SLECHTS 3 CAGEN FRANS PERQUIN - HAARLEM Een kerk als schildersatelier Feyenoord landskampioen F'MARRINGA TE SPAARNWOUDE BE, QUICK MET 3-2 GEKLOPT ZONDAG 28 JUNI 1936 CELDEN ONZE LAAGSTE VOORJAARSPRIJZEN BESTEL DUS NOC SPOEDIG ONZE BUITENGEWONE KWALITEITEN PRIJZEN INCL. OMZETBELASTING: BELGISCHE kwal LIMBURCSCHE kwal. VOOR BESTELLINGEN 162 GROOTE HOUTSTRAAT Afm. 30/50 F 1.85 Afm. 20/30 F 2.00 Afm. 30/50 F 1.70 Afm. 20/30 F 1.85 ELEFOON 10212 De oorspronkelijk katholieke, later protestantsche kerk van het katholieke dorp Spaarn- woude staat thans ongebruikt Een legendarische reus Zeer oud De Spaarnwouder reus Verkleind STADSNIEUWS Het interieur RADIO-SPECIALISTEN Dl DIM QK HAARLEM F LCIH «JU TEL. 16823 Geen betere bestemming? Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem Examen voor Onderwijzer (es) Examen Nuttige Handwerken K.N.V.B. MR. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN De receptie op zijn zeventigsten verjaardag Het spelverloop HET JUBILEUM VAN DEN HEER C. C. WOLFF Een stille werker, die de gemeente belangrijke diensten be wezen heeft Groote werkkracht Een stijlvol leven Politie BURGERLIJKE STAND AERDÈNHOUT-BENTVELD Nagekomen kerkbericht DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Naar een oplossing? HONKBAL Competitie N. H. B. KORFBAL BLAUW-WIT KAMPIOEN VAN NEDERLAND Deetos verliest met 53 Bij de rust hadden de Rotterdam mers met 21 de leiding Groningers gaven goed partij Faire en spannende wedstrijd Temidden van uitgestrekte weilanden, waar- Van de geur van pasgemaaid hooi en koemest mijlenver te ,,ruiken" zijn en die bezaaid zijn hiet rustig grazende paarden, schapen en zwart-wit gevlekte koeien, hier en daar ook rr.et min of meer flinke boerderijen verscholen onder een dicht boomen gebladerte, staat nabij Haarlem op een markante hoogte, omiingd door enkele vredige boerderijen, een rustiek dorpskerkje. Een vierkante niet hooge bepleis terde, ietwat stomp afgedekte toren vandaar de naam ,,stompetoren" lijkt de eeuwen door onafscheidelijk verbonden te zijn geweest met een klein, baksteenen, rechthoekig koor, met boogramen, een schuin, eenvoudig pannen dak en een halfronde begrenzing van de zijde, te genover den toren gelegen. Met het dorpje Spaarnwoude samen schijnt het geheel een van die landelijke kerkbuurten, welke ons vader land zooveel telt, Maar Toen wij er op een zonnigen Junimicldag arriveerden ter opsporing van historische ge gevens omtrent het jubileum van den een of anderen beroemden Middeleeuwschen Schout, die in de kerk te Spaarnwoude begraven zou liggen, werden we verrast met de mededetïing, dat het kerkje wel een kerk lijkt, maar in Werkelijkheid eenschildersatelier is Of beter gezegd: een schildersatelier was, maar thans staat het reeds een paar jaar geheel ongebruikt. Al konden we de door ons gezichte historische gegevens niet vinden, het kerkje bleek ruimschoots romantische copie voor een artikel te bevatten! Reeds 't feit, dat het op een tamelijk hoogen. opgeworpen heuvel ligt, wijst erop, dat het oorspronkelijke kerkje van de vroegste middel eeuwen dateert. Toen werden n.l. kelken en boerderijen op terpen gebouwd, omdat men riog rijkelijk last had van overstroomingen van rivieren, de zee enz. Spaarnwoude lag dicht bij bet Spaarne en het toen nog uitgestrekte IJ.\ Vandaar dat de kerk op een terp geplaatst Werd. Spaarnwoude is misschien nog van oude ren datum dan het reeds zeer bejaarde Haar lem en Spaarndam en wellicht door de stich ting van Spaarndam in inwonertal achteruit gegaan. De vroeger eenige directe verbinding te land tusschen Haarlem en Amsterdam liep fia den'Ouden Weg, het Penningsveer, Spaarn woude en den dijk Spaarndam-—Halfweg. Het dorp had in dien tijd een veel grootere Uit gestrektheid en heette in de oude taal: .jSpirnwoude". Het is de bezitting van een grafelijk geslacht geweest, waarvan een af stammeling, Willem van Spaarnwoude, die een eigen zegel gebruikte, in 1454 genoemd wordt. In het begin van de 17e eeuw werden er nog kelders en gewelven gevonden ten Noorden van de kerk, ter plaatse, waar het slot van Spaarn- Woude gestaan had. Het meest bekend is het dorn geworden door 'n reus, den „Spaarnwouder reus Klaas Kieten". In een van