m mme m Zuid-Amerika en de Volkenbond dan Roosevelt spreekt te Philadelphia Een cultuurdrama WA TARGENTINIË BEOO De toestand in het Verre Oosten Uit Vaticaanstad De wedloop in de herbewapening m ry (uCsiSv /J De onlusten in Palestina MOORDENAARSBENDE ONTMASKERD NIETS BETER MAANDAG 29 JUNI 1936 Breken met het collectieve veilig heidsbeginsel beteekent breken met Zuid- Amerika Boemerang-verwijten De activiteit der leiders van Kwantoeng en Kwangsi Een militaire regeering in B innen-Mongol ië De situatie in Noord-China Voor het behoud van den vrede zyn wapenen beter dan een Volkenbond, meent dr. Goebbels Hoe Daladier er over denkt Ernstig auto-ongeluk in Joego-Slavië Vijf personen verbrand in een autobus Korte berichten n «Pil MM 'Z** Het piratenschip, de .Girl Pat" De kapitein en een matroos in arrest gesteld Hotelstaking aan de Cote d'Azur Chesterton's weekblad Hïlaire Belloc wordt hoofd redacteur Een nieuw bataljon Britsche troepen gearriveerd Alle burgers moeten gelijke kansen hebben in het economisch leven van het land De veldslag voor het behoud der democratie De zaak Soember Bopong voor den Raad van Justitie Zweden onveilig gemaakt volgens Amerikaansche gangster methode De verzekering van jeugdige filmsterren Noodweer te Bordeaux Kippendieven stelen te Uitgeest SOO beesten Maar te Amsterdam liepen zij ein delijk met hun buit in de val Luidklok van 1400 k.g. voor toren Keijenburg Uit de historische gieterij te Aarle Rixtel Kind verdronken Het (Bijzondere correspondentie). Wie zich in de laatste maanden geregeld op de hoogte gehouden heeft van de ontwikkeling der openbare meening in Zuid-Amerika ten aanzien van den Volkenbond, kan slechts tot één gevolgtrekking komen, n.l. tot deze, dat het vertrouwen in de actie-mo gelijkheden van het Geneefsche Instituut er van week tot week is gedaald en dat het op dit oogenblik vrijwel tot nül gereduceerd is. Ieder nieuw uitstel van sancties-van-beteekenis is in Latijnsch-Amerika als een erkenning van steeds groeiende onmacht beschouwd. Veront waardiging heeft de Geneefsche komedie bijna nergens gewekt. Ware dat het geval geweest dan zou daarmee tevens het bewijs gegeven zijn, dat de liefde voor Genève in de Zuid- en Midden-Amerikaansche hoofdsteden nog niet tot het verleden behoort. Verontwaardigd is men dan alléén als er van werkelijke belang stelling sprake is. Maar de eeuwige verschui ving van beslissingen en besluiten, het zoeken naar voorwendsels om niets te doen, waarin de Geneefsche diplomaten zich meesters getoond hebben, hebben in Zuid-Amerika slechts de cari- caturisten tot ironische plaatjes met even iro nische onderschriften geïnspireerd. Het is zoover gekomen dat bijna geheel Zuid-Amerika den Volkenbond als een zui- ver-Europeesche instelling beschouwt, die niet alleen niets voor de Nieuwe Wereld zal kunnen doen, maar op wier inmen ging niemand gesteld is. Sinds het Chaco- conflict is het Zuid-Amerika duidelijk ge worden dat het zijn moeilijkheden beter zonder Europeesche hulp oplost. Nu dient, onpartijdigheidshalve, hieraan on middellijk te worden toegevoegd, dat Zuid- Amerika niets gedaan heeft om het moreele en daadwerkelijke prestige van den Volkenbond hoog te houden. De Zuid-Amerikaansche ver tegenwoordigers in den Raad hebben zich zon der een woord van tegenspraak bij het parool: „Uitstellen!" neergelegd. De enkele beslissin gen in zake sancties, die te Genève genomen zijn, hebben in de Zuid-Amerikaansche staten een allesbehalve geestdriftig onthaal gevonden en de meeste Latijnsch-Amerikaansche staten hebben naar voorwendsels gezocht om de beslis singen zoo goed mogelijk te saboteeren. Guate