V R.K. Staatspartij beschuldigd De dreiging uit Trans jordanië Incidenten in de Belgische Kamer De hervorming van den Volkenbond Het nieuws van heden ITALIË NIET AANWEZIG TE GENÈVE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 27 JUNI 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20011 Duidelijke weerlegging Antwoord van dr. Colijn ■Kl 1 **48^1;. i Een binnendringen der Bedoeïnen in Palestina niet waarschijn lijk geacht Nieuwe gevechten met Arabieren De Rexisten veroorzaken een geweldige verwarring Eén der kamerleden tijdelijk uitgesloten D Duitsche gezant te Parijs bezoekt Hitier De Times over de taak van Enge land en Frankrijk te Genève Directe daden zijn nu dringend noodig Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll^ Besprekingen der neutralen Geheime zitting van den V olkenbondsraad Inboorlingen uit de gevangenis ontsnapt Met ijzeren staven een gevecht geleverd Een wachten op opklaring van den toestand" Een ambtenarenstaking te Londen gevreesd Een organisatie geheel naar Fransch model Eere wien eere toekomt Op de vlucht voor een dolgeworden koe Het dak van een stal, dat als schuilplaats moest dienen, stortte echter in Het hoogterecord van Mary se Hilsz NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., bigez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het bureau der R.K. Staatsparty verzoekt ons, de volgende mededeeling op te nemen: Rondom de verklaring namens den minister president, omtrent „bier te lande verspreide geruchten van uiterst kwetsend karakter voor den goeden naam van dr. Colijn", worden in de laatste dagen naargeestig insinueerende belich ten geweven, die in sommige stellige beweringen den vorm van leugen en laster hebben aange nomen. Die berichten hebben de strekking, de R.K. Staatspartij aan te wijzen als de bron, waaruit door middel van een door de partijleiding op 13 Juni j.l. belegde persconferentie, vorenbe doelde geruchten over den minister-president verdere verspreiding zouden hebben gevonden. De handhaving van zuivere verhoudingen in het staatkundig werk is een onmiskenbaar lands belang. Daarom heeft het bureau der R.K. Staatspartij besloten, thans met voorkennis en instemming van alle daarbij betrokkenen een tweetal gewisselde brieven openbaar te maken. Mede in verband met de data dier brieven, spreekt de inhoud daarvan voor zichzelf. Vorenbedoelde brieven luiden: 's-Gravenhage, 18 Juni 1936. Aan Z. Exc. dr. H. CoUjn, Minister van Staat, Stadhouderslaan, 's-Gravenhage. Excellentie, In het hierby ingesloten pamflet, dat onder- geteekenden hedenmiddag ontvingen, wordt de voorstelling gewekt, alsof de heer mr. C. Gose- ling een persconferentie zou hebben byeenge- roepen, uitsluitend om mededeelingen te doen als hiernaast vermeld. (Bedoeld is een van te voren verspreide overdruk uit „Hier Dinaso" van 20 Juni 1936). Vervolgens treft ondergeteekenden in de weer gave dezer mededeelingen de zinsnede, mr. Gose- ling in den mond gelegd: „dr. Colyn onderhoudt relaties met een der bijzitten van den heer Mannheimer". Ondergeteekenden, die de persconferentie bij woonden en reeds gelegenheid hadden over dit pamflet van gedachten te wisselen, wenschen te verklaren: 1. Het is de gewoonte, dat het bestuur der R.K. Staatsparty op regelmatige tijdstippen de hoofdredacteuren en politieke redacteuren van de katholieke pers bijeen roept om voorlichting te geven over politieke vraagstukken. Deze ge woonte, ingevoerd onder wijlen jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, dateert reeds van jaren her; zy is door zyn opvolger, thans mr. Geseling, voortgezet. Er is geen sprake van, dat bedoelde confe rentie werd samengeroepen voor de in het pam flet beschreven zaak. Het hoofddoel ervan was, zooals na een zoo belangrijke gebeurtenis als de verwerping van het vaste-lastenontwerp be- grüpelijk is, een algemeen oriënteerende be schouwing over de politieke situatie te geven. Dit is ook geschied. 