de buitenmuren van het kckje zijn twee witte steenen gemetseld met het op schrift: „T vaam van Klaas Kieten" (vaam of Vadem is de afstand tusschen de rechter- en de linkerhand, wanneer men de armer zoover btogelijk zijwaarts gestrekt heeft). De geschied schrijver Loosjes vertelt van hem in ziin boek Hollands Arkadie", dat de langste man van het land onder den uitgestrekten arm van Klaas Kieten kon doorgaan zonder het hoofd Ie behoeven buigen en dat een echoën van zijn Voeten wel met vier gewone bedekt kon worden. Ilit de ruimte tusschen de twee genoemde steenen in den buitenmuur van het kerkje kan dien besluiten, dat de reus 9 voet, 8 duim (bijna 3 Meter) lang geweest moet zijn. Vondel heeft den reus in zijn „Gysoregt Van Aemstel" als volgt beschreven: „Hij stak met hals en hoofd gelijk een steile toren en spitse, boven 't volk en alle hoofden uit. En scheen een olifant, die omsnuift met zijn snuit. Eün spitse (speer) was een mast in zijne grove vingeren. Ik zag hem man op man gelijk konijnen slingeren Wel driemaal om zijn hoofd, gevat bij het eene been En kneuzen dan het hoofd op stoepen of op steen. Hij kan met zijnen pols (stok) een burgwal overspringen Hij (be) proeft op grendelen de deugt (sterkte) der stalen klingen, Houwt fel met eenen slag door ijzer en door staal En (be) proeft zijn bekkeneel (wapen) op poorten van metaal. Hij scheen een Polyfeem, het krijgsvolk scheen zijn kudde. He toren van het stadhuis beweegde zich en schudde 2oo dick(wijls) hij op een post (van een deur) of op den gevel stiet Hij vreesde Herkies' knods noch Samsons' vuisten niet In tegenstelling met de allesbehalve vrien delijke beschrijving, die Vondel hier van den leus geeft, schijnt Klaas,Kieten toch een zeer Goedaardig en zachtmoedig man te zijn ge feest, die geen vlieg kwaad deed. Vondel had échter een kwaadaardigen reus voor zijn drama noodig en heeft daarom maar Klaas Kieten als zoodanig uitgebeeld, omdat Klaas Kieten in den tijd heeft geleefd (14e eeuw)., daarin Vondels' „Gysbregt" zich afspeelt. Klaas Kieten is, zoo wordt nog verhaald, •het een gezantschap van Hollandsche edelen baar Engeland geweest, dat graaf Jan, na den bioord op diens vader Floris V, naar Holland bloest halen, en wel om als een buitennissig biensch dit gezantschap glans en luiste^ bij te Setten, zooals dat vroeger met reuzen en dwer- Gen wel meer gebeurde! Om tot het kerkje zelf terug te keeren, zü l'crmeld, dat dit vroeger was toegewijd aan de H. Geertruidis. Na de hervorming ging het °ver aan de Protestanten, aan wie het thans bog behoort. Omdat er echter zeer weinig Protestanten in den omtrek woonden het Geheele dorp Spaarnwoude is evenals Haar- Jemmerliede Katholiek gebleven werden er boe langer hoe minder diensten gehouden en kwam het zoodanig in verval, dat in 1764 de helft werd afgebroken. De rest werd met de hulp der Katholieken! opnieuw tot een protestantsche kerk gebouwd, terwijl de toren, die uit de 13e eeuw stamt, een klok kreeg met het opschrift: „Soli Deo Gloria" In 1804 wer den er, zoo vermeldt een gids uit dien tijd, nog slechts vier kerkdiensten per jaar gehou den en sinds een menschenleeftijd lang ge beurt dat in het geheel niet meer. De zoon van Ds. Boljon te Spaarndam heeft het een 15 jaar geleden gehuurd en totschildersatelier. tevens tot zijn woning, ingericht, maar is nu twee jaar geleden naar Engeland ge-wokken, zoodat het sedertdien ongebruikt (maar niet leeg) staat. De toren, welke aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort, was .eveneens in verval geraakt en daarom werfl hij in 1844 van zijn hooge spits en een deel van de bovenste verdieping beroofd en met een vlakke spits afgedekt. Van het uurwerk zijn nog sleohts rudimentaire overblijfselen aan wezig, terwijl de klok alleen nog geluid wordt als er begraven wordt. Begraven? Inderdaad, de heuvel, waarop het kerkje gebouwd is, is een eeuwenoude begraafplaats, waarop ver leden jaar b.v. "nog een begrafenis plaats vond. Katholieken en Protestanten vinden er broe derlijk tezamen hun laatste rust, mees;al nog slechts in familiegraven. Er zijn echter weinig grafsteenen rondom het kerkje meer te vin den. Meerendeels dateeren ze uit de 18e en 19- eeuw, een enkele