mala is zelfs zoover gegaan zijn lidmaatschap van den Bond op te zeggen; Genève verliest daaraan zeker niet veel, want sinds langen tijd toonde dit land geen schijn van belangstelling meer voor de Volkenbondsche aangelegenheden en 't heeft geen enkelen sanctie-maatregel toe gepast. Met groote moeite heeft men Chili er tot dusver van weerhouden het voorbeeld van Guatemala te volgen, ma ér men heeft dezen belangrijken staat niet kunnen beletten het sanctionnistische front te verlaten. Salvador doet eenvoudig alsof de Volkenbond niét be staat; het heeft zelfs en dat is voor een Vol- kenbondslid wel hel summum van „ongehoor zaamheid" den staat Mandsjoekwo officieel erkend. Mexico, dat tot voor betrekkelijk korten tijd nog eenige pressie op Genève trachtte uit te oefenen, keert zich af nu het inziet dat het pleit voor Italië definitief ge wonnen schijnt. Brazilië, de grootste Zuid- Amerikaansche staat, die ongetwijfeld een schit terende toekomst tegemoet gaat, is geen lid van den Bond en denkt er in de tegenwoordige om standigheden minder dan ooit aan het te wor den. Ecuador, dat niet alleen lid van den Bond is, maar ook een vertegenwoordiger in den Raad heeft, en nog wel Gonzalo Zaldumbide, wiens adviezen in de Latijnsch-Amerikaansche wereld groot gezag hebben, heeft reeds lang geleden op de opheffing der sancties aangedrongen. Dit zijn de feiten en ze zijn op zich zelf reeds welsprekend genoeg. Maar alle kans is er dat het definitieve einde van Zuid-Amerika'? rela ties met den Bond in den huidigen vorm zal aanbreken, Indien het tot een hervorming van dien Bond komen mocht. Men geeft er zich in Zuid-Amerikaansche hoofdsteden terdege rekenschap van dat zulk een hervorming zeer vermoedelijk een ernstige verzwakking en het einde van het beginsel van collectieve veiligheid zou beteekenen. Niet dat men dit begrip practisch niet reeds gestorven acht, maar zoolang de overlijdensacte nog niet in allen vorm opgemaakt is, blijft er een moge lijkheid, dat men zich vergist. Als evenwel het groote beginsel der collectieve veiligheid, waar op de Bond steunt en die de wortel is, die hem in leven houdt, verlaten wordt en vervangen door een stelsel van regionale verdragen, dat allen staten-leden slechts beperkte verantwoor delijkheid geven zal, heeft het voor Zuid- Amerika geen enkelen zin meer de huidige re laties met den Bond ongewijzigd te laten. Daarom al niet, omdat by een Europe^sch con flict iedere zeggenschap van Zuid-Amerika verdwijnen zou met de risico's overigens. In het meerendeel der mogeiyke geva'ien zou Latijnsch-Amerika dus alleen een figuranten rol spelen en het nut daarvan is twijfelachtig? Anderzijds zou Europa zich van inmenging in zuiver-Amerikaansche aangelegenheden heb ben te onthouden, maar in de practijk is er van zulk een inmenging toch al geen sprake meer. De rol, die de Bond in 't Chaco-conflict heeft gespeeld, heeft Genève's prestige zóc ver zwakt, dat een herhaling van dit spel uitge sloten lykt. Argentinië alleen trekt tot dusver mee de Latynsch-Amerikaansche zuster-republie- blieken niet één lijn. Of is dat slechts schyn? Indertijd heeft Argentinië den Bond verlaten omdat de Europeesche mogendheden niet van zin waren Duitschland onmlddeliyk het lidmaatschap van Bond en Raad te geven. Later is de republiek van de Plata naar Genève teruggekeerd met de bedoeling aan den oever van het Leman-meer een groote rol te spelen In Saavedra Lamas bezit het land een diplo matieke ster van de eerste grootte en het is heel natuuriyk, dat die schitteren wil. Saa vedra Lamas is het, die voorgesteld heeft de Vergadering van den Volkenbond byeen