2. Daarna heeft de heer Goseling in verband met loopende geruchten, welke aan verschillende bezoekers der conferentie reeds bekend waren, over het hierbedoelde geval enkele vaststaande feiten medegedeeld. De bewering, als zoude de heer Goseling de bovenaangehaalde zinsnede of iets, wat daar ook maar op lijkt, hebben gebezigd, kunnen ondergeteekenden als puren laster brandmerken. Zy verklaren als eerlijke mannen dat a. Integendeel, toen een der aanwezigen den naam Mannheimer noemde, de heer Goseling dien naam onmiddellijk en nadrukkeiyk heeft geëlimineerd, zeggende, dat men zich alleen aan vaststaande feiten te houden had en men zich niet op den weg van fantasieën diende te be geven; b. Dat op een nadere vraag van denzelfden bezoeker der conferentie, of de katholieke pers al thans iets zou kunnen publiceeren, als andere couranten mededeelingen zouden hebben ge daan, de heer Goseling uitdrukkelijk verzocht, dat men zich ook in dat geval van het mede- deelen van zakelijke feiten zou onthouden, op dat zelfs de schijn zou worden vermeden, als zou van katholieke zijde zulk een aangelegen heid tot een voorwerp van gedaehtenwisseling in de sfeer van de zakelijke politiek worden gemaakt. Er is dit zy Uwe Excellentie ten over vloede er bij verzekerd ook uit den boezem der vergadering zeer ernstig opgekomen tegen publicatie van dingen als hierbedoeld. Wij hebben er aan gehecht, dadeiyk na ont vangst van dit onware pamflet, Uwe Excellentie deze mededeelingen te doen geworden, omdat wy van oordeel waren, dat een lasteriyke ver dachtmaking, als hier tegen mr. Goseling werd gericht, naar ons oordeel, geen moment, al thans bij Uwe Excellentie, onweersproken mocht biyven en wij behouden ons, zoo noodig, voor, het aan Uwe Excellentie berichte, waarvan be reids afschrift werd gezonden aan mr. Goseling, openbaar te maken. Met verschuldigde hoogachting, w.g. S. BRUYSTEN. w.g. P. KASTEEL, w.g. L. HAZELZET. De ondergeteekende, G. P. Bon, voorzitter van de Katholieke Journalistenvereeniging, stelt er prijs op, aan het bovenstaande toe te voegen, dat hy, ter inleiding van het onderzoek, dat hy in verband met het bovenstaande geboden acht, de deelnemers der conferentie in kennis heeft gesteld met hetgeen by dezen aan Uwe Excellentie wordt bericht. W.g. G. P. BON. Voorzitter R.K. Journalistenvereeniging Weimarstraat 140, Den Haag. De heer Bon ontving daarop het volgende schrijven van dr. Colijn. 's-Gravenhage, 20 Juni 1936. Geachte heer, De ontvangst van Uw schrijven van 18 Juni j.l. erkennende, voeg ik daaraan toe, dat ik de gedane mededeelingen gaarne als onvoorwaar- delyk juist aanvaard. Hoogachtend Uw. dw. w.g. H. COLIJN. ,-.mli.f, In een voorstad van Boedapest ontspoorde dezer dagen een werktrein en stortte in den Donau. Een groot aantal gewonden moest in het ziekenhuis worden opgenomen Drieduizend Engelsche boeren protes teerden te Londen tegen de kerkbelasting LONDEN, 26 Juni (Reuter). Ook op Whitehall volgt men met ongerustheid den toestand in Trans jordanië, waar, naar men vreest, de huidige troebelen een opstandige beweging tengevolge zullen hebben onder de Bedoeïnen van Transjordanië, die zich eveneens tegen vestiging der Joden ep hun grondgebied verzetten. Men deelt mede, dat Engeland op alles is voorbereid. Het is de vraag, of Emir Abdoellah de opstandige Bedoeïnen in toom zal kunnen houden, doch het is niet zeer waarschyn- lijk dat zy Palestina zullen binnendringen, wanneer zy besluiten handelend op te treden. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat op het traject Haifa—Lydda een personentrein, waar in zich gelukkig slechts weinig militairen be vonden, is ontspoord. De machinist en een soldaat werden onder de locomotief begraven en kwamen om het leven. Twee andere soldaten werden zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat twee rails waren losgeschroefd, waardoor de locomo tief en de eerste wagon ontspoorden. Toen de ramp plaats greep openden de opstandelingen een hevig geweervuur op de soldaten, die zich in den achtersten wagon bevonden. Aan belde zyden vielen verscheidene gewonden. T>n Zuiden van Nabloes is een militaire pa trouille door vrijbuiters overvallen. Eer. tweede patrouille, die tot taak had de arbeiders, die de telegraafleidingen herstelden, te bescnermen, werd tegelykertijd door een troep Arabieren ter sterkte van ongeveer 50 man overvallen. Op het door hen gegeven alarmsein werden direct militaire troepen en vliegtuigen uitge zonden. Er ontspon zich een gevecht, waarby drie Arabieren gedood en verscheidene soldaten gewond werden. De Arabieren trokken zich in het gebergte terug. *- BRUSSEL, 26 Juni (Reuter). De redevoering, welke minister-presi dent Van Zeeland vandaag in de Kamer heeft gehouden, werd eenige malen door hevige incidenten on derbroken. Toen de heer Van Zeeland een toespeling maakte op de campagne der Rexisten tegen de „pourris" rotte" toestanden!, sprong de Rexist Hertogue op en riep: „Het land is rein, maar zij die regeeren zijn „verrot". Er ontstond hierop een geweldige ver warring. Men zag den socialist Marteau op de Rexisten toeütormen, waarbij hij met groote moeite door de boden werd tegen gehouden. Ook VanderVelde werd door de ordebewaarders tegengehouden. Op mededeeling van den president der Ka mer, Camille Huysmans, die dreigde hem ty- deiyk de deelneming aan de zitting te ont zeggen, verklaarde Hertogue, dat hij zijn woor den terugnam voorzoover het de tegenwoordige regeering betrof, maar niet ten aanzien van de vroegere. Hiermede was dit incident geëindigd. Op dat oogenblik ontdekten de socialis ten den leider der Rexisten, Degrelle, op de tribune en gingen zij heftig tegen hem te keer. Het lid Syndio, die het eerst het woord „pourri" ten opzichte van den minister van Justitie, Bovesse, had gebruikt, werd op voorstel van den Kamerpresident tijdelijk van de zitting uitgesloten. Bij de voortzetting der zitting deed de heer Van Zeeland nadere mededeelingen over zijn sociaal program, waarby hij verklaarde, dat België minder gevaar zou hebben geloopen en gemakkelijker aan zijn economisch herstel toe zou zijn geweest, indien de hervormingen ge leidelijk zouden worden ingevoerd. Hü zeide, dat de goedgekeurde sociale ver beteringen meer dan 2 milliard zullen kosten. „Indien wy," aldus de premier, „den ar beidstijd te vroeg verminderen, loopen wy gevaar een crisis te verwekken in de in dustrie en het algemeene levenspeil te ver lagen." De premier verklaarde geen enkel amende ment te zullen aanvaarden, waardoor de lasten der industrie zouden kunnen worden verzwaard. BERLIJN, 26 Juni. (Havas.) Het onderhoud van den Duitschen ambassadeur te Parys, graaf Welczek, met rijkskanselier Hitier, heeft ander half uur geduurd. De bespreking werd bygewoond door de hee- ren von Neurath en von Ribbentrop. Diplomatieke kringen hechten een zekere be- teekenls aan het verslag, dat graaf Welczek heeft uitgebracht. Men gelooft, dat Hitier nauwkeurig heeft geïnformeerd over de maatregelen der Fran- sche regeering met betrekking tot de hangende Euxopeesche kwesties. LONDEN, 26 Juni. De „Timers" geeft in een hoofdartikel een uitvoerige beschouwing over de noodzakelijkheid van hervorming van den Volkenbond. De huidige verwarring, schrijft het blad, wordt samengevat door de positie van Italië. Wat is de status van een Volkenbondslid, dat een suc cesvolle inbreuk op het handvest heeft ge pleegd? Welke rechten volgens het handvest en welke functies in den raad biyven