nog uit 1633 of dien tijd. En zoo het exterieur bekeken hebbend, kwam vanzelf de nieuwsgierigheid op naar het inte rieur. De kerkdeur was echter op het Lipsslot en hoewel een enkel ingeworpen ruitje lokte tot inklimming, besloten wij toch maar den wet- telijken weg te bewandelen, welke echter een lange weg bleek te zijn! Hij leidde via een ondervrag'ng van omwonenden en een bezoek aan Ds. Snethlage te Spaarndam naar de wo ning van den beheerder, tevens kerkvoogd van het kerkje, eveneens te Spaarndam. Deze, een zeer vriendelijk man, was direct bereid onze nieuwsgierigheid te bevredigen en zoo hebben we tezamen met den kapelaan van Haarlem merliede en den beheerder, den heer Polder man, het kerkje betreden. De schilder Frans Boljon heeft er een roman tisch interieur getooverd! Het halfronde ge deelte van het koor is bekleed met een groote, baksteenen oud-Hollandsche schouw, waar vóór lage houten banken een ervan tegen een rijkelijk blauw betegelden muur tot een gezellig zitje uitnoodigen. Groote molensteenen op baksteenen voet dienen tot tafels. Daarom heen staan oude, z.g. keukenstoeltjes in velerlei vorm; kannetjes, pullen en potten zijn in over vloed aanwezig, een schildersezel prijkt er, kortom het is een zeer huiselijk en knus tafe reel. Dat het vroeger een Huis Gods was geweest, bewijst de vloer, die gedeeltelijk bestaat uit graven: een priestergraf van een onbekend priester en graven uit de jaren 16231764, o.m. van den timmerman K. C. v. Warmerdam, die „met vlijt en groot verlangen de klok in den toren heeft gehangen", van Spaarndamsehe Schouten, waarvan een graf tot opschrift had: „Niet te openen voor het jaar 1800" en van de adellijke familie van Assendelft. Onder een exotischen palm is op een baksteenen voetstuk een eeuw-oude, hoewel niet tot de oorspron kelijke kerk hehoorende. eikenhouten preek stoel gezet én volgestapeld met oude bijbels. De exotische palm vormt-met Oostersohe schil derijen aan den wand, kleurige doeken, een tijgerveltapijt en een zeer groot stuk houtsnij werk de herinnering aan het verblijf van den schilder in Indië. Van oude spakenwielen met electrische lam pen waren lichtkronen gefabriceerd. Men moet nu eenmaal roeien met de riemen die men heeft! De wand, grenzende aan den toren, draagt een lange balustrade met een gezellig zitje (en een prachtig vergezicht over het omringende land). Een keurige trap verbindt de balustrade met den beganen grond en een nauwe, langs oude beeld-nissen loopende ladder bracht ons van deze balustrade naar den zolder op de hanebalken, de slaapkamer van den bewoner, die het zich ook hier had gemakkelijk gemaakt met electrisch licht, stroomend water en een wiegelend hangbed. Van 't „meubilair" moeten nog genoemd wor den een oude flinke kast met apostelfiguren en houtsnijwerk erop, een amict (hoe komt die ,daar?), een prachtige groote teekening aan den wand, voorstellende den Christus-kop met de doornenkroon, een schilderij van een ouden be delaar (een veelgebruikt model voor den schil der) en een portret van des schilders vrouw met een vriendin. In een van de hoeken van het oude gebouw hangt een gedenkbord, een „klinkdigt op de grondleggmge van het nieuwe Kerkgebouw, 6 Juni 1765". waarin hulde wordt gebracht aan de Katholieken voor de medewerking aan den bouw. De verdraagzaamheid onder de gezind ten was toen blijkbaar zeer groot en zoo is het ook thans nog. Niettemin hebben de Katho lieken van Spaarnwoude het toch, ondanks dat zij vlak nabij hun oude, historische kerk wo nen, waarin en waaromheen hun voorouders begraven liggen, eenige eeuwen lang met een schuilkerk moeten doen, die waarschijnlijk ge vestigd is geweest in de boerderij „Einde Rust", naast het kerkhof gelegen. In deze boerderij bevonden zich een houten altaar en kande laars, welke eenige jaren geleden met de boer derij verbrand zijn. In het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem bevinden zich een zestal beeldjes, door toedoen van secretaris (thans Deken) v. d. Tuyn daarheen van uit de boer derij, waar zij waren, overgebracht. Zoo zou er van de oude kerk te Spaarnwoude nog meer wetenswaardigs te vertellen zijn. Wij zullen echter besluiten met de vraag of aan het- eerbiedwaardige