f Badoglio geïnterviewd over de plannen in Abessinië KWIEK EN VIEF Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen ,s DE VEROVERING GAAT THANS BEGINNEN NI-E-TN-A-A-S-T-E-bK-A-A-B il]||IHlllll]inniini]lllllllll!llll!lllll!Ilil!i!lll!]|||llll!llllII!!llllll!l!lll!IlllIllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIII!ll!lIII||!IIIIllllï MAANDAG 29 JUNI 1936 iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiimiiiiiuuuii 1 llllll k' M Een snapshot tijdens de nationale athletiekkampioenschappen welke op de sintelbaan te Amsterdam zijn gehouden Abessinië is een land van onge looflijke contrasteneen hel misschiendoch met vele paradijzen in zijn woeste ruimten De jeugd zal voorzien in de kosten Het Duitsch-Chineesch accoord ontkend Tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen Een veertienjarige scholier uit Hamburg heeft een merkwaardig wereldrecord gevestigd met een model van een zweefvliegtuig, dat hij nabij Hamburg liet starten en dat ruim drie uur later bij Kiel neerkwam, zoodat het toestelletje in korten tijd 92 KM. had afgelegd Geldsmokkel ontdekt in Spanje Het vertrek van de Olympische fakkel SPOORWEGPERSONEEL Gouden jubileum der Ned. vereeniging Kapel ter gedachtenis aan Koningin Astrid Vliegfeest in Frankrijk ëischt een doode RETRAITEN De Thabor te Rotterdam Examens vroedvrouw Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel 9 - FOTOREPORTAGE \v. De consul van Spanje, senor Enrique Beltram y Manrique, is Zaterdag te Amsterdam gehuldigd in verband met zijn afscheid. Prof. dr. C. F. A. van Dam biedt den scheidenden consul (links) namens het genootschap Spanje- Spaansch Amerika een geschenk aan Minister-president dr. H. Colijn, minister Deckers en andere autori teiten woonden Zaterdag op het Malieveld te den Haag de groote demonstratie der Nederlandsche padvinders ter eere van de a.s. wereldjamboree bij Een der deel nemers aan het groot con cours hippique eerste klasse, dat te Nijme gen is gehou den, neemt een hindernis -X'. Twee tramtreinen der Gooische Tramweg Mij. zijn Zondag op het Weesperpoort station te Amsterdam met elkaar in botsing gekomen, waarbij verschillende personen werden gewond. De beide motorwagens werden ernstig beschadigd Feyenoord voetbalkampioen van Nederland. Het elftal van Feyenoord, dat door de overwinning op Be Quick beslag legde op den landstitel LONDEN, 28 Juni. Een correspondent van de Sunday Express heeft een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio, die begon met te zeggen, dat hij over politiek niet wenschte te spreken, daar deze hem niet aanging. Evenmin wenschte hü iets te hoeren over „de goudmijn het dorado Abessinië", daar dat alles illusie is, zoolang de bewijzen nog niet zijn geleverd. Weliswaar is de oorlog voorbij, maar de zuivering blijft nog, en daarna moet de „verovering" komen. „Voordat wij in October jJ. de Mareb over trokken", aldus ging de maarschalk voort, „dacht de Duce, dat de veldslagen een half jaar zouden kunnen duren en het overige misschien een halve eeuw. Alles moet er nog gedaan worden. In Abessinië staan wij voor een vraagteeken, dat drie of vier maal hét ge bied van Italië zou kunnenbeslaan. Abessinië tot ontwikkeling te brengen is een zoo veelom vattend en ingewikkeld probleem, dat het tot het uiterste het genie van ons ras op de proef zal stellen, maar de geheele wereld-zal zien. hoe wij opgewassen zullen raken tegen deze crisis in de geschiedenis. Er moet geen ongepaste haast gemaakt worden bij deze taak, want Italië kan zich niet veroorloven ernstige fou ten daarbij te maken. Zij die critiek op ons uitoefenen moeten er zich bewust van zijn, dat dit land nog een chaos is van wildheid, waar alleen nog maar in het centrum een vemisje is opge legd van beschavingsteekenen. In de allereerste plaats zullen wij het land moeten verkennen en kaarten maken. Voorts moeten wij de rechten en tradities eerbiedigen van de inboorlingen, die de Arabische verove raars van oudsher geclassificeerd hebben als Habeshi, d.w.z. een mengelmoes van volken. Maar onze