over voor een zoodanig lid? Technisch behoudt Italië zijn lidmaatschap; in wezen staat het reeds buiten den bond, zelf uitgestooten. Engeland moet zoo vastberaden mogelijk streven naar herstel van den ban op agressie en dien versterken door den Volkenbond te maken tot het instrument van wijzigingen, poli tiek zoowel als economisch, die anders slechts door geweld tot stand zouden kunnen worden gebracht. De verplichtingen van'een herstelden Vol kenbond moeten welomschreven genoeg zyn om den vrede te beschermen, maar niet zoo nauw omlijnd, dat het lidmaatschap beperkt wordt. Dit te verwerkeiyken is in de eerste plaats taak van Frankrijk en Engeland. De vraag is, of en hoe Frankrijk, Duitschland en Engeland tot een doelmatige samenwerking kunnen komen. Ten aanzien van Duitschland bestaat er geen tusschenweg tusschen den Volkenbond en een systeem van bondgenootschappen, tusschen de organisatie van den vrede, met alles wat deze omvatten moet aan economische samenwerking en door onderhandelingen verkregen voldoe ning voor legitieme doeleinden, en de organi satie van den oorlog. De overigen moeten zich bewust zijn, dat de Volkenbond, zoolang deze alleen behandeld wordt als een bond van repressie, Duitschland niet de geringste aanleiding geeft lid te worden. De pacificatie van Europa moet buiten den Volkenbond beginnen en ruimte voor de toeneming daarvan moet binnen den Volkenbond gelaten worden. Tyd echter, evenals doel en methode begin- Verwachting: Zwakke tot matigen, |j Noordwestelijke tot Zuiswestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn- lijk enkele regenbuien, zelfde tempera- EE tuur. j= S Verder verwachting: Weinig verande- ring. nen te tellen. De Britsche politiek kan zeker niet stil staan. Het is van essentieel belang, dat tegen Sep tember alle landen van den Volkenbond eenig beeld hebben van zyn toekomst. Wil de Brit sche politiek succes hebben, dan zal zij zelve ondubbelzinnig moeten zyn en zullen de minis ters eensgezind moeten optreden. Vanmorgen zyn de neutrale staten opnieuw bijeengekomen ter 'bespreking van de kwesties betreffende de hervorming van den Volken bond. Hoewel er geen enkele beslissing is ge nomen, was men eenstemmig van meening, dat het handvest versterkt moet worden door stren ger interpretatie, liever dan door wijziging van de bepalingen. Ook de instelling van een com missie, die de geheele kwestie zou moeten be- studeeren, werd aanbevolen. De Volkenbondsraad is vanmiddag om vijf uur onder voorzitterschap van Eden in geheime zitting bueen gekomen. Beek, de Poolsche vertegenwoordiger, heeft Eden in kennis gesteld van het voornemen van Polen de sancties tegen Italië op te heffen. Polen behoudt zich overigens zyn meening voor ten aanzien van den achtergrond der pro blemen, welke worden opgeworpen door het ItaliaanschAbessinisch conflict. BRUSSEL, 26 Juni. (Stefani.) Uit Albert- ville (Belgische Congo) wordt gemeld, dat een dertigtal inboorlingen uit de stedelijke ge vangenis is ontsnapt. Gewapend met yzeren staven gingen zy de inwoners der stad te lijf, zoodat talrijke Europeanen werden gewond. Detachementen gendarmes zyn er met moeite in geslaagd de orde te herstellen en de vluch telingen te arresteeren. Hitier woonde te Berlijn den rouwdienst bij voor Dr. von Bülow, den overleden staatssecretaris GENEVE 26 Juni (Reuter). Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buiteniand- sche Zaken, heeft vanmiddag Eden. den president van den Volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin wordt verkladrd: „Ik heb de eer Uwe Excellentie ervan in kennis te stellen, dat, gezien den tegenwoor- digen toestand, de Italiaansche delegatie niet kan deelnemen aan de op 26 Juni byeengeroe- pen zitting. Zü zal zelfs niet Kunnen deelne men aan de beraadslaging over punt drie van de agenda het wederzijdsche garantiever drag tusschen Groot-Brittannië, België, Italië, en Frankrijk, dat te Locarno werd geteekend. Ik heb de eer het vertrouwen uit te spreken, dat een opklaring van den tegenwoordigen toestand Italië zal veroorloven zyn medewer king aan den Volkenbond te hervatten." LONDEN, 26 Juni. (D.N.B.) Het liberale op positieblad Star maakt op sensationeele wijze melding "an voornemens, die onder een groot deel der lagere ambtenaren zouden bestaan, in Whitehall een staking naar Fransch model af te kondigen. Wanneer het tot staking mocht komen, zouden zij de bureaux willen beze.ten. De bekende Engelsche jurist, sir William Je- witt, heeft op desbetreffende vragen te kennen gegeven, dat naar zijn meening het middel der lokaalbezetting niet in stryd is met de wet. De ambtenaren, aldus het blad verder zijn ontevreden over hun salarissen en arbeidsvoor waarden. De eerste stoot tot de staking zou gegeven worden in net wapenarsenaal van Woolwich en in de nabijgelegen munitiestations, waar de arbeiders reeds een ontwapeningsbetooging zouden hebben voorbereid. Te Londen zouden, volgens de Star, vooral de ambtenaren van het ministerie van Oor log, de Admiraliteit en het ministerie van Bin- nenia.ndsche Zaken ontevreden ziin. Een beschouwing van de Times over de hervor ming van den Volkenbond. Het standpunt van Japan op de Dardanellen- conferentie. De Negus pleegt te Genève overleg met Politis. Incidenten in de Belgische Kamer. Bespreking van het Abessinisch conflict van de agenda van de Volkenbondsraadszitting afge voerd, Nieuwe, hevige gevechten tusschen Britsche troepen en Arabieren in Palestina. Italië neemt aan de zitting van den Volken bondsraad niet deel. Minister Gelissen stelt zich op de hoogte van verschillende industrieën in Limburg. Wetsontwerp ingediend houdende voorziening nopens de waarneming der rolzittingen door één rechter. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot industrie-finan ciering. Bedrijfsraad ingesteld voor het landbouwbedrijf in Oostelijk Zeenwsch-Vlaanderen. New Yorksche Beurs: Stemming gedrukt, slot onregelmatig. Het is goed dat er levensdata zijn waarop familie en vriendenkring prijs stellen om iemand te bewijzen hoe zeer zijn verdiensten en persoon in aanzien zijn. In het gewone leven wordt erkenning zoo weinig getoond. Er is zooveel afgunst en kleingeestig heid, er is zooveel vergeetachtigheid en onoplettendheid in de wereld. Maar er moeten oogenblikken in het leven zijn, waarop minderwaardige strevingen worden stil gelegd en de sleur wordt overwonnen. Dan dient uit te komen, hoezeer in breeden kring wordt gewaardeerd wat iemand voor de goede zaak, in 't algemeen be lang, gedaan heeft. Ook den jubilaris die van geen uiterlijk eerbetoon wil weten, doet zoo'n openlijke erkenning goed. Hij heeft er recht op. En vooral voor de zijnen is het een daad van rechtvaardigheid om eere te geven wien eere toe komt. MURCIA, 26 Juni. (Reuter) Bewoners van het dorpje Valentin, die op de vlucht geslagen waren voor een dolgeworden koe, waren op het dak van een stal geklommen, dat echter plotseling instortte, zoo dat de vluchtelingen naar beneden vielen. Drie hunner werden ge dood en elf gewond, waarvan sommigen heel ernstig. PARUS, 26 Juni. (Reuter.) Na serieus on derzoek heeft de sportcommissie van de Aero- club de France vastgesteld, dat de Fransche aviatrice Mary se Hilsz een hoogte heeft bereikt van 14.310 meter, hetgeen een nieuw wereld record voor vrouwen is, waarvan thans homo logatie zal worden gevraagd. Het oude record staat op naam van de Italiaansche aviatrice Negrone, met 12.043 meter. Het hoogterecord voor mannen bedraagt 14.443 meter. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 760.4 Voriee stand: 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1