gebouw geen betere bestem ming te geven is dan die van ex-schilders atelier. Onlangs heeft de Prot. Jongelingsver- eeniging er een vergadering gehad. Zou de kerk, naar aameiding hiervan, niet geschikt te ma ken zijn voor vereenigings- of parochiehuis, openbare bidkapel en derg.? Natuurlijk nillen hierbij de financiën eenige rol spelen. Wie zet hier den eersten stap daartoe? K. Geslaagd voor diploma B de dames: P. E. M. Wagemaker, B. E. Kooi, M. C. J. Heemstra, de heeren: L. H. Nuys, F. L. Ittmann, J. Ritter, S. C. van der Wall, J. A. Samson, W. Ch. v. Ben- them Jutting, A. W. Thöne J.Jzn., J. H. Mei link, P. A. Bos. Afgewezen 2 candidaten, 6 her examens. Van de vorige groep alsnog' geslaagd voor di ploma A: de dames G. v. d. Velde, J. C. Keyzei', de heeren J. Schaafsma, H. F. Blaauw. HAARLEM (Rijkskweekschool)Toegelaten de dames M. van Eerden te Haarlem, A. Evel- eens te Haarlemmermeer, P. Giitaij en I. Hinze, beiden te Haarlem. HAARLEM (Nutskweekschool)16 Juni. Ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: A. Hazewinkel, N. E. de Vos, M. van den Waal en C. A. M. Tempelman. De zeventigste verjaardag van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen is wel op bijzonder luister rijke wijze gevierd. In ons Zaterdagavondblad somden wij reeds op de talrijke bloemstukken, die van hooggeplaatste particulieren en van or ganisaties aan de woning op het Plein bezorgd waren. Tijdens de receptie, die gisterenmiddag van 3 tot 5 uur gehouden werd is duidelijk gebleken hoe groot de verdiensten van dezen Katholieken voorman voor kerk en staat gewaardeerd "wor den. In een lange rij stelden talrijke vooraan staande figuren zich oa om den krassen zeven tigjarigen politicus te complimenteeren. Daar stonden o.a.: Mgr. Th. W. Pichot, vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem en Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-generaal van het bis dom, Plebaan F. B. J. M. Filbry der Kathe drale Kerk St. Bavo. Van den hoogeerwaarden heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, was een telegrafische gelukwensch ingekomen. Verder: mr. A. L. de Block, griffief van de Eerste Kamer, het voltallige college van B. en W. van Haarlem, bestaande uit de heeren C. Maarschalk, W. Roodenburg, W. J. B. van Liemt, A. G. Boes en M. A. Reinalda, benevens de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal, mevr. Röell, mr. J. B. Bomans, plaats vervangend Commissaris der Koningin van de provincie Noord-Holland, mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. S. H. Ve- ning Meinesz. oud griffier van de Prov. Staten van Noord-Holland, mr. v. Nes van Meerkerk, oud-president der Haarlemsche Rechtbank, mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, mr. A. R. An- dringa, subst. officier van Justitie te Haarlem, beiden leden en de heer W. P. J. Overmeer, ambtenaar van den reclasseeringsraad, mr. Th. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid, mr. P., E. Barbas, secretaris van de „Spaarne-Stich ting". Het bestuur van de Vereeniging „Liefde werk Oud Papier", de heeren dr. J. F. M. Sterck en G. H. Weustink, oud inspecteurs van het L.O. in de inspectie Haarlem, H. M. van Bemmelen, oud voorzitter van „Onze Vloot", het bestuur van „Onze Vloot", bestaande uit de heeren mr. B. F. Enschede en mr. G. Toulon v. d. Koog, majoor C. L. Becking, commandant van de Burgerwacht, benevens het volledige besfuur van de Burgerwacht, jhr. ir. C. J. A. Reigers man, hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat, het bestuur van het ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van Ge vangenen, de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, E. van Nederhas- selt, oud wethouder van Bloemendaal, een ver tegenwoordiger van de directie van „Centraal Beheer" 'te Amsterdam, dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede, enkele raadsleden van de gemeente Haarlem, de heer Vader, di recteur van de Haarlemsche Arbeidsbeurs en verder talrijke persoonlijke vrienden uit ver schillende kringen. Van verschillende industrieele ondernemingen, die in den loop der jaren van de adviezen van den hfeer Heerkens Thijssen hebben geprofiteerd, o.a. van de N.V. „De Spaarnestad", waarvan