te roe pen met de bedoeling eens voor al uit te maken, hoe het met de Geneefsche instelling, haar gezondheid en haar bedoelingen na de neder laag tegen Italië nu eigeniyk gesteld is. Argen tinië dit zy onmlddeliyk gezegd heeft niets tegen Italië. Men vergete niet, dat de helft der Argentijnen van Italiaansche afkomst is en dat het land vele Italiaansche immigran ten herbergt. De Argentijnsche handel is byna voor de helft in Italiaansche handen. De Argentynsche vertegenwoordiger te Genève heeft wel-is-waar vóór de sanc ties gestemd, maar de Argentijnsche regee ring heeft ze nooit toegepast Het Argen tynsche uitvoerverbod had alleen betrekking op artikelen, die 't land niet bezit en dus ook niet uitvoeren kan. De Argentynsche havens zijn nooit voor den Italiaanschen invoer gesloten geweest. Zoo heeft Argen tinië economisch van de politiek der sanc ties geen enkelen hinder en niet de minste schade ondervonden. Of de Volkenbond dus de sancties opheft of ze handhaaft, laat Argentinië koud; Saavedra Lamas wil evenwel weten of de Bond in zijn huidigen vorm nog eenige levenskracht bezit en, zoo niet, of Zuid- Amerika van een eventueel hervormden Bond nog iets te wachten heeft. Zooals men weet zal weldra te Buenos-Aires een groote Pan-Amerikaansche bijeenkomst plaats hebben, waaruit zeer zeker een Arneri- kaansche Volkenbond zou kunnen geboren wor den. Saavedra Lamas zal by gelegenheid van die conferentie een der eerste rollen spelen, maar hy zal alléén met volkomen ker.nis van zaken kunnen spreken als hy zich van den toe stand te Genève in alle opzichten rekenschap heeft kunnen geven. Daarvoor heeft de Argen tijnsche diplomaat de byeenkomst van de Ver gadering van den Bond geforceerd. Deze bijeen komst biedt Argentinië en dus geheel Zuid- Amerika, een welkome gelegenheid den zieke den pols te voelen. En Latynsch-Amerika zal vervolgens met de Vereenigde Staten naar be vind van omstandigheden handelen. In den grond van de zaak is de geestdrift voor Genève in Argentinië niet grooter dan el ders. En het is heel begrypeiyk dat het Argen tynsche voorstel in een groot aantal Euro peesche hoofdsteden als een niet heel aange name verrassing ontvangen is. Want men voelt er zich niet by machte de sympathie van Latijnsch-Amerika te herwinnen. SJANGHAI, 28 Juni (Reuier). Men meldt dat de militaire leider» van Kwantoeng en Kwangsi de grensgarntzoenen der beide pro vincies versterken, een boereiunlHtie orga- niseeren en een geregeld leger op de been brengen. De generaal van het Kwangsileger, Pai Tsjoen Hsi, gaat voort met de mobilisatie zij ner troepen voor den opmarsch naar het Noor den. Kwantoeng heeft besloten een leening aan te gaan van 12 millioen Mexicaansche dollars voor de versterking van de luchtmacht van deze provincie. Men meldt verder, dat een scherpe censuur wordt uitgeoefend in het Zuid-Westen, in het bijzonder op mededeelingen het leger betref fende. Vernomen wordt, dat op 22 Juni besloten is tot het instellen van een militaire regeering in Binnen-Mongolië onder den Mongoolschen vorst Teh als president. De zetel der regeering zou zich te Klapoosze bevinden. Japansche militaire kringen die langen tyd de ontwikkeling van 't conflict tusschen Nanking en Kanton hebben gadegeslagen, gelooven, dat dit conflict een grooten Invloed zal hebben op den toestand in Noord -China. Zy waarschuwen Kanton voor het gevaar, dat van de anti-Japan- sche beweging gebruik zal worden gemaakt om de campagne tegen Tsjang Kai Sjek te bevor deren. VATICAANSTAD, 29 Juni. (Stefani)Z. H. de Paus ontving in tegenwoordigheid van Z. Em. Kar dinaal Pacelli den gouverneur van