Melkauto door trein gegrepen Twee Gooische tramtreinen op elkaar gereden Dame gedood door een vliegtuig Twaalf gewonden Zwitsersch thee huis verbrand Het nieuws van heden Prauw omgeslagen WANDGEDIERTE 17-jarige zoon steekt vader HET VOORZITTERSCHAP DER ASSEMBLEE DE BAROMETER TWAALF GEWONDEN IN EERSTE WAGENS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 29 JUNI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V.~DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD,HAARLEM TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20020 Een ongewoon ongeluk op het Belgische strand nabij Ostende Nederlandsch vlieger de schuldige? Autobus, die voor voetgangers bij Eindhoven uitweek, tegen een boom Als een laaiende fakkel stond het Zondagmorgen tusschen de boomen in het Vondelpark Inwonend echtpaar nog juist ontsnapt Van Zeeland zou verzocht worden de Volkenbondsvergadering te leiden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| illlllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Op den onbewaakten overweg te Leusden De bestuurder zwaar gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Zeventien inlanders verdronken Ongeval geschiedde op emplace ment achter Vrolikstraat in Amsterdam-Oost Tram uit Diemen door wissel gereden Bloedige afloop van familie-twist op Stadionweg in Amster dam-Zuid Gewonde buiten gevaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. OSTENDE, 28 Juni (Stefani). Een particulier vliegtuig, dat op het Belgische strand nabij Ostende te laag boven den grond daalde, raak te met het landingsgestel twee wan delaars. Een jonge vrouw werd hier bij gedood. Bij het onmiddellijk ingestelde onderzoek, schrijft de Telegraaf over dit ongeval, kwam vast te staan, dat van het vliegveld te Ostende twee vliegtuigen, een Engelsch sportvliegtuig en een Nederlandsche machine, met bestemming naar Knocke vertrokken waren. Slechts het Britsche toestel is te Knocke ge land; het werd door de autoriteiten in beslag genomen, doch kort daarop weer vrijgegeven, daar gebleken is, dat de piloot van dit vlieg tuig het ongeluk niet veroorzaakt kon hebben. Verder kwam vast te staan, dat het an dere toestel, na eerst langs de Belgische kust gevlogen te hebben, naar Nederland koers gezet heeft. Ook drie andere jongelieden verklaarden, dat zij zich op den grond hadden moeten werpen, ten einde te verhinderen, dat zij door het vlieg tuig gegrepen werden. Tot zoover het bericht uit Brussel. Bjj informatie op Schiphol werd aan De Te legraaf medegedeeld, dat politie en justitie in verband met dit ongeval aan een ver hoor hebben onderworpen den Nederland- schen reclamevlieger Van Ganderen, die Zaterdag uit België terugkeerde. Bij aankomst op Schiphol zakte zijn toestel door het landingsgestel, dat zwaar beschadigd bleek te zijn. De machine staat nog op het terrein. Zij is van het AVRO-Aviantype en de registratielet- ters zijn PHOVG. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op den Boschdijk, ter hoogte van de grens tus- schen de gemeenten Eindhoven en Best een vrij ernstig autobusongeluk plaats gehad, waarbij twaalf personen min of meer ernstig werden gewond. Een autobus van den heer Jac. Verhagen uit Gilze Rijen, bestuurd door dfen heer G. Biere, kwam van de richting Deume en reed in de richting Best. De inzittenden keerden terug van een priesterfeest te Deurne. Op de grens van de gemeente Eindhoven liepen eenige personen, die min of meer onder den invloed van sterken drank verkeerden, op den rijweg. Toen de