hij meer dan 26 jaar commissaris was, waren mede hartelijke blijken van belangstelling in gekomen. De tweede helft was van een heel wat beter gehalte dan de eerste, omdat toen het peil voort durend boven het middelmatige stond. Be Quick speelde met zoo mogelijk nog meer geestdrift dan voor de rust en blijkbaar had dit ook op het spel van 'Feijenoord een gunstige uitwerking. Het werd een spannende en interessante strijd met tal van uitstekende momenten, en de spanning steeg ten top, toen Be Quick kans zag om door Steen gelijk te maken. Niet lang voor tijd scoorde Burg voor Feijenoord het winnende doelpunt. Be Quick verdient zeker alle hulde voor zijn spel, want de gasten hebben het Feijenoord waarlijk niet cadeau gegeven. Doelman Wach ters en Pienter hebben een uitstekenden wed strijd gespeeld, maar ook Ten Wolde en de mid denlinie hebben dapper stand gehouden. De voorhoede ondervond te weinig steun en daar door kon zij niet genoeg op gang komen. Maai een enkele maal hebben Jensema en de gebroe ders Blijham toch wel verdienstelijk werk laten zien. Dat Wilkens in de rust moest uitvallen, be- teekende voor de Noorderlingen bepaald een verzwakking. Bij Feijenoord waren er verschil lende spelers, die het danig met hun zenuwen tc kwaad hadden en dit was natuurlijk van in vloed op het spel. Na de rust kwam daar wat verbetering in, maar het spel van de geheele ploeg bleef nog een stuk onder dat tegen En schede. Linssen en Vrauwdeunt vertoonden hun gewonen vorm maar de rest van de voorhoede was zwak. Pauwe en Van Heel hebben heel wat betere wedstrijden gespeeld en zij waren ditmaal stellig de mindere van den derden man in de middenlinie, Wursten. In de tweede helft hebben Bul en Van der Heide zich hersteld, ook al omdat zij het niet moeilijk hadden. Van Male heeft het niet al te lastig gehad, maar hij had het eerste doelpunt van Be Quick stellig moeten voorkomen. Na afloop werden de spelers van Feijenoord in triomph van het veld gedragen. Be Quick bood dadelijk een krans aan en ook de supportersclub bleef niet achterwege. De elftallen wargn als volgt samengesteld: Feyenoordvan Male, doel; Bul en van der Heide, achter; Wursten, Bas Pauwe en van Heel, midden; Burg, Vrauwdeunt, Barendregt, Kantebeen en Linssen, voor. Be Quick: Wachters, doel; ten Wolde en Pienter, achter; Hogenbirk, Wachters Sr. en Korter Sr., midden; Blijham Sr., Hazeweyer, Blijham Jr., Wilkens en Jensema, voor. De eerste aanvallen waren voor Be Quick en bij een hoekschop welken de Groningers kregen te nemen, was het meer geluk dan wijsheid, Ter aanvulling van ons verslag van het zil veren jubileum als raadslid van den heer C. C. Wolff, opgenomen in ons blad van gisteravond, laten wij hieronder nog de redevoering volgen, waarmede de heer Bijvoet, voorzitter der rechtsche raadsfractie, de verdiensten van het katholieke raadslid in het licht stelde. De heer Bijvoet zeide: Het is altijd een goede gewoonte geweest cm op iemands feestdag zooveel mogelijk alles te doen en na te laten, wat de feesteling gaarne zag gedaan en nagelaten. Ditmaal is met die gewoonte gebreken. Ware zij gevolgd, tie jubilaris zou hier niet zitten en wij zouden hier niet staan. Instantel-ijk heeft de heer Wolff ons doen verzoeken zijn jubileum vol komen onopgemerkt te doen voorbijgaan. Dit teekent Wolff ten voete uit. Harde, stoere werker, man niet van woorden, doch van daden; een man, die er nimmer voor terug schrikt met stuggen, onverzettelijken wil na te streven, wat hij goed en passend acht, die niet rust, totdat hij heeft bereikt, hetgeen naar zijn inzicht bereikt moet worden; een mdn, die niet zichzelve zoekt en die dan ook het liefst zich onzichtbaar zou maken en uit den gezichtskring zou willen verdwijnen, wanneer hem het gevaar dreigt in het volle licht der huldigende publieke belangstelling te worden geplaatst, opdat toch maar niet uit het feit, dat hij een publieke uiting van waardeering over zich heeft laten komen, het vermoeden zou kunnen worden geput, dat hij ooir ge dachte, die hem volkomen vreemd is iets anders heeft gezocht en nagestreefd dan het dienen van het publiek belang met ter zijde stelling en uitschakeling van eigen persoon. Juist het uitdrukkelijk