Rome, Bot- tai, die den H. Vader een ontwerp aanbood be treffende de grensbepaling rond 't plein van den St. Pieter. Z. H. de Paus betuigde zyn byzondere voldoe ning over 't buitengewoon karakter van eensge zindheid in dit ontwerp, dat verschillende pausen en Napoleon vergeefs hadden gepoogd te berei ken, doch door de bereidwilligheid van den Duce zal thans zeer spoedig een juiste regeling tot een feit geworden rijn. De nieuwe minister van pers en propaganda, Alfieri, bezocht in gezelschap van den Italiaan schen ambassadeur by den H. Stoel de tentoon stelling der Katholieke Pers. Verscheidene hooge geestelyken, waarondetr Mgr. Pizzardo als secretaris voor buitengewone aangelegenheden, leidden het gezelschap rond. De minister gaf rijn bewondering te kennen voor de technische en kunstzinnige volmaaktheid dezer tentoonstelling, welke van zoo groote reli gieus cultureele beteekenis is. STUTTGART, 28 Juni (D.N.B.). Op een vergadering van 10.000 politiek leiders van de gau WürttembergHohenzollem voerde dr. Goebbels het woord. Hy zeide o.a. dat het thans een eer is in de ryen van de nationaal-socialisten mee te mar- cheeren. Het nationaal-socialisme heeft ge streden en had den moed het Rynland weer te bezetten. Hiertoe hadden de vorige regeerders niet den moed, en daarom zyn zy gevallen. Spreker verklaarde verder, dat Duitschland niet bewapent om in een nieuwen oorlog nieu we lauweren te zoeken, en daardoor het bin- nenlandsch prestige te versterken. De huidige regeering heeft dat niet noodig. Duitschland wenscht den vrede. Hiertoe moeten de beste krachten van Europa meewerken. De volken bond is hiertoe niet in staat. In den ItaHaansch-Abesstnischen oorlog bleef den vredestichters niets anders over dan zich bU den geschapen toestand neer te leggen en daarom: „Een Volkenbond is goed, doch een vllegtuig-escader en een legercorps is beter." De verdienste van den Fuehrer is niet alleen, dat hy Duitschland en Europa heeft beschermd tegen het aanstormend bolsjewisme, doch ook dat hy Duitschland door de bezetting van het Rynland heeft beschermd tegen iederen aan val. De Fransche minister van oorlog Daladier heeft Zondag te Versailles een rede gehou den, waarin hij o.a. verklaarde: Frankryk weet, dat een bewapeningswedloop op den een of anderen dag tot ernstige conflicten en tot de ineenstorting van Europa zou kun nen leiden. De regeering van het Volksfront tracht heden de staten van Europa te Ge nève voor het deaal van den ondeelbaren vre de te winnen. Het is echter van zelf sprekend, dat Frank ryk zoo lang defensieve strydkrachten hand haaft en verder ontwikkelt tot deze oproep by de andere volken gehoor heeft gevonden. BELGRADO, 29 Juni. (D. N. B.) Te Werschtz is de benzinetank van een autobus ontploft, waardoor 5 personen verbrandden en 10 ernstig werden gewond. De bus, welke nauwelijks meer bruikbaar was, viel bij een bocht door het wei geren van de remmen in een 6 meter diepen af grond naast den weg. Hierbij ontplofte de ben zinetank en 4 der inzittenden verkoolden geheel, terwyl een vijfde aan de bekomen brandwonden overleed, nadat hy naar het ziekenhuis was ge bracht. Generaal Valle is Zondag per vliegtuig uit Berlijn te Rome teruggekeerd. Voor zyn vertrek uit Berlijn is hy door Hitler in audiëntie ont vangen. De nieuwe Italiaansche minister van pers en propaganda, Dino Alfieri, is benoemd tot lid van den grooten fascistischen raad, op voorstel van Mussolini. Het agentschap Athene verklaart, dat de Grieksche minister-president categorisch tegen spreekt, dat de regeering er over zou denken over te gaan tot devaluatie van de drachme of een wyziging aan te brengen