Romeinsche vrede zal de overhand houden en zich uitbreiden als een roemrijke morgen over een land van duisternis. Eerst zullen wij voor water zorgen, dan voor wegen en daarna voor gebouwen. Dat zijn de sym bolen van het Romeinsche fascisme, die gij in Tripolitana en Cyrenaica met eigen oogen hebt kunnen zien. Wanneer onze Duce dit tot stand heeft kunnen brengen als een „verzamelaar van woestijnen", wat kan hij dan niet in Abes sinië verrichten?" „Wij hebben daar artsen noodig aldus ver volgde Badoglio na een oogenblik een me disch centrum trekt de inboorlingen onmiddel lijk aan. Een blanke rechtspraak moet door allen worden gevonden, evenals in Engelands eigen gebied in Azië en Afrika. Wat scholen betreft, telegraaf, radiostations, burgerluchtvaart enz., die helpers van den vooruitgang zullen spoedig komen. En dit alles heeft betrekking op wat ik de „periode der penetratie" zou kunnen noemen. Naar mijn meening zal die vier of vijf jaar be slaan. Let wel, niet dat zich voordien geen ko lonisten in Abessinië zouden kunnen vestigen. Tienduizenden Italianen zijn reeds ter plaatse en zijn niet voornemens terug te keeren. De tweede periode zou ik „het tijdperk der ontwikkeling" willen noemen. Badoglio gaf hier rustig en krachtig de verzekering, dat de bui- tenlandsche critici, die de Italiaansche doel einden omlaag halen en de mislukking daar van voorspellen, teleurgesteld zullen worden, evenals de buitenlandsche strategen dat zijn in den loop van den oorlog. „Afgescneiden van overdreven verwachtingen, zie ik niet in," zoo ging Badoglio voort, „waar om in Abessinië niet een tweede Italië gescha pen kan worden. Millioenen emigranten zijn misschien te overdadig, doch de tijd zal dit uit wijzen." Op de vraag van den journalist, hoe spoedig het bezettingsleger teruggetrokken zou kunnen worden, antwoordde Bodoglio: ,Dat weten wij niet. Daadwerkelijk bezit te nemen van zoo'n vaag gebied vrijwel geheel zonder wegen is een taak, die niet overhaast kan worden." Ten aanzien van de economische mogelijkhe den gaf de maarschalk als zijn meening te ken nen, dat Abessinië zeker de kosten der verove ring in de eerstvolgende paar jaar honderdvou dig zou terugbetalen: „Onze kans is gekomen, een onontgonnen rijk van onberekenbare waarde is nu in onze handen. En geheel Italië is zich daarvan bewust. Onze jonge mannen staan te trappelen om er op uit te gaan en dit land te regeeren en tot ontwikkeling te brengen. Het is een land van ongeloofelijke contras ten, een aardrijkskundige gril op fabuleuze schaal. Een hel misschien, maar met vele pa radijzen in zijn woeste ruimtenwij schen ken geen aandacht aan de Klondyke verhalen over schatten; ruimte om producten te ver bouwen, die zoeken wij. Alles zal men er kun nen kweeken, dank zij den grooten verschillen in hoogte. Toch zijn er ook goud, platina en duidelijke sporen van petroleum. Maar de land- bouwmogelijkheden staan bovenaan; voor ka toen bijv. zijn er uitstekende mogelijkheden, evenals voor rubber. Italië zal in veel opzichten profijt trekken van de Britsche koloniale me thodes. Op een vraag van den interviewer, waar Italië het geld voor al deze plannen van daan wilde halen, antwoordde de maar schalk: „De jeugd van Italië zal daarin voorzien. Ons voornaamste actief is de jeugd. Maak plannen, heeft de Duce tot mij gezegd, vraag alles wat gij noodig hebt en gij zult het krijgen." ROME, 29 Juni (Reuter) Het staatsblad publiceert een decreet, waarin 1300 millioen Lire ter beschikking worden gesteld van de ministeries van Koloniën, Binnenlandsche Za ken, Oorlog, marine en luchtvaart, ter bestrij ding van buitengewone uitgaven voor Ita- liaansch Oost-Afrika. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per reael. SJANGHAI, 27 Juni. (Reuter) Een lid van den Uitvoerenden Joean, wiens naam niet genoemd wordt, heeft het bestaan van een Duitsch-Chi neesch accoord, betreffende de uitwisseling van Chineesche producten tegen Duitsche wapenen, tegengesproken. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot ver mindering van de vordering op de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij, gevestigd te Ter Neuzen, wegens rentelooze voorschotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen, ook naar de meening van de ministers van Waterstaat en Financiën de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen voorloopig niet worden gemist. Het is daarom des te meer te betreu ren, dat de pogingen om de verschillende tram wegen in deze streek onder een bestuur te ver eenigen hebben gefaald. Bij welslagen zou een trambedrijf op hechteren grondslag gevestigd worden. Gaarne geven de ministers de verze kering, dat zij aandacht aan deze zaak zullen blijven wijden. Dit is mede het geval ten aanzien van de concurrentie van A. T. O., waarover reeds be sprekingen worden gevoerd. De beheerkosten van de N. V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij zullen eer lang worden verminderd, zoodra de financieele reorganisatie van het bedrijf haar beslag heeft verkregen. Het daaromtrent door het bestuur der Maat schappij genomen besluit is van recenten da tum en kon in de overgelegde winst- en verlies rekening nog niet tot uitdrukking worden ge bracht. De Regeering kan, nu geheel in overeenstem ming met een sedert jaren bestaande bepaling van het door haar goedgekeurde Reglement Dienstvoorwaarden is gehandeld, geen vrijheid vinden te bevorderen, dat alsnog een uitkeering bij ontslag van personeel wegens inkrimping van den dienst der Maatschappij wordt gegeven. MADRID, 29 Juni (Reuter). De politie heeft een uitgebreide organisatie van geldsmok- kelaars ontdekt, die gevestigd was te Madrid, Barcelona, Bilbao en Irun en welke Spaansch geld naar het buitenland smokkelde, waar de peseta ver beneden den koers werd verkocht. Een dertigtal personen is gearresteerd en tegen een dertigtal anderen is een onderzoek inge steld. De waarborgsom, welke wordt gevraagd voor de voorloopige invrijheidstelling van de ar restanten, bedraagt ongeveer 40 millioen peseta. ATHENE, 29 Juni (Reuter). De bladen be richten, dat dr. Goebbels en eventueel ook Goe- ring naar Athene zullen komen, teneinde het vertrek van den Olympische fakkel bij te wo nen. De bladen voegen hieraan toe, dat dit be zoek zuiver particulier zal zijn. In het N.V.V.-huis te Utrecht heeft Zaterdag middag de Nederlandsche Vereeniging v. spoor- en tramwegpersoneel, ter gelegenheid van haar gouden jubileum, een drukbezochte receptie ge houden. Deze werd o.m. bezocht door den mi nister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G A. W. ter Pelkwijk en de directie van de Ned. Spoorwegen, de heeren Van Manen en Van Dijk. Minister Van Lidth de Jeude, burgemeester Ter Pelkwijk en verschillende andere sprekers boden hun gelukwenschen aan. BERN, 29 Juni. (Reuter). Een kapel ter na gedachtenis van koningin Astrid van België te Kussnacht is Zondag ingewijd. Ongeveer 500 Belgische oudstrijders namen aan de plechtig heid deel. De koning werd vertegenwoordigd door graaf Duparc, terwijl Motta den Zwitser- schen bondsraad vertegenwoordigde. BETHUNE, 29 Juni (Reuter). Tijdens het hier gehouden luchtfeest kon een piloot niet me» zijn toestel van den grond komen en reed bi) recht op 'n groep toeschouwers in. Hij trachtte nog te wenden, doch dit mislukte. Het toestel sloeg om en vijf toeschouwers werden gewond» een van hen is inmiddels in 't ziekenhuis over leden. Zaterdag 47 Juli Leden H. Familie e0 anderen, P. Franciscaan. Dinsdag 710 Juli Verloofde Meisjes èn vo°r haar, die zich tot den huwelijken staat geroe pen gevoelen, P. Augustijn. HEERLEN (Wilhelminaschool) Geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen v0°. vroedvrouw de dames: D. Cardoze, Cui'aCa°. A. Con, Curacao; G. Cremer, Utrecht; M. F®" fie, Tilburg; J. Geerlings, Amsterdam; Gonsalez, Curagao; M. Gysbers, Reusel; Hameleers, Venray; Ch. Jacobs, HoensbroeK. E. Jennekens, Valkenburg; J. Konings va Eekelen, Otten; Ch. van Leersum. Haarlem S. Moust, Blerick; C. Scheepers. Heel: Schol ten; Heerlen; M. Schotborgh. CurapaO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4