verzoek van den ju bilaris om niets te doen op zijn jubileumdag, heeft den doorslag gegeven om in allen ge valle een herdenking te organiseeren. Vijf en twintig jaren zijn thans verstreken sedert dien gedenkwaardigen dag van 27 Juni 1911, waarop de heer Wolff, die zich had laten overreden om zich in oud-Schoten candidaat te doen stellen voor den gemeenteraad, in de stellige overtuiging, dat hij bij het toentertijd nog heerschende districtenstelsel toch niet zou worden gekozen, tot zijn schrik en ontstel tenis des avonds moest vernemen dat hij de meerderheid der stemmen op zich had ver- eenigd. Dien dag zette Wolff zijn eerste schrede op het glibberig pad der politiek. Hij heeft die schreden gezet en is ze blijven zetten rustig en vast, met zekerheid en zonder aarzeling, zonder uit te glijden, recht voor zich uit, zon der af te wijken. Schoone redevoeringen naar den eisch der welsprekendheid, rhythmisch opgebouwde vol zinnen zijn in de annalen van Wolff's politieke leven niet terug te vinden; wat echter wel gevonden wordt, is een sterke, groote werk kracht, een rustige zelfverzekerdheid, een kachtig aanpakken. Moeilijke oogenblikken en dagen heeft Wolff in de jaren 1920—1927, toen hij wethouder van Schoten was,'gekend; er waren situaties, die veel tact en krachtig doorzettingsvermogen, een heldere kijk op den toestand en een reso- Haarlemmer stad luut ingrijpen noodzakelijk deden zijn. In dergelijke omstandigheden ontplooide zich in Wolff dat stoer eigen, ik zou haast willen zeggen dat koppige, in den goeden zin genomen, dat den aan zijn grond gehechten landman zoo menigmaal te zijnen gunste kenmerkt. Er wordt en, geenszins geheel ten onrechte, dikwijls geklaagd over het teveel aan rede voeringen, die in openbare lichamen gehou den worden; wien dit verwijt moge treffen, Wolff zeker niet. Het ware met de werkzaamheden van den stenograaf en van den drukker van het ver slag van het gesprokene van den Haarlem- schen gemeenteraad droevig gesteld, wanneer er niets dan Wolffen.in den Raad zouden zit ten. Wie de verdiensten van Wolff zou willen uitmeten naar het aantal bedrukte bladzijden dat zijn redevoeringen in het officieele ver slag beslaan, zou evenwel bedrogen uitkomen dat van Male nog kon wegwerken. Een tijd lang Is Be Quick eenigszins In de meerder heid, zonder dat deze aanvallen de Feyenoord- verdediging voor al te moeilijke puzzles stelden. Na ongeveer tien minuten trok Linssen er tus schen uit, Barendregt zette zijn hoofd onder diens voorzet en de bal belandde daarna bij Vrauwdeunt, die zich in buitenspel -positie be vond. Hij stond volkomen vrij en had niet de minste moeite om Feyenoord de leiding te ge ven (10). Er volgt een periode, waarin Feyenoord het heft volkomen iri handen had. Eerst schoot Ba rendregt hard tegen den onderkant van de lat, maar direct daarna bracht Vrauwdeunt met een goed schot den stand op 20. Burg kreeg een gemakkelijke kans om te scoren, doch hij zocht het doel veel te hoog. Bij Be Quick verwisselden Hazeweyer en Blij ham Sr. van plaats. Het spel was 25 minuten oud, toen Jensema een hoekschop kreeg te ne men. Met zijn linkerbeen deed hij den bal van den rechterkant van het veld scherp voor doel belanden; zonder aangeraakte te zijn door een anderen speler, draaide de bal in het net (21). Met dezen stand kwam de rust. Na de hervatting was Wilkens bij Be Quick vervangen door Steen. Dadelijk kreeg Feyen oord op den rand van het beruchte gebied een vrijen schop te nemen. Pauwe plaatste den bal naar Linssen, maar deze strapt slordig naast. De oudste Blijham, die inmiddels weer naar den vleugel verhuisd was, leidde eenige aanvallen voor Be Quick, maar het binVientrio was niet 'doortastend genoeg om de kansen te benutten. Na verloop van een kwartier gaf Blijham Jr. een pass naar zijn broer. Deze draait om van der Heide heen, zette voor, waarna invaller Steen met een hard schot den stand gelijk maakte (2—2). Op een hard schot van Kantebeen had doel man Wachters geen kijk, maar op het kritieke moment kopte ten Wolde den bal nog uit. De verdediging van Be Quick kreeg het hard te verantwoorden, maar zij kweet zich kranig van haar taak. Doelman Wachters hield er tot twee maal toe een vrijwel