in de gevolgde monetaire politiek. W' - I 'peis* .si I éi \c - X*' Mii -.t fcu Tijdens een driedaagschen regelmatigheid srit in het Silizische gebergte heeft de Opel nieuwe lauweren geoogst. Dank zij het buitengewoon uithoudingsvermogen en de gemakkelijke manoeuvreerbaarheid werd de moeilijke en de zware tocht door de Opel schitterend volbracht In feestelijken optocht werd de Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr. Giobbe, die de viering van het eeuwfeest der Paters Redemptoristen te Wittem bijwoonde, naar het klooster geleid. Een overzicht van den stoet In zwari.alle kleuren •bruin en wit WITTE 'NOGGET' geeft niet af op Uwe kousen we LONDEN, 29 Juni. Volgens uit Georgetown ontvangen berichten zyn kapitein George Os borne, de gezagvoerder van den Britschen visch- trawler „Girl Pat" en Sim Osborne, lid van de bemanning gisteren in arrest gesteld op grond van diefstal van het vaartuig. NICE, 29 Juni. (Reuter). Uit solidariteit met de hotels te Cannes hebben ook andere hotels aan de Cóte d'Azur gesloten tengevolge van de eischen van het personeel. De eigenaars verklaren niet in staat te zijn het hoofd te bie den aan nieuwe lasten. De gasten, die op het oogenblik in de hotels verblijven, kunnen bly- ven, doch de bediening wordt niet gegaran deerd. In het jongste nummer van het weekblad van den onlangs overleden Engelschen schryver Chesterton „G.K.'s Weekly" wordt medegedeeld, dat onderhandelingen zyn gevoerd met den eveneens zeer beroemden Katholieken schryver Hilaire Belloc, om de redactie van bedoeld weekblad over te nemen. Hilaire Belloc heeft intusschen medegedeeld, dat hy als intiem vriend en jarenlang mede werker van Chesterton gaarne bereid is om de redactie op zich te nemen. Bovendien verklaar de Belloc, dat hy het noodig oordeelde dat G.K.'s Weekly, waarin men zoo vrij z'n meening kon uiten, in ieder geval moest blyven voort bestaan in denzelfden geest als Chesterton steeds verdedigde. JERUZALEM, 29 Juni (Reuter) Zon dag is wederom een bataljon Britsche troe pen aangekomen, waarmede de sterkste van de Britsche legermacht op negen ba taljons is gebracht. De leiders van de Arabieren ontkennen, dat een Arabische delegatie naar Amman is ver trokken. Er worden geen onderhandelingen gevoerd tusschen de Arabieren en de man- daatsregeering, noch zyn dergelijke handelin gen voorzien. Een bende van een twintigtal Arabieren heeit in den afgeloopen nacht nabij Hebron 't vuur geopend op e-en Britsche politie-patrouil- le. De politie beantwoordde het vuur en de aanvallers trokken zich terug. Ook Britsche militairen wisselden schoten met Arabieren naby Hebron, doch niemand werd getroffen De boete van 5000 pond sterling, welke den bewoners van het dorp Loedo collectief is op gelegd, heeft in alle kringen der bevolking groote beroering gewekt, Verscheiden daden van terreur werden in 't Arabische centrum gepleegd. In de afgeloopen week zyn te Nabloes, Toekarem en Khan'.oeban naar schatting 54 personen gedood en 98 ge wond. PHILADELPHIA, 28 Juni (Reuter). Pre sident Roosevelt heeft by zyn aanvaarding der candidaatstelling voor het president schap voor een auditorium van ruim 100.000 personen een redevoering uitgesproken, waarin hy een overzicht gaf over de econo mische ontwikkeling van de Vereenigde Staten. De president zette uiteen, dat na de feodali teit, „het economisch royalisme" aan de macht is gekomen. „Nieuwe koninkrijken", zoo zeide hy, „werden gesticht, dank zy de concentratie der rykdommen, en deze economische machten vormden weldra de basis van ons moderne leven." Voortgaande zeide Roosevelt: „Een industriee- le dictatuur heeft