bus naderde, week een dezer personen naar het mid den, op den rijweg. Een aanrijding was onvermijdelijk. De voet ganger, E. Sukkel uit Eindhoven, liep daarbij een beenbreuk op. Tengevolge van de plotse linge zwenking van het stuur, waarmede de chauffeur een aanrijding had getracht te ver mijden, verloor deze de macht over het stuur. De auto reed met een vaart van 40 a 45 K.M. tegen een boom, waardoor de bus grootendeels werd vernield. Van de veertien inzittenden liepen twaalf verwondingen op. De chauffeur bleef ongedeerd. Acht gewonden zijn naar het R. K. Binnengast huis te Eindhoven overgebracht; de anderen naar het St. Josephs Ziekenhuis te Eindhoven. Van de acht gewonden, die in het Binnengast huis zijn overgebracht, konden er denzelfden avond vijf worden ontslagen om thuis te worden verpleegd; drie dames, allen licht gewond, blij ven voorloopig ter observatie opgenomen. Erger zijn de vier gewonden er aan toe, die naar het St. Josephs Ziekenhuis zijn overge bracht. Hun namen zijn; De Bruin, die een sche- delbasisfractuur en een beenbreuk bekwam, de heer Wit, die eveneens ernstige verwondingen heeft, de heer Dusseldorp, wiens toestand rede lijk wel is, en tenslotte de heer Sukkel. De Geneeskundige hulp werd verleend door den directeur van den G. G. Dienst, dr. Spooren- berg, door dr. v. d. Loo, dr. Goyarts en dl', van Alphen de Veer, allen uit Eindhoven, en dr. Bur gerink uit Best. De wagen, die grootendeels vernield is, is naar het politiebureau te Eindhoven gesleept, terwijl door de verkeersrecherche van Eindhoven een onderzoek is ingesteld naar de schuldvraag. Alle inzittenden van den autobus waren af komstig van Gilze-Rijen. De passagiers van beide tramtreinen verlie ten zoo spoedig mogelijk de rijtuigen en wer den door de bewoners van de Vrolikstraat in hun huizen opgenomen. Een lid van het Roode Kruis, dat in de buurt woont, verleende de eerste hulp. Weldra was ook de Geneeskundige Dienst met vier zieken auto's in de Vrolikstraat aanwezig. De gewon den een twaalftal personen werden door dr. De Haas geholpen in het leegstaande per ceel no. 68. Zes van hen, die hoofdzakelijk snij- en schaafwonden hadden, konden daarna te voet naar huis keeren. De duizenden Amsterdammers, die Zondag in den morgen en vooral ook in het middag uur, toen de Post-Harmonie uit Bazel er concerteerde, door het Vondelpark wandel den, misten er onverwachts het vertrouwde beeld van het Zwitsersche theehuisje tegen over de Muziektent. In plaats daarvan zagen zij een zwarte ruïne van half verkoolde bal ken en spanten, welke onwezenlijk afstak tegen de wit-geschilderde tochtschermen van het voorgelegen terras, waar de bordjes spuitwater, ijs en fosco vreemd aandeden. Uitgezonderd misschien het eerste, want nog nooit in de acht jaren, dat het theehuis bestond, is er zooveel spuitwater getapt als dezen laatsten Zondagmorgen. Baten echter mocht het niet. Tusschen zes en zeven is het typische gebouwtje door nog onbekende oorzaak volkomen een prooi der vlammen geworden. De pachter van het theehuis, de heer Oly, die met zijn vrouw in het gebouwtje woonde en op de zolderverdieping onder het rieten dak sliep, werd, omstreeks zes uur door zijn echtgenoote gewekt, die hem opmerkzaam maakte op een hinderlijk rumoer dat naar zij meende door nestelende vogels boven op het dak werd ge maakt. Den man kwam 't geluid echter als hagel voor en hij sprong uit bed, om te zien of Inder daad het weer was omgeslagen en de vooruit zichten voor den Zondag waren bedorven. Tot