onmogelijken bal uit. Feyenoord nam meer en meer het spel in handen en Be Quick moet het alleen van enkele uitvallen hebben, die evenwel niet van gevaar ontbloot waren .De Be Quick-verdediging hield lang vol, maar twaalf minuten voor het einde moest zij capituleeren, toen een uit het midden verdwaalde bal bij Burg belandde, die met een enorm hard schot, Feyenoord wederom de lei ding bezorgde. Tot het einde toe bleef Feyenoord in de meer derheid en de stand onderging verder geen wijziging meer. en een ganschelijk verkeerden maatstaf aan leggen. Wolffs verdiensten liggen niet op het ter rein van het naar buiten optreden; Wolff werkt in stilte; hij werkt achter de coulissen van het openbare. Doch daar is zijn invloed dan ook groot. Wie zal nauwkeurig schetsen de vele en belangrijke diensten, die de Ju bilaris als lid van de Commissie van Open bare Werken, met zijn groote kennis van de gronden en terreinen in Haarlem aan de ge meente heeft bewezen? Wolff heb ik zelden of nooit zich boes zsen maken of uit zijn gelijkmatig humeur zien geraken. Wolff heeft dat rustig-zekere over zich. dat een kenmerk is voor den geestelijK-even- wichtigen mensch, die, levend In en door een rotsvaste overtuiging, met zekeren gang den tred door het leven gaat. Een stijlvol leven! Als men Wolff ontmoet, dringx zich on weerstaanbaar de indruk op: ,,dit is een ge lukkig mensch", die op sterke vaste beginse len zijn leven heeft opgebouwd die èn in zijn gezin èn in zijn werk de volle bevrediging van zijn streven vindt. In dit verband past hiermede een woord van hulde aan mevrouw Wolff, die als zorg zame echtgenoote en moeder de familie- en gezinssfeer heeft weten te scheppen, die ieder gezinslid met een weldoende warmte omgeeft en die voor de regelmatige, rustig-evenwich- tige ontplooiing van karakter en gaven zóó onmisbaar Is te achten. Als wij in Wolff mogen begroeten den be scheiden, zich nooit op den voorgrond drin genden, harden werker, dan is dit een verdien ste die niet alleen aan Wolff zelf, doch ook aan mevrouw Wolff behoort toegerekend te wor den, die mede de sfeer creëerde, waarin gaafheid van karakter, rustige en kalme be zonkenheid, rotsvaste overtuiging, levensze kerheid, hun besten voedingsbodem vinden Geachte jubilaris, het is mü een voorrecht geweest, deze enkele woorden tot U te mogen richten; het was mij een vreugde in het pu bliek te mogen spreken tot een man als U. wiens werkkracht, wiens rustig-zekere levens gang mijn bewondering afdwingt. Moge het U gegeven zijn temidden ^an TTw rijk en prachtig gezin nog vele en vele jaren van geluk te smaken, dan ben ik er zeker van, dat ook de gemeente Haarlem nog vele en vele jaren van uw kennis en helder inzicht zal kunnen profiteeren. Moge de goede God, in Wien gij zoo'n on wankelbaar vertrouwen hebt, en de Uwen rijkelijk zegenen! De heer P. IJtsma, inspecteur van politie te Apeldoorn, is met ingang van 1 Augustus be noemd tot hoofd-inspecteur van politie te Vel- sen-IJmuiden. Geboren: 25 Juni C. P. Oudejans—Faase, d, 24 Juni F. C. M. Vijn—v. Dril, z; 26 Juni H. M. Hulseboschv. d. Putte, z; 25 Juni J. Kuin Polderman, z. Overleden. 25 Juni D. J. Wagner, 46 j., Ha- zepaterslaan; 26 Juni L. Dijkstra, 84 J„ Spaan- schevaartstraat. ZONDAG de H.H. Missen te half 8, 9 uur en half 11. Te half 8 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, dag van devotie. DINSDAG te half 8 Lof ter ee:\ van den H. Antonius; te 8 uur Maria-congregatie voor jon gemannen en jongens. DONDERDAG te kwart over 12 biechthooren voor de meisjes der scholen; te kwart over 4 voor de jongens en verder van 79 uur. VRIJDAG eerste Vrijdag van cte maand, al- gemeene H. Communie der kinderen voor de H. Mis van kwart vóór 8. De kinderen zijn te half 8 in de kerk aanwezig, 's Avonds te half 8 Lof met Acte van Toewijding aan het H. Hart. ZATERDAG te 2 uur catechismus; van 3—9 uur gelegenheid om te biechten; te half 8 Lof der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Deze week de H. Mis te kwart vóór 8. Maan dag, Dinsdag en Vrijdag ook te 9 uur De H. Communie wordt ook uitgereikt te 7 uur en half 8. De Mariakapel is gedurenden den geheelen dag geopend. De hoofdbesturen der confessioneele zeelie denorganisaties