de wetten gemaakt, die de bedrijvigheid, ja zelfs het leven van den Ame- rikaanschen burger besturen. Wy beweren thans, dat men ten aanzien van de vrijheid geen halve maatregelen kan nemen. Wanneer de burgers gelyke rechten genieten by de stembus, moeten zy ook ge lyke kansen hebben in het economische leven van het land." Roosevelt keerde zich tegen het conservatis me der republikeinen, waartegenover hij het ideaal der democraten stelde, waarna hy zijn rede als volgt besloot: „In andere landen bestaan zekere volken, die vroeger voor hun vryheid hebben ge streden, maar die er genoeg van schynen te hebben nog te strijden, zy hebben hun de mocratie in pand gegeven. Alleen ons succes kan hun weer hoop geven. Zy beginnen te zien, dat wy hier in de Ver eenigde Staten een grooten veldslag voor de vryheid leveren. Het is vooral een veldslag om het voortbestaan van de democratie. Wy strij den voor het behoud van dezen prachtigen en onschatbaren regeeringsvorm, ten voordeele van ons zelf en van de geheele wereld." SOERABAJA, 29 Juni (Aneta) De Raad van Justitie is begonnen met de behandeling van een cultuurdrama. Voor de behandeling bestond zeer groote pu blieke belangstelling, in verband waarmede de politie speciale maatregelen had getroffen. Op een desbetreffende vraag antwoordt de beklaagde, de vroegere administrateur van Soember Bopong, de heer M., dat hij zich „ten deele niet schuldig voelt aan het ten laste gelegde, terwyl hy voor wat betreft een ander deel beslist geheel onschuldig is." De Raad van Justitie behandelde als eerste zaak het doodschieten van Kaslmin, die zich in de buurt bevond, toen M. zich met een in- heemsche vrouw in een koffietuin ophield. Beklaagde waarschuwde Kasimin tot tweemaal toe tevergeefs om heen te gaan, waarop Kasi min, brutaal wordend, een browning trok en uitriep: „apa kowee brani" (durf jij?). Hierop trok M. eveneens een revolver en schoot in lage richting. Hy keerde vervolgens via de tuinen naar huis terug. Hy was voornemens het ge beurde aan te geven bij de politie, wat hem echter werd afgeraden door een mandoer, die later drie koelies naar den administrateur zond die het lyk begraven hadden. Aan deze koelies heeft M. 150 gulden uitbetaald, waarbij echter geen getuigen aanwezig waren. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer M., dat hy nimmer iemand heeft dood geschoten. Wel heeft hy eens in de richting van een houtdief geschoten. De President van den Raad van Justitie wees beklaagde erop, dat hy voor den Officier van Justitie verklaarde een persoon gedood en een geraakt te hebben. Hierop wees beklaagde op de mogelykheid, dat deze verklaring hem min of meer was opgedrongen. In den loop van het verhoor meende be klaagde, dat hy Kasimin in de dij had ge schoten „of zoo". Bekl. hoorde later, dat de bewuste vrouw vermoord zou zyn door haar echtgenoot. Op een vraag van den Officier van Justitie antwoordde beklaagde, dat hy wel eens op menschen schoot om hen schrik aan te Ja gen. STOCKHOLM, 27 Juni (D.N.B.) De Zweedsche politie is er zoo juist in geslaagd een zeven man tellende moordenaarsbende onschadelijk te maken. Deze bende, die haar daden voomameiyk in de streek van Sala ten Noorden van Stockholm bedreef, werkte volgens Amerikaansche gang ster-methoden. Aanleiding tot de ontmaskering was een Vrijdag j.l. gepleegde moord. De bandieten had den met een auto hun slachtoffer, een kasloo- per, omvergereden en getracht zich van zijn geldtasoh meester te maken. De man slaagde er evenwel in weer overeind te komen en de vlucht te nemen, waarop de bandieten een he vig vuur op hem openden. Door zes kogels ge