zijn hevige ontsteltenis bemerkte toen de heer Oly, dat de vlammen fel uit het rieten dak sloegen en het heele gebouwtje vol rook stcnd. Snel grepen de echtelieden enkele kledingstuk ken. De man had nog de tegenwoordigheid van geest een geldkistje, dat bij zijn bed stond, mee te nemen. De vrouw greep in haar verbouwe reerdheid een kleerhanger. Toen vluchtten zij door den verstikkenden rook naar beneden en naar buiten, waar zij een surveilleerenden agent van politie aanriepen. Deze alarmeerde de brandweer, in de mee ning dat de muziektent in brand stond. Toen de eerste wagens van de Honthorststraat daar op het Vondelpark binnenreden, bemerkte men al spoedig, dat de situatie veel ernstiger was. Een dichte rookzuil steeg boven de boomen uit en op den wind trok 'n scherpe brandlucht in de richting van het Willemsparkkwartier. Bij het theehuis gekomen bleek dit in lichterlaaie te staan. Van alle kanten lekten de vlammen uit de vensters en langs het dak. Onheilspellend in den zonnig zomer- schen morgen, stond daar het Zwitsersche theèhuis, oord van vreedzame verpoozing voor zooveel Amsterdammers, als een laaien de fakkel tusschen de boomen, het geluid der vogels in de ochtendstilte werd over stemd door het knettéren en kraken van het brandende hout. Snel nam de brandweer haar maatregelen. Drie stralen, gekoppeld op een motorspuit, onttrokken hun water aan de aangrenzende vijver, terwijl een babyspuit gereed werd ge maakt voor de nablussching. Er viel aan het brandende huisje niets meer te redden. Na eenigen tijd weken de vlammen en bleef nog slechts een trieste ravage van hout en riet, smeulend en rookend. De brandweer begon onmiddellijk de uitge brande ruïne, welke nog ten deele overeind stond, te sloopen. Daarbij kwamen nog een tweetal brandwachts en een gasfitter, die de gasleiding moest afsluiten, in een moeilijke situatie, toen instorting van enkele balken hun den uitgang versperde. Door een raam konden zjj naar buiten klimmen. Het Zwitsersche Theehuis, dat thans uit het Vondelpark is verdwenen, werd acht jaar ge leden door architect Baanders in opdracht van het Vondelpark-bestuur gebouwd, om de onaanzienlijke oude consumptietent ter plaat se te vervangen. Het gebouwtje was voor f 10.000 verzekerd. Verder had de pachter een bedrijfsverzekering loopen. De zes overige gewonden werden naar het Ned. Israël Ziekenhuis gebracht. Het zijn: de heer I. de Vries, Weteringschans 245, die een kneuzing aan de borst had. Mej. E. Nijkerk, Raadhuisstraat, die een hoofdwonde vertoon de en aan de armen was geblesseerd, Mevr S. Hirsch, Dufaystraat, had een hoofdwonde en ontvellingen, Mevr. C. Hirsch, Nieuwe Kei zersgracht had een lichte hersenschudding en een hoofdwonde. Mevr. G. van Moppes, Her- cuiesstraat klaagde over inwendige pijn en De Negus verlaat het station te Genève, waar hij voornemens zou zijn de bespre kingen door den Volkenbond persoonlijk bij te wonen Z. H. Exc. Mgr. N. Stam vertrekt van het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem om zich naar de Kathedrale Kerk te begeven VERWACHTING: Zwakke tot matigen jË Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot be- EE trokken, later opklarend, kans op regen- of onweersbuien vooral in het Westen, aanvankelijk warm, later koeler. Hoogste barometerstand: 767.1 te Libau. Laagste barometerstand: 755.3 te Parijs. EE Zon op v.m. 4.43 onder n.m. 9.23. Licht op nan. 9.53 Maan op n.m. 4.35 onder n.m. 1.H Volle maan 4 Juli. Hedenmorgen is op den onbewaakten over weg in den