hebben telegrafisch het hoofd bestuur van den Centralen Bond om een be spreking verzocht, welke Maandagmorgen te Haarlem zou worden gehouden. Ofschoon het telegram reeds Vrijdag is ver zonden was Zaterdagavond nog geen antwoord ontvangen. De stoomtrawler „Gerberdina Johanna" wordt heden te IJmuiden binnen verwacht. Dit is de laatste trawler, die zich nog op zee bevindt. Voor den aanvoer is de handel dan geheel op ds vangsten van de loggers en de kleine kust- visschers aangewezen. De uitslagen van de Zaterdag te Amsterdam gespeelde competitiewedstrijden van den Neder- ïandschen Ronkbalbond luiden: Tweede klasse B: VVGA 2—ZRC 17—31. Derde klasse A: DWS—Zeeburgia 3216; Quick 2Blauw-Wit 2 1719. Derde klasse B: Catchers 2DEC 1621; SimsonAFC 2 1119. Derde klasse C: Shell 2—DWV 7—30; ZRC 2 —Zeeburgia 2 14—13. De kampioenswedstrijd Blauw WitDeetos Zaterdagavond te Leiden gespeeld, is door Blauw Wit met 53 gewonnen, zoodat de Am sterdammers kampioen van Nederland zijn ge worden. De Zaterdagavond te Rotterdam gespeelde wedstrijd Feyenoord—Be Quick, waarmede de kampioenscompetitie besloten werd, is met 32 gewonnen door de Rotterdamsche club, die bij de rust met 2—1 de leiding had. Feyenoord heeft hierdoor het landskampioenschap ver overd, evenals in 1924 en 1928, zoodat de Rot terdammers thans voor de derde maal den titel in hun bezit hebben. De eindstand van de kampioenscompetitie is: Feyenoord 8 6 0 2 12 25—16 Ajax 8 5 0 3 10 24—19 Enschedé 8 5 0 3 10 22—20 Be Quick 8 2 0 6 4 18—26 N. A. C. 8 2 0 6 4 10—18 Het Feyenoord-terrein was vrijwel geheel gevuld en deze groote belangstelling was ze ker ook niet- voor een onbelangrijk deel te danken aan het feit, dat de weersomstandig heden uiterst gunstig waren. Voor de spelers was de temperatuur heel wat beter dan Zon dag j.l. en voor de toeschouwers mocht net een ideale avond genoemd worden. Onder ruim 15.000 toeschouwers werden naast verschillende bondsbestuurderen en offi cials de spelers van Ajax met hun leiders en bestuursleden van Enschede opgemerkt De vertegenwoordigers van deze twee veree- nigingen hoopten natuurlijk, dat Feyenoord zou verliezen, want in dat geval zouden zij >ok nog een kans op den kampioenstitel krijgen. Feyen oord heeft het evenwel zoover niet laten ko men, want door met 32 te winnen, heeft het voor een jaar beslag gelegd op het landskam pioenschap. Toch is het maar een dubbeltje op zijn kant geweest, ai mag niet ontkend wor den. dat de sterkste partij tenslotte gewonnen heeft. Als men echter bedenkt, dat het eerste doelpunt van Feijenoord in buitenspelpositie geboren werd, en ook het tweede niet van alle smetten vrij was, zal men moeten toegeven, dat het Feijenoord niet tegengeloopen is. Een beste wedstrijd was het niet, vooral niet van de zijde van de Rotterdammers. Voor de rust kon Feijenoord geen oogenblik op gang komen. De verdediging stond soms vreemd te schutteren, de middenlinie durfde weinig aan dacht te schenken aan haar aanvallende taak, gewaarschuwd als zij was door de in Gronin gen opgedane ervaring en in de voorhoede kon slechts het spel van Vrauwdeunt en Linssen bevrediging schenken. Wie het niet geweten had, zou het aan het door Feijenoord vertoon de spel zeker niet gezien hebben, dat hier een club in actie was om de laatste hindernis te nemen ter vereffening van den weg naar het nationale kampioenschap. Het was een slordig en vaak mat spelletje, dat Feijenoord zijn aanhangers dikwijls voortzette. Het was maar goed, dat in die perioden ook Be Quick er weinig van terecht bracht, anders was het voor Feijenoord zeker mis geloopen. Er dient echter gezegd te worden, dat de Gro ningers zich heel wat meer inspanden dan hun tegenstatnders en het was dan van stonde af aan' te zien, dat zij met den vasten wil in het veld waren gekomen om hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen. De wijze, waarop Feijen oord voor de rust aan twee doelpunten kwam. heeft evenwel de Groningers geen oogenblik gedeprimeerd. Integendeel, het zette hen nog tot grooteren tegenstand aan. Het tegenpunt, dat overigens zeer fortuinlijk tot stand kwam, verdiende Be Quick dan ook zeker. gWIUifrs RADIO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3