troffen, stortte de kaslooper doodelyk gewond terneer. Hy is den dag daarop aan zijn ver wondingen bezweken. Dank zy den mededeelingen van een man, dien de bandieten gepoogd hadden by het complot te betrekken, doch die dit geweigerd had, slaagde de politie er in, alle leden der bende achter slot en grendel te brengen. By de verhooren is gebleken, dat de bende nog vier moorden op haar geweten heeft. Onder andere hebben de roovers een slager en diens huishoudster doodgeschoten; bij deze gelegen heid maakten zy 10.000 kronen bult. Voorts hebben zij door middel van gas, dat zy in een der vertrekken van een villa lieten bin nenstroomen, een vrouw bewusteloos gemaakt. Toen zij echter geen geld vonden, staken zy de villa in brand, teneinde de sporen van hun daad uit te wisschen. De vrouw is daarbij in de vlammen omgekomen. Ten slotte hebben zij een chauffeur doodge schoten, die tydens een autorit getuige geweest was van een afspraak tot het plegen van een moord. Hoewel de chauffeur op zijn eerewoord beloofde, nimmer iets te zullen vertellen van hetgeen hij gehoord had, beroofden de bandie ten hem van het leven. LONDEN, 29 Juni. De Daily Telegraph ver neemt uit Los Angelos, dat de Fox Twentie'h Century Company een verzekering heeft afge sloten op de vyfling van Dionne ten bedrage van 20.090 pond, uit te betalen, wanneer een der vyf zusters overiydt zoolang het filmcontract van kracht is. De premie, die hiervoor betaald moet worden, bedraagt omstreeks 1500 pond per jaar. Het leven van Shirley Temple is ver zekerd voor 300.000 pond tegen een premie van 2.100 pond per jaar. Shirley is zeven jaar. BORDEAUX, 29 Juni (Reuter). Gisteren heeft een zware hagelbui die tien minuten duurde, aanzienlyke schade aangericht. Bovendien brak een half uur later een geweldige regenbui los, waardoor de straten het aanzien van stroomen kregen. Verschillende wyken hebben zeer ge leden. Zolderingen stortten in, terwyl tallooze kelders onder water liepen. In de omgeving hebben alle wyngaarden schade geleden, doordat zeer vele wijnstokken vernield zyn. Ook de ooftboomen hebben gele den. -v&> - De centrale recherche heeft Zondagmor gen te Amsterdam twee mannen aangehou den, die des nachts te Uitgeest 500 kippen nadden gestolen. De dieren waren in kisten gestopt en werden op een vrachtauto naar de hoofdstad getransporteerd. Toen de mannen met den auto werdén aangehou den, waren reeds 100 kippen in de benauw de ruimte omgekomen. Een van deze kippendieven werd ook gezocht door den burgemeester van Ede. Vermoedelyk heeft dus de recherche met deze aanhouding een goeden slag geslagen, want zooals men weet, werd de Veluwe de laatste dagen onveilig gemaakt door kippendieven. De beide mannen zyn op transport gesteld naar Uitgeest. In de werkplaats van het bekende klokken- gietersbedryf Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel is een luidklok van 1400 kilogram gereed geko men, bestemd voor den toren van de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper te Keyen- burg (dekenaat Zutphen). Deze week wordt de zware klok met luidinstallatie naar Keyenburg overgebracht en daar in den toren geplaatst. De N.V. Petit en Fritsen heeft thans een be gin gemaakt met het gieten van de twee luid- klokken voor Urk, welke over drie weken ge reed zullen zyn. Meester J. Vincent, de beiaar dier van het Kon. Paleis te Amsterdam, is door den kerkeraad van Urk uitgenoodigd deze klokken te keuren. Zondagavond te ruim acht uur is de twee jarige S. J. de Boer bij het spelen in het water van de Lange Geer te Rotterdam geraakt en verdronken. 30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10