel inhoudende, dat de trustee gemachtigd wordt de onderhandelingen voort te zetten met de groep van Rossum over het plan van Rossum, geamendeerd in den zin van de voorstellen van mr. Frenkel. Dit voor stel wordt aangenomen met 221 stemmen voor, drie stemmen tegen en 16 stemmen blanco Binnenkort zal worden overgegaan tot een belangrijke verlaging van het port voor brieven en briefkaarten in locaal verkeer. Het port voor locale brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram wordt met ingang van 1 Juli a.s. verlaagd van 5 cent tot 3 cent en voor een gewicht van 2040 gram van 10 cent tot 6 cent. Het tarief boven 40 gram blijft ongewijzigd. Het port voor locale briefkaarten wordt met ingang van 1 Augustus a.s. verlaagd van 3 cent tot 2 cent, dat voor de dubbele briefkaarten (met betaald antwoord), dien overeenkomstig van 6 cent tot 4 cent. Voor den wereldoorlog bedroeg het port voor 'n localen brief tot en met 20 gr. even eens 3 cent en voor een locale briefkaart V/2 cent, plus cent voor het formulier- Voor het locale port is dus ongeveer het voor-oorlogsche tarief hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2