Doodeweg te Leusden, welke weg de verbinding vormt tusschen Hamers- veld en Leusden, een ernstig ongeval ge beurd. Te omstreeks half negen naderde uit de rich ting Amersfoort trein 2017, die om 8.16 uur van Amsterdam naar Kesteren vertrok. Uit de rich ting Hamersveld kwam een melkauto bestuurd door den 35-jangen KI. Hoollwerf uit Barne- veld. De machinist der locomotief gaf tal van signalen, doch de bestuurder trachtte nog den overweg te passeeren. Het gevolg hiervan was, dat de wagen aan de achterzijde werd gegre pen en 150 meter werd meegesleurd. Op 75 M. afstand van den overweg werd de bestuurder uit het voertuig geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. De auto werd geheel versplinterd. De bestuurder, die een ernstige hoofdwonde had en tal van zware kneuzingen, werd per auto naar den Lichtenberg te Amersfoort ver voerd. Tengevolge van het ongeval moesten de trei nen over één spoor worden geleid. Het opruimingswerk geschiedde onder lei ding van den ingenieur van tractie van het bureau Amersfoort, ir. J. Hille. BISSCHOPSWIJDING VAN Z. H. EXC MGR. N. STAM, APOSTOLISCH VICARIS VAN KISUMU (AFRIKA), KADERDAG VAN DE R.K. ARBEIDERSBE WEGING TE AMSTERDAM. Maarschalk Badoglio geinterviewd over de plannen van Italië in Abessinië. Dr. Goebbels en Daladier spreken ever vrede en bewapening. Roosevelts redevoering bij de aanvaarding zij ner candidaatstelling voor het presidentschap van de Vereenigde Staten Moordenaarsbende, .lie volgens Amerikaansche gangstermethode werkte, door de Zweedse he politie ontmaskerd. Den Belgischen premier Van Zeeland zon ver zocht worden de Volkenbondsvergadering te leiden. Dame op het Belgische strand nabij Ostende door een te laag vliegend vliegtuig gedood. De K. R. O. hield Zondag zijn derden Radio- Missiedag. Steunregeling voor de consumptie-gamalen- visscherij. De berk van den H. Trudo te Strijp-Eindhoven in de asch gelegd. Familiedrama in Amsterdam-Zuid. Zoon steekt vader met mes. Twaalf gewonden bij autobus-ongeluk bij Eind hoven. Ernstig ongeluk op den onbewaakten overweg te Leusden; autobestuurder levensgevaarlijk gewond. Feyenoord wint met 32 van Be Quick, waar door de Rotterdamsche club kampioen van Nederland is. Brabant-ia landskampioen van den I.V.C.B. Drie nieuwe Nederlandsche athletiekrecords. Fraaie tijd van Osendarp op de 200 meter. Matige prestaties bij de Nederlandsche athle- tiekkampioenschappen. Weer twee nieuwe snelwandelrecords van En gelman. De Nederlander van Hove wint BrusselOs tende. Sterke Nederlandsche athletiekploeg naar En geland. O GENEVE, 28 Juni (Reuter) Het schijnt dat de verschillende delegaties overeen gekomen zijn om Van Zeeland te verzoeken het voorzitterschap van de Volkenbonds vergadering te aanvaarden, welke morgen gehouden wordt. Stand op Maandag 1 uur n.m. 755.6 •Vorige stand: 757.0 Het bekende „Theehuis" in het Vondelpark te Amsterdam is Zondagmorgen door brand verwoest. Een kijkje tijdens het blusschingswerk KOEPANG, 29 Juni. (Aneta) Tijdens een hevigen storm is een inheemsche prauw, komende van Koepang en op weg naar Rottie, nabij Hansisi omgeslagen. Van de 24 inzittenden werden er zeven gered. Van zeven werden de lijken gevonden terwijl er nog tien worden vermist. Laat uw huis grondig reinigen. Alleen wij garandeeren u afdoende verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Mej. H. Rielingen, Nieuwe Prinsengracht schaafwonden. had Twee tramtreinen van de Gooische Stoomtram zijn Zondagmiddag op het baanvak achter de Vrolikstraat in Amsterdam-Oost op elkaar gereden. In beide treinen zaten tusschen de 100 en 150 passagiers. Er waren 12 gewonden, van wie er zes op het terrein zijn ver bonden en dadelijk naar huis gingen. De overigen werden door den G. G. D. naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd, waar zij werden verbonden en van daar naar huis gebracht. Van al deze gewonden behoefde echter geen enkele in het ziekenhuis te worden opge nomen. Per ziekenauto of per eigen gelegen heid konden zij naar huis terugkeeren. De rijtuigen van de beide tramtreinen waren zwaar beschadigd. Vooral de beide eerste wagens. Van alle andere wagons wa ren koppelingen gebroken 'en stonden de bordessen stijf tegen elkaar. Drie wagons liepen uit de rails. Zooals vanzelf spreekt, werd door dit onge luk de dienst van de Gooische Tram ernstig gestagneerd, omdat de weg was versperd. De passagier uit de richting Diemen konden niet verder worden vervoerd, dan tot aan de Linnaeusstraat en van de Weesperpoort kon geen tram vertrekken. Den passagiers in de richting Diemen werd gezegd op eigen gelegen heid naar de Linnaeusstraat te gaan, vanwaar de trams vertrokken in de richting Diemen. De twee tramtreinen, die op het baanvak achter de Vrolikstraat op elkaar liepen, be stonden elk uit drie wagens. De tramtrein, die van de Weesperpoort vertrok in de richting Diemen, moest den uit die richting komenden tramtrein passeeren aan de Linnaeusstraat. Deze laatste is echter door den wissel gereden naar de Weesperpoort. Indien beide tramtreinen elkaar zouden ont moet hebben aan het lange einde achter de Vrolikstraat zou er vermoedelijk niets zijn ge beurd, maar beide trams ontmoetten elkaar juist op het punt, waar de Vrolikstraat zich ombuigt en de wagenbestuurders elkaar niet konden zien. De bestuurder van de tram, uit de richting van de Linnaeusstraat zou nog tweemaal hebben gefloten. Ofschoon niet harder werd gereden dan met een vaart van 12 tot 15 K.M. was de botsing hevig en de slag geweldig. Van alle kanten kwamen de bewoners uit de huizen van de Vrolikstraat toesnellen, vooral toen ook uit alle wagens een geweldig gegil op steeg. Zij klommen over de hekken van hun tuintjes en verleenden dadelijk alle mogelijke hulp. De schrik had de meeste passagiers te pakken en een glas water bracht hen weer op hun verhaal. Er bleken echter ook gewonden te zijn. Het waren de passagiers uit de eerste wa gens van de beide trams, waarvan enkele ruiten braken en de banken van haar plaatsen werden gerukt en de bodems ver bogen. De inzittenden van deze wagons werden als kegels door elkaar geworpen, waardoor dan ook de passagiers, die gewond werden, meest hoofdwonden hadden. Op den StadionWeg in Amsterdam-Zuid heeft zich in den Zondagnacht een fa miliedrama afgespeeld. Er waren in het betrokken gezin reeds meermalen Woorden gevallen over het laat thuiskomen van een der gezinsleden. Ook thans was dit weer het geval. Het geheele gezin was door het optreden van den vader op de been. Een der zoons, een jonge man van 17 jaar, maakte zich daarbij driftig. In die drift greep hij een mes en bracht zijn vader ste ken in de borst en in den rug toe. De Geneeskundige Dienst vervoerde den ge wonde, waarvan men aanvankelijk vreesde dat hij er slee) aan toe was, naar het Wilhelmina- gasthuis. De jonge man, die het mes hanteer de, werd door de politie in arrest gesteid. Hedenmorgen bleek de toestand van den ge wonde goed te